Brusselsche Kiekskens m m Burao! der Katholieke Werken ®PHOÈP Keg ds Züiidepst osi MlsSeoreii 'T EEN EN ANDER Brief uit Antwerpen !3e slacMotfers m liet vliegen Het proces van Mevr. Caillaux Be aanslag van Sarajevo Twintigste Jaargang n' TSÜ BestuurderJ. Van Nuffel-De Qendt. DU nummer bevat 12 bladzijden en wordt verkocht aan 5 centiemen- r*v r.v 5 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTENi Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureolen van het land. I' UITGAAF, 4 B. 's avonds 0 2! UITGAAF, 7 u. 's avonds |jf. Pour toute la publicité commerciale et flnancière du journal, s'adresser exclusivement l'Agouce Réclame Godts, 2, Place de la Bourse, Bruxelles. AANKONDIGINGEN BUREEUEN: TE BRUSSEL I TE AALST MiGOQTSiBeurSplaaSs, 2 I 0, Kerkstraat, Telefoon A 3299 Telefoon 114 KI. aank. (1 tot 4kl. reg.) fr. 0,60 3® bladz. (de regel) fr. 1,00 4° bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regcl)£r. 2,00 fr. 1,00 Sport (per regel) Gemengd nieuws per regel fr. 2,00 Reckt.lierstoll. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regelj fc. 2,00 Commerciale en financieele aankondigingen zich uitsluitelijk ta wenden Agence Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. Katholieke en Grondwettelijke Vereeniging van het Arrondissement Aalst GRÖ0TE MARKT, 24, AALST Met do kiezïngen van 24 Mei 11. zijn er nog eons met honderden foklamatien toegekomen van j.oliti«?ko vrienden, dio met stommeli te weinig op do kiezerslijsten voorkwamen. Niets tv as er dan aan te doen I 't Is na, dat alles kan in rogel gestold wor den, 't is nu dat do kiezerslijsten opgesteld worden. Wij doen dus een warmen oproep aan al onze Katholieke Vrienden, en in 'tbezonder aan dezen die twijfelen, of ze hun volle kies recht hebben en onmiduelijk naar uit zion, en alle inlichtingen zondor uitstel te laten ge worden nan M. Zenon I)e Vos, Bureel der Katlioïiclie Werken, Groot© Markt, Aalst. x Het bureel is open don Donderdag, Vrijdag «n Zaterdag van iedere week, van 9 1/2 tot 12 ure voormiddag en bij uitzondering 's Zondags van 10 tot 12 uro voormiddag. "Wij moeten er ofj terugkomen en we (kunnen liet niet genoeg lierlialen: On derhouden wij de ZondagrustOp alle manieren moeten wij ze voorstaan en 'bevoordeeligcn. In de stad voorzeker moeten we twee Iran d j es toesteken om ze te doen nakomen, doe li insgelijks op tk-n buiten. immers bier is plicht als christen en fels mensch. 't Beraamt dat een Katho liek zijnen godsdienst onderhoud'© en beleve, zooals 't zijn moet. 't Is van noode nog, dat een inensch op menschelijke wijze door het leven ikome en behandeld worde. jNu, de mensch heeft rust noodig. De (boog mag en kan niet altijd gespannen (blijven. Waarom dan iemand verplichten des Zondags te werken? Waarom dan in de week niet beter zijno uren q-esckikt en «ijn werk gewogen en overwogen? Waarom zich niet verstaan onder elk ander om alles zoo te schikken dat. men een Zondag kan rusten en zeker de 'Mis. ten minste kan bijwonen. Op den ijzerenweg wordt aan ieder werkman, aan elk bediende Zondagrust toegestaan- en indien iemand noodzake lijk werk moet verrichten, dan nog en zeker heeft liii tijd om zijne christelijke plichten te volbrengen. 't Zelfde reglement en dezelfde schik- 'kingén zónden moeten voor de bedien den van de buurtspoorwegen bestaan. Waarom kan ieder trambediende de mi9 's Zondags niet bijwonen? Of wel omdat 't beheer of de plaatselijke over sten hem geen tijd' gunnen; of vNÉ nog omdat men zijn plan niet wil trekken; stokken in de wielen van een anders plan wil steken; een kameraad op die manier wil duivelen; of wel ook omdat men ef fenaf geUs is en zijnen neus in een an dermans zaken wil steken. Mag dat zijn en blijven voortduren? IDe vrijheid voor iedereen in zake van •godsdienst-onderhoud bestaat nog, zoo meen ik toch hTog iets Waarom kail men op clen (buiten niet beter, voor wat de melke- •rijen met stoom of zonder stoom betreft, 'de Zondagrust onderhouden Waarom moeten ze draaien en afroo- men den Zondag' morgend? Is dat noo dig? Absoluut en volstrekt niet, maar a ja, 't geen men den Zondag verricht moet men in de wéék niet dóen. Men be gint stillekens aan op zijn Fransch te Ü-even, men verliest den waren en echten (Vlaamsehen stempel, men verliest zijn zeden en welhaast ook zijne godsdiensti ge gevoelens en het voorvaderlijk ge loof. De boeren zonden veel liever naar 'de melkerij rijden den Zaterdag avond oi zelfs in den namiddag, als er geen werk is, zooals op zekere tijdstippen van het boerenjaar. 't Ware veel gemakkelijker voor de deelnemers en niet schadelijk voor de melk of de boter, die toch den Zondag niet verzonden wordt. De mis zou dan ook 's Zondags door sommigen niet zoo dikwijls verzuimd worden, men zou tijd hebben om dik wijls dé HH. Sakramenten te ontvan gen, zooals het een christen betaamt en men zou de Zondagrust volkomen onder houden. Is 't zoo niet? Belgische Staatsspoorwegen. Gedurende de maand Juni laatstleden, hebben de pal? ketbooten van de lijn Oostende-Dover 21.615 reizigers vervoerd (16.765 gedurende .de maand Juni 1912). Gedurende de zés eerste maanden van het loopende jaar waren er 74.567 reizigers, dan als er gedurende hetzelfde tijdperk van 1912 62.062 waren. Hat grootste Nederlandsche schip van sta pel. De Statendam de nieuwe zeereus van de Holland-Amèrika-lljn is gisteren mor gend te Belfast, bij Harland Wolff, van sta pel geloopen. Mev. Rypperda Wierdsma-Guélle was de meter. De Statendam werd gebouwd op de werf der a Olympic en is het gróótste schip dat bij Harland Wolff van stapel liep. Het meetInhoud 34.000 ton, lengte 232 meters, breedte 26 m., holte 14 m. 5 en weegt 18 mil- lioén kilos. De hoogte van de kiel tot de commandobrug is 32 meiers. Het schip heeft elf stalen dek ken en kan vervoeren 814 eerste, 824 tweede en 2.100 derde klas passagiers. De bemanning zei 750 koppen tellen. Het zal dus 4.488 man kunnen vervoeren. Prinses aan de Hoogeschool. H. K. H. prinses Margareta van Denemarken, dochter van prins Waldemar en van de betreurde prinses Waldemar, geboren Maria van Or leans, heeft te Kopenhagen op schitterende wijze het exaam afgelegd der eerste proef van het baccalaureaat in-de letteren. De jon ge prinses, die katholiek is, deed fcire stu dies in het gesticht der Zusters van den H. Jozef, te Kopenhagen. Zij is van zin aan staande jaar de tweede proef van het bacca laureaat te orider'staan. Napoleon's rijtuig te Waterloo. Daar een afstammeling van Blücher, te P.adun in Si- lezië weigerde zijne belastingen te betalen omdat hij "ze overdreven acht, legdé de fis- kus beslag op kostbare schilderijen en op het rijtuig van Napoleon. Dit rijtuig werd te Waterloo buit gemaakt door majoor Keiler, die het den Koning van Pruisen aanbood. In het rijtuig bevonden zich een hoed van den Keizer, een degen, de keizerlijke mantel en papieren van waarde. In de zakken van den mantel staken diaman ten voor eene waarde van één millioen frank. De Koning van Pruisen bewaarde zorgvul dig de voorwerpen en schonk het rijtuig aan maarschalk Blücher. De diamanten van -Napoleon werden opge steld als sieraad en gevoegd bij den schat van het Keizershuis. In groote omstandigheden wordt het sieraad gedragen door de Duitsche Keizerin. Hoogvliegers in de politiek. Uitvoering der Rubenscanfate met 1400 man Heer da Broqueville en de vervlaamsching der Geni- sche Hoogeschool. Rotterdam en Antwer pen. Eene Kubijnsche vrouw. De duiten- küeverij der liberalen. Priesterhaters. Men schrijft ons Den 11 Julf 1914. Te Brussel vronen eenige buitenlandsche correspondenten en die heeren als ze over po litiek spreken, pakken het altijd van hcfel hoog. Het gebeurt niet zelden dat die heeren meewai'ens of meelij denswaardig op men- schen uit de provincie. Van die heeren is ook wel de Brusselsche briefwisselaar van de u Nieuwe Rottérdhrhsche Courant Welnu die Brusselsche heer sprekende over de prachtredevoering van heer de Broqueville, zegt tot twéémaal toe dat Turnhout in de pro vincie Limburg ligt en voegt er nog bij dat ér dit jaar 2 zetels zijn verloren juist in de pro vincie van heer de Broqueville I Precies of heer de Broqueville ook is moeten herkozen worden I En zoo lichten de Brusselsche hee ren de buitenlandsche bladen in. Moet het dan verwonderen dat zoovele tegenstrevers een verkeerd gedacht bezitten over den toe stand in België. Kan beter voorbeeld aange haald worden om aan te toonert hoe brood- noodig het is voor ons, katholieken, die val- schelijk voorgelichte menschen de waarheid te brengen Allen aan den arbeid dus I .De Rubenscantate wordt Zohdag avond, om 8 1/2 ure, opgevoerd op de Groenplaats, 't Is 17 jaar geleden alvorens dat in Antwer pen nog gebeurde. Nu zijn ze de estrade al aan 't optimmeren. Ik zag dezen middag heer Keurvels, die de stoute onderneming der uitvoering op zich heeft genomen, al eén kijkje komen nemen hoe verre men er al me de stond. Er zijn 1400 uitvoerders. En twee heeren die van 't machtig mannenkoor deeï- maken, zegden mij dat gr van de 1400 geer^ 10 zullen ontbreken. Ze staan er allemaal he vig op. Het kinderkoor bevat 600 stemgien De beiaard zal spelen, de klokken luiden, de Thebaansche trompetten schallen, van op de Onze Lieve Vrouwetoren. Er zijn voor de toe schouwers duizenden voorbehoudene plaat sen. Slaat liet wedèr Zondag legen-, dan gaat de öantate door Maandag avond in den Die rentuin. De n Rubenscantate zal ook, door dezelfde elementen, uitgevoerd worden te Gent. Het gaat er niet weinig over de redevoering van heer baron de Broqueville. Naar 't schijnt moet de hoofdminister hebben verstaan gege ven dat dit jaar met de vervlaamsching der Gentsche Hoogeschool zal worden aanvang genomen. Een confrater ondervroeg daarover heer Kamerlid Verachtert, van Turnhout, die op de vergadering aanwezig was Ja, ja, zeg de hij, het is zoo, de vervlaamsching der Gentsche Hoogeschool werd bedoeld en zij zal toegestaan worden. Bij de heropening der Kamers zal deze kwestie zeer zeker aan de dagorde komen. Rotterdam en Antwerpen staan tegenover elkander als twee vechtende katers; zoo ten minste, zou men zeggen, als men nagaat met wat 'n aandrang, welk 'n drift de maande- lijksche statistieken over hunne scheepvaart v/orden openbaar gemaakt. Nochtans, al be staat er zeker copcurrencie tusschen de twee havens, toch zijn zij meer aangelegd om elk ander wederkeerig aan te vullen. Rotterdam is meer de voerhaven van het graan, Antwer pen is meer de markt van het gra'an. Zoo wordt het uitgelegd dat Rotterdam genood zaakt is 19 20 graanzuigers of elevators te hebben wat niet het geval is met Antwerpen. Voor de graanmarkt is eene groote graandok eene dringende noodzakelijkheid. Doch die is men aan 't graven. Als zij binnen twee jaar zal ktffïhen aangewend worden voor de graanbooten, dan zal er in de Antwerpsche haven aanzieffiipiff verbetering komen* Kamerlid Hubin is gekend als de spuwer. Door sommige bladen wordt hij niet and§rs meer genoemd. Welnu, te Antwerpen loopt er eene vrouw roild die wij niet beter kunnen benamen als Hubijnsche vrouw. Ziehier hoe zij haren kost verdient. Zij is geef ge kleed. Ze wandelt vooral op de Meir. Komt zij eene cliikke Mevrouw tegen, dan spuwt of speekt ze deze op den rug of op den rok. Een weinig later loopt zij die dame ach terna Och, Madame, z'hebben op uw kos telijk kleed gespuwd. Het loopt uiteen 1 Wil ik het afkuischen En de Madame, niets vermoedende, is verheugd over de dienstvaar digheid dier vreemde. Deze laat goed ver staan dat ze geeme wat zou krijgen. De ge holpen mevrouw schiet in haren zak en be taalt deze die haar heeft bevuild. Tot hiertoe heeft men het schepsel nog niet kunnen klis sen. De liberalen gaan Jan Van Rijswyck stand beelden. Doch ze krijgen geen geld bijeen. Nu hebben eenigen hun toevlucht genomen tot radicale middelen. Eerst mochten de radi calen niet meedoen. Doch nu ze -niets bijeen krijgen zijn ze blij die mannen te kunnen la ten meedoen. Twee rijke mandatarissen had den 20 frank ingeteekend. Een paar onge kende onbeschofterikken hebben die twee rij ke liberalen hun gierigheid, hun vrekkigheid openbaar op den rug gege\en. Men eischt veel meer van die heeren.... Welnu, lezers, wat dunkt u ervan Als men inschrijft voor een gedenlcteeken dan doet men dat uit over tuiging maar niet met den prang op den neus en vooral zoo onbeschoft niet als met deze heeren.'Als Jan Van Rijswyck zoo zijn stand beeld moet krijgen dan haalt hij er waarlijk geen eer van. Wij voor ons deel herhalen het, Jan Van Rijswyck kon goed en schoon klap pen, doch wij vragen ons nog altijd vruch teloos af Waar is het blijvend werk door Jan Van Rijswyck gewrocht het werk dat waar lijk toont dat hij verdient te worden gestand- beeld. Wij kunnen zulke uitzonderlijke ver dienste niet vinden. In 't Parlement zelf stond Jan Van Rijswyck heelemaal op den achter grond. De Volksgazet gaf volgend riekend ge rucht; men gevoelde dat de heeren zielsblij waren. Het parket van Bergen is in eene ge meente van de Borinage afgestapt. Een on noemelijke zaak moet onderzocht worden, 't Geldt het schandig mishandelen van kin- derén. Priesters zouden er in betrokken zijn. Tn geen enkel blad was er spraak van pries ters. De socialisten moesten die er natuurlijk bijdoen. Gisteren echter stond er over het schandaal niets meer te lezen. De socialisten zijn stom als visscheri. 't Zal echter te laat zijn. Daar er in dp vuile commotie abso luut geen priesters gemengd zijn, zullen deze heeren van de Borinage de socialisten wel eens goed nijpen, 't Is de beste medecijn voor die lasteraars I [MAX RAM. Het tioocielijk ongeluk van Keiwit. Luitenant Hubert overleden. Vrijdag avond toen wij juist ter pers wa ren, werd ons bericht dat de ongelukkige lui tenant Hubert, die Donderdag, in het vlieg ongeluk te Keiwit zoo erg gekwetst was, aan de gevolgen overleden was. Alho'ewel de doodelijke afloop voorzien was, zal de tijding niettemin in het land eëne pijnlijke ontroering verwekken- De vader en de twee broeders van den ori- gelukkigen officier, waren bij het eerste be richt naar Hasselt gereisd, doch daar konden zij ongelukkiglijk enkel den doodstrijd .van hunnen zoon en broeder bijwonen. Ongeval te Namen. Het scheelde weinig of Donderdag gebeur de er een tweede doodëlijk ongeluk, waarvan een Belgische officier liet slachtoffer werd. De luitenant Saumoy was per biplan te Na men opgestegen en zweefde in den omtrek rond, toen hij eensklaps verplicht was neer te dalen. Hij kwam in een korenveld terecht. De biplan keerde heelemaal om en werd to taal verbrijzeld. Luitenant Saumoy mag van geluk spreken dat hij er ongedeerd vanaf ge komen is. Wie zijn de moordenaars Mevr. Caillaux of de geneesheeren die M. Galmeite verzorgden???... Verscheidene Caillauxgezinde bladen heb ben sinds geruimen tijd een voldtocht op touw gezet, om Mev. Caillaux, die verschei dene revolverschoten loste op M. Calmette, bestuurder van Le Figaro los te krijgen. Zoo halen die bladen nu aan, dat het de schuld is der geneesheeren, dat M. Calmette overleden is en zij bewijzen het, door de vol gende besluitselen o De geneesheeren hebben vijf fouten ge- 1® Zij hebben niet onmiddellijk de bewijs- teekenen eener inwendige bloedstorting her kend, ofwel, indien zij ze bemerkt hebben, hebben zij niet getracht ze tegen te werken, door de samendrukking yan den grooten slagader 2° M. Calmette, nadat hij gekwetst wqs, werd in slechte voorwaarden weggedragen 3® Wanneer het bloed stolde, werden den gekwetste inspuitingen gedaan. Daardoor ver snelde de bloedstorting en werd het stollen onmogelijk 4° Er werd te laat besloten eene heelkundige bewerking te doen 5° De insnede werd door de geneesheeren gedaan, gelijkloopend met de dijboog. Deze insnede kon onmogelijk de bloedstorting te genhouden en het zou ook onmogelijk zijn geweest, de noodige aaneennaaiingen te doen. ai Dusde geneesheeren moeten vervolgd worden en aan Mev. Caillaux zou men moe ten verontschuldigingen aanbieden Mil! De hitte kan soms nadeelig werken op het verstand van sommige lieden Keizer Franz-Jozef en graaf Cerchtold. Graaf Berchtold werd gisteren door Keizer Franz-Jozef te Ischl in verhoor ontvangen. Ook de kabinetsoverste was daar. Keizer Franz-Jozef heeft de genomen maat regelen, aangaande Bosnia, goêdgekeurd. Nog altijd de vreemde pers. De Russische Vetcherne Vremia deélt een artikel mede, waarin het handelt over een Duitsch-Oostenrijksch verbond, dat Zou gericht zijn tegen het Fransch-Russiéch ver bond. Na gezégd te hebben,, 'dat Oostenrijk en Duitschland het inzicht hebben, hunne leger en vloot nog meer en meer te versterken, ein digt het artikel, met de verklaring, dat Duitschland heel aardig zou opzien, indien Rusland onmiddellijk de monopool van het verkoop der graangewassen wilde invorde ren, waaraan Duitschland onderworpen is. Moest er een konflikt uitbreken, dan Zou Duitschland wel door den nood gedwongen zijn...... te passen. Wat de heer Volksvertegenwoordiger Ramae- ckers er van denkt. Men schrijft ons; Brussel, 9 Juli. Ik lieb te Brussel M. J. Ramaeckers, 'de ka tholieke volksvertegenwoordiger van Hasselt ontmoet. Hij keerde terug van Middelkerke, waar hij eenige dagen was gaan uitrusten, van den moeilijken kiesstrijd welke hij te voeren had gehad en welke hij geleid had met eene ankervaste gehechtheid aan de ka tholieke partij. (Tusschen twee expresstreinen in, wilde hij wel toelaten, dat ik hem een en ander vroeg; over den toestand. Waaraan schrijft gij het stemmenverlies in Limburg toe, heer Volksvertegenwoordi ger - Aan dit bijzonder feit, dat wij den tijd niet gehad hebben, het kiezerskorps in te lich ten. Men zegt dat de persoonlijke diensplicht rechtvaardig is. Dat is eene waarheid doch die waarheid is nog zn de menigte niet door gedrongen. Het gouvernement heeft aan ons, volks vertegenwoordigers, gezegd, dat de wet rechtvaardig, noodig en dringend was, dat wij ze moesten stemmen en onze kiezers er over inlichten. Wij waren 't akkoord, doch de tijd heeft ons ontbroken. Het is niet in eenige weken, dat men een kiezerskorps kan overtuigen, zooveel te meer, daar wij eenige maanden tc voren op ons programma hadden g Gee*, cent, geen kanon meer Ten andere, onze tegenstrevers hebben d# gelegenheid niet laten voorbijgaan, om r3t ds kiezers te zeggen dat wij leugenaars waren» Zij liebben in hunne bladen de verslagen af gekondigd welke in 1912 over onze meetingea verschenen. t Ziedaar wat zij u beloofden, zegden zij en zie nu wat zij gedaan hebben, Ons volk is niet antimilitarist in den zin van anti-vaderlandschgezind. Ons volk Is te gen ovérdrèven militarism. Indien het waar* lijk noodig is ons verdedigingsstelsel te ver meerderen, dan wenscht het volk die redenen te kennen. Het volk heeft onze houding wantrouwend aanzien. De katholieke volksvertegenwoordi gers van Limburg, zijn anti-militarist. Wan neer onze kiezers ons uitleg vroegen over hetgeen er gebeurd was, dan waren wij ver plicht te zeggen dat wij van niets wisten, en dat was de waarheid. Welnu, dan dachten onze kiezers g Hij weet iets doch wil het niet zeggen, x De gebeurtenissen hebben bewezen dal wij zulk avontuur voortaan moeten vermij den, en dat het gouvernement aan de rechter zijde niet meer moet komen vragen in blok te stemmen, zonder dat de leden der rechter zijde bij machte zijn, de noodige uitleggin gen te kunnen geven. Een groote doorn in den voet is ook de kwestie der vergoeding aan de soldaten. Men heeft ze niet afgeschaft, 't is waar, doch zij wordt slechts toegekend, aan de ouders voor wie het tijdelijk verlies van hun zoon, een te zware opoffering is yoor hunne schrale in komsten. De soms willekeurige toepassing der wet, stemt de kiezers tegen óns, omdat zij de noodzakelijkheid der formaliteiten niet be grijpen. Die formaliteiten zijn evenwel al te inge wikkeld. Men moet ze absoluut vereenvoudi gen. Nog Iets anders Men stelt aan de ouders vragen, welke hen misnoegen. Soms moeten de ouders verborgen schulden of geheime verplichtingen bekennen en zulks doen zij ongaarne. Bekomen zij dan toch de vergoeding, dan is het nog niets, doch zoo zij dan nog de ver goeding niet trekken, dan hebben zij hun zoo lang bewaard geheim moeten openbaar ma ken, soms hun krediet blootgesteld, en dat alles nutteloos. Onnoodig te zeggen, dat lieden, die zulks tegenkomen, gezworen vijanden worden van het gouvernement. Het verplichtend onderwijs is op zich zei ven eene schoone zaak. Alle verstandige lie den begrijpen zulks. Doch men is wat te rap te werk gegaan. Men heeft het aan de bevol king opgedrongen, alhoewel heel ons poli tiek en maatschappelijk stelsel tegen alle verplichting is. Binnen twee of drie jaar zal echter faiï het verzet tegen deze wet niets meer over blijven. Blijven dan nog 'de toepassings-gesteld- heden. in Limburg zijn al dezen, 'die zich met onderwij skwestiën bezig houden, van ge dacht, dat het wellicht beter geweest ware, de verplichting op 12 jaar te bepalen. In mijn arrondissement begrijpt men de noodzakelijkheid van een degelijk onder wijs. Zoo zijn er ouders, die mij, alvorens de wet gestemd was, zijn komen vragen, of de wet toeliet, dat de kinderen na 14 jaar nog op de school zouden mogen blijven. Om terug te keeren tot de militaire Wet, zal het twee tot drie jaar duren, vooraleer de wet aangenomen wordt zonder tegenstribbe ling, doch dan mag er géén spraak meer zijn van verhooging der krijgslasten. Deze twee-drie jaar moeten te baat genoi- men worden, om het verblijf in de kazerne te verbeteren, niet alleenlijk onder lichame lijk oogpunt, doch ook en bij zonderlij k, on der zedelijk oogpunt. In de kazerne moet de soldaat de atmos feer zijner familie, van zijn dorp terugvin den. Het mag niet zijn, dat de soldaten kun nen zeggen Hier is het republiek en wil doen alles wat wij willen 1

De Volksstem | 1914 | | pagina 1