Wat gaat er geworden het droeve daensisme i 'T EEN EN 'T ANDER Eene mijn in brand Brief uit Antwerpen Buitenland DAGBLAD Dit nummer bevat 12 bladzijden en wordt verkocht aan 5 centiemen- - - Oong-o te Ya!-St.-Lamfi8rt Een belangrijke diefstal Dramatische brand ie Luik r*v Twintigste jaargang n' 143 ABONNEMENTENs Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van hnt lajid. I' UIT6AAF, 4 u. 's avonds 0 2' UITGAAF, 7 o. 's avonds Pour ton te la publieité commerciale et flnancière du journal, s'adresser exclusivemeota l'Agence Réclame Godts, 2, Place da la Bourse, Bruxelles. 5 CENTIEMEN HET NUMMER BUREELENs TE BRUSSEL TE fiftLST BLGüDTS,Beur6ji!aat8, 2 I e, X£erïcstraatf 9 Telefoon A 3291' Telefoon 111 Bestuurder J. Van Nuffel-De Qendt. Zondag 21 en Tdaandag 22 Juni 1314 AANKONDIGINGEN El. aanlc. (I tot 4Id. rjg.Jfr. 0,60 i Sport (per r»ge!) fr. 1,00 3« bladz. (de regel) fr. 1,00 Oemengd nieuws per regel fr. 2,00 4e blarïz. (tir regtl) fr. 0,30 I Rccht.berstoll. (per regel) fr, 2,00 Financ.aankon.(perregel)fr: 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commerciale en fin.meiee'e aankondigingen zich uitsluitellik te wendenAgonce Reclame Godfs, 2, Beursplaats, Brussel. VAN Wij ontvangen den volgenden brief uit VOORDE van een zekeren hoer S...: Verleden Zondag moest de pro cessie van het Heilig Sacrament uit gaan in onze gemeente. Wij hadden vernomen dat de daensisten een kom pleit gesmeed hadden om geen deel meer te nemen aan kerkelijke feesten of ceremoniën. Niemand wou zulks nochtans gelooven, daar men dacht dat ze toch zoo ver nog niet konden gekomen zijn EhwelHet ongeloofe- lijke is toch gebeurd Op hetoogonblik dat de processie moest uitgaan, was er geen enkele daensist om aan de processie deel te nemen de daensisten-ouderlingen die sedert jaren en jaren er aan deel na men, had men doen thuis blij vet» de groene kopstukken stonden aan de kerk op wacht om te beletten dat er iemand hunner mannen zijne christe lijke plichten zou kwijten, en om te zien of het komplot goed zou uit vallen 1 Daarop zijn dan oude katholieke menschen moeten komen om in do processie de heiligen to dragen en om de jonge daensisten te vervangen anders kon do processie niet uitgaan, In de kerk zelf is er geen enkele daensist meer, die nog een gontiem voor gelijk welk goed werk wil geven noch voor don onderhoud der kerk, noch voor de pacocbiemis, noch voor den armen 1 't Is een komplot Zij willen er openlijk verergernis geven om de menschen doen afvallig le wor den van hunne christelijke plichfen Is het inderdaad gelooflijk van wege de daensisten - Heeft men ooit liberalen of socialis ten zoo zien den spot drijven met ker kelijke plechtigheden, en dan nog met de processie van het Heilig Sacra ment Dat ongelooflijke nieuws is zooda nig waar, dat M. Petrus Daens zelf het schrijft in zijnen Werkman van 19 Juni 1914 en zegt dat te Voor de clrij heiligen hun dragers hadden, en dat 8 a 10 heiligen stonden to wachten terwijl een ploeg jonge daen sisten het spel stonden at te zien bui ten 't portaal Do Werkman keurt dat alle maal goed en op zijne beurt drijft hij den spot met de H. Processie en heeft plezier om 't komplot der daensisten. Ghristene menschen wat zegt ge daarvan Overal in alle gemeenten van het arrondissement stellen de daensisten Bieb, sedert de kiezing, stouter en er ger aan tegen de geestelijkheid als de liberalen of socialisten. Te Dender- U3EUW hoorde men ze luidop verkla ren Wij zullen de pastoors dat ne keer alleeren van meester te spelen wij zullen ze eens onder handen ne men. Te IIaaltert op den trein hoorde men een groep Daensisten onder 't al gemeen gelach zeggen Laat ons ne keer meester geraken met de naaste kiezing en wij zullen do pastoors hun hun pakskens gereed maken Wat dunkt u daarvan, christene werklieden en christene landbouwers die door verleiding of onwetendheid gestemd hebt voor 'tïe daensisten Zul len uwe oogen nog niet opengaan en is uw geweien bereid om voortaan mee te doen aan de bespotting van den gods dienst en aan de vervolging der pries ters Naar het kamp. Maandag morgend zul len zes officiers en 202 leerlingen dei* mili taire school te Brussel, vergezeld van 45 man troepen, met een bijzonderen trein uit de Ro- gierstatie naar het kamp van Beverloo ver trekken. Belgische groenten naar den vreemde. De belangrijke moesteeltstreken van Meche- len en Leuven, zenden sinds tal van jaren groote hoeveelheden groensels naar den vreemde. Dit jaar zijn de verzendingen bijzonder be langrijk. Men zal zich hierover een gedacht kunnen vormen, als men bedenkt dat van 15 April tot lieden dagelijks gemiddeld 10.000 pakken aspergen uit Mecheien naar Duitsch- land worden gezonden. Eene enkele groenselkweekerij verzond er sommige dagen voor bare rekening 5.000 pak ken. De jonge erwten worden ook in belang rijke boeveelheden uitgevoerd. Dezer laatste dagen werden er dagelijks gemiddeld 80.000 kilogrammen verzonden. Benevens deze fijne groensels komt de uit voer van salade, bloemkolen, wortels, rliu- barbe, ena^, ook zeer in aanmerking. Spijtig dat tengevolge der groote gunst die ons groensel in den vreemde geniet, de prijs van hetzelve voor ons in de laatste tien jaren ongeveer 150% is gestegenl Aankomst van schapen te Antwerpen. Vrijdag is de stoomboot Hydaspes van Buenos-Ayres aangekomen met 1600 schapen. Het schip had verder geen lading in. Er is bijna geene lading voor de thuisreis in Ar gentinië te bekomen. Een groot getal stoom- booten liggen op wat lading te wachten. Ve len hunner geven het op en keeren gansch leeg terug. Op ons spoorwegnet. Voor de maand Mei was er eene vermeerdering van ontvangsten aan te stippen van 617.000 fr. voor de koop waren en eene vermindering van 127.000 fr. voor de reizigers. Voor de vijf eerste maan den van het jaar is er eene vermeerdering van 1,1775,000 fr. Voor de reizigers: 40,500,000 fr., tegen 40,044,000 voor de 3 eerste maanden van 1913 voor de koopwaren 95,173,000 fr. tegen 93,874,000 in 1913. Koper. De landen welke het koper leve ren zijn in volgorde De Vereenigde-Staten van Noord-Amerika, 445,000 ton Mexiko, 54,900 ton Spanje en Portugaal 51,000 ton Japan, 43,200 ton. Voor de lagere onderwijzers. De minis ter van wetenschappen en kunsten had des tijds bepaald dat een onderwijzer, die hoofd onderwijzer genoemd wordt, recht heeft op de minimum jaarwedde van zijnen graad en verder zijne bekomene verhoogingen, be houdt alsook zijne rechten tot de loopende verhoogingen. Hij heeft thans ook bepaald dat de hulpon derwijzer, tot onderwijzer bevorderd, het in komen zal behouden dat hij vroeger genoot, zelfs indien dit inkomen liooger is dan de minimum-jaarwedde zijner nieuwe kategorie. M. Poullet heeft verder de lieeren gouver neurs der provinciën bericht dat zij dienen aan de gemeentebesturen hunnen plicht te herinneren, van aan het onderwijzend per soneel, zonder uitstel hunne jaarwedde te be talen. Vertrekken naar Congo. Zullen zich ook nog inschepen aan boord van de Elisabethville, welke op 25 Juni aan staande, 's middags de haven verlaat Voor het ministerie van kolonitn (tweede en laatste lijst) MM. Vanitsen, territoriale beheerder, tweede vertrek; Colin, id., tweede vertrek Van Bosch, ketelmaker-monteerder, twTeede vertrek. Voor de Spoorwegmaatschappij MM. j. Folie, klerk, tweede vertrek J. Frison, mon- teerder-paswerlcer, en H. Gramme, id. Voor de S. A. B.: MM. A. Barbe en H. Van- huyck, beiden tweeden adjunkt. Voor de Comp. des Produits: M. H. Jacobs, kwieker, tweede vertrek. Vertrekken naar Katanga. Op 30 dezer, te Antwerpen, met de Admiral, van de Deutsche Ost-Afrika Linie MM. Mathy, monteerder; L. Gillard, werk- tuigkundige-monteerder; H. Rollen, paswer ker C. Dhert, id., alle vier voor de Union Minière du Haut-Katanga, en A. Job, meubel maker. Voor het ministerie van koloniën: M. Bor- remans, territoriale agent van eerste klas, eerste vertrek, en M. Claeys, agent bij de rechterlijke orde, ter beschikking van M. pro- kureur-generaal .van Elisabethstadi Wij meldden gisteren, dat te Luik eene he vige paniek* ontstaan was, daar het gerucht verspreid werd, dat brand was uitgeborsten in de mijnen van St.-Margriete te Luik. 't Was daar een valsch alarm en alles bepaalde zich bij eene ontploffing, waarbij een mijnwerker zekeren Smeets, erg gekwetst en verbrand werd. Te Val-Saint-Lambert werd ook het gerucht verspreid, dat brand uitgeborsten was in de mijnen van Vieillc-Marihaye. Hier ook snelde eene overtalrijke menigte naar den put en daar vernam men, dat er inderdaad brand was uitgeborsten. Brand was ontstaan op het verdiep van 640 metere, in eene gaanderij waar vijf werk lieden aan den arbeid waren. Zij gaven onmiddellijk het alarm en wer den dadelijk bovengehaald. Ook al de andere werklieden van den put waar het vuur ont staan was werden bovengehaald. De reddingsploeg daalde dan af, om te zien wat er te doen was. Intusschen is de beangstige menigte, boven aan de ópening zoo woelig geworden, dat po- licie en gendarmen ter plaats moeten geroe pen worden, om de orde te handhaven. En kel nadat zij vernomen heeft, dat de werklie den allen gered zijn, keert de kalmte terug. Het was evenwel niet waar, dat allen gered waren. De reddingsploeg vond wreldra in eene gaanderij een jonge knaap bewusteloos ten gronde liggen. De knaap werd spoedig bijge bracht en kon dan verklaren, dat hij in de mijn afgedaald was met den landmeter der mijn, om dezen te helpen. De kleine wist niet wat er van den landmeter geworden was. De jongen die niet gekwetst was, werd bovenge haald, en de opzoekingen voortgezet. Deze, de 23-jari< e Fernand Grassard, van Seraing, was 's aypnds nog niet teruggevon den. Men verriioe'dt dat de ongelukkige in eene holte moet gevallen zijn. Men wanhoopt hem levend terug te vinden. In den trein Antwerpen-Brussel 100.000 fr. diamanten verdwenen. Een Antwerpsch diamanthandelaar had Vrijdag morgend den trein naar Brussel ge nomen, waar zijne zaken hem riepen. De handelaar had eene brieventesch in den bin nenzak, welke voor meer dan 100.000 fr. dia manten bevatte. Te Brussel aangekomen, stapte de hande laar op een tram. Toen de kaartjesgever zij ne ronde deed en de handelaar zijn kaartje wilde overhandigen, bemerkte hij dat in de vest van den handelaar eene groote snede was. Hij deed zulks den handelaar opmerken, en deze, in den binnenzak voelende, stelde met schrik en verbazing vast, dat de brieven tesch met den kostbaren inhoud verdwenen was. Het slachtoffer der dief te deed zich on middellijk naar een policiebureel voeren, waar hij eene klacht neerlegde. De bestolene heeft verklaard, vermoedens te hebben, op een Antwerpenaar, zekeren D... die met hem de reis medegemaakt heeft en op de Rogferplaats van hem scheidde. On middellijk is ook het parket van Antwerpen verwittigd geworden en D.... is bij zijn te rugkeer te Antwerpen verzocht geworden, zich ter beschikking van het parket te hou den. Het parket. Het parket van Luik is in de vlasfabriek der St-Leonardskaai, waar deze week de dra matische brand woedde, afgestapt om het on derzoek te doen. In gezelschap van den poli- ciekommissaris alsook van den bevekhebber der pompiers en experten, werden grondig de verschillige~plaatsen waar de brand woed de nagezien. Na het onderzoek werd toelating gegeven de lijken der twee slachtoffers te begraven. Do lijkplechtlgheden der slachtoffers. Mev. Masset, eene der slachtoffers die den dood vonden in de ramp, werd Vrijdag mor gend onder een overgrootpn volkstoeloop ter aarde besteld. Talrfjke kronen werden op het graf neer gelegd en het muziekkorps der Vlasfabriek opende den lijkstoet. De lijkplechtlgheden van het tweede slacht offer zouden Zaterdag morgen plaats hebben. Ds toestand der gekwetsten. De toestand der gekwetsten is voor het al gemeen zeer voldoende. Men vreest nog al leen voor dezen van twee meisjes, waarvan de eene aan de ruggraat gekwetst is, en de andere [Vrijdag een arm moest afgezet wor den. Het werk wordt hernomen. Een 500-tal werklieden zijn thans reeds vol op bezig aan het opruimen der puinen. Men denkt .weldra het werk te kunnen hernemen. Tegen baron de Broqueville. Do koning le Antwerpen. Een kartel bestuur tegenover de katholieken. Da Royerssluis knoeiers- sluis. Ter eere van Onze Lieve Vrouw. De Calmpthoutsche heide. Heer Strauss te gen het staatssocialisme. Men schrijft on« Den 20 Juni 1914. De Vlaamsche katholieke Landsbond heeft een open brosf gestuurd aan heer de Broque ville, naar aanleiding van dions lieftalligen brief aan de heeren Crawhez en Braconnier, die met de kiezing dreigden op te komen als afzonderlijke kandidaten. De Landsbond vraagt van wege den heer de Broqueville de zelfde offervaardigheid tegenover de Vlaam sche eischen. Dat is nog niets. Maat wat veel gevaarlijker is, het is de persoonlijke veld tocht die men schijnt te ondernemen of juis ter gezegd, die men begonnen is tegen onzen geliefden en zoo terecht geprezen hoofdmi nister. Zeker, onze Vlaarnsche rechtmatige eischen dienen ingewilligd, maar er valt niet te vergeten dat heer cje Broqueville als regee- ringshoofd van een tweetalig land wat groote verantwoordelijkheid te dragen heeft daflflbn- verantwoordelijke personen. In alle geval als katholieken partijman, betreuren wij ten zeerste den weg door sommigen bewandeld om de personen die sinds 20, 30 en 40 jaar, als de besten onzer katholieke voormannen bekend staan, bij de menigte verdacht te ma ken. De groote meerderheid onzer partij deelt die doenwijze niet, maar meest allen hebben schrik dit openlijk bekend te maken. Op 12 Juli zal de Koning op de Schelde de roeiwedstrijden bijwonen welke aldaar zijn ingericht door de Royal Yacht Club a van België. Daar zal het, met goed weer, zwart zien van volk. Er is spraak op ons Stadhuis de commissie der scheepsbeweging herin te richten. Welnu door dc moedwil van een enkel anliclerikaal lid, zijn de katholieken uit deze Commissie uitgesloten. Ziedaar een staaltje te meer, hoe de anticlcrikalen handelen met ons, als zij maar de macht^hebben. Als we zulke doenwijze vaststellen dan zijn we geneigd bij het beschouwen onzer zoo verregaande verdraagzaamheid Wij zijn echte goedzakken Anderen die nog meer radicaal zijn, zouden wel durven zeggen dat we onder dit opzicht vijgen zijn. 4e Een ^akelige alarmkreet deed deze week de ronde. De rails van de Royerssluis waren ge broken en men vreesde voor eene verschrik kelijke ramp. Gelukkig is het ongeluk zoo erg niet en zal men de schade gemakkelijk kun nen herstellen. We kunnen echter niet nala ten de aandacht onzer lezers te trekken op een schrijven van het a Laatste Nieuws waarin zoo maar domweg bevestigd wordt dat wij, katholieken, nu spijt, hebben omdat het ongeluk niet groot en de ramp voorko men is. We vragen ons af Voor wie aanzien zulke scl^ijvers hun tegenstrevers Zouden er mo gelijk desgevallend zulke walgelijke gevoe lens in de ziel huizen van onze politieke vijanden, en oordeelen zij een ander naar hun eigen zeiven Niet enkel de Antwerpe naar, maar aT de Belgen zouden het hart met weemoed vervuld zien. moest zulke vreese- lijke ramp onze schoone haven treffen. Doch 't is precies omdat wij zooveel belang hech ten aan onze haven, omdat wij zoo trots zijn op hare inrichting, dat wij al het mogelijke doen om te voorkomen dat er aan onze ha ven geknoeid wordt. 1 i Antwerpen is de Onze Lieve Vrouwe-stad. Geheel de stad wordt beheerscht door den wonüerschoonen Onze-Lieve-Vrouwe-toren. Op de hoeken der straten staan meer dan 260 Lieve-Vrou\^ebeeldjes. Alle 25 jaar wordt O. L. Vrouw door heel'de bevolking op groot- sche wijze vereerd. Dit jaar gaat men weer op bijzondere wijze onze goddelijke Moeder vieren. In alle parochiën zijn komiteiten ge sticht belast met de versiering der O. L. Vrou- webeelden en met het opmaken van een plan om de bevolking aan die openbare hulde het best te zien deelnemen. De mannen van het Behoud van Natuur- en Steden-schoon geven geen moed verloren. Zij zijn reeds met heer Van de Perre bij mi nister Helleputte geweest; nu gaat de Veree- niging zich rechtstreeks wenden tot onzen Provincieraad om van deze ook te verkrijgen dat de Calmpthoutsche heide ongeschonden bewaard blijve. r Heer Strauss, liberale schepen van Antwer pen, is leelijk uitgevaren tegen de regiën van den Staat, van de Provinciën en van de ste den. Hij toont er al de voordeelen van aan. Doch waar hij het m|s heeft, 't is daar waar hij op al te onrechtvaardige wijze de katho-i lieken beschuldigd zich aan staatssocialism# plicinig le maken. Neen. becj; Strauss, 't zijn niet wij die het socialisme hier vooruithel- pen, maar 't zijn uw eigen politieke vrienden die haast overal de slipdfagers zijn van de heeien der socialistische partij. En om te be ginnen heer Strauss is de bevoegde sche- pene van de openbare werken te Antwerpen. Welnu dat heer Strauss daar maar eerst be- ginne met zich vrij te maken van de socia-< listen en hun socialisme. MAX RAM. FRANKRIJK In het Senaat. Tijdens de bespreking van het oorlogsbudget heeft M. Messimy, mi nister van oorlog, verklaard dat indien men nu verplicht is vreemde werklieden aan te werven om de dringende werken door te drij ven, het reglement zal toegepast worden, dat verbied meer dan J/10 vreemde werklieden in de werken rond de forten te gebruiken eens dat de krisisperiode zal voorbij zijn Een bedrieger veroordeeld. De boetstraf felijke rechtbank van Parijs heeft Vrijdag namiddag den bankier Mardocliée-Seches, tot 4 jaar gevang en 3.000 fr. boet veroordeeld wegens bedrog en misbruik van vertrouwen. Mardochée-Seches wier bureelen in de rue Taitbout te Parijs gelegen waren, had tc Doornijk een bijhuis gesticht. Het bedrag der verduisteringen zou 200.000 fr. bedragen. Twee werklieden door een trein vermorzeld. Twee ploegmannen die nabij Quimperléf werkzaam waren aan de herstelling der spoorbaan zijn door een sneltrein verrast ge worden en vermorzeld. Schrikkelijk ongeluk. Vrijdag heeft een schrikkelijk ongeluk plaats gehad aan den tunnel van den berg Grazzian, gelegen op de nieuwe lijn van Nice naar Cony, tusschcn Seppel en Breil.. Eene aard instorting heeft den val veroor zaakt van een gedeelte der gaanderij waar een dertigtal werklieden aan den arbeid wa ren. Men heeft reeds 12 dooden van onder da puinen gehaald. Er zijn zeven gewonden. De ontruimingswerken worden met groo- ten spoetWoorgedreven. DUITSCHLAND Een bootje omgekanteld. Tijdens krijgs bewegingen uitgeoefend door het tweede re giment dér Beiersche infanterie, is een bootje waarop twaalf soldaten hadden plaats geno men om den Isar over te varen, omgekanteld» De soldaten stortten allen in 't water en een hunner verdronk. De anderen werden gered, Eene mijn onder water. Eene onderaardr sche overstrooming deed zich Vrijdag voor in de mijn Mysloitz ten gevolge van de ge weldige stortregens der laatste dagen. Drie mijnwerkers zijn verzwolgen. De andere kon den door eene reddingsploeg uit de mijn ge1- haald worden. Drie huizen afgebrand. Te Goray, nabij Wierzebaum, in de provincie Posen, brak Vrijdag een hevige brand uit. Men denkt dat hij veroorzaakt werd door kinderen die met stekjes speelden. In eenige oogenblikken wa ren drie woningen en eenen paardenstal in laaie vlam. Negen familiën van het dorp ver liezeneer liun huisraad, en alles wat zij be zaten. De redding was zeer moeilijk daar at de landlieden zich op het veld bevonden oj> het oogenblik dat de brand ontstond. ENGELAND Dc mist veroorzaakt talrijke schipbreuken. Van verschillende punten op de kusten worden ongelukken medegedeeld die aan de schepen zijn overgekomen ten gevolge van den mist die over de Engelsche kusten hangt. Op de Teems werd een vrachtschip door een sleeper aangevaren en zeer beschadigd. Niet ver van Newhaven is een schip ge strand de schade is niet groot. Te Lowestost heeft men de vijf overlevenden gered van eene Engelsche visschersloep die vergaan is tijdens eene botsing met een stoomer komen de uit Canada. Twee mannen der sloep zijn verdronken. De yacht van M. Arirrour, fs te Grimsby öft de kust geslingerd en moest gestrand worden» Verder had nog eene botsing plaats tusschea visscherssloepen. De officiers der Koophandetsvloot dreigen In werkstaking te gaan. De officieren dec koophandelsvloot der maatschappij Type Tees, waarvan verscheidene stoomers den dienst doen tusschen Engeland en het vaste land hebben bekend gemaakt dat zij in de 24 uren van boord zouden stappen indien de maatschappij weigerde rekening te houden hunner eischen. De scheepsreeders te Londen vereenigd, hebben geweigerd toe te geven. Het syndikaat der zeelieden is te Barry sa mengeroepen om te onderzoeken of de zee* lieden gemeene zaak moeten sluiten met de machinisten in hun konflikt met de reeders» Vrijdag namiddag ontving het bestuur (let

De Volksstem | 1914 | | pagina 1