0. H. Hemelvaart bag-blad Nog fle ramp vao dsn Columbian 'T EEN El 'T ANDER Ituiieniand J Van Nuft'ebDe Qendt. Onze Kaltoliske Volkskandidaten ik Twintigste Jaargang n' 19 3 2 CENTIEMEN HET NUMMER Donderdag 2 9 en Vrijdag 22 Mei 12 f 4 ABONNEMENTEN Zes maanden 4 franken Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle posthureelen van het land. 1° üiTGAAF, 4 u. 's avonds 0 0 2 UITGAAF, 7 u. 's avonds 0 Pour tontc la publlcité commerciaie ot financière flu journal, s'adresser exclusivementa i'Agence Réclame Godts, 2, Place <18 la Bourse, Bruxelles. BUREEL-EN TE BRUSSEL I RL GSOTS, Seur-spSaais, 3 j AANKONDIGINGEN Telefoon A 3299 BestuurderJ. TE fifiLST Kleracstraat, Telefoon 114 KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3* bladz. (de regel) fr. 1,00 4e bladz. (de regel) fr. 0,30 Finale, aankon, (perregcl)fr. 2,00 Sport (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws per regel fr. 2,00 Recht.lierstoll. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) te. 2,00 Commerciaie en flnancieele aankondigingen zich ultaluitelijk te wenden Agence Réclame Godts, 2, Beurspiaats, Brussel. Voor de Kamerkiezing VAN 2«4 IV! EI -19-14 kunnen uitwerken, daar waar ze mees ter worden, wanneer zij kloosterlin gen kunnen verbannen, kerken slui ten,de zusters uit do gasthuizen schan delijk verjagen, de christen© scholen sluiten on o dan juichen en jubelen zij Want gelijk zij zeiven het soms openlijk (buiten den kiesstrijd) zeggen en schrijven, de Kerk bestrijden, ge loof en godsdienst en God zeiven uit de samenleving verbannen, is heteenig doel van al h unne pogingen. WOESTE KAfiEL, S.'aaisramisler. IJdele, vruchteloos© pogingen RÜMAAN MQYERSQEft, Volksïortegeitwoordiger Zij kunnen wel sommi.se meuschen be- I.ODEWIJK 08 BETKUNE Bon U. LEO S3SYNS, Burgemeester. ARTH. YAH DER LliiDEH, Lid der Best. Dep. Plaatsvervangende Kandidaten COSYNS VAK DER LINDES VAK CER TAELEH ROLLIER Ik geloof in Jesus Christus,... die opgeklommen is ten home! en zit tor rechterhand Gods zijns Veders almach tig r.Uie woorden spreken wij dage lijks 'uit in liet Symbol urn der Aposte len. 't Zijn ook die woorden waarmede het Evangelie van dezen Hoogdag de heerlijke Hemelvaart van onzen Heer J.-C. bevestigt. Sedert Josus ten hemel geklommen is. waar Hij. mat goddelijke majesteit aan de rechterhand zij its Vaders troont, is aan de 11. Kerk de last opgelegd zijn werk op de aarde voort te zeilen. De Kerk is door Hem gesticht en aangesteld, om, met den bijstand van den H. Geest, niet enkel zijne leering aan alle volkeren voort te verkondi gen, maar ren en te geleiden tot de haven der zaligheid. In beide zaken, in zaken van geloof en van zeden (bestier) is Zij •onfaalbaar, en 't is eene ware ketterij het een of het ander (gelijk Daens het Qoet) te durven loochenen. Geen wonder, dat de H. Kerk, die de plaats van Jesas bekleedt, die de leering van Jezus verkondigt, die de geboden van Jezus voorschrijft eu oplegt, even als Jesus gelasterd, be streden en vervolgd wordt door allen die hot geloof en den godsdienst vijan din' zijn. Evenals voorheen de Phari- aeërs en Schriftgeleerden door hunne arglistigheid en hunne lasteringen driegen en verleiden,maar wat kunnen zij tegen God 1 Hemel en aarde zullen voorbijgaan, zegt Jesus zelf, maar zijne woorden zullen niet voorbijgaan. Ondanks al hunnen haat en geweld zal Jesus-Christus altijd, gelijk Hij zelf zegt de weg, de waarheid en het le ven zijn. Ego sum via, Veritas, et vite Hoe zouden wij dan, wij dia chris tenen zijn en in de godheid van Jesus gelooven ons overgeven aan moede loosheid, aan achterdocht, aan angstig wantrouwen Heen, neen 1 De christi- kerk is onsterfelijk Doch aan ons, tot da zegepraal van de II. Kerk in ons land mede to wer ken Aan ons, aan elk van ons, den triomf van Christus en Zijne Kerk in de zielenstrijd van 24n Mei aanslaande te verzekeren. Do schrijvers met de pen, de sprekers met hun woord, da vrouwen in het huisgezin hij man en kinderen die kiezers zijn, de eenvou- Kerk De Kerk is eene harde stiefmoeder schrijft Planquaert, de tweede kandi daat der daensisten, en dia nu, O schande omdat liet kiezing is, met den godsdienst komt scliormen om de goede christenen to misleiden Vereenigd door den band der hoos heid, door den haat tegen het chris tendom, vallen zij met list en razernij de ICcrk van Jezus aan in hare leering, hare priesters, (De priesters, schrijft nog de tweede kandidaat der daensis ten, zijn de grootste vijanden van het in woord en schrift, door'leugen en laster. En wanneer zij iets tegen de Kerk al de landen dor wereldlandschePostvereeniging zullen deelnemen. Heel waarschijnlijk zal de nieuwe zegel in voege treden den 1 Januari 1915. Sneltreinen De snelsle treinen rijden natuurlijk in Amerika. Volgens statistieken der American Express Oompagny bereikt men in de Vcreenigöe- Strten do grootste snelheid. Het rekord wordt geklopt door de sneltreinen der Lake Shore and Michigan Southernlijn. tus- schen Buffalo en Chicago. De afstmd tusschen deze twee steden is 525 mijlen, zijnde ongeveer S40 kilometers. Deze afstand wordt doorloopen met een sneltrein van 112 kilometers in het uur, stilstanden vertraging in begrepen. Daarop volgt de e -: press van den New-York Central, op de lijn van New-York naar Buffalo, die ^,en afstand tusschen dé twee stedon, zijnde ongeveer 698 kilometers, doorloopt met eene ge middelde snelheid van 108 kilom. 500 meters per uur: de treinen van den Pensylvania Railway, doorloopen den afstand van Chieago naar Pitts burg (750 kilometers) met eene snelheid van 101 kilom. por uur. Na de voormcldo, is de snelste trein deze van Parijs-Berlijn, die de 240 .kilometers, tusschen Parijs en de grer.sstal e van Erquclinnes aflegt in 2 uren 31 min. het,.ij met eeno snelheid van 95 kilometers 362 meters in het uur. PsrinseliiiK doopsel. F rans-Louis-Na po Icon, zoontje van prins Victor- Napoleon en van prinses Clementine van België, zal Zaterdag gedoopt worden. De plechtigheid zal geschieden zonder praal. Generaal Louis Bo naparte, broeder van prins Victor, is peter; de meter is de koningin moedor van Italië, die zal vertegenwoordigd zyn door prinses Loetitia, her togin van Aoste. Mgr Hers hen, bisschop van Laodiéce. gewezen bisschop van Langies, zal het H. Doopsel toedienen. De goreddg^ te Antwerpen. Dinsdag heerschte aan don havenkant te Antwerpen eene ongemeens drukte, daar de di «2 Soldaten met hunne propaganda .geredden der twee eerste boelen welke door in da werkhuizen, in de herbergen, op do Franconia en do Manhattan opgepikt waren, aldaar moesten toekomen. Men herinnert zich «lat de bemanning, gered door do stoomboot Franconiawas overge bracht op do Kroonlandoin terug naar Ant' werpen te worden gebracht, terwijl de schip breukelingen opgepikt door de Manhattan aan boord bleven, daar het schip toch naar Antwerpen weerkeerde. Do tweo schepen zijn nu met de geredden dozen morgend in onze haven aangekomen, wat natuurlijk een heole ophef maakte aan den havenkant. De Kroonland kwam eerst aan, doch do geredden mochten ni»t van de boot, daar zij zich ter beschikking der roeders moesten houden om ondervraagd te worden. Ten 11 ure lag de Manhattan i\i do Royers- slnis gemeerd, waar eene henlo menigte reeds op de kaai stond, de schipbreukelingen af wachtende. die zooals we wel dadelijk zageu, aan den havenkant algemeen gekend zijn. Het was een roepen dat het een plezier was om zien. Hior ook mocht niemand aan of van boord, doch de geredden hadden het al te kwaad om langer op het schip te blijven on de eene ach ter den andere sprongen zij aan wal, waar zo dadelijk door vrienden en kennissen omringd werden. Allen zagen op lint uiterlijk er nog al wei- stollend uit; natuurlijk aangetakeld, zooals schipbreukelingen gewoonlijk weerkeeren, 't is te zeggen met allerlei kleeren dio ze van de zeelieden van d o Manhattan gekregen haddon De geredden wisten reeds dat, benevens de tweede boot ook de derde boot, na veertien dagen aan de zee te zijn prijs gegeven, was opgepikt. Hot eerst wat zo vroegen, was naar do nainen van banna go/ellen, die nog levend waren. Duidtdijk was lier. op hun aangezicht te zien, hoe wreod doze tijding hen trof, want bij hot hoorei» dor vier overlevenden, herin nerden zij zich hunne bakkers met wien zo, zij aan zij hadden g«le>-fd en gewerkt, en die na de grootste en vr^^lykste ontberingen te hebben geleden, waren gestorven. Hoe de tweede boet gered werd. De bootsman Abel. een 28jarige Belg, hoeft een relaas gedaan over de rampen do redding der boot, waarin hij mot 14 gezellen had plaats genomen, door de Manhattan. Do omstandigheden dor ramp zelf zijn ge noegzaam bekend, daar zy reeds per telegraaf overgeseind werden. Over de redding zelf verhaalt hy het vol gende Toen wij het brandend schip verlieten, rooiden wij in Noord-Westelijke richting, ho- pomlo een der vele schepen welke op de Amerikalijnen varen* te ontmoetei Do twee booten haddon we na enkele minu ten uit het oog verloren. Eer don avond w as aangebroken waren reeds enkelo riemen weg geslagen, zoodat or nog enkel twee overble ven. Hot zeil w erd toon opgehaald en dreef do boot in do richting van het Westen. Allen waren nog vol moed maar toch de treinen, op straat, overal Allen ten strijde Voor God en Zijne Kurk En eens ta meer zal men Zondag mogen zien dat België Katholiek is. ook de ckrislenon te hestie- dat Vlaanderen voor Christus is Over onzeZul«3.ersrens In Frankrijk, waar het Zuiver Algemeen Stemrecht bestaat, daar is do prijs Van het graan, zeven franks meer per 100 kilo dan in België. Van de fosfoorstekjes, tien maal zoo hoog als in Belg'ë. Van tien tabak, 2 en 8 maal zoo hoog als in België. Van den koffie 50 per cent ten minste hooger dan in België. Van het vleesch, den visch, de kleeren, zeer veel hooger dan in België, zoodanig dat de werk lieden van Rijsel, Rcubaix, Tourcoing on om streken, naar de Belgische grenssteden hunne Jesus wildon hatelijk maken, Hem tar j kleeren gaan koopen dood zochten, en Zijnen naam uit den Daaruit ziet men dadelgk dat het euiver alge- uuUU J Jmeen stemrecht geenszins de koopwaren goed- geest Gil het hart der monsciien wilden j.oop maatt, welke burgers en werklieden noo- verbannen, zoo vleiden zich ook indig hcbbeu. latere tijden en vleien zich hedendaags I De socialisten die vertellen dat het algemeen de vijanden van Zijne Kerk nog met'Stemrecht alleman gelukkig zal maken, vertel- de hoop hut Evangelie weg te bannen 1le" °"zin- en deKerk tot den grond te vernietigen. on»ranci»ara «jpoox*. wegwasens. Ten einde het gevaar Hoort hen roepen De Kerk, Sp0crreuen tot het minimum te beperken, schreeuwen do liberalen en do socia- j heeft de North Britiseli Company, aan een huis listen, is de vijand Haat aan de te Sheffield, de bestelling gedaan van zes restau- Kerk Oorlog zonder genade legen de ratiewaggons, die stalen onderdeelen zullen moeten hebben. Het rijtuig zelf zal ook van staal zijn en de vloer gemaakt in onbrandbare stof, op golvende ijzeren platen gelegd Dc verlichting zal electrisch zijn, en alhoewel in de keuken gasvuren moeten gebruikt worden, zullen er cylinders worden aangebracht met bij zondere veiligheidskleppen, die by ongeval of ramp, het ontsnappen van het gas zullen onmo gelijk maken. Zoö zullen de reizigers die van deze wagens gebruik maken, gerust hun maal kunnen veror beren, zonder te moeten vreezeu zelf gebraden te worden. Postzegels van 0,1 5 c. 't Zal niet lang meer aanloopen of de frankee ring der brieven voor het buitenland zal van 25 - t op 15 centiemen gebracht worden. Hel nieuws VOlll) harö instel lit) gen, goblUlkeil en werd Maandag in het Lagerhuis, te Londen, plechtigheden. Als ware trawanten j aangekondigd door sir Henniker Henton, die van den duivel, bestrijden ze dit alles altoos goieverd heeftom dn prijs op i0 centie men te stöllon en dio dus eene halve overvrinnin^ behaald- heelt. Het nieuw posttarief zal in De- werd met de grootste omzichtigheid met het oember aanstaande vastgesteld worden in eene proviand omgegaan. Teiueor daar men geene conferencic, waaraan el de afgeveerdigden van gelegenheid meer heeft gehad, om de ooteu van byzonder proviand te voorzien, zoodat or enkel wat zeebeschuiten en water voor han denwaren. Vuor alle voedsel kreeg eik der 14 in den boot zittende», 's morgends eu 's avonds eene beschuit eu een slok water.»» Zoo verliep de eerste dag, gevolgd van em» tweede, een derde en een vierde. De schipbreukelingen werden met den dag be- drukter, want allerlei ontberingen zagen ze eeds te gernoet. Er was nog slechts voor éen dag voedsel.» Rond 9 ure 's avonds werden de lichten m een schip gezien, wat eene algemoeno opwekking onder do 14 mannen teweegbracht en onder luide kreten huuno vreugd» lucht gaven. Ik had eene kleine elektrieklamp en deed het onophoudelijk schitteren. De signa len werden door do groote stoomboot, dio de Manhattan was, opgemerkt on eon uur later waren we aan boord.» Allen waren wel uitgeput, maar schenen toch goed gezond, behalve twee, de eerste machinist Roberts en een olieman. Ook wer den beiden, door do voorbijvarende stoomboot St-Louis opgenomen, om ze naar Southamp ton over te brengen. De geredden waren vol lof over de kapitein en de officieren van de Manhattanvoor de bekomene verzorging, maar vooral over de bemanning, die al uithui) plunjo/.ak haalden, wat zo maar konden vinden, om liet aan de van de dood ontsnapte zeemakkers te over handigen. Een roerend tooneef. Deze geredden van de Manhattan werden naar do Kroonland gebracht, om daar met de anderen onderhoord te worden. Hut wederzien tusschen deze anders soms zoo ruwe zeebonken, was waarlijk hartroe rend. Een ontzettend verhaal. Uit Halifax wordt het volgend verhaal ge seind, dat door M. Robert Tière, een der vier laatst geredden, gedaan werd. M. Robert Tière, de eerste officier van de Columbianverhaalde de geschiedenis van hun lijden. Hij lag in de ziekenkajuit van de Senecamet zijne twee voeten zoo erg ge- zwollui» door koude, dat zy allebeixzulleii moe ten afgezet worden, en byna tot een geraamte uitgeteerd door honger en dorst. Zijne stem echter verraadde niets van al zy» lijden. M. Tière is slecht 22 jaar oud cn zyn ver haal is eon van de merkweerdigste uit de avonturen op zee tijdens do laatste jaren. Hij maakte eerst melding van de ontploffingen op do Columbian zoo dat het schip spoedig in vlam stond en de opvarenden haastig naar de booten gedreven verden. Hij sprak van de hoop, die bij hen ontstond, toen de White Star liner Olympic door hen in den vroegen mor gend word gezien en de wanhoop die hen aangreep, toen zij op minder dan drie kwart van eene mijl voorby hen passeerde. Hunne hoop ree» opnieuw toen zij den vol genden dag weer twee stoomers zagen, maar deze waren te ver af opdat zij het kleine bootje op de golven hadden kunnen waarnemen. Do volgende drie dagen werden zij rondgezwalkt in hot slechte weder, en verscheidene malen was de boot half gevuld met water. Toen volgde eene langzame vermindering van do rantsoenen van beschuit en water. Van drie harde koekon met eeno halve pint water per dag en per man, werden zij ge bracht tot een beschuit por dag en eene halve pint water per dag voor elke vier man. Do elfde man dio stierf was de messboy steward Prieve, dio daags voor de redding stierf. Hij voorzegde eene ramp kort nadat <1o stoomboot Antwerpen verliet. Hij verklaarde dat hij gedroomd had dat do Columbian in brand geraakte en dat hij veertien dagen in eene open boot zou varen. Toen hij stierf gaven de vier overlevenden alle hoop op. De laatste beschuit was op. Elk druppel water was gedronken en de dood stond hen voor de oogen toen zy werden bemerkt door de Seneca. En der laat8ten die bezweek was een Russische olieman, Jacob genaamd. Ilij dronk zout water en, ziok wordend, poogde hij zijne gezellen tedooden. Toen leefden er nog slechts vijf zegde M. Tier*, en de arme Prieve, de messboy was zoo zwak dat hij niet kon rechtstaan.Ik sliep toen Bel anger my wakker maakte en zegde dat Jabob zinneloos geworden was. Hij zat in de boeg niet eene bijl in de hand, zeggende dat hy wilde aan land gaan om te drinken. Ik sprak mat hem en gelukte or in hetn de bijl uit zijne handen te krijgen.» Ik deed hem gaan liggen en nam hem alles af wat hij kon gebruiken tot wapen, maar ik was nauwelijks in slaap gevallen toen hij do houtstukken had in handen gekregen en dreigde ons er mee tedooden. Er bleef niets anders te doen dan hem vastte binden.» Jacob was gewoonlijk een zoer stork man van rond do 40 jaar, en Kendal Belanger, Ludwigseti en ik zelf, hadden de grootste mouite burn te bemachtigen. Hij schreeuwde zoo luid hij kon, dat wy hem van zijn geld wilden beroovHii, zoodat hy niet meer zou kunnen uitgaan.» Hij riep dat ilc zijn pasboek had en hem niet wilde betalen, en dat hij liet mij vooral zou betaald zetteu. Wij moesten hard met hum worstelen, maar eindelijk gelukten wij erin hem to binden. Hij leefde nog zes uren, den héelen tijd schreeuwend zooveel hij kon; toen was hy uitgeput en rond l uur. Zaterdag mor gend, stierf hy. - M. Tière moest aan boord van de Seneca gedragen worden. Twee andere wankelden over het dek en de vierde overlevende werd honeden geleid. Zij werden verzorgd door den scheepsgeneesheer en spoedig was hun toe stand zoo. dat men ze warme soep mocht ge ven. Al de mannen werden snol beter. FRANKRIJK Bawogen stormloop. Dinsdag morgend om 9 ure, deden huzaren op het oofenings- plein van Montlucon manoeuvers. Tijdens een stormloop, werden twee troe pen legen elkander opgejaagd, en zouden op eon tiental meters van elkander verwijderd, stil houden. Maar op dit oogenblik schoot een paard vooruit en rukte zijn ruiter mede die zijn sabel in do hand hield. Deze onvoorziene charge veroorzaakte een gedrang. Een ruiter word gewond door den sabel van den huzaar, andore werden uit den zadel geworpen. Het paard dat op hol gegaan was, had eene zware wonde bekomen en moest ter plaats afgemaakt worden. Dlöf aangehouden. Op bevel van M. Gilbert, onderzoeksrechter, heeft de policia van Parijs een genaamde Maurice Martin,23 jaar oud, wonende in de rue des Boulets, 24 te Suresnes, aangehouden. De kerel stool bij Mevr. Dnvoir, zijne tante, talrijko juweelen en eene som van 5000 frank in geld. Do dief is ter beschikking van den onderzoeksrech ter gesteld. Aanslag op het spoor. Uit Agen bericht men dat Maandag avond tusschen de statiën van Bonencontre en Lafey, een aanslag ge pleegd werd op het spoor. Op eene lengte van twintig meters had men al de bouten vau de riggels weggenomen. De tweede expresstrein die om 9 1/2 ure do statie van Agen doorgereden was, kwam op de losliggende riggels geloopen. Geluk- kiglijk ontriggelde do lokomotief niet, maar de wielen van verscheidene wagons zijn diep in den ballast gezakt. Er zijn gelukkig geene persoon songelak- kon te betreuren. Het parket is ter plaats af gestapt. Sneltrein ontrlgeeld. De sneltref* Purijs-Cbalons-sur-Marne, die Dinsdag mor gend om 3,55 ure uit de Ooststatie van Parije vertrok, ontriggelde bij hot verlaten van Parijs, ten gevolge van eene vergissing in het wissel trekken. Niemand werd het slacht offer van het ongeval. De tender en twee rijtuigen die omgekan teld waren, hebben gedurende verscheidene uren het verkeer belemmerd. DUITSCHLAND Jeugdige bandiet. Dinsdag hoeft men te Zwo9nitz, in Saksen, een jeugdige bandiet van 14 jaar oud aangehouden, die in een bosch een 9-jarig mrisje, welke hij met zich had medegerukt, verscheidene messteken aan de keel heeft toegebracht. Het ongelukkig kind werd zwaar gewond naar het hospitaal overgebracht en men wanhoopt haar te red den. De prijs esner poging tot diefstal. D« gezwoornen van Essen aan Ruhr, hebben Dinsdag de genaamde Strathmann, een ge vaarlijke kerel, die gepoogd had zich mees ter te maken eener som van 180.000 mark. bestemd tot het betalen van het personeel eener mijn uit het Rijnland, tot 10 jaap dwangarbeid verwezen. De slag met onge hoorde stoutmoedigheid beraamd, zou ten stelligste geslaagd zijn, ware Strathmann niet verklikt geworden door een zijner mede plichtigen. Do gendarm die de zending geld bewaakte, onthaalde Strathmann op geweerschoten toen deze in het treinrijtuig drong. Veroordeeld wegen9 bespieding. Do wachtmeester Dobilski, van het regiment kurassiers Wrangel, te Koenigsberg, komt tot 15 jaar dwangarbeid, tot de uitdrijving uit het leger on 30.000 mark schadevergoe ding of S maand dwangarbeid veroordeeld te worden wegens bespieding en ongehoor zaamheid, De debatten hebben plaats gehad met go- sloten deuren. De geestestoestand van Elzas Lorreinea. Een Berlijner dagblad heeft een bijzonder schrijven ontvangen, dat het geval aanhaalt eener dame. geboren in Elzas-Lorreineo, maar gehuwd met een Duitsch officier en dio door al de Elzas-Loreinscho families op dea index gesteld is, en geschuwd wordt door alle Elzas Loreiners en z«dfs door hare eigene familieleden. De dame bezit geen# betrokkingen meer in gansch Elzas. Do schrijver van den brief is oen oud-officier, die sedert 23 jaar in Elzas verblijft. Der* voegt er bij dat de geestestoestand van de Elzasser liooge maatschappij tegenover Duitsohland geenszins verbetorde in de laat- »te jaren.

De Volksstem | 1914 | | pagina 1