Brussslsclie Kiekskens DAGBLAD Feestdag van de HB. Petrus en Paulus T EEN EN 'T ANDER Nog tiet Melfcest van Mgr. Nog ds stranding m da Gotlilanti Is duivenspel kansspel Eene stad gedeeltelijk afgebrand in Amerika Zondag 23 en baandag 23 Juni IS14 BestuurderJ. Van Nuffel-De Oendt. Dit nummer bevat 12 bladzijden en wordt verkocht aan 5 centiemen- r.v ene kleine martelares te Zeis Twintigste Jaargang n' 149 S CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN» Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. T UITGAAF, 4 u. 's avonds 0 0 2' UITGAAF, 7 u. 's avonds 0 Pour toute la publicité commerciale et fluaneièro du journal, s'adresser exclusivement l'Agence Réclame Gudts, 3. Place de la Bourse, Bruxelles. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4"kl. reg.) fr. 0,G0 Sport (per regel) fir. 1,09 3® bladz. (de regel) fr. 1,00 I Gemengd nieuws per regel fr. 2,00 4° bladz. (de regöl) fr. 0,30 I R echt.herstell. (per regel) fr. 2,00 Financ. aankon, (pörregol)fr. 3,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commerciale en finanoieele aankondigingen zich uitsluitelijk la 'wonden Agenee Réclame Godta, 2, Beursploats, Brussel. BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST M, GODTS, Beursptaats, 2 O. üerKsti-aat, Telefoon A 3299 Telefoon 114- De HH. Apostelen Petrus on Paulus wier feest de Kerk Maandag 29 Juni viert, zijn als twee sterke zuilen waar op de Kerk van Christus gebouwd is. Beidegeloofhelden stierven op denzeli- den dag onder de wreede vervolging van Keizer Nero. Petrus word gekruisigd, Paulus werd onthoofd. Petrus die op een kruis met het hoofd naar omlaag werd doodgemar teld, wordt niet zelden voorgesteld in beeld ot tafereel met een kruis in don arm.'Doch meer nog wordt hij afge beeld met sleutels in de hand. Aan u, zoo sprak zinnebeeldig Christus tot Lem, zal Ik de sleutels van bet rijk der hemelen geven Wat beteekent Gij zult bet hoofd zijn van Mijne Kerk, de meester van Mijn Huis, de opper herder van Mijne Kudde. Immers, iemand sleutels overreiken heeft altijd de beteokenisgehad iemand gezag en volmacht te geven. Zoo bij de blijde intrede van een nieuwen pas toor, worden hem de sleutels van de kerk overhandigd als zinnebeelden van zijn gezag over do parochiekerk. Uit de geschiedenis blijkt dat Petrus, r.a Antiochië verlaten te hebben, zij nen zetel govestigd hoeft te Rome en hem tot zijne dood heeft bekleed. Do Kerk van Rome wordt dan te recht de Moederkerk en de zetel van Petrus wordt de Aposlolieke Stoel ge noemd. De wettige opvolgers van den H. Petrus zijn dan natuurlijk de bisschop pen van Rome, die zijne plaats op den Apostoliekon Stoel bekleedon. Heden draagt Pius X de sleutels van het rijk der hemelen. Die sleutels ziju in zijne hand, even als in de hand van Petrus, de zinne beelden van zijne waardigheid en van zijn oppergezag in de Kerk van Chris tus. Van PiusX, den 26.2opvolger van den Prins dei' Apostelen, die vóór negentien eeuwen de Kerk bestuurde, kunnen wij dooreen onafgebroken rij van Pausen tot Petrus, den eersten Paus, opklimmen. Geen rijk in de wereld kan roemen op een zoo langdurig bestaan, op een z 'O heerlijk verleden als de Katholieke Kerk. Wonderbaar bestaan Wat werd in den loop der tijden tegen de Kerk en haar opperhoofd al niet ondernomen Doch al vruchteloos De hel, zegt kardinaal Mercier.teekent de geboorte der ketterijen aan, en de Kerk den dag hunner dood Laten wij met heilige fierheid onzen heerlijken naam van christenen, van katholieken dragen. De Kerk is, neen, niet eene harde stiefmoederzoo als M. Planquaert, de boezemvriend van M. Daens schreef, maar zij is onze roemrijke, onze goede, onze teedere moeder,ia wier schoot wij alle midde len van zaligheid, baar door Christus toevertrouwd, in overvloed genieten. Wij, wij moeten waardige kinderen van die H. Moedor zijn. En daarom hechten wij ons met geest en hart vast aan het zichtbaar hoofd der Kerk, den Paus, dien wij onzen Heiligen Va der noemen. Bewaren wij in onze harion den eerbied, de onderdanigheid en liefde, welke wij hem verschuldigd zjjn. In zaken oan geloof en zeden is hij onfaalbaar. Hem moeten wij door het geloof onzen geest en ons verstand onderwerpen. Hij is door God zelf als Wetgever in de Kerk aangesteld, en wanneer hij dan in delaatsle tyden uit drukkelijk bepaalt den ouderdom waarop de kinderen de Eerste Commu nie moeton doen, of de geloovigen uit- noudigt tot de veelvuldige Communie, moeten wij die voorschriften hoogach ten en met vreugde involgen. Hij is de Vader ons door God ge schonken, hem moeten wij eeren en liefhebben. Wij moeten onze liefde tot den Paus toonen met in de maat van ons vermogen liet werk Sint Pieters penning te ondersteunen. Iedere staat heeft zijn bestuur, zijne ministeriën aanzienlijke geldsommen moeten jaarlijks ingovorderd en uitge geven worden om de besluurskosten van elke Regeering te dekkon. Wat moet er dan noodig zyn om te voorzien in de uitgaven welke het Be stuur van de gelieele katholieke wereld verplicht is te doen Welnu sedert do Pauselijke Staten aan den H. Stoel ontnomen zijn, rnoet de Paus en do talrijke Congregatiën (ministeriën) die liem in het bestuur dor Kerk bijstaan, hoofdzakelijk door de offergiften der geloovigen geholpen worden, Op den feestdag van de HH. Petrus en Paulus zullen wij ons versterken in ons voornemen als goede kinderen van Kerk en Paus die plichten van eerbiedige gehoorzaamheid en van levende, werkzame en offervaardige liefde trouw te volbrengen. toonstelling van koloniale produkten en voorwerpen van inlandsche fabrikatie ver der omvat het programma nog internatio nale roeiwedatrijden, koersen voor auto- bootjes, eenen schietwedstrijd met de oor logswapens voor den Prijs der regeering, voetbalmatchen, roet)cupwedstrijden. Een luisterrijk koncert zal gegeven wor-. den door het krijgsmuziek. De feestelijkheden zullen sluiten met een galafeestmaal en een bal. Prijskamp van Rortio. Vrijdag namiddag heeft de jury uitspraak gedaan in den prijs kamp van Rome voor de bouwkunde. De prij9 is toegekend aan M. Smolderen, van Borgerhout. Er werd noch tweede prijs, noch eervolle molding verleend. Vertrek van de Copgoboot. Gisteren Vrij dag is de ESisabethville, om 1 ure. naar onze kolonie vertrokken met 113 passagiers. Weer waren er vele damn die hunne echtgenoo-, ten vergezelden. Aan boord bevond zich een der glijbooten, waarmee proefnemingen in Congo zullen gedaan worden, onder leiding van Goldschmit, die ook tusschen de vertrek- kenden was. Het schoon weer had wederom veel volk bijgebracht om het vertrek bij te wonen. On der de aanwezigen bemerkten we: MM. Reys, bestuurder der C. C. B.; Olyve, bestuurder van het ministerie van koloniën; De Backer, bestuurder der petroolmaatschappij in Con go; Heinck, afgevaardigde beheerder der S. B. C.; Gérard, Staatstoezichter, enz. Schoone hulde. 't Is honderd jaar gele den, van 1814, dat de Jezuïtenorde heropge richt werd. Te dier gelegenheid lieeft Z. H. de Paus een open brief laten verschijnen, waarin Hij aan de Jezuïten zegt Gij hebt het toeken waaraan men de wak- kere strijders erkent; gij wordt vervolgd, be- leedigd, weggejaagd door de tegenstrevers. Dat 16 het teekep; 't is uwe, gehechtheid en uwe voorbeeldige verkleefdheid aan de Kerk, die u de slechte behandeling op den hals trekken, en voor al de katholieken strekt u dat tot lof. De woorden van den H. Vader begroeten wij met de grootste vreugde en alle eerlijke lieden zullen met ons 't akkoord zijn om den wijzen iever en de deugdelijke werkdadigheid der Jezuïten naar het voorbeeld van den Paus te loven en te prijzen. Tegen den kanker. Ter gelegenheid der opening eener af deeling voor kankerlijders, in het Battersen-liospitaal te Londen, gaf doktoor Bell eene vöordracht'over eene kan kerbehandeling, welke door liem reeds van in 1903 vooruit gezet werd. Die behandeling bestaat in plaatselijke toepassing van zeer heete lucht, onder druk van eenige atmos- feeren. De kankercel wordt vernietigd, tel kenmale zij enkele minuten wordt blootge steld aan eene temperatuur van 115 tot 120 graden Fahrenheit, onder 3 tot 4 atmosferen druk. Een afdoende uitslag wordt evenwel slechts bekomen als de kwaal nog niet te ver gevorderd is. In de kankerafdeeling van ge zegd hospitaal zijn, sedert october 1913, een aantal lijders met heete lucht behandeld, on der gelijktijdige toepassing van bepaalde leefregels. Doktoor Bell stelde vast dat drie van de lijders als genezen mogen beschouwd worden, na eene kuur die slechts eenige we ken geduurd had. Mocht het de wetenschap toch gegund worden eene doeltreffende be handeling te vinden voor eene kwaal, die zooveel verwoestingen aanricht 29a Verjaring van den Congostaat. Aan staande Woensdag is het de 29* verjaardag der uitroeping van de stichting van den On af hankel ij ken Congostaat. Deze proclamatie, die moet aanzien wor den als de officieele intrede der Belgen in het koloniaal leven, geschiedde den 1 Juli 1885 te Vivi, na de erkenning van den nieu wen staat door de mogendheden, ondertee kenaars der akte van Berlijn, dewelke aldus het beschavingswerk bekrachtigden, welks programma, door Koning Leopold II, in de aardrijkskundige konferencie van 1876 werd voorgedragen. Ter gelegenheid dezer verjaring zullen de bureelen van het ministerie van koloniën gesloten zijn, en de Congoleesche vlag zal wapperen aan al de koloniale gebouwen. In Congo worden voor den 1 Juli groote feesten voorbereid. Er zal een Te Deum gezongen worden, eere-onderscheidingen zullen aan de solda ten, de werklieden en de inboorlingen der kolonie worden uitgereikt, eene troepen- schouw zal plaats grijpen, alsook eene ten- Bisschop van Gent VEREERENDE GELUKWENSCHEN Onder de talrijke gelukwenschen Z. D. H Monseigneur Stillemans, ter gelegenheid van zijn jubelfeest, toegezonden, zijn, benevens deze der Belgische Ministers en vele andere hoogwaardigheidsbekleeders, de twee .vol gende aan te stippcrvV Van wegens den Koning Oostende. Ik ben gelukkig II mijne hartelijkste heil- wenschen aan te bieden en ik wensch recht zinnig dat Uwe Hoogwaardigheid nog lang moge aan het hoofd blijven van het belang rijk Bisdom aan hetwelk gij gansch uw leven van klaarziende opoffering geschonken hebt ALBERT: Van wegens den apostolischen .Nuntius 's-Gravenhage. Ik neem gansch innig deel aan de vreugde van de priesters en de geloovigen van het Bisdom Gent, die zoo gelukkig zijn vandaag het Jubelfeest van hunnen teergeliefden Her der ie mogen vieren en ik vereenig mij met hen om God te danken over de ontelbare weldaden welke zijn bestuur hebben vervuld en om God te bidden dat Hij het kostbaar leven van den Jubilaris nog lang behoude. TACCI, Apostolische Nuntius. BEZOEKEN VAN GELUKWENSCH. Zijne Eminentie de Kardinaal Aartsbis schop van Mechelen en de Bisschoppen heb ben besloten aan Zijne Hoogweerdigheid Mgr Stillemans hunne gelukwenschen per soonlijk te komen aanbieden -den Zaterdag, 4 Juli. DE FEESTEN. Zondag, 28 Juni, in de Hoofdkerk van St- Baafs, te Gent, wordt om 11 ure een plechtig Te Deum gezongen door den Hoogwaardigen jubilaris. Daarna feeststoet. In alle parochiale Kerken en openbare Bid plaatsen van het Bisdom, plechtige Mis om 9 ure. Buiten Gent, wordt na deze Mis het Te Deum gezongen. Alle geloovigen van het bisdom zijn uitge- noodigd om, binst de maand Juni. eens te communiceeren ter intentie van Zijne Hoog waardigheid. WEINIG HOOP. De toestand van de Gothland verslecht nog, ten gevolge van het gedurig heen en weer wrijven der boot, bij hooge tij. Men vreest, dat het schip zal doorbreken. In den nacht van «Donderdag tot Vrijdag heeft de bemanning opnieuw het schip ver laten. Er bleef weinig hoop. het schip nog te kunnen redden. Uit Liverpool wordt gemeld Volgens een telegram te Liverpool in de reddersmaat schappij ontvangen, hebben duikers het ruim van het schip onderzocht om de schade vast te stellen. Zij konden ten gevolge der hevige deining, hun plicht niet volbrengen, doch konden toch vaststellen, dat er belangrijke schade moest zijn. De duikers hebben de luikgaten van de voorboeg toegelegd, ten einde te beproeven het schip vlot te houden, bijaldien het van de rots zou glijden. De sleepbooten kunnen onmogelijk de Gothland naderen en moeten zich tevreden houden met in de nabijheid te blijven. De duikers hebben al de waren welke zich. in de voorluiken bevonden, uitgehaald. De toepassing der Schoolwet. De bespa ringen in het leger. Hoe men voor de open bare gezondheid zorgt. Men schrijft ons Brussel, 26 Juni. Men heeft gemeld, dat er Dinsdag laatst een ministerraad is gohonden geworden. Ilc ben than9 bij machte, u eenige inlich tingen te geven, over hetgeen cr in den mi nisterraad besproken is. Na over allerhande kwesties gesproken te hebben, heeft M. Van de Vyvere zijne kolle- gas op de hoogte gesteld van den financiee- len toestand. Dan werd er gesproken over de toepassing der schoolwet. Er is besloten geworden, aan de gemeen ten de grootste vrijheid te laten, voor wat betreft de toepassing van het onderwijs in den vierden graad. Voor de zooveelste maal komen de bladen der oppositie met eene nota voor den dag, waarin de stad Brussel klaagt, dat het gou vernement op haar grondgebied gebouwen opricht, waarvoor geen belasting verschul digd is. Het schepenkollegie is daarin niet heel ern stig, daar het vroeger nog al gedaan heeft wat maar eenigszins mogelijk was, zelf kos teloos den grond aangeboden heeft, om te beletten, dat de krijgsschool naai' Elsene zou erplaatst worden. Op het oogenblik dat door de legerwet zul ke zware lasten op het land zullen drukken, is het niet zonder belang, even te herinneren welke overdreven uitgaven gedaan werden voor de krijgsschool. M.,Beernaert, die dan aan 't bewind was, had beslist, dat er slechts drie hektaren grond zouden gekocht worden en dat de uitgaven de drie miljoen niet zouden overschrijden. Welnu, de lokalen beslaan niet min dan zes hektaren en heel den bouw kostte 16 mil- Hoen... Maar laat ons vervolgen. Er werd besloten een prijskamp uit te schrijven voor den voor gevel. De genie zou dan wel voor de rest zorgen. In den voorgevel moest ook een eerekoer zijn. Toen de bouwkundige, Van Wassen- hove, wiens ontwerp verkozen werd, bericht kreeg over zijne zegepraal, werd hem ge vraagd, den eerekoer weg te laten. Ook moes ten er nu aan de ingangspoort twee zinne beeldige posturen zijn, alhoewel in het last- kohier gemeld was, dat er geen praalvertoon moest zijn. Dan besloot men nog drie hektaren te ont eigenen, rond de school, om de lokalen te vergrooten, om eene rijschool op te richten, om er prachtige salons te maken, om zulke groote kamers te bouwen, dat men er gemak kelijk twee regimenten kan logeeren, alhoe wel er slechts 150 leerlingen moesten verblij ven. De eerekoer, die nochtans zeer nuttig zou eweest zijn, werd vervangen door een ge bouw, waar leeraars en officieren gehuisvest werden. De grond, door de sad aangeboden, had eene waarde van 50 fr. de vierkante meter. Later verhoogde die waarde tot 100 fr. en meer. Gij kunt u dus voorstellen, hoeveel er is moeten betaald worden voor dien grond Men had hem meer dan de helft goedkoo- per gehad, hadde men ineens zes hektaren genomen. En wat is de uitslag De leerlingen be treuren hun schilderachtig hoekje van het Ter Kamerenbosch... 't Is er al te koel en te afstootend in de nieuwe lokalen. En daarbij, de beelden welke geplaatst zijn aan de ingangspoort zijn in zulken flauwen steen gebeiteld, dat zij reeds dreigen aan stukken te vallen. Mars verliest reeds zijn teenen en het beeld staat er nog maar drie jaar. Nog eenige koude nachten en zijn neus trekt er ook van door. Men zal dan moeten beginnen met hem te herstellen en te schil deren en dat zal kunstig zijn ??7??. Sedert lang leven de echtgenoot en D. L.-C5 in oneenigheid. Herhaaldelijk verlieten zij om de beurt hunne kinderen of een ervtfn, zij hier, 't zij elders. Onlangs nog, enkel© maanden geleden, werd het jongste kind te Selzaete -achtergelaten, bij eene vrouw, met nooit vervulde belofte er voor te zullen wer ken. Na weken en maanden geduïdvol wach- en, kon de vrouw het alzoo niet langer meer houden. Door tusschenkonist van den heer polieiekommissaris werd het kind naar hier teruggebracht en ter verpleging uitbesteed. Het schaapje is altijd zeer zXvak geweekt, zoodat het nog niet vreemd voorkwam, dat het op ruim 19 maanden ouderdom nog nrefe loopen kon, en hét dus voortdurend moest blijven liggen. De nieuwe verpleegster echter, kwam Woensdag de policie en het Armbureel ver wittigen, dét. er aan het kind iets meer moest haperen daar het telkens pijnlijk kermde als het werd opgenomen. Er werd dus besloten het aan een geneeskundig onderzoek te on derwerpen. Donderdag heeft een dergelijk onderzoek doen vaststellen dat het wichtje de beide voorarmkens en een der beentjes gebroken is en zulks sinds geruimen tijd. Dadelijk is het kind in de kliniek van het gasthuis verzorgd geworden, en heeft de heer polieiekommissaris een onderzoek ingesteld, om de oorzaak dezer onmenschelijke mishan deling, of wat het ook zijn moge, op te spa ren. Het gouvernement heeft besloten zooveel mogelijk de bestuurlijke diensten één te ma ken. 't Was noodig ook en het volgende feit zal zulks klaar bewijzen. Eenige dagen geleden, verscheen in het Staatsblad een koninklijk besluit, waarbij het verboden werd, melk, voorkomende van door de muilplaag aangetaste dieren, te ver- koopen, zonder ze eerst te koken. Dat besluit was 5 maand geleden genomen door den mi nister van landbouw, doch daar de dienst der openbare gezondheid afhangt van het minis terie van Binnenlandsche zaken, moest het 5 maand duren, vooraleer de twee ministe riën 't akkoord waren. Zou men geen kippenvleesch krijgen als men denkt, wat al mikroben er gedurende die vijf maanden binnengespeeld zijn HAROLD. Het Beroepshof van Luik komt een arrest te vellen, dat van groote beteekenis is voo*. duivenliefhebbers. Ziehier de leiten In Juli 1911 had eene duiverunaatschappij te Verviers eene prijsvlucht uitgeschreven op Mont de Marsan. Zekere M. liet eene duif inschrijven en won den eersten prijs. Zulks kwam verdacht voor, daar bij wete van vele liefhebbers de duif van Mniet in staat was deze vlucht van 887 kilometers in den opgegeven tijd af te leggeij. Om de zaak te beslissen werd een scheidsraad be noemd, waarin de voorzitters van de duiven- bonden zitting hadden. De duif werd onder- zoch en het bleek dat zij den prijs niet kon winnen. De prijs werd dus geweigerd, doek M... spande een proces in tegen de maat schappij en legde beslag op de gelden in han den des kasmeesters. Zijne rechtsvordering betrof 5.000 fr. (bedrag van den prijs) en 509 frank wegens veroorzaakte kosten. De vierschaar van Verviers, voor dewelke de zaak opgeroepen werd, besliste in grond- begin, dat duivenvluchten kans- en hazard spelen zijn, niet erkend door de wet en dat art. 1965 van het burgerlijk Wetboek niet in geroepen kon worden. De openbare machten erkennen overigens het spel niet, mits de re geering heeft besloten dat de taks op den dubbelen inzet, gestemd door den provincie raad van Luik, onwettig is. De rechtbank vernietigde dus de beslaglegging en ver klaarde M.ontheven van zijnen eisch. De tweede kamer van het Beroepshof, die op hare beurt de zaak had te onderzoeken, heeft na korte beraadslaging, dit eerste von nis bekrachtigd. 14.000 MENSCHEN ZONDER DAK. Honderd millfoen frank schade. Uit New-York wordt medegedeeld dat de historische stad Salem, in den Massachu setts, die, na St-Augustin, in Florida, en Ply mouth, de oudste stad der Vereenigde-Sta- ten was, is bijna voor de helft de prooi der vlammen geworden in den nacht van Don derdag op Vrijdag. Een groot getal straten van het westergedeelte der omgeving die zich uitbreidt tot aan de wijken uitsluitèlijk uit woonhuizen bestaande, zijn door het vuur geheel verwoest. Op de 38.000 inwoners welke de stad teil zijn er 14.000 zonder dak. De stoffelijke scha* de bedraagt honderd millioen frank. Tien personen zijn levend verbrand gewor den in de huizen staande nabij de nijver, heidswijk. Eene ziekenverpleegster, uit een hospitaal die door het vuur werd aangetast, stierf van schrik. Al de andere inwoners ge lukten erin te vluchten en verschuilden zich, bij duizenden in den omtrek. Vrijdag morgend werden talrijke beproef den opgenomen bij de inwoners der aanpa lende lokalitPten duizenden anderen ver blijven in kampen op de velden, op de kerk* hoven en op den boord der zee. Vijftien fabrieken, talrijke handelshuizen en een groot getal woonhuizen, waarvan er vele zeer oud en van groot historisch belang waren ,zijn vernield. Het vuur was ontstaan In eene schoenfa* briek. nabij den HeksenUeuvei t, ten wek ten der stad gelegen»

De Volksstem | 1914 | | pagina 1