Sint Aloyslnsdag Aan ii2 Vrienden van den Bond van iisi Heilig Hart Christen Vlaamseh Verbond De Graven van het Heilig Land -v Provincial Prijskampen voor insrriSn ea mcrrlevcu'.sns MINISTERIE TAN LANDBOUW Gemeente Pamel Kursaal van Oostende Rechterlijke Kronijk Boetstraffelijke Rechtbank van Gent 61 EK 26 JUNI 1914 DE VOLKSSTEM Heden vieren wij het Aloysiusfeest. Aloysius, edel van oorsprong en leven, rijk aan aardscke goederen, begaafd met alle soorten van hoedanigheden naar 't lichaam, den geesten 't hort, gesproten uit een koninklijk huis en eens zelf moeten regeerende, verliet op jeugdigen ouderdom de wereld en het leven der grooten om zijnen Heer en God achter de kloostermuren beter te beminnen en te dienen. Vol van verdiensten na een held haftig en uiterst deugdzaam leven ge leid te hebben, ontving hij op vier en twintigjarigen ouderdom de kroon der uitverkorenen. Rome stelde hem aan als patroon cn voorbeeld der jeugd,en de H. Kerk begeert dat allo jonge lieden hom als voorganger navolgen en nadoen. In de onderwijsgestichten en scho len is het feest vandaag. In vergade ringen, patronaten, Zondagscholen en bijeenkomsten van jong9 christenen van beide geslachten heerscht er geest drift. Zes Zondagen achtereenvolgens, ter indachligheid van do zes jaren riio Aloysius in 't klooster heeft doorge bracht, zal men door gebed en naderen tot de HH. Sacramenten, eere en glorie aan den patroon der jeugd be- toonen en zijne liefde voor het oefenen aller deugden en het kwijten aller plichten zich herinneren en zich op zijne beurt trachten meer en meer te heiligen, 't Is mogelijk dat we zijne engel achtige zuiverheid niet kunnen navol gen, doch zijne uitstekende boetveer- digheid en versterkende versterving kan ten minste ten deele ook de onze wezen. De jeugd wordt immers tegenwoor dig niet streng genoeg meer opge voed Men laat ze to veol toe Mor. geeft ze te veel gelegenheid en gene genheid om zicli hel hoofd met ge waande rozen zonder doornen te kro nen Men laat ze bederven en verloren .gaari Men kijkt niet eens om, wan neer er gevaar bestaat in onbetamelijke woorden, gezegden, spreuken en ver halen in onhebbelijke en geile voor beelden in min christelijke vergade ringen en bijeenkomsten 1 Zou het dan niet meer dan van noode wezen dat men Sint Aloysius als voorbeeld vooruitschuivo, voor- stelle en vereere Immers geen ge hoorzamer kind en jongeling en hedendaags is de gehoorzaamheid en enderdanigheid verre gekweekt en van kant gezet hij de jeugd geen zui verder en reiner geweten en leven ont waart men,thans dat alles onzedigheid uitbelt en uitgeeft geen nederiger en ootmoediger en verstorvener dienaar Gods; komt men zulke jongelieden .nog tegen vindt men in gansch de 'geschiedenis onzer tegenwoordige christene omgeving Mij dunkt wel dat zulke voorheel den-voorstelling hoogst noodig, zeer heilzaam en uiterst zaligmakend zal zijn Mocht Aloysius, van verre toch zeker vele nakomers vinden, daartoe zal het vieren dor zes Zondagen in de kerken, patronaten, zondag- en week- scholen veel bijdragen. MARC. Voorzeker, de wereld is altyd ziek geweest, en altijd zal zij het blijven. De kanker die haar verteert, woedt in liaar sedert het begin dor tijden, en is eene dier kwalen, welke nooit volkomen genezen worden. Jaren en jaren heeft zij haar eenig genees middel, den godsdienstvan do hand gewezen en nu zou zjj in hare waanzinnigheid den hemelschen geneesheer zelveu, onzen God en Verlosser, willen vernielen. Hij, de goddelijke Zaligmaker onzer zielen, roept ons toe O gij allen die belast en heia den zijt, komt tot mij, en ik zal u verkwik* ken Gy die lijdt en treurt, komt tot mij, en ik zal u redden en vertroosten 1 Maar de godvergeten wereld wil van Jezus- Christus niet weten zij lastert zijuen heiligen naam, hoont hem in zijnen gezegenden per soon, loochent zyne godheid, beschimpt en •ervolgt Hem in zijn Kerk en zijnen gods dienst en zyne priesters. De Paus is de plaats vervanger van Jezus-Christus op de aarde daarom wil de wereld niets gemeens meer met den Paus zij haat hem, zy vervloekt bwn, zt) bezwaddert hem met oneer en schande, zy neemt de wapenen tegen hem, en Verkondigt luide dat zy niet tevreden zal zyn, 'nniangde Pang van Rome bestaat. En terwyl zij naar de middelen, om tot dit doel te geraken, uitziet, vermeerdert eene reusachtige samenzwering met uitgebreide vertakkingen de middelen ter verleiding, wapent den arm van ontelbare leden der geheime genootschappen en tracht overal, zoowel in de paleizen der grooten als in de hutten der armen, medeplichtigen aan te werven. Vandaar die revolutionnaire beroerten, welke zoo herhaaldelijk, onze hedendaagsche godsdienstige maatschappij met den onder gang bedreigen vandaar die vreeselijke ge varen, welke de kerk van alle zijden omge ven, en waarin zij onvermijdelijk zou moeten vergaan, ware zij geen Godswerk, waartegen al de krachten der hol in eeuwigheid niets zullen vermogen. Zoo gevaarlijk is de toestand, waarin de trouweloosheid van vorsten en volkeren on het toenemend ongeloof onzer eeuw de Kerk gebracht hebben, dat men ,inenschelijkerwijze gesprokenaan hare zegepraal en zelfs aau haar behoud zou moeten twijfelen. Wie toch zal haar redden 1 Wie ter wereld zal den Paus, wiens ondergang en val men reeds jaren gezworen heeft, aan de gevaren kunnen onttrekken Voorzoker niemand op do aarde! Maar de Eeuwige leeft, on God, die zijne kerk moet redden, wijst ons op de allerheiligsto Maagd Maria door Haar zal hy redden wat redding noodig heeft. Ja, dit is het vertrou wen, de zoete hoop van alle ware geloovigen en kinderen Gods, dat het geluk der wereld door Maria zal bewerkt worden. Wat staat er ons dan te doen om den bystand van de Allerhoiligste Maagd te beko men 1 Wie Maria bemint,bemint haren goddelijken Zoon en wio haren Godelijken Zoon bemint aanbidt Hem in het Allerheiligste Sacrament des autaars. Gaan wy dus dikwijls tot Hem in de H. communie, vereeren wy zijn II. Hart op eene bijzondere wijze eD wij mogen verze kerd zijn dat de woedende aanvallen van de vyanden der II. Kerk, zullen verijdeld wor den, het stout bestaan der boosheid tegen de onwrikbare rots van Petrus zullen wij zien verbrijzeld en zich zelf vernietigen. Vrienden van den hond van het H. Hart, voorstaanders van geloof en zeden, dat is uw werk, leden moet gij aanwerven om met u te strijden voor God en Vaderland tegen het ver derf der wereld. Gedenkt de woorden van den H. Aloysius van GonzaguaWat baat het u hier alles op aarde gewonnen te hebben, indien gij moe ziel hebt verloren. God heeft U geschapen en uit de niet ge trokken onze Goddelyke Zaligmaker heeft u verlost uit de klauwen des duivels en zyn kostbaar bloed voor u vergoten. Toont dus dat gij zyn discipel zijt en belijdt zonder vrees zijn Heiligen naam. AVE. AA- JL-i Mi JLJ> 2EC Op Zondag 12 Jnli zullen onze leden talrijk naar de Feestzaal stroomen om er den Gul- densporenslag te herdenken. De lessen om sloten in 't verleden, in 't roemrijk verledene onzer Vlaamscli-Katholieke voorouders, mo gen niet verloren Daarom doet het deugd aan 't hart talrylce geestdriftige huisvaders en moeders, jongelin gen en jonge dochters te zien vergaderen, om door 't opwekkend woord van knappe spre kers, nieuwe krachten te zien komen putten, om meer en meer te ijveren tot het verwe zentlijken van het dool van 't Christen Vlaamsch Verbond Do maatschappij nader bij Christus brengen. De verschillige standen der samenleving inniger doen verbroederen, en onze lieve Vlaamsche taal langs om| meer haar recht erkennen En als wij dit jaar mogen aankondigen dat het PATER STRACKE is, die de Ledenaars zal met eene voordracht komen vergasten, dan ware het genoeg gezegd, om geen enkel lid te zien thuis blijven En als wij dan nog 't genoegen zullen sma ken een zanger te hooren als de heer POL SPEECKAERT van Gent, dan zullen wy niet verwonderd zijn een aantal nieuwe leden in ons verbond te zien treden ter gelegenheid dezer nieuwe poging die het Bestuur aan wendt tot verheffing, tot veredeling en tot vermaak van 't volk. Ledonaars, allen op post, Zondag 12 Juli,om 4 ure namiddag. Over geheel Palestina verspreid vindt men een groot aantal monumenten, die aangewezen worden als begraafplaatsen van Bijbelsohe personen. Sommige daar van zijn onloochenbaar echt, terwijl daarentegen van niet weinige de echtheid aan ernstigen twijfel onderhevig is. Op den den berg Zion vindt men het graf van David, welks echtheid als vaststaande wordt beschouwd. Het is een geheel ge bouw, met koepels en torens en in het mid denpunt daarvan heeft men een zaal, die met kostbare tapijten is behangen. Men zegt dat het lichaam van David begraven ligt in in het gewelf beneden die zaal. In de vallei van Josaphat, in do naaste ^mgeving van Jeruzalem, zijn graven, waar*N van gezegd wordt, dat daar de lichamen van Jacobus en Zacharias rusten. Dan, op Gordon's heuvel, een verheven heid buiten de stadswallen, heeft men een oud graf in een schaduwrijken tuin, welk graf door velen wordt beschouwd als het graf van Christus en men gelooft algemeen dat het juist is, dat daar het stoffelijk over schot van den Zaligmaker is neergelegd. Een Engelsclie vereeniging kocht den grond hier met inbegrip van het graf, dat door vel© protestanten wordt bezocht. Een klein dwarspad, dat van den weg van Damascus afbuigt, niet ver van deze plaat3, voert naar het graf der koningen Een oude overlevering, maar die onjuist gebleken is, wilde, dat hier de begraafplaats was der koningen van Juda, vandaar dat deze plaats zoo genoemd is. Achter den Olijfberg, van welks top men geheel Jeruzalem kan overzien, ligt het bekoorlijke kleine dorp Bethanië, waar Martha en Maria woonden, die Jezus lief had eh ook Lazarus. Het graf van laatstgenoemde wordt aan gewezen ten Noorden tan dit dorp, aan den kant van een weg. Het is een diepe kelder onder de aarde die mon bereikt langs een smalle trap met velo treden, welke naar een klein gewelf voert. Dan moet men nog eenige treden afdalen om in het eigenlijke graf te komen. Boven dit' graf verheft zich nen moskee, met een kleine minaret, want de Mohammedanen, voor wie Lazarus een heilige is, hebben van deze plaats bezit genomen. Voor de christenen is het evenwel twij felachtig of op deze plaats inderdaad het lichaam van Lazarus aan de aarde werd toevertrouwd daarentegen schijnt er alle reden te zijn om aan te nemen, dat het monument aan den weg tosschen Jeruzalem en Bethlehem, dat wordt beschouwd als het graf van Rachel liet echte is. Het ligt op 4 mijlen afstands van Jeruzalem en 2 mijlen van Bethlehem verwijderd en de echtheid wordt erkend door Christenen, Israëlieten en Mohammedanen. Ten tijde van Mozes wees oen zuil de plaats aan, terwijl er in latere eeuwen steenen tot een altaar waren opgestapeld. Thans staat er een fraai gebouw, in den vorm van een moskee dat druk door bede vaartgangers wordt bezocht, voornamelijk door Israëlieten. Volgens de geschiedenis zou Jacob, vóór hij stierf, zijn zoon Jozef een gevoelvolle beschrijving hebben gegeven van den dood van Rachel en hoe zij hegraven was aan den kant van den weg, toen zij van Padon kwa men, den weg die voerde naar Ephrat, dat later Bethlehem heelte. Niet ver van Bethlehem ligt Hebron en in de nabijheid daarvan is de kelder van Machpelah, nu overdekt door een moskee, een zeer merkwaardige plaats die genoemd wordt in de geschiedenissen der Christenen, der Joden en dor Mohammedanen. Do kelder van Machpelah werd gekocht door Abraham van de zonen van Heth, voor 400 zilverlingen en bestemd tot fami- graf. Men zegt dat hij hier zijn vrouw Sarah begroef. Later begroeven Izaak en Ismaël hier hun vader Abraham en werd Izaak hier begraven door zijne zonen Ezau en Jacob. Hier werden ook Rebecca en Lea begraven en toen Jacob in Egypte stierf, gaf hij aan wijzingen dat zijn stoffelijk overschot hier eveneens moest'rusten, welke wensch door zijn zonen werd volbracht. Zes monumenten staan in de moskoo als aanwijzingen van de plaatsen der kelders, waarin deze lichamen moeten zijn bijgezet. Op korten afstand van het zuidelijk ge deelte van Sychar, in liet midden van Pales tina ligt een graf dat men aan Jozef toe schrijft. Eene overlevering uit de vierde eeuw zegt, dat hier de plek is waar Jacob, bij zijn terugkeer uit Padon-Arom, zijne tent opsloeg en een altaar bouwde, nadat hij het land voor 100 geldstukken had gekocht van de kinderen van Hamor. Later gaf hij het aan zijn zoon Jozef en daar legden de zonen Israels het stoffelijk overschot van Jozef neer, toen zij uit Egypte kwamen. Heel in hot Zuiden van Palestina ligt- een graf, dat gezegd wordt van Jozuë le zijn. De landstreek, waarin dit graf ligt, heet Tibnah, terwijl in de nabijheid, op den berg Hor, een graf ligt, waarvan de overlevering wil, dat daar Aron is begraven.Ook over dit graf is een moskee gebouwd. De aankondigingen worden uitsluitelijk ontvangen In het beheer der ruchtbaarheid DE AGENCE RECLAME GODTS Beurs* plaats, 2, Brussel, alwaar men kosteloos alle Inlichtingen kan bekomen, hetzij mondelings of schriftelijk. De kleine aankondigingen, vraag en aan bod van bedieningen, verhuren en verkoopin- gen worden slechts aanvaard mite te zijn ver zegeld, van den prijs, 60 centiemen per in voeging van 4 regels. Zij mogen afgegeven worden ten bureele van het blad. te Aalst, en in de AGENCE RECLAME GODTS* to Brussel. y Omschrijving Geeraardsbergen Wedstrijd van 18 Juni 1914. 29 merriën en 9 veulens werden aangebo den. De volgende promiën en medaliën werden toegekend Voor de veulens1® premie 100 fr. met zilveren medalie, aan M. Van Haezevelde, gebr., Opbrakel, voor Bretonnebruin 2* pr. 75 fr. met bronzen medalie, aan M. De Moor, Oombergen, voor Isabellabruin 3® premie, 50 fr. met bronzen medalie, aan de Weduwe Schutyer, Ste-Maria-Lierde, voor Bella, bruin; 4® promie, 50 fr. met bronzen medalie, aan M. Van Hazevelde, gebr., Opbrakel, voor Indigena, vos 5® premie, 50 fr. met bronzen medalie, aan M. Van Melckebeko, Grooton- bqrghe, voor Joconde, vos. Voor de merriën van 3 jaar1® premie, 125 fr. mot zilveren medalie,aan M. Kentane, Sraeerhebbe-Vioerseghera, voor Fleurbruin; 2® premie, 100 fr. met bronzen medalie, aau M. Keppens, Homelveerdegem, voor Lisette vos 3® premie, 75 fr. met bronzen medalie, aan M. Van Tenischo, Vëlsique-Ruddershove, voor Manonvos. Voor de merriën 4 jaar en meer1® premie, 300 fr. met zilveren medalie, aan M. Van Audenhove.te St-Lievens-Essche, voor A urore, bruin, 4 jaar 2® premie, 200 fr. met bronzen medalie, aau M. Brantegem, te Elene, voor Alice, bruin, 5 jaar 3e premie, 100 fr. met bronzen medalie, aan M. Van der Beken, te Velsique-Ruddershove,voor Belle Rose, bruin, 7 jaar 4® premie, 100 fr. met bronzen meda lie, aan M. Kentane, te Smeerhebbe-Vloerse* gliem, voor «Négresse», zwart-bruin, 7 jaar 5® premie, 100 fr. met bronzen medalie, aan M. Van Melckebeke, te Grootenberghe, voor Coquettebruin, 7 jaar. Bewaringspremiën van 1000 frank (Annuï teiten van 250 frank): Aan M. De Moor, Oom- bergen, voor Pauline, vos, 11 jaar, 4® annuï teit voor Aline, vos, 8 jaar, 4° annuiteit aan M. Van Haezelde, gebr., te Opbrakel,voor Mirza, vaal, 8 jaar, 3® annuiteit aan M. Meersman Aug., St-Lievens-Essche, voor Coquettebruin, 6 jaar, 2" annuiteitaan M. Van Temsche J., te Velsique-Ruddershove, voor Alice, vos, 9 jaar, 2® annuiteitvoor Bourguignonne,vos, 7 jaar, 1® aunuiteit; aan de gebroeders Vidts, Schendelbeke, voor Alicebruin, 5 jaar, 1® annuïteit. STERFGEVAL Woensdag hadden alhier de lijkplecbtigheden plaats van M. Kamiel Verleysen, in leven ge- meentebediende te Aalst. Plaatsgebrek belette ons aldan, de lijkrede weer te geven, uitgesproken door M. Aimé Leleu, ondervoorzitter van de Provinciale groep der gemeentebedienden. Wy laten ze hier nu volgen Mijnheeren, In naam van den Nationalen Bond der Ge meentebedienden van België; in naam mijner collegas van het Gemeentebestuur van Aalst, kom ik hier den droeven plicht vervullen een laatste vaarwel te sturen aan onzen zoo diepbe- treurden ambtgenoot en vriend C amiel Verleysen Het Gemeentebestuur van Aalst, verliest in Camiel Verleysen eenen verdienstlijken en voor- beeldigen beambte. Sedert 22 jaren gehecht aan het Bestuur, was hij voor iedereen een toonbeeld van werkzaamheid en oprechte verkleefdheid aan zijne overheden. Over een tiental jaren, werd hij bijzonder ge last met het opmaken der Kiezerslijsten. In het vervullen dezer taak wist hij spoedig bewyzen te geven van on gemeen e bekwaamheid en van on vermoeibare werkzaamheid. Men moet samen met hem gewerkt hebben om te kunnen oordeelen over de toewijding, de nauwgezetheid, de zorg en de kieschheid, welke hij in het vervullen van dezo moeilijke taak aan den dag legde. Ook wist hij, door die uitsteken de hoedanigheden de hulde af te dwingen van andersdenkende politieke korpsen, welke aan het Gemeentebestuur hunne tevredenheid betuig den, over het vervaardigen van die ly6ten. Moet men een beter bewijs zoeken dat do duurbare af lijvige op waardige wijze aan het vertrouwen zijner overheden beantwoord had. Zoo 't Stadsbestuur aan Camiel Verleysen eenen voorbeeldigen beambte verliest, Wij zijne Collegas verliezen aan hem eenen echten en ge trouwen vriend. Door zijne dienstvaardigheid, zijne rechtschapenheid en zyn altyd moedig en opgeruimd karakter, had hy de vriendschap en genegenheid verworven van allen die liem om ringden. Ja, ongelukkige vriend, te vroeg aan de liefde van vrouw cn kroost ontrukt. Wij beweenen uw afscheid. Wij die u van jongs af gekend hebben, weten hoe lastig de strijd voor 't leven is geweest. Heden was voor u de tijd aangebroken dat gy met volle vertrouwen en blijgemoed de toekomst mocht te gemoet zienHelaas I... Die tijd mocht voor u slechts een stond duren. Gods ondoordringbare beschikkingen hebben het zoo gewild. Als christenen moeten wij ons aan zij nen Goddelykcn wil onderwerpen... Moge de blijken van genegenheid en de deel neming van Allen in den smartclijkon rouw, die uwe duurbare ochtgonoote en kinderen komt te troffen, eene verzachting brengen aan hunne droefheid. Dat de gedachte dat Gods bermhertig- heid oneindig is en dat God Zyne dienaren nooit verlaat, die in Hem hun vertrouwen stellen, hem ook een steun weze. Vriend Camiel rust in vrede. Uwe overheden zullen uwe verdienstrijke loopbaan indachtig zijn, en wij,.uwe Collegas, zullen door onze go- beden toonen dat wij ware en oprechte vrienden waren. Vaarwel diepbetrourden Vfiendy rust in vrede, tot wederzieas. Uitslag van den prijskamp der Aardbeziëif* Eereprijsmet «President Roosevelt»: Ota HenriEereprijs met «Zwarte Beziën»; Ota HenriEereprijs voor het beste inpak,Da Roock Philip 1® Prijs voor het beste inpak: Botte Andreas 1® Prijs mot «Broekbeziën» (Triompe de Gand)Botte Andreas 2ePrijs met President Roosevelt De Roock Philip; 2° Prijs mot «Broekbeziën» (Tri omphe de Gand)De Roock Philip 2®Prijs met «Late Geel» (Jocnnda) Ols Henri; 2® Prijs met Broekbeziën Triomphe de GandKestens Edmond 2® Prijs met «Witte Beziën» (Louis Gautliier) Kestens Edraond 2® Prijs met «Late Geel» Jocun- da) De Roock Philip 3® Prijs met «Preai* dent Roosevelt» Joannes Borloo 3° Prijs met «Princesse Clementine»: Ots Henri 3® Prijs met «Madame Motet» Ots Henri 3° Prij3 met «Broekbeziën» (Triomphe do Gand Ots Henri 3® Prijs met «Broekbe ziën Triomphe de Gand Van der Kelen Frans 3® Prijs met Barons Laxlon Noble) 3e Prijs met «Princesse Louise Botte Andreas. Zondag 21 Juni Groote Algemeene Ten toonstelling en Prijskamp der Aardbeziën te Brussel om 9 are in de groote zaal der Krig- tene Centrale, Kogelstraat, 20, opgelüisterd door de tegenwoordigheid van Minister Ren- kin en verscheidene Volksvertegenwoordi gers. Het Sijndikaat van Pamel sal ook aan dezen Prijskamp deelnemen. ZomerBeizoen 19 14 Zondag 21 Juni, inhuldiging der groote symphonische concerten. Orkest van 125 uitvoerders, onder het bestuur van M. Leon Rinshopf, met de medewerking van Mad. Nicot-Vauchelet, van hot Opéra-Comique, Maandag 22 Juni, 31. Louis Dcravan hot opera Boston. Dinsdag 23 Juni, Mej. Elisabeth Amsden, van het opera van Boston. Woensdag 24 Juni, My. Marguerite Ro mantica, cantatrice. Donderdag 25 Jui, M. Felix Bellet, van het Opera Comique. Vrijdag 26 Juni, Mej. Dolorès de Silvera van den Koninklijken Muntschouwburg. Alle dagen 's Middags en om 5 1/4 ure,, orgelauditie door M. Leander Vilain. Om 3 1/2 ure sympbonisch concert, onder het bestuur van M. Paul Goossens. Om 8 1/2 ure groot symphoniseh concert, onder het bestuur van M. Léon Rinskopf. Om 10 1/4 nre dansfeest (Bestuurders M# en Mr P. Selderslagh). EENE BELANGRIJKE ZAAK VOOR DE UIT WIJKELINGEN NAAR CANADA. Vrijdag morgend werd voor de rechtbank eene zaak opgeroepen, die een voorgaande daarstelt en waarvan men met spanning het vonnis verwacht, dat op 3 Juli aanstaande, zal geveld worden. Ziehier namelijk de toedracht der zaak Een agent in landverhuizing, de heer Irenée Bauwens, wonende te St.-Amandsberg, had vier ambachtslieden, zekere, Allard, Pitis, Vercauteren en Vereecke, onzer stad, aange worven en ze naar Canada gestuurd. Dezo lieden, eens in Canada aangekomen, zagen zich, naar luid de besluitselen der ter- dediging, teleurgesteld. Het loon dat zy den aanvang wonnen, was niet voldoer.do om aan hunne noodwendigheden te voldoen, verre van aan hunne familie geld af te sturen, om deze in staat te stellen behoorlijk te le ven, zooals zy zioh dit voorgesteld hadden. De vier aangeworvenen werden steeds be- hoeftiger, en ten slotte waren zy verplicht een beroep te doen op den Beigischen consul, om naar 't vaderland te kunnen terugkeeren. De vier ambachtsmannen besloten in rechte te gaan tegen den heer Irenée Bauwens. De betichting te zijnen laste luidt als volgt: Onder bedrieglijke voorspiegelingen land verhuizers aangeworven en vervoerd te lieb- ben voor scheepvaartlijnen en agentschappen die geene volmachten in België bezitten om zulks te doen en waarvoor de Belgische re- geering aan den betichte, als onder-agent of vertegenwoordiger in België, de vereischte volmacht Diet verleend had voor Gent of eldera in het arrondissement tydens het jaar 1913. M* Jonckx bevindt zich aan de balie tot verdediging van den betichte. Mrt Leon Van Hollebeke en de Gottal stellon zich aan als burgerlijke part(j. In hunue be sluitselen, waarin z(j zich steunen op be drieglijke voorspiegeling van goed loon en overvloedig werk, aanleiding gevend tot schade, daar ze hier te lande goede loonea lieten varen, familie in den steek moesten la ten en tevens hun spaarpenningen besteed den, vragen zij, voor Vereecke en Vercau teren, elk 1500 frank schadevergoeding. Men ziet met belaugstelling het vonnis to gemoet, dat voorzeker weerklank zal vinden in onze gewesten, waaruit reeds zooveel per sonen naar Canada het land van belofte zooals men zegde, verhuisden. De rechtbank zal ep 3*« Juli uitspraak doen.

De Volksstem | 1914 | | pagina 5