MÈmtenfamd AAN AL DIEGENEN die op 24 Mei voor de liberalen lieten gekozen in 'i arrondissement Aaist 'T EEN EN 'I ANDER Hst gevaar der vuurwagens Ds Aifensesclis kwestie Vereenigde Sisten en Mexico ABONNEMENTEN! DAGBLAD BestuurderJ. Van Nuffel-De Oendt. Comitaii van verdediging dsr Katholieks Staatswerklieden Een moordenaar belegerd iii esn teren Stoutmoedige bandieterij te 7 illtac-bij-Luik Erge woelingen te Ancona Een luchtbal ontploft in Frankrijk TsfhiSnssSe jaargang n' >32 2 CENTIEMEN HET NUMMER SHSssdag Juni 1914 Zes maanden 4 franken Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle pöstbareolen van liet land. I» UITGAAF, 4 Ik 's avonds 0 0 2" UITGAAF, 7 c. 's avonds 0 Pour touto la publicité commercial* et financière du Journal, s'adresser exclusiveoaeot k 1'Ago nee Réclame» Godts, 2, Place de ia Bourse, Bruxolles. BUREEL-EN TE BRUSSEL I TE flffiLST IS; QOQTS, Beurspiaais, 2 I 0, Kerlcstraat, Telefoon A 3299 Telefoon 114 AANKONDIGINGEN KI. annfc. (1 tot 4kl. rög.)fr. 0,60 Sport (per regel) fr. 1,09 3f bladz. (de regel) fr. 1,00 I Gemengd nieuws per iegel fr. 2,00 4e bladz. (do. regel) fr. 0,30 I Itechl.Uoretell. (por regol) fr. 2,0# Financ.aankon.{perregcI)fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,09 Commercials en flnaneieele aankondigingen zich uitslultolijk t« wcncleu Agoncc lléclamo Godts, ii, Beursplaats, Brussel. Men verzoekt ons aan tc kondigen dat er te Aalst een comiteit gesticht Is dat voer doef heeft de katholieke Staats werklieden van den ijzerenweg, pest, telegrafen, enz., te verdedigen tegen de aanrandingen, vervolgingen en misbrui, ken waarvan zij hot slachtoffer zijn van «vege tegenstrevers en bijzonder daen- elsten. Het comiteit heeft ds bewijzen dat er sedert «enigen tijd vele misbruiken be staan en geduld worden in de beheeren tegen katholieke werklieden en bedien- den. Het comiteit verzoekt onze katholieke vrienden hunne grieven kenbaar te ma ken en per brief getaekend te sturen aan den zetel van het comiteit te Aalst in 't koffiehuis Café Riche Land van Riem, op d3 Croots Markt. De aangeklaagde feiten zuilen omter- locht werden en aan de bevoegde over heid kesrbaar gemaakt worden. vvV» Velen hebben voor (1e liberalen ge kozen omdat zij rechtzinnig meenden dat de liberalen verdraagzame, beza digde mannen waren geworden,en dat zij geen godsdienst- of kloosterhaters jneer waren 1 Pas is do kiezing voorbij, of de oude liberale aap komt weeral uit de mrmw.-Wij lezen immersin de liberale Volksgazet van Zondag 7 Juni 1914- a De buitenman zoowel als den ste deling beeft bewezen dat hij van de hatelijke schoolwet niet wil weten... van de onver zadel ij he kloosters... Ja, de landelijke kiezer... schaart zich nu in de liberale rangen om den val der klerikalcn te bespoedi gen.,. Verders noemt men op spottende wij ze de bisschoppen de mijter en do paus wordt spottend genoemd f de politieke Roomsche krolslaf Wat zegt ge daarvan, fezers, en gij bijzonder buitenlieden die voorde libe ralen gestemd hebt Ziet ge nu wat de liberalen nu doen mot da stem die gij hun gegeven hebt: Zij schrijven nu reeds dat gij door uwe stem de schoolwet, het christelijk on- denvijs hebt willen afkeuren dat gij een vijand zijt der kloosters dat gij den val der katholieken wilt bespoedi gen, en dat gij wilt spotten met bisschop cn Paus Ziet ge nu wederom eens dat ge door de liberalen bedrogen zijt 1 Als ze bij u kwamen meeting geven spra ken ze heel anders niet waar Zegden ze toen niet dat zij godsdienst, pries ters, bisschoppen, Paus en christelijk onderwijs zouden eerbiediger, Welnu ge ziet dat ga die mannen niet naoogt betrouwen, dat ze komen met een masker op, om u te misleiden, om uwe stem te vangen, om u te be driegen, en om naderhand uwe stem ming uit te leggen als de stemming van een godsdienslbespotler cn vyand van 't christen onderwijs tl Kiezers die door de liberalen bedro gen zijt, gjj bijzonder, kiezers van den buiten, ONTHOUDT DITMAAL DE LES EN LAAT U NIET MEER BE DRIEGEN DOOR DE LIBERALE SCHOONSPREKERS 1 IHI—lim—llllHllMfUll l Hf Congo-spocrweg. Een telegTam uit Ma- tadi, Zaterdag oniVangen, meldt dat de ont vangsten, gedurende de maand Mei 1914, be liepen tot da som van 803.000 fr. De ontvang sten in dezelfde maand van verleden jaar be droegen 1.320.707 fr. De ontvangsten der elf eerste maanden van het dienstjaar 1912-1913 bedroegen 12.273.638 frank de ontvangsten van de 11 eerste maan den van het dienstjaar 1913-1914 zijn ongeveer 10.437.184 frank. Er is dus eGne vermindering voor het dienstjaar 1913-1914 van 1.836.454 fr. Spoorwegmateriaal. Er zal eerlang door het beheer van spoorwegen aan de nijverheid eene bestelling gedaan worden van268 wa gons van 15 ton, 340 kbol wagons van 20 ton, 85 platte wagons van 15 ton en 44 van 20 ton, alsook 18 goederenwagons, 't zij een totaal van 756 wagons. Verder schijnt do minister van spoorwegen genegen, op het einde van Juli aanstaande oene aanbesteding uit te schrijven van 2600 wagons en 130 lokomoticven, ten einde aan ieder voornaam werkhuis in het land de le vering van een 60-tal voertuigen dat deze be langrijke bestelling uitsluitend aan onze na tionale nijverheid wordt voorbehouden. Wanneer, twee jaren geleden handel en nij verheid zeer bloeiend waren, werd dikwijls gekleegd over het ontoereikend getal wagons. Than3, dat de zaken weer toenemen, wil de minister in staat zijn aan alle vragen voldoe ning te schenken. Het Schoolschip. Esn radio-telegram toe gekomen van het schoolschip a l'Avenir meldt dat dit schip zich den 3cn dezer bevond op ongeveer 980 mijlen Z. W. van Falmouth (Engeland). Alles wol aan boord. Vee, schapen en gelten. België heeft in dé maand April laatst ingevoerd6,418 stuks rundvee, 11,454 schapen, 2,792 lammeren en 132 geiten. Voor de vier eerste maanden van het jaar bedroeg do invoer van rundvee stie ren. 1.603; ossen, 4,124; kalveren, 1.837, koeien, 9.386; veerzen, 5.104. 8ardienen in Portugaal. De sardien die sedert een 20-tal jaren de Portugeesche kust is komen bezoeken, is thans een aanzienlijke tak van handel en nijverheid eene bron van inkomsten voor de kustbewoners. Het voornaamste centrum der vangst en der op legging is Setubal, maar Algarvie heeft ook groote inrichtingen. In 1911 voerde men 23 millioen 141.000 kilos uit ter waarde van ruim 10 millioen franks. Dierentrouw. Een trouwe hond is onge lukkig wanneer hij van zijn meester wordt en volgt, diens spoor, afgaande op zijn sterk ontwikkeld reukvermogen, tot hij hem we der vindt. Onbegrijpelijk is het hoe een hond dikwijls ook in die gevallen, waarvan een spoor geen sprake kan zijn; wanneer het dier bij voor beeld per spoortrein of auto is vervoerd, toch den weg naar huis terugvindt. Van een Airedale-terrier wordt- verteld, dat het dier een weg van 200 kilometers in 20 da gen aflegde, en een anderen hond, die door den trein 120 kilometers was weggebracht, vond na drie weken zijn ouden thuis terug. Een fox-terrier legde zelfs in weinige dagen den terugweg van 300 kilometers naar huis af. Een collie werd door eene pijnlijke oor ontsteking naar een veearts gebracht. Nadat men het dier ecnige malen den ongeveer twee kilometers langen weg naar den veearts had gebracht, begreep hij waar het omging en ging voortaan alleen I Een boer, wiens hoeve op een eiland lag, had ook een akker op het vasteland. Op een morgen nam hij zijn paard over de vijf mev ter breede rivier daarheen, gebruikte het den geheelen dag voor de ploeg en liet het daarna 's nachts losloopen, terwijl hij zelf naar het eiland terugkeerde. Den volgenden morgend vond hij het dier druipnat in de nabijheid van den stal grazen. Een boerenjongen had eene duif, die hem op den 2 1/2 kilometers langen weg naar de school pleegde te volgen het diertje bleef gedurende den schootijd buiten rondvliegen, om daarna met den Jongen naar huis terug te keeren. Ook van katten worden tal van dergelijke verhalen verteld en ieder kent uit ondervin ding wel min of meer sprekende voorbeelden van de gehechtheid en liet vernuft onzer huis dieren. Een eiland to koop. Uit Rhodes wordt ge meld, dat de Italiaansche overheden op het punt zijn voor 20.000 Turksche ponden het Egeïsch eilandje Alkonisseos te koopen, dat aan een Griek persoonlijk toebehoort, onbe woond is en ligt rechtover Boedrom, op de Aziatische kust, nabij liet eiland Cos. Griekenland schikt maatregelen te nemen om te beletten dat gezegd eilandje in Italië's handen valle, want dit ware als een Italiaan- soho wachtpost op Griekscti gebied. Een vreeselijk ongeluk had Zondag namid dag plaats, aan boord van de sleepboot a Union 8 gemeerd aan de St-Leonardskaai te Luik. Do kapitein van den sleepboot, Armand Marchandise, geboren te Tilleur in 1892, had zijne schoonouders, de echtgenooten Ralet, wonende te Jemoppe, uitgencodigd den na middag dan boord van den sleepboot te ko men doorbrengea. De echtgenooten Ralet kwamen, vergezeld van hun 12-jarig zoontje. Op een gegeven oogenblik nam de kapitein een tweeloopgeweer en wilde aan zijn schoon- vador laten zien, hoe waterkiekskens gescho ten worden. De man Mist niet dat liet wapen geladen was en eensklaps ging een schot af. Vrouw Marchandise kreeg den kogel in het hoofd en stortte ten gronde zonder een kreet te slaken. De ongelukkige was op den slag gedood ge worden. Marchandise en de echtgenooten Ralet, zin neloos van smart, riepen om hulp doch geene hulp kon moer tuiten. De onvrijwillige moordenaar begaf zich dan naar het policiebureel, waar hij zich gevan gen ging geven. Hij is voorloopig opgesloten geworden. Het lijk van het ongelukkig slacht offer is naar liet doodenhuis overgebracht. De landbouwer Tomsics, van Grosshoeflam, die een echtpaar vermoord had omdat hij hunne dochter nidi ten huwelijk kreeg, heeft zich niet bepaald, bij de slachtoffers welke hij Vrijdag maakte. Zooals men weet was hij na zijne misdaad in den kerktoren gevlucht. De moordenaar had zijn geweer en drie honderd kardoezen medegenomen. Hij werd in den toren belegerd door de gen darmen, doch, daar er enkel een smalle wen teltrap heen leidt, kon men hem onmogelijk bereiken, daar de goed gewapende kerel ook juist schoot. Van uit den toren schoot hij meer dan 200 maal in de menigte en kwetste daarbij nog een aantal personen. Ook binnen in de kerk hadden do beelden het erg te verduren. Om zich te oefenen, schoot hij van uit zijn schuil oord de beelden aan stukken. De ellendeling riep, dat men hem niet le vend zou vangen, en zijne laatste kardoes be stemd was om zich te zelfmoorden. De moordenaar geeft zic!\ over. Zaterdag namiddag begonnen de gendar men, die zich in den omtrek van de kerk ver scholen hadden, de beschieting van den to ren. De moordenaar schoot nog terug, doch niemand werd meer getroffen. Dan naderde de pastoor de kerk en smeek te Tomsics zich over te geven. Eenige oogenblikken later werd de kerk deur geopend en Tomsics vertoonde zich in het portaal. De bevelhebber der gendarmen riep hem toe de handen omhoog te steken, daar men hem anders zou neervellen. Tomsics stak de handen op en liet zich aan houden. In zijne zakken vond, men een met 7 geladen kegels browning, alsook nog der tig kardoezen. De moordenaar werd onder goed geleide naar het gevang gebracht. In het geheel zijn er drie dooden en 19 ge kwetsten. Een kassier door een bandiet aangerand en uitgeplunderd. De kerel wordt aangehou den na verscheidene revolverschoten gelost te hebben. Zaterdag was de kashouder der coke-ovens van Tilleur en Sclessin, bij Luik, in deze laat ste gemeente, in zijn bureel gezeten en maak te zich bereid het weekloon der werklieden in gereedheid te brengen, wanneer plots een jonge kerel het kantoor binnenstormde. De kerel, wiens gelaat gedeeltelijk was be dekt met een halsdoek, sprong naar de tafel waar de kassier het geld telde en een revolver onder den neus van den beambte houdend, dreigde hij te schieten. Verschrikt deed de kassier een stap achteruit. De bandiet maakte daarvan gebruik, om liet uitgestalde geld bin nen te palmen, waarna hij den aftocht blies. Do kashouder, van zijne ontroering beko men, riep luidkeels om hulp en werklieden achtervolgden den dief. Wanneer zij hem gingen inhalen, keerde de kerel zich om en schoot viermaal zijn wapen op de achtervol gers af. Niemand, gelukkiglijk, werd getrof fen en de bandiet kon met medehulp der gen darmen in de Statiestraat te Tilleur worden aangehouden. De stoutmoedige kerel is een 17-jarige jon geling van Jemeppe, Ferdinand Stroobants, die in het nijverheidsgesticht had gewerkt, doch ontslagen werd. In zijne zakken vond men het gestolene terug. De jonge schurk is in liet gevang van Luik opgesloten. De onderhandelingen met de opstandelingen. Aan de onderhandelingen te Sjak, tusschen de leiders van den opstand, hebben vertegen woordigers der landschappen Sjak, Kawaja. Pelcinin, Tirana, Mat, Dlbra en Kroja deel genomen. De afgevaardigden die tot de laagste volks klasse behoorden, weigerden hunne namen te noemen on toonden zich ongeneigd recht- streeksche onderhandelingen te beginnen. De vergadering had dan ook een stormachtig verloop. In de elschen van godsdienstigen en admi nistratieven aard toonden de afgevaardigden weinig belangstelling. Daarentegen oischten zij met grooten nadruk herstel van liet Turk- sclie bewind. Toen de kommissie van toezicht mededeelde dat deze eisch niet in vervulling kón gaan, verklaarden de leiders ook genoe gen te willen nemen met een niet-mahome- daansch vorst onder Turksclie souvereiniteit, maar allen weigerden den prins voh Wied als vorst te erkennen. Ten slotte legden de lijders een lijst hun ner elschen. acht in getal, aan de kommissie van toezicht- voor, doch deze weigerde die te bespreken en keerde, de nutteloosheid van nader overleg inziende, naar Durazzo terug. Italianen aangehouden te Durazzo. De Italiaansche kolonel Muricihio en de Italiaansche leeraar Climigo werden bij den bestuurder der Italiaansche post aangehou den, beschuldigd lichtseinen met de opstan delingen te hebben gewisseld. Do plaatsver vanger van den Italiaanschen konsul protes teerde daartegen, evenals tegen de woonst- schennis en deed de in beslag genomen pa pieren onder zegel leggen. Enkel uren na hunne aanhouding, werden de beide Italia nen in "wijheid gesteld. Een Bonaparte op don troon? Zaterdag namiddag was het gerucht in om loop, dat wij evenwel onder alle voorheboud meedeelen, dat de musulmanschc en de chris- tene Albaneesche leiders 't akkoord gekomen zij# om den troon van Albanië aan een prins van het Huis Bonaparte te bieden I Een Napo leon koning van Albanië (ITALIË) Dooden en gekwetsten. De Roomsche bladen deelen berichten mede uit Ancona, volgens welke aldaar Zondag avond erge incidenten hebben plaats gehad. Ter gelegenheid der nationale feesten had den de leden "tier Republikeinsche partij, sa men met de anarchisten, besloten, Zondag morgend eene betooging te houden, om te protesteeren tegen het behoud der tuchtkom- pagniën bij het leger. De policie verbood de betooging. 's Namid dags had te Villarosa, het centrum der repu blikeinsche partij, eene vergadering plaats, waaraan 300 anarchisten en republikeinen deelnamen. Er werd daar hevig op de policie gescholden. Rond G 1/2 ure, de vergadering geëindigd zijnde, wilden de woelmakers in groep naar de Romaplaats gaan, alwaar een concert ge geven werd. De policie wilde de betoogers te genhouden en eene vreeselijke botsing had plaats. Men wierp met steenen, revolverscho ten weerklonken, enz. Volgens de Giornale d'Italia werden twee betoogers gedood. Ver scheidene aanhoudingen werden gedaan. De woelmakers violen dan het gevang aan, ver brijzelden er talrijke ruiten en kwetsten 17 karabiniers met steenworpen. De karabiniers verdedigden zich met hunne revolvers. Een der betoogers werd gedood. Verschei dene anderen werden gekwetst. Een der ge kwetste betoogers is in het gasthuis overle den. Naar den beslïsssnden strijd. Uit Vera-Cruz wordt aan liet a Berliner Ta- geblatt geseindTe San Louis Potosi zijn hevige gevechten aan den gang. De zendingen munitie, die door de Ypi- range en Ba varia aan land gebracht zijn, zijn zeer snel onder de regeeringstroo- pen verdeeld. 25.000 man dier troepen staan tegenover 30.000 opstandelingen, door Villa aangevoerd. Carrera Forres, een zijner onder bevelhebbers, tracht den regeoringstroepen den terugtocht naar de stad Moxlko af te snij den. Hij heeft het station Gonzalez en La- barra achter San Louis Potosi bezet. Generaal Möure, die naar Tepico oprukt, is teruggeroepen, daar men vreesde, dat de verbinding met hem verbroken zou worden. Huerta verdeelt wapens onder de regeerings- ambienaren. Men vreest echter voor een mui terij van deze nieuwe soldaten, daar zij, on danks hun karig loon, hun uniform zelf moe ten betalen. Voortdurend vindou ia de hoofd stad lichtingen plaats. Geen wandelaar is vei lig voor de agenten. 60 GEKWETSTEN. Zondag namiddag hadden te Sezanne, (Frankrijk), tor gelegenheid der kermis, vo» scheidene feestelijkheden plaats. Onder meer, zou de luchtreiziger Leprinco met zijn lucht bal eene opstijging doen. Reeds was de luchb> bal gevuld en ondanks den hevigen wind, had Leprince in lrct schuitje plaats genomen. Eensklaps deed een geweldige rukwind dco luchtbal gaan liggen. Eene groote scheur ont stond en ecnige pogenblikken later bad eene vreeselijke ontploffing plaats, welke verschei dene kilometers ver gehoord werd en waar door al de toeschouwers rtie nabij den lucht bal stonden, omvergeworpen werden. Terzelfdertijd maakte de luchtbal een ge weldigen sprong, om dan a!s een vuurklomp neor te ploffen. Onder de menigte ont9tond eeno vreeselijke paniek. De toeschouwers vluchtten in alle richtingen, terwijl aller weg® hulpkreten opstegen. Eens dc eerste schrik voorbij, werden spoe dig de reddingswerken aangevangen. De gen darmen, die den ordedienst waarnamen, kou don slechts met de grootste moeite M. Le prince redden, die onder het brandend om hulsel van den luchtbal Vastgeklemd zat. De ongelukkige was vreeselijk gekwetst en over heel het lichaam verbrand. De man' werd per auto naar het gasthuis gevoerd. Zijn toes is hopeloos. Talrijke andere personen zijn ook gekwetst aan hoofd, armen en beenen. Een zestigtal moesten geneeskundig verzorgd worden e® vljf-en-twintig gekwetsten moesten in T gast huis ter verpleging blijven. De ontploffing was zoo geweldig, dat ver scheidene kramen, welke op de foore van het Benoist-plein stonden, omgeworpen wer den. NEDERLAND Poging tot vadermoord. Een 20-jarig jon geling te Coevoorden heeft tijdens een twist tusschen zijne ouders, op zijn vader gescho ten en dezen levensgevaarlijk verwond. De vader werd in het ziekenhuis te Coevoordoa opgenomen. De dader, die gunstig bekend staat, heeft bekend en is naar Assen overge bracht. Doodelijk schietongeval te Leouwen. Zondag wilde een 3G-jarig man te Leeuwen bij Tiel op een kraai schieten. Op onverklaar bare wijze ging het schot te vroeg af, waar door de man in de hersenen werd getroffen. De dood was het onmiddellijk gevolg. Ontaarde ouders te Heer. Zondag hoor den de geburen van een bewoner der Hovo- straat te Heer (Limburg) hulpgeschrei. Op het kleine plaatsje voor het huis mishandel den man* en vrouw hunne 20-jarige dochter. Deze had een eind touw om den hals, het welk aan de eene zijde door do moeder, aan den anderen kant jloor den vader werd vast gehouden. Voor de deur viel het meisje be wusteloos neer. Eene vrouw wierp niet een steen naar den vader om het meisje te be vrijden. Een man verloste eindelijk het on gelukkig slachtoffer, dat reeds blauw in hel aangezicht was. Nog denzelfden dag werden de ouders aan gehouden en het onderzoek is thans in vollen gang. FRANKRIJK De dramas der zee. Twee sloepen waren te Granville uitgevaren voor de mosselvangst in de Seinemonding nabij Honfleur, toen plots in de eerste sloep een lek ontstond. De bemanning ging daarop dadelijk over op de tweede sloep, de Espéranco die nu twaalf personen bevatte. Door een hevige windvlaag kantelde de sloep om, en vielen de twaalf per sonen te water. Negen hunner konden gered worden, doch de drie anderen, drie jong» knapen, verdronken. Toen men het noodlottig einde van een de zer slachtoffers, een 15-jarigen knaap, aao zijne moeder kwam melden, viel deze in be zwijming. Alle pogingen om haar terug tot bezinning te brengen mislukten. De ongeluky kige was aan eene hartaderbreuk bezweken. Een dokwerker vermoord. In den afge- loopen nacht werd de 29-jarigo dokwerker Fiola te Marseille op straat door een werkge zel staande gehouden, die vijf revolverscho ten op hem loste. Fiola, door drie kogels in buik en borst ge troffen, zonk neer, terwijl de dader de vlucht nam. Het slachtoffer, naar het ziekenhuis overgebracht, blie9 kort nadien den laatstea adem uit. De drijfveer tot deze misdaad is onbekend. De dader wordt opgezocht. Bloedig goveoht aan boord van een schip, 'Aan boord van het zeilschip a Mario-Thê- rèse in de haven van Marseille gemeerd, had gisteren morgend een bloedig gevecht plaats. Ten gevolge Yen een twist, werden de dekmeester Gombee en de matroos GiaSïw- zie handgemeen. Er werd gestreden met me*

De Volksstem | 1914 | | pagina 1