De zeeramp van den St. Laurensstroom (Canada) De statoverste van het Belgisch leger Een vaderlandsche plechtigheid OVERAL VROUWEN De Engelsche militaire vliegers De gezonken transatlanti^er 't Was eeue jobstijding', welke ons Tijdag medegedeeld werd, namelijk de hrikkelijke aanvaring tussclien den •ansatlantieker Empress of Ireland n den kolenstoomer Storstad ramp Dorgevallen in de monding van den St- laurensstroom (Canada), en waarbij er ver de duizend slachtoffers omkwamen. Afgrijselijke tooneelen hadden plaats l de korte oogenblikken welke verlie- en, tusschen het oogenblik der aanva- ing- en het oogenblik dat het passagier- bhip in zee verdween. Hier riep eene vrouw in vertwijfelen- len angst naar haar echtgenoot, daar ene wanhopige moeder op hare kinde- fen, verder was het een kind die met selijke kreten zijne moeder, zijne aders opeischte. Hier en daar tusschen ie tooneelen van wanhoop zag men een iddend paar, gelaten den dood te ge- ioet zien, of kalm wachten, tot eene ;unstige gelegenheid op redding zich anbood. Edoch, de boot zonk al te snel in de iepte, veel te snel, 0111 toe te laten dat reddingsbooten in zee gebracht wer- len, of de stoomers, verwittigd door EMPRESS OF IRELAND draadlooze seinen, ter plaats te laten ko men Hoe de ramp nu juist is toegegaan, weet men wel te zeggende Storstad s met groot geweld op den Empress of Ireland gevaren en heeft dezen een overgroot lek veroorzaakt, waardoor het schip schier onmiddellijk overhelde en begon te zinken. Wie echter de schuld aan de ramp heeft zal nog niet zoo gauw uitgemaakt zijn. Wel beweert kapitein Kendall, van den Empress of Ireland daarin bij gestaan door al zijne officieren en sche pelingen, dat zijne boot stillag en alle noodige seinen had gedaan en de schuld der botsing, zoo niet aan den mist, dan toch aan den Storstad moet te wij ten zijn. Daarentegen echter staat de verklaring van kapitein Andersen van de Storstad en dezes officieren. Deze verklaren eensgezind, dat de Empress of' Ireland wel de noodige seinen heeft gedaan, doch na het geven der seinen zijne ligging heeft gewijzigd, aldus de botsing uitlokkende. Wie er gelijk heeft zal wellicht wel bewezen worden. Het stoffelijk overschot van graaf FELIX DE MERODE wordt naar het kerkhof van Berchem overgebracht. Luitenant-Ceneraal de SELLIERS de MORANVILLE. Het is luitenant-generaal de Selliers de Moranville, die door Eoning Albert benoemd is tot Algemeehe Stafoverste van het leger, ter opvolging van luite nant-generaal de Ceuninck. Vooraleer tot dien eervollen en ge- wichtigen post benoemd te worden, was luitenant-generaal de Selliers overste van het gendarmeriekorps. Zijne loopbaan is schitterend ge weest. Behoorende tot de artillerie, was hij achtereenvolgens leeraar en tweede bevelhebber aan de oorlogschool, be stuurder der krijgsoefeningen in het mi nisterie, tot hij aan het hoofd der gen darmerie geroepen werd. 't Zijn de bijzondere hoedanigheden, welke hij in de verschillige posten aan den dag spreidde, welke de aandacht op hem riepen. Maandag had te Berchem, bij Ant werpen, eene indrukwekkende plechtig heid plaats, namelijk de overbrenging der assche van den glorierijksten strijder der Belgische omwenteling van 't jaar 1830, graal Felrx de Merode. Aan al de huizen wapperde de nationale vlag en al de inwoners waren te been. De ge- noodigden, waartusschen generaal de Renet te, vertegenwoordiger des konings; luitenant-generaal Heimburger, bevel hebber der tweede krijgsomschrijving graaf van de Werve en van Schilde, gou verneur van Antwerpen, de leden der fa milie de Merode. Men had het stoffelijk overschot van den grooten Patriot, in eenen nieuwen eiken kist naar de kerk van Berchem overgebracht. Eene af deeling van het 7C linie vormde de haag aan de kerk, ter wijl binnen den tempel de vrijwillige pompiers der gemeente post gevat had den. Op het hoogkoor stond c^e praal- baar, overdekt met de nationale vlag en bewaakt door officiers der burgerwacht met blanken sabel, en drie onderofficiers der Brusselsche jagers-verkenners, met het oud, versleten en gescheurd vaandel der Chasteleers van '30. De familie en de genoodigden kwa men in stoet van het gemeentehuis naar de kerk, waar door Mgr De Wachter, hulp-bisschop van Mechelen, met mij ter en staf, de laatste gebeden gezongen werden. Daarna werd de lijkkist op een kanonaffuit getild, dat door zes paarden getrokken werd. Aan den stoet namen al de maatschappijen en de schoolkin deren der gemeente deel; de familie de Merode en de overheden volgden den lijkwagen. De weg naar het nieuw kerk hof, waar het oud praalgraf heropge bouwd en de bijzetting in den grafkel der plaats had, was langs weerskanten door eene eerbiedige menigte bezet. Op 't oogenblik dat de lijkkist in den grafkelder afgelaten werd, bliezen de klaroenen de veldmarsch en donderde het kanon. Mgr De Wachter zegende de grafstede, en door M. Cootmans, burge meester van Berchem, werd eene Vlaam- sche redevoering uitgesproken. Minister CHURCHILL en majoor CERRARD. Evenals Frankrijk en Duitschland, bekommert ook Engeland zich veel met de militaire vliegers. Zoo heeft de Engelsche minister Winston Churchill verleden week met majoor Gerrard een vluchtje medegemaakt, dat niet min dan 60 mijlen ver droeg. De minister was hoogst voldaan over zijn reisje en verborg zulks niet Het muziekkorps van het LEGER I boot bevond. Meest al de In afwachting is de Storstad op klacht van de Canadian Pacific, eigena res van den Empress aangeslagen. De schipbreuk van den Empress of Ireland na de ramp van den Tita nic is juist niet geschikt om het ver trouwen in de kolossale zeeschepen te vermeerderen. Men had verzekerd dat zij eene, om zoo te zeggen volslagene veiligheid aan boden. Dit schijnt niet heel juist. Inte gendeel, ten gevolge hunner massa en overgroote afmetingen schijnen zij veel- IES HEILS, dat zich ook op don muzikanten verdrenken. eer aan bijzondere gevaren blootgesteld. Onlangs nog hadden de Maureta- nia en de Vaterland twee zeereu zen, zeer gevaarlijke ontmoetingen met ijsbergen; de Vaterland had verder ook de grootste moeilijkheden om bin nen en buiten, de haven van New-York te geraken. Dat alles boezemt weinig vertrouwen in. Bedenken wij ook nog dat, wanneer er aan die overgroote paketbooten iets overkomt, de ramp immer verschrikke lijk is. Mej. DUPORTAL, dektores in de letteren. In afwachting dat zij stemrecht krij gen, weten de vrouwen toch overal bin nen te dringen en zich zelfs in de ge leerde kringen te doen aannemen. Zoo heeft men hier nu Mej. Duportal, die in Frankrijk dokt ores in de letteren is uitgeroepen geworden, na meesterlijk twee stellingen verdedigd te hebben, over de ontwikkeling der teeken- en graveerkunst in de eerste helft der 17® eeuw.

De Volksstem | 1914 | | pagina 1