ONTAARDE MOEDERS Een gruwelijk alkoolslrama DE Nieu wsberichten .DE VOLKSSTEM RUSLAND Trffgiscr» krijgsoefening. Zts soldaten verdronken. Uit Riga. Tijdens den doortocht te paard Iran de Duns, door een dol&oiioment huzaren, verden zes ruiters door don stroom medege- Bieept. De paarden konden weerstand bieden maar hunne ruiters vielen in den stroom en verdronken. Twee schepen gezonken Twee booten waarop -10 werklieden hadden plaats genomen zijn op den Dnieper op weini gen afstand van de stad Krementschug ver gaan. Dertien werklieden verdronken. DENEMARKEN Ontbinding van het Parlement. In het follceting is lezing gegeven van een koninklijk dekreet, d6 Rijksdag tot op een onbepaald- tijdstip verdagend. In de land ting heeft de voorzitter van den raad, M. Zahle, lezing gegeven van het ko- uinklijk dekreet, do landting ontbindend. TURKIJE Een internationaal onderzoek over den toestand van de Christenen in Klein-Azië. Men bericht uit Mytilena, datM. Belhomme, vertegenwoordiger van den algemeenen kou sul van Frankrijk te Smyrna, alsmede de onderkonsuls van Engeland en Amerika te Smyrna, gelast met een onderzoek over den den toestand van de christenen in Klein-Azië, cp Mytilena aangekomen zijn. Zij begaven zich vervolgens naar Palaia-Phokea. Men zegt uat in die stad een vijftigtal personen gedood werden; 600 vluchtelingen, waaronder 15 gewonden, zijn naar Mytilena overge bracht. Schipbreuk van twee zeilschepen. Men bericht uit Samos dat twoe zeilbooten die vluchtelingen overscheepten naar de eilanden, Zondag schipbreuk hebben geleden. Al do passagiers kwamen om. MAROKKO Eene Fransche kolom aangevallen. Do kolom van generaal Baumgarten die Zaterdag Meknassa verlaten had om do kolom van generaal Gouraud te gomoed te gaan,werd op zijne ach ter wacht hevig aangevallen door do Marokkanen, nabij den oueil van Inacouen op hot oogenblik dat zij een moeilijk terrein overstak. De ruiterij en de infanterie char geerde meermaals en vaagde het terrein echoon met de bajonet. De Fransche verliezen bedragen 5 dooden en 17 gewonden, waarvan 4 officiers. De ver liezen des vyands zijn zeer aanzienlijk. Vele Marokkanen werden met het blanke wapen neergeveld. De ISjari&e Jeanne R van Hoogstraten, was eeftigc maanden geleden, als kindermeid te Ant werpen komen wonen. Zulks verveelde haar ech ter spccdig en weldra» ging tij als werkvrouw aan den arbeid. Zij bad kennis gekregen met ze keren B..., opzichter in eene fabriek, en ging metkem eene kamer bewonen indeEgmontstraat. Zondag namiddag kwam zij te huis, na twee dagen afwezig tc zijn geweest. Do andere bewo ners van het huis vonden liare houding zeer ver dacht en spraken ervan met een politieagent. Deze verwittigde zijne oversten en een onder zoek word geopend. Jeanne R..., ondervraagd, bekende weldra dat zij in den nacht van Vrijdag tot Zaterdag moeder geworden was, en. dat zij samen met B..., het kind gedood hadden. B. had het lijkje in de ves ting geworpen, nabij het Kiel. De beide'ellendelingen werden aangehouden en ler beschikking van de» prokureur des ko- jjings opgesloten. Eene niet min gruwelijke kiudermoord had plaats te Roosbeek, nabij Thienon. Werklieden van den telegraaf waren er aan den arbeid langsheen de spoorbaan, toen zij be merkten dat eene vrouw een pak uit den trein n1 90, Brussel-Luik, wierp. Zij gingen zien en stelden met afgrijzen vast. dat het pak een kindje was, ongeveer 3 maanden oud. Onmiddellijk werd de statie-overste verwittigd, die de noodige verwittigingen deed. Men zond ook om een geneesheer, doch dezes zorgen kon den niet meer baten. Het arme wichtje was Aer- wurgd geworden, vooraleer het op de baan ge worpen werd. Een onderzoek is geopend om de helleveeg op te sporen. Een dronkaard slaat zijn driejarig dochtertje den sekedel aan stukken tegon eene barreel. Nabij de statie van Hyenville (Frankrijk), op do baan Orv'al-Règneville, wonen sinds Jaar de echtgenooten Bertrand, methunne 9 kinderen. De man is een baan legger, en drinkt soms wel «en glas te veel. Zondag avond kwam hij zeer bedronken thuis, tocht twist tégen zijne vrouw en verbrijzelde den j huisraad. Vrouw Bertrand vluchtte met vijf der kinderen t>jj de geburen. Nadien keerde de vrouw terug om ook de andere kinderen bij de geburen te brengen. De dronkaard wierp zich op haar en bracht haar verscheidene vuists'agen op het hoofd toe, «oodat de vrouw bowusteloos ten gronde stortte. De ellendeling liep dan terug in huis, greep aijn driejarig doehlei t,e, dat rustig in zijn bedje •liep, bij de bcenen en sleepte het buiten. Daar •loog hij het verscheidene malen met alle geweld legen de barreel van don ijzerenweg. Het arme kind bezweek weldra. De moordenaar werd kort nadien aangehou den. De gendarmen hadden de grootste moeite om hem tegen de volkswoede te beschermen. Uit de schouwing van het lijkje van het kind ilcek, dat de beide beencn op zes plaatsen gebro ken waren. De schedel was letterlijk stuk gesla genDroeve drank I Tengevolge van de hevige onweders van Zaterdag en Zondag waren bier en daar tele graaf- en telefoonverbinteuissen onderbro ken. Thans is alles nagenoeg weer in orde on van versehillige kanten vernemen wij no, ongelukken. Antwerpen Te Mechelen, op don steenweg van Putte, sloeg de bliksem op don koer eener villa een boom. Aan den voet van den boom lag een waakhond in zijn hole. Het dier werd door den bliksem getroffen en verkoold. Zondag namiddag rond 4 ure, toen het on weder op 't hevigst woedde, zag men op eeno hoogte van ongeveer 50 meters, verscheidene benden sprinkhanen over de stad trekken. Te Blaasvelt-bij-Willebroek, viel de bliksem Op de kerk, tijdens de vespers. De elektrielce verlichting werd vernield en de kerk werd in duisternis gedompeld.Een heelon tijd heersch- te groote ontroering onder de talrijke geloo- vigen To Moll stak de bliksem hot vuur aan vier huizen nabij do statie. De vier woonhuizen werden ten gronde vernield. Ook te Broeckem werd eeno hoeve in brand gestoken en vernield. Te Veldhoven viel de bliksem op de schuur eener hoove. Brand ontstond en de schuur werd geheel vernield. Wesï-Viaanderon Ongetwijfeld is het in West-Vlaanderen dat de bliksem hot rekord dsr brandstichtingen behaalt. Buiten deze welke reeds gemeld werden van Harelbeko. Cunegem en Rousselare wor den thans nog do volgende vermeld Te Loffinche sloog de bliksem op do hoeve M. Toncliels; tolngolmnnster, eene drie woonst bewoond door de gezinnen Desoamps, Ver- cruvsse en Delacre; te Gheluwe, de woningen van Pieter Servayse en Cyriel Ileiloboyck. Luik In den omtrok van Hooi. stak do bliksem eeno hooiopper in brand. Eenige oogenblik- ken later werd in eene naburige weide eene koe door den bliksem gedood. Te Seraing viel de bliksem op bet huis van Mevr. Plumier. Een begin van brand ontstond doch kon spoedig gebluscht worden. Maandag namiddag is over Luik en omtrek een nieuw onweder Josgpborsten, dat al zoo hevig was als deze der vporgaande dagen. De stortregen heeft allerwege groote schade ver oorzaakt. Henegouw Te Borgen viel de bliksem op liet Atheneum en richtte groote schade aan. Te Cuesmes werd eene melkkoe door den bliksem gedood. Ook te Hercbies werd eeno koe doodgebliksemd. 'fe ,Cambon-St Vincent viel de bliksem op de schouw der brouwerij Grai'd. Do schouw zal móeten herbouwd wor den. To Frameriesviel de bliksem op het duiven hok van een der best gekende liefhebbers, en doodde er een veertigtal^duiven, waaronder verscheidene van groote waarde. To Leus werd de toren der kerkt erg beschadigd. Maandag namiddag woedde opnieuw een hevig onweder over (jen om trek van Charleroi. Rond 1 ure is een regen van sprinkhanen ovor de stad neergekomen. In verscheidene raten lagen de sprinkhanen wel 5 cent. dik. Het onweder van Maandig, wederom ver gezeld van een geweldigen stortregen duurde ruim 4 uren. Oost-VIaanderen. Te Meldert viel Zondag namiddag de blik sem op bet dak van de woning der kinderen De Vis, Kokerij. Een gat werd in het dak ge slagen en de bliksem richtte ook eenige schade aan in huis. Te St Lievens-Essche werd eene schuur in brand gestoken. Alles werd vernield. Te Oosterzele werd do, schuur van landbou wer Van Caneghem vernield. Te Ertvelde viel de bliksem op het huis van landbouwer Van Wynsberghe. De woning met al de afhankelijkheden brandde ten gronde af. Te StNikolaaswas het onweder Zondag ook bijzonder hevig. De regen was zoo geweldig dat hot stutieplein geheel onder water stond en men binnen noch buiten do statie meer kon. In den Cinema der Hofstraat kon het volk na de vertooning niet buiten, daar de straat onder water stond. To Wetteren waren Maandag versehillige personen bjj den herbergier A.V.,Zandstraat, aan 't bollen, toen zich opeens een geweldig onweder voordeed, binst hetwelk den dondei nedersloeg in oen der-boom on die het bolspel omringen. Gelukkiglijk werd niemand getrof fen, doch de bolders warén als mot verlam ming geslagen, zoodat ze nog weinig lust ge voelden hun spel voort te zet ten. 1 Eenige stonden nadien werd ten hove van C. B., IJokkerstraat, een pvnr^rooten peeren boom door den donder verhakkeld. Ter wijk Eede en Gransvelde werden versehillige hoo rnen door don donder getroffen en gedeeltelijk vernietigd. 1 Te Bassevelde, tijdens het onweder van Zon dag. worden eene schuur en wagenbergplaats, toebehoorende aan den heer Buysse, door den bliksem in brand gestokéh eu ton gronde ver nield mot al wat de gebouwen bevatten. De schade die aanzienlijk is, is door verzekering gedekt. Zondag namiddag is over Lebbeke en den omtrek een hevig onweer losgebroken. Pan nen werden van do huizen gerukt en ver- Te Parijs De grond door de waters ondermijnd,stort in. Er zouden talrijke slachtoffers zjjn. Over Parijs en voorsteden hebben hevige onwerders gewoed. De bliksem is gevallen op verschillende plaatsen en namelijk op den toren der Rumeenscbe kerk der Beauvaisstr. in bet Justieiepaleis. De waters hebben den tunnel van den onder-stadsspoorweg die iu opbouw is in het 8S arrondissement,Béotiestr. en voor de nieuwiglieidsmaga2ijnen van den Printemps ondergespoeld. In de rue Cherras dreigt een huis in le stor ten. Op de St. A ugus tin plaats Is de grond opengescheurd, een taxi-auto en een verhuis wagen zijn in do kuil gestort.er zouden slacht offers zijn. De pompiers zijn ter plaats. Om 7 nre 's avonds is- het verkeer óp'de St. Augustinplaats moeten onderbroken worden. Ziehier nadere bijzonderheden over de grondopenscheuringen op do St. Augustin plaats Voor de woning num. 2, zag men opeens don grond op twee plaatsen inzakken, een verhuiswagen verdween in de oene geluk kiglijk konden de reizigers alsmede den koet sier zich tijdig redden; in do andere verdween een taxi-auto en zijn chauffeur. De pompiers onmiddelyk ter plaats geroe pen snelden terhulp terwijl de policie de menigte op afstand hield. Men zal lange uren moeten werken om de twee rijtuigen en het lijk van den chauffeur die in den afgrond eeno afschuwelijke dood hoeft moeten vinden, op'te halen. Op die plaats bevindt zich een tunnel van eene nieu we lijn van don stadsspoorweg, die reeds om 6,45 ure deor de waters ingenomen werd. Op den Boulevard Haussmann ontstond opeens oen gat in den grond voorbijgangers bewe ren er menschen te hebben zien instorten. In de rue de Boissy d'Auglas, is eene riool ingestort, en eene tweede in de Rivolistraat. De stad van den metro St. Lazaro is insge lijks ondergezet en men moet den dienst verzekeren op eene lijn tusschen de statiën Villiers en Champerrot. Maandag avond ontstond eene twintig me terslange berst op don hoek van denBoulevard Ilausmann en der rue du Havre. De wijk der Epinétte is in een meer her schapen; twaalf straten slaan onder water. Engeland. Ovor hot zuidelijk gedeelte van Londen heeft een allergeweldigst onweder. dat ver scheidene uren duurde, gewoed. De aange- ichte schade is zeer groot. Door den bliksem werden zes personen, waaronder vier kinde ren, gedood. van M. Vanheule. Brand ontstond eu de hoove scheidene booinen zijn yerbliksoind. Het re- werd ton gronde vernield. De bliksem vielj gende gedurende een© volle uur.^zoodaWle ook op eene afzonderlijk staande stalling en doodde er een paard. Eene merrie, welke met haar veulen in deuzelfden stal stond, be kwam geen letsel. Te Wynendaole werd ook eone hoeve.door den bliksem in brand gestoken en vernield. Verder werden nog vernield Te Guerne, de vlaszwingolarij van M. Dooruaert; te Mar- cke, eene schuur van landbouwster Malfait; te Emelghem, do molen van Frederik Ver huist; to Wevelgcm, de vlaszwingolarij van f48® Vervolg) Wanneer mijnheer (deze woorden waren lot mij gericht) er genoegen in mocht hèb- fcen, morgenochtend het kasteel eens te be zichtigen, zal ik hem volgaarne daartoe in «laat stellen, en hem geleiden. - Ik nam dit aanbod gretig aan, niet alleen omdat ik kennis zou rnaken met het kasteel de woonplaats van hen, die reeds zoo lan gen tijd, door te luisteren naar de verschil lende verhalen, het onderwerp mijner ge dachten hadden uitgemaakt, maar ook, om dat mijnheer Van der Wiik e8n alleraange- naamst mensch was, en ik mij gaarne in zijn gezelschap bevond. Nadat wij nog eenige woorden met elkan der hadden gewisseld, vertrok de rentmees ter, na mij vriendelijk de hand gereikt te hebben, daar het tijd werd, dat wij ons ter rust begaven ofschoon de heerlijk schoone zomeravond er ons een verwijt van mocht maken. Nu moet ik u nog eens%ene ophelde ring vragen, Jasper, zeide ik Zeg mij eerst, welke van de twee slaapkamers zal mij lot nachtverblijf verstrekken Ik zal oven met mijnheer naar boven gaan, sprak de altijd dienstvaardige dorps waard, en liep, na mijn nachtlicht aangesto ken te hebben, hiermede vooruit de Irappen op. Ik volgde hem. Het was dezelfde kamer waar ik vroeger gelogeerd had. Eene sterke lucht van zeep deed mijne reukzenuwen ge weld aan, en zoldering en kozijnen hadden het voorkomen, of zij :net eene dunne laag verf beschilderd waren, waar het hout zich doorheen vertoonde. De platen, die vroeger aan den muur hingen, hadden moeten vluch ten voor de ellendige sclioonmaakster6woede en de schilderij, den geharnasten ridder voorstellende, stond eenige passen verder, dan het gehangen had, op d->n grond. Ik nam de plek, waar het zich vroeger bevend, nauwkeurig in oogenechouw, en bel bleek mij al dadelijk, dat er niet veel opmerkzaam heid noodig was, om tot de wetenschap te komen, dat do bijna levensgroot geschilderde ridder eene d< ur bad bedekt, welke waar schijnlijk sedert langen lijd niet meer in ge bruik WaS. Dit is maar hetgeen ik van je wildo weten. zeide ik tot Jasper ik heb daar vroeger niet van willen spreken maar toen ik den vorigen keer hier gelogeerd was, is jonker Richard, als spook, door zijne onrust gedreven, bier op mijne kamer geweest, en dat kon alleen door die deur plaats hebben. Je hebt me re< ds vroeger verteld, dat bij van zijne kindsheid af, geheel met de lokali teit van het huis bekend was, en liep waar hij verkoos nu is do zaak mij opgehelderd. Dat ik hem met allerlei kluchtige spron gen, dien nacht door het maanlicht besche nen, in den besneeuwden tuin zag, altijd den rozenkrans omhoog geheven, kon ik nu ver klaren, en het stond bij mij vast dat, zoo hij al niet aan vlagen van krankzinnigheid leed, hij ton minste hot slachtoffer van eene itlée^ fixe was, dat hem nacht en dag niet met rust liet. Jasper verhaalde mij, hoe uitmuntend de pastoor zorg voor hom had gedragen, en hem weder geheel tot zijn plicht terug had ge bracht. Over een paar weken, had hij ge hoord, zou hij naar lJuitschland in 't klooster der Augustijnen gezonden worden, waar men verder voor zijn geestelijk welzijn zou straten overstroomden en vele kelders onder water liepen. Het was rond 4 ure namiddag men moest in de-buizen licht aansteken Zelden heeft men zulk een onweer alhier ge zien Te Lede, aan de hofstede vnn August Lam mens, Heipias, is een kanadaboom verblik- semd. Nog op een drietal andere plaatsen, namelijk aan het hof der weduwe Matthys en n den barreel van Karei Van Hauwermei ren werden boomen in splinters geslagen. zorgen, terwijl men, nadat hij een jaar al daar zou doorgebracht hebben, hem de eene of andere betrekking zou trachten te bezor gen, welke hot vooruitzicht voor hem opende nog eenmaal weer eene gunstige positie in de maatschappij in te némen. Zoolang hij bij den pastoor gehuisvest was, bleef hij onder behandeling van een kundig geneesheer, die sporen van zinsverbijstering bij hem waar nam. De arts nam als zeker aan, dat hij bij lijd en wijlen aan vlagen van krankzinnig heid bad geleden, die thans nog eene zeer zor j vuldige óp-passing noodzakelijk maakten Ik bracht een veef rustiger nacht, dan don vorigen keer, op dezelfde kamer door. Des anderen daags bezocht ik met don rentmees ter het kasteel. Het w&3 een oud slot, welks bouw uit de 16° eeuw dagleokende, althans het gedeelte dat niet doof den brand vernield werd. De andere zij Je. was nieuw opgetrok ken, overeenkoms ig den stijl bij den opbouw in acht genomen. In lange hooge zalen en enkole kleine boudoirs werd het kasteel ver deeld, en ik kon mij duidelijk voorstellen, hoe die somberheid/welke door bet gansche slot heerschte, jonkvrobw Constance moet aangegrepen hebben, als zij zich mot hare smart en angst alléén in eene dier groote za len bevond. De beeltenissen in olieverf van hare voorzalen bedekten in eene lange den wand. Het gqheele voorgeslacht der Zeilkor's kon men er aanschouwen. Bejaarde dames, met kapsels welke, door hunne bo spottelijke hoogte, die van don tegenwoor- digen tijd nog zouden beschamén, waarbij jeugdige meisjes met lange krullen, en lijf jes zoo snel in haar keurslijf geregen, dat men zich verheelden zou, dat zij een bezem steel hadden doorgeslikt. Geharnaste rid ders met vederbossen op hunne helmen, die spookachtig van'onder hun geopend vizier. Eb, Paul, ge hebt zulke schoon© hor logeketen Wilt ge er ook eene hebben en daarbij kosteloos, gratis, voor niet Wel zie eens op de 4l1° bladzijde, naar het uurwerk. Brussel. Itram a in een gasthuis. Zondag avond waren de enkele zieken en hel personeel, zich nog in don tuin van het Sint- Pietersgasthuis bevindond, getuigen van een dramatische zelfmoordpoging door een der zieken. Een smidsgast, Clovis R..., geboren te Péruwelz in 4894, en wonende Broekstraat, te Brussel, is namelijk onverhoeds van zijn bed opgestaan en uit een raam der eerste verdieping op de binnenplaats- van het gast huis gesprongen. Vreesëlijk bloed verliezende uit mond en ooren, werd de ongelukkige opgenomen, en naar zijn legerstede terug gedragen. De toestand van R..., is ernstig-Men kent drijfveer tot deze wanhoopsdaad niet. Eerlijke daad. Frans Verlinden rij tuigkuisscher, vond Zondag avond in een rijtuig van tweede klas, den weg afgelegd hebbend tusschen Bosehvoorde en Brussel- Noord en in de bewaarplaats gezet in de sta tie van Turn-en-Taxis, een geldbeugel 12 bankbriefjes van 100 frank inhoudend. JUNI 1914 Ofschoon gansch alleen zijnde, aarzel da de eerlijke vinder geen oogenblik do geld beurs te gaan overhandigen aan den policio- dienst der statie. Mevr. Demoulin, wonend - Marktstraat, die de geldbeurs had verloren, kwam nog den zelfden avond naar het ver lorene vernomen en kroeg de bankbriefjes terug. Deze dame mag waarlijk van geluk spreken. w Kinkhoest, bronclriet en valling. Vroeger stierven jaarlijks duizende kin- ders van deze ziekten welk huisgezin heeft ©p het kerkhof geen kind liggen,, van deze ziekte gestorven P met Kink hoest remedie Halewyok, apotheker, Groenselmarkt, Oostende, ontsnappen zij allen. Verkrijgbaar: Aajlst, apo theek De Valkeneer; Antwerpen, De Beul Deneermonde, Roman Gee- raardsdergen, Van Darnnie Aalter, Ta vernier. Uonderde certificaten bij el ke remedie. Elke apotheker zal wel haast de Kinkt^estremedie Halewyck moeten bezitten. Prijs 3S50 fr. Wanhopige daad. Eon rijke eige naar, M. Lambert R..,65 jaar oud, wonende Papen vest, was sedert verscheidene dagen niet meer gezien. De policie werd verwittigd en belde aan het huis. Daar men geen antwoord kreeg, drong men langs een zoldervenster binnen. R.., werd verhangen gevonden aan den voet van ziji: bed. Dief aangehouden. Een agent der 2* afdéeling betrapte Maandag morgend,rond 4 ure, op de Zuidlaan een kerel die een per soon uitplunderde welke op eene bank in slaap was gevallen. De dief werd naar het policiebureel der Priemstraat geleid. Het is een oud-veroordeelde, wonende te Auder- lecht. Do kwaaddoener werd opgesloten. Vanen tram gevallen. M. J. V..., Spiegelstraat, stond gisteravond op het plat form van een tram, rijdend van de Van Meenenplaats naar de Beurs. In de Hoogstraat, ten gevolge van een schok, verloor hij het evenwicht en viel op den steenweg. Hij werd naar het St-Pietersgasthuis go- bracht, waar men vaststelde dat het slacht offer erg gekwetst werd aan den schedel en zijn schouder gebroken had. De gewonde was bovendien inwendig gekneusd. Ongenood/gde gast. De agenten der rechterlijke brigade hebben in de Boenhou- werstraat een franschman, zekeren Jan Holsb aangehouden, die beticht is ten na- deele van zijneQ baas, in de Olichystraat, te Parijs, eeno som van 3,900 fr. gestolen te hebben. Holsb, wiens uitlevering door de rëgesring der Republiek gevraagd is, is opgesloten. Een oudmagistraat opgesloten. Policieagenton bemerkten een grijsaard in liet Verjaringspark. Zijne houding kwam zoo verdacht voor, dat de vertegenwoordigers der orde den man aanhielden. Naar het gerechtshof gebracht en ondervraagd door M. De Lantsheere, onderzoeksrechter, werd de grijsaard herkend als zijnde M. X..., gepensioeneerd magistraat eener provincie stad. Zijn onsamenhangende gezegden deden besluiten hem aan het onderzoek van gek- kendokters te onderworpen, die hem in een zottenhuis deden opsluiten, onder voorbe houding van verder onderzoek. Schielijk gestorven. Een onbekende ongeveer 40 jaar oud, zakte Zondagmorgend op den Leuvenschen steenweg, plotseling ineen. Men snelde hem ter hulp, doch alle verzorging was nutteloos hij was dood. Een onderzoek word ingesteld, om de persoon lijkheid van den overledene vast te stellen. De liefhebbers eener fijne tas ge bruiken altijd de Chicorei der Trappis ten Vincart. De policie door vroutocn mishandeld Zondag vochten twee koppels op Jen Leuvenschen steenweg. De agent, aldaar van dienst, wilde de vechters van elkander scheiden. Delwee vrouwen keerden hunne woi'de tegen hem en scheurden zijn uniform aan stukken. Andere agenten snelden toe, overmeesterden de twee furies en brachten hen over naar het kommissariaat. den toeschouwer aanstaarden, tusschen grijs aards in eenvoudige kleeding, wier oogen nog van levenslust vonkolden aan den oever van het graf, gaven den geest hier ruime stof tot overweging. In 't geheel was niets opwekkends, of het moest het plafond van sommige zalen ge weest zijn, welke uitmunten door prachtig beeldhouwwerk, en waarvan vriendelijk lachende engeltjes op den toeschouwer ne- derzagen, bereid als zij schenen, hem bij-bun nederdalen met hunne reeds uitgestrekte armpjes te omhelzen. Eindelijk kwamen wij in bet kleine bou doir, dat jonkvrouw Constance ten allen, tijde als bidvertrek had gediend. Mijne nieuwsgierigheid word niet bevredigd. ik had gedacht daar hot gouden bidsnoer te vindt n, maar de rentmeester deelde mij mede dat de freule zonder dit voor baar dubbel kostbaar kleinood, haar huwelijksreisje niet wilde aanvaarden. Ik vond echter hot zwart ebbenhouten crucifix met zilveren corpus onder een glazen stolp, juist zooals Jasper 't mij had beschreven. Ruim een uur bracht ik op bet kasteel door, waarna ik afscheid van dgp heer \an der Wiik nam, hem bedankende voor de eer dm* kennismaking, en mij in zijne vriendschap aanbevelende. Tegen twaalf uur verliet ik De gekroonde Posthoorn, en met hem Jasper Klink en zijne vriendelijke vrouw. Ik vermaakte mij nog eenige uren in do omstreken, en begaf mij op reis naar huis, wel voldaan over mijn uitstapje, en met nieuwen lust voor den ar beid bezield. Vele jaren zij:: er sinds dien tijd verloo- pen en den vriendelijken lezer, die zeker nog gaarne iets van het jeugdig echtpaar zou willen vernemen, kun ik de verzekering gevon, dat Reinold en Constance, die zich met twee kinderen, een zoon en een dochter, zagen gezegend, zich voortdurend mochten verheugen in een onverstoorbaar echtelijk geluk. Niet zonder opzet kies Ik hier het woord onverstoorbaar, door de adellijke dames uit de nabuurschap, door allerlei las terlijke aantijgingen, het huiselijk geluk der jeugdige echtgenootee dreigden te verstoren. Zij konden het Constaifce maar niet verge ven, dat zij meteen fabrikant was gehuwd, en schuwden daarom haar gezelschap. Con stance beloonde haar kleingeestig gedrag met fiere minachting. Het bijzijn van hare* vroegere vriendinnen was haar heden vrij onverschillig, want zij gevoelde zich geluk kig in do liefde van haar braven, trouwen t chtgenoot, die haar alles was, en do tee- dere moederlijke zorgen, voor har© beido kinderen, ontnamen haar dikwerf den tijd, i oogenblik aan hare vijandinnen te den- ken. Geen dag ging er voorbij, zonder dat zij van den rozenkrans gebruik maakte, welke voortdurend zijne zelfde plaats innam. Zij zorgde echter altijd, dat zij hare gebeden geëindigd had, vóór dat Peinold op 't kasteel terugkwam, om dan geheel en al voor hem te leven, en eeno teedere, liefhebbende echt vriendin, in den volsten zin des woords, te zijn. Du9 genoten zij, op don christelijken weg, al de reine genoegens des levens, en effenden voor elkander he't pad, dat opvoert tot dat eindeloos geluk, waar wij allen naar haken doch beschouwde», hoe gelukkig zij zich reeds beneden mochten gevoelen, toch dit leven alleen als een doortocht naar een volmaakter gewesl. EINDE.

De Volksstem | 1914 | | pagina 2