Het Crootste Werk van Pius X te Venetië Bmselsslïg Kiekskgns 'T EEN EN 'I ANDER Het kamp van Beverloo Buitenland Twintigste Jaargang n' 140 Donderdag 13 Juni 1914 ^.30 BestuurderJ. Van Nuffel-De Qendt. Een Dramatische Bram TE LUIK. Mei proces van Hestor Wilmart 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN! Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 traoken. Inschrijving in a!Ie postbureelon van het land. 1° UITGAAF, 4's avonds 0 T UITGAAF, 7 u. 's avonds 0 Pour (oiite Ja publicité commerciaJe ot financière du journal s a dresser exclusiveraentè l'Agencc ltéclame Godts, 2. Place dé la Bourse, Bruxellee. BUREELENs TE BRUSSEL MaGODTS, Seuroplaais, 2 TE AALST Kerkstraat, Telefoon A 3293 Telefoon 114 AANKONDIGINGEN KI. aanlr.p tot Ikl. reg.Jfv. 0,60 i Sport (per regel) ft. 1,09 3* bladz. (de regel) fr.1,00 I Gemeng d nieuws per regel fr S 00 4' bladz. (de regel) fr. 0,30 I Becht.herglell. (por regel) fr. 8,00 Fmanc. aankon, (perregöl)Lr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2.00 Commerciale en financieele aankondigingen zich uitsluitelijk wenden Agenee Reclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. Ei' staat te Venetië, nabij de Rialto- brug-, een nieuw huis waarop in brons gegrift Hier is liet grootste werk van den Paus te Venetië. Wat mag dat we! zijn 't Ts een dagblad, La Difesa een ecbl katholiek dagblad door Z. Em. kmrdiinial Sarto gesticht en in dat huis gedrukt. Pius X heeft niet enkel dit blad gesticht mei aposto liselten iever, hij heelt bet ook ge steund 011 verspreid. In een bootje, voor hij van paleis tot paleis, als een nederige leurder abonnementen aanwerven.Wolk voor beeld van apostelschap der goede pers Ook welke uitslag Dank aan zij: dagblad heelt Pius X de katliolieko zaak doen zegepralen. Het stadsbe stuur vijandig aan de kerk werd om vergeworpen, de kerken werden druk bezocht, hot geloof horbloeit, en Venetië is eene katholieke stad bei- worden. Met recht en reden mocht Pius X dan schrijven in 1910 't Is niet vol doende katholieke dagbladen uil te geven en in de handen der bravo ge loovigen to brengen, men moet trach ten ze zoo ver mogelijk to verspreiden zo door, allen doen lezen en vooral door diegenen die de christelijke lief- do wil onttrekken aan de vergiftigde bronnen der slechte bladen...» Ja, Mgr Gamara, bisschop van Sa lamanca (Spanje) verklaarde «Moest ik de hoofdkerk van Sevilla verkoo pen om een katholiek dagblad to stichten dat gansch op de hoogte der hedendaagscho noodwendigheden is, tnij dunkt ik zou hot doen...» Dus de katholieke pers gesteund door uwe middelen en uwe medewer king ReisdLiif. Op de Oostendsche vischsioep is erin zee een reisduifneergestreken, die door de bemanning is opgenomen en verzopgd wordt. Het diertje draagt een ring van alumi nium, waarop gemerkt staat09. 123 R.P. C. G. clen. spoorweg. Voor *ie maand Mei was er eene vermeerdering van -ontvangsten aan te stippen van 617,000 fr. voor •*le koopwaren, en eene vermindering van 127,000 fr. voor de reizigers. Voor de vijf eerale maan den van liet jaar is er eene vermeerdering van 1,775,000 fr. voor de reizigers 40,500,000 fr. te gen 40,044,000 voor de vijf eerste maanden van '1913; voor de koopwaren: '95,173,000 fr. te^en 93,874,000 frank. Uooge PJJij zenMaandag zijn to Parijs twee schilderijen uit de verzameling Pairfan Murray tegen zeer hooge prijzen ver kocht. Het portret van zijn Broeder door Rem- Jirandt, ging tegen 315,000 fr. en De jonge Vrouw op eene sofa door Boucher, werd 190 duizend 500 fr. betaald. Verleden jaar werd een andere schilderij van Rembrandt, Bethsabea voor een millioen aan den man gebracht. 3en relcorci. Bijna al de trans- atiantickers, die in den loop der verleden week New-York verlieten, in bestemming voor Europa, fcadden belangrijke sommen goud aan boord. Alzoo hadden volgens een bericht, dagteeke- monde van Zaterdag, twee vaartuigen, de Savoie en de Kronprinz ^Vilhelm, 65 miljoen Ir. in goud aan boord.bestemd voor de BanquedeFrance-. Op twee andere vaartuigen, de Saint-Paul en de Oceanic bevinden zich 32 miljoen vijf honderd duizend fr. in goud, insgelijks bestemd voor de Banque de France behalve een miljoen, waar van de helft in staven, dat voor Engeland be stemd is. Het bericht voegt erbij dat dit het rekord is, der geldverhaddelingen, in eene week, tusschcn Amerikaanscke en Europeesche kredietinstel lingen. Een© reuzenlcaars,- Eene fhbriek van Long Island heeft eene reuzenkaars geleverd, wellicht de grootste die ooit werd vervaardigd. Deze kaars werd besteld door de Italiaansche ionffresatio ran Onze Lieve Vrouw van den Carmelusberg en heeft eene waarde van 6,250 fr. -y is bestemd tof vereering der nagedachtenis van den mllliardair Pierpont Morgan, als blijk van de erkentenis der Italianen, voor al het goede dat do overledene hun beeft gedaan. Dit meesterstuk der kaarsenfabrikatie zal in het Vatikaan opgqsteld worden, en alle jaren slechts eenmaal, te weten op Allerzielendag, aangestoken worden. Op die wijze zal dc knars 300»» jaar meegaan, want zij zou, zoo zij onafge broken brandde, enkel na negen jaren verteerd zijn. De kaars heeft aan den voet 45 centimeters doorsnede, en aan den top 15 centimeter^. Zij gemaakt van opzettelijk daartoe in Italië verza meld bijenwas. De wiek werd te Nurenberg ge- fabrikeerd. De kaars van PierpontMorgan is vèrsierd met half verheven beeldhouwwerk, ten deele met fij goud belegd. Het verguldsel alleen kostte 1600 franken. De verboren bloem van PierpontMorgan, Amerikaansche rozenvarieteit, Beautyrose naamd, werd dooreenen Italiaanschen kunste naar, Paolo Restiva, onderaan op den voet der kaars, in olieverf geschilderd. Brand in eene fabriek. 2 vrouwen gedood T alrijke gekweistenRoerende tooneelen, Het verhaal van twee redders. Dinsdag namiddag, rond 5 ure, ontstond brand in de vlasfabriek de St. Leonardkaai. T 'ïilc. liet vuur was ontstaan ton gevolg© van liet heetdraaien eener as. Eene vlam sloeg in den afval, welke in oen oogwenk in brand schoot on weldra liep het vuur langs de houten be schotten, rioiuen enz. naar de lioogere vel diepen. Daar oen dikke rook zich in de verschillige werkplaatsen verspreidde ontstond weldra een vreeselijke paniek onder het werkvolk meest vrouwen en meisjes. Daar allen uitweg naar beneden afgesneden was door het vuur, vluchtten de werklieden naar de hooge verdiepen zelfs op het dak. Het alarm was spoedig gegeven en moedige personen enfpompiers snelden toe, om de in gevaar verkeerende te redden. Langs het nevenstaande huis geraakt men op een afdak, waar weldra schilders uit do buurt met liunne ladders aankomen. Men kon zoo talrijke personen naar beneden en in veiligheid .brengen. Middelerwijl zyn ook de pompiers aan de reddingswerken bezig. Mot hunne ladders geraken zij tot aan het dak on by middol van koorden, zakken, reepen lijnwaad, worden do doodelyke verschrikte vrouwen naar be lieden gelaten. De pompiers verbrijzelen met hunne bijlen de vensters en langs daar zenden zjj stroomen water in het brandend gebouw. Doch er zijn vole werklieden te redden on alhoewel zulks mot veel overleg geschiedt, vermeerdert de angst al meer en meer. Verscheidene vrouwen springen naar be neden en kwetsten zich daarbij doodelijk.Ook in de fabriek zelf zijn er velen,die in de paniek omgeworpen, vertrappeld enz. werden. Naar mate de gekwetsten beneden gebracht worden, voert men ze naar do afhankelijkhe den der fabriek in de Marengostraat, waar zij door geneesheeren verzorgd worden. Vervol gens worden zij naar hunne woning en de ergst gekwetsten naar hot gasthuis overge bracht. Rond 5 1/2 ure had liet vuur zulke groote uitbreiding genomen, dat ook het deel, uitge vende in de St. Leonardstraat, in brand komt. De troepen worden gevraagd en eene afdee- ling lansiers komt weldra ter plaats om in den ordedienst te helpen. 't Was slechts om 6 1/2 ure, dat dauk aan de moedige ppgiogen der pompiers en andere rodders, het gevaar kon omschreven worden. Nog geruïmen tijd werd een stortvloed van water over de brandende dealen gegoton en om 7 ure was de brand gebluscht. De slachtoffers De brandramp hoeft ongelukkiglijk ook meuschenlevons gevergd. Men heeft u'amelyk do dood van twee werkmeisjes te betreuren. Eene dezer ongelukkige» is nog onbekend, doch woont te Jupille. Zjj is door verstikking omgekomen. Eene andere, de 25jarige echtge noot© Masset, wonende to Luik, was half ver stikt neergestort en werd verkoold terugge vonden. In het gasthuis liggen twee vrouwen in nopeloozen toestand. De eene is de beide boenen gebroken -en heeft erge wonden aan het hoofd. De andere is de borst ingedrukt en heeft beenbreuk en zware inwendige kneu zingen. Waarschijnlijk zijn deze twee onge- lukkïgen van het dak gesprongen. Een twintigtal andere min of meer erg gekwetsten worden ook in het gasthuis ver pleegd. Het verhaal van twee redders Een konfrater heeft zich eenige oogenblik- ken kunnen onderhouden,met twee dergenen die meest bijdroegen, om do werkmeisjes te redden. De eerste is de soldaat Mollefc. van het eerste regiment artillerie, die een der eersten ter plaats was 11k ging langs de Coronmeusekaai,zegde hy.toen ik een dikkeu rook uit de vlasfabriek fcag opstijgen. Eeuige oogeublikken later ver schonen aan alle vensters vrouwen, die om hulp riepen. Ik snelde ter plaats on werd weldra vervoegd door sohilders, die in de buurt aan 't werken waren en met hunne ladders kwamen toegesneld. Langs het huis n. 35 der St. Leousvdskaai klom ik op het dak waar andere redders my volgden. Zoo ge raakten wij op een afdak,waar men de ladders togen liet brandend gebouw plaatsten. Wy bobben een vijftigtal werkmeisjes go- red, doch ik verzeker u, dat zulks niet ge makkelijk ging. De ongelukkigon waren half waanzinnig van schrik en luisterden niet naar ons. Zli wtydon kost wat kost uit de vensters en van hot dale springen. Wij heb ben veel moeite gehad, om ze naar beneden te krijqÉji. De moedige kanonnier, nog zichtbaar ont roerd, trekt naar de kazerne De andere redder was een ny veraar, den heer Leclercq. Zoodra het alarm gegeven was snelde deze met zyn personeel ter plaats. Het schouwspel, zegde hij, was schrik wekkend. De ongelukkige werkmeisjes, in de werkplaatsen ingesloten <loor de vlammen riepen wanhopig om hulp 't Ging niet makkelijk om de ongelukkigon te bereiken en het gevaar werd ieder oogenblik grooter en grooter. 't Is dank aan bovenmenschely- kon moed en inspanning,dat wy er konden in geiukkon allen naar boneden te brengen. Dt Schade De schade is 2oer aanzienlijk. Een groot deel der fabriek is gansch vernield en het water heeft ook veel verwoestingen aange richt. I)e werklieden zullen geruimen tijd werkeloos moeten blijven. Men schrijft ons Brussel16 Juni. Dat men nu nog Icome zeggen,dat de rucht baarheid der dagbladeu niets opbrengt Monsieur Nestor verwelkte schier in zijne duistere cel, alhoewel hij geschapen was, om overal den hooaen toon to voeren en den grooton Jan uit ^langen. Alleen de man nou der wet van welke hij niet al te Yeel hield hielden zich met hom bezig. Nu en dan werd er wel eens in de bladen van hem gesproken, on gemeld, dat dezen of genen dag zijn proces zou beginnen, doch het was niet gemeend. Nu echter is zyn proces volop in gang, en onmiddelyk heeft de pers aan de wereld de beruchte heldendaden van den nationalen be drieger weer opgerakeld. Daardoor kwam het, dat men zich Dinsdag morgend voor de deur der 6e Boetstraffelijke Kamer van Brussel verdrong. Wilmart scheen niet het minst bekommerd met al die nieuwsgierigen.Hy is reeds lang ge woon aan zulke bewondering. Hy weet ook, hoe gemakkelijk het is, met geld al ware het nog op oneerlijke wijze verkregen vrienden te vinden. Nestor kwam dus naar het verhoor tusschen twee gendarmen, doch zijne houding verried niets van den gevangene, 't scheen veleer als of de beide gendarmen gelast waren hem te helpen zyn lijvig dossier van het proces te dragen dan op hem te waken. Op het dieven bankje, zit Nestor zoo gerust als in eeii groot koffiehuis, 't Is er alleen wat droogor. Hy volgt de debatten alsof bij zelf een advokaat ware. 't Is waar, ik vergat het, hij is advokaat ook. Iljj neemt herhaalde malen notas en weet optie vragen van den president to antwoor den, met eene wonderbare geestesklaarheid. Zooals men hom daar ziet zitton, op het bankje, lijkt hij heel en al, aan het slachtoffer eener rechterlijke dwaling. Hij is toch iets veranderd. Monsieur Nestor. Hij geeft om geen geld meer en wanneer men in eene der laatste zittingen in twist raakte over eene som van 20.000 frank, kon hij zyn misprijzen voor zulke bagatel niet verduiken. Een die het goed kan weten, verzekerde mij, dat Nestor in het gevang schier gedurig aan 't werk is. Altijd is hy aan 't doorsnuffe len van zyn dossier Doze werkzaamheid is hem nog overgeble ven van vroeger. Dan ook was hy steeds eerst te been, en altijd scheen hij iets of iemand te zoeken. Ook was Nestor niet altijd welgezind en wanneer hem toevallig iemand in den weg liep, dien hij niet mfeest ontzien, dan kon hij zelfs heel brutaal zyn. Zoo was een mijner konfraters eens voor zaken naar Landelies moeten gaan. Hij stapte er op don steen wég, toen een jachtwachter hem den, weg versperde, onder voorwendsel, dat Nestor Wilmart en zijne vrienden eene klopjacht hield. Mijn konfrater zegde natuurlijk, dat hij in die klopjacht niets te zien had en dus zijn weg zou vervolgen. De jachtwachter ging zulks aan Monsieur Nestor zeggen, en kwam terug met het vol gend antwoord Mijnbeer Nestor laat u zoggen, dat gij een bandiet zyt en dat men do klopjacht eeni ge oogeublikken zal staken om u toe te laten voorbij te gaan. Dezen avond verwacht hy u op het kasteel om hot feestmaal by te wonen. De konfrater ging zijn weegs eu wees de uitnoodiging van de hand. Ik kan voor de echtheid hiervan instaan. IIARQLD. De voeding der soldaten. Wy hebben gezien, hoe de regeering or toe gekomen is, in enkele maanden tijds, aan 25,000 man in het kamp van Beverloo een onderkomen te bezorgen. Terzelfder tijd als het vraagstuk van liet logement, diende ook de kwestie der voeding opgolost te worden. De bevoorrading van aardappelen, groensel enz. leverde geen al te groote moeilijkheden op het was hier de zaak der gemeenschapswegon met het kamp langs spoor en water, eu die zijn voldoende Doch er moést gezorgd worden voor hot dagelijks bakken ter plaats, van 25,000 broo- den, van 750 grammen, en de uitdoeling van 25,000 rantsoenen versch vleesch. Alles werd nauwkeurig onderzocht, en men kwam woldra tot het besluit dat do oude instellingen zeer moeiolyk en weinig doelma tig konden veranderd en vergroot worden. Ook werden nieuwe ingericht. De bakkerij. De huidige bakkerij is een uitgestrekt ge bouw, dat benevens het eigenlijk werkhuis oen bloemmagazijn bevat en twee groote plaatson waar het brood wordtliewaard. Er kunnen met het grootste gemak 25,000 broo- den per dag gebakken worden. De bloem wordt op mekanioke wjjze in den kneedtrog gebracht die in gemeonscbap is met twee vergaarbakken bevattende koud eu warm water, eu die zelf ook voorzien zijn van bijzondere toestellen, waardoor do verschil lende bestanddeelen die iu do fabrikatie van het brood voorkomen, juist gemeten worden. Eens in den trog, wordt de deeg melcanisch bewerkt, vervolgeus in verschillige bakken verdeeld door enkele omkeering van den trog zonder dat de deeg in het minst met de hand aangeraakt wordt. Daar gaat de gisting voort en de deeg komt eindelijk in een machieu waar dezelve tot brooden wordt gevormd en gewegen. Het brood gaat vervolgens in den oven. Er zyn acht groote stoomoveus, en elke bakte is van 440 brooden. Deze overgroote bakkerij, volkomen naar de nieuwste stelsels ingericht, met eene ver luchting die voor alle nadeelige gevolgen van liet bloemstof vrijwaart, was in working 2 maanden nadat de eerste spade was in den grond gestoken De instellingen der ovens dio, zooals wij zegden mot den stoom verwarmd worden, leveren ook al het benoodigde warm water zoo voor de fabrikatie van hot brood, als voor de reiniging der lokalen. Het brood is van eerste hoedanigheid ook wordt er geenszins over geklaagd. De Slachterij De slachterij die even ras als de andore D_ bouwen uit den grond is gerezen, is opgericht op eenen zekeren afstand van de carrés zij bevat een slachthuis en tvvee magazijnen. Het slachthuis en de plaatsen waar al de bewerking der beenhouwerij worden verricht zijn derwijze ingericht dat zij met alle gemak met overvloedig water kunnen gereinigd worden. Op juiste hoogte zijn ijzeren riggels aange bracht waarlangs haken en alle andere toe stellen vooiv de verhandeling dpr geslachte dieren heen en weer kunnen glijden zoodat alles met het grootste gemak geschiedt. In twee hoeken van het gebouw zyn afzon derlijke plaatsen voorbehouden waar de ge slachte dieren worden overgebracht,waarvan 't vleesch eenigzins verdacht voorkomt. Der wijze geschiedt het gezondheidstoezicht zonder gevaar voor besmetting. Nevens bet voornaamste gebouw, zyn er twee stallen opgericht. Iedere stal is verdeeld iu vier afzonderlijke afdeelitigen, ten eindo het gevaar van besmetting te verminderen voor het geval er een beest door eeuig kwaal zou zyn aangetast. Elke stal kan 60 dieren bevatten, is zeer klaar en opeuluchtig en zeer gemakkelijk om te bewaken. In de magazijnen bevinden zich ook een groot aantal doozen met ingemaakt vleesch komende van Antwerpen, en rantsoenen be- vattonde van 100 grammen per man. FRANKRIJK Het Congres van oudhefdskunde. Da Fransclie maatschappij van oudheidskandfl heeft Dinsdag te Brest, zijn 81° kongres in gehuldigd. Het Belgisch gouvernement is vertegen woordigd door den vicomte Ghellinck-Vaer- newijck, van de koninklijke akademie van België. DUIT3CHLAND Zelfmoord van ontrouwe kassiers. -— Men meldt uit Frankeothal, in den Palts, dat de onderwijzer Willem C.. van Erlenbach, die door de politie werd opgezocht, zich in een hotel der stad door den kop geschoten heeft. De zelfmoordenaar hield de spaarkas zijner gemeente, waaruit hij ruim dertig duizend mark lichtte. Ingelicht zijnde, dat de gelden gingen nageteld worden door een bestuurder van het kanton, had hij de vlucht genomet. Anderzijds deelt men mede, dat de kassier Detlef van Keplen, beschuldigd geld ver duisterd te hebben ten nadeele der Keizer- rijksbank, zich heeft gezelfmoord op bet oogenblik zijner aanhouding. De warmte te Berlijn. Te Berlijn be leefde men Dinsdag de heetste dag van het jaar. 's Middags wees de thermometer 20°5 in de schaduw. Talrijke personen zijn ziek gevallen eit men meldt twee gevallen met doodelijken afloop. Het grootste gedeelte der scholen zyn ge sloten. De soldaten zijn algemeen tevreden over de voeding in het kamp. De instellingen, de levensmiddelen eu de waren aan de kouken toevertrouwd, zyn meer dan voldoende om aan de manschappen eeno degelijke en gezon de voeding te verschaffen. De overlieden echter moeten zorgen dat alles nuttig aangewend en goed gereed gemaakt worde, want hier zoowel als elders, ja zelfs meer dan elders kunnen er misbruiken bestaan, nalatigheden gebeuren tengevolge van onvoldoende toezicht. Er dient ook voor gezorgd te worden dat de be deeling der spijzen op ordentelijke wijze ge schiede, eu de bediening net eu proper weze. In vele regimenten doen de overheden on verwachte toezichtsronden. Zy oefenen aldus eene onafgebrokene waakzaamheid uit, tot groot genoegen en welzijn hunner mannen. Voorzeker kunnen er soms redenen bestaan tot klagen, doch de oorzaak licht meestal aan eenige gebrekkige «lokale» organisatie, en kan voorzeker Jaan de algeraoeue inrichting niet geweten worden» De Russische vliegers in vrijheid gesteld. De twee russische militaire vliegers, die in Duitsehland, nabij Lyek waren neergeko men, zijn in vrijheid gestold geworden. Hun toestel dat zeer beschadigd werd, ia naar Rusland gestuurd per ijzerenweg. Diefstal van militaire stukken, Do po- licie en de militaire overheid van Berlijn houden zich op dit oogenblik bezig met eeno geheimzinnige zaak. Een inwoner van do noorderwijk van Berlijn heeft in eene af hankelijkheid van zijn huis eene kist ontdekt, inhoudende mekanieke stukken voortkomen de van geweren, ten dienste van de infante rie. Tot hiertoe heeft men nog geen spoor van den dief kunnen ontdekken. ENGELAND De Horna Rule en de Ulster, Lord Landsdourne verklaart dat indien de amen dementen welke het gouvernement moet neerleggen zich bepalen met den Ulster gedurende zes jaar aan de wet van den homo rule te onttrekken, de lordskamer deze niet zal kunnen aannemen. Het verzet der lorda tegen de home rule blijft onwankelbaar. Lord Crewe antwoordt dat de traagheid in t werk gesteld om deze amendementen neer gen hieruit voorspruit dat het gouver nement hoopte overeen te komen met do oppositie. De debatten zullen misschien toe laten tot eene formuul te geraken die al do 3temmen zal vereenigen. De amendementen zullen in het begin der komende week neer gelegd worden. Indien het gouvernement tot hiertoe nog geene maatregelen genomen heeft tegen de organisatie van vrijwilligers, 't zij nationa listen,'t zij Ulsterianen, dan is het bijzon derlijk omdat noch de personen noch de goederen aangevallen werden. Engeland en de dri9jarenwet In Frank rijk. Een afgevaardigde heeft gevraagd of het gouvernement nooit aan het Fransch staatsbestuur officieelijk of op officieus© wijze zijn gedacht heeft uitgedrukt aangaan de de militaire driejaren wet. Sir Edward Grey, zegt dat de kwestie in zulke onduidelijke termen is gesteld dat hy ontkennend moet antwoorden. Het zijn de zaken van Engeland niet uitspraak te doen over de militaire driejaren wet in Frankrijk, Werkstaking in de handelsvloot. De algemeeue werkstaking der machinisten dor handelsvloot die Woensdag moest beginnen is Dinsdag uitgebroken in de bijzonderste haven. De werkstakers eischen loonsverhoo- ging. Men denkt dat zeven honderd atoomers heden Woensdag onder anker zullen moeten blijven liggen. RUSLAND Tragische brand, verscheidene dooden» Uit Moscou wordt bericht dat. tengevolge eener ontploffing, eene celluloïdefubriek is vernield geworden. Vijf lijken zijn reeds van onder depuinen gehaald. De fabriekeigenaar en veertig werklieden worden zwaargewond; andere bekwamen lichte kneuzingen. Tegen Duitsehland. De domna heeft het ontwerp aangenomen dat douaanrechtem heft op de granen, ingevoerd in Finland» TURKIJE Kanoneerbooten naar Smyrna. De dagbladeu van Gonstantinopel berichten, dat eenige dor kanonueerbooten, vrelko Frank-

De Volksstem | 1914 | | pagina 1