Een middel cm lang te leven. 13 C3r jL_i a a 'T EEN EN 'i Be slaGMetfers van liet vliegen De dramas van liet gebergte juuuenuum Twintigste Jaargang h' ISS Efraensdag SS Jsrfi 1914 Doenlijk tramongsluk te Luik 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN! Zos maanden 4 franken, Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. I" UITGAAF, 4 u, 's avonds iff T UITGAAF, 7 u. 's avonds #jf Pour loute la publicité commerciale et fmancière du journal, s'adresser exclusivementa l'Agence Réclame Godts, 2, Place de Ia Bourse, Bruxelles. BUREELENs TE BRUSSEL fl]j GODTS, Beursplaafs, 2 Telefoon A 3299 Bestuurder AANKONDIGINGEN TE AALST üerfcstraat, Telefoon 114 J. Van Nuffel'De Qendt. KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3° bladz. (de regol) fr. 1,00 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (perregol)fr. 2,00 Sport (per regel) fr. 1,0D Gemengd nieuws per regel fr. 2,00 Recht.herstoll. (por regel) fr. 2,00; Overlijden (per rogel) fr. 2,00 Commerciale en finanoieele aankondigingen zich uitsluiteliik ta wenden Agence Réclame Godts, 2, Buursplaats, Brussel. i De dokters hebben al veel schoone uitvindingen gedaun, maar wat zij nog niet gevonden hebben dat is een rnid del om bet leven to verlengen.» Ziedaar een dor banale zinnen die wij dagelijks hooren uitspreken, Niets is valscber, nochtans. Inderdaad, zij hebben niet enkel één middel gevonden om bet leven te verleugen, ze hebben er bonderden gevonden. Want, wij moeten ons wel in don geest prenten dat bet feit van eene ziekte te genezen ol deze te doen ver dwijnen be teek entbet leven verlen gen. Doch op eén andere wijze verlen gen zij bet leven. De dokters zijn geen tooveraars "die u een nektaar zullen geven om bot verlangen ta verwezenlijken lang te leven. Om tot dat dooleinde te komen geven zij u een ander, soms heel bit ter drankje te slikken ze zeggen u namelijk wat gij NIET moogt doen met andere woorden om uw leven te verlengen, geven zij u de middelen om bet niet te verkorten. Doch, over 't algemeen denken de menschcn daar niet aan, en in plaats van den wijzen raad van den dokter te volgen gaan zij voort zich aan bun driften ovor te geven dikwijls zelfs vinden zij dat die dokter een zaag is. den oogenblik dat zij er 't minst op peinzen, worden ze soms zelf verslon den. Voor vele ziekten hebben de ge- loerden prachtige uitslagen bekomen. De pokziekte bij de menschen is om zoo te zoggen op eene eeuw tijd van don aardbol verdwenen de tering.de kroep, zijn wel geneesbaar geworden en bet procent zieken die er van ster ven is fel verminderd. Wat de ziekte van den drank betreft, (de ergste vali al misschien in bare gevolgen) zij is nog ver van te verdwijnen en bet menschdom is er nog in de verste verten niet van genezen. Daarom kan ze niet genoeg bestreden worden. Laten wij daarbij nooit na, bij elke gelegenheid te herbalen, dat bet beste middel om ons leven te verlengen be staat in HET BETEUGELEN ONZER DRIF TEN. of iets dergelijks. De dokters ken nen er niets van hoort ge dan Jan den Welweter verklaren mijn vader dronk allo dagen tien druppels en hij is tachtig jaar geworden, ofwel nog Hij rookte gelijk een Turk en hij heeft er nooit van geweten... Zij vergeten dat het zoo niet is dat men de zaak moet beoordeelen uit zonderingen worden altijd gevonden 'tis niet omdat er één aan een gevaar ontsnapt dat de andere 99 °/o dat geluk zullen hebben. Om te ondervinden of een gegeven middel van aard is om het leven to verlongen, moet men weten, op eene groole massa menschen, of de gemid delde ouderhom van de menschen is verschoven lot een hooger getal, of hij, bijvoorbeeld, van 50 jaar, 51 of 52 is geworden. Een individu op zich zelf beschouwen en daaruit een besluit trekken voor iedereen is volstrekt dwaas geredeneerd. Hot was ongetwijfeld voor veel on eer lezersonnoodig dat te zeggen,doch wij mpenen nochtans daarop de aan dacht to moeten vestigen,omdat zulke HEDENEERINGEN BIJNA ALGEMEEN AAN GENOMEN WORDEN EN DAT ZIJ DEN SLECHTSTEN INVLOED HEBBEN. b Dat de strijd tegen het alkoolismus weeds veel goeds- heeft teweeg ge bracht, is onloochenbaar doch veel menschen blijven ongeloovig en doen er niet aan mede omdat zij dagelijks rond zich zien drinken, zonder de schrikkelijke gevolgen er van waar te nomen moesten zij eens hooren b. v. hoeveel krankzinnigen het alkoolisme aan de zothuizen leveren, ze zouden ^opkijken Moesten zij eens weten hoe veel teringlijders hunne ziekte te wijton hebben aan den drank Hoeveel vage bonden, hoeveel leegloopers, hoeveel misdadigers er in de gevangenis te recht komen omdat zij aan hunne drankzucht niet hebben weerstaan Neen, velen denken alleen aan hun vader of grootvader die, bij uitzondo- ting aan het schrikkelijk roofdier is ontsnapt, doch aan de duizende slacht offers denken zij niet. Terwijl zij al lachend en schertsend daarover praten waakt soms datzelfde roofdier, en op De ï3au.s©lij ite legaat. Z. Em. kardinaal Granito di Belmonte, legaat van den H. Stoel bij het Sacramoutscongres £te Lourdos, zal den 19 Juli 's avonds uit Rome op reis gaan naar Frankrijk. Bjj zijn vertrek uit Rome zal er een bijzondere wagon ter beschik king van den kardinaal-legaat gesteld worden. HollanasöHe tol. De Hol- landscho tolbedienden zullen voortaan (voorzien zijn van eeneHollandsche vlag(rood,wit, blauw). Hel woord Tolzal op het witte deel leesbaar zijn. Op vertoon dezer vlag, zijn do geleiders van rijtuigen verplioht onmiddellijk te stoppen, zoo niet hebben de tolbedienden het recht van hunne vuurwapens gebruik te maken. herstelling der lasinen Staatsbanen en hare verplantingen in de provin cie Oost-Vlaanderen, gedurende een tijdperk an drie jaren, zal op bet einde der loopende maand Juli geschieden. Deze aanbesteding in 19 loten verdeeld en die de herstelling van al de slechte deelen der Staatsbanen in Oost-Vlaanderen en het onder houd dezer omvat, is zeer belangrijk onder oogpunt van het verkeer der rijtuigen en voor namelijk der automobielen. Dit stelsel van algemeene herstelling werd door den Staat opvolgenlijk voor de negen Belgische provinciën toegepast. OnainKfcaar scliip Door M. Joh. Welck, ingenieur te New-Castlo wordt het volgende voorgesteld Hij denkt zich. een geheel dubbele huid van het schip, doorloopende tot het bovendek. In de buitenste huid aan weerszijden over 3/4 van de lengte een open gleuf in het vlak van het schip. Het water stijgt in die opening en drukt eene hoeveelheid lucht samen die zich bevindt tus- schen de twee scheepshuiden. Het water dat bij een aanvaring binnen het schip is gekomen, zou veroorzaken dat de lucht nog meer wordt saam- geperst, door dat het schip eenigszins zinkt. In de gleuf denkt hij zich verder een achttal kleine schroeven, die door motoren met verti cale stangen gedreven worden. Mochten roer of machines onbruikbaar zijn, dan zou het schip mot behulp dezer schroeven naar de naastbijzijn- de haven gestuurd worden. die reeds over dit onderwerp hot licht zagen bewijzen overvloedig do verscheidenheid der oplossingen, volgens het oogpunt onder het welk het vraagstuk wordt beschouwd. Ook is het onmogelijk in een dagbladartikel volledig de manier uit te leggen op welke in onze kolonie het vraagstuk der woningen werd opgelost. Hetgene volgt toont enkel hoe men te Boma te werk gaat, 't is to zeggen op eene plaats waar de vervoerprijsder materialen niet al te overdreven is en waar de bouwstoffen die uit Europa moeten komen, aan eenen betamelij- ken prijs zyn, hoewel de handenarbeid veel duurder kost dan honger den stroom, op. In Mei 1911 wendde de minister van kolo niën zich de oerste maal tot bijzonderen. Het oprichten van gebouwen was vroeger altyd aan de bestuurlijke diensten overgelaten ge weest. Een brusselsche bouwkundige verbond zich te Boma, voor de som van 644,500 fr., in ijzer beton to bouwen Tien huizen met tweo plaatsen; Vijf huizen met drie plaatsen; Vijf huizen met zos plaatsen en twee ver diepingen. Aan den bouwmeester werd alle hulp be loofd; hij mocht beschikken over lOOsoldaten, 75-gevangenen, 100 zwarte werklieden en een groot getal ambachtslieden van den Staat. Ondanks dezen aanmerkelylcen bijstand sleepte het werk erbarmelijk. Da regeering moest ziek zeer toegevend toonen jegens haren ondernemer, die misschien de noodige onder vinding miste, omgroote werken in Congo uitte voeren. Wat er ook van zij, het model, van eenen nieuwen bouwtrant, beantwoordt ten volle aan de klimaatsvoorwaarden in Neder-Gongo en is zeer gerieflijk, Eene rondo veraudah beschermt muren, vensters en deuren, waaraan ook metalen blinden zijn aangebracht. Gezondheidsinstellingen, verluchting, bad kamers, alles werd voorzien, en de warmte graad in deze woningen van ijzerbeton is voorzeker een der laagste in de koloniale ge bouwen. Deze uitslag doet bedenken of het niet ge- ró'ó¥Vif,a*üoWr "Gr'tnbileii D'óg eenige jaren 10 verloopen, vooraleer men bepaald een besluit zal kannen nemen. In alle geval dienen de beste voorwaarden in dewelke de proef werd genomen, niet uit hot oog verloren te worden, en het is zeker dat de kwestie van het vervoer, voor de an- nere streken van Congo het vraagstuk be- keerscht. Overigens, de proefneming door den minis ter van koloniën gedaan, liep over vijf en zes tig plaatsen, die meer dan 650,000fr. kostten, t zjj ruim 10,000 fr. per plaats. Hieruit volgt dat de huurprijs der- logemen ten voor de agenten tamelijk hoog is, hoewel men eenen belangwekkenden uitslag bekomt. Al die gebouwen in ijzerbeton geven aan Boma een bepaald karakter, een uitzicht van groote stad, wat nergens in de andere plaatselijkhe den onzer kolonie is te vinden. genomen. Moedermoord. Een afschuwelijk drama komt zich to Uit Weenen wordt geseind, dat toeristen Maandag in de bergen van Grossvenodi- gerhohe, aan den voet van den Sulzbachtchrol verscheidene lijkeu gevonden hebben. Ongetwijfeld zijn dit lijken van eene groep toeristen, die moeten omgekomen zyn in een sneeuw tempeest. Uit Windischraalroi vertrok dadelijk eene ploeg werklieden om de lijken naar het dorp te brengen. Nog drie nieuwe lijken werden tijdens dezen tocht gevonden. Volgens berichten uit Kurrtio, werden in eene kloof van den Wilden Kaiser twee lijken gevonden. Deze konden herkend worden. Het zijn do lijken van twee inwoners van Mun- chen, die zonder gids de bestijging van den Kopflhorl gewaagd hadden. Eene afdeeling gidsen zal gedurende eenige dagen opzoekingen doen in 't gebergte, daar verscheidene personen welke in de hotels der streek kamers hadden voorbehoudèn, niet meer teruggezien zijn. Maandag avond, rond 9 1/2 ure, had op do Cockerillplaats te Luik een vreeselyk ongeluk plaats. De 62jarige MelanieLignon, wonende Scho lierstraat, kwam por tram van Seraing terug. Aan de Cockerillplaats wilde zjj afstappen vooraleer de tram geheel stilstond. De ongelukkige viel en rolde onder een der rijtuigen. Zy werd verscheidene meters ver medegesleept, tot de tram eindelijk kou stop pen. Toen men do arme vrouw uit haren neteli- gen toestand kon verlossen, bevond zij zich in jammerlijken toestand. Zy word dadelijk naar een heelkundig gesticht in de buurt ge bracht, doch alle zorgen waren overbodig en de vrouw bezweek eenige oogenblikken later. Het slachtoffer was den schedel en bet lin kerbeen gebroken en de borstkas ingedrukt. Het lijk is naar het doodenhuis overge- FRANKRIJK Soldaten verstikt. Een erg ongeluk viel Maandag morgend "OXX GONG-O Hoe men te Boma huizen bouwt. Het vraagstuk der woningen is misschien een der moeilijkst op telossen lcwestiën in de koloniën. In Congo is het zooveel te meer ingewikkeld, daar de streek, zeer uitgestrekt van don 5cn tot den 13®n graad Zuiderbreedte, zeer verschil lende klimaatsvoorwaarden on een zeer ver schillend uitzicht aanbiedt. Vlakten, hooge bergen, oerwouden, moe rassen, heesters en struikgewassen, men vindt er van alles en er kan natuurlijk geen spraak zyn van te Kivu, waar het klimaat zacht is en aangenaam friscli, op dezelfde manier ta bouwen, als aan den evenaar, in bet tropische woud, waar eene zware en natte luchtgesteltenis heerscht, evenals in Katanga, waar men het Congoleesch klimaat onder al zijne vormen vindt. Het is overigens niet alleen het klimaat dat zijnen invloed doet gevoelen op den bouwtrant der woningen. De materialen waarover men beschikt.de moeilijkheden om de ontbrekende stoffen uit Europa ter plaats te krijgen, de waarde van den inlandschen handenarbeid zijn zoovele belangrijke faktoron cjie maken dat er in Congo niet éene koloniale bouwtrant bestaat, maar tien en honderd Er is misschien geep. vraagstuk, nopens liet- wolk het moeilijker is, twee Congolezen 'takkoord te brengen, dan dit van den besten kolonialen bouwtrant; de eindeloozo bospre- kingon op het kongros van het colouiaal ma teriaal, verleden jaar te Gentgehoudon, alsook de menigvuldige kouferenciën en verslagen. De lijkkplechlight?d6n van luitenant Hubert to Bergen. Maandag hadden te Bergen de lijkplechtig- lieden plaats van den luitenant Hubert,die te Kiewit met zijn vliegtoestel verongelukt is. Om 10 ure, toen het lljlc, dat uit Hasselt verzonden was, in de statie aankwam, ver drong zich eene talrijke menigte in den om trek. De klaroenen bliezen aux champs Op het oogenblik dat de lijkkist uit den four- gon gebracht werd, govolgd door do broeders van den overledene, maakt diepe ontroering zich van allo- aanwezigen meester. De lijkkist was in eene nationale vlag gewikkeld, waarop men den'tuniek, de kepi en den sabel van den ongelnkkigon officier had gelegd. Lijkreden werden in de statie uitgesproken door bevelhebber M-athieu, overste van het vliegkorps, luitenant goneraal Leman, bevel hebber der Luiker legerafdeeling, kolonel Streetz, bevelhebber van het 14® liuieregi- ment, waartoe luitenant Hubert behoorde en M. de la Hault, voorzitter van den Aero Club. Dan zette de lijkstoet zich in beweging. Het muziekkorps van het 2® jagers te voet.opeude den stoet. Achter do lijkkist, gedragen door vier officieren van het 2® jagers te voet en vier van het tweede 2® jagers te paard, werden door andere onder-officioreu talrijke kronen gedragon. Daaronder bemerkte men een ge zonden door luitenant Poot, die samen met Hubert in het vliegtuig zat toen het ongeluk zich voordeed eene andere heel in 't wit, geschonken door do geburen dor wijk waar de ouders van luitenant Hubert wonen, enz. Verder bemerkte men in den stoet, bevel hebber Preud'hommo, vertegenwoordiger van Koning Albert, bevelhebber Blaize, vertegen woordiger van den minister van Oorlog, den vader, de broodei's en do familie van den. overledene en verdere talrijke afgevaardigden van maatschappijen, kringen, regimenten,het militair vliegkorps,enz. enz. De offrande, in St. Walburgiskerk duurde ruim oei- uur. Daarna werd de lijkkist in de familiekolder op het kerkhof Yan Bergen bygezet. rond 11 ure voor in het fort van Vitry bij Reims, waar men voor het oogenblik proefne mingen doet met de plaatsing van onderaard- sche mijnen. Vijf soldaten verstikten in de gaanderijen. Twee dezer zijn bezweken, de drie anderen verkeeren in zorgwekkeuden toestand. De zaak der bommen. De Russische revolutionnair Maharachvili, Zondag to Stains aangehouden is ondervraagd geworden. Hij heeft verklaard dat hij in 1911 uit het gevang van Tifiis is ontsnapt, waar hij vier jaar straf had uit te boelen wegens ge- wapenden aanval. Na een jaar in Turkije verbleven te hebben keerde de anarchist naar Rusland terug en sloot er zich aan bij eene bende kwaaddoeners die van diefstal leefden. Rond bet einde van 1913, hielden zij in den Caucasus de auto tegen van een rijke eige naar uit de provincie Koutais, M. Aranof en lieten*dezen enkel tegen een rantsoen van 50 duizend roebels weer in vrijheid, De bandieten verdeelden zicb de som en stortten 10,000 roebels in de kas der ontsnapte galeiboeven. Stelling Ingestort. Te St-Michel in Ardèche, is eene stelling, dienende tot hot plaatsen der machienen in een alcoolfabriok ingestort waarop zich zes werklieden bevonden, Vier hunner konden zich vastgrijpen aan planken die niet omgokantold waren, maar de twee anderen stortten op den grond. II. Métun, 55 jaar oud, wefd op den slag gedood zijn werkmakker J. Barral, 32 jaar, werd stervend opgenomen. Eene bom in een kabinet Zondag morgend ontdekte eene dame in een kabinet der statie van den Point-du-Jour te Parijs eëiie bom achter de deur. De bom was cylindrisch en was 12 centime ters lang. In het midden stak eene wiek uit in schietkatoon. De wiek was uitgedoofd. De statieoverste verwittigd lichtte do policie- kommissaris in, die het bijzonder rytuig van bet laboratorium liet komen dat het helsch tuig weghaalde. Een streng onderzoek is geopend om vast te stellen of men zich hier in tegenwoordig heid bevindt van een mislukte anarchisten aanslag. DUITSGHLAND Erge gevolgen van Krijgsmanoeuvers Men bericht uit Frankfort aOder aan het Berliner Tagoblatt -•> dat ten gevolge van eeuo marseh van het 12® regiment grenadiers uitgeoefend bij stikkend weder onder liet be-, vol van den kolonel von Reuttor, oud-kolonel te Saverne, meer dan honderd soldaten por rijtuigen naar de kazerne zijn moeton ge bracht worden. Twee grenadiers ziju aan zonneslag bezweken. In dezelfde stad heeft zich een soldaat der artillerie van uit het derde verdiep der kazer- Maagdenburg te ontrollen. Om eene tot hier toe niet opgeklaarde reden hoeft een bloem- kweeker Paul Masphul, wonende in de voor stad Burg, zijne moeder door een revolver schot in het hart gedood. De moedermoorde naar schoot zich vervolgens een geweerschot in den mond. Dit drama heeft groote opschudding verwekt. Botsing tusschen auto- en bierwagen. Een erg ongeluk komt plaats te hebben op de baan van H&nau te Frankfort aMein. Een iHjverheidsauto eener firma van Frankfort, waarin zeven werktuigkundigen hadden plaats genomen, is in botsing gekomen met eene brouwerskar. De auto kantelde om en de inzittenden werden met geweld op de straat- steeneu geslingerd, vier hunner zijn zeer zwaar gewond geworden. Het rytuig is ge heel vernield. Afschuwelijke Kindermoord. Maandag heeft men nabij Bergstedt het gansch verminkt lijk ontdekt van een 11 jarig meisje, Martha Wecker. Niettegenstaande al de opsporingen waarbij zelf een policiehond werd aangewend, is men er niet in gelukt den plichtigen te ontdekken. Da slachtoffers der warmte, net getal slachtoffers der uitnemende hitte in Duitschland neemt dagelijks toe. Naby Tiegenhof op de Vistuul, waren de twee zonen van den eigenaar Yielke, opvol- gentlijk 9 en 10 jaar oud, frischheid gaan zoeken in het water. Zjj werden eebter door een bloedaandrang door de hitte veroorzaakt getroffen en verdronken. De moeder der twee ongelukkigen, die gepoogd had hare kin deren te redden, stortte in het wateren ver dronk. Naby Emmerich a/ Rijn, verdronken Zondag niet minder dan 5 personen in dezelf de omstandigheden. ENGELAND Eene statie door de suffragetten Leicester" in brand gestoken. De schade wordt op 500 pond sterling geschat. De MorningPost» schat de verliezen door de stemreclitdamen veroorzaakt sedert het begin van 1913, op 384.000 pond sterling. Brand aan boord van een kruiser Maandag morgend is in de kolenbonk van den kruiser Minervete Portsmouth, brand ontstaan. Het vuur kon enkel na groote krachtin spanning uitgedoofd worden, nadat men 40 ton kolen ontscheept had. Ten gevolge van den tocht, waren de kolen in eene gloeiende massa veranderd, by zooverre dat de stalen wanden geheel rood worden. Twee koppen der bemanning zijn door den rook buiten keunis gevallen. Do brand wordt toegeschreven aan de plotselinge ontvlam ming der kolen. De schade is evenwel weinig aanzienlijk. Eene eerste botsing tusschen Nationalisten en lersche Unionisten. De briefwisselaar van de Daily Mail te Belfast deelt mede dat Zaterdag avond te Kibrea, in liet graafschap Derry eene eerste botsing heeft plaats gehad tusschen nationa listen en Uisterianen. Revolverschoten wer den gewisseld en steeuen naar elkander geslingerd. Een trein omsingeld door de Unionisten- De lcorrespondent van de Daily Express» te Londonderry, zendt aan zijn blad eene sen- sationneelo geschiedenis volgens dewelke een honderdtal vrijwilligers van den Ulster Zaterdag de wapens en de munitie zouden bemachtigd hebben, die Woensdag door de douanen van Londonderry werden aangesla gen. Men was bezig de wapens te vervoeren van Londonderry naar Douglas met een ge leide van 10 gewapende policiemanneu, toon de vrijwilligers in de statie van Emmickillen den trein omsingelden met den revolver in de hand. De policie was onmachtig eu de Ulste- rianen-uuionisten bemachtigden de wapens en de munitie welke op auto's geladen wer den. RUSLAND Een vlieger en zijn passagier gedood Tijdens vliegoefeningon op het vliegplein van Odessa, is het vliegtuig van kapitein Firsoff van eene aanzienlijke hoogte ten gron de gevallen. Do vlieger is met een persoon die hem vergezelde, gedood geworden. ITALIË Een bestuurbare luchtbal op hol. Snelbericht uit UdeneDe bestuurbare luchtbal P. S. was op do Wapenplaats neerge komen en word er door tien cavaloriesoldaten weerhouden, toen een hevige rukwind hot luchtschip opzweepte. Negen soldaten lieten i t>mof fin p Pi. on 1 of) motors los.De tiende word met de P. 5. op 150 meters hopgte medegerukt, vanwaar hij ten gronde plofte. De bestuurbare luchtbal is vervolgens zonder moeilijkheden geland. Zevenvoudige moord. Een genaamde Simone Fianetta.30 jaar ouct wonende te Camerata Cornello heeft Maaudas,

De Volksstem | 1914 | | pagina 1