Klagen en Morren 'T EEN EN 'T ANDER Een Belgische baren aangehouden Eene beroerds aanhouding Brief uit Antwerpen v* Buitenland Twintigste jaargang n' 183 2 CENTIEMEN HET NUMMER Donderdag 16 Jistï ISU L. 1 -rnZ*tlB^~SSËSSSS&BÊ£SÈË&È&i*££^*mmmmm --'«"ff w— AANKONDIGINGEN KI. aank. 'I tol 4 kl. reg.) Tr. 0,60 i 3* Diada. (da regel) fr. 1,00 I 4* bladz. (de regel) fr.0,30 I Ftr.anc.aankon.(perrego))£r. 2,00 Sport (per regel) fr. ),G® Gemengd meuws.per regel fr. 2,00 Renht.herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (por regel) fr. 2,00 Commercials en flnancieele aankondigingen zich uitsluitelijk ta wenden: Agonce Réclame Godts, 2, Beurspiaats# Brussel. ABONNEMENTEN? Zes ëaanden 4 franken. Een jaar 8 franlten. Inschrijving in alle postbureelen van het land. f tflTSUF, 4 u. 's !*0S«S 0 2' UITGAAF, 7 u. 's avonds 0 Pour toute la publicité commereiaie et floancière du journal, s'adresser exclusivement l'Agence Réclame Godta, 2, Placode la Bourse, Bruxelles. BUREELEN s TE BRUSSEL I TE AALST R» GODTS, Beursplaats I I e Kerïsiraa». Telelooo A 3S99 Teleloo» ilt Bestuurder J. Van Nuffel-De Qendt. Eene zaak heeft ons altijd getroffen Let leven is eene school van geduld, want ons geduld wordt gedurig op de proef gesteld. De wereld is een onmeetbare cal varieberg, allerwege met kruisen be plant. De gevolgtrekking van al die beproevingen, die wij niet kunnen ontvluchten is geduld te hebben, want klagen kan niet baten 1 En nochtans, er is niets minder op de wereld dan geduld, en droevig is Let te moeten bestatigen dat velen die reeds lange jaren in de school van ge duld doorbrachten, nog klagen en morren. Velen kwellen zich met het verle- dene. Zij' kermen omdat zij door onvoorzichtigheid, domheid zelf oor zaak zijn geweest van een ongeval of schade. Daar komen ze altijd op weer en zagen daarover zonder einde. Anderen komen af kon ik maar eens hertrouwen, 'k zou beter uit mijn oogen zien Was ik nog maar jong 1 Had ik toch dat huis of stuk land niet gekochtHad ik daar patat ten geplant of koren gezaaid Had ik die koe of die mutton verkocht 1 Had ik mij toch voor die zaak mot mijn gebuur tot akkoord gesteld En veol andere jammerklachten van dien aard hoort men langs alle kanten Kom aan mensch, dat al baat tot niets. Denk wat voorbij is, is voorbij. Ge hebt alios in vollen wil gedaan en ge dane zaken hebben geenen terugkeer. En zijt ge ergens te ver gegaan herstel den misslag zooveel mogelijk. Trekt er eene les uit, in stee van verdriet te maken en tot noodlottige daden over te gaan. Velen kwellen zich met bet tegen woordige zij kermen over een tijde lijk verlies, over tegenspoed in zaken, in handel of onderneming, tegengaans op hun veld of in hunne stallen. Ande ren klagen over hunnen stand, hun armoe, hun weinig aanzien in de we reld. Velen kwellen zich met de toekomst. Zij martelen zie* met zaken die mis schien nooit zullen komen en vergallen alzoo hunne levensdagen. Bij voor beeld Ach, indien ik geen man kon krijgen en wederkoerig, zoo ik eens geen vrouw kon krijgen 1 Als mijn zoon een hij den troep moestAls mijn man een voor mij stierfHoe zal het later met mij gaan, als ik oud ben Mijn huis moest eens afbranden, enz., enz. Wel, doet uw host, om alles zoo we.1 te regelen als mogelijk is daarbij ge kunt u in alles voor de toekomst verzekeren Voor 't sterven hebt gij do levensverzekering. Voor uw huis hebt ge de brandverzekering. Voor uwen ouden dag hebt ge do pen sioenkas. Voor uwen stal de vee verzekering. Maakt daarvan ge bruik om u gerust te stollen en ver laat u voor 't overige op'Gods vader lijke voorzienigheid. Geen rmttelooze zorgen noch vervelende kwellingen. Ieder dag heeft genoog met zijn eigen leed iviilltiauen met verlof. Een rondschrijven van het ministerie van oorlog maakt bekend dat aan de militianen der klas van 1913, die van goed gedrag zyn on goeden dienst verrichten, een bijkomend verlof mag toegestaan worden, gaande tot eene maand, zonder dat ze later genoodzaakt zijn eene maand langer te dienen. Dit verlof kan toegestaan worden tusschen 15 Juli en 9 December, in een of in tweemaal, berekend naar de dienst-aangelegenheden en zooveel mogelijk op aanzoek der belangstellen den, die naar hunne haardsteden wenschen weer te keeren, om er seizoenswerkea uit te Yoeren. In bet VatiKaan. Zondag namiddag ontving Z. H. Paus Pius X, op deu St Damaskoer, 10,000 bedevaarders, waaronder belangrijke afveerdigingen van de brazil iaanscbe en van de bulgaarsohe katholieken. De H. Vader, omringd van zijn gevolg, vertoonde zich, als naar gewaonte, op het balkon en werd geestdrif tig toegejuicht. De plechtigheid was slechts van korten duur; Z. H. zegende do bedevaarders en trok zich vervolgens terug, begroet door nieuw gejuich. Het getal autos in cle wereld. Volgens de jongste becijfe ring zijn er 2 millioen auto'6 op de wereld, vol gens de landen in ronde cijfers aldus verdeeld Vereenigde Staten 1,300,000. Engeland 245,900. Frankrijk 100,000. Duitschland 57,300. Kanada 46,0d0. Oostenrijk-Hongarië 19,000. Australië 15,000. Italië 12,000. Rusland 10,000. België 9,000. Denemarken, Spanje en Nieuw-Zeeland 8,000. Engelsch- Iudië 7,000. Java, Sumatra en Borno 7,000.— Zuid-Afrika 6,000. Zweden, Zwitserland en Brazilië 5,000. Mexico 4,000. Bulgariëcn Nederland 3,000. Ceylon 2,100. Rumenrë l.öüO. Uruguay, Philippijnen en Porto-Rico 1,500. Cuba en China 1,000. Libera 1. Lourd.es. r— De Gemeenteraad van Lourdes beeft dezer dagen in oene speciale ver gadering besloten tot het uittrekken van een krediet van 30,000 frank, voor het aanbrengen van versieringen, bij gelegenheid van het nade rend frocharistisch congres. Verschillige eere- poorten zullen worden opgericht en fraaie ver sieringen, vooral langs den weg dien de grapte processie volgen zal, worden aangebracht. Het oude kasteel boven Lourdes zal worden verlicht. Ongeluklrenlijst tran onderzeebooten. In verband met dc ramp van de Calypso deelt men de volgende lijst mede van verongelukte onder- zeëers 18 Maart 1904 «AIEngeland 20 Juni 1904 Delfin Rusland 8 Juni 1905 A 8", Enge land 5 Juli 1905 aFarfadet», Frankrijk; 16 October 1906 Lutin Frankrijk 26 April 1909 Foca Italië 14 Juli 1909 C. II Engeland; 16 April 1910 N. 6 JapaD 24 Mei 1910 «Plu- viose Frankrijk 17 Januari 1-911 N. 3 Duitschland 2 Februari 1912 A. 3 Engeland; 2 Februari 1912 Vendémiaire Frankrijk 4 October 1912 B2», Engeland 12 Juni 1913 Kambala Rusland 10 December 1913 «C. 14» Engeland 16 Januari 1914 A 7 Engeland. JZ>© Jolijcla intrede onzer Vorsten -te Aarlen, Het koninklijk bezoek aan de hoofdplaats der pro vincie Luxemburg is vastgesteld op 29 Oogst. De vorsten zullen vergezeld zijn door hunne kinde ren en in den voormiddag te Aarlen aankomen. Het programma der feestelijkheden is goed gevuld. De koning bied 's middags eon ontbijt aan in het provinciehotet en na afloop daarvan heeft de ontvangst plaats ten stadhuize. Het gemeentebestuur zal aan de vorstèn een mooi plakket, uit goud en elpenbeen vervaardigd aan bieden. De meeste burgemeesters van Luxemburg zullen bij de ontvangst ten stadhuize aanwezig zijn. 's Namiddags heeft de plechtige inhuldiging plaats door den Koning van de tienjaarlijksclie Landbouwtentoonstelling. Ook wordt gesproken over eene schouwing der troepen van de 6® legerdivisie, die op dien dag te Aarlen zullen samengetrokken zijn, met het oog op de spiegelgevechten. Liciit- exx itnalseineii cloor draadlooze tele grafie De Weieiers World, maand schrift, dat door de Marconi-Maatschappij wordt uitgegeven, bevat medede8lingen over een stel automatische acetyleenkanonnen, die gedurende 400 uren aan een stuk licht- en knalsignalen kunnen geven drie licht- en drie knalsignalen per minuut. Deze signaalkanonnen,van welke er reeds enkele aan de Clyde zijn opgesteld, om bij mist in werking te worden gesteld, kunnen langs draadloos-telegrafischen weg worden be diend. Zoowel het in werking brengen als 't staken der signalen geschiedt op die wijze. G-asverlxi-u-ils; Een Engelsch- man zeker geen dweeper met het spreekwoord «Tijd is Geld» heeft zijnen tijd verbeuzeld met te zoeken hoeveel gas er verloden jaar door heel de wereld verbruikt werd. De man heeft go- vonden dat er dit jaar ruim 21 milliard 500 mil joen kubiek meters meer gas verstookt werd dan in 1912. Voor de fabrikatie van die reusachtige hoeveelheid gas heeft men 60 miljoen ton steen kolen moeten verbranden. Dat staat gelyk met de totale kolenvoortbrengst van Frankrijk ge durende een jaar. DeEngelsche hoofdstad Londen, is de stad waar men per inwoner het meest verbruikt, 't zy gemiddeld 226 kubiek meters per jaar. Er zijn te Londen niet minder dan 1,574,000 gastoestellen voor de keuken. Het gasverbruik nam er ontzag lijk toe, tijdens de laatste werkstaking in de koolmijnen. In den tyd van zes maanden, tydens en na de werkstaking, werdon er 14000 toestel len meer geplaatst dan gedurende heel het jaar 1912. Na Londen zijn het Parijs, New-York en Amsterdam die het meest gas verbruiken met ge middeld 161 kubiek meters per inwoner. I3V GKIIVA Eenige weken geleden werd nit China een telegram ontvangen, meldend© dat een Belgi sche baron te Sanghaï aangehouden was, en dat deze aanhouding waarschijnlijk met be driegerijen en aftroggelarijen in verband stond. Thans worden nadere berichten medege deeld over die aanhouding. In den loop der maand Juni ging de Bri tish and Belgian Industrial Bank of Chine Ltd» failliet. De bestuurders, M. H. L. Beechv en baron M..., Belgisch onderdaao, doch van Franschen oorsprong, werden voor den rech ter geroepen om uitleg te geven over de fail liet. Eenige dagen later, op 27 Juni werden zij aangehouden. Daar het Consulaire Hof van België geene gevangenen kan opsluiten, wer den de twoe aang^gpdeneu door de Engel- sche overheden gevangen gehouden. Volgens de besckjjjJ^igiug zouden de twee aangehoudenen enkel huune bank gesticht hebben, om de personen die er bun geld stort ten, of inschrijvingen deden, te pluimen. Zoo zouden zij ten nadeele vau een Chinees, C. C. Ching 25.000 fr. afgetroggeld hebben, en van een anderen, C. C. Chaug 250,000 fr. De twee aangehoudenen worden dus be ticht van ontvreemding en misbruik van ver trouwen. TE GENT Eenigen tijd geleden werden vier inwoners van Geut tot gevangenisstraffen veroordeeld, wegens diefstalleu gepleegd uit spoorwegwa gens, welke in den omtrek van het dok. ston den. Onder de veroordeelden was ook eeu zekere Vlerick, die naar Frankrijk gevlucht was en tot een jaar gevang veroordeeld werd. Vlerick dacht dat liet gewoel der Gentsche feesten hem zou voordeelig geweest zijn, in eeu bezoek te Gentliy was van gedacht dat de policie hem in de duizende vreemde be zoekers niet zou herkennen,doch hij had mis- gerekend. Dinsdag morgend had de policie lont ge roken en ging nu op de Terneuzenlaau over tot de aanhouding. Vlerick vluchtte van 'fc een huis in 't ander en werd steeds achtervolgd,toen hij ten eiude raad en om toch te trachten te ontkomen in de vaart sprong. Het was dan omstreeks 12 ure. Eene groote aamenscholing had sef fens plaats. De policie, met den heer De Ploey, policie- kommissaris aan het hoofd, zette de oevers af on ging deu vluchteling achterna in een bootje. Do vluchtende Vlerick kon op een soort vlot geraken, dat op de vaart lag en geduren de omtrent twee uren hield hij zoo de policie op den loop of liever op het water. Eindelijk gelukte men er in den kerel aan te houden, die ten einde krachten,verplicht was zich over te geven. Vlerick is in het gevang opgesloten. Den 14 Juli 1914. De Gulden Sporen in onze provincie. De Rubenscantate. De internationale roei- wedstrijden. Een vruchtdragende Aal- stersche Voordracht. Het herstellen van O. L. Vrouwetoren. Eene beproefde rijke familie.Eene liberale bekentenis Anticlericale wereldlichten. Van jaar tot jaar wordt de 11* Julidag in 'het Vlaamsche land intenser, drukker ge vierd. De provincie Antwerpen vooral heeft zich doen gelden. Iu de stad ging Zaterdag een indrukwekkende stoet uit en op de Groote Markt werden eene gansehe reeks volkslie deren uitgevoerd, onder de leiding van mees ter Keurvels. De socialisten wilden niet meer meeloopen met die Vlaamsche.... kapitalisten. Wat wa ren we gelukkig in Vlaanderen zulke massa kapitalisten te bezitten De socialisten liepen dus alleen, met hoop en al een 500 man. De liberale schoolbonden deden ook niet mee. Hun onthouding werd door niemand opgemerkt en in al de bladen, ook in da-anti- clericale, stond er te lezen dat de Groeninghe- dag nooit zulk een groot getal deelnemers opleverde als dit jaar. Buiten de stad deed men het evengoed. In Berchem werden do feesten door de Gemeente zelf, voor de 2e maal reeds, op touw gezet. Er had een groot betoog plaats. TeBorgerhout vierde men twee dagen. Men had er een concert en eene groote volkijbetoo- ging. Er waren twee sprekers heeren Stan De Clerck en advokaat Van Dieren. Te Wilryck had men eene groote volksver gadering,daar sprak heer Ten Grootenhuizen. IaConticU schoot meu deu vogel af. Iu de, middenplaats der gemeente liep de stoet uiteen. Daar werd eene Vlaamsche Cantate uitgevoerd door 5000 a 6000 man. En voor deze duizenden personen sprak heer Stan. De Clerck de feestrede uit. In Turnhout, te Meerhout, te Herenthals, te Stabroeck en op wel 20 andere plaatsen had men feestverga- deringen,volksmanif ©sta ties en liederavonden. Zondag avond had dus te Antwerpen de groote kunstgebearlenis plaats.de opvoering der llubenscantate Er was gezegd dat er 1500 uitvoerders warenhet juist getal is 1290. Het is een cijfer van belaug. Op de Groenplaats was een groot verhoog opgetim merd in den vorm van een rechthoek met eene opene plaats langs voren. Boven ston- don 600 kinderen, meisjes en jongens met 600 leeuwenvlagslcens. Langs weerszijdenj stonden de koren De Sopranen, (uitsluitend damen); Alten, (uit sluitend damen);Tenoren,(uitsluitend mannen) bassen. Meester Keurvels, met lange grijze hairlokken en langen grijzen baard, juist het uitzicht van een Vlaamschen Patriark, be stuurde dit machtig gezelschap met eeu onge ëvenaarde brio. Het invallen van den beiaard en het klok kengelui te midden der cantate, was byzonder indrukwekkend. De opvoering duurde ruim een uur. 30.000 a 35,000 toehoorders en be wonderaars juichten geestdriftig den begaaf den Meester en de honderde uitvoerders toe. Zaterdag, Zondag en Maandag hadden op de Schelde de wederlandsche roei wedstrijden plaats. Zondag kwam de Koning ze zelf bij wonen. Nochtans, om ter waarheidswille, de regatten zijn voor den gewonen Antwerpe naar tamelijk onopgemerkt voorbijgegaan. De prijzen werden de laureaten overhandigd op het stadhuis. i* Vóór enkele maanden kwam de gewaar deerde en beslagen volksvertegenwoordiger beer Romain Moyersoen, van de stad Aalst, eene voordracht geven over de mutualiteit der Antwerpsche bedienden. De prachtige voor dracht van uwen gekozene is hier niet op dorren grond gevallen. Reeds enkele dagen later werden zijne wijze wenken nagevolgd men deed verschillende onderzoeken over den toestand der bedienden. Dit onderzoek heeft volgende uitslagen op geleverd Onder de bedienden telt men tal rijke personen onderhevig aan tering, aan longontsteking en borstaandoening. Er dienen tygzondere maatregelen voor genomen. De bedienden zijn volstrekt niet voor een ge sticht afzonderlijk voor teringlijders. Het Autwerpsch syndikaat wenscht dan ook eene minnelijke schikking te treffen met het ge sticht van Sleydinge of een ander huis. De toren van Onze Lieve Vrouwe staat niet al te vast meer. Sinds lang-vreest men dat er vandaag of morgend boven eenige stukken steen zullen losgeraken en naar beneden stor ten. Nu gaat men op herstel verzinnen. De stelling gaat eerstdaags aanbesteed worden voor 25.000 fr. Deze kostbare stelling zal 31 metershoog zijn en geplaatst worden op eene hoogte van 91 meter.Die stelling moet binnen de zes weken af zijn. Het herstellen van den toren zal jaren lang duren. Deze week hoorde ik door een vriend deze lijdensgeschiedenis vertellen. In zijn geburen wonen 2 menschen,diè door den diamanthandel schatrijk zyn geworden. Ze bezitten twee prachtautomobiels. Man en vrouw zijn rond de veertig. Zij hebben tot hun groot leed geen kinderen. De autoreizeu brachten wat verwisseling in hun leven. Daar valt de man ziek. Hij krijgt de kanker iQ de keel. De ongelukkige wordt geopereerd en door de operatie verliest hij de spraak. De vrouw meende haar man nooit meer weer te zien. Zij stak het in haar hoofd en nu is de arme vrouw er zinneloos van geworden. In de Matin lazen wij heden Dinsdag.*. De socialisten vragen niet het algemeen stemrecht uit liefde voor de sociale recht vaardigheid, maar om hun socialistisch pro gramma te kunnen opdringen Maar djanter hoe komt het dan liberale Matin dat gij de rooden door uwe verblinde onder steuning, zoo verwaand hebt gemaakt L* -> Wylen Boernaert is onbetwistbaar eene nationale grootheid. Dat geeft ieder mensch toe met onbevoordeelden geest. Men gaat dien grooten man een standbeeld oprichten. Van het comiteit maken niet enkel katholieken deel, maar ook de aanzienlijkste liberalen. Maandag werd iu den Antwerpschen ge meenteraad voorgesteld, een crediet te stem men voor dit comiteit. De bijzonderste libera len huldigden in prachtige bewoordingeu het groote werk van Beernaert en vooral zijue onschatbare diensten aan Antwerpen bewe zen. De roode Terwagne echter viel daarop uit en de toelage werd verworpen met 17 stemmen tegen 13 en 4 onthoudingen. Eenie der zal het toegeven: Zulke stemming is eene ware schande, een affront voor eene wereld stad al3 Autwerpea. Mak Ram. FRANKRIJK Russisch» dief aangehouden. Dinsdag namiddag om 3 ure, wachtte M. F. Manjet, handelsbestuurder aan de Porte St- Cloud te Parijs op den tram, toen hij besta- tigde dat zyne portefeuille 10.000 frank iu bankbiljetten inhoudende verdwenen was. Op dit oogenblik zag hy een kerel op den tram. springen. M. Maujet deed hem door de policie aan houden. Op hem vond men het geld van dei» bestolene. De aangehouden kerel verklaarde Russisch onderdaan te zijn Benedict Grigule- vitcli te heeteD, en 50 jaar oud. Hij is opgesloten. Een Generaal breekt zich een been. Uit Nevers bericht men dat Dinsdag mor gend, op het oogenblik dat generaal Vaimbois aan het park van Nevers aankwam om er de troepen van het garnizoen in oogenschouw te nemen, zijn paard op hol ging en gevallen is. De generaal brak zich by den val het linker been op twee plaatsen. Het slachtoffer werd naar zijne woning gevoerd. De kolonel van het 13e regiment infanteri® reikte de decoratiën uit, de revue had even wel geen plaats. Zelfmoord van een kamerknecht. Een kamerknecht Joseph Oponner, 36 jaap oud, wonende 76, rue Sontonni te Parys, heeft zich Dinsdag in zijne kamer verhangen. Men kent de redenen van deze wanhopig® daad niet. De 14 juillet n. Het Fransch nationaal feest van den 14 juillet is gansch het land door met geest drift gevierd geworden. Overal werd de troe- penschouw door talrijke toeschouwers toege juicht. De teekenaars Hansi (uit Duitschland ge- vluolit waar hij komt veroordeeld te worden) en Zislin woonden de revue van Belfort by. De revue van Longchamp viel dit jaar eeu bijzonderen bijval ton deele. Eene over talrijk® menigte was ter plaats gestroomd. De voorzitter der republiek werd met geestdrift toegejuicht, bijzonderlijk wanneer hij de vlaggen aan de verschillende regimen ten die er moesten ontvangen, overhandigde. Eene eskadrilje militaire vliegm&chienen vloog langen tijd boven het manoeuversplein. Onder de vreemde personaliteiten die de revue bijwoonden, moet men opmerken Djeraal pacha, die zyne volle bewondering uitdrukte over de volslagen orde van het défilé. Tydens de plechtigheid hadden enkel zeer kleine incidenten plaats. Men heeft een luitenant van Senegaleescha schutters aangehouden, die in de triboneu door zyne gebaren de aandacht op zich trok. De luitenant werd herkend als zijnde de zoon van den ex-koning Behanzin en werd onmid dellijk in vrijheid gelaten. Eenige personen zijn door de warmte onpas selijk geworden. In de eind-charge zijn twe® ruiters van hun paard gevallen. DUITSCHLAND Walter Pohl tot 15 jaar dwangarbeid verwezen. De krijgsraad van Berlijn heeft Dinsdag uitspraak gedaan over het proces ingespan nen tegen den sergeant-majoor Walter Pohl, wegens bekendmaking van militaire gehei men. Het vonnis behelst dat Pohl veroordeeld wordt voor inbreuk op de wet op de bespie ding van 3 Juli 1893 en voor uitkooperij tot eene straf van 15 jaar dwangarbeid. De ver oordeelde verliest zijne burgerlijke rechten gedurende 10 jaar en wordt uit het leger ver jaagd. De 500 Marke welke men op don beschul digden ontdekt heeft zijn ten profyte van don staat aangeslagen. Kindermoorder aangehouden. De afschuwelijke moordenaar van de klein® Martha Weeleer, zooals wij gisteren mede deelden, is eindelijk ontdekt goworden. Do plichtige is de genaamde Hendrick Delfs, matroos, hij werd nabij Hamburg gevat. De hatelijke schurk heeft volledige beken tenissen afgelegd. Een Russische kommandant In hechtenis genomen^ De dagbladen van Berlijn schrijven dat een kerel die herkend is geworden als zijuda een Russisch kommandant, Maandag zoudo aangehouden geworden zijn op het oogenblilc dat hij nabij het fort vau Boyen, van hetwelk de sergeant-majoor Pohl, aan Rusland da plannen leverde, aanteekeniDgen deed. Een lock-out. De algemeene vergadering der bazen van Solingou, Vrijdag haar komiteit gelast heb- beD zich te verstaan met het syndikaat dor fabrikanten van Solingen om het lock-oufc door te drijven, zoo heeft de algemeene ver gadering der fabrikanten besloten insgelijks het lock-out uit te roepen. Indien men niet tot eene overeenkomst konde geraken zullen 13.000 georganiseerd® en 6.000 niet georganiseerde werklieden g®- troffeu worden door het lock-ouW

De Volksstem | 1914 | | pagina 1