BIsschepslijkjiiMfeest Wij vragen aan al diegenen die op 24 Msi 1214 voor de daensisten gestemd iieijlsen 'T EEN EN 'f ANDES Brief uit Antwerpen Sluit onland Twintigste jaargang n' 131' D A. Car BtS Ij jA. 1 9 Bestuurder: J. Vaa Nu ff et-De Gendt. Dit nummer Jievat 10 bladzijden en werdt verkocht aan 5 centiemen- Comifeil van verdediging dar Katholieks Staatswerklieden c De siac&loffers der mijn 5 CENTIEMEN HET NUMMER' Zondag 7 en Maandag 4 Juni 1914 ABONNEMENTEN Zee maanden 4 (ranken Een jaar 8 franken, ïnbctirijving in alle postbureelen van hat land. I' UITfiAAF, 4 o. 's awnis fg. 2* UITGAAF, f o. 's Honds .F.our topje la jmMieijtê commarciale .et floaoQière du Journal, 8 adressor exclüsivement A l'A-eoco Róolame Godte, 2, Piaco de 4a bouree, Bruxolles. BUREELENj TE BRUSSEL I TE AALST ■iUOBTS, Beur&p.aaU, 8 e.Ke rKs t raat, 0 Telefoon A &T99 Tpletoon 114 AANKONDIGINGEN KI. aanlc. (1 tot 4kl. <reg.)fr..0,60 4 Sport{psr regel) fr. t,90 3® bladz. (de regel) fr. 1,00 I Gemengd nieuwe per regel fr. 8,00 4®Madz.(deregeU 0 fr.*,38 I Recbt.herstoll.(per reget)fr.' 2,00 Fiiianc.aankon.y»erregel)fr. 2,00 Overiyden (per regel) fr. 3,00 Cemmorclale en flnancleele aankondigingen zich uitsluitelljk t« wendeu Agence Rédaaie Godts, Beursplaats, Brussel. Men verzoekt ons aan te kondigen dat er te Aalst een oomiteit gesticht Is dat voor doel heeft de katholieke Staats werklieden van den ijzeremveg, pest, telegrafen, enz., te verdedigen tegen de aanrandingen, vervolgingen en misbrui ken waarvan zij het slachtoffer zijn van wege tegenstrevers en bijzonder daert- slsten, Het comlteit Heeft de bewijzen dat er sedert eenlgen tijd veie misbruiken be staan en geduld worden fn de beheeren tegen katholieke werklieden en bedien den. Het comiteit verzoekt onze katholieke vrienden hunne grieven kenbaar te ma ken en per brief geteekend te sturen aan den zetel van het comiteit te Aalst In 't koffiehuis Café Riche Land van Riem, op de Croote Markt. De aangeklaagde feiten zuilen onder zocht worden en aan de bevoegde over heid kenbaar gemaakt werden. leg uw baud op uw harten antwoord ons is uw aeweten nu op.rust 9 ie christelijk geweten nu gerust Hebt gij nu iets gewonnen Welk voordeel hebt gij nu voor uw brood winning, voor vrouw en kinderen, voor d« godsdienstige en zedelijke op voeding uwer kinderen Zal er nu iets veranderen in uw voordeel Voelt gij niet dat ge misdaan hebt met in opstand te homen tegen de wijze vermaningen uwer ware vrien den en uwer overheden Zegt uw hart u niet dat gij ondank baar {.oweest zijt tegenover uwe ware weldoeners en echte volksvrienden Woeste, Moyersoen, Bn de Bethune, Cosyns enz...? Onderzoek eens welke gunsten gij of uwe familie van hen hebt verkro- gen Ziet ge niet dat do goddelooze libe ra en en socialisten nu juichen in hun gazetten en roepen Wij winnen stemmen tegen 't Katholiek ministerie, wij liberalen, socialisten en daensis- ten te zamen, en wij roepen nu weg inet het Katholiek Ministerie, het moet vallen Daar hebt gij kiezer, die voor de daensislen hebt gestemd aan meegewerkt, daar zijt gij de schuld van Daens, Planquaert en Van den Bruele als zij uwe stem kwamen vra gen zegden u wees gerust, bet katholiek ministerie zal niet vallen, maar bet moot eene les hebben stem voor ons en nu schrijven Daens, Planquaert en Van den Bruele het katholiek ministerie is in minderheid het is door ons antiklerikalen versla gen het moet weg 1 Gij kiezer, die voor die mannen gestemd hebt, zijt dus door hen bedrogen maar 't is uwe schuld, gj waart verwittigd, en al 't kwaad dat zj zullen doen, weegt op «ie geweten, want gij hebt hun door uw stem de macht gegeven. Gj hebt gestemd voor een Daens die oponljk, hardnekkig en boosaar dig ketter is. in opstand tegen de ker kelijke overheid en die de onfanlbaar- heid der Katholieke Kerk loochent in zake't bestier der Kerk Dat alles is u bewezen door de hoogere geestelijke overheid van AalstDaags na de kie zing zongen de daensisten te Aalst in den stoet en M. Daens die er aan 't hoofd van was liet het gebeuren o Wij daensisten, wij vragen de ket ters in ons land I Ghristene kiezer, die voor Daens hebt gestemd, kom rechtzinnig tot inkeer en vraag aan uw geweten of het wil leven on sterven buiten den schoot der Katholieke Kerk en buiten de eenige ware leering der Kerk Kiezers, overweegt dat nu alleen met uw geweten, maar in waarheid en oprechtheid mot het oog op uw katholiek geloof dat gij van God, van uwe ouders en van uwe priesters ont vangen hebt. Duizenden hebber, nu reeds spijt en rouw in den 6toet der daensisten ging er bjna niemand zij waren be schaamd, en ware het to herbeginnen zij zouden getrouw zijn gebleven aan hun katholiek geloof honderden hebben hun spijt leeds openlijk uitge drukt en komen terug tot den goeden weg. Chrislene menscken, gaat dus in uw geweten, komt tot inkeer, neemt nieu we goede voornemens elk kan vallen, maar niemand mag in 't kwaad vol harden. Cone benoeming in hel Eerelegioen. Wie kent de overgroote belangrijkheid niet in ons land verworven door de beroemde firma Vio let, van Thuin. Hare belangrijke deelneming aan de Gentsche Tentoonstelling werd ten zeerste opgemerkt en het Fransch Staatsbe- ^amLerlPWoIe? tof^olnmanïïèur'van 1iët Éere- legioen te benoemen. Onze hartelijkste gelukwenschen. Geneesheeren bij het Eucharistlek kongres van Lourde8. Wij zijn gelukkig te verne men, zegt o La Croix van Lourdes, dat een overgroot getal geneesheeren, wier oordeel zoo belangrijk is, voor de kontrool der gene zingen, van Lourdes, het Eukaristiek kongres zullen bijwonen. Zij zullen er aanwezig zijn, niet ten per soonlijken titel, doch als leden eener genees kundige afdeeling die thans wordt ingericht. Dagelijks komen de bijtredingen in groot getal toe. Van nu af mag men zeggen dat- er in deze plechtige omstandigheid eene voorname groep geneesheeren zal zijn, wier aanwezig heid eene luide getuigenis zal bijbrengen der wezenlijkheid en echtheid van de Eucharis- tielce genezingen. Dokters van Noord- en Zuid-Amerilta, van Canada, van de Universiteit van Leuven, en van andere hoogescholen hebben hunne bij treding gezonden. De hond van het regiment. Het 4° lan siers bezit een regimentshond. Deze mops heeft er niet tegen opgeblikt de manschappen van het 2® eskadron, die den proefrit naar Brussel ondernamen, op dehoeven te volgen en is in hun gezelschap gisteren in het Jubelpark aangekomen. Mops liet wel de tong wat laag hangen en zag er niet al te keizerlijk uit, doch de toe schouwers juichten hem niettemin naar ver dienste toe. Alkoolverbruik. De heer Bertillon, een Fransche geneesheer, heeft eene statiestiek opgemaakt van het alkoolverbruik in de ver schillende landen per hoofd en per jaar. Dat verbruik isFrankrijk 18,88 liters per jaar en per hoofd; België 17,18 Italië 12,02 Zwitserland 11,96; Denemarken, 10,91; Spanje 10,00 Duitschland 9,44 Grpot-Bretanje (En geland) 7,77 Zweden, 5,31Rusland 5,21. Volgens die statistiek komt België dus op den tweeden rang, wat weinig benijdbaar is, zegt een geuzenblad. Inderdaad, maar als het Belgisch gouver nement maatregelen wil nemen om het alkoo- ltsm te bestrijden dan zijn al de geuzenbladen 't akkoord, om het gouvernement daarom op het lijf te vallen. Die statistiek zegt dat het alkoolverbruik in België 13,18 liters per hoofd is. Wij zouden willen weten van welk jaar die statistiek dagteekent. De Belgische statistieken zeggen dat het alkoolverbruik in België merkelijk heeft afgenomen en gevallen is op 5 tot 6 lit. per hoofd. In het laatste geval zouden wij aan het steerje komen, wat troostend zou zijn. De kwestie is nu wiejiet slecht voor heeft; de heer Bertillon of onze officieele statistie ken. Belgen naar Perzii. Aan het- Belgisch Staatsbestuur is door den gezant van Perzië eene vraag gestuurd, strekkend om 24 ambte naren en beambten van onze schatkist- en spoorwegdepartementen te mogen in dienst nemen, als ambtenaren der Perzische thesau rie eij der posterijen. Heiligverklaring. De a Acta Apostolic» Sedio van 28 Mpi, bevatten het dekreet van de Congregatie der Kerkgebruiken, op 13 Mei door den Paus goedgekeurd, voor de herne ming der zaak va*i den gelukzaligen Vianney. pastoor van Ars. Sinds de zaligverklaring, op 8 Januari 1905, is de eeredienst van den pas toor van Ars zeer uitgebreid, vooral' in Frank rijk. De gratiën ep weldaden, door zijne voor spraak verkregen, zijn zoodanig vermenig vuldigd, dat, op aandringen van den P. Gros- jean, postulator der zaak, van Z. Era. kardi naal Lupon, aartsbisschop van Reims, en van andere aartsbisschoppen en bisschoppen van Frankrijk, kardinaal Ferrata, voordrager van dë zaak, aan de Congregatie der Kerkgebrui ken het handteeken onderworpen heeft van het dekreet, dat zal uitloopen op de heilig verklaring van den pastoor van Ars. Voor de «rdektorken. M. Paul Segers, mi nister van ijzeren wegen, post en telegraaf, door voor 1905, als wanneer de wedstrijden voor de bevordering van ordeklerk tot den rang van kommies nog in voege waren, hun exaam met goed gevolg hadden afgelegd, doch te dien tijde niet konden genoemd wor den, thans tot den rang van kommies bevor derd. Deze maatregel toon( de bezorgdheid van den minister voor de toekomst der beambten die blijken van iever geven, en zich waardig toonen van zijne welwillendheid. Zou deze maatregel niet kunnen uitgebreid worden tot eene andere kategorie van agen ten, die evenveel belangstelling verdienen, namelijk de orleklerken der spoorwegen, die zich in hetzelfde geval bevinden als hunne kollegas van de post? Wij twijfelen er niet aan, of de ordeklerken der spoorwegen, zullen, indien zulks moge lijk is, van wege den heer minister .voldoe ning bekomen. AAN DE GEESTELIJKHEID EN DE CELOO- VIGEN VAN HET BISDOM VAN GENT. Zeer Beminde Broeders, Het hart vol vreugde komen wij u het aan staande bisschoppelijk jubelfeest aankondi gen van onzen hooggeëerden en welbemin den Bisschop. Uitgeroepen in het Consistorie van 30 De cember 1889, gezalfd 'te Gent den 27 Januari 1890, zal Zij na Hoogwaardigheid Mgr STIL LEMANS weldra het vijf-en-twintigste jaar van zijn vrucht- en glorierijk bisschopschap voltrekken. Aan de hooge verwachtingen welke zijne begaafdheden, zijne verhevene wijsheid en zijne diepe konnis van menschen en zaken, bij zijne benoeming deden ontstaan, heeft hij ruimschoots beantwoord. In bijzonder moeilijke omstandigheden heeft hij zijn uitgestrekt Bisdom weten te be sturen met eene juistheid van beoordeeling en met eene voorzichtighid waaraan iedereen volgaarne hulde brengt. Hoeveel werken, godsdienstige en maat schappelijke, werden gesticht, uitgebreid en aangemoedigd, geheel het bisdom door, binst deze lange en schitterende loopbaan. De iever van den Herder werkte op alle gebied en zijne bezorgdheid strekte zich uit tot al zijne scha pen. Nochtans ging zJjne vaderlijke voorliefde tot de geringste zijner kinderen, wier lots verbetering hij ondernam en betrachtte met eene grenzelooze zelfopoffering, met eene onuitputbare vrijgevigheid en met eene onwrikbare krachtdadigheid. Wonderbare uitbreiding van het volksonderwijs, inrichten van schoolkolonieën, oprichten van beroeps- en huishoudscholen, aamnoediging en milde steun aan vakvereeniging en onderllngen bijstand, stichten der gilden van tijdelijke uitwijkelingenziedaar de werken die aan het bisschoppelijk bestuur van Mgr STILLE MANS zijn eigenaardig en kenschetsend ka rakter geven. Om al die uitstekende diensten aan Kerk en Maatschappij bewezen te erkennen heeft Zijne Heiligheid de Paus menigmaal zich ge- waardigd hem de meest vleiende goedkeurin gen te geven en hem met de hoogste onder> scheidingen te Tereeren. Bij het terugblikken op die reeks van glo rierijke jaren welt onwillekeurig in ons op een gevoel van dankbaarheid tot God die ons zulken herder verwekte en zoolang bewaar de, en tevens een gevoel van eerbiedige liefde jegens den Vader onzer zielen die sedert vijf- en-twintig Jaren niet ophoudt ons allerlei weldaden te bewijzen. Uit dit dubbel gevoel ontstond het gedacht der jubelfeesten welke wij u uitnoodigen met ons te vieren. Aan God onze plechtige dankbetuigingen I Aan onzen eerbiedwaardigen Bisschop de hulde onzer kinderlijke liofde en onzer leven dige dankbaarheid met onze vurigste wen- schen opdat God zija kostbaar leven verlenge en met zegeningen overlade. Om aan den Doorluchtigen Jubilaris al te groote vermoeienis en ontroering te sparen, hebben wij gemeend de betoogingen onzer dankbare vereering te moeten beperken en ons bij de volgende schikkingen te houden: D,eo Donderdag, 25 Juni, eal in de Hoofd kerk van St-Baafs, om 10 1/2 ure. eene Ponti ficale Mis opgedragen worden door den Hoogwaarden Jubilaris. 's Avonds te voren, om 7 ure, zal dezé plechtigheid aangekondigd worden door het luiden der klokken gedurende eene halve uur in al de kerken van de bisschoppelijke stad. Dit gelui zal herhaald worden den Donder dag, 25 Juni, om 7 ure 's morgends en 's mid dags. 2^ Den Zondag, 28 Juni, om 41 ure, zal in de Hoofdkerk van Si-Baaf« door Zijne Hoog waardigheid een plechtig a Te Deum ge zongen worden tot hetwelk &1 de katholieke maatschappijen der stad uit genood igd wor den. De plechtigheid zal aangekondigd wor den door een algemeen gelui der klokken, om 40 1/B ure. Na het «Te Deum zullen de maatschap pijen zich stoetsgewijze naar het bisschoppe lijk paleis begeven. S) Den Zondag, 28 Juni, zal eene plechtige Mis gezongen worden in al de parochiale kerken en openbare bidplaatsen van het Bis dom. Deze Mis zal aangekondigd worden des avonds te voren, om 7 ure, door het gelui der klokken. Buiten de stad zal na die plechtige Mis het a Te Deum gezongen worden. 4) Van den 8 Juni tot het einde der maand zullen al de priesters van het bisdom bet te genwoordig voorgeschreven gebed in de H. Mis vervangep door het gebed van den ver jaardag der bisschoppelijke wijding. 5) Wij noodigen alle geloovigen van het bisdom uit om, binst de maand Juni, eens te communiceeren ter intentie van Zijne Hoog- wa a tyI i irh Ai ii driemaal de heilige communie te ontvangen en driemaal den paternoster te lezen voor dezelfde inzichten. En zal deze onze brief op den predikstoel gelezen worden, binst al de missen, in al de kerken en openbare bidplaatsen van het Bis dom. den Zondag 7 Juni. Gent, den 29 Mei 1914. De Vicarissen generaal yan Z. Hoogw. den Bisschop, Augustus DE BOCK, Mauritius DE BAETS. Hoer de Bethune en 't algemeen stemrecht. Trcapenparaöe. Slecht verkeer tusschen Antwerpen en Brussel. Eene tragische zelfmoord. Standbeeld Jan Van Rijs- ivijck. Ruzie op de Vischmarkt. Men schrijft ons Den 6 Juni 1914. De cartelbladen gaan voort met cijferen. Alles en alles bijeengenomen, al de afge scheurde lijsten aanziende als goddelooze stemmen komt men tot eene meerderheid der oppositie van 856 stemmen. Maar daarbij zijn de 4.500 stemmen der Flaminganten, 1.700 stemmen der afgescheurde katholieken van St-Niklaas zoodat wij goed en wel de zuivere meerderheid hebben overal de vereenigde goddelooze tegenpartijen. Nu heeft men wat anders gevonden. De meerderheid is voor 't algemeen stemrecht, zeggen zij. Zie maar, heer de Bethune heeft 4.000 voorkeurstemmen verworven, 't Is waar, maar die heeren ver geten dat heer de Bethune over 2 Jaar wel het dubbel der voorkeurstemmen heeft bekomen, 't Is dus belachelijk dit verminderd getal voorkeurstemmen te aanzien als een zege praal voor 't zuiver algemeen stemrecht Bovendien mag wel herinnord dat heer de Bethune absoluut, ook op stemrechtgebied, niet met de cartelmannen heult. Hij ia niet voor 't algemeen stemrecht op 21 jaar; hij is voor 't stemrecht aan de mannen en aan de vrouwenhij wenscht een tweede stem op 35 jaar en mogelijk meer andere bijkomende bepalingen. Heden Zaterdag groote troepenschouw in Antwerpen. Luitenant-generaal Heimburger gaat groote krijgsofeningen uitvoeren in de omstreken der stad. Rond den middag alge- meene optocht op de Meir. Do troepen zullen aangevoerd worden door vier generaals. On der de ruiterij hebben wij 5 eskadrons der lansiers en zes eskadrons der jagers. Zooveel peerdenvolk zal men in Antwerpen nog zel den gezien hebben. Ook is het eene echte ge beurtenis. Als men nu door die parade maar niet bedoelt ook den kop van *t Antwerpsche volk zot te maken van het geldopslorpend mi litarisme. Eindelijk is er gedonderd op het slecht ver keer tusschen Autwerpen en Brussel, 's voor- middagsDit slecht verkeer betreft ook recl^ streeks het verkeer van Antwerpen met Aalst» Om te 8 1/2 ure in Aalst 'e morgends aan te komen moet men te Antwerpen vertrekker» om 5.59 ure. Dat maakt 2 1/2 uren trein. De eerste bloktrein vertrekt inderdaad maar uit Antwerpen om 753 ure en anders bijna ad a 3 kwaart uurs. 't Is dus hoogst wenschejijk *s morgends in de vroegte bloktreinen te heb ben om alzoo wat beter naar 't binnenland te kunnen reizen. Lakt ons hopen dat heer minister Segere die vraag eene gunstige oplossing geve. Vrijdag namiddag ïs er in de Scheidstraat der Scheidestad een tragisch geval voorgeko men. Om half twee ure werd een man razend zinneloos. Met een revolver schoot hij op buisgenooten en voorbijgangers. gelukkig zonder iemand te treffen. De poiicie kwam spoedig ter hulp, doch de hersenskranke sloot zich op en dreigde iedereen dood te echieteo die hem dierf naderen. De pompiers kwamen ook bij en zij bespo ten den krankzinnige. Om drij ure heeft da ongelukkige een einde aan zijn leven gesteld. Dit geval had honderden menschen op straat gebracht. In de stad wordt de gebeurtenis al gemeen besproken. De liberalen gaan geld inzamelen voor 'a standbeeld van Jan Van Rijswijck. De hho- rale Volkspartij is van dit komiteit uitgeslo ten. Ze zijn hevig Vergram over die smaad- volle handelwijze. Op de Vischmarkt is 't al verscheidene we ken ruzie tusschen de vischvrouwen en da stad. De visch vrouwen protesteeren tegen de willekeurige en onrechtvaardige doening vaa hel stedelijk bestuur. Zij vragen gelijke be handeling voor al de verkoopsters. De Stad die lang den doove heeft uitgehangen, heeft moeten eindigen met toe te geven, 't Is na- tuurlijk dat de vischvrouwen nu een hoogeo Drie mijnwerkers onder eene instorting ta Pcnt-de-Loup begraven. Twee dooden. Één gekwetste. Een vreeselijk ongeluk had Vrijdag namid dag plaats in de mijnen van den Carabinier, te Pont-de-Loup. Ten gevolge eener ontploffing op eene 800 meters diepte, had schielijk eene instorting plaats, waardoor drie mijnwerkers begraven werden. Spoedig werden do reddingswerken aange vangen. Ongelukkiglijk kon slechts één der werklieden nog levend teruggevonden wor den. Het was een genaamde Omer Damas, 26 jaar oud, wonende te Ch&telet. De mao was licht aan hoofd en beenen gekwetst. De twee andere werklieden hadden reeds opgehouden te leven toen men hen terug vond. De ongelukkigen Célestin Depage, oud 29 jaar, gehuwd, en vader van één kind, en Emiel Daffet, 36 jaar oud, gehuwd en vadar van vier kinderen, waren verpletterd gewor den. Hunne lijken zijn naar hunne woning over gebracht. FRANKRIJK Nog de moordpoging op Gauzy, Het geheim is opgehelderd. Het geldt geens zins een anarchistische wraakneming, noch een drama der jaluersohheid, wel iets van geheel anderen aard. Inderdaad, Gau/.y had onlangs een jonge ling zijner geboortestreek naar Vitry ontbo den en, na dezen zijn soldenhandel te hebben aangeleerd, haifhij hem te Chantiily ingericht. Doch toen kwam de politie en lei er beslag op de goederen van Gauzy welke, na langdurig onderzoek, kon bewijzen dat hij te Chantiily, noch te zij neut geenszins gestolen goederen verkocht.. Want sinds zijne veroordeeling, werd Gauzy aanhoudend door de politie be waakt. Gauzy veronderstelde nu dat z'Jn bescher meling, Mazoyer genaamd, tot de policid moest bebooron en door deze werd betaald om hem t« bespieden. Do soldenverkooper zei niets aan Mazoyer, doch zond hem door. Doze laatste zei alsdan Ik moet eene uitlegging hebben of ik zal u doodeu. Dinsdag avond nu, Gauzy ontmoetend, sprak Mazoyer hem aan, e» logte hem een revolver schot in den buik. waarna hij eveneens twee schoten op den broer van Gauzy loste, doch zonder uitslag. Siudsdiea is de moordenaar verdweuen. Het gevaar der vuurwapens. De 76jariga landbouwer J. Terrin, van Bon- dues, kuischte Donderdag een met twee pa tronen geladen geweer, toen hij eensklaps bij vergissing het schot deed afgaan en de lading in voile borst ontving. De ongelukkige werd op den slag gedood. Do landbouwer, by wien

De Volksstem | 1914 | | pagina 1