Fels HMelsssliii- MMii Kieuw telefoontarief EEÜ OPROEPS Do tiondsi in vijffrankstukken kiBieisQsigïsrsg Zomerspsnagie Wm ALLES WAT 6 EN C APRIL 1914 DE VOLKSSTEM S Wij ontvangen den volgenden brief Waarde llccr Bestuurder Wio de gemeente van Wollin (Luxemburg) leent, wool ook dat do schoolstrijd daar woedt lijk in do jaren 1870. Maar God dank! wij strijden er niot zonder good gevolg; en het bewijs is, dat ik verplicht bon nieuwe scholon te bouwen, om do kinde ren te kannen herbergen. Hólaas! er ontbreekt rnij hot eenige.... middel om dat plan to ver wezen tl ij ken. Daar ik goene persoonlijke Inkomsten bezit on in do gemeeuto noch in liet kanton goene rijke of zeer bomiddclde katholieken ken, zoo bon ik vorplicht elders te gaan aankloppbn. Ik wil nochtans niemand dwingen en voorze ker niot kwijtbrieven sturen mot de post. Enkel veroorloof ik mij, do gastvrijheid te vragen van uw dagblad, om wijd en verroen hard mijnen hoogon nood te reopen. Aan degenen dio mij in mijn ziclonwerk helpen widen, bied ik mijne diepo erkontonis en die der kinderen welke zij zuilen helpon. Ilob dank ook, Waardo Hoer Bestuurder, om uwe medehulp; ik zal nooit vergetende weldoeners van myno chrislone schooljeugd dagelijks aan hot Altaar indachtig te wezon. P. DÜMAY, Pastoor-Dckon. Wellin (Luxemburg). GOEDKEURING VAN Mgr IIEYLEN. n Vit ganschcr harte keuren Wij uwe on derneming goed; zij is ten audcro onontbeer lijk om hot geestelijk welzijn van de gemeonte Wellin en Wij zogenon do milddadige weldoe ners die uwen oproep zullen aanhooren. t TÜOMA.S-LODE WIJK Bisschop vuil Numon. Namen, 10 Maart 1914. Allo gifton wordon met dankbaarheid aan vaard bij don Z. E. II. Deken van Wollin, pro vincie Luxemburg, Op 4 November 1647 's avonds na negen uren, stierf te Leipzig con dor geniaalste mannen tier 19° couw, op 38 jarigen leeftijd, en in de voile rijpheid van ziju heerlijk talent. *t Was do Buitscho toondichter Felix Mnn- dnlssolm, dio, gebroken door eon rusteloos loven van werken en wroeten, bezwcolc aan een© zenuw beroerte, ziekte waaraan ook zijne beminde zuster Fanny conige maan den vroeger gestorven was. Bij v.ijnte teraardbestolling dio op 7 Novcmb. voigdo 's namiddags om 4 uren, onder toe loop ran eono grooto volksniouigto «iet do :grootsto plechtigheid plaats greep, liioldon volgHiide beroemd© kunstgenoten van den af lijvige do honken van het bnarklcod Bob. Schumann Fred. David Niels-Gado; Haupt- mann Ities en Mascheles. Door dozen laat ste» word de Romauco-sans paroles in E kl.torts geïnstrumenteerd en ais trcurmarsch C-p weg naar de kerk door liet stadskorps uitgevoerd. Do lijkwagen door vier in zwart gehuldo paarden getrokken bezweek haast onder de palmen, lauweren on bloemen. In do kerk preludeerde liet orgol mot eono bladztfdouitzijn werk Autigo.no on wer den koralen on koren uit zyno oratoriums, bijzonder uit Paulus gezongon. 's Avonds werd met büsondoren trein, het stoffolyk overschot naar Berlyn verzonden. To middernacht stoomdo do lijkwagen do statie van Kothon binnen cn word daar be groot met eoncu koraal gezoDgcii door een zangers vertin. In Dossau stond 's morgens om Iialf twee t?an do spoorhalle met ontblooton lioofdo, do grijzo toondichter Frederik Schneider, omge ven van een zangkoor, dio onder het storten van hoote tranon, oen opzettelijk gecompo neerd afscheidszang, als laatste hulde aan den geliefdon meester ten uitvoer bracht. Wanneer bij do eersto stralen dor opgaan de zon de treurige stout in Berlijn aankwam, voerden wederom do Domkoor on do «Sing- akademio trourzangon uit, tot eindelijk do lijkkist novens dio zijner zoo zeer boniinde en geest verwan to zuster Fanny, in den falni- jiegrond op hot kerkhof aldaar woril bygezet. Sinds monsclmngchoagon had nooit zoo eouo rouwplechtigheid plaats gehad. Nooit waron meer beroemde geleerden, kunstenaars on personen van aanzien samengestroomd om fiumio deelneming bij lint heengaan van een geestverwant uit to drukken. Men vertelt dat alleen do begrafenis van Raphael daarbij kon vergololcen wordon. In Duitsohlaud en Engeland werden treur en rouwplechtigheden ingericht tor eero van don afgestorven moestor en 't mag gezegd worden dat de deelnoming in deze beiiie lan den waarlijk algemeen was. Zeggen wie en wat Mondolssohn was, datzullen wij trachten in eenigo woorden samen to vatton, alhoewel meer dan een lijvig boekdeel aan ziju loven en werken kan gowijd wordon, Jacob Lodewijk Felix Mendelssohn (gewoonlijk maar Mondolssohn genaamd do naam Bartholdy word als herinnering aan een zwager en tot onderscheid van andere familietwygen bygovocgd) werd op 3 Fob. 1809 te Hamburg als zoon van den bankier Abraham Mondolssohn en neof van den groo- ton philosoof en joodschen hervormer Mozes Mendelssohn, geboren. Dio jongeling is onder een gelukkig go- stern te geboren zegde Gootlie. En waarlijk men kon zich nauwelijks oen levonslot verbeelden gelukkiger dan dat van Felix Mendelssohn. Rijk van natuur tot hot goede geneigd, ver standig, werkzaam, weetgierig, met eenen wonderbaren aanleg voor de muziek bezield, van karakter opgeruimd on beminnelijk, on daarbij uiterst fijngevoelig, kon het bijuaniet anders of hij moest tot oen buitengewoon menSch opgroeien. Zeventien.jaar oudleverde hij ceno vorta- ling van het tooneelspo! Andria door Terentius. Hij teelcondo on sohildoide mot smaak, en studeerde wijsbegeorto ou natuur kunde. Onder het ouderlijk dak hoerschte kunst zin en hy was nog slechts oen knaap toen hij eon elftal kleinere opera's schreef die in familiekring werdén opgevoerd. Zjjno drie jaar oudere zustor Fanny was eene begaafdo tooukundigo en broeder en zustor bleven steeds in de innigste co teeder- sto verwantschap tot elkaar. Mondolssohn was volgens Riemanzeventien jaar oud toen hij zyuo boroomdo ouverture voor den« Sommomachtstraum schroef, die hem aan de spits der toenmalige componisten stelde. In 1827Iovcrdo hij een opera: «Die hochzoit dos Gnmaeho dio grootendeels wegens den hoerschondcn kunstsmaak geon opgang maakte. Sinds dau schreef hij niet meer voor de opera. Go wilt dat ik opera's eou schrijven zegt hij in een zijner brieven en meent dat ik verkeerd doe mot het niet roods sedert lang gedaan lo hebben maar ik antwoord daarop Geef mij eon geschikten tokstin han den on ik noem op mjj om binnen eenigo maanden dien te componenten want eene opera to schrijven is in(Jn daagelyks verlan gen. Kont gy iemand iti Blaat mij eon libretto te schrijven, noem hem mij.ik zoek er naar Vele kerkelijko muziekstukken schreof hij, omdat het voer hem zoo hij zelf bokonde oeiio behoefte was zooals men soms be hoefte heeft om een zeker book, zoo bijvoor beeld don Bijbel to lozen. Diep godsdienstig was Mendelssohn en werd daarom wel eens bespot door II.Borlioz. Van geboorte Israëliet ging hij over tot hot protestautismus en wij lozen wel eens dat hij noiging gevoeld had na het componoeren van zijnen prachligon Landa Sion voor hot li. Sacramentsfeest to Luik van 11 Juni 184G, om tot hot kathoïicismus over to gaan. Dit go- beurde echter niotalhoewelMendelssohn voor onze kerkmuziek en ceremonieën den groot sten eerbied en do meeste bolaugstolling koes terde. Van 1830 tot 1832 maakte hij eene kunst reis naar Italië, Zwitsorinnd en Frankrijk, waarover eon gatisch boclcdeol brieven in druk verscheen, welke bij menige landschap toeken ing, hoogst belang wekkende reisver halen bevat. Mendelssohn was klavierspeler, orgelist en uitstekend dirigont. Hij stichtto het Conser vatorium van Leipzig~«n bestuurde oen over groot gotai muziekfeesten i:i Duitschland en Engeland. Dit zoo mild door God begaafd gonio bracht een aantal werken voort zoo verscheiden en talrijk dat zij bijna niet te vernoemen zijn. Een genre door hem gecrëeord zijn do zoo genaamde muziokstukkcQ Romances saus paroles.» A's symfonist schreef hij meerdere Ouver turen en Syntphonieën voor orkesttrio's, quataor*4?;quiutetto»,sextetten en octuor voor kamermuziek, benevens tal zijn composition voor viool, vioolcel of klavier met en zonder orkest. Concertpsalmcn, oratoriums, cantaten en muziek voor beroemde treurspelen vloeiden hem om zoo te zoggen uit do pea. Ilij vereerde lmt orgel en schroef daarvoor onsterfelijke bladzijden. Bij zijne dood bleven een oratorium «Christus grootsch aangelegd en oen opera Loroley 3? onvoltooid liggen. Zijn Elias n wa3 besteld voor hot groot muziekfeest te Birmingham in Augustus 164G. In Juni was hot werk zoover gevorderd dat dé herhalingen voor hot koor beginnen kou- non. De tekst was genomen uit het 1G, 17 eu 18 hoofdstuk van het eerste boek der Koningen e:i werd iu hot Engelseh overgezet door een bekendo vertaler hoor Bartholomew. Het aratorlum begint mot Elia's voorzog- ging van don hongersnood, waarop do woe- ki ach ton der lijdende volgen dan do vlucht van den propheet, do opwekking van het kind der weduwe, de ondergang der priesters van den afgod Baal, hot openen dor hemolsche waterbronnen, waarop eon prachtig koor van dankzegging volgt als slot van 't eersto deel. Het tweede deel bevat do vorvolging on do vlucht van Elias in de woestijn, de hemel vaart on zijuo voorzegging, voorzegging van don Messias. Met groot© spanning werd do uitvoering to Birmingham to gemoet gezien. Een be richtgever uit London schroef Hoe zal men don dag van lieden beschrij ven 't Is inderdaad moeilijk na zulkon geestdrift zijne gevoelens in koudo spraak weer togoveu. 't Was eene grooto dag voor hot driedaags mu/ickfeest, eon grooto dag voordo kunstenaars, een grooto dag voor Mendelssohn en oen nieuw tijdperk voor do kunst. Vier herhalingen in 't eerste on vier in 't tweedo deel en bij liet einde hot torug- roepen van don componist on dit «alios togen do testaando reglementen in. Maar het euthousiasinus laat zich door goene regle- m en ten bedwingen.» Zooging hot ook in Duitschland toon to midden van zijnen triomftocht, do dood den gevierde» toonzottor, clou grooten meestor kwam uoervollou. Door hot Departement van Spoorwegen, werden bolangrjjko maatregelen genomen, betrekkelijk het vervoor uaar den vreemde van zilver muntstukken. liet zal voortaan verboden ziju aan de roi- zigors, plaats to nomen in do spoorrij tuigen, met zilvergeld, ingepakt in zakken, saccochen onz., of dat zy dragon in daartoe bijzonder voorbeschikte gordels of Ulooderen. Anderzijds mag do zilvoron munt enkel uit gevoerd wordon langs den spoorweg of langs de tolkantoren,langs oouespoorbaangologon. Bijgevolg rnoot hot zilvergeld, dat uaar den vreemde wordt uitgevoerd, aan don vervoer dienst wordon fcoovertrouwd, met oen vracht brief en ingepakt zij» volgens al dejvoor- schriften on regels, in voego voor het vervoer van golden waardijen. Daar het Belgisch tclbeliocr enkel do stuk ken dio voor don uitvoer veroischt zyn, afle vert, wanneer do verzendingen geboekt zijn door het spoorwegbeheer, zoo is het laatstge noemde dat do uitgangsverklaringen moet afleveren, zoo voor do rechtstreeksclie ver zendingen als voor deze die van ecno grens- statio moeten voort verzon den worden of dio rechtstreeks tot daar werden gebracht. Ingovolgo do regie mon ten, wordt do tfks van 0,50 fr. por ondeelbare som van 100 fr., van do waardo dor verzendingen, ontvangen telkenmale dat het spoorwogbohoor aau het tolkantoor verzendingen van zilvergeld bij don uitvoer, tot nazicht aanbiedt, op navraag van het tolboheor. Het spoorwegbeheer moet dus do verzon dingen enkel aan de douanen voorleggen, wanneer dozo laat'ste hot tiauwkourig nazicht oischen. Deze inaatregol 1s van toepassing in al do gronskantoren van het land, zonder uitzon dering. Ingevolge oen besluit van den minister van financiën, zal het nauwkeurig.nazicht door hot tolbeheer niet worden geeischfc voorliet vervoer van 1. Geldmunten van landen die geen dool maken van do Latiihscfio Unie, dewelke Bel gië, Frankrijk, Griokenlaud, Zwitserland on Italië bevat. 2. Do munt, die, in gematigde hooveelbeid do reizigers als zakgeld, voor de bonoodigbe- don van hunne reis bij zich dragon. 3. Van het geld verzonden door nyveraars, handelaars, verzenders, onz., verblijvende in België, en dat dezo van noode hebben om bij dan invoer in Frankrijk, de rechten hunner koopwaren to voldoen. 4. Van het geld, uitgevoerd door Belgische nyvora&rs en handelaars, voor de betaling van goederen dio hun gozonden worden. 5. Van hot geld. den intrest vertogenwoor- digondo van kapitalen, in België geplaatst. In do drio laatste gevallen zullon de belang hebbenden aan het tol beheer do noodige in lichtingen cn verrechtvaardig»ngen moeten overmaken, bepaald bij do onderrichtingen die aan allo station zullon verstrekt worden. Het is wel te verstaan dat de toegevendheid waarvan spraak onder nummers 1, 2, 3, 4 en 5 hierboven, slechts van toepassing is op het nauwkeurig nazicht, en geenszins aan hot vrij vervoer in de rijtuigen kan toegepast worden. Do Belgische statiën zullon worden uitga- noodigd, zeer strong do bijvopglijko taksen en de boeten voorzien door do regiementon toe to passen, wann«er or wordt bestatigd bij de voorlegging tot onderzoek, door het tolboheor dat do verklaring dor waardo van de verzending, vaisch was of onjuist. Mgr. Mermillod, bisschop van Genove, ver haalt hoe hij. zonder hot to weten, het werk tuig dor Goddelijke bormhertighcid werd tot b uk coring eonor protostantscho damo cone enkclo kniebuiging gaf hiertoe aanleiding. De heilige prelaat liad do gewoonte elkt-n avond eon laatste bezoek in dó kerk to doon om de lamp van het Allerheiligste van olie to voorzien, on zich tevens to verzekeren, dat de dcuron goed gesloten waron en er zich nie- ma :id in Gods huis verborgen had, want men moest ten dien tijdo meer dan ooit voor hei ligschennis op zijne hoede zyn. Was dit werk verricht, dan kwam do bisschop naai' het al taar torug.knifildo er eerbiedig neder on leuste den God ge wijden grond, tot tookon van diepe aanbidding. Op zekeren avond,toon hij gansch alleen in do kerk meende te zijn, lioordo lijj een ge rucht. Eon biechtstol ging open, en cr kwam eene deftigo dame uit. Wat iloot gij liior op dit uur, mevrouw vroeg Mgr. Mermillod. Ik ben protestantsch antwoordde zij, ik heb uwe vasténprceken over do waarachtige togen woordighoid van Christus in 't H. Sacra ment gohoordjilt was door uwe bewijzen ovor- tuigd. Er bleef my nochtans con twyfel over ver schoon mü, Monseignour.maar ik moet u dien twijfel tekennon geven; ik vroeg me zelve af, of do redonaar dio zoo kraciitig eu schit terend hot betoog van Christus' tegenwoor digheid in hot AUerh. Sacrament voordroeg, wel zelf geloofde wat liy preekte. Derhalve bob ik u hier in 't gaheim willen afspieden, mot hot Voornemen van mij to bo- keeron, zoo ik in uwe handelwijze hot vurige geloof zou ontdokken dat met uwe woorden volkomon overeenkwam. Th una bob ik alles gezien cn bon bereid bet prolestantismo af te z'weeron hoor zyuo biocht. Deze damo is nu eene der vuiigsto katho lieken van Gonovo. Zoo mocht eono onkolo kniebuiging eene bekoeriug bewerken ziedaar de kracht van het voorbeeld. Vergeten wjj dus nimmer wat-ons gedrag op anderen vermag. Indion al de overtuigde christenen met godsvrucht knielden, dan zoudon vele onverschilligen getroffen, bewo gen wordon en tot inkeer komon. Voorbooldeo trekken S x Eono dor bijzonderste en gozouüsto groen ten dio do landbouwer ia zijnen tuin kan kweeken is gewis do spinagie. Zij geoft te vens overvloedige opbrengsten als men ze op doelmatige wijze teelt. Van do keuzo der soorten hangt ovenwol ook veel af. Do Engelsche spiuögio mag als eene der beste aamioa worden. Vorder kunnen do Moustorachtigo van Viroflay cn dc Victoria onverschillig als zomer- on VViuterspinagi© gezaajil worden, omdat zij niot spoedig opschieten. Dit kan eonigszins boiot worden ais mon eenjarig zaad van goodo hoedanigheid noemt, on den grond overvloedig bemest, vooral mot stik- stofmesten. Daarcnbovon is hot ook geraad zaam vlöeimosten too te dienen. Mon zaait iu Maart eu April. Zelfs mag men dozo groente tusschen andere planten telen. Om malsclie spinagie te bekomen moeten de planten snel opgroeien daaryit kan mon afleiden dat tamoiyk spoedig werkende on aanhouden meststoffen do voorkeur verdio- non. Derhalve raden wij aan per are. te gebrui ken 4-5 kgr. zwavelzuur ammoniak, 4-5 kgr. suporfosfaat en 3-4 lcgr. zwavelzure potasch. Al dozG meststoffen zorgvuldig met elkan der vermengd, worden op don omgowerkten grond zoo regelmatig mogelijk, vóór 't zaaien uitgestrooid, en goed met de r'yf onderge bracht. In govai het weder te droog en te warm is, i3 hot aanbevelenswaardig de spinagie nu cn dan to begieten met eeno oplossing van 50 gr. zwavelzuur ammoniak por 10 litors water. Ddïtrna begiet men met zuiver water om de bladeren to wassche». Evenwel kan beir, met regenwater aangelongd, bij groota droogte ook zeer dienstig zijn en tal van landbou wers verkoeren nog in do meetiing dat dit vloeimest aau do bladeren een 6lechton smaak meedeelt. Zulks is onnauwkeurig zij bezit- teu slechts do eigenschap de reuk op te nemen die maar oonigo dageu byblijft, en daarna weerom vordwjjnt. Wie op dergelijke manier spinagie kweekt hoeft voorzeker veel kans goede opbrengsten to bekcföeu. WILLY. Ziehier oonige der voornaamsto bepalingen en schikkingen nopens het nieuw telefoonta rief dat op ltlc" Moi eerstkomondo in voege zal treden A) De grondprijs of bet zuivor abonnement voor eenen gewonen eersten te lefoonpost, binnen den omtrek van zos kilo meters, in rechte lijn gemeten van do plaats aanzien als middenpunt van hot not per jaar 1) Voor 1 tot 1000 verbindingen 110 fr. 2) van 1001 tot 10,000 verbindingen,' 120 fr. 3) Voor meer dan 10,001 verbindingen, 130 fr. B) Per ondeelbaar vak van 250 meters in vogelvlucht, boven de G kilometers 10 fr. Gesprokken. Boven cn behalvedon grond prijs hierboven onder letter A vermeld be taalt do abonnent het vast jaarRjksch recht voor hot aantal van hem uitgaaudo gesprek ken dat hij wil bekomen met de posten van de gewestelijke groep, ©Is volgt A) Tot 1200 van hom uitgaande gospreklten per jaar, 40 fr. B) Voor 3000 van liera uitgaando gesprok ken per jaar, 50 fr. C) Voor G000 gesprekken, 120fr. D) Voor 10,000 van hem uitgaande gesprek ken, 180 fr. Is het getal gesprekken groótor dan 1200, dan wordt in hot geheel eon opgeld gelieven van 20 fr. tot 2000 .gesprokkën, en van nog eens 20 fr. vau 2001 tot 3000 gesprekken. Is het getal gesprekken grooter dan 3000 dan bedraagt het opgold 2o fr. tot 4500 ge sprekken en 25 fr. voor meer dau 4500 ge sprokken tot 6000 gesprekken enz. Wanneer het getal gesprokkon grooter is dau 10,000 dan moet do geabonneerde een abonnement bijnemen. De gcmcontpbesturen en gestichten, als ho tels, koffiehuizen enz., die gewoonlijk hunnen telefoonpost ter beschikking st«*ilon van hot publiek, mogen te bunnen voordeoio een ver goedend recht eischen van 5 centiemen voor elk van hunnen post uitgaande gesprok in ge w es tol ijken dienst, bezorgd aan oen derde. In zoover do geleidingen beschikbaar ziju cn do dionst hot toolaat, kunnen do abonnen- ten die zulks aanvrage», gemeenschap ver krijgen, waardoor zij, buiten don diensttijd van liet middenlcintoor waarmede zy verbon don zijn, rechtstreeks gesprekken kunnon voeren hetzij met een ander middenkantoor hetzij met oenen anderen post van hetzelfde not, of van eoa ander net derzelfde gewoito» lijke groep. De abonnent betaalt daarvoor iedere raaanf eono vergoeding van a) 3 fr. voor do gemeenschap tussclien two# bepaaldo posten van hetzelfde net. b) 6 fr. voor gemeenschap tussclien twoa bepaaldo posten, verbonden met verschillende netten van eon zelfde gewestelijke groep. c) 8 fr. por gemeenschap mot een ander kantoor dan dat van het vorbindingsnet. Wanneer de bovengemelde gemeenschap enkel wordt gegeven op de Zondagen en wet telijke feestdagen, bedraagt hot maandelijkse!! recht 2 fr. Voor do verbindingen dio toevallig bui ion het bijzonder maandelijksch abonnement kun nen verleend wordon, wordt een recht goh®- ven van 50 centiemen por dag. Scisolen xondei' God. Het is ooue treurige doch niot te loochenen waarhoid, dat de onweteudhoid en do misda den onder do jeugd in Frankrijk schrikwek kend toenemen, vooral sinds God en de kloos terlingen uit de scholen zyn vorbannen. Do bokondo Parysche advokaat, Honri Ro bert, getuigt en bovvyst, dat do meeste grooto. misdry voa der 25 laatste jaren door jongelie den, byna kinderen, bedreven wordon. Vor- leden jaar gaf minister Briand zelf teo, dafi mou iu 1840 meer dan 8000 jeugdige misdadi gers telde, van 1G tot 20 jaren; iu 1882 moer dau 1G000; in 1895 meer dan 31000; in 1903 meer dan 41 duizend. Daaronboven waron er inFrankryk in 1882 14 op de 100, die niot lozou of schrijven kou don; iu 1900 reeds 25 tot 30 op 100 on sedert is dat getal nog veel meor toegenomen. Toch betaalde men in 1882 in -Frankrijk 33.784.000 fr. voor dc scholen; in 1902 roedte 209 millioon fr.; van 1902 tot 1907 is dit b»- drag met 7 tot 8 miliioon fr. verhoogd en sind» dien komt er jaarlyjcs verhooging opdebo» grooting van onderwijs. Doch gokl helpt niets. Goede cn geloovigo Meesters oo Godsdienstziedaar wat tekort schiet. Juiste opmerking. Toen Diderot en d'Al ombert eens bij Vol taire kwamen, ora over hunne goddelooza leerstellingen te sproken, verzocht de gast heer hen te wachten, totdat zyn bediende weg was. »3 Hij zou Diet goorno, zegdo naolita door zijn bediende verwurgd worden. Juiste opmerking van Voltaire! Outneem den mensch zynen Godsdienst en uit is het met zijn eerbied voor het levon en voor hot bezit van eon ander; uit is het met geheel do zedenleor. Uii bef hamp van Beverloo Er zijn sedert doze week S generaals in hot kamp en onder dezon, de commissie golast met hot examen der kandidaten-generaals en kolonels. Waarschyulyk zullen dus het mee- rendeel der legeroefeniDgen van do 2? logor- afdeeiing plaats hebben onder het bevel vao deze kandidaten en hot toezicht van voor noemde commissie. Kolonel Larmover bovelhebber van het 5° linie, sohijut erg zieb te zijn en is Donderdag naar het militaire gasthuis overgebracht. Het regiment is na onder 't bevel gesteld van kolonel Henneboru dor artillerie. Wars van de vrijheid In do Josophatwarande, bij Brussel, werdon zos honderd zangvogels in vrijheid golaton uit eeno groote muit en verspreidden zich ia de boschjes en het goboomte van hot park. De groote muit, openstaande, was te mid den van het grasperk blyvon staan, daar moo zich wilde vergewissen of do gevleugelde kost gangers, na eon toortje in do buurt, niet zoudon weorkeerou... Don eersten avond kwam do helft terug 's anderdaags waren ze alle weergekomon ea zelfs een groot aantal nieuwe gasten hadden dooudo ponsionnarissen vergezeld. Een nieuw standbeeld Dat is wel Allo katholieken zullen don Paus van 't H. Sacrament (hy verdient maar al te wel dien naam) toejuichen by 't verno men van hot nieuws dat men hom iu Calabro oen standbeeld zal oprichten. Zij no ootmoedigheid zal er zeker niet meo gediend zijn, doch do stad Catauzaro (Italiö) om iiare dankbaarheid aan Zij no II. Pius X te betoonon, zal op eigen kosten zijn stand beeld in marmer gehouwen, vóór hot pas door hem gebouwde seminarie doen plaats vindon. Immers de Paus zond ten tijde der schrik kelijke aardbevingen, aldaar in 1905 onder staan, zoowel tijdoiyke ais geestelijke hulp middelen in overvloed. Leve Pius X, Paus en Koning! Het rooken beschreven in de XIV° eeuw Toen het rooken iu Europa pas bekend was geworden, en enkelen hot rooken begonnen in te voeren, wekte dozo nieuwe gewoonte niet weinig verbazing van menigeen der Vlamiu- gon. liet is niet onaardig sommige schryvers vaa dien tijd daarover to liooreu. De tabak zegt ouzo goschindschrijver van Metoren,komt iu allorlei fatsoen voor, opgewonden eti ge rold. Mou gebruikt haar tot poeder gedroogd, in oen zilveren of gebakken steenen pypjte van eon vinger lang. Vooraan zit een balije,

De Volksstem | 1914 | | pagina 5