Onzedige mode Het drama van Sarajevo De suifragstten aan het werk 'T EEN EiTT ANDER FruitkBiforen In Jul Buitenland DAGBLAD BestuurderJ. Van Nuffel-De Qendt Vrijdag 10 Juli 1914 Twee brandstiebtsters op heeterdaad betrapt Stand dar Moes- en De gebeurtenissen in de Balkanen Twintigste jaargang n' 158 ABONNEMENTEN! Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. I' UITGAAT. 4 o. "s avonds 0 0 V UITGAAF, 7 u. 's avonds 0 Pour 'tottte la publicité commoirciale et financière du journal, s'adresser exclusivement k I'Agence Réclame Go4tS,2, Place da la Bourse, BruxeUes. 2Z CENTIEMEN HET NUMMER BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST flRiüODTSvBeiir&ptaats, 2 I itencstraat, Telefoon A 3299 Telefoon 1U AANKONDIGINGEN KI. aank. (i tot 4 lel. reg.) fr. 0,60 i Sport (per regel) ft. 1,00 3« bladz. (de regel) fr. 1,00 I Gemengd nieuws per regel fr. 2,00 4e bladz. (de regel) fr. 0,30 I Recht.lieratoll. (per regel) fr. 8,00 Flnanc. aankon, (perregel)fr. 8,00 J Overlijden (per regel) it. Commeroiale en fln&ncieale aankondigingen zich uifcsluitelyk tf wendenAgenee Réclame Godts, 2, Beurspiaats, Brussel. Mogen we de puntjes op de i's zet ten Eh wel dan schrijven we reehtuit de zotte mode, die uit *t bedorven Parijs komt, is onzedig. Daar valt niet aan te twijfelen en geene deftige christin mag ze volgen zonder te verzaken aan eerbaarheid en zedigheid. Overal en bij iedereen moet men Eijnen invloed gebruiken om die on zedige mode tegen te werken. De mevrouwen uit den bflgoeden stand moeten het voorbeeld geven en toonon aan hunne dochters en dienst boden.De kleermaaksters kunnen ook door hunne deftige aanwakkeringen en hunne eendrachtigheid veel verbe tering bijbrengen aan dien toestand. De oversten van onderwijs- en op voedingsgestichten moeten ook uit al hunne macht en kracht tegenwerken om die verderielijke en zedenkwetsen- de kleederdracht te doen alnemen en zelfs te vernietigen. De Liguo patriotique der Fran- sche Vrouwen gevestigd te Parijs, in de St-Honoréstraat, 3ÖS, komt het volgende schrijven aan de Parijsche gazetten over te maken Om do wettige nieuwsgierigheid der drukpers in te volgen en te toonen dat ouzo pogingen met goeden uitslag werden bekroond, hebben we het ge noegen u te laten weten dat onze strijd tegen de onzedige mode goede vruch ten aiwerpt. Do openbare meening is met ons tegen do verderfelijke mode. Duizende vrouwen uit al de stan den dor maatschappij doen zich op schrijven in onze honden. Wij zenden aan onze deelgenooton briefjes die ze moeten toekonen en waarbij ze het vaste besluit nemen alle uitzinnighe den en grilligheden in 't ltleudeu ta vermijden. Wij overtuigden de eigenaars der groote modemagazijnen om hunne medewerking in onze betere levens wijze en kleoderdracht to bekomen.Zij stemden volkomen too en veranderden, verbeterden hunne uitstallingen en mode-catalogon. ji Verscheidene kleermaaksters zon den ons insgelijks hunne bijtreding. Wij schroven ook aan al de perso enen die met ons meedoen in 't tegen werken der onzedige mode, van er op aan te dringen bij hunne kleermaak sters de zedigheid en de deftigheid voor to staan. Aan dien uitdrukkelij- ken wil kunnen ze onmogelijk weder- etaan. De omzendbrief is geteekend door bet édelste en rijkste volk van Frank- rijks hoofdstad Burggravin do Vé- lard, markiezin de Montaigne, mark gravin d9 Juigné, Mevr. Delacourt. markgravin de Villèle en hertogin de Maillé!» Maar waarom zoo ver van hier een voorbeeld van ware werkzaamheid te gen het ondeftig kleeden gaan opzoe ken? Laat ons Bravo toeroepen aan de zusters der meisjeskostschool van O. L. V. ten Doom te EeclooZe komen aan de ouders van al hun jeugdige leerlingen volgenden omzendbrief te oturen, die we tor bedenking geven aan al onze meisjespensionaten. «M Hunne doorluchtige Hoogweerdig- heden de Bisschoppen van België ves tigden aller aandacht op het onfat soenlijke der hedendaagsche mode, en herinnerden ieder den plicht door zijn eigen kleederdracht tegen hare buiten sporigheden verzet aan te teekenen. Daar dit even belangrijk is voor al wie de christelijke jeugd opleiden moet, zoo onderwijzeressen als ouders, nemen we eerbiedig de vrijheid u te berichten dat onze geliefde leerlingen, van Paschen af, het volgende in acht moeten nemen 1) Geen lage lijfjes of uitgesneden halsstukken. 2) Geen doorschijnende lijfjes noch korte mouwen, 3) Wat de rokken betreft, al ziji» ze smal, toch moeten ze onberispelijk zedig wezen. Wj zijn overtuigd dat de ouders onzer geliefde leerlingen het, in dit alles, volkomen eens zijn met ons wij maken van deze gelegenheid gebruik om ben te bedanken voor hun krachti- gen steun, waar het de zedelijke en verstandelijke vordering geldt der ons toevertrouwde kinderen. Hoogachtend en oprecht genegen; (getMoeder Ckantal.o Is dat niet wel gezegd en geschre ven. Geloof me, 't zal deugd doen. Dat is een loofwaardig pogen om ook de al te'verregaande lichtzinnigheid in te toornen onzer kloine modepronker tjes, die maar te dikwijls uit de kost school zolf die kinderachtige onbe wustheid medebrengen waarmee ze langs wegen en straten verergernis kwistig rondstrooien, en in naam der zoogezegde schoonheid veel méér aan alzichlelijke giraffen of schaatsendan sers gelijken. o 't Mag de onnoo- zele mamaljes eens doen nadenken. Wel geschreven confrater en ge zijt bedankt voor den strijd dien go zoo manhaftig in Vlaanderen meevoert tegen de onzedige mode. Dank in naam der openbare deftigheid I Premiën vooi' reizigers Sommige Amerikaansoho spoorweg-maat- schappijen, die elkander konkurrentic aandoen, weten niet wat mivinden om de reizigers aan te lokkon. Een dezer maatschappijen, om het publiek aan te sporen plaats te nemen in hare treinen, heeft besloten, zes dagbladen, drie weekbladen en acht maandschriften ter beschikking der reizigers te stellen. Het is verder aan de reizigers geoorloofd de dagbladen mede te nemen. Onnoodigte zeggen dat dit kleine middel ver bazende uitslagen geeft. De Amerikanen die het goad mat kwistige hand rondstrooien, verwaarloozen evenwel ook geene gelegenheid om eene kleinigheid te spa ren. On.250 lanaverlitLizers. Een groot aantal Belgen, schrijft men aan de Gazet van Brugge die over eenige maanden naar de Vereenigde-Staten vertrokken, bevinden zich, bij gebrek aan werk, in de diepste armoede. In zekere groote steden, namelijk to Détroit en te Mount-Clemens (Michigan), loopen duizenden werklieden van alle nationaliteiten op straat. Vele Belgen kunnen, ter oorzake van hunnen ellendigen toestand, niet naar België terugkee- ren. Onze MiBsionarissen. Met het doel het onderwijs van de zendelingen, bestemd voor de evangelisatiè in Congo volledi ger te maken, hebben, naar wij vernemen, de Paters Jezuieten besloten, in het vervolgde toe komstige Missionnarissen een volledigen cursus in het coloniaal recht te doen volgen. Met dit doel heeft men zich gewend tot den heer Denyn, kabinetshoofd van den minister van koloniën, en professor aan de Hoogeschool te Leuven, om dezen cursus te geven. Zonder twijfel zal de ken nis van het koloniale recht van veel nut voor onze missionnarissen kunnen zijn. Visclierlj Gedurende de maand Juni werd ter vischmijn voor 495,219,70 fr, visch verkocht, tegen 437,950,30 in 1913. De opbrengst is verdeeld als volgt228 Bel gische stoom- en zeilsloepen, 407,484,70 6 En- gelsche, 7,659,30 10 Fransche, 5,668,50; 2 Nederl&ndsche, 9,211,50; 7Deensche, 39,588.90 4 Noorsche, 22,731,80; kleine visch, 2,825 ft*. Met BelRiscïi School, schip Het schooischip l' Avhivir is sedert eenige dagen gelost en ligt nog altoos in de haven te Hèvre. Het schip zal binnen enkele dagen naar Antwerpen komen. De stuurman Meuleraeesler verlaat het school- schip om kapitein te worden van de KasaÏ, het grootste zeilschip van België. De nieuwe kapitein heeft al zijne vaarkundige •tudiën gedaan aan boord van de Belgische Sc hooi schepen. Belasting op vreemde werklieden. In Frankrijk, zooals we reeds schreven, gaat die kwestie opnieuw besproken worden. Volksvertegenwoordiger Pu- grlisfe Conti heefteen bepaald voorstelgedaan. Hoofdminister Vinani i§ er tegen, maar een deel syndikaliston cu socialisten zullen het steunen, met de bewering dal, als de vreemde werklieden, Spanjaards, italianen en belgen meest, zullen be iast zijn, er werkvolk zal tc kort zijn en de loo- nen der fransche werklieden zullen stijgen. Ze vergeten echter, die fameuze internationale verdedigers van de werkende klasse, als Frank rijk, die armen te kort heef*, de vreemdelingen treft, de landen dier vreemdelingen met of tegen de goeste zullen gedwongen worden, eveneens beschermingsmaatregelen te nomen. Ondertussohen zuilen onze belgische werklie den-uitwijkelingen met belangstelling hot debat in de fransche kamer volgen. Q-outl in. de Staatsban ken. Het inkas in gemunt goud in de Bank van Frankrijk, bedroeg op 2 Juli laatst 4 milli ard 57 millioen. 't Is liot reusachtigste cijfer dat ooit bereikt weTd. Volgens de laatste opgave der Bank van En geland was er voor een bedrag van 1,246,667 pond sterling gemunt goud voor handen. In de Duitsohe (leictisbank was er voor meer dan 25 millioen mark aan gemunt goud inkas, 't z|j 98.8p.k. van het goudgeld dat in den omloop gebracht werd. In de Nationale Bank van België overtreft het inkas van gemunt goud thans de 260 millioen, 't zij rond de 40 millioen meer dan verleden jaar op dees tijdstip. Dat inkas verwezenlijkt 44.35 p. h. van het goudgeld dat in den omloop is, De toestand tusschen Oostenrijk en Servië Voorliet oogenblik doet niets eengewapend konflikt voorzien tusschen Oostenrijk en Ser vië, doch zeker is het, dat beide landen bezig zijn alle militaire voorzorgen te nomen, welke zij geschikt achten. Aan de Servische grens worden de Oosten- rijksche troepen in massa bijeengebracht, ter- wyl dag en nacht werklieden elkander aflos sen, om verdedigingswerken op te richten. Zondag avond kregen twee Servische leger korpsen bevel, zich in den omtrek van Mitro- vitza te kampeeren. Huiszoekingen te Berlijn. Volgens het Berliner Tageblatt zijn na ook te Berlijn huiszoekingen gedaan bij Servische studenten, aldaar verblijvende. Naar het schijnt zou de policie vernomen bebben.dat de beruchteServische propaganda- bond, ook vertakkingen heeft in Duitschland. Ook in het lokaal, waar de Servische studen ten van Berlijn gewoonlijk verbleven, zijn huiszoekingen gedaan. Men heeft er talrijke brochuren en dokuraenteu aangeslagen. Geene aanhoudingen werden gedaan. Ook Rusland neemt voorzorgen De Reichspost van Weenen, deelt een tele gram mede van haren bijzonderen briefwisse laar van St-Petersburg, waarin gemeld wordt dat de 650.000 Russische reservisten, welke voor de legeroefouingen binueugeroepen.wa- ren, zullen binnengehouden worden tót 1 Oktober. Nïeuwe legeroefouingen zullen gehouden worden in den omtrek der Oostenrijksche grens. Volgens de Reichspost is zulks een bewijs, dat Belgrado en St-Petersburg het volko men eens zijn. Voor de weezen van aartshertog Franz-Ferdinand Keizer Franz-Jozef heeft aan ieder der drie kinderen van aartshortog Franz-Ferdinaud een pensioen van 100.000 fr. toegekend. Uit Glascow wordt gemeld, dat Woensdag raorgend twee stemrechtdamen gepoogd heb ben het geboortehuis van den ÈDgelschen dichter Burn, in brand te steken. Het was ongeveer 2 uren van den morgend toen de nachtwaker van het huis.bg het doen zijner gewone ronde, twoe vrouwen betrapte die een vuurtje aanlogden tegen een der mu ren van het huis. De nachtwaker sprong toe, doofde het vuur uit en wilde de vrouwen aanhouden. De brandstichtsters verdedigden zich geweldig en een harer kon ontsnappen en in een auto, welke in de buurt stond te wachten, stappen. De auto verdween pijlsuel. De andere stemrechtdame werd aangehou den en aan de policie overgeleverd. Het is eene genaamde Joanet Arthur, 40 jaar oud. Naby het huis dat zij wilden in brand ste ken, vond men verscheidene bommen, eene kruik petrool -en vodden welke met petrool doorweekt waren. Het geboortehuis van Burn, ie als geschied kundig gebouw geklasseerd en bevat eene onschatbare verzameling gedenkenissen v&u den dichter. Moesteelt. De opbrengst der vroege aardappels is goed in de beide Vlaanderen en in do omstreken van Meohelen, Duffel en Peurs zij is min goed in de Provincie Brabant. De latouw brengt overvloedig op; zg wordt tegen lage praten verkooht. De oogst der vroege bloemkool is geëindigd hij is goed in belde Vlaanderen. De late bloemkool leed aan de aanhoudende droogte - de regens der laatste dagen laten nochtans toe nog eene goede opbrengst te verhopen, bijzonder in Oest-Vlaanderen. De goudgele selder cherain werd in de laatste dagen in goede voorwaarden geplant. De oogst der vroege erwt is ten einde hg was niet overvloedig do lovoriug dor Krombok heeft aanvang genomen deze geeft betere opbrengsten, bijzonder in de Vlaanderen. De oogst der vroege aardbeziën is overvloe dig geweest, rond Brussel en in de Vlaande ren,do verkoopprijs bleef nog al winstgevend; de late aardbezie brengt overal veel op: de prijBen zyn lusgelgks goed. Dank aan hot warm en droog weder staat de tomaat in volle luoht goed rond Mechelen, Leuven, Aalst, Geut en Kortryk. De tomaat onder glas is wel gelukt te Hoeylaert en rond Gent. De argurken laten te wensohen In de kan tons Leuniok en Assohe nochtans, dank aan 't schoon weder van einde Juni is de stand dezer kuituren verbeterd. In de omstreken van Brussel, Aalst, Namen en Geut verwacht men eene goede rneloenop- brengst. De streek van Hoeylaert levert nog rype vruchteu aan den handeL Fruitteelt. De perenoogst zal nogal overvloedig zijn. De appelaars zullen goede opbrengsten ge ven in de beide Vlaanderen. De vooruitzich ten voor den oogst zijn tamelijk goed in Zuid Limburg, rond Hoei en Namen, onvoldoende in de Maas- en Sambervaleien; in het land van Herve zal de oogst onbeduidend zijn. Sinds oouigon tyd vallen volo wormstekige vruch ten. In het land van Herve, tusschen Samber 6d Maas, lijden vele appel- en perelaars aan schurft. Voor de pruimen voorziet men eene goede opbrengst in de beide (Vlaanderen, de provin ciën Antwerpen en Henegouw, rond Namen, St Truiden; eene min goede opbrengst in de Sambervallei, tusschen Samber en Maas en in (1e provincie Luik. In 't algemeen hadden de boomen te lijden van de aanvallen der groene bladluis. De kerseaoogst ts volop aan don gang; hg is niet zoo overvloedig als vorige jaren in Zuid Limburg, in de provinciën Luik on Na men. In de beide Vlaauderen en in de provin cie Antwerpen is de opbrengst goed. Do roode trosbessen brengen nogal wel op in de omstreken van Luik, Hoei, Namen en in de Maasvallei; overal auders is de opbrengst goed. De zwarto trosbessen geven verschillende opbrengsten volgens de streken. De stekelbessen hebben overal wel opge bracht; de verkoop der groene bessen is ten einde. De opbrengst der frambozen Is zeer bevre digend. De teelt derdruiven Frankepthal en Gros Colman, alsook de perzik geeft steeds voldoening rond Hoeylaert. De Albaneesche opstand Turkhan pacha naar St-Petersburg Turkhan Pacha, voorzitter van don Alba- neeschen ministerraad, is Dinsdag avond uit Weenen naar St-Petersburg vertrokken. Rond Kritza Krltza is voor dit oogenblik door de Eplro- ten-troepen omsingeld, die de stad willen be zetten indien zij door de gouvernementstroe pen ontruimd wordt, om zich tegen de inbe zitneming der stad door da oproerliugeu te verzetten. Gendarmen van Kossovo loopon naar don vijand over ïn don nacht van Maandag-Dinsdag, rond 2 ure hebben 4 gendarmen van Kossovo, mot het doel den dood van een hunner familieleden te wreken, de stellingen overgeschreden en op de schildwachten geschoten. Een hevig ge weervuur volgde daarop eu duurde meerjlan eene halve uur. De gendarmen gingen ver volgens in de rangen der rebellen over. Het lot van twee Hollandsohe officieren De Internationale kontroolkommissie te Durazzo had het rebellenhoofd te Chiak, ge vraagd wat er geworden was met de twee officieren der Hollandsche gendarmerie, ge vangen genomen te Elbassan.Hetopstandeliö- getfhoofd antwoordde dat hy naar Blbaes&n om inlichtingen geschreven had en kon verze keren dat de veiligheid eo het leven der twee tkrygsgevaugeueo verzekerd was. FRANKRIJK De nieuwe Duitech» Vlooiattaché. Graaf Zeppelin, fregat kapitein, neef vaa den uitvinder van het bestuurbaren luchtbal len systeem dat zijn naam draagt, is tol Vlootattaché te Parijs benoemd. Het Proces CaiJlaux-d'Aitli&res. Woensdag is het proces ingespannen door M. Caillaus tegen zyn mededinger inde wet gevende kiezingen, M. d'Aillières voor het tribunaal van Mamers opgeroepen geworden. M. d'Aillièrea werd veroordeeld bjj verstek tot 500 frank boete en 1 frank schadevergoe* ding aan M. Caillaux. Een Gedenkteken In de Polytechnische school. Woensdag had ia de Polytechnische school te Parijs in tegenwoordigheid van M.Poincaré voorzitter dor republiek en onder het voor zitterschap van M. Messimy, minister vaa Oorlog, de onthulling plaats van een gedenk» teekon den rol herinnerend der school bij de verdediging van Parijs den 30 Maart 1814. In het Eere-Legioen. Door dekreet afgekondigd op voorstel vaa den minister van Openbaar Onderwys, is M, Viötor Margueritte letterkundige, tot dea graad van commandeur ia het eere-legioei bevorderd. DUITSCHLAND Ontploffing in eene fabriek van ontplofbare stoffen,' Een schrikkelijke ontploffing deed zich Woensdag voor iu de fabriek van ontplofbare stoffen van Rumenohl, naby Hagen in West- falen.3 werklieden werden op den slag gedood, drie anderen zyn zwaargewond geworden. Onmiddelijk is een onderzoek ingesteld ge worden om de oorzaken der ontploffing vast te stellen. Vervolgingen tegen Policlemannen Vier agenten der zeden policie van Frank fort aj Mein, die beschuldigd worden zich to hebben laten üitkoopen, zullen rechterlijk vervolgd worden. Een wolf uitgebroken^ Woensdag ontsnapte te München-Glarlbacïi (Rijnland) eon wolf, uit eone foor diergaarde, en deed eene geweldige paniek ouder het pu bliek ontstaan. De wolf viel onmiddelijk eea meisje van drie jaar eud aan, en verscheurde het onder de oogen van haar vader. De onge- gelukkige man werd bij het zien van dit ijse- iyk tooneel krankzinuig. Het wilde dier ver volgde alsdan zijn weg door de straten der stad Overal heersebte de grootste schrik. Da wolf werd echter eenige minuten later door oen in wooer doodgeschoten. Woekeraars veroordeeld. Woensdag werd voor het gerechtshof ta Berlijn een groot proces afgehandeld, dat niet minder dan zeven weken werk hoeft geleverd. De bijzonderste beschuldigden zijn de ge broeders Boetzel in Soptember 1.1. aangehou den, zij werden beschuldigd geld geleend ta hebben aan onwettigen ten honderd, en ziek plichtig te hebben gemaakt aan aftruggelary. De twee betichten zijn veroordeeld geworden tot de volgende straffen Jacob Boetzel, tot 7 jaar openbaren arbeid, 500 frank boete en verlies zijner burgerlijke rechten gedurende 10 jaar. Joris Boetzel tot 6 maand gevang en verlies zijner burgerlijke rechten gedurende 5 jaar. De andere beschuldigden krijgen straffea verschillende vaa 9 maand gevang tot 6 jaap dwangarbeid. De kerels hadden h^inne slachtoffers vooral gemaakt onder de officieren van liet leger. ENGELAND Wapens-en Munitie voor den Ulster. In een verhuiswagen komende van Glasgow te Londonderry ontscheept, heeft men 600 Mauser-geweren met eene groote hoeveelheid kardoezen ontdekt, die naar men gelooft voo* de vrywilligers van Ulstor bestemd waren. RUSLAND De droogte. Sinds een veertiental dagen heerscht eene buitengewoue hitte over gansch Rusland. De uiterste droogte bedreigt fel den oogst. Des- aangaande zyu reeds noodschreeuwende rap porten in het miuistorie van landbouw toege komen. TURKIJE De Budgetten. De Turksche Kamer, die het geheel dep budgetten heeft gestemd, Is Woensdag begon nen met de bespreking van elk dor verschil lende departementen. Tijdens de bespreking van het budget der openbare schuld, heeft de Kamer de voorloopige wet gestemd betrekke lijk de leening van 800 millioen en besloot de toegevoegde tienden te laten dienen voor den dienst van de leening. AFRIKA Eene hinderlaag in Tripolitanië. Dinsdag is eene inboorlingen-oompagnfe van destreek van Marsa-Luezia, door hot ge weervuur overvallen van kleine groepen, dia zich schuil houden nahjj Essela, in de nabij heid der monding van den Ouadi-El-Ahmer% De kompagnie antwoordde en kou het vuur van den vijand ontwijken, waarna het Neita bereikte. De aanvallers verwijderden Bleh in, eene onbekende richting. De Italianen hadden twee officieren gedood en een twintigtal Aft» .karis dood of gewond.

De Volksstem | 1914 | | pagina 1