Waargaaa weiuiartsa? 'T EEN EN 'T ANDER Eene bom in de Abdij - van Westminster ïs de Paos Koning jbuitenland Bestuurder J. Van Nuftet-De Qendt. DAGr ARM FRANKRIJK Een drama der merpliine te Bordeaux TwrcnïigsSe jaargang n' 136 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zaterdag 83 Juni 1914 ABONNEMENTEN: 7»s maanden 4 franken Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. f UITGAAF, 4 li. 's avonds 0 0 2' UITGAAF, 7 u, 's 2Vonds Pour toute la publicité commerciale et financière du journal, s'adresser cxclusivement a l'Agence Réclame Godls, 2, Place de ia Bourse, Ëruxelles. AANKONDIGINGEN KI. aanlr. (1 l*>t 4 kl. reg.) fr, 0,60 8* bladz. (de regol) fr. 1,00 I 4° bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (perregel)fr. 2,00 J Sport (per regel) fr. 1,09 Gemengd nieuws per regel fr. 2,00 Recht.herstoll. (per regel) fr. 2,00 Overli^deu (per regel) fr. 2,00 Commerciale en financieele aankondigingen zich uitsluilelijk te wenden: Agence Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. BUREEL-EN TE BRUSSEL I TE AALST I0.IGODTS,Scuraplaats, 2 I 3, ECerirstraat, Telefoon A 3290 Telefoon 114 De misdaden nemen toe in getal en in afschuwelijkheid. Dagelijks geven ouzo bladen gansche reeksen zelfmoor den, moorden, verkrachtingen, enz. Hoe is 't zedelijk peil van 't mensch- dom zoo laag gezonken Eerst en vooral door het verflauwen, het stil aan uitsterven van godsdienstige over tuiging. Hardnekkiger dan ooit wordt do chrislyke zedenleer bekampt. Men toont aan de jeugd idealen, die laag bij den groncl liggen en bon, die ze bereiken willen, met stinkend slijk bespattsn. Men traebt God weg te cij feren, en zonder God is er geen ge weten en een volk zonder geweten is een deerlijk volk. Ook hot toepassen van het recht beeft- het aangroeien der misdaden bevoordeel igd. Men krijgt meer voor eenen haas te dooden dan voor eenen mensch te ver moorden, zegt het volk, en 't en liegt bet al niet. Heeft iemand eene misdaad bedre ven, dan onderzoekon de rechters niet alleen in welke omstandigheden het misdrijf gepleegd werd, maar ook, en ten rechte, do verantwoordelijkheid van der, dader. Maar hoe wordt de verantwoorde lijkheid vastgesteld Was de misda diger dronken, opgewonden, zinne loos Is hij zenuwziek lijdt hij aan vallende ziekte Was zijn vader, zijn grootvader, zijn overgrootvader, zijn oom, enz., aangedaan door erfelijke ziekten 't Minst dat er gevonden wordt, pleiten de'advokaten van den betichte verzachtende omstandigheden, vragen en hekomen zells dikwijls do vrij spraak, zelfs na bekentenis. De nieuwe thesis van misdadigheid, wanneer zo de vrijheid loochent, om maar uilsluitelijk het maatschappelijk gevaar in te zien, loopt bepaald ver keerd. Want niet alleen menschen kunnen een maatschappelijk gevaar zijn en zoo zou de gevolgtrekking ons terugvoeren tot dia dwaze theorie der middeleeuwen, dat ook de dieren onder de toepassing der strafwet kun nen vallen. Is de wilsvrijheid, de vrije kous van bet goed boven het kwaad, niet onze kroon, onzen scepter in dp dardsche schepping Het materialisme zoekt vruchteloos ons dien roem te roovon hot zoekt te vergeefs onze blikken af te wenden van hoogere idealen, en ons te verne deren tot een dierlijk fatalisme of noodslotsleer, Indien do misdadiger noodlottig tot 'den afgrond wordt gedreven, dan zou den al de werken van verzedelijking, van sociale bescherming dor rampza lige gevallenen, louter verspilling van tijd er. edelmoedigheid zijn en eene algemeono moedeloosheid zou weldra de ondeugd als een nieuwe zondvloed doen stijgen. Dal men dio leerstelsels nooit aan denkleinen verkondige, want ze zou den in hun onschuldig hert de veer kracht breken voor het goede dat men ze nooit verkondige aan de groo- ten, want ze zouden aan ouders en meesters de heilige bezorgdheid ont nemen voor de opvoeding der kin deren. Ons strafrecht worde verbeterd die misdaan heeft, moet gestraft worden. En dan Zoo er vole onzer broeders door den invloed van het maatschappelijk mid den, van de slechte voorbeelden, van overerving, van ellende en tal van andere omstandigheden in den poel der misdaad gezonken zijn, ik en ken geen edeler taak dan deelachtig te worden aan het scheppingswerk, door die misvormde zielen ietwat meer tot evenbeeld van hunnen Schepper te maken, ietwat meer het besef hunner vrijheid en hunner verantwoordelijk heid terug te schenken. Voor de Bvlilieianen De milicieweb voorziet dat men kan vrijgesteld worden van den krijgsdienst voor zedelijke en lichamelijke gebreken* Deze dio willen vrijge steld worden voor de eerste reden, moeten ze doen kennen bij hun verschijnen voor den mili- cieraad. Wie de twee reden kan doen gelden, doet ze kennen als hij voor don kourraad ver schijnt. Er zijn geene voorafgaan (lelijke pleeg vormen te vervullen. Inliet kamp xran Bever- loo Een bijzondere trein heeft den koning Donderdag to 6,36 u. uit Schaarbeek, waar Z. M. in auto was aangekomen, naar Beverloo ge bracht. In 't kamp aangekomen, is hot Staatshoofd dadelijk te paard gestegen, om de legeroefenin- gen bij te wonen. De troepen worden aan den koning voorgesteld door generaal Leinan, bevel hebber der versterkte plaats van Luik en sedort eenige dagen in het kamp aangekomen. Dadelijk daarna begonnen de spiegel gevechten waaraan niet minder dan 10,000 man deelnamen. Inderdaad de klassen van 1910, 1911 on 1912 waren onder dc wapens geroepen, om deze oefe ningen bij te wonen. Na liet spiegelgevecht had eén optocht der deelnemende troepen voor het Staatshoofd plaats. Aan dezen optocht namen deel de 9°, li®, 12e en 14® brigaden samengesteld uit de 9°, 11®, 12®, on 14° iiniregiment, het 2® regiment lansiers het 3® regiment bereden artillerie en een batal jon van liet geniekorps. Het voetvolk toog voorbij stapsgewijs, het ge schut op draf en de ruiterij in vollen ren. Dank aan het puike weder, was het een ver rukkelijk schouwspel... De koning ging na af loop der revue in gezelschap van eenige opper- oflicieren middagmalen in het koninklijk paviljoen. Tc 3,39 ure was het Staatshoofd te Schaarbeek weergekeerd. Een telegraaflsaloel tne» seliQïi België en Congo Het kabelschip John Pender der Eastern Telegraph Co, van London, is op eonigen af stand van Oostende komen liggen, om oen nieu wen kabel in zee te laten, dio Middelkerke met Dumpton Gab zal verbinden. Daar sluit de kabel zich aan op deze van do' Easterh Co, die den Atlantisclien oceaan overtrekt. Te San Thomé zal een nieuwe kabel aangelegd worden tot Banana.^- De John Pender die 2500 ton meet. heeft 86 man en 17 officieren aan boord. Belgische telegraafambtenaren hebben een be zoek gebracht aan do zeer eigenaardige inrich tingen aan boord van den kabellegger. Basrielat sian cie land- bouwers. Een boekje over de Hoenderteeltdoor M. E. Capiaux, landbouw ingenieur aan de proefstatie voor landbouw- sclieikunde en natuurkunde, te Gembloers, is verschenen, uitgegeven door het ministerie van landbouw. Het is voor dc belanghebbenden kosteloos te verkrijgen by de hccren staatslandbouwkundi- gen. Uit A-Ttatralië. Eene groep Ausstralische cadetten zal binnen kort in België aanlanden, onder leiding van kapitein Rushall, om onze militaire inrichtingen, kazernen, enz, in oogenschouw te nemen. Zij zullen rondgeleid worden door kapitein adjudant-majoor Van Isegem, van 't 4® jagers te paard. De motorboot Siatnheeft eene reis om de wereld volbracht. Dit is dc eerste boot met motorvermogen, die zulk een verren tocht heeft gedaan. De Siarn vertrok uit Antwerpen op 31 October U. en keerde alhier terug op 21 Mei, na achtereenvolgens de volgende havens te hebben aangedaan Buenos Ayres, Antofagasta, Valparaiso, San Francisco, Seattle, Dalny en Singapore. 31,816 mijlen werden afgelegd, ter wijl hare motoren 3356 uren hebben gewerkt, daarbij 47 millioen omwentelingen makende. D© kersenooget in. Lim burg. De kersenhandel is zeer belang rijk geworden in sommige streken van Limburg, namelijk rond St-Truiden en Eysden. De kerse laars zijn er zeer talrijk en komen in aanmerking voor do verhuring der gronden, die meer op brengt dan de huurprijs van enkele weiden. Dit jaar werd de streek van Eysden nogal beproefd door den vorst, doch te St. Truiden is de kersenoogst zeer overvloedig. Ziehier eenige belangwekkende cijfers, die in eene onlangs gehouden verkooping van het fruit op den boom, bereikt werden. Het gold de opbrengst van een dertigtal liekla- ren en er waren ruim honderd liefhebbers. 5 hectaren, brachten 10.600 franks op 11/2 hektare2 000 fr.1 hektare g.600 fr. en eindelijk nog eene andere de buitengewone som van 4.000 frank. Dat maakt dus 19.200 fr. aan kersen, zonder do kosten van plukken, verzenden, enz. voor 8 1/2 heklarcn. G-easondlreldlsj aar* ïjoeïr Het ministerie van Binnenlandsclie Zaken heeft oen gezondheidsjaarboek uitgegeven, in hetwelk verscheidene hoofdstukken gewijd zijn aan de bevolkingsbeweging. Er zijn in België 1,370,778 gehuwde mannen, 450,274 weduwenaars of weduwen, en 14,759 ge- scheidene ochtgenooten. Voor wat de gehuwde mannen betreft, men telt er 19.08 p. h. zonder kinderen; 20.79 met éen kind; 18.55 met twee kinderen; 13,03 mot drie kinderen; 16.17 met 4 en 5 kinderen; 11.35 met 6 tot 9 kinderen, en 1.12 p. k. met 10 kinderen en meer. Er zijn 260,495 huisgezinnen zonder kin deren. In 1912 telde men 61,278 huwelijken, 't zij 1908 huwelyken meer dan het vorig jaar. Van 19o8 tot 1910 waren er op 1000huwelijken 403 mannen en 568 vrouwen onderdo 25 jaren oud. In 1912 was deze verhouding 421 mannen en 580 vrou wen. Het getal geboorten beldopt 171,1S7; er is dus voortdurende vermindering sedert 1880; evenwel overtreft het aantal geboorten dit der overlijdens nog met 58,809. liet middelmatig cijfer der geboorten, 't zij 22.61, wordt overtroffen in de provinciën Lim burg, West-Vlaanderen, Oost-Vlaanderen en Antwerpen, waar dc coëfficiënten wederzijds zyn 31.83,17.85 25.18 en 27.05. In de andere provinciën blijven de geboorten onder liotmiddcncijfer, namelijk in Luxemburg 22.39, Brabant 20.45, Namen 19.23, Henegouwen 18.37 en Luik 17.30. ScHoolscUip UALfrenir De Association MaHtime laat ons weten, on der dato 10 Juni, dat, in strijd met ontvangen berichten, liet schoolschip L'Avenir te Fal mouth, in Engeland, is aangekomen. Alles is goed aan boord. Het schip wacht er onderrichtingen aangaande de haven, waar hot moet gaan lossen, deze nog niet bepaald zijnde. Tentooiistellins - weel- strijdt van folcpaarclen. Heden Vrijdag wordt in het Jubeljaarpark te Brussel deze groote wedstrijd geopend. Vrijdag zullen de hengsten gekeurd worden; Zaterdag de merriën en Zondag hebben dc groote wedstrij den plaats voor het kampioenschap van België. Een duizendt^Pvan de prachtigste paarden, die België bezit, zullen in de groote hal vereenigd zijn, blijk gevend van de eenheid en de kracht van ons alomgewaardeerd trek ras. Bijzondere bezendingon zijn te Brussel aange komen uit Duitschland, Frankrijk, Oostenrijk- Hongarië, Zweden, Argentinië, enz., om de werk zaamheden van de jury te volgen. De bijval van deze tentoonstelling belooft deze van vroeger jaren nog te overtreffen. ONS LIEDERENBOEK. Ons liederenboek, verkocht aan den prijs van 15 centiemen, geniet overal het beste ont haal. Nauwelijks heeft men het een weinig doorbladerd of men bemerkt dat het al lie deren zijn, waarvan men de zangwijze kent en van dewelke men gelukkig is nu de woor den te bezitten. Kcopt en verspreidt ons schoon liederen boek. Terwijl het met moeite nog een ministerie voor 14 dagen kan samenbrengen woedt de godsdienstvervolging meer en meer voort. Dinsdag morgend zijn de Zusters van Ste-Ma- rie de Broons uitgedreven geworden te Broons, te Pédernel, te Flouasne en te St-Nico- las-du-Pélem. Te Broons is de uitdrijving onmenschelijk wreed geweest. Rond- middernacht waren 30 gendarmen aangekomen. Ten 6 ure '6 morge^ds waren de onderpre- feltt en den ontvanger van 't enregistrement ter plaats. De poort van 't klooster werd open gebroken. In de groote spreekplaats gekomen, stonden de heeren inbrekers voor het lijk van eene jonge kloosterzuster, daags te voren overle den. Vandaar zijn de inbrekers naar de zie kenkamer gegaan, waar ze de moeder-overste aantroffen, bijgestaan door kanunnik Allo, die een gerechtigd protest lieten hooren. Vervolgens begon de uitdrijving. De Zus ters, de eene na de andere, werden door bar baren bij den schouder genomen en de straat op geworpen, pliclitig aan 't vergrijp van zoo veel goed te hebben verricht. Op dezelfde beestige wijze zijn de Zusters uitgedreven geworden in de drie Andere ge meenten voornoemd. Ziedaar wat ons te wachten staat, moesten liberale en socialisten ooit in België meester worden. Gelukkig dat we daar nog ver al zijn l Donderdag morgend is in het hospitaal te Bordeaux eene 21-jarige vrouw van lichte z* den, Mej. J. Bernard, ten gevolge van een o drama der morphine bezweken. In den nacht van Woensdag-Donderdag had het slachtoffer den tijd doorgebracht met een student, en had dezen laatste in zijne kamer gevolgd, waar heiden zich heel waarschijn lijk met morphine moeten gestoken hebben. Mej. J. Bernard was eensklaps ten prooi aan eene hevige ltrisiszij werd naar liet hospi taal gevoerd doch overleed er weldra. De geneesheeren bestatigden dat zij de rug- gegraat gebroken en het strottenhoofd had ge sprongen. De student werd ondervraagd doch deze, onder den invloed der giftstof, verklaarde zich volstrekt niets te herinneren van al lietgpne er gebeurd was. Hij is opgesloten. Een Historische troon beschadigd. Donderdag namiddag, een weinig voor G u.t zijn nabij het hoofdaltaar der abdij van West minster, twee bommen ontploft. De oude troon die dient tot de kroning der koningen van Engeland en in dewelke de historische Steen van Scone ingewerkt is, is beschadigd. Na de ontploffingen werd de abdij onmiddellijk gesloten. De muren der abdij zijn insgelijks beschadigd geworden. De ontploffing werd gehoord in de zittingzaal van het Lagerhuis verscheidene volksvertegenwoordigers bega ven zich ter plaats. Op het oogenblik der ont ploffing deed de minister van binnenlandsche zaken eene verklaring aangaande de stem- rechtdamen. Eene mededeeling van Scotland Yard. De veiligheid van Londen heeft op hevel van het policiehoofd volgende mededeeling gedaan Orn 5,40 ure 's avonds is nabij de kronings- troon, in de abdij van Westminster, eene bom ontploft. Men veronderstelt dat eenige personen deel uitmakende van een groep bezoekers in de ka pel achtergebleven zijn en alsdan de bom ne- derlegden. De schade is gelukkiglijk niet groot. Een gedeelte van het beeldwerk van de leuning van den troon is gebroken, en geval len, en eenige der versieringen van den stee- nen kader zijn beschadigd, waarschijnlijk door nagels welke de bom inhield. Deze was samengesteld uit een metalen vergaarbak die geverfd was en eene mijn bevatte. Op een stoel heeft men een kleine zijden zak gevon den, eene vrouwenboa in pluimen en een gids. De policie doet een onderzoek met den offi- cieelen opzichter. De afgerukte stukken zullen gelukkiglijk gemakkelijk kunnen aangezet worden. Twee aanhoudingen. De ontploffing der bom was zoo hevig dat het buitenvoetpad der abdij geschokt werd. Eene vrouw die op dit. oogenblik voor de ab dij ging viel in bezwijming. Twee vrouwen zijn aangehouden. De aangehoudenen, twee vreemdelingen, •zijn echter wat later terug in vrijheid gesteld. Hunne aanhouding is toe te schrijven daar zij geen Engelsch spraken. De vrederechter van het kanton Carcassone (Frankrijk), had uitspraak te doen over zes vervolgingen voor overtredingen op het regle ment van openbaar te vlaggen. Ileeren Jos. Ambry, koopman, Z. E. H. Kan. Combes, Mai ne, broeder van advokaat Malric, Georges Couquet, eigenaar, Jos. Coll en Aynard, ban kiers, hadden de pauselijke vlag uitgehangen op den feestdag van Z. H. Pius X. Het regle ment laat toe vlaggen uit te hangen van alle vreemde landen, waar erkende vorsten regee- ren. Is de Paus vorst? Daarover werd gepleit. Mr Cros, advokaat der vervolgden, pleit dat de Paus koning is, dat al de vorsten der we reld het hoofd der Roomsche Kerk als dusda nig erkennen en eeren de Paus gebiedt over millioenen menschen en staat onder niemands macht. De vrederechter sloot zich bij dien thesis aan en sprak de vervolgden vrij. FRANKRIJK Een voerman door zijn paard gedood. Donderdag ontrolde zich in de rue Pérée te Parijs een wreed tooneel. Een voerman, de genaamde Emiel Itencelin, 39 jaar oud, sloeg het arme beest met de zweep zoo wreed, dat het dier met de pooten sloeg en zijn beul trof in volle borst. De voerman werd op den slag gedood. Aardewerkers in staking. Honderd vijftig aardewerkers eeoer onderneming, belast met het opbouwen der nieuwe kazerne van 't kamp; van Satory (Parijs), hebben Donderdag mor gend het werk verlaten om zich te verzette» tegen het afdanken van vier werkmakkers. De stakers klagen daarbij ook nog over het te strenge toezicht, welke over de kareelweiklle den gehouden wordt. Een Duitsche luchtbal landt in Frankrijk. Donderdag morgend rond half acht ure is te Longwy een Duitsche luchtbal over de Fran- sclie grens gevlogen. Na over Montmedy ge dreven te hebben landde hij tusschen La Neu- ville en Beaumont, in Argonne, op 8 kilome ters van Stenay. De onderprefekt en de bij zondere komissaris hebben zlcli ter plaats be geven. DUITSCHLAND Een verrader veroordeeld. Het keizerlijk gerechtshof van Leipzig heeft Donderdag de» genaamde Max Rosenfeld veroordeeld wegen* verraad van militaire geheimen tot 15 jaar dwangarbeid, verlies zijner burgerrechten ge durende tien jaar, tot bijzondere bewaking der policie en tot. 10.000 mark boet. Indien de betichte de geldstraf niet kan be talen zal hij acht nieuwe maanden dwangar beid uitboeten. De veroordeelde had geduren de de jaren 1911 tot 1913, aan Rusland, doku- menten bezorgd die zelf volstrekt geheim ge houden moesten worden in het binnenland. Een liefderdrama te Berlijn. Een vreese- lijk liefdedrama ontrolde zich Donderdag 1» de Koenigsstrasse te Berlijn waar de weduwfc Priske met hare 22-jarige dochter woont. I» het zelfde huis, woonde een werkman, die zich met de dochter zijner eigenares verloofd ha<L Tijdens een twist die Donderdag tusschen de verloofden ontstond, heeft de werkman het meisje uit jaloerscliheid met een dolk ver scheidene steken toegebracht. Het slachtoffer bezweek korp daarna. Ook de moeder van het meisje die op hare hulpkreten was toegesneld werd door steken getroffen en verkeert in ee» bedenkelijken toestand. Daarna vluchtte da moordenaar buiten waar hij een hevig vergift innam. De kerel werd aangehouden en in eene apotheek geleid waar hem een tegenvergiffi werd ingediend. Vier mijnwerkers gedood. Donderdag had in de mijn Petersbaeh nabij Altenkirchen, ee» schrikkelijk ongeluk plaats. De ophaalbak stortte ten gevolge van het doorbreken van den kabel naar beneden. Vier mijnwerker» werden onder de massa verminkt. Eene moord te Giangau. Uit Glanga» wordt medegedeeld dat de leerjongen Hein- rich Herde Donderdag avond de zestienjarige dochter van zijn patroon door een revolver schot gedood heeft. Vervolgens poogde de moordenaar zich te zelfmoordenhij kwetste zich evenwel zeer ernstig en moest naar hot hospitaal gevoerd worden. Uit het onderzoels blijkt dat de leerjongen uit liefdeverdriet ge handeld heeft. Ee bedrieger veroordeeld. Men*bericht uit Bochum dat een zekere Hobersscheid, die ziek deed doorgaan voor dokter in de rechten en reserveofficier, wegens talrijke bedriegerije» tot drie maand gevangzitting is verwezen. ENGELAND Eene stemrechtdame vergiftigd. De policie van Londen heeft in hare woonplaats in de Jermynstreet te Westminster eene gekende stemrechtdame, miss Lavender Guthrie, ster vend aangetroffen. De ongelukkige die als tooneelspeelster on der naam van Laura Grey goed gekend was, stierf wat later. In de kamer ontdekte me» verscheidene flesschen die vergift bevat had den. Men weet met of ei* hier moord of zelf moord gepleegd werd. Een maatregel tegen de stemrechtdamen. - M. Robert Cecil, afgevaardigde in het Lager* huis stelt voor de stemrechtdamen te verba»- nen op een afgelegen eiland. M. Mas Kenna heeft doen opmerken dat het publiek meer en meer misnoegd wordt. Hij drukt zijn spijt uit over de onbeschaamdheden waaraan de suffragetten zich plichtig maak ten tegenover de souvereinen. Hij doet beroep op de pers, opdat deze ophoude de geweldda den der stemrechtdamen mede te deelen, waardoor voor hen reklaam gemaakt wierd. Indien men de rijke suffragetten trof die we kelijks 30 tot 40 pond sterling betalen aan deze ongelukkige vrouwen om hunne geweld daden uit te voeren en vervolgens de folterin gen te gaan uitstaan van den honger, men zou spoedig afgerekend hebben met Mevr. Pank- hurst en hare vriendinnen. RUSLAND De werkstaking in de petroolctreek. He® getal werkstakers in het distrikt van Balaha- my (Bakou) is met 10.000 man aangegroeid Zij eischén het 8 uren werk en het recht van 1«B Mei te vieren. Ontploffing in eene petroolraffinaderij. Uit Ekaterinodar wordt bericht dat eene ont ploffing heeft plaats gehad in de vergaarbak ken eener petroolraffinaderij. De brand duiu£ voort. TURKIJE Tegen dc uitwijking der Grieken. Het Ot« tomansch gouvernement stelt alle middeleu i» 't werk om de uitwijking te keer ie gaan.

De Volksstem | 1914 | | pagina 1