OöQd van Joe GhamberEain 3DAGSLAD 'T EEN EN 'F ANDER '1 Me! van Z.D.H. M§r Siillemans De moordaanslag op dea Aartshertog Franz-Ferdinand van Oostenrijk en zijne vrouw SoGdelijk ongeluk te Gossslies Huilenland Bestuurder J. Van Nuffel-De Oeudt. Dit Ti manier bevat 12 bladzijden en wordt verkocht aan 5 centiemen- r.V TwmKgsïe jaargang n* JS3 5 CENTIEMEN HET NUMMER Zondag 5 £n f&aancfag S JisSi 1314 ABONNEMENTENi Zes maanden 4 franken. Eon jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van liet land. r ÜII6HAF, 4 u. 's avooSs 0 2' UITGAAF, 7 u. 's avonds 0 Poörtoute 1b publieité oorauierciale et ilnaneière da journal, s'adreut.er exclusiveruent k TAgenc© Réclame Godts, 2, Place da> la Bourse, Bruxelles. BUREELENI TE BRUSSEL I TE AALST Ü3jG09TS,Beureplaats, S j Kertsstra-at, Tèlel'oon A 3299 Telefoon 114 AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4kl. reg.) fr. 0,60 3* bladz. (dc regel) fr. 1,00 4e bladz. (do regel) fr. 0,30 Fiuanc. aankon, (perregel)fr. 2,00 Sport (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws per regel fr. 2,09 Recht.herstoll. (per regel) fr. 2,09 Overly den (por regel) Cc. 2,09 Commercials en flnancieele aankondigingen zich uitsluilelyk t9 wenden Agence Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. Go moogt niet bevreesd zijn van 'i good to doen. Nochtans velen zijn benauwd en dat geeft moed en steun aan de slechten. Niet noodig uwe goedheid en deugd op straat te laten slenteren, doch steekt zo ook niet weg, want er moe ten goede voorbeelden gegeven wor den. Niet benauwd zijn van 't gevaar, iedere maal dat plicht u roept. Gaat er op los, blijmoedig, haastig en rap, zooais men ter fessto zoude loopon. Niet benauwd zijn van tegenslag en tegenkanting. Do eerste misslag is er noodig, want dat vormt uwe wils kracht. Da tweede kan nuttig zijn. Indien go uwen moed nog niet op geeft na een derde ongeluk of misloop, zijt ge twee mannen sterk. Niet benauwd zijn van weinig for tuin te bezitten. Weest overtuigd dat vrede, edelmoedigheid, fierheid, eer lijkheid, vreugde, bestaan zonder rijk dom. Er zijn te veel menschen die de rijke geldschatton achterna loopen en wei al te driftig. Volen zijn er die er slecht gebruik van maken, ja to veel en nog meer overvloed hegeeren... Niet benauwd zijn omdat gij u zol- ven ter goeder trouw in den zak stak, doch verlaat die dwaling. De heiligen, gelijk alle meesterstukken zijn slechts langzaam volmaakt geworden. Niet benauwd zijn van de gewoonte; oordeelt nooit eene zaak, oen gedacht, «ene waarheid, door het getal der par tijgangers. Doet gelijk do honden. Zij nemen noch do rijkdom, noch do armoede, noch do eenzaamheid van hunnen meester in acht. Zij beminnen hem getrouw, 't Is u een voorbeeld. Gij ook zult Ons Heer beminnen alhoewel or zoovelen hem verlaten. Niet benauwd zijn van de duister nis, var. het moeilijke van uw ambt of stiel, want de menscli is slechts van w eerde, niet door de belangrijkheid, de ruchtbaarheid en de weerklank sjjuer werken, maar wel door den goe den wil en de wilskracht die hem be zielen. Een stroohalmtje, door eene boerin met genegenheid van de straat opge raapt, om den nest barer kippen te verzachten, zal meer belooning ver dienen dan tien uitstekende daden met hoogmoed ten uitvoer gebracht. Wan neer iemand aardkluiten zal gebroken, of gras zal gezaaid, of planken zal ge schaafd, of een tramrijtuig zal be stuurd, of de wielen der ijzerenweg- wagens zal gesmeerd, of wat brieven zal afgeschreven, of wat cijfers zal op rang en in orde gebracht hebben, 't is gelijk wat hij zal verricht hebben, in dien hij het eerlijk, fatsoenlijk en wel zal gedaan hebben, zonder leed of smart of hinderaan zijnen evenmensch ofgebuur gedaante hebben, zonder de Eeuwige Goedheid, waardoor alles bestaat, gelasterd of miskend te Leb ben, zal God bem genadig zijn en hem zijn Paradijs tol belooning schenken. Voor die welke hunne oogen naar boven willen verheffen, blinken en stralen alle ambten of stielen van dien glans van omhoog. Niet benauwd zijn van de dood, want rij is slechts een overgang, een korte en duistere deortocht die uit komt op de Plaats des Eeuwigen Lichts. {Naar R. Bazin.) Duiven nanr Dene- mnrlcexi. Door tusschenkomst van M. Georges Gits, Inschrijver van den Duivenlicf- hebbersbond van Antwerpen, vrerdsn 17 duiven losgelaten op Zondag 28 Juni, te AartUus, In Deneraarken. Wij vernemen dat; de eerste dezer moedige reizigers reeds denzelfden avond te 7 uro 54 thuis was, hebbende eene snelheid van onge veer 54 kilometers per uur afgelegd. Den tweeden dag hadden 7 duiven hun hok bereikt. Krlsis van overvloed In Holland zijn cr een duizendtal onderwij zers met diploma welke zonder plaats zijn. Daaronder zijn er nog verscheidene die verleden jaar hun uirgangsexaamen deden. Men mag hier niet uit de oogon verliezen dat men in Holland een diploma van hulponderwij zer bekomt na twee jaren studie in eene normaal school en het slagen in hot exaara, In België duren de studiën voor onderwijzer vier Jaren. Delgië en Gïilna S. Exe. Lou Tseng Tsiang, de gezant van China, die onlangs de koning de orde van de Groote Verdienste kwam brengen, had bij zijn bezoek, het inzicht te kennen gegeven nog naar Belglö te komen, om cr do groote instellingen en de bij zondere nijverheden te bestudeeren. De gewezen minister van Buitenlandscho zaken in China zal reeds aanstaande week tiju ontwerp uitvoeren. Hij zal ons ditmaal een niet officieel bezoek brongen, maar het zal dan ook betere uïlslagen opleveren voorde handels-en nijverheïdsbetrek- kingen tusschc-n België en China. M. Lou Tseng Tsiaugzal een der bijzonderste koolputten be zichtigen, alsook verschillends nijverheidswerk* huizen. Een record! De Duivenmaat- schappij La Ceittre-IIesbignonne, te Hannut. België, gaf verleden Zondag haren jaarlijkschen Prijskamp op Toury, met 2300 duiven, en er werd voor I8€5s'33ö ff^anSs gepould. Eexi ïco^serexs. Volgens het Cliileensche blad Dinrio Illustrado be staat er in Chili, op ongeveer 133 kilometers van de haven Tocopilla, een berg die voor het groot ste deel is opgebouwd uit kopererst. %De ge schatte hoeveelheid van dat erst bedraagt 2,000,000 kub. yard, of weinig minder dan hes geheele grondverzet bij den aanleg van het Panamakanaal. Men zegt, dat de berg is aangekocht door een Amcrikaansch syndikaat. In do Godsdienstige Week van Vlaanderen treffen we do volgende vertaling aan van ten brief, door Z. H. den Paus gestuurd aan Z. D. H. Mgr Stillemans, 25 jaar Bisschop van Geut. Aan onzen Hoogwaarden Broeder Antonius Bisschop van Gent. PAUS PIUS X. Hoogwaarde Broeder Ileil en Apostolischon Zegen De geestdrift waarmede de geloovigen van tno bisdom, zoo Wij gehoord hebben, ijveren om Uplechtigheden voor te bereiden ter gele genheid der aanstaande voltrekking van het vijf-en-twintigstejaar van uw bisschopschap strekt U voorzeker tot eere en is Ons hoogst aangenaam, 't Is immers eene getuigenis van uwe liefde cn van uw doorzicht, welk door dc goddelijke gunst en goedheid gedurende deze jaren zoo zeer aangmeide dat Gij geheel het bisdom met zulke werken en zulke heilza me ondernemingen ver rijkiet, dat de katho lieke zaak er verheugende aanwinsten bij vond en voor het toekomende oenen veel bete ren staat van zaken mag voorzien. Er zijn dus redenen Hoogwaarde Broederom U uit ganscher hertc geluk te wenschen niet alleen over mi langdurig maar bijzonder over uw vruchtrjk bisschopschap, en Wij bidden God dat Hij voor uwe verkleefde en liefhebbende kudde zulken goeden'herder nog zeer lang behoudc en beware. Deze wenschen vermlle de goddelijke gunsten weze deze gu nst U overvloedig verzekerd door den Apostelijhen zegen dien Wij als bewijs Onzer genegenheid, liefdevol in dm Heer schenken aan U, Hoog waarde Broeder, aan uwe geestelijkheid en cum uw volk. Gegeven te Rome, bij St-Picter, den 29 Juni 1914het elfde jaar van Ons Pausdom. PIUS PP. X. Met het iunigst genoegen lezen we in het zelfde blad nopens den gezondheidstoestand van onzon geliefden Bisschop Het is aan Zijuo Doorluchtige Hoogwaar digheid, ingezien den staat zijner gezondheid, tot hiertoe onmogelijk geweest te antwoor den op talrijke brieven en telegrammen van gelukwenschen welke hem zijn toegekomen. De toestand van Zijne Hoogweerdigheid is allerbest, en wy hopen den beminden Kerk voogd in 't kort geheel hersteld te zien. Onze levers willen niet nalaten Zijne Hoogt»eenhg- Ueidin hunue gebeden te gelenkou. Cabrinovic, da bommenwerper, doet volle dige bekentenissen. Men meldt nit Sarajevo aan de Wiener AUgemeine Zeitung dat Cabrinovic volle dige bekentenissen heeft gedaan. Over eenige woken had hij in een koffiehuis van Belgra do gelezen, dat de aartshertog op 't einde van Juni naar Sarajevo zou komen. Hij toon de het blad aan Prinzip, die met de kaarten aan 'i spelen was. Den volgenden dag ont moetten zij elkander in een park van Bel grado, besloten zich op te oGeren voor het vaderland en den aartshertog en de hertogin van Hohenberg en hun gevolg te dooden. Om bommen te -bekomen wendden zij zich tot Milan Pribicsevitch, oud Oostenrijksch- Hongaarsch luitenant, die in 1905 gedeser teerd is, en thans gehecht aan den Servischen staf en sekretaris van de pan-Servisclie ver- geniging Nordna Obrana. Pribicseyitch zond ze naai- de ccmiiadje Cyganievic, die hun zes bommen zond en evenveel revolvers, alsook cyanuur van polïvtcli, opdat zij het r.oodige zouden hebben om zich te zelfmoorden na Let plegen van den aanslag. Cabrinovic en Prinzip vonden te Belgrado een derden compagnon, een stodent, Trifko Grabes genaamd. Alle drie begaven zich af zonderlijk naai- Sarajevo. De uitdeeling van Lommen en revolvers had plaats op den dag van den aanslag te half elf 's morgends, in eene suikerbakkerjj, gehouden door den ge- naamden Bleinitch. Daarop nam elk de Ivem aangewezen plaats in, Cabrinovic op de Kumurijabrug, Prinzip op 100 pas afstand op den hoek der Frans- Jozefstraat en Appelkade. Prinzip heeft doze verklaring in hoofdzaak bevestigd en is bij zijn verhoor uitgevaren tegen de andere?) medeplichtigen, dn zich achterbaks hebbest gehouden en hun post hebben verlaten. Na het verhoor is Bleinitch, de eigenaar van den winkel, waar de wapen3 verdeeld zijn, gevang-en genomen. Ook de student Trifko is aangehouden. Hij was cp de vlucht gegaan en is te Tratsch, bij de Servische grens gevat- Bij zijn verhoor heeft hij zijn medepïich- heid bekend en gezegd dat hij de bom, die men hem ter hand gesteld had, heeft wegge gooid, toen hij zag dat Prinzip's schoten doel getroffen hadden. Cabrinovic heeft verklaard dat zij nog drie medepliclitigen hebben, maar hij ze niet wil noemen. Milan Pribicsewits. övcr dien Milan Pribicsewits wordt nog liet volgende vermeld Naar de avondbladen melden zijn er bezwa rende aanwijzingen, dat Milan Pribicsewits, de sekretaris ran de groot-Servische vereeni- ging Nordna Obrana en majoor van het Servische leger, bij den aanslag betrokken is geweest. Door zijne bemiddeling zou de laffe moordenaar bommen uit het tuighuis van 't leger te Kragoejewals ontvangen hebben. Het bericht der avondbladen is nog niet be vestigd. Pribicsewits is vroeger eerste-Iuitenant in het Oostenrijksche leger geweest en bij gele genheid van een proces w'egens hoogverraad te Agram tot gevangenisstraf veroordeeld, die hem echter kwijtgescholden is. De Hjkplechtïgheden. Toen de trein met de lijken van den Aarts hertog en zijne gemalin te Weenen aankwam bevonden zich tal van overheidspersonen, waaronder de nieuwe aartshertog-troonop volger, de minister van oorlog, de stafoverste van liet Jeger, enz., op de kaai. Ook talrijke damen in zwaren rouw bevonden zich daar. De aartshertog-troonopvolger stapte in den wagon en bleef eertigen tijd voor het lijk van zijn oom bidden. Meest alle aanwezigen barstten in tranen los, toen de lijkkisten uit den wagon gebracht werden. Ook op den doortocht naar de Hofburg was de ontroering algemeen. Talrijke perso nen knielden in de straat toen de stoet voor bijtrok en stortten een gebed voor de ziele- rust van het vermoorde echtpaar. In de kapel van de Holburg werden de lij ken gezegend. Daar bevonden zich de aarts hertoginnen Zita, Maria-Theresia en Maria- Annonciata. Hunne ontroering was indruk wekkend. Vrijdag morgend werd het volk toegelaten vooibij de lijkkisten, die in de rouwkapel tentoongesteld waren, te defïieeren. ?s Namiddags, om 4 ure, had de plechtige lijkdienst plaats. De twee lijkkisten, in zilver met gouden versiersels, rustten op een katafalk. Het was een hoogst roerend oogenblik, toen de oude keizer, vergezeld door de hoogw&ardigtieids- bekleeders van het keizerlijk huls, in de lea ped kwamen plaats nemen. Verders waren aamreng. at lateilioiodea 4ec vermoorden, de ministers, diplomaten, de pauzelijke nun- cius, afgevaardigden van het leger, enz. Kardinaal prins-aartsbisschop Piffl las de laatste gebeden en zegende de lijken. Daarna defileerden de aanwezigen voorhij de kisten De ontroering was zeer groot- Eens de lijkdienst geëindigd werd de kapel gesloten. Eene overtalrijke menigte verdrong zich in de straat welko naar de Hofburg leidde. Kei zer Franz-Jozef, alsook de nieuwe troonop volger, Karel-Franz-Jozef, werden geestdrif tig joegejuicht. Een incident. De ttienigte wilde zich alsdan naar liet ge zantschap van Servië begeven, om er eene betooging te houden, doch, zij werd door de policie uiteengejaagd. Wijze maatregelen. Ten einde nieuwe betoogingen te voorko men, is de Servische vlag, welke aan het ge- zantscliap wapperde, ingehaald geworden. Vrijdag zijn ook een groot getal Servische werklieden, welke door hunne Oostenrijk sche patroons afgedankt waren, naar het ge zantschap gekomen, ten einde hunne papie ren in regel te brengen om naar hun vader land terug te keeren. Een roerend tooneef. De kinderen van aartshertog Franz-Ferdi- nand zijn Vrijdag avond, rond 5 ure, in ge zelschap van hunne tante, prinses Henriette Chotek, te Weenen aangekomen. Rond 7 1/2 ure, werden de arme kleinen naar de kapel van de Hofburg gebracht, om er voor de lijken hunner ongelukkige ouders te bidden. Een hartroerend tooneel had er plaats. Naar de laatste rustplaats.... Aartshertog Fran z-Ferdin and en zijne gemalin werden in twee lijkwagens geplaatst, om ze naar de Ooststatie te voeren. Op bevel van den keizer, werd op heel den doortocht van den stoet, de haag gevormd, door het garnizoen van Weenen. Eene over talrijke menigte verdrong zich achter de sol daten. ~J" Overal werd bij het voorbijtrekken der lij ken de eer bewezen. De menigte ontblootte zich stilzwijgend en vele lierlen weenden. In de statie bevonden zich de aartsherto gen Karel-Franz-Jozef, Pietcr-Ferdinand, Leo pold-Salvador, Franz-Salvador, Frederilt, Ka- rel, Stef aan, Eugeen, Karei, Albert en Jozef, prins August-Leopold van Saksen-Coburg* de minister van oorlog en de opper-officie- ren. De trein vertrok om 10 ure 55 min. en kwam om half één, te Pcchlare aan. Van daar wer den de lijken naar Artstetten gevoerd, waar zij in den grafkelder van Aartshertog Franz- Fardinand zullen bijgezet worden. Huiszoekingen. Donderdag en Vrijdag heeft de policie tal rijke huiszoekingen gedaan hij Servische studenten welke te Praag verblijven. Eene groote partij brieven werden aangeslagen. In de Russische dagbladen. De Russische bladen klagen op alle toonen, dat hei Slavische ras al te veel te lijden heeft in Bosnia. De o Courrier de St-Pétersbourg meldt Het is noodig, dat men in Oostenrijk wete, dat Rusland van nabij de gebeurtenis sen in Bosnia volgt. In naam der mensehe- lijkheid moet Rusland zijn plicht doen," ten opzichte van broeders, die onder vreemd juk zuchten. De Gazette de St-Pétersbourg schrijft Oostenrijk daagt dus heel de helft van Eu ropa uit. Het is noodig, dat Servië en de an dere Slavenstaten van het Duitsche juk be vrijd worden.... Een lijkdienst te Brussel. De koning heeft generaal Deruette, staf-of ficier, en kommandant Doutrepont, ordon- nancieofficier, gelast hem te vertegenwoordi gen in den lijkdienst welke Zaterdag mor gend, ten 11 ure op last van het gezantschap van Oostenrijk-Hongarië, plaats had in St- Jaak-op-Coudenberg, te Brussel, voor de zie lsrust van aartshertog Franz-Ferdinand en van zijne gemalin. Vrijdag is de beruchte loe Chamberlain op zijn buitenverblijf nabij Birmingham over leden. Jozef Chamberlain, een der meest gekende Engelsche Staatslieden, werd te Londen ge boren in 1886. Men weet dat de kwestie van het stemrecht voor de uitlanders, voor Chamberlain en Miller het voorwendsel is geweest om den oorlog aan de Zuid-Afrikaansclte republiek te verklaren. Het was een ongehoord complot, waarbij Chamberlain tekst nam van een verzoek schrift, door 31X584 te Johannesburg gevestig de Engelschen onderteekend, die inriepen om uit de slavernij dei- Boeren verlost te worden. Op 9 luni 1899 deed Krüger voorstellen sei nen aan de Britsche regeering om het geschil aan het scheidsgerecht te onderwerpen, doelt Chamberlain, die oorlog wilde, schipperde en bleef schipperen, terwijl intusschen de uit landers luider en luider om de tusschenkomsg der Britsche regeering schreeuwden. Zooals men weet bereikte het komplot zijn doel en op 11 October brak de oorlog uit. Wat die oorlog was. is genoeg bekend, en welke rampen en onheilen Gliamberlain oveü Zuid-Afrika en over zijn vaderland trok ook. Men weet tevens, hoe later aan het En* gelsch volk de oogen open gingen en hoe da conservatieven van het bewind vlogen om plaats lo maken voor de grootste liberale meerderheid die ooit in het Engelsch Parle ment zetelde. Het Engelsch liberaal gouvernement heef* na korte jaren de volledige zelfstandigheid der Zuid-Afrikaansche Unie erkend en de eerste minuter van dit vrije gemeenebesi was Louis Botha. Ja, Zuid-Afrika was veroverd door Enge land, doch de Boer stelt er de wet. Joe Chamberlain, die een heel begaafd man was, heeft, zooals men ziét, zijne gaven aan eene heele slechte zaak gewijd...* Droevig einde van een automobielritje. De autovoerder van een Brusselschen eige naar maakte van de tijdelijke afwezigheid zijns meesters gebruik, om met vrouw en kin deren een ritje te ondernemen uaar Charle roi, zijne geboortestreek. Alles ging goed lot daar. Doch te Charleroi ontmoette de voerder eenige oude kennissen» Men bleef er drinken, zoodat het laat in den nacht of liever vroeg in den morgen was. toen de terugreis naar de hoofdstad werd aanvaard. De gedienstige autovoerder had een zijner vrienden, Max R22 jaar oud. van Montigny, alsook deze vriendin, verzocht* de reis naar Brussel meê te maken. Het ge zelschap genoot van de zoele nachtlucht. Evenwel, te Gosselies stuurde de autovoerder recht op een hoop kasseien, met het gevolg dat het rijtuig omsloeg. De inzittenden kwa men er met min of meer zware kneuzingen van af, doch veel erger was Max Rge- steld. Deze. het ongeluk voorziende, meende verstandig te handelen met uit den auto te springen. Hij kwarn evenwel met het hoofd tegen de kasseien terecht en werd opgenomen met gebroken schedel. In stervensgevaar ia de jonge man naar het vaderlijk huis over gebracht. NEDERLAND Het Nederlandsch-Poitugeesch geschil aangaar.de het eiland Timor In hot Nederlaiidsch-Portugeesch geschil betrekkelijk de beperking der bezittingen dor beide landen op hat eiland Timor, heeft da scheidsrechter uitspraak gedaan ton gunste van Nederland. FRANKRIJK Juweelendiefstal te Calais Een onbekende heeft graaf Mouravieff. te Calais eene beurs ontstolen, welke voor 100.000 fr. juweeleu en 5.000 fr. iu geld in hield. Vier Belgen worden het slachtoffer van «en auto-ongeluk Nabij Mazagran. op do baan Rethel, heeft een schrikkelijk automobielongeval plaats ge grepen. In het rijtuig dat naar Lvon reed, be vonden zich do heeren Nagant, machienbou- wer to Luik Stellingswerf, bankbestuurder; Limbourgen Maris, renteniers te Hasselt, en werd gevoerd door deu chauffeur Deblaue. De auto kantelde tijdens zijn tocht om. M. Maris bleef dood ter plaats en M. Nagant werd oen sleutelbeeu gebroken. De chauffeur is zeer erg gewond, maar verkeert in geen stervensgevaar. M. Stellingwerf is licht ge- kuousd geworden. Een deserteur van het vreemdenlegioen aangehouden te Marseille Bij de aankomst van depaketboot Maine* komende uit Orau, is de Duitsche weglooper Benoit Vierregge, 20 jaar oud, aangehouden geworden. Vierregge was uit het vreemde»- legioen gevlucht. Een andere deserteur dio liem vergezelde, heeft de vlucht genomen. Verriegge verklaarde dat hy iu den laatstea t(jd uit Duit8ch!and bedreigende brieven, ha^ ontvangen die hem aatizetteden het legioen te ontvluchten eu naar Duitscliland terug te keeren. Borgongeluk Een leerling eener vakschool van Geuove# -de 15-jarige AmiBadan, is tijdens de beklim» raing van den Petit-Bernard, van den berg gevalleu «tyredood geworden. DUITSCHLAND Verdaging der vervolgingen tegen Fosa Luxemburg Vrijdag, tydens de zitting van liet gerechte* kof dat de socialistische oproermaakator Roat

De Volksstem | 1914 | | pagina 1