0, de DAGBLAD 'T EEN EN 'T ANDER Nog fle scMphrenk van de Empress of Ireland Brief uit Antwerpen De ludiiverovering Zaterdag 20 Juni fSI4 Bestuurder J. Een aanslag tegen den Czaar r** Eene nieuwe finandezaak te Brussel fwintigste jaargang n' 142 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Êen jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. I' UITGAAF, 4 li. 's avonds 0 0 T UITGAAF, 7 u. 's avonds 0 Pour tonte la publicité commerciale et financière du journal, s'adresser exclusivement a l'Agence Réclame Godts, 2, Place de AANKONDIGINGEN BUREELENi la Bourse, Bruxelles. TE BRiüSSEL Md GODTS, BeiErsp3aaf3, 2 Telefoon A 3291» I TE AfiLST 153 Kerks traat, Telefoon 114 Van NuffeBDe Qendt. KI. aant. (1 tot 4kl. reg.) fr. 0,60 3C bladz. (de regel) fr. 1,00 4* bladz. (de regel) fr. 0,30 Fiuanc.aankon, (perregol)fr. 2,00 fr. 1,00 Sport (per regel) Gemengd nieuws per regel fr. 2,00 Recht.herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commerciale en financiecle aankondigingen zich uitsluitelijk ta wenden: Agence Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. Verre van mij te beweren, dat de mannen zachte lammekens zijn, zoete engelkens, zonder fonton noch g ken. 't Ware eigen lof en die stinkt Maar in 't algemeen genomen, zijn do mannen geene uitmuntende en eer lijke broodwinners goede huisva ders, bravo echlgenooten En toch de huizigheid heeft eene groote uitbreiding onder do mannen genomen. Velen zoeken hun vermaak ver van vrouw en kinderen bij vrion don, in de kroegen. Aan wie do schuld Mag ik het rechtuit zeggen Welnu, huismoe ders, 't is dikwerf uwe schuld. Hoedat De kleederen worden niet uitgeborsteld, het eten is niet op tijd gereed, de potten van 's middags staan somtijds 's avonds nog op tafel, het huis wordt niet op tijd gekuischt,noch minder geschuurd, do kinderen zijn echte toonbeelden van slordigheid. Geen wonder, dat de mannen zulker vrouwen hunne woningen ontvluch ten. De bijzonderste oorzaak, waarom er zooveel ongelukkige huishoudens ge vonden worden is de verdwijning van don geest van Christus en die geest alleen kan vrede en geluk geven, Is het niet klaar, dat indien olke man, elke vrouw volmaakte christen waren, dit is deugdzaam, matig, ge duldig, verkleefd,enz., zooals do gods dienst bet voorschrijft, dat er meer vreugde en geluk in de huishoudens zou heerschen Hoevele gezinnen zijn thans, helaas! verdeeld, in oneenigheid, als het ware in twee, zonder wederzijdsche liefde, zonder geluk, omdat zij zondor gods dienst leven noch er de voorschriften van onderhouden. Do vrouw moet de noodige toena- dering bewerken. God hoeft er haar de middelen toe geschonken door in haar hart schatten van teederheid en fijngevoeligheid te plaatsen. Hare moeite, wanneer zij door lief dadigheid is ingegeven en door geduld gesterkt, wordt altijd met goeden uit slag bekroond. Maar men moet willen... zachtmoe dig, standvastig willen,- nooit den moed laten zinken om den duur van den strijd, noch om het mislukken van het eerste pogen. Gedenkt, christelijke huismoeders, dat gij echtgenoote en moeder zijt, niet alleen 0111 uwen wil te doen, maar vooral om den wil van God te vol brengen. Gij zijt echtgenoote en moeder, niet alleon om het tijdelijk leven, maar ook en vooral om het bovennatuurlijk leven te geven. Gij zijt echtgenoote en moeder, niet alleen om het aardsch geluk van uwen echtgenoot en kinderen te waarbor gen, maar ook en vooral om hun eeuwig geluk te verzekeren. Droevige Verjaaraag. 't Is heden Vrijdag 19 Juni, dat de verjaardag- der vreeselijke dood, te Queretaro, in 1867, van keizer Maximiliaan van Mexico, echtgenoot van prinses Charlotte van België herdacht wordt. XZ>& handel in. Vij ffranH- stixlclcen. De handel in vijffrank stukken tusschen België en Frankrijk heeft veel afgenomen ten gevolge der maatregelen getrof fen door de regeering, ten einde dezen handel schadelijk voor de staatskas, te keer te gaan. Inderderdaad in de maand April laatsleden werden er slechts voor 10 miljoen zilverstukken uit Frankrijk naar België teruggezonden.terwyl ,op hetzelfde tijdstip, verleden jaar het cijfer 32 miljoen bedroeg. Een Eierdag -te Ant< werpen. België heeft in de tien laat ste jaren gemiddeld een tekort van omtrent 100 millioen eieren. Jaarlijks groeit dit getal nog aan; volgens de laatste statistieken hebben wij in 1912, 124 millioen eieren meer ingevoerd dan uitgevoerd. In 1902 had Holland ook 50 millioen eieren te kort. Ditzelfde jaar voerde M. Spruyt, notaris te Gorrcdyk (Holland) samen met cenige voor mannen, er de praktische hoenderteelt in. Sedert is de eierproduktie daar zoo vooruit gegaan, dat in 1912 Holland over de 250 miljoen meer uitvoerde dan invoerde; dat is dus een ver schil op tien jaar tijd van 300 millioen eieren, gemiddeld aan 10 centiemen gerekend, maakt dus 30 millioen frank, die de Jlollandsclie boe ren en voortbrengers in hunnen zak hebben ge stoken. M. Spruyt, die nog altijd in Holland aan het hoofd staat dier beweging, heeft op aanvraag der maatschappij Avicultura van Antwerpen, toegestemd eene voordracht te komen houden den 28 dezer, om 11 ure, in de voordrachtzaal van den Koninklijken Dierentuin (toegang Sta tieplein, 19). De heer Spruyt zal uitleggen hoe wij moeten te werk gaan om eiermijnen in te richten. "Uitvoer van Groenten, De uitvoer van groenten naar den vreemde, vooral naar Duitschland is dit jaar belangrijker dan ooit. Van den 15 April tot op heden werden eiken dag gemiddeld 10,000 bussels aspergen uit Mechelen naar Duitschland verzonden. De erwten zijn insgelijks een belangrijk uitvoer artikelin de laatste dagen was de uitvoer per dag gemiddeld 80.000 kilos. De bloemkolen, de wortelen, de rhubarber enz. werden eveneens in reusachtige hoeveelheden uitgevoerd. Er is maar éen slechten kant aan dat alles: 'tis dat, door den grooten uitvoer, de prijzen der groenten liier aanzienlijk stijgen. Masarinevoovtbreiagist iun. X>o2a.©M3.a,T?3s:--In Denemarkstijgen ookgedurig de voortbrengst en het verbruik van margarine. Margarine behoort tot do voort brengselen, die onderworpen zijn aan het Staats toezicht de statistieken hierover volgen dan ook het rekeningsjaar (van 1 April 1912 tot 31 Maart 1913). Dit laatste jaar dus werden in dit land 40,505,060 kilos magarine voortgebracht tegen >,297,897 het vorige jaar. Bovendien werden 1,919,219 kilos uit het buitenland ingevoerd. Per hoofd der bevolking werden 28 ponden marga rine verbruikt. Ongeveer 75 0/0 der voortbrengst bestaan uit plantenmargarine. Katoenen rixiten Men heeft in Amerika eene nieuwe uitvinding gedaan namelijk ruiten in katoen. Deze uitvinding ge daan te New-York, in het belang der school kinderen. De ruiten van eene klas werden uitgenomen en vervangen door zeer doorschijnende katoen weefsels. Men ging uit van deze opvattinghet glas, dat de warmte der zon in de klas verspreidde, kon de lucht niet doorlaten. Het katoen daarentegen, verschaft eene aan houdende verluchting zonder gevaarlijke lucht- trokken te veroorzaken en vangt ook het slof op. De kinderen zitten aldus in een zuiveren lucht kring en eene gelijkere warmte. Daardoor zou den de gevallen van hoofdpijnen en verkoudhe den zeldzamer worden. TJitstaï3.)es xxetcix» Enge- l£m.c3L. Bij gelegenheid van de Wedvaar- ton te Henley van 29 Juni tot 4 Juli, worden door het beheer van Spoorwegen, plaatsbewijzen tegen verminderden prijs voor Engeland afgele verd. In de statiën Antwerpen (Centraal), Blanken- berghe, Brugge, Brussel (Noord), Gent (Zuid), Gent (St-Pieters) en Luik (Guillemins) voor Dover en voor Londen. In de statiën Brussel (Zuid) en Esschen, enkel voor Londen. In de statiën Bergen, Doornik, Leuven, Moes- kroen, Namen en Verviers (West), enkel voor Dover. Die plaatsbewijzen zyn persoonlijk, 15 dagen lang geldig en aait het winket verkrijgbaar zon der eenige formaliteiten. Op dezelfde datums worden door de statie Oostende (kaai) en door de kaartjesgevers op de paketbooten plaatsbewijzen tegen verminderden prijs 8 dagen geldig, voor Dover en Londen, afgeleverd. Strooibriefjes betreffende die plaatsbewijzen zijn in al de statiën verkrijgbaar. Daar zyn ook de plakbrieven ter inzage. Vlaamsche Belangen De Katholieke Vlaamsche Landsbond heeft aan baron de Broqueville, kabinetshoofd, een open brief gestuurd opzichtens zijne onderhandelin gen met MM. Crahier en Braconnier van de Ligues Wallonnes en de door hem gedane voorstellen, waartegen wordt geprotesteerd. De brief behelst tevens den wenscli dat het tweetallig treinboek zou worden behouden hy merkte op dat de wettelyke bepalingen nopens hot Vlaamsch in het leger gedurig overtreden worden hij eindigt met een beroep op den Kabinetsovor^te opdat in den aanstaanden zittijd het wetsvoorstel Van Cauwelaert-Franck-Anseele wegens de Vervlaamsching der Geutsche Hooge- school, in de afdeelingen aangenomen, zou ge stemd worden. Ooatenele. De ver«un« ning v»ii ciea Kurea^l De gemeentelij ice finan ciën. De gemeenteraad heeft te beslissen gehad over de aanvraag den pacht van den Kur saal over te laten, aanvraag die gedaan door den liuidigen vorgunningShouder van den Kursaal en den Koninklijken Schouwburg. Wy hebben onze lezers destyds nopens gezegde aanvraag inge licht dewelke, na de nog niet vergeten meni, vuldige en hevige voorvallen die het in aanbe- stedingzetten der seizoendiensten hebben vooraf gegaan, vergezeld en gevolgd, en ook niet naliet groote verwondering te verwekken, ja zelfs angstige oogcnblikken deed beleven. Onze raadsleden hebben de gevraagde toelating toegestaan met 13 stemmen tegen 12, on don heer de Pellan zal dus zijne huurvoorwaarden aan M. Baudoux mogen overlaten. Daar er in dit geval kwestie is van overgaaf en niet van een afzeggen der pacht, blijft eerstgenoemde niette min tegenover het stadsbestuur burgerlijk ver antwoordelijk voor de volledige volbrenginj der pachtvoorwaarden. De/e beslissing werd nochtans niet genomen zonder hevig verzet uit te lokken, zoowel aan de rechter als aan do linkerzijde, wegens de handel wijze van den vergunningshouder, in wien de groote meerderheid onzer gemeenteraadsleden hun vertrouwen gesteld hadden, zich steunend op de ingewonnen inlichtingen. Eet kollega heeft de geldelijke voordeelen doen gelden door die pachtovergave aan de stad verschaft. Men kon in 't kort als volgt samenvatteneene som van 100.000 fr. welke de heer Baudoux wil op voor hand storten in afrekening op den huurprijs van het tweede uitbatingsjaar eene andere som van 106.000 frank, zijnde de borgtocht, en eene som van 66.000 frank, bedrag van de tweede betaling, in Augustus te storten voor het geschikt maken van een sportplein, zijnde in 't geheel 266.000 fr. welke van heden af -aan de stad gewaarborgd zijn, in 't vooruitzicht van het tweede jaar pacht, en zulks ten titel van voorschot op dat termijn, waarvan het beloop €91.425 frank is, som waarop den 2 Jannari 1916 slechts nog het verschil zou verschuldigd zijn, tamelijk 425,426 frank. Bovendien is het verstaan dat voormeld voor schot van 266.000 fr. in elk geval aan de stad verworven blyft, indien voor welke reden ook do huurvoorwaarde vernietigd werd. De toelating welke door den Raad werd gege ven, is en blijft ondergeschikt aan de volledige aanvaarding dier voorwaarden door den heer Baudoux en is tor bekrachtiging door de lioo- gere overheid onderworpen. Zal deze oplossing nu eindelyk ook de laatste zijn De bevolking van Oostende mag het verhopen. Wat ons betreft, kunnen wij slechts het be sluit van den Gemeenteraad goedkeuren, want de vergunning zal voortaan in goede handen berus ten. Het onderzoek over de ramp. De onderzoekskommissie, ingesteld om de oorzaken der ramp op te sporen is nu volop aan gang, doch het zal de kommissie heel moeilijk vallen de ware verantwoordelijk heid vast te stellen, daar de getuigen elkan der gedurig tegenspreken en de bemanning der beide schepen, de Empress of Ireland en de Storstad, -elk naar haren kant trekt. Voor de commissie, zegde de kapitein der Empress, M.' Kendall, dat hij na zijne red ding door eene boot der Storstad, op den ka pitein der Storstad was toegetreden en hem zegde Gij hebt mijn schip tot zinken ge bracht. Gij vaardet met volle snelheid I Hij verklaarde verder, dat hij op het dek van de Storstad van uitputting was ineengezakt. De eigenaars van de Storstad hebben de volgendeschriftelijke verklaring ingediend a De Storstad vaarde met eene snelheid van !S Unoopen, toen de mastlichten der Empress op 6 of 7 knoopen afstands zichtbaar werden. Zes minuten later zag men op de Storstad haar groen licht en bemerkte dan dat zij hare koers veranderde. Zij toonde rood en groen te samen. Toen verbleekte het groene licht en enkel het roode bleef zichtbaar. Na 3 tot 4 minuten omhulde de nevel het schip, toch was het roode licht nog immer te zien. 1» Hierop gaf de Empress een signaal. Wij antwoordden en verminderden onze snelheid. Het stuurrad werd verder scherp omgelegd, maar het schip gehoorzaamde niet meer. Om niet alle bgwegmgsmogelijkheid te verliezen, ging naar de machienkamer het bevel, lang zaam te varen. De stuurman liet nu den ka pitein op de brug roepen, maar zegde hem echter niets van de Empress. Toen de kapi tein op het dek kwam en de mastlichten der Empress zag, liet hij aanstonds met volle snelheid achteruit varen. De schepen waren nu 800 voet van elkander verwijderd. Toen verscheen het groene licht van de Empress en drie minuten later had de bot sing plaats. De kapitein hoorde van de Em press roepen dat hij vooruit moest varen. Hij gaf daartoe de noodige bevelen^ maar kon de boeg der Storstand niet in de opening der Empress houden. De Storstad zwenkte tot zij parallel lag. want de kapitein vreesde dat zijn schip op de bakboordzijde zou getroffen worden door de stuurboordzijde der Empress. Hij moest een volledigen kring beschrijven, en intusschen was de Empress gezonken. Op het hulpgeroep kwam hij voorzichtig nader en liet vier booten uitzetten, die eenige hon derden menschen redden. j> Gisteren verklaarde de eerste officier der Storstand, Alfred Justenes, dat de Storstad, nadat zij de Empress of Ireland gezien had, haren koers niet heeft gewijzigd, zooals de kapitein der Empress heeft beweerd. Integen deel is de Empress getroffen geworden, om dat zij aan de boeg der Storstad voorbij wil de varen. Over den aanslag tegen czaar Nikolaas van Rusland, welken wij reeds gisteren onder de rubriek Laatste Berichten vermeldden, ver nemen wij nog het volgende Uit St-Petersburg wordt aan een Berlijnsch blad gemeld, dat eene geweldige ontploffing nabij de statie van Tschudnow, een posttrein deed in de lucht vliegen. Deze trein volgde onmiddellijk den keizer lijken trein, waarin de czaar met zijn gezin, van "Ivischinoff naar St-Petersburg terugkee- rende, had plaats genomen. De lokomotief en verscheidene wagons wer den omgeworpen. Talrijke reizigers zijn ge kwetst, waaronder verscheidene levensge vaarlijk. Uit het onderzoek, dat in het grootste ge heim gedaan wordt, zou blijken, dat de ont ploffing te wijten is aan een aanslag, ge pleegd tegen de keizerlijke familie. Deze aan slag zou enkel mislukt zijn, $loor dien de keizerlijke trein vertrokken was voor den posttrein en niet na den posttrein zooals voor zien was. Volgens een later bericht uit Sint- Petersburg, dat echter zeer verdacht schijnt, zou er hier noch spraak zijn van aanslag, noch van bom. Er zou enkel eene ontrigge- ling plaats gehad hebben, ten gevolge waar van drie treinbedienden gekwetst werden. Het ongeluk zou te wijten zijn aan den slech ten toestand der lokomotief.... Best zal zijn eenige dagen te wachten, om zekerheid over het voorgevallene te hebben. waarheid zeggen. Doch als de socialisten ona uitmaken voor varkens, of een katholiek Kai merlid in 't wezen spuwen, dan noemen za dat hooge politiek. En er zijn personen met de macht die datj allemaal slikken. Zondag ging in de meeste parochiën van Antwerpen en omstreken de H. Sacraments processie uit. Deze van Onze Lieve Vrouwe parochie was vooral indrukwekkend. In de week zagen wij alle dagen processiegewijs Ons Heer thuis brengen bij de zieken. Dat is zoo eene jaarlijksche, prachtige gewoonte in de stad Antwerpen. Aan meest al de wonin gen brandde dan licht en op den grond strooit men wit zand, groene bladeren, kleine takjes en bloemen. Er wordt in de stad al meer en meer ge spra ken over de Olympische spelen die zeer waar schijnlijk in Antwerpen zullen plaats heb ben in 1920. Wij zeggen zeer waarschijnlijk; want, we mogen niet vergeten dat Amsterdam en Budapest ook het onmogelijke beproeven om die spelen daar te krijgen. Eene afvaardi ging van 16 Belgen werd over eenige dagen te Parijs ontvangen, door de internationale kommissie. Tot hiertoe werd er niet gestemd omdat de Olympische Spelen van 1915 eerst nog te Berlijn moeten plaats grijpen. En zea jaar op voorhand is nogal veel gevraagd> Antwerpen vraagt het zoo lang vooruit omdat het zinnens is die zaken op grootschen voet in te richten. Verleden Zondag van vroeg in den morgen tot 's namiddags half twee zagen wij in Ant werpen en omstreken duizenden en nog dui zenden korenbij ters in de lucht vliegen. Van waar ze kwamen of waar ze zijn neergevab- len kunnen wij niet zeggen, maar het geleek eene echte Egyptische plaag. Naar het schijnt veroorzaken de korenbij ters niet veel schade* Anders ware het inaar erg voor de boeren. MAX RAM. Naar aanleiding van den heer Woeste. Hooge politiek. De HH. Sakramentsproccs- siën. De Olympische spelen in 1920. Ko- renbijters met de vleet. Men schrijft ons Den 19 Juni 1914. Over eenige dagen was het veertig jaar geleden dat heer Woeste voor de eerste maal in de Kamer optrad. De bladen van alle par tijen, de honderden weekbladen en tijd schriften hebben over het feit gesproken. En toch zijn er menschen die zulks volstrekt on voldoende achten. Zoo sprak ons een Hollander, die sinds vele jaren in België verblijft en onze politieke toestanden allerbest navolgt Hoezoo I... Maar hoe komt het toch dat jullie niet meer over Woeste spreektWoeste de grootste man onbetwistbaar van de Belgi sche politiek Ge vergist U, Mijnheer, al de bladen heb ben over onzen Woeste gesproken. Ja, dat weet ik. Doch er hadden ter eere van zulk 'n man volle kolommen moeten ge schreven worden. Hadde men in Duitschland zulk een man men maakte er een von Bis marck, en in Engeland een Gladstone van. Neen, geloof me, zei de Hollander, jullie Belgen hebt er nog geen verstand van uw groote mannen op te zetten, en uw Woeste dat is nu waarachtig een groot man. Bericht aan de belachelijke Daensisten, die de kleinste fouten van dien man hondervou- dig vergrooten en. zoo stekeblind zijn van redeloos fanatisme, dat ze nooit het minste goed bespeuren van die nationale grootheid. De <t Volksgazet fr is liet nieuwe Antwerp- sclie dagblad der socialisten. Enkele dagen stond daarin te lezen dat ze gelukkig zouden zijn binnen weinige maanden te kunnen po- limikeeren met een dagblad van onze kleur dat gezonde en hooge politiek zal voeren. Tusschen de regels in werden al de bestaan de katholieke bladen uitgemaakt voor bladen met lage politiek. Welnu, heden Donderdag gaven die roode heeren een staaltje wat zij verstaan door hooge politiek. In een artikel worden de ka tholieken uitgemaakt.... voor dompers, voor klerikale varkens.... voor gulzigaards. Als wij, katholieken, in heel deftige taal schrijven dat heer Anseele, een rijke kapita list is, dat heeren Vandervelde, Furnémont, Grimard, Hallet, Coppieters, Terwagne, ar- chirijke*millionnairs zijn, dan voeren wij in d'oogen der socialisten... zeer gemeene poli tiek, hoewel mi £an heel convenabel de, Donderdag morgend heeft het parket van Brussel, vertegenwoordigd door M. De Vos. onderzoeksrechter, griffier M. Devylder, sub stituut Richard, en een paar experten, huis zoekingen gedaan in twee financieele gestich ten der hoofdstad. Men moest er aandeelen opzoeken, namelijk de a Produits Alumi- neux die bijhuizen te Selzaete en in Frank rijk heeft, en de Chemins de fer des Basse»- Pyrenées et Pays-Basques Er is spraak van inbreuk van de wet op de maatschappijen en van failjiet, maar volstrekt niet van valsche titels ft la Wilmart zooals het gerucht ten Beurs geloopen heeft. De uitslag van het onderzoek wordt echtei geheim gehouden. EEN DROEVIGE VERJAARDAG. 't Was Donderdag drie jaar geleden, dat te Parijs het vertreksein gegeven werd voor da eerste Europeesche vliegronde. De eerste vlucht was Parijs (Vincennes)- Ans, bij Luik. Deze eerste vlucht kostte het leven aan drie Fransche vliegers Lemartin, Landron en luitenant Princeteau. Ziehier in eenige regelen hoe de drie onge- lukkige vliegers aan hun einde kwamen. Lemartin steeg te Vincennes op en bereikte spoedig eene hoogte van ongeveer 200 meter». Daar helde het toestel eensklaps voorover en plofte pijlsnel ten gronde. De vlieger werd onder den motor verpletterd en bleef op den slag dood. Landron was na een goed begonnen vlucht, te Sucy-en-Brie moeten neerdalen wegen» eene motorhapering. Rond 6 1/2 ure 's avond» was de herstelling gedaan en Landron zette zijne vlucht voort. Rond 7 ure, was hij boven Epieds, toen zijn toestel ook omkantelde en ten gronde plofte. Daarbij schoot de reservoir in brand en vooraleer men er kon in gelukt ken, den ongelukkige te bevrijden, was liii reeds door de vlammen verkoold. Wat luitenant Princeteau betreft, dezo maakte deel van de militaire ploeg, welke ook toelating bekomen had, om aan de Euro peesche vliegronde deel te nemen. Hij wilde dus van het militair vliegplein van Issy-les- Moulinais vertrekken naar Vincennes, toca op eene hoogte van 20 meters, zijn vliegtoe stel in brand schoot. De luitenant trachtte nog te landen, doch het toestel sloeg geheel om en de luitenant werd onder het brandend tuig bekneld. Men kon hem niet 6poedig genoeg bevrijden en de ongelukkige werd verstikt, Hij had slechts onbeduidende brandwonden bekomen. Men zal zich ook herinneren, dat de andem vliegers, zwaar beproefd werden, door het- slecht weder. ZeHs wist dc vlieger Beaumoni tijdens de vlucht Utrecht-Brussel heel de we* reld te verbazen, door deze vlucht af te leg gen, niettegenstaande een yreeselijU tem peest.

De Volksstem | 1914 | | pagina 1