1 LILi ffl i OPSTAND EÜgp in rf; pi M pi 'Ëfr 'T EEN EN ANDER Stoutmoedige bandieterij Muilenland 2 CENTIEMEN WET NUMMER Dinsdag 7 April 1814 IÉ EJA.G-B3L.ilLD Bestuurder J. Van Nuffcl'De Gcndt. Oedlramasdepjcee Be schipbreuk vau dsn TerrcNenve Twntissle jaargang n' 85 DE YO ABONNEMENTEN s 7,03 maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. T UITGAAF, 4 li, 's avonds 0 2' UITGAAF, 7 o. 's avonds 0 Pour toutc Ia publicité commorcialc et financière du journal, s'adresser exclusivement l'Ageoce Réclame Godts, 2, Place da la Bourse, Bruxcllcs. BUREELEN TE BEïUSSEL Ui COÏÏTS, Qeui'G^Eaafs 2 Telefoon A 3299 TE flftLST Kerks traat, Telefoon 114 AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 lrl. reg.) fr. 0,60 8® bladz. (de regel) fr. 1,00 4® bladz. (de regoi) fr. 0,30 Financ. aankon.(porregel)Ir. 2,00 Sport {per regel) fr. 1;0® Gemengd nieuws per regel fr. 2,00 Recht.lierstell. (por regel) fr, 0,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commorciale en financieele aankondigingen zich uitsluitelljk te wenden Agence Réclame Godts, 2, Beursplaats. Brussel, 't Zijn niot alleenlijk da liberalen en socialisten die den opstand tegen God cn Kerk aanprediken maar insgelijks do daonsiston of groene socialisten,die eicb christene demokraton noemen. Tiet wereldlijk on geestelijk gezag versmaden en belasteren, 't volk, ten minsten do heethoofden en ruis- of geenverstanden er tegen opmaken, ziedaar vrat afgescheurde partijen, zooals de zoogezegde demokraten, boter gezegd do daensisten te wege brongen. Priester Daens hekeerde zich op zijn sterfbed, en stierf golukkiglijk vorzoend met God en zijne II. Kerk. Poch zijne nakomelingen dia nochtans meer en meer uitsterven, want geenc dwalingen blijven duren, steken nog te vee! en te hoog hunnen opstandskop in de lucht omdat zij door een afvalli ge priester en door Broeder Daens in tie Kamers vertegenwoordigd worden en ook mee non 't Land te redden door wat opstand te verwekken, wat slok- kon in de wielen te steken, watgroote gaaien af te schieten, cn wat onwaar heden in hunne gazetten neer lo wrij von. 't Is daarom ook, vermits onzo flaonsist-volksvertegen woordiger in de kaarten van onzo meeste vijanden speelt, dat liberalen en socialisten hem toejuichen in de Kamers en dat men ieest in het beknopt verslag wanneer Daens wat gozeeverd heeft (Zeek wel links.) 't Isdaarom nngdat aldedaensisten- kladon spotten en lachen met do ieve rige bisschoppen, priesters, klooster lingen on do ongehoorzamen en opstandelingen, zooals Fonteyne cn Lemire verheffen en in den derden hemel zotulon willen doen te recht komen Opstand prediken dat is Let ordo- woord van 't Daensismo. Wilt go daar wat staaltjes van u Geen kruisen, geen ridderorden r geonë ee re titels vielen hen ooit ten deel zij waren niet koopbaar, noch doorkapitalisten,noch door koning» dat schrijft advokaat Planquaert. Neon, beste zoogezegde oude vriend, go weet toch we! als wo to zatnen op do banken in deGentscheHoogeschool zaten in de cours van Burgerlijk Recht, bij hot door Ued. genoemdo kwezelke (professor Nossent, tor zaliger gedachtenis) wat ge dan in 't zicht hadt on uit tor herte begeerde... een zeteltje in de Kamers en hoeveel kceron kroegt ge eone buis? Titels zoudt go niet verslooten maar krijgen en verdienen is do kunst. Ge zijt voor geen gok! koopbaar datgelooven we geerne. Ge spreekt van kapitaliston go smijdt uwen neus af, beste. Zijt ge geen kapitalist meer sinds 17 iaren van hier on begeert go aan 't scbotelkc r.iot moer te geraken...? Geef geen moed verloren, beste want gij zijt gevallen bij nen koek van uwen deeg. Staaltjes zijn or nog Zelfde advokaat Plancquaert Hector schrijft nog Godsdienstige gevoelens niet leidende tot .superstitie en verslaving lijk het ongelukkiglijk te veel 't gc- val is, maar geleid door ontwik- kelde rede 011 vrij karakter. Dat wil toch wol zeggen geen eer bied a. u.b. voor Kerk,Paus,bisschop pen en priesters, maar wel steunende op uw eigon verstand en op oigeno vrijheid zonder 't hoofd te buigon voor de geestelijke overheid 011 't wereltHijli gezag, dat naar Godes wil en wet moet geëerbiedigd worden. Immers geeft aan God wat God toekomt en aan den keizer wat hem behoort.» StaaltjesWat laat eone zoogezegde De Backer's Stem hoeren Op de- mokraten, strijdbroedors, werkers, kinderen der ellende, ton strijde 11 TEGEN DE BEWAARDERS (de katllO- liokon) die gesteund worden door do ii gelukkigen dezer aarde. Op slaven ii van den arbeid die 't slijk in schatten ii doet vorkeeren en toch door de be- ii waardors er toe gedreven, nog moot honger en koude lijden.» Enfin met zulke taal hebben zij ons volk gerod, redden zjj het, zullen zij het redden Woorden zijn geen oorden Opstand prediken is gemakkelijk om zijn eigen wel te doen en aan 't schoteltje te blij ven zitten of er aan te geraken. Alle middelen zijn goed als men maai' 't volk kan opjagon en er pro fijt uit trekken. Zooveel te meer dal vele menschen niet redeneeren en alhoewel vorstand hebben, het niet gebruiken en zich laten omleiden door de volksbedrie gers. En daarmede moei Daens schrijven AI hebben de Pbarisëers van onzen tijd, gelijk de verstokte Joden, het oppermeesterschap der bisdommen ii veroverd tegen do arme vrije kristen volkspartij...» ziet 'tge... altijd maar opstand prediken door leugens on on zin, zin 1 Het programma behelst het meesterwerk van Edg&r Tinei Frauciscus dat reeds eenmaal zulkon kolossalen bijval bekwam, wanneer het in 1S08, door deze beroemde maatschappij ia liet bijwezen van den meester werd uitgevoerd. De uitvoering vara 26 April zal de 1001® uitvoe ring zijn die liet work beleefde, iets wat onge hoord is in de annalen van het oratorio. Tinei verklaarde destijds dat de besto opvoe ring van zijn werk deze was, door de muziek maatschappij van Doornijk. De tenor Plamondon in wicn Tidel volgens eigene verklaring den gedroomden H. Francis- cus wedervond, zal thans ook in dezeltde rol op treden. X3d Oostenctselie stoom- vischsloep O,! ZS heeft, na 3G uren gekord te hebben, eone groote partij ton- ;en bemachtigd, waarvoor 7800 fr. besomd werd. üe zalige Joanna d.' A.rc Zooals men weet wierd Joanna d'Arc don IS April 1909 gelukzalig verklaard. Binnen kort zullen er in het vatikaan vergaderingon gehou den worden tol voorbereiding barer heiligver klaring. Heel mogelijk zou deze in de maand December van het tegenwoordig jaar reeds een voltrokken feit kunnen zijn. Joanna is de patrones van Orleans. de groote pantser- scliepeia. Kosten. De prijs dor groote oorlogsclsepeu groeit gedurig aan, met de vermeerdering van tonmaat, de dikte der pant- scrplaten, de belangrijkheid der bewape ning. Andere oorzaken, zooals de prijs dor mate rialen en van het handwerk, de min of moer gvooto spoed met welken het werk moet worden uitgevoerd, kunnen ook het cijfer der kosten beïnvloeden. Hoe het ook zij, en geene rekening houdende van de macht der vcrschiüige oorlogsbodems waarvan sprake, ziehier den prijs van liet mo derne oorlogschip, in de verschillige landen die ceno vloot bezitten. Italië staat aan het hoofd met den Diulio die 71,404,000 fr. heeft gekost daarop volgt Rusland met den Petropaulosk 70,560.000 fr,; Frankrijk volgt hierna met do Courbot die 65,619,792 fr. kostte do e Viribus Unitis - van Oostenrijk kostto 58,607,260 ft. de Duitsche Türinger - werd 54,148,360 fr. betaald de En- gelsche pantserboot Monarch heeft 45,649,880 fr. gekost, ou de Delaware dor Vereenigde Staten heeft eene waarde van 46,620,000 fr. Cliristen. Glvina. De bekee ringen in 1913 bekomen zijn talryk. Er -zijn ver leden jaar juist 100.170 nieuwe katholieken bij gekomen. Al dc katholieken samen maken heden een getal uit van 1,535,020 op eene bevolking van 4-10 millioen inwoners zoodus tclt% men één ge- loovige op elke 280 zielen. Eene buitengewone beweging tot bekeering ontstond vooral in do provincie Tché-li, korts na de moorderijen der Boxers, 't Wordt dus eens te meer bewaarheid dat het bloed der martelaren een zaad van christenen is. Eene ondersclieicaing voor den Koning. Aan ko ning Albrenht is mededceling gedaan dat de voor zitter der Chineesche Republiek hem dc riddor- ordo van Kia-Ho hoeft verleend. Do versierselen der orde van Kia-ïlo zullen op 20 April het Belgisch staatshoofd worden overhandigd door Z. E. Wang-Jang-Po, den nieuw benoemden gezant van China te Brussel, die op weg is omzijn post te beklcede». De ridderorde van Kia-Iio is pas onlangs door den president der Republiek opgericht en wordt aan de staatshoofden voorbehouden. Erancisoixs vau Tinei, te Dooi-iiiJ 3c. De muziekmaat schappij van Doornijk kondigt haar laatste con cert aan, van het winterseizoen, voor Zondag 26 April om 2 ure. TE BRUSSEL. Een juwelier in ktaren dag aangevrilen Dc bandiet aangehouden Do Nieuwstraat to Brussel word Zaterdag namiddag roud 0 uro, toon hot dus nog holder licht was, in opschudding gebracht door eeue stoutmoedige schurkenstreek. Een bandiet poogde een juwelier te dooden, of het bewustzijn te doon vorliozon om dou winkel te pluuderón. M. Leon Rosseeis, goudsmid, Nieuwstraat 165, stond als naar gowoonto achter zijne toonbank, toen een jong heerschap, 22 tot 24 jaar oud schijnende, netjes gokleed ou zeer voornaam van uiterlijk, in den winkel trad en vro8g om eeuigo juiveeloa to mogea '/ion. Ten cindo den klant to voldoen, was M. Rosseeis verplicht zich om te kceron om het gevraagde uit eone kast to nomen. Die gelegenheid nam de onbekende te baat, om den stok mot loodeti bol, dion hij onder zyneu jas verborgen hield, uit te trekken cn er den juwelier verscheideno geweldige sla gen op hot hoofd mede too to brengen. Do goudsmid, daittc aan een atol spiegels in den winkel geplaatst om de klanten langs alle zijden op do vin garen to ltunnou zien, be merkte* de bewegingen van don jongen lieer, doch zoo vlug ging doze te werk, dat de heer Rosseeis dou tijd niet niet had zich achteruit te trokken. Mistakte aanslag M. Rossoels, oen groot kloek man, viel go lukkiglijk voor hem, nietondor de slagen van den bandiet. Hij riep om hulp. De aanvaller, zijn plan mislukt ziende en begrijpend dat hulp ging opdagen, liet alles in brand on sprong builen, vluchtend langs den kant der Binekory straat. M. Rosseeis had nog do kracht insgelyks buiten to komou en heel bebloed riep hij om hulp, den misdadiger aan voorbijgangers aan wijzend. Da handiet aangehouden Een tiental mannon zetten don kerel uadio niet verre loopeu kon, want aan dan hoek dor straat, rechtover den <•- Bon Marohé «.viel hy in do armen van den agent Tielemans. Met do woede dor' wanhoop verdedigde het heerschap zich tegen den agent, dio liet on derspit ging delven, doch voorbijgangers en ook do agent Van der Beken kwamen toe gesneld en de kerel werd machteloos go- ïnaakt. Beide policiemannen hadden do grootste moeite om den kerel to beschuttan tegen de volkswoede, want het nieuws van den aan slag op don hoer Rosseeis, had zich dadelijk onder hot publiek verspreid. De bandiet werd in een taxi gesloten en naar liet policiokautoor der Lignostraat ge voerd. De piichtige Eerst weigordo hij daar te antwoorden, op de vragen welke hem door don dienstdoonden policieofllcier gesteld werden, doch weldra bekende hjj Renó Van de Maelo te zijn, wo nende Heyvaertstraat té St-Jans-Molenbeok. Hij voegde or by, dat hy zijnen dienst als magazijuier ontslagen was, en geen anderen post kunnende vindon, liy besloten had eon slag to slaan, welke hom, voor eenigen tijd ten raiiisto van do ellende zou vrijwaren. Do kerel had nooit iets uitstaans met het gerecht. Op liet oogenblilc zijner aanhouding had hij nog eone som van 23 frank in zijn bo- zit. Een» huiszoeking word ton zijnont gedaan doch niets verdachts werd gevonden. De toestand van het slachtoffer Alhoewel erg getroffen, verkeert M. Ros- seols toch in geruststellenden toestand. Hot grootste geluk is, dat er geene sche delbreuk vastgosteld word. Het slachtoffer heeft voel pi.iu on bracht dou nacht van Zater dag tot Zondag slapeloos door. Een wetsdoktoor is het slachtoffor komen j bezoeken, om to onderzoeken. Op verzoek van don onderzoeksrechter, met deze zaak belast, werd alles in don goud- winkol der Nieuwstraat in den staat gelaten, waarin het zich bevond op b«t oognnblik van don aanslag. Zondag morgein! stapte ln-t par ket ter plaats af ou een landmeter nam het plan op v;.n den winkel. Onnoodig t<» zoggen dat doze stoutmoedige schurkonstreok heel den avond te Brussel druk besproken werd. Wen heeft thans van do overlevenden zelf het vreesolijk verhaal gekregou ovor do ramp van den vischsloep Tcrrc-Neuve. Al de visschers die zich op deze stoorasloep bevonden, haddon zich den Dinsdag raorgeud op het ijs begeven voor de robbenvangst. Daar zij ziunons waren, togen den avond terug aan boord te zyn, hadden zij zich slechts als naar gewoonte gokleed en enkel voor dien dag mondvoorraad medegenomen. In den namiddag kwam schielijk oen tem peest opdagen, vergezeld van een verblinden den sneeuwstorm.De schippers verloren eorst het schip en woldra wisten zij niot eens meer waar zij zich bevonden. Zoo dwaalden zij op liet ijs rond, loopendo en springende, om te trachten zich te ver- warmen. De nacht was bijzonder koud en verschei deno ougelukkigeu kwamen om. Meest allen geluklou er toch in het uit to houden tot don Woensdag avond. Dan kwam de wanhoop in aller harton. Allen bloven bij een, de sterk stee, do zwakken oudorstounende en do vis schers zwooreu den stillen eod, geen hunner achter te laten, vooraleer hy opgehouden had te levon. Do nacht van Woensdag tot Donderdag was verschrikkelijk. De ongelukkigen hielden ol- kander io de armen gedrukt,- om to trachten zich te verwarmen, en zoo hiolden volen wel dra nog slechts een lijk in do armen. Velen werden ook zinneloos vooraleer te bozwyken. Da overlevenden ontkleedden do lijken, om zich dan zelf met de kleederen der dooden te bedekken. Dan werd met de Ui ken eene soort van muur opgericht, waarachter do anderen zich tegen den wind gingen beschutten. Donderdag morgend was het troepje over- leveudon vreoselijk goduud. De honger had hen zoo verzwakt.dat indion het tempeest nog een paar uren had voortge duurd allen zouden omgekomen zyn. Do Belle Aüenture, kwam nog juist tijdig tor plaats om eenige overlevende en do lijken mede to nemen. De overlevenden bevonden zich in zulken ellendigon toestand, dat hunne kleederen en liuuno schoenen moesten stuk gesuecleu wordon oin hunne vervrozeu lede maten te kunnen verzorgen. De overlevenden weten niot wat er van de Terre Ncuve ge worden is. Zy deuken dat doze met do be manning moet vergaan zijn. Do Belle Aventure is mot zijne akelige lading te St. John's aangekomen. Er waren 69 lijken en 37 overlevenden aan boord. Roeronde tooneolen hadden plaats bij de aankomst, daar velo familieleden van dezon die mot do Terre Neuve vertrokken waren zich aan do kaaien bevonden. NEDERLAND. Schrikkelijk tramongeluk. Negen gewonden. Vrijdag rond middernacht, is de el metri sche tram Haarlem-Amsterdam ontriggeld en stortto nabij Sloterdyk om. Negen reizigers, do geleider en do werktuigkundige werden gewond. FRANKRIJK Policleagent gedood. Zondag avond rond 5 ure, waren do go- naamden Ernest Daval, on Georges Noyer, beiden dronken aan 't vechten iu de St'Ouen- straat, te Parys. Twee ageuten die zich tiaar hun post bogavon kwamen tusschon. Op dit oogenblik trok Noyer een revolver.Bomooit u mot wat u aangaat, schreeuwde hy, cn. daar do agenten hem gingen aanhouden schoot hij. Do agent Moreau, door eon kogel aan het hart getroffen, stortte dood neder. Beido dronkaards werden door do monigto aangehouden en gelyucheerd. Zelfmoord in een hotel. Zaterdag namiddag stapte eon reiziger af in een hotel der Rivoliplaats to Parys, on deed zich inschrijven onder den naam van William Francis, 38 jaar oud, wonende to Liverpool. Een weinig na 4 ure ging hij uit en keerde te 11 uro terug naar zyne kamer. Zondag mor- gond kwam do ho tol knecht de kamer van don Engolschman binnen cn vond dezen laatston uitgestrekt ton gronde liggen. Hij had zich door tweo kogels in don mond gezelfmoord. De wanhopige had al Je lamteekeus zijner kleederen verwijderd. Hot lyk is naar hot üoodonliuis overgebracht. Tragisch Dansfeest Uit Troyes,wordt gemold dat Zondag nacht een hevige twist ontstaan is tusschon ver scheideno jongelieden on eon onbekende ver gezeld eener vrouw. Het gevecht ontstond by hot verlaten van oen dansfeest. De onbeken de, op een gegeven teeken, trok zijn revolver en loste zes schoten op zyne tegenstrevers. De genaamde Dommercq, 26 janr oud, die door oen schot in volle borst getroffen werd, bleef op tien slag dood. Zijn makker door eon kogel geraakt aan den hals werd zwaar ge kwetst. Eon dordo kogel kwetste eon andere aan het been. Do moordenaar wiens signale ment is gokend, wordt opgezocht. Levend verbrand Mevr. Marie Aussandon, 05 jaar oud, wo* nendo 16, Antoine-Ronchoratraat te Parijs» was In den vorloopon nacht opgestaan om oen geneesmiddel in te nomen. Ongelukkiglijk wierp zy hare lamp om. Hot vuur deelde ziek rnedo aau haar slaapkleod. Do ongelukkig® vluchtte weg en riop om hulp. Geburen snol* den too maar hunno tusscheukomst kon niat} baton, do oude dame dio gansch verbrand werd. bezweek terwijl men haar naar heli hospitaal Bouoicaut overbracht. DUITSCHLAND Zelfmoord van eon scholier. Zater/Jpg heeft een scholier van Dusseldorf, die in da examens niet gelukt was, zich iu do klas zelf gezelfmoord. Do wanhopige werd ia eeu hopeloozea toestand naar het hospitaai overgebracht. Twee werklieden veroordeeld tot dwangar beid. De jury van Mannheim heeft de genaamd® Remius, dagloouer te Neckarsau, en Doering, werkman te Hoerde, wegens moordpoging veroonlecld, de eerste tot 12 jaar en de twee de tot 8 jaar dwangarbeid. Beide beschuldig den hadden in 1912 oen echt gevecht gevoord tegen de politieagenten en de gendarmen die boiast wordon hen aan te houden. Gedurend® drie dagen boden zy een verwoeden weer stand, en wondden verscheideno politiekom- missarissen levensgevaarlijk. Een gedeolt® van het gevecht werd op Luxemburgsohea bodem geleverd, hetgeen uitlogt het groot ge tal getuigen dio van die streek opgekomen waren. Schrikkelijke gevolgen eener kinderstreefo Scholieren hadden in hot dorp Borgecice distrikt van Kochroin (Pruisisch Polen) eene hooimijt iu brand gestoken. De wind blies ge* woldig en zweepte hot vuur op naar eon groep woningen waarvan er 21 afbrandden. De uitwijking over Bremen. Do uitwyking geboekt over de haven vau Bremen, vermindert allengskens. In den loop van Maart 11.. boekte men 19,133 uitwijkelin gen tegeu 23,970 iu 1912 on 21,792 in 191& De uitwijking voor den eersten trimester van 1914 bedroeg 40,469 uitwljkonden tegoa 46,212 in 1912. Beleodigingen t6gen den kroonprins. Hot gerechtshof van Berlyn, heeft do dag» bladschrijvers Zepler en Schmeidt, tot ze» woken opsluiting in een fort veroordeeld we- geus het schrijven van beleedigende artike len togen den kroonprins. Het tribunaal zag ia de aangeslagen artikelen hot inzicht van doa prins in zijne eer te schenden, en weigerde dau ook allo vcrzachteude omstandigheden. De mishandalingen in het leger. De krijgsraad van Stettin, hooft een onder officier van hot tweede regiment grenadiers dor garde tot acht maand gevang verwezen wegens herhaalde mishandelingen tegenover de soldaten. Verscheideno andere ofllcierea van hetzelfde regimoot zijn voor dezelfde re den veroordeeld gewordey, tot straffen gaand® van 10 dagen tot zes maand govangzitting, ENGELAND Eene Monsterbetooging tegen den Home Rule te Londen Eene ontzaggelijke betooging ten gunste vaa Ulster had Zaterdag namiddag plaats in Hyde Park te Londen. 22 stoeten zyn uit verschil- lende punten der stad vertrokken mot muziek aan 't hoofd om zich in het groot Londensoh Park to veroenigen. De personen dio aan da betooging deelnamen worden op verscheideno honderd duizenden geschat. De byzondersto club van West-End namen er ook deel aan. 14 verschillende tribunen werden opgericht en 70 rodenaars spraken tot het volk. Do sprekers waren byzouderlyk parlementsleden De liberalen hadden eene tegeubetooging op touw gezot en onderbroken verscheidend malen do vergadering. Volgende besluit werd voorgesteld Wy verzotten ons togen het gebruik van het leger en de vloot met behulp derwelke men zoekt onze modevaderlanders dio zich in Ierland be vielen te berooven van al de voordoelen voortkomende uit hunne vertegenwoordiging in hot Eugeisch Parlement. Dit besluit werd gestemd onder groote geestdrift terwijl van hunm n kant do liberalen do manifestio uit jouwden. Sir Edward Carson die met eono groote Engolsche vlag ovor en weer zwaaide gaf vervolgens het teeken tot een ban tor oere van den koning. Het is ouder geestdrif tig handgeklap dat deze betooging waarvan in do Engolsche geschiedenis melding zal wor den gemaakt eindigde. Stemrechtwoeling Tydens do groote bctooging in hot Hyd« Park, kwam eon stemroohtdaraen stoet aan gevoerd door Mevr. Drummond, met ge welt iu het park gedrongen, niettegenstaande het hevig verzot der policie. Talrijke hotsingen ontstonden. D« sufragetten gelukten er tea laatste in een spreekgestoelte op te richten tusschon twee tribunen dor Unionistische ba- teogers. Eene geweldige woeling die meer dan eene uur duurde ontstond daarop tusscben de Unionisten, do Stemrechtdamen en de policie. De policie kou ten slotte de Suffra- gettou verdryveu waarvan or verscheidene aangehoudeu wordon, waarondur Movrouvr Drummond.

De Volksstem | 1914 | | pagina 1