et doodelijk antomobielongelnk te Brussel. DE LUCHTAKROBATEN Een Rumeeusche Prins bij Czaar Nikolaas I De baankoers Parijs-Roubaix '-V tr »«4 De auio van M. Wiener tegen den gevel van een huis geslingerd. •ijdag 10 April, reed M. Sam Wiener, liberale senator voor Brussel, 's avonds rond re, met zijn auto door de Wetstraat te Brussel. i chauffeur moest plots uilsteken voor eene kar'. Hij had echter niet bemerkt dat een in de zelfde richting kwam gereden, en de auto werd met groot geweld door den gevat. i auto werd tegen den gevel van het huis u* 134 geslingerd, aan do andere zijde der t. i schok was verschrikkelijk. De chauffeur werd op de straatsteenen geslingerd, terwijl lam Wiener tegen den gevel van het huis botste en bewusteloos in den half vernielden terug viel. loedig daagde er hulp op en M. Wiener werd in bet huis van M. Otlet, geneesheer, mdoin de buurt, binnengedragen. 11e zorgen waren ecbtor vruchteloos en M. Wiener bezweek weldra. It onderzoek bewees dat niemand plicht had in het ongeluk en de familie verzocht het et, geene vervolgingen in te spannen. .Wiener was eene der bijzonderste liberale Senators, die vast aan zijne overtuiging emd was. In alle debatten, welke in den Senaat plaats hadden, verdedigde hij met zijne zienswijze. Ook was liet met algemeene instemming, dat Woensdag laatst zijne den door de Jieeren de Fyvereau, voorzitter van den Senaat, Berryer, minister van enlatidsche Zaken, Van den Peereboom namens de rechterzijde, Goblet d'Alvidla, na- I de liberalen, Cippieters namens do socialisten, en Braun, namens de Brusselsche irdiging, aanboord werden. «ar M. Sam Wiener tot den Joodschen godsdienst behoorde, hadden de lijkplechtig- in Dinsdag morgend naar den JooJschen trant plaats en hadden veel nieuwsgierigen kt voor het sterfhuis, aan do Slerrekundelaan. Do belangstelling was er zoo groot, dat tramverkeer op zeker oogeublik moest onderbroken worden. d van collega's, vrienden, bekenden, kwamen bun kaartje in het sterfhuis leggen, jlialvede offioieele afvaardiging van den Senaat, zijn de meeste Senators en Kamerle- van links opgekomen. k de kamer, waar de lijkkist is opgesteld, houden zich de familieleden, en in de nabij— de naaste vrienden en collega's. rie korte lijkreden werden er uitgesprokon, een door den beer Hanrez, namens den Bat, door den beer Volksvertegenwoordiger Hymans, namens de Brusselsche afvaar- ig in 'l parlement, en door den heer Theodor, stafhouder der Brusselsche balie, ens deze. it is bij elf ure wanneer de plechtigheid •et sterfhuis afgeloopen is en het lijk ingedragen wordt. )ne dichte menigte is aan de Leuvensclic t en langsheen bet middengedeelte der itlaan geschaard. echts een gedeelte van de talrijke per- liteiten, oie naar hut sterfhuis waren ge len, vergezelden de lijkkoets naar Bosch- Pe, waar deze tegen kwaart na twaal aankwam. P het kerkhof werd nog eone rede ge e» door M. Delleur. ervolgens las de rabbijn de Israëlitische '■gebeden, waarna al de aanwezigen pten henengaan, den rabbijn alleen ach tend bij de lijkkist. De heer Wiener, Was zoo aangedaan dat hij moest weg- d worden vóór de plechtigheid op liet hof geëindigd was. M. Sam Wiener, liberale senator voor Brussel Kroonprins CAROL van Rumenië. Het koninkrijk Rumenië dat, na den Balkan-oorlog verrijkt werd door eene goede strook Bulgaarscli grondgebied, is na den grooten krijg iet in aanzien gestegen onder strategisch oogpunt. De Europeesche staten hebben dan ook al les aangewend ten einde de gunstto verwerven van het Rumeensche volk, dat geroepen is eene voorname rol in de Balkanen te spelen. De te komen ge beurtenissen zullen getuigenis hiervan afleggen. Het Rumeensch gouvernement heeft zulks weten te begrijpen; 't leger wordt immer aan gemoderniseerd en de vloot ook naar hedendaagsclien trant uitge rust en aangevoerd. Onlangs zijn veertig Rumeensche of ficieren die op de Duitsche marine een termijn van 4 jaren hadden gediend, naar hun vaderland teruggekeerd waar zij de opgedane kennissen in praktijk zullen stellen. Of Rumenië voor 't drieverbond (Tri- plice) of voor de drievoudige overeen komst (Triple Entente) gewonnen is kan tot heden toe nog niet verzekerd worden. Rusland doet zijn best om zijne zui derburen langs zijne zijde te scharen. Het Rumeensch hof schijnt de in spanningen van den Rus gunstig te wil leu beantwoorden, blijkens het bezoek van prins Carol, de toekomstige koning van Rumenië, aan het hof van czaar Ni kolaas II. Aan dit bezoek wordt in de diploma tische wereld een groot gewicht ge hecht. l)o Russisclio keizer zou binnen enkele maanden een leyenbozook brengen aan don koning van Rumenië to Sinaï. Indien dus Rumenië zich langs den kant van Rusland houdt zoo behaalt de drievou dige overeenkomst oono diplomatische over winning op liet drieverbond klaarblijkelijkei' op Duitscliland dat re«'ds met loode oogen verschillende overeenkomsten heeft zien sluiten lusschen Frankrijk en Turkye aan gaande de vergunning van spoorweglijnen en handelshavens. Een vliegtoestel, dat van onder en van boven juist gelijk is. 't Is de Duitsche vlieger Tweer die met dit zonderling machien voor den dag komt. Hij heeft Pégoud, Olieslagers, Chevillard en andere luchtakrobaten aan 't werk gezien, in hunnen looping the loop met het vliegmachien. Nu heeft hij zijn toestel derwijze doen inrichten, dat het kan aanlanden zelfs als hij met het hoofd omlaag naar beneden komt. Eerstdaags zal hij de eerste proefnemingen doen in den omtrek van Leip zig. CHARLES CRUPPELANDT, van Roubaix, overwinnaar. Deze koers neemt telken jare meer en meer in belangrijkheid toe. Dit jaar waren er 161 ingeschrevenen waarvan er 152 vertrokken. De strijd was zeer hevig, van den eersten kilome ter tot den laatsten en eindigde met de overwinning van dezen die er zich best op toegelegd had en daarbij best de aan komststreek kende, namelijk Charles Cruppelandt van Roubaix. De Belgen hebben zich evenwel dap per onderscheiden, door zeven plaatsen LOUIS MOTTIAT, van Bouffioulx, de eerste der Belgen. in de tien eersten te bemachtigen. Mot- tiat plaatste zich derde. Als wij daarbij voegen, dat drie rijders die ook eene kans hadden in den eindsprint, namelijk Harcel Buysse, Van Lerberghe en Wouters, op onrechtveerdige wijze be let werden aan den eindsprint deel te nemen, dan zal men bekennen, dat er dit jaar evenals verleden jaar met de Belgen, en vooral met de Vlamingen, zal af te rekenen zijn.

De Volksstem | 1914 | | pagina 1