De EiffeMoren SUIKSRIJ WORTELS Siegtours Katholieken Allen naar Overbonlaere UIT ONS ZAKBOEKJE - fr VaslgekMstenle vrijlseM 't PETITIONNEMENT voor Algemeen Stemrecht. Chopin's Boodsnmarscli wm HLLES VS AT 12 EN 13 APRIL 1911 Tfcrwyl de kerkvervolging in liet katholieke Fraukryk haren droovigep gaDg gaat 011 een warboel van Restuur dit iand van dag tot dap diopcr in de schande dompelt door allo soortoo van politieke schanddaden, ziet men een Pro- testantsche Keizer. Willem II, van Duitsch- land, do kloosterlingen weerroepöu on zij no bescherming geven aan alle soorten van ka tholieke instellingen. Zoo heeft Keizer Willem aan den Ilcog- waanlon Koer Dom Hermann Reuzel, cud- Fricr en Novicemeester van Afïligem, en thans Prelaat der Abdij van Merkelbeek, op de Dait.iche grens in Hollarïdsch Limburg gelo- goi)in 1906 (Te zorg opgedragen do Abdij van Coriiclimuuster, bij Aken, horop to richten. (Pozö abdij werd in 815-817 door den II. Ceno- dictus van Aniane gestichten door Lodowijk- den-Vromo opgebouwd) werd onderdrukt ia do ja»n 1800.En thans is liet wederom op den Hoogwaarden Abt van Merkelbeek, dat hot oog van liet Duitsch staatlioofd is goval- lon, om hom to verzoeken do Abdij van don II. Aartsengel Michaöl, aan de rivier de Sieg, inliet Hertogdom Berg, Aartsbisdom Keulen, op een uur en half gaan (N. O.) van Bonn, te herstolien. Deze Abdij werd gesticht,.döGr den Aartsbisschop Anno II, van Keulen, in 1064 door hem zelf hi 1066 gewijd on onder de be scherming van Sint Micliaël'gestcld. Do Aarts bisschop Anno don II,'werd er begraven den 4 peccrnüor 1075. Deze Abdij heeft eon luisterrijke geschiodo- nisen zij was voor het Aartsbisdom Kouion hetgono Aflligem sinds do Xïc oeuw voor de Aartsbisdommen Kamorijk en MecUelen was. Doch even als onze Brabantsche Abdij keudo zij ook in don loop der tijden do beproeving. In 1772 brandde dc Abdij ganscli af, maar werd spoedig heropgebouwd door do milde bijdragen zoo van den hoogs ton adel als van de begoeilo burgerij. Spijtig genoeg, mochten do Benedictijnen in deze prachtige gebouwen maar een goed 4*10 eeuws Gods lof doen weerklinken, want met de Itogenburgscho Reiksomwonteling van 25 Februari 1803, word zij door don Keurvorst Maximi liaan-Jozef van Beioren, Hertog van Berg, bij do staatsgoederen gevoegd, en Eone- dictus' zonen kouuen elders eer. onderkomen zoeken. De inkomsten der kloosters beliepen alsdan ■50,000 rciksdalers, maar waren nauwelijks toereikend voor het onderhoud der Abdij. Onder het Pruisisch bestuur (1825-1S79), werden do gebouwen dor oude roemrijke Abdij tot krankzinnigenhuis ingericht. Het toezicht werd er uitgeoefend door eenon Be stuurder, cenen Geneesheer, een katholieken Priester on eon protestantscben Minister. Er waren vier klassen van zieken twintig wer den er gratis veFzorgü, 'twintig anderen be taalden 114 pensioen en voor da overigen be liep het jaargeld van 270 tot G50 rijksdalers. Do vreemdelingen werden or immer boleefd onthaald en uiigonoodigd om hunne opmer kingen on wonschen op een register neêr te schrijven. Er verbleven gewoonlijk 700 zie ken. Sinds 1897 herschiep do Duitsohe Regeering de oude Abdij iu een tuchthuis. Do laatste go- vangenon werdon er uit vervoerd op Onze- Lieve-Vrouw-Boodschap, 25 Maart laatstle den, en Klooster mot Kerk en vermaardo Kripta on allo gebouwon, weder in 't bezit der Benedictijnen gesteld. Moge dezo Abdij als voorheen bloeien en groeien tot zaligheid der zielen, tot troost der bedrukton, tot wolzijn der samenleving en tot verheerlijking van God en Godsdienst. Nog een woord over do stad Siegburg, Deze stad hooft haar ontstaan te danken aan bet Benedictynerklooster en tolt thans nage noeg 17000 zielen. 13,000 belmoren tot den katholieken 3500 tot den protestantschen en 500 tot den Israëlitische» godsdienst. Ilct is een kruispunt van spoorwegen Keulen-Gie- sen Siogburg-Bergnettstadt cn Niederplois- Siegburg.Er zijn dry katholieke, eene evange lische kerk en oen synagoog. Voor liet ouder wijs treft men er een gymnasium, een katho liek seminarium voor onderwijzers en andere goede scholen aan. Voorts is liet een zeer bedrijvige stad men vindt er een opperhoutvestorij, een geschut gieterij f1400 arboiders) een ammunitiefabriek 700 arbeider) een katoendrukkerij (1000 arbeider) beroemde aardwerk- en terracotta- fabrieken en een wapenfabriek (2000 arbei ders). Er is ook een Vredegerecht en een Provinciaal Krankzinnigenhuis. Men mag dus overtuigd zijn dat do Benedic tijnen er wederom hunnen ijver zullen kunnen vollen toom geven, als in vorig© eeuwen, en er mot woord en werk, veel goeds stichten, terwijl zij in Leuven te lang onteerde Abdij kerk Gods lof, dag en nacht zullen doen weer klinken. Op Zondag 17 Meizal de Katholieke Jonge Wacht n van Overboulaere, liaar Vaandel plechtig inhuldigen. Om 2 ure bijeenkomst. Optocht - Vaandelwijding Vollcsmeeting Concerten. AI do Katholieke Jonge Strijders moeten deelnemen aan deze plechtigheid. Wat zie ik, zei de gastvrouw, met dertien aan tafel Stel u gerust, mevrouw, antwoordde eon der genoodigden, Ik eet voor twee. if*— Hot zijn do slimste hoeren dis eigenlijk knecht moesten zyu. Elke glimlach geeft do vore Voor een traan dio komen moet. (Byron.J Die een wijf Trouwt om 'c schoon lyf, Verliest hot lijf 1 En houdt het wijf. Houdt u rein, Acht u kleiu, Wecst gaarno allceit Eu mot God geraooüt Zooveel lieeren, zooveelzeoren, Zooveel honing, zooveol gal; Zooveel deugden,zoovool vreugden, Zoo is 't hier en overal. Een noerstigo hand En sparende tand, Dio nooden gasten Ais aanren vasten. 't Ilinv'lijk is een aardig spol. Lukt het kwalyk, 't is een hel, I.ulct liet wel aan twee gepaarde 't Wordt een hemel hier op aardo* Dus eon hemel of een hel. Geef wat gij geven kunt, Niet nutloos is uw leven Zoo gij geen vruchtboom zyfc, Toch kunt go schaduw geven! *J+ Als er wat te gelden is, zijn 't koopmans, Maar ais er te betalen valt, zjjn 't loopmans. Alles op den arm. Niets in den darm; Sclioon gokleed maar zonder eten. Schondfc men uw eer door lastertaal, Gij hobtgecn reden om to klagen Denk dat men f moeste staenen worpfc Naar hoornen dio veel vruchten dragen. Do scherpste maanders Ziju de kwaadste be taalde rs. Wilt gij do ware wijsheid krijgen, Hoor goed, zie klaar, leer zwijgen. «3+ Als wij ons alleen bevinden, laten wij dan over onze gedachten waken; zijn wy met an deren, waken wij dan over onze tong. (De Bonald). 4* *fc Is schoon een hort to bezitten, en zich daarvan, koo klein het ook iSv to roogoc be dienen om God te beminnen (Gelckz. Pastoor v. Ars) «i. 4r Eerst gedaan en dan bedacht, Heeft menig in 't verdriet gebracht. Distels en dorens steken seer, Maar kwade tongen nog veel meer. Eonigc wenken nopens deze gezonde en gezochte groente zullen gewis niet ten onpas komen, temeer dat dezo plant ton huidige dage op grooto schaal wordt geteeld en ook verbruikt. Ten anderowij weten bij ondervinding dat er hier ook misslagen worden begaan zoo zijn or veel hoveniers en landbouwers dio te vroeg zaaien. Zulks mag maar rond half Mei gebeuren doet men liet vroeger dan schie ten gewoonlijk tijdens den zomer een groot getal planten op, en deze zijn dus verloren de andere komen tot hunne volledige ontwik keling en dat is ook schadelijk voor het vor men der kroppen, want de wortels dio slechts tot do drie vierden hunner ontwikkeling ge- koraon zijn, bij hot uitdoen geven de schoon ste en grootste kroppen Witloof. Verder kieze men eene grond die wol voor zien zy van humusvormende bestanddeelen en waar geen gebrek is aan Stikstof, Potascli en Fosfoorzuur. Vorsche stalmest mag hier evenmin toege past worden, omdat men woet dat dezo veelal ongelijke cn vertakte wortels voortbrengt. Het gebruik van scheikundige meststoffen mag niet verwaarloosd wordonderhalve raden wy aan, per are te gebruiken, en voor het zaaien tamelijk diep in te werken 3 4 lcgr. Zwavelzuar-Aramoniak. 5 G kgr. Superfosfaat en 3 4 kgr.Chloor-of Zwavelzurepotasch Verders zal men tijdens den groei, een of tweemaal duchtig begieten met vloeimost. Om goed te gelukken is het even zoo nood zakelijk do planten op tijd te dunnen, 'tis te zeggen als zo jong zijn, en nog maar 3-4 blaad jes hebben. Wat volstrekt moet vermeden wordon, en nog maar al to veel in voege is, is bet gedoeltelijk afsnijden der bladeren, ouder voorwendsel bet dik worden der wortels daardoor te bevorderen. Men mag niet ver geten dat hot sap in do bladoren verwerkt wordt en door dio doenwijze de bladgroen- vorming gehinderd is. Men bekomt dus oen gauBch verkeerd uitwerksel. Ten slotte is bet voortleelig den grond twee of drie maal op to hakken, ton einde het onkruid to v rnietigen eu den bodem voldoen de vochtig te houden. WILLY. DE VOLKSSTEM Zijn Vijf-en-twintig jarig bestaan Vandaag herdenkt men het zilveren jubel feest van den boroemdon Eitfcltören. Het is inderdaad in April 1889dat die toren.de hoog ste die ooit door menschonhauden werd ver vaardigd, word ingehuldigd. Gedurende zijn vyf-cu-twintig jarig bestaan heeft men do juistheid der stoutmoedige po- gingon loeren inzien dio M. Eiffel geleid heb- bentothet schoppen van zijn moeilyk ont werp. Niet alleen verhief de toren zich zonder tegenkantingen en vertragingen, maar sinds 1889 heeft hy mot goed gevolg- weerstaan aan alle aanvallen der natuurelementen on voor namelijk aan do# groote overslrooming in 1910, die lo vergeefs gepoogd heeft zijn stevi ge basis aan te randen. Do Eiffeltoren mag waarlijk een meester werk in zynon aard gonoomd worden. Hij was de clou van de tentoonstelling van Parijs in 1889 goheol do werold wilde hem zion en beklimmen. Meer dan twee miljoen bezoe kers beklommen hem gedurende dit enkel jaar. Maar hij mag niet aanzien worden als eene gewouo curiositeit, tegenstrijdig met hetgeen Francois Coppée eenmaal heeft gezegd M. Eiffel heeft hein bereidwillig ten dionsle ge steld der goieorden die», dank aan dezen toren in betore voorwaarden hunne opzoekingen kunnen doen. Tervvyl Cailletet en Collardeau or een bui tengewoon grooten luchtmeter (manornetre) oprichtten, die als standaard moot dienen van al de in do laboratoriums gebruikte lucht meters, bestudeerde Dr. Hepocque do voor waarden van opslorping dor zuurstof door hémoglobiuo van heb bloed. MM. Mascart en Ango richtten op het top punt eene mctéorlogisch statie op en de uit slagen die zy er moe bekwamen, waren als het vertrekpunt van de zoo vruchtbare studie der hooge atmosfeer waarin zich Telssereue de Bort, Rotli eu lldbrandsonn onderscheid den. MM. Caillotet en Collardeau deden van op licfc tweede verdiep van den toren belangrijke proefnemingen over den val der lichamenj deze proefnemingen waren het vertrekpunt der prachtige aërodynamische werken van M. Elftal. Buiten dit alles heeft de Eiffeltoron aan de wereld en aan de wetenschap nog tal vau an dere nuttige diensten bewezen. Ook is hij go- last mot eiken dag de uur te zenden naar al de schepen van don Oceaan en eene toekom- stigo machtigere inrichting zal hom toelaten dit te doen met ganscli do wereld. Doze toren is dan ook het populairste aller werkou van M. Eiffel ge-voEdeu. Hy ia-noch tans maar één van-do talrijke uitvindingen zijner heerlijke loopbaan. M. Eiffel, geboren to Dy on in 1832, eindigde zyne schoolstudiën in 1855 en begon zich dan toe te leggen op do studio van groot© ontwer pen, uitsluitend in ijzer te bouwen. In 1853 werd hy gelast mot hot bestuur dor werken van de yzeren brug van Bordeaux, voor dowelko bij een der eerste was in hot gebruiken van samongeperste lucht. Tijdens de wereldtentoonstelling, van 1867 was hij medewerker van M. Krantz, bestuur der dier tentoonstelling, en maakte or zich buitengewoon verdienstelijk door talrijke uit vindingen die by in toepassing bracht on die nu in de wetenschap nog algemeon worden aangenomen. In 1867 stichtte M. Eiffel te Levallois-Perret eene inrichting tot het bestudearen en ver vaardigen van groote werken in ijzer, inrich ting die onder zijne leiding werkzaam was tot iu 1890. Do vooruitgang die M. Eiffel tijdens zijne ny verheidsloopbaan te weeg bracht is buiten gewoon. Hij deed verscheidene uitvindingen die voor de wetouschap een uievw vergezicht openden. Tusschen do groote werken die hij tot stand bracht, noemen wij, tusschen de bolangry le sten, de viaduc van Garabit, die van Porto, van Tarde eu van Cubzac. Do maatschappij van het Panama-kanaal, verplicht af te zien van de oumiddelijke op richting van een kanaal a niveau», ver trouwde aan M. Eiffel do algemeeno onderne ming toekan zekere sluizen. Deze werken werden mefc een merkwaar- digen vlijt geleid maar zij werden ongeluk kiglijk tegengehouden, doordieu do maat schappij in 1889 werd ontbonden. In 1890, na hot voleindigen zijner loopbaan als ingenieur-bouwkundige, gedurende de welke hy voor méér dan 140 miJlioen fr. wor- ken uitvoerde en méér dan 100.000 ton metaal verwelkte, heeft M. Eiffel zich geheel en al gewijd aan wetenschappelijke opzoekingen, die hem tal van flinke uitslagen verschaften, ook op gebied der vliegtuigen. M. Eiffel mag ongetwijfeld tusschen de beste en beroemdste ingenieurs gerekend worden voor al hetgeen hy gedurende zyu loven tot stand bracht, die:ft het inensclidom hem ten zeerste dankbaar te zjjn. Vraagt aan onze verkoopers ons schoon LIEDERENBOEK een honderdtal Vlaamsehe gezangen bevat tende aan den Prijs: 15 centiemen. Dit liederenboek zal bij elkeen welkom zijn, daar het eene schoon* verzameling is van deftige gezangen. Bestrijdt de slechte liederen door het ver spreiden van dit fraai liedetenboek. 6 Hoe sterk do modernegeest iu Frankrijk voor vrijheid is, zal blijken uit hot volgende paar feitjes. De Fransclie troepen hebben over een paar weken een groot godsdienstig feest bijge woond, in Algiers. Er was feest in eon korlc en officieren en soldaten, hoogo ambtenaren, van dat alle3 was er eon afdeeling troepen moest zelfs in de kerk dionst doen. Moest ik nu zopgou dat dit geschiedde in eon katholicko kerlc, geen eon van mijn lezers zou 't gelooven, we weten immers to wel hoe het met de vrijheid van de katholieken gelo gen is in Frankrijk. Maar moest ik zeggon dat dit geschiedde in eon moskee of turkschon tempel, dan gelooft hot iederoen. Zoo was hot inderdaad. De Tur ken vierden do geboorte van hun grooten pro- feot Mohammed en do rogeering vierdo moê. Zoo ook in 't Franscli leger is goon enkol Araab of Turk verplicht wijn lo drinken of varkonsvleesch te eten, wanneer do gods dienst van den Coran dit verbiedt. De Turken mogon vrij huu godsdienst beoefenen. Evenals dc katholieke soldaten. Leest Lie ver In het militair hospitaal te Gerardmer, was een soldaat doodsleciit. Do jongen wilde de liulp van oen priester inroepen en kon nog een stuk papior schrijven waar hij dio vraag dood. Zonder schriftelijk bewijs, immers mag do priester niot bij den zieke of stervende. De priestèr, gowapend mot zijn bewijs kwam dus naar 't hospitaal. Maar hoe do priester ook smeekte en de zieke smeekte," 't was niets aan to doen, do priester w erd niet toegelaten. Do sergeant vau de wacht verklaarde dat het papier niet was besteld geweest aan den chef van liet hospitaal. De chef was afwezig, zyn plaatsvorvangor was niet to zien, de soldaat stierf terwijl de priester buiten aau de poort bleef wachten. Dat is do moderne geest in Frankrijk en dio moderne geest zou men ook hier willen op de troon zetten. Wij hobbeu onzen buik rol, eer we er van proeven Tot hiertoe 6S,0Ü0 handteekens. Laat ons mild zyn cn schrijven 100,000. Laai ons breed zijn en aannemen dat al de onderteekenaars vaders van familie zijn en 5 pcisonen vertegenwoordigen. Dat zou daarop uitkomen dat er 500,000 't zij een half miljoen besliste aanhangers zijn van het zuiver algemeen stemrecht in België. Er zijn 7 1,'2 miljoen inwoners in ons lar.d, of 15 halve miljoenen; een van die halve miljoenen teekent op het petitionnement dus één Belg- op iü. - En de socialisten schreeuwen dal dc meerder heid voor het Z. A. S. is In 1879 teekenden 343,000 huisvaders oene pe titie tegen dc ongelukswet en de geuzen voerden ze toch door; maar ze zijn er naar gevaren ook o Wij, kunstenaars, zijn nu eenmaal een raar volkje Zoo moot eens oen van onze moest beken de hedendaagsche kunstenaars gezegd heb ben en daaraan werd ik onwillekeurig herin nerd toen ik in Veilhagen und Klasiug's Monatshefte enkele interessante bijzonder heden omtrent het ontstaan van den beroem den Doodenmarsch van Chopin las, verhaald door iemand die liet persoonlijk van eon van Chopin's beste vrienden, den onlangs over leden kunstschilder Ziem, vernomen had. Chopin was eens, met nog twee kunste naars de Polignac en den schilder Ricard hij Ziem ten eten genoodigd. Hij kwam zeer laat, want hij had een bijzouder drukkon dag achter don rug on was, zooals dan moestal het geval was, slecht geluimd. De gastheer en zijn gaston stelden alle pogingen in het work om den slecht gehumeurden komponis! wat op t© vroolijken, evenwel zonder rosultaat. Eensklaps werd het licht uitgedraaid in de kamer de Polignac pakte een geraamte op, dat zich in oen hoek der kamer bevond, bewoog armen en boenen or van, liet het door de kamer dansen on zette het vervolgens voor de piano met de vingers op de, toetsen. Ricard verborg zich daarop achter dn piano en slpeg met oen stokje op de toetsen van het instrument, zoodat het in do donkere kamer wel leek of liet leven in bet geraamte was teruggekeerd en dit de toetsen had aangbslageu. Allen lachten hartelijk om de grap, uitge zonderd Chopin, dio mot een lijkbleek gelaat somber voor zich uit bleef staren. Plotseling sprong hij op, nam een wit tafellaken van de tafel, hulde zich daarin en zette zich aan de piai.o, terwijl hij hot geraamte stevig tegen zich aandrukte. Toen begon hij te spelen, als door het geraamte geïnspireerd, zonder op to houden en niet lettend op helgee# er rondom hem ge schiedde. Toen hij eindelijk ophield met spelen viel hij bewusteloos op den grond. Na bijgebracht te zijn, was ziju eerste work do muziek op papier te zetten eu de Doodoumarsch was gekoraponeerd. 5 Wel geantwoord E8n kind ging iedoren morgen te Com* munie. Eens op er* morgen bad hot echter zoo gesneeuwd, dat bet kind op raad zijner ouders thuis gebievon was. Het had er echter veel spijt over. f Kindlief, zei de biechtvader, Jesus vraagt nu en dan eon offertje, troost u dus...» «Wat zegt go, antwoordde Let kind, een offertje. Zog liever, een groot offer, want waarlijk,het valt me schrikkelijk bard de II. Communie ook maar een morgen te moeten missen.» Kinderen, moge ook voor u do veelvuldige, zoo mogelijk de dagelyksche Communie het grootste geluk in uw leven uitmaken. Dat geldt ook voor groote menschonHet spreekt vau zelf. Bekeering van een eiland Don 27 November 1 552 overleed do II.Fran- ciscus Xaverius op bet eilandeke Sancian, iu China. Sedert dien was het gotal christenen or nooit aanzienlijk geweest. Ovor korte maanden is ganscli de bevolking tot den katholieken Godsdienst overgekomen. Tydens de onlusten van vorlcden jaar in China was cone bende verwoedo roovers op het oiland gevallen on hadden alles buitgemaakt. Te vergeefs zochten de byzonderen des eiland naar hulp by do plaatselijke overhedon. Overal te leur gesteld zijnde, richtten zij zicü eindelijk tot den katholieken missionaris, ilea E. P. Thomas, der buitenlandsche missiën van Parijs.Deze nam zijn toevlucht tot Mgr.Mereï, bisschop van Canton, die krachtig werkto by don gouverneur dor proviucie. Dezo zond twee oorlogsschepen uit en ia eenigc weken tijds wordon do bandieten ge straft of van het oilaud verjaagd. De dankbare inwoners vroogen dan hy duizenden aan don Pater om in het katholiok geloof opgenomen te wordon, er waron met eons 4000 geloofsleerlingou, on in 1913 wor den niet min dan 1000 doopsels toegediend Do afgodentempels werden veranderd ia kapollen en scholen on bovendien P. Thomas word burgemeester benoemd van h^t eilaud. Laat ons verheugd zijn om zulk troostend nieuws on dikwijls oeno II. Communie opoffe ren, een goed werk vorrichten, oen gebed storten voor de voortplanting dos goloofs. Kei nui van liet melittoezichi In de laatsto zeven jaren zijn te New-York 41,000 zuigelingen minder gestorven, dan liet geval zou geweest zijn als het sterftecijfer der 5 voorafgaande jaren zich bad gehandhaafd. Do Melkkommissio aldaar schryft dit toe aaa het strong© toezicht, ;dat godureude zeven ja ren nu al wordt geoefend op do aangevoerd® melk in verband mot de plaatsen van her* -hornat. Te Chicago, Philadelphia en andere groot® steden is do kindersterfte eer toe- dan afgeno men. Daar is blijkbaar dit moet immers wol de reden zyn waarom deze steden ook go noomd worden geen of minder doeltreffend toezicht op de melk. Staat van wettigs zelfverdediging. Tot dusverre was het gerecht het niet eens om vast to stellen wanneer iemand moet go- acht worden zich in staat van wettige zelfver dediging te bevinden om zyn aanvaller on schadelijk te maken. Moet doodsgevaar dreigen,vooraleer men de banden uit de mou wen mag steken. Het beroepshof van Brussel komt die zaak bepaalt op te lossen door eou vonnis, waarin o. m. gezegd wordt Aangezien het niot noodig is, dat om zich zelf te vordedigen, het geloopon gevaar vaa doodelijkon aard moet zijn r Aangezien de persoon die geslagen wordt of met slagen wordt bedreigt, bet onbetwist baar recht bezit zich te verdedigen, mits dia verdediging aan te passen op den aanval, spreekt bet hof beklaagde vrij.» In 't geval gold bot oen heerschap dat aan gevallen zijnde, zijn aanrander nog al erg toegetakeld had. Het arrest werd geveld overeenkomstig do besluitselou van het opeubaar ministerie eu zal dus bepaald een einde stellen aan het ver schil van meening over die zaak. Godslasteraars gestraft. Voor korte jaren vorscheneu drie volwas sen kerels voor de pastorij een er stad gelogea in 't Zuiden van Oostenrijk. Zy gooiden eersl eonigc ruiten in, en trokken dan naar do kerk. Zij poogden binnen t6 dringen, doch d® kerkdeur weerstond aan bun geweld. Dan snauwden zy den God van 't Tabernakel deze woorden toe Kom nu maar uit, indien gy er binnen zyt Drie weken nadien was de Heer op schrik kelijke wy ze tot hen gekomen. Twee dagen na die uitdaging viel de eerste der godslaste raars, eeu haarkapper van stiel, door eou be roerte getroffen, dood ten gronde. Hij waf slechts 24 jaar oud. De tweede oen kantoor bediende, werd plotseling krankzinnig oa moest in eeu zothuis opgesloten wordeu. Nog voor bet verloop der derde week, werd de derde godslasteraar, een slotmaker, (loot een hersenvliesontsteking ten grave gesleurd. Loontje komt om zijn boonto Draadlooze tele>jraafpost te Delft. Te Delft is men op initiatief van prof. C. L. Van der Bilt, boogleeraar aan do Technisch® Hoogeschool bezig met de installatie van eeu inlichting voor draadlooze telegrafie, welk®

De Volksstem | 1914 | | pagina 5