Brusseïsolis Kiekskens Kandidaten voor de Kamirkiezlng 'T EEN EN 'T ANDER Set ministerieel schandaal De dramas der Zee Gelieurtehissen in Mexiko Zondag 5 en ilSaandag 6 April 1914 ^3LC3-B3L. Dit nufflïüBi- bevat 12 bladzijden ea v/ordt verkoelit aaa 5 centiemen. PALMZONDAG IN FRANKRIJK 'MEN BEDRIEGER Twintigste jaargang n' SO 5 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN: Zos maanden 4 franken Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelon van het land. r UITGAAF, 4II. 's avonds 0 T UITGAAF, 7 u. 's avonds 0 Pour tonte la publicité commerciale et financière du journal, E'adresser cxclusivemeni k l'Agonce Réclamo Godts, 2, Place dc la Bourse, Bruxellcs. AANKONDIGINGEN BUREELEN TE BRUSSEL Hli Ü023TS, BeurspSaats, 2 Telefoon A y?9y Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nufi'el-De Qendt. TE ffiSLST Klerlcs tra,at, KI. aank. (1 tot 4kl. rcg.) fr. 0,60 3° bladz. (de regel) fr. 1,00 4° bladz. (de regel) fr. 0,30 Fiuaoc. aankon, (perregel)fr. 2,00 Sport (per regei) fr. 1,00 Gemengd nieuws per regel fr. 2,00 Iteoht.horstell. (per regel) fr. 8,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Qommerciale en finaucicele aankondigingen zich uitsluilelyk 19 wenden Agence Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. flrreinlissewenf Aalst. VAN 24 IV1EI 4 9-14 Tilelvoerenda Ksnüdaten: KAREL VV0ES1E, Staatsminister. ROMAAN MÖYERSÖEN, Volksvertegenwoordigai IBüEVïlJK de 8ETHÖSE B00 id. LEB C3SYNS, Burgemeester. ARTH. VAS DER LINDEN. I.id der Best. Dep. Plaatsvervangende Kandidaten VAN CER LINDEN CÜSYNS VA!) DER TAELEK ROLLiER Do laatste week van don vastentijd, ook genoemd de ooede week om wille der herinnering aan do heilige voor vallen van het voor ons zoo goede verlossingswerk, begint met Palmzon dag, dio hij ons vreugde en droefheid baart. Vreugde door de palmprocessie, welke ons den blijden intocht van Jezus binnen Jeruzalem in 't geheugen roept droefheid om de voorlezing van 't H. Lijdon in de Mis. Gebeden op gebeden worden er ge lezen en gezongen binst de palmwii- ditig on lesson op lessen worden ons voorgehouden door de plechtigheid. De palmen verkondigen do zege praal van Christus over zijne en onze helsche en wereldscho vijanden. De olijftakkon, op Jezus doordtoclit insgelijks geworpen, wijzen ons op den vrede dien de Zaligmaker aan do wereld bracht en dio onze herten moet vervullen. Do kleederen, nog bij Jezus inko men opengospreid, duiden do goedo werken, 't onvangen der HH. Sacra menten enz., aan, waarmede wij ons zondig verleden moeten bedekken en in de vernieuwing der liefdo Gods moeten voortleven. Na de palmwijding heeft de palm processie plaats om te herinneren de wederkomst van don meester uit Belhaniü, waar Hij Lazarus van den dood dued opstaanen do blijde inkomst binnen Sionstad.. Reeds in de vierde eeuw nam keizer Constantinus deGroote deel aan dien blijden geestelijken stoet. Niet te verwondoron dot bij de wederkomst van den priester en zijn gevolg, do binnenkerkdeur wordt gesloten tot berdenken aan do Adamszonde, die alle menschen buiten den hemel sloot en slechts door GhristusTijden en dood wederom werd geopend. Daarom nog stoot de priester driemaal met het kruis tegen do kerkdeur om dit ge heim te beteeker.en en ons het heilig verlossingswerk voor oogen te stellen. Doch de treurige zang van 't Evan gelie en der andore gebeden in de mis geven ons welhaast te kennen dat de H. Kerk van nu tot Paaschavond, alle vreugde daarlaat om onzo gedachten uitsluitend te vestigen op hetgeen wat Jezus doed, leod en streed binst de treurige, gruwelijke en schrikkelijko laatsto dagen en nachton van zijn zoo overal weldoende levon hier op aarde. STAD AALST. KERK VAN ST-MARTINUS. Diensten der Goede Week. Wittcn-Donderdag. Te 8 ure, Plechtige Mis waarna Processie. Te 8 ure 's avonds, Sermoen eu Processie met flambeeuwen. Coede-Vrijdag. To 8 ure. Plechtige Dienst waaronder Aan bidding van 't H. Krui». Te 5 ure 's namiddags. Solemneele Kruis weg. Te 8 ure 's avonds. Miserere en Sermoen. Zaterdag. Te 8 ure, Solemneele Mis. PAASCHDAG. Te 9 ure, zeer Plechtige Hoogmis. Solemneel I tot en Sermoen. De gezondheid van den Paus. Dezer da gen werd er weer door sommige bladen ver teld dat de gezondheid van den Paus zeer veel te wenschen laat. Dat vertelsel is totaal onwaar, zulks blijkt, overigens, uit het groot getal gehooren, in de laatste dagen door den H. Vader verleend. Z. II. verkeert in den bes ten gezondheidstoestand. Woensdag ontving hij den beroemden Oostenrijkschen schilder, graaf Lippay, die hem twee schilderijen schonk, de eene verbeeldende prins von Thann, de andere M. Lueger, oud-burgemees ter van Weenen. Op zijn verzoek werd graaf Lippay gemachtigd het portret van den H. Vader te schilderen. Voor het spoorwegpersoneel. Het depar tement van 't spoor heeft besloten eene som van 25.000,fr. beschikbaar te stellen om onder het personeel verdeeld te worden onder vorm van aanmoedigingspremièn voor profijtig ge bruik van materieel in den loop van het vier de kwartaal van 1913. De jongste bisschop der vverald. De E. H. Franciscus dc Aquiro y Correa, van de Sale- zianen, is door Z. H. Paus Pius X benoemd tot bisschop van Couyba. 't Is de jongste bis schop van lieel de wereldhij is slechts 29 jaar. In het kamp van Beverlco. Er heerscht eene ware ontevredenheid onder de onder officieren en andere militairen, die ai ver scheidene jaren dienst tellen, aangaande het behouden der maatregelen voer het avond appel. Dit wordt voor lederen militair, zon der onderscheid, beneden den graad, van of ficier, vastgesteld op 9 uur 's avonds. Het is niet af te keuren dat dit gebeure voor de soldaten en voor sommige andere jonge militairenmaar het is niet aan te nemen dat men dien maatregel toepasse op onder-officieren en andere militairen, die reeds verscheidene jaren dienst tellen en al een rijpen ouderdom hebben bereikt, vooral wanneer men in acht neemt dat ze eerst rond 7 uur gedaan hebben met hun avondmaal tijd en dus niet voor 7 1/2 uur het dorp kun nen bereiken. Er blijft hen dan slechts één enkel uur verblijf in Leopoldsburg over, ter wijl de soldaten er minstens twee kunnen slijten. Zelfs de militairen van allen graad onder dien van officier en ouderdom zijn aan dit vroeg naar huis gaan onderworpen. Men moet eerlijk bekennen dat die maatre gel al te streng is voor militairen, die reeds een zekeren ouderdom bereikt hebben, en de heer minister van oorlog diende wel eenigs- zins den bestaanden toestand te veranderen. De Beigen op Sumatra. De bedrijvigheid dor Belgen op Sumatra, heeft zich vooral ge richt op het aanleggen van caoutchouc-plan- tagies. Deze nijverheid heeft dan ook eene groote uitbreiding genomen. Het kapitaal in de plantagies gestoken, be reikt ruim 250 millioen fr. De voortbrengst klom in 1913 tot 3,500 ton caoutchoucmen voorziet 8.000 ton in 1914 12,000 ton in 1915, om te geraken tot 44,000 ton in 1919. Voor tie gemeente-ontvangers. Verschei dene kategoriën van gemeentebeambten heb ben in de laatsto tijden hunnen toestand aan merkelijk zien verbeteren. Alleen de jaarwedden der gemeente-ontvan gers zijn sinds 20 jaren niet verhoogd ge worden. En nochtans de toepassing van verschillige nieuwe wetten verzwaart ook hunne taak het leven is duur, voor hen zoowel als voor andere beambten. Er zijn gemeenten waar de ontvangers 400, 300 en zelfs 200 frank trekken. In afwachting dat eene wet hun recht late wedervaren, zouden do belanghebbenden wenschen door de Kamer een bijzonder kre diet van eenige duizenden franken te zien stemmen, ten einde de gemeenten in staat tc stellen hunnen ontvanger beter te betalen. D» zaak Colfs. Deze zaak zal niet bepleit worden, ten minste niet voor wat het regle ment aangaat der belangen van den katho lieken volksvertegenwoordiger. Hij is met dc stad Brussel overeengekomen. Brussel, die als waarborg, een oproep op de voorsteden gedaan had, verzaakt aan dien oproep, behal ve voor wat St-Jans-Molenbeek betreft, daar gezel Jacqmotte in de bende der aanvallers herkend werd, den avond van den laffen aan val op M. Colfs. De zaak blijft hangend tussclien do stad Brussel en de gemeete van Sint-Jans-Molen- beek, die beweert niet te willen gemengd worden in die zaak. Do pastoor van Boma. De Congoboot o Albertville die deze week te Antwerpen is aangekomen, liad aan boord een der oudste missionarissen der Witte Paters van Scheut, de Eerw. Pater Cronenburghs, pastoor te Bo ma sedert 18 jaren. De Eerw. Pater Croononburghs ïs een in tieme vriend van den Eerw. Pater Cambier, die, zooals men weet, insgelijks tot de kon- gregatie dor Zendelingen van Scheut behoort. De geachte pastoor van Boma kwam in Congo aan eenige jaren na Pater Cambier en is nooit naar België gedurende het tijd verloop van 18 jaren teruggekeerd. Bij zijn vertrek uit Boma, was de Eerw. Pater Croonenburghs, die aldaar zeer geacht en bemind werd, het voorwerp eener vleien de betooging zoowel van wege de zwarten als van de blanken. Voor altijd begraven De mijn van Stré- py-Braquegnies wordt verlaten. Ten gevolge van allerhande gevaren, die de opzoekingswerken medebrengen, heeft het bestuur der mijnen besloten deze werken te staken en de openingen toe te metsen. De negen slachtoffers zullen dus begraven blijven in de mijnen, nevens de rompen van 24 paarden, die ook in de ramp den dood vonden. Een reusachtig en kostbaar graf I Brusssl-Zeohaven. Het blijkt uit de ver klaring van M. Berrycr, minister van bin- nenlandsche zaken, dat de Staat zou tus- schenkomen voor 1/3 in de uitgaven, gevergd door de inhuldigingsfeesten der haveninrich tingen van Brussel. Het maximum van de tusschenkomst van den Staat zal echter 250 duizend frank zijn. Brug over de Schelde. Donderdag werd in een der zalen van het Parlement eene ver gadering gehouden, om de tusschenkomst der regeering in te, roepen voor het leggen eener brug over de Schelde, te Baesrode, waar de stroom 125 meiers breed is. De ver gadering was belegd door de volksvertegen woordigers Bruyntnckx, Tibbaut en Van Damme. Zij werd bijgewoond door M. Helle- putte, minister van landbouw en openbare werken, en door de burgemeesters van Baes rode, Moerzeke, Wolvertliem, Buggenhout, Denderbelle, Merchtem, Lebbeke en Hamme. Al die gemeenten hebben belang bij het leg gen der brug. In de vergadering werd aange stipt dat er vanaf Dendermonde tot Antwer pen, geenc enkele brug ls om het verkeer met het Land van Waea en met de provincie Bra- band te vergemakkelijken. De brug, die voor uitgezet wordt, zou van overwegend belang zijn voor den laliirbpUW en voor de gioote openbare markten. Anderzijds zou zij de tal rijke werklieden van Moerzeke-Castel toela ten spoedig te Baesrode te zijn, waar zij ge makkelijk werk kunnen vinden. De minister heeft beloofd dat hij dit be langrijk vraagstuk welwillend zal onderzoe ken. Het Landbouwblad. Dit blad kost jaar lijks gemiddeld aan den Staat 7.227 fr. Het heeft voor de Fransche uitgave 11 en voor de Vlaamsche 4 abonnenten. Heer Maenhaut vroeg daarom aan den heer Minister het een voudig af te schaffen, te meer daar het vol gens hem hoegenaamd geen dienst bewijst, noch aan land, noch aan tuinbouwers. Heer Helleputte merkt aan dat het Land bouwblad niet veel abonnenten kan hebben, vermits het aan velen kosteloos wordt rond gestuurd. Hij zal onderzoeken welke nuttige veranderingen er aan die uitgaven kunnen gebracht worden. GELUKKIGE AMBTEKAARS. HET POR- TRET VAN LEOPOLD II IN DE KAMER. EEN GOUDREGEN. Men schrijft *»ns: Brussel, 3 April. Twee en zeventig ambtenaars van het mi nisterie van koloniën komen in beschikbaar heid gesteld te worden, daar hun ambt afge schaft wordt. Zij zullen de drie kwart van hunne jaarwedde blijven trekken, het andere vierde gedeelte wordt hon verschaft op het bijzondere fonds, gesticht door Leopold II. Wat gelukzakken 1 Niets meer te doen heb ben, en betaald worden zooals vroeger Spijtig dat. ik daar ook niet bij ben 111 In de leeszaal der Kamer werd vandaag het levensgroot portret van Leopold II, werk van den schilder Servais Detilleux, die ook het ruitersportret van Koning Albert schilderde, tentoongesteld. Da stichter van Belgisch Con go is weergegeven, rechtstaande, in kleedij van generaal, de linkerhand leunende op eene tafel, waarop eene kaart van Afrika opengespreid ligt. De rechterhand houdt ter hoogte der borst een oogglas. Alhoewel kunstvol afgewerkt, waren do volksvertegenwoordigers er toch al niet veel mede ingenomen. Sommigen vinden, dat het hoofd er uit ziet als eene verbeterde photo- grapliie, dat de baard te veel gekamd is en dat de handen, bijzonderlijk de linker hand, niet gelukt zijn. De volksvertegenwoordigers hebben dezen morgend hunne préë getrokken. 't Waren al goud vinkjes, 't Is lang geleden dat zulks gebeurde. Eene som van 200.000 fr. in goudstukken van Congo, met de beeltenis van Koning Albert, was te dien einde ter be schikking van het Parlement gesteld. M. Ortegat die ook getrokken had, zegde tot zij lie koilegas Ik ben met goud beslagen», waaroj» AL 't Kint hem antwoordde Pas maar «p, dat het u niet bederft "lit HAROLD. De omJerzoskskcmmissis. Het verslag van M. Jaurès in de Kamer. MM. Briand en Barthou verdedigen zich. Vrijdag werd in de Fransche Kamer, de bespreking over het verslag der onderzoeks- kommissie voortgezet. M. de Folleville, verslaggever, beknibbelt de handelwijze van den prokureur-generaal Fabre en den voorzitter der beroepskamer Bi- dault de l'Isie. M. Fabre mocht niet toegege ven hebben aan liet bevel van M. Monis en M. Bidault de l'Isie, mocht niet toegegeven hebben aan het verzoek van M. Fbre. Hij betreurt do inmenging van Monis en Caillaux en besluit dat het voldoende is, deze inmenging af te keuren, dat er niet meer moet vervolgd worden. Hij legt eene dagorde in dien zin neder 11111 M. Briand komt dan zijne handelwijze ver rechtvaardigen. Hij bevestigt, dat hij zich in de zaak van het dokument Fabre niets te ver wijten heeft. Daarna beknibbelt hij de bewoordingen van het verslag Jaurès. Herhaalde malen door toejuichingen onderbroken, doet hij uit schijnen dat de onderzoekskommissie met de grootste partijdigheid is te werk gegaan en dat zij niet getracht heeft de ware verant woordelijkheden te doen uitschijnen. Vol gens hem, is het werk der onderzoekskom missie enkel eene parodie van het gerecht, ingegeven door politieken drift. Daarna komt M. Colly aan de beurt. Deze beweert, dat het verslag Jaurès niet streng genoeg is voor Briand en Bartliou I11 Dat zijn, volgens hem, de grootste plichtigen. Hij vraagt dat het gerecht nu handelend zou op treden. 61. Maurice Barrè3 vraagt ook dat het ge recht. nu aan 't werk zou geiaten worden, doch 't zijn niet Briand en Bartlio», maar bij zonderlijk Monis en Caillaux, die moeten aangepakt worden. Hij beknibbelt op zijne beurt de onderzoekskommissie en beticht haar van partijdigheid. Ook de leden van het gouvernement, die beweerden, niets ie weten zijn medeplichtig, daar zij heel goed wisten wat er gebeurd was, en door hun stilzwijgen de wijnpotterijen hielpen verbergen. Eindi gende, zegt M. Maurice Barrès, dat het ge recht boven partijtwist moet staan en de plichtigen moet treffen, zonder onderscheid. M. Marcel Sembat, socialist, brengt hulde aan deonpartijdigheid der onderzoeks- kommissio. Ook volgens hem moeten er ver volgingen zijn. Indien Monis en Caillaux plichtig zijn, moeten zij veroordeeld worden. Er is echter nog niets bewezen fff! Spreker vindt ook dat het niet noodig is, het schan daal te overdrijven. M. Barthou komt zich dan ook verdedigen. Voor de zooveelste maal bewijst hij, dat hij geenszins misdeed, door het dokument Fabre te bohouden, daar anderen, voor wie hot hin derlijk was, het reeds lang zouden doen ver dwijnen hebben. Hij heeft het echter in de Kamer te voorschijn gebracht, toen al de le den er achter vroegen. Verders herinnert spreker er ook nog aan, hoe hij op aandringen van M. Doumergue, persoonlijk aan M. Calmetto is gaan vragen, zekere dokumenten niet openbaar te maken. 61. Doumergue, kabinctsoverste, komt be weren, dat hij slechts het dokument Fabre gekend heeft, toen 61. Barthou het in de Ka mer aflas. Hij had het aan M. Barthou ge vraagd, doch deze wilde het niet geven. 61. Barthou, terugkeerende, ontkent dat 61. Doumerguo hem zulks gevraagd heeft. De zitting werd dan geschorst, ea om 9 1/2 ure 's avonds hernomen. 61. Jaurès nam dan het woord, en verde digde de onderzoekskommissie. Hij beweert dat deze kommissie zeer onpartijdig i3 opge treden en dat er haar niets te verwijten i9.... 61. Jaurès beknibbelde de houding van M. Briand. Deze sprong onmiddellijk recht en antwoordde, dat hij zijn plicht gedaan had en den prokureur-generaal aangeraden had, voor de Kommissie al te zeggen wat hij wist. De onderzoekskommissie heeft om zoo te zeg gen verontschuldigingen aangeboden aan M. Monis, dat was slecht. M. Delahayo vindt, dat de linkerzijde zich 't akkoord stelt om de zaak in den doofpot te sluiten. M. Vaillant verklaart in naam der socialis- sten, dat de verantwoordelijkheid van het schandaal op de kapitalisten berust 1111 De bespreking wordt gesloten. Er wordt eerst gestemd over een voorstel van M. Dclaliaye, waarbij het gouvernement uitgenood igd wordt, vervolgingen in te spannen tegen Monis en Caillaux voor om- kooporij en medeplichtigheid, in gevolge ar tikelen 60 tot 77 en 79 van hot strafwetboek. Het voorstel wordt verworpen met 342 stem. men tcge«^141. Do volgende dagorde wordt dan neergelegd door MM. Benard on Dariac o De Kamer, j» Neemt akte van de vaststellingen door de onderzoekskommissie gedaan, laakt do on* behoorlijke inmenging van geldelijke belan gen in politieke zaken, en van politiek i* rechterlijke zaken, bevestigt de noodzakelijk heid van eene wet op do parlementaire oa» vereenbaarheid en Gaat over tot de dagorde, v 61. Sembat vraagt dat men er zou bijvoo geno besluit de feiten ten laste gelegd aa» MM. Caillaux, Monis, Fabre, Briand, Barthou en Bidault de l'Isie. Dit voorste! wordt ook verworpen met 359 stommen tegen 103. Ten slotte wordt hei voorstel Renard en Dariac AANGENOMEN met groote meerder heid. 't Spel was dus geloopen. Monis en Cail laux zijn vrij zonder kosten. 't Is nu te zien, of de Fransche kiezers de genen dio het slachtoffer werden der hande lingen van Rochette-Monis-Caillaux, er vre de zullen mede hebben, en in de aanstaande kiezingen niet zullen protesteeren tegen zul ke schandalige rechtsverkrachting. t Ware te hopen, want voortgaan op den ingeslagen weg, ware voor Frankrijk onver mijdelijk het bankroet en het ellendig verval. DE MOORD OP M. CALMETTE. Hot onedrzook. Het onderzoek wordt voortgezet, docli, hel zijn alle dagen betwistingen tussclien dit ge zegd en dat gezegd. Zoo willen de vrienden van 61. Caillaux nu doen uitschijnen, dat de brief door M. Cal- mette afgekondigd, wel door de eerste vrouw van Caillaux is geleverd geworden en dat Mev. Caillaux dus kon denken, dat er nog andere zouden volgen. 61ev. Gueydan, de eerste vrouw van Cail laux, ontkent zulks ten stelligste. Verschei dene andere getuigen werden ook nog opge roepen. Het waren meest medewerkers aao Le Figarodie verklaarden, dat wanneer M. Calcuette zegde, dat hij nog andere doku menten bezat, er enkel spraak was van he$ verslag Fabre en de beruchte dekumenten over de "kwestie van Frqnsch-Congó. WOORDEN VAN M. DAENS in den WERKMAN van 3 April 1314 Die eenmaal bedrogen heeft, zal nog be driegen. Door die woorden veroordeelt M. Dae&ft zijn eigen zeiven. Want, zegt zijn vriend en medekandidaat 61. H. Plancquaert Al wio met Daens handelt, wordt er doo# bedrogen't is niet echt christen, maar 't is echt Daens Dus zegt M. Daens. ik heb eenmaal bedro gen. ik zal dus nog bedriegen. HET VERGAAN VAN DE STOOMSLOER a NEW FOUNDLAND Nadere bijzonderheden. Er zouden verscheidene booten vergaan zijn* Nog steeds komen onrustwekkende beried* ten toe, over de ramp in de visscherswerelÉ voorgevallen en men vreest dat de o Nev* Foundlandniet het eenige schip is. dut ia den vreeselijken storm schipbreuk leed. Aan boord der o New-Foundland d bevo»- den zich 180 man. Men weet tot hiertoe slechts van 36 gerc® den, welke meest allen door de koude zo» hevig leden, dat voeten en handen vervroze® zijn. Een telegram Vrijdag avond uit St-Jofct*. New-Foundland, ontvangen, meldt, dat er reeds 69 lijken teruggevonden werden. Een ander zeilschip, de Couthérin Cross-»* met eene lading van 20.000 robbenvellen aa® boord, is het laatst gezien op Dinsdag mo» gend bij Kaap Race. Toen stak een sneeuw storm op en sedertdien heeft men niets mee» gezien van het schip. Men vreest dat lust vergaan is. Do bemanning van het scliip bestond uit ongeveer 150 personen. Men koestert de grootste vrees over het lol van de andere schepen der visschorsvloa|» wier gezamenlijke bemanning uit 4.000 per sonen bestaat. Hot tempeest, een der gewel digste welke men ooit in die streek aanstipte, woedt steeds voort. Toneon ingenomen door de Opstandelingen. Generaal Caranza deelt mede dat Torree® Donderdag avond om 10 ure 20 in de bande® den om wentelaars is gevallen. Volgens ee«e depeche, die de val der stad meldt, heeft ge neraal Villa een groot getal krijgsgevangene® gemaakt Een snelboricht uit Juarez deelt mede dM liet nieuws der inneming van Torreon in da stad eene groote opschudding heeft verwefc%

De Volksstem | 1914 | | pagina 1