VsiflicM Oiitaijs Comlisit van verdediging der Katholieke Staatswerklieden 'T EEN EN ANDER De reis van bet Sclioolsohlp over onze pasrcisnkwsek De dramas der Zee Vereenigds Staten en Mexico Buitenland \wïntïgs£e Jaargang n' 138 Dinsdag 16 Juni 1914 Bestuurder J. Van Nu ff et-Be Qendt. Oordes! der Ooiisclisrs De ministeriëele krisis 2 CENTIEMEN HET NUMMER, AANKONDIGINGEN ABONNEMENTEN! Zes maa-sden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle pöstbureèlen van liet land. 1' UIT6AAF, 4 u. 's avonds 0: 0 2C UITGAAF, I u. 's avonds 0 Pour toute la -publioité comm'ereiele et financière du journal, s'adresser exclusivemont a l'Agence Réclame Godts, 2, Place de la Bourse, Bruxellos, KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 i Sport (per regel) fr. ,00 3® bladz. (de regel) fr. 1,00 I Gemengd nieuws per regel ft-. 2,00 4® blade. <de regel) fr. 0,30 I Recht.herstoll. (per regel) fr. 1^00 Pinanc.aaukon.tperregeljïr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commerciale ejf finaneieele aankondigingen zich uitsluiielük te ■Wenden Ag&iice Réclame Godts, 2, Boursplaats, Brussel» BUREELENs TE BRUSSEL I TE AALST HL GGDTS, Beursplaats, 2 I O. Kerkstraat Telefoon A 3299 Telefoon 114 Men verzoekt ons aan te kondigen dat er te Aalst een comiteit gesticht is dat voor doel heeft de katholieke Staats werklieden van den ijzerenweg, post, telegrafen, enz., te verdedigen tegen de aanrandingen, vervolgingen en misbrui- ken waarvan zij hot slachtoffer zijn van wege tegenstrevers en bijzonder daen- sisten. Het comiteit heeft de bewijzen dat er sedert eenigen tijd vele misbruiken be staan en geduld worden in de beheeren tegen katholieke werklieden en bedien den. Het comitoü verzoekt onze katholieke vrienden hunne grieven kenbaar te ma ken en per brief geteCkend te sturen aan den zetel van het comiteit te Aalst in 't koffiehuis Café Rioiie Land van Riem, op de Croote Markt. De aangeklaagde feiten zullen onder zoekt werden en aan de bevoegde over heid kenbaar gemaakt werden. OVER Sedert jaren on jaren roepen en schreeuwen de liberalen en socialisten' om verplichtend onderwijs. Ons land staat, volgens bun zeggen, aan den staart der natiën voor ouderwijs en volksontwikkeling, en alleen liet ver plichtend schoolgaan tot 14 jaar, kan daar verbetering aan brengen. Be Baensiston ook hebben bet ver plichtend onderwijs tot 1-4 jaarop bun programma geschreven. Vorder dan wie ook gingen de groene volksfoppers zij vroegen bet 'kiesrecht af te nemen aan de vaders, wier kinderen niet regelmatig ter school 'gingen De katholieke regeering legt een wetsontwerp neer, de ouders verplich tend hunne kinderen onderwijs te ver schaffen, 't zij in eone school naar keus, 't zij door bijzondere onderwij zers. Die verplichting gaat tot 14 jaar, ten ware de kinderen op 13 jaar hel bewijs van lagere studiën bekomen. Al de Kamerleden stemmen eenpa rig de verplichting. En zie,nauwelijks is de wel gestemd en de kiesstrijd begonnen, o) onze te genstrevers klagen in hunne manifes ten en op hunne meetingen over de ongelukkige verplichting, die de ouders hunne kinderen onttrekt tot liun 14 jaar, en dat hebben ze aan de katholieken le danken. In verkiezings tijden gebeuren ongelooflijke dingen. Maar zoo'n onbeschaamdheid, zulke kwade trouw gaat toch over zijn liout Dat sommige katholieke tegen de verplichting zouden spreker., ware ♦Werklaarbanr. Velen onzer vrienden zijn en blijven tegen de verplichting gekant, vooral legen de verplichting boven de 12 jaar. Een voorstel. Heeren Ministers, dient bij do heropening der Kamera eon wetsontwerp in, de alschaffing der verplichting vragende, allceu der verplichting, of liever, eene vorande- ringin dezen zin, dat de verplichting maar gaat tot 12 jaar, aan steden en gemeenten de vrijheid latende, al of niet den 4° graad in te richten. En 'k zou dan geld willen goven om de aardige gezichten te zien van onze tegenstrevers, vrienden van verplich tend onderwijs. We zouden niet wei nig vreugd beleven aan de bespreking en aan de stemming, die zouden vol gen. Dan zou hel volk zien hoe het be drogen en gefopt werd door die val- sche volksvrienden, die er énkel aan denken vier duizend frank te verdie nen, de bovenhand te krijgen die, om hua doel te hereiken, alle middelen gebruiken, seks'longen en laster. vreemdelinKeix versleer to Brussel Algemeen wordt ge klaagd over de weinige drukte, die het vreemde lingenverkeer op dit tijdstip in de hoofdstad verwekt. Zoo men Duitschers, Oostenrijkers» en zelfs -Bussen in voldoende aantal ontmoet, is dit het geval niet met de Engelschen en vooral de Amerikanen Wat de Britten betreft, is zulks denkelijk te wijten aan de onrust verwekt door de kiesrecht duivelinnen en ook aan de ongunstige berichten over het weder in België. De Amerikanen hebben thans te veel zorgen met de Mexikaansche verwikkelingen, die eiken dag een gewapend konflikt met de Vereonigde- jéitaten kunnen uitlokken, em er aan te denken Ren grooten waterplas over te steken. Gongoleescbe ontciek:- ïtingsreizeix ixx lixclitloal- lon, De h.h. Lever gebroeders.die een aan- zionlijke uitgestrektheid van het oerwoud van Kongo ter uitbating hebben ontvangen doch wegens de dichtheid van't gewas enden echten muur, dien de slingerplanten en vormen, moeie- lijk in't hart van het woud kunnen dringen om er palmbosschen te ontdekken ter bevoorrading van hun olieslageryen, hebben een zonderling denkbeeld opgevat. Zij deden voorstellen aan den Belgischen vlie ger Vreemdenburgh, die te Kie wit 'herhaaldelijk opsteeg, om eene proef te doen in Kongo met een luchtbal, die boven het oerwaud Zou stijgen cn van uit denwelkcn men de palmbosschen /.ou kunnen ontdekken. Daar hot raoeielijk zal gaan zich in de kolonie luchtgas aan te schaften, zou den deze luchtballen gevuld worden met warme lucht. De heer Vreedenburgh zal eerlang n&ar de kolonie afvaren. H>e muilpiaas Het mond- en klauwzeer bij liet vee verdwijnt stilaan. Terwijl in Frankrijk vele brandpunten der plaag bestaan worden in Bslgië slechts twee gemeenten opge geven, waar de ziekte is uitgebroken, namelijk Borsbek^in Vlaanderen (5 stallen) en Tliieusier in Henegauwen, (1 stal). Telefoon Voor den telegraaf be staat een toestel met hetwelk men verschillige, z3lfs zeer vele, 20,40, 60 telegrammen te gelijker tijd kan verzenden langs denzelfden draad. Men heeft nu een dergelijk toestel uitgevon den voor den telefoon, of liever men heeft hef bestaande toestel toegepast op den telefoon. Als men nu wil spreken van de eene stad naar de andere gebeurt het nogal dikwijls dat men moet wachten, omdat iemand anders met die stad in gesprek is. Dat wachten is altijd onaangenaam. Eens dat het toestel in gebruik zal gesteld worden tus- schen de verschillige telefoongroepen, zal men nooit meer moeten wachten. Het toestel is zoo-dat de verschillende sprekers elkander niet storen en dat de eene niej hoort wat de andere zegt. Het toestel kost niet veel en vergt geene veran deringen in de bestaiyidp telefooninrichtingen. Ziedaar eene verbetering welke niet te spoedig in gebruik kan gesteld worden.... Ais 't maar waar is I De ï^aartaen weölstrij clen Te Brussel Zondag zijn de Paardenwedstrijden te Brussel geëindigd. De bijzonderste wedstrijden waren de kampioen aten 't is te zeggen de prijskampen voor den schoon- sten hengst en de schoonste merrie, in den wed strijd aangeboden. Koning Albert, vergezeld van de kleine prin sen en een talrijk gevolg, had er aan gehouden dezen belangrijken kampstrijd bij te wonen. Het is de vermaarde liengt Indigene de "Wies- beek, toëbeliooronde aan den sympathieken hoer Cesar Temmerman, van Buggenhout, die niet algemcene stemmen der jury kampioen uitgeroe pen werd. De oorverdoovende toejuichingen dei- duizenden aanwezigen, bowezen, dat het publiek met het antwoord der jury ten volle instemden. Ongetwijfeld zal heal Buggenhout zich in dezen prachtigen uitslag verheugen en met ons den gcachten heer Temmerman, hartelyk proficiat wensehen. Het kampioenaat dcf merricn is ook ïn de provincie Oost-Vlaanderen terecht gekomen. Dit kampioenaat werd gewonnen door de merrie Duchcsse dc Bouveloo, toebehoorende aan M. R. Van den Dorpe, te Wortegem. Ziehier de officieèle uitslagen der kamjiioenaten: HENGSTEN". Een kunstvoorwerp en eene vergulde medalie, aan den merkwaardigsten hengst van den prijskamp: Indigènc de Wiesbeek vos, 6 jaar oud, door Indigfoie du Fosteau en Victoria de Ranles. Er waren zes mededingersJoiibert II, Brillaut, Fqnfaron, Satan du Fosteau, Peroudc Fonteny cn Indlgène de Wiesbeek. MERRIËN Een kunstvoorwerp en eene ver gulde medalie aan de merkwaardigste merrie van den prijskamp DucJiesse de Bouveloolicht bruin, 4 jaar oud, door Indigènc de Fosteau en Lisa de Bouveloo. Hier waren vier mededingster Pervenche du Fosteau, Bella dc Plüncenoit, Galinc dc Plancc- noit en Ditchesse de Bouveloo. Zooals men ziet zijn dus de beide kampiocna- ten gewonnen door afstammelingen van den be roemden hengst Indigènc du Fosteau. De Belgische Zeevaartmaatschappij heeft een verslag uitgegeven, merkwaardige bijzon derheden behelzende nopens de laatste reis van ons school schip L'Avenir den 14 Febr. uit Melbourne naar de kaap De Goede Hoop afgevaren. Na Melbourne verlaten te hebben, vaarde het schip 's nachts door eenen nauwen door gang tusschen Tasmanië en het eiland King. Deze doorgang is zeer gevaarlijk, ter oor- zake van menigvuldige niet verlichte klippen. Hdt schip kwam er zonder ongeval of hin der door, wat zeer wel is doch men mag zich afvragen, of de volvoering van dat waag stuk wel onontbeerlijk was. De bevelhebber was zinnens zich naar de kaap Hoorn, te richten doch de wind veran derd zijnde deed hij dén steven wenden, ten einde, over den lndischèn Oceaan, Zuid-Afri- ka te bereiken. De kadetten vernamen met vreugde dat er tot dezen moeilijken tocht was besloten. De reis, ondanks veel tegenwind, werd af gelegd in een zestigtal dagen, wat de gemid delde, tijdruimte voorstelt, voor gezegde over vaart, in deze woelige gewesten van noode. Men had evenwel verscheidene malen met zeer slecht weder te kampen. Eene golf die over het vaartuig sloeg, be reikte op zeker oogenblik de mannen die op 27 meters hoogte in de ra's der masten zaten. Verscheidene malen moest men olie op gol ven laten vloeion om ze te bedaren. Den 15 April kwam de Avenir aan de kaap Agulhos. Bij schoon weder deden de kadetten roei tochtjes in zee. Deze oefening is zeer geschikt om de koelbloedigheid en handvastheid der jonge zeelieden op de proef te stellen. Dan kwam er eensklaps eene verrassing een man viel over boordterwijl liét schip met den wind langs achter, in volle vaart was. In 15 minuten tijd lag het vaartuig stil, eene reddingsboot werd uitgezet en de drenkeling werd opgepikt Het was evenwel slechts eene groote lede pop, die men zonder er iemand kenhis van le geven over boord had geworpen. De onverwachte reddingsoefening liep ech ter opperbest van stapel. Het scliip heeft zécr merkwaardige oceano- grafische opmerkingen gedaan. De gezondheidstoestand der bemanning is uitstekend. Zooals men zien krijgen onze kadetten eene degelijke opvoeding, zeer geschikt om lien tot kloeke en moedige zeelieden te vormen. Het schoolscliip heeft thans Falmouth ver laten om naar Le H&vre, op de Fransche kust, te stevenen. lloe zeer onze paarden, vooral trekpaarden, in Duitscliland worden gewaardeerd, blijkt uit hetgeen de Ivoln. Zeitung dezer dagen schreef De 29» tentoonstelling van het Belgisch trekpaard wordt van 13 tot 14 Juli te Brussel in het Verjaringspark gehouden. Gewoonlijk worden deze wedstrijden door buitenlandsche aankoopcommissies bezocht. Voor de Belgische paarden fokkerijwelke vooral in de bekende zware Brabantsche en de lichte Ardensclie paarden bestaat, zijn de. Brusselsche tentoonstellingen zeer gewichtig. België voert de hoofdmassa zijner koudbloe dige trek- en lastdieren naar Duitschland uit, ongeveer voor 30 mlllioen franks en misschien nog meer. De andere landen zijn voor de Belgische paardenfokkers weinig belangrijk, daar wij en door hoeveelheid, en door hoedanigheid de beste kalanten zijn. Alleen db fokkers der. Rijnstreek doen hun eenige mededinging aan, doch de Rijnsche koudbloedigen zijn van Belgischen oorsprong en worden nog gekop peld met Belgische paarden. Overigens lioudt men zich in Duitschland steeds bezig met het fokken van Belgische raspaarden en behaalt men daarmede zeer sclioone uitslagen. Over 't algemeen worden in de laatste jaren de zeer zware paarden weinig verlangd, daar de vrachtautomobiel steeds meer en meer de lastpaarden voor het vervoer van zware vrachten vervangt. De Brusselsche paardententoonstelling trok jaarlijks uit de Rijnstreken vele bezoe kers aan e riboofl hun ook veel zienswaardig heden! De primeering der beste paarden van België is voor geheel het land eene gebeur tenis, waaraan zelfs de koning deelneemt. Zoowel Leopold II als de huidige koning Al- bert, reikten tot beden de prijzen uit aan de bekroonden. De paardebliitvoer, welke aan Tïelglë meer dan 30 millioen opbrengt, draagt niet weinig bij tot de algemeenen welstand van het land en men begrijpt dat koning, regee ring en volk aan de paardenfokkerij veel be llang hechten, s. Eene nieuwe ramp te nauwernoód vermeden. Een telegram uit New-York meldt dat in den' nacht van Vrijdag op Zaterdag de paketboot New-York door bet stoomschip Pretoria is aangevaren. De aanvaring had plaats bij dichten mist,", tweehonderd mijlen ten Oosten van Nantu- Gket aan de Amerikaansche kust, op den zee weg naar New-York. De New-York heeft aan bakboordzijde een gat gekregen van 12 voet hoog en 32 voet lang, 15 voet boven de waterlijn. De schok was zoo hevig, dat het anker van de a Pretoria van den boeg van 't schip af gerukt werd en in het gat in de New-York bleef hangen. Nagenoeg alle passagiers sliepen, toen de aanvaring geschiedde. Door den schok wakker geworden, stormden zij aan dek. Sommigen zeggen dat zij den boeg van de Pretoria "konden aanraken. Toen de Pretoria achteruitsloeg, konden: kapitein RobeYts en de eerste stuurman Tur ner de passagiers gerust stellen. Ongeveer tien minuten voor de aanvaring, even nadat de Pretoria de seinen van de o New-York was begonnen te beantwoorden, had kapitein Roberts de waterdichte schotten doen sluiten. Gelukkig was het personeel dat in het be schadigde gedeelte sliep, bij de aanvaring in de machienkamer aan het werk, anders zou den er waarschijnlijk slachtoffers gevallen zijn. Een nader telegram aan Lloyds-agentschap gericht, meldt dat de beide schepen, dank zij de genomen voorzorgen, hunne reis hebben kunnen voortzetten. De New-York behoort aan de American line en meet bruto 10,798 ton de Pretoria behoort aan de Hamburg-Amerika lijn en heeft een bruto-inhoud van 13,234 ton. I3V Jk< 'JftA.3VXRIJK Het kabinet Viviani gevormd. M. Viviani is er nu in gelukt een nieuw frahscli ministerie te vormen, alsvolgt Voorzitter en Buitenlandsche Zaken Vivi ani; Rechtswezen Bienvenu Martin; Binnen- landscbe zaken Malvy; Openbaar onderwijs Agagneur; Geldwezen Noulens; Oorlog: Ray naud; HandelThomson; Openbare werken René Renould; Landbouw: Fernand David; ArbeidCouyba. De onderstaatssekrelarlssen zijn Oorlog: Laurains; Sohoono KunstenDelinier; Bin- nenlandsche zaken:Tacqüenier eikZeewezeu: Azan. Het oordeel der vreemde pers over den toestand. De Russische -Gazette de la Bourse, kom- digde een artikel af, dat toegeschreven wordt aan generaal Soukhomlinof, minister van oorlog. In dat artikel wordt gemold, wat Rus land gedaan lieeft om zijn leger uit te breiden en te versterken, en eene vergelijking ge maakt met de legersterkte van Duitschland, Oostenrijk en Walië. Het artikel eindigt met de woorden, welke in dikke vette letteren gedrukt zijn Frankrijk en Rusland willen geen oorlog, doch Rusland is gereed en hoopt, dat Frank rijk het ook zal zijn. De Engelsche bladen zien den toestand ook met ledo oogen aan, uitgenomen de Daily Neios, welke voor eene Engèlscli-Duitsclïe toenadering is. De Times zegt, dat de val van liet ministe rie Ribot ernstige uitslagen kan hebben, ên voor Frankrijk cn voor Europa. Do Daily Mail zegt, dat do man die alles ingericht iiceft, ongetwijfeld Caillaux is, die erg gebeten is op M. Poincaré, omdat deze hem tegenwerkte ter gelegenheid van de ge heimzinnige zaak van Agadir. De Duitscho bladen in 't algemeen toonen zich zeer verblijd over den val van het minis terie Ribot, on nog meer, over do zonderlinge vaderlandsliefde der Fransche Volksvertegen woordigers die het omverwierpen. Te Niagarra-Falls. De bemiddelaars en de Amerikaansche en Mexikaansche vertegenwoordigers zijn erin gelukt zich te verstaan over het opstellen van het eerste deel van het ontwerp van vredes- tractaat. Het protocool, Zaterdag geteekend, zegt dat een gouvernement later te bepalen te Mexiko zal samengesteld worden, en te Mexiko moet erkond worden op een datum die insgelijks later te bepalen is. Dit gouvernement zal be sturen tot op de kiezing van een grondwette- lijken voorzitter. Zeegevecht. Vrijdag avond heeft de Mexikaansche trans portboot Guerrero in een gevecht nabij Guaynas den robellensloomer Guliocan vernield. (FRANKRIJK Autoongeluk Uit Angoulème wordt bericht dat een auto* mobiel, geleid door M. Castaigne, eigenaar te Bassac, vergezeld door zijn chauffeur, in bot- 'sing gekomen is met een ander rijtuig, toe- lioorende aan M. Vincens van Parijs, die zich naar Biarritz begaf met vier reizigers. Het rij tuig van M. Castaigne kantelde om en de eigenaar werd een sleutelbeen gebroken. Ilij bekwam daacby nog eene zware wonde aan liet hoofd. Do chauffeur van M. Castaigne is ongedeerd alsmede de reizigers uit den auto van M. VineeDS. Apachen schieten op agenten Zaterdag nacht werden polioieagenton -in de Relevatstraat te Parys, verwittigd dat vier korels gewapend met messen en revolver^ iu eene steeg op loer stonden. Do agenten begaven er Efch heen, maar werden op revolverschoten onthaald. De ver tegenwoordigers der overheid achtervolgden de schurken en hielden een hunner aao op den boulevard de la Villete. Het is een zekere Jan Remondi, zonder be roep noch wouing.In den revolver welke mon op hem ontdekte, werden 4 kogels en eono ledige bus gevonden. De apacko is opgesloten. Êen drama tusschen^eburen Zondag morgend rond 8 ure, ontrolde zicU in n. 8, der rue Curial te Parys, een drama tusschen huursters. Tijdens eene woordenwisseling beeft de genaamde Pascalino Santa Maria, naaister, 21 jaar oud, hare gebuurvrouw Jeanne Sutta 32 jaar, een messtek toegebracht in de linker borst. De gewonde is naar het hospitaal St- Louis overgebracht. De daderes werd aangehouden en naar het kommissariaat opgeleid. Een onderzoék i» geopend. DUITSCHLAND Ongeval aan een militaire •"bestuurbare luchtbal. De Z. 1 ls Zaterdag middag te Thionvilla moeten neerdalen tydens -zynen tocht van Keulen Daar Metz. Het luchtschip onderging een zwaar ongeluk. Do luchtbal, reeds zeor verzwaard door den regen werd door eene waterhoos aan den grond geplakt en plooide zich vervolgens in rechten hoek tegeu hot schuitje en het stuur. Hot dagblad de Lothringor Nachrichten deelt mede dat men den luchtbal geheel zal moeten uiteennemen. De drie schroeven werden daarbij nog go» broken. Verscheidene koppen dor bemanning alsmede een luitenant werden gewond tenge volge den hovigen schok. De Zeppelin I die 142 meters lengte hoeft en 19.000 kubiek® meters inhoud werd in 1913 in dienst gesteld. Een jonge moordenaar veroordeeld. Voor het korroktionneel gerechtshof van Ilanau (Hessen) komt een 17 1/2 jarige student Wolf te verschynen beschuldigd van moord poging op zijne moeder, zijn broeder, zjjne zuster en zijne tante. Allen werden gekwetst. Alleen de tante overleed dezer dagen aan eene ziekte, die naar het oordeol der geneesheeroa het gevolg was der genezen wonde. Wolf, opvliegend en bedorveu zynde eischte voortdurend van zyne moeder, eono weduwe, geld. Deze weigerde ten laatsto en de ontaarde zoon besloot allen van kant te maken in de hoop al hun vermogen to erven. Tydens eene familiesamenkonist zon hij dan zyno wraak ton uitvoer brengen. Hij sloot al de deuren en schoot dan door het venstor heen op zijne huisgenoten. Na zijne afschuwelijke daad vluchtte de moordenaar weg. De jonge schurk is tot zes jaar gevang ver- wezeD geworden. Tusschen etootblokken. De statie van Stollberg op de lijn van Aken naar Keulen is liet toonoel geworden van een droef ongeluk. Een statiebediende, werd b(j 'het overschrijden der riggels tusschen de stootblokken van twee wagons de borst inge drukt. Hij overleed eanige oogenblikken lator. Het slachtoffer, een jongeling van hot dorp Langerweho was slechts enkele dagen in hot huwelijk getreden. IJselijke slachting in een dorp. Nabij Worms, werd Zaterdag eene schrik kelijke moorderij gepleegd, die aan wraak toe te schrijven is. Een bakker, Nicolas Back. had Vrijdag zijn gast doorgezonden, die in den volgendon nacht zyn patroon en dezes vrouw- met bijlslagen gedood heeft. De moordonaar kwetste insgelijks de twee dochters van zijn slachtoffers. Na zijne misdaad stak do schurk de woning in brand om alle spoor zijner ijse- lijke wraak te doen verdwijnen. De pompiers gelukten er evenwel in het vuur spoedig te overmeesteren en ontdokten alzoo de vreese- lylce misdaad. De dader die gevlucht was werd te Meuzenheim zijn geboortedorp aange houden. Ilij loochende ochter allo plichtigheid in de moorderij niettegenstaande de sprekend® bewijzen. Do moordenaar liad de kleeding va a zyn baas aangestoken. ENGELAND De bewapening der Uleterianen duurt immer voort. Men bericht uit Belfast dat oen douanen- bediende Zaterdag een kerel aangehoofietv "heeft, die op zicli een p*kje droeg, inhoudend

De Volksstem | 1914 | | pagina 1