Oe verwoesting tan bet huisgezin 'T EEN EN 'T ANDER Eene moeilijke aanhouding Het proces van Mev. Caillaux Brief uit Antwerpen w DO «Au CS- 3E5 X_j A. IO fwiniigs'e Jaargang n' ÈES te St. Pisters-Waluwe Twee Fransche ofïicieren-vliggars in Duitschland neergedaald Hevige Brand te Dison ABONNEMENTEN? Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van bet land. I* UITGAAF, 4 u. 's avonds 0 0 2' UITGAAF, 7 u. 's avonds 0 Pour toute Ia publicité coraraereiale et financière du journal, 6'adresser exclusivement a l'Agence Réclame Godcs, 2, Place da la Bourse, Bruxelles. BUREELEN TE E57.USSEL I TE AALST löd GOOTS, Seursplaat3 2 e Kerketraatt e Teletooo A 3299 Telotooo JU Bestuurder JVan Nuffel-De Qendt AANKONDIGINGEN El. aank. '1 tot 4 kl. reg.) rr. 0,60 3* Diaüi. (de'egel) fr. 1.00 4® bladz me regel) fr. 0 30 Fmano. aankon.(perregel)fr 2,00 Sporl (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws per regel fr. 2,00 RecDt.herstoll.(per regel) fr. 2,00 Ovarlydea (per regel) fr. 2,00 Commerciale en flnancieele aankondigingen zich uitsluitelijk ta wenden Agence Reclame Godts, 2, Bearspiaats, Brussel. Zaterdag 18 Juli 19 84 2 CENTIEMEN HET NUMMER (Vervolg en slot). Mijn diocees Le Gers, zegt Mgr Ricard, is een grafdepartement. Het beeft binnen 40 jaar 63.000 inwoners verloren en neemt de laatste plaats in ©p de lijst dor departementen. Zie ons diocees rond de half ver laten dorpen, de bouwvallige huizen, de gescheurde muren, de onbebouwde velden, waar geen ploeg de grond meer omwerkt, do grijsaards zonder nakomelingschap, welke hun ontmoe digd leven in eene ontzettende een zaamheid slijten. Men gevoelt dat de dood daar een triomftocht gehouden heeft, in Gascogne, waar do zon im mer lacht, maar waar weldra niemand meer zal zijn om dien. glimlach te be antwoorden. Och, laat die treurige theoretici, wier rampzaligo leerstelsels deze ruïne bewerkt hebben, hier eens komen kij ken. Dan zullen zij zien wat te donken van die voorgewende, ongeregelde overbevolking, die zij zoo zeer vrees den, en boe hunne thooriën geleid hebben tot de verbrokkeling, bijna tot de vernietiging van een ras. Indien eene catastrofe binnen zoo korten- tijd in ons Gascogne 63.000 inwoners geëischt had, zou men vol schrik alle middelen aangewend heb ben om baar te bezweren men zou geene stemmen genoeg bobben om te klagen, en geene tranen genoeg om te veenen. Maar nu deze verwoesting langzaam aan is voortgeslopen, in de stilte van bet slaapvertrek, nu toont men nauwelijks eenig leedwezen, en gaat onverschilligzijn weg, en morgen zal dit werk des doods wellicht zonder eenige scrupule voortgezet worden. Do kinderen zijn de zachtste, maar tevens de hechtste banden lusschen echtgenoot enecbtgenoote.en de waar borg van eene duurzame en diepe liefde, do zorgen, die zij vragen en de bezorgdheid, die zij inboezemen, ver diepen de liefde der echtgenooten en beschermen haar tegen de verrassin gen van het leven en tegen onver wachte voorvallen. En do kinderen zelf zullen in hun spelen, in de wrij ving der karakters, ja zelfs in de kleine twisten vorming, bescherming en toenadering voor het leven vinden. Er is geene hetere school dan die van het huisgezin,indien het tot richt snoer heefthet verstand van den va der, het hart der moeder, en een edelen wedijver der kindex'en. En stel daar tegenover het huisge zin, waar de alles vernielende worm is binnengedrongen daar heerscht de stilte van liet graf, de eenzaamheid, de onverbiddelijke verveling. Daar is de vloekwaardige huiselijke haard, waar op Gods wrekende hand, vaak in deze wereld rust. DE VOORWENDSELS. Dan beschouwt de bisschop de voor wendsels, waardoor men zijne mis daden wil verontschuldigen. Men zegt 1. Wij zijn arm! Helaas! Maar moet ge de armoede aan wiegjes nog niet meer betreuren O, kleingeloovi- gen, vergeet ge dan geheel en al de Goddelijke Voorzienigheid, die den menschen voedsel geeft en de leliën des velds met de schoonste kleuren tooit Gij klaagt over de duurte des levens maar komt deze niet vooral voort uit hot gebrek aan werkkrach ten 2. Het is bard kinderen op te voe den Zeer zeker, maar het is ook eer vol. Het is bard dén kind op te voeden want het eenige kind is dikwijls een bedorven kind. Hebt een kind, heeft een groot poedagoog gezegd, en gij zult zijn slaaf zijn hebt er zes, en gij zult hun meester zijn. 3. En welke verantwoordelijkheid 1 Maar weegt de verantwoordelijkheid, dat gij uit lage berekening bet leven beperkt hebt, niet veel zwaarder Denkt ge dan niet meer aan de kleine schepseltjes, die gij afgestooten hebt 4. En wie zal voor hunne toekomst zorgen De ondervinding en de statistieken bewijzen, dat de eenige kinderen dikwijls zwakzinnigezonuwlijders zijn, minder welvarend dan da kinderen uit groote gezinnen, die van hunne prilste jeugd gewend zijn aan een regelmatig en werkzaam leven. De meeste groote mannen zijn uit groote gezinnen gesproten. 5. En de vermoeienissen en ziekten der moeder? Deze worden ruimschoots vergoed door de vreugde van den vol brachten plicht. En zijt gij er overi gens wel zeker van, dat waar geen wiegjes zijn ook meer ziekten zijn Die vrouwen integendeel, die 't meest voor het moederschap terugschrikken, zijn de beste kliënten van den genees heer. 6. Wat zullen onze vrienden zeg gen Omdat uw buurman zijn velden niet bebouwt, moet gij daarom de uwe ook braak laten liggen Belachelijke en misdadige vooroordeelen. En door deze te volgen haalt men zich zelf do verachting op den hals van hen, die men navolgt. 7. En ons erfdeel Niemand zal het beter verkwisten dan uw eenige zoon. Eu vreest gij niet, dat God door een onverwachten rouw uw egoistische plannen met één slag kan vernietigen? GENEESMIDDELEN. Om deze wonden te genezen hebben staathuishoudkundigen en politici ver schillende middelen aangewend ver mindering van belastingen, sociale wetten, onderdrukking der onzedelij ke theorieën en bescherming der jonge moeder deze kunstmatige middelen kunnen het kwaad niet noemenswaar dig beperken. Voor dit kwaad, dat de ziel in haar innigste wezor. aantast, moet een middel gevonden worden, dat tot het innigste der ziel door dringt de godsdienst met zijne verhe ven opvatting van het huwelijk en zijne goddelijke sancties. net Endiaristiseli con gres -te Lourcles. Over de groote Processie, te dier gelegenheid ingericht, vinden wij in het Jouriu^l de la Grotte vol gende bijzonderheden Er zullen rond de veertig groepen in plaats nemen, waaronder het kapittel van de kathedraal van Tarbes, de Kamerheeren van Zijne Heilig heid in costuum, de Ridders van Malta in cos- tuum, de commandeurs der verschillige Pause lijke orden, de leden van het bestendig comiteit der Eucharistische Congressen, met hunnen voorzitter Mgr Heylen, de katholieke senators en kamerleden, de meier, schepenen en gemeente raadsleden van Lourdes, en meer anderen. De zegening met het Allerheiligste zal worden gegeven door Zijne Emlnencie den Kardinaal Legaat, van het hoogste van een prachtig rust- altaar^ opgeslagen op den dom zelf van de H. Ro zenkranskerk. Op 26 Juli zal Zijne Eminencie, de Kardinaal Legaat, eene Pontificale Mis zingen. De Schola van 200 zangers zal voor de muziek zorgen. De zale van den iconins Sommige wandelaars hebben reeds opgemerkt dat de koning, wanneer hij langs het strand wandelt, altijd een zwarten zak aan de hand draagt, min of meer het fatsoen hebbend van een dameBhandzakje. En men heeft zich dan al afgevraagd wat daar wel in zou zijn 1 Zand. Do genecstieeren hebben hem dat aangeraden om de stijfheid te weren, die, bij verwaarloozing wel het gevolg zou kunnen zijn van den val van zijn paard, toen hij over eenige maauden een rij toer deed in 't Soniënbos«fc. Het gaat er anders. Ia Amerika, zeggen de menschen soms, is dat alles anders I Men springt met alles beter om I 't ls er daarom ook niet beter, meenen wij, want een Amerikaansch Vlaamsch konfrater schrijft het volgende nleuwsje, welke wij letterlijk overne men: Edgard Laundry, van West De Pere, die van zijne vrouw en kinderen wegliep, is veroor deeld tot een jaar gevangenisstraf, te Waupan. Te veel gelnlc Bij de trekking der leening van Luik van 1905, is het weer eens de stad zelf die met de vetste brokken wegloopt. Zij wint namelijk het groot lot van 100,000 fr., dit van 1,500 fr., .een van 500, twee van 250, drie van 150 en zes van 125 fr. Er schiet waarlijk niet veel meer over voordo andere obligatiebezitters. De bevolking van Congo Het juiste bevolkingscijfer van Congo is nooit gekend geweest. Rond de jaren 18S0 schatte men deze bevolking op een totaal gaande vap 14 tot 18millioen koppen. Later stelde men zich 't akkoord op het cijfer van 10 millioen. De wyze van uitbating van den Vrijstaat en de Slaapziekte hebben de bevolking zeer gedund. Alhoewel het jaarboek voor de statistiek in Congo geen Uitdrukkelijke cijfers nopens de bevolking afkondigt, kan uit de gegevens worden berekend dat de kleurlingen in 1913 zoowat ten getale van vijf millioen in de Kolonie rondkuieren, Wat de blanke bevolking betreft, deze bedroeg luidens de jongste bevolkstelling 5465, waaron der 3307 Belgenen 2158,vreemdelingen. Daarvan zijn er 2.671 in Staatsdienst. IViet tegen den Gods dienst Wij hebben onder de oogen ecuen omzendbrief,van het dagbladLe Peuple de socialistische gazet van Brussel. Weet ge waar bijgedrukt werd Het staat op den kant van den brief Samenwerken maatschappij Lucifer Brussel.» Het woord Lucifer is in vetletters gedrukt. Dat is hun Patroon I En die mannen zullen dan nog komen zeggen dat men christen en socialist kan zijn. De ovoï-toci».* der Scïiel- de Het vierde schadron van het 1° regiment jagers te peerd, in garnizoen te Doornik, is Woensdag naar Ilollain gereden waar het al zwemmend den overtocht der Schelde gedaan heeft. De stroom is daar 40 meters breed op 4 mt 50 diep. Bij het schadron waren een dokter en een veearts. Luitenant Ouverleaux begaf zich eerst van al te waterde overtocht geschiedde te peerd. Die eerste oefening, begonnen ten 8 u. 3<», eindigde ten 10 u. 10. De tweede oefening, zijnde den terugtocht, geschiedde met twee paarden te gelijk en duurde van 10 u. 20 tot 10 u. 55. De ruiters die niet konden zwemmen werden met bootjes overgezet. Alles is om ter best gelukt en zonder het njinste ongeluk. De A.ard.api>elplaas in. DuitsclilancJ. Op vele aardappel akkers bij Hohenwedel, in de nabijheid van Stade (Hannover),heeft men de gevaarlijke plaag van den aardappel, den Colorado-kever, gevon den. Men heeft onmiddelijk de bestrijding ervan ter hand genomen. De akkers zijn door afdee- lingen infanterie afgezocht. Tot nu toe heeft men reeds meer dan 10.000 kevers en larven ge vonden. De akkers moeten omgeploegd en met benzol gedrenkt worden. De eigenaars krijgen eene schadeloosstelling van den Staat.Uit Berlijn is reeds eene ministerieele kommissie naar Stade gezonden. Buiten Hohenwedel heeft men den kever echter nog niet gevonden. Een bandiet door een policiehond tot staan gebracht. Ten gevolge der talrijke diefstallen welke sinds eenigen tijd in den omtrek der Terveu- renlaan gepleegd werden, deed de pölicie hier alle nachten ronden. Verleden nacht was de policiekommissaris vergezeld van een zijner agenten en een poli ciehond verborgen aan de spoorwegbrug, van waar zij een groot deel der Terveurenlaan konden afspieden. Reeds gemiraen tijd lagen zij daar op loer,' toen hunne aandacht plots gewekt werd, door een pak, dat over den afsluitingsmuur der 'villa van M. Parmentier geworpen werd. Wei nige stonden later volgde een tweede pak en nu kropen twee mannen over den muur. De policie sprong te voorschijn, revolver in de vuist, en riep de bandieten toe Handen op doch de bandieten lichtten de voeten en vluchtten ijlings weg. Zij hadden echter zon der den hond gerekend en deze had spoedig een der dieven bij het heen. Deze trok zijn mes en wilde het dier sie- ken^toen de policiekommissaris zijn revolver op hem richtte. De bandiet liet zijn wapen vallen. Hij werd aangehouden en naar 't po- lictebureel geleid. Daar werd hij herkend als de genaamde Jan-Joseph Aelst, 30 jaar oud, een gevaarlijke oud-veroordeelde. Eerst over drie weken had hij het gevang verlaten, waar hij voor diefstal te Bosch- voorde en voor moordpoging op eenen agent, dien hij met een revolverschot gekwetst had, eene straf van vier jaar gevang had uitge daan. Aelst, die verdacht werd van talrijke diefstallen heeft er verscheidene bekend. Zijn medeplichtige zal niet lang op vrije voeten loopen. De twee zakken, welke de dieven op de Ter- vuerenlaan hadden achtergelaten, werden in beslag genomen. Zij bevatten allerlei koperen en zinken voorwerpen in de villa van M. Le- fèvre aan die van M. Parmentier palend, ge stolen. De kerel is in 't gevang van St-Gillis opgesloten. Het is Maandag aanstaande, dat Mev. Cail laux voor het assisenhof der Seine moet ver schijnen, wegens de moord gepleegd op M. Gaston Calmette, bestuurder van Le Figaro. Volgens een Parijzer blad zou de beschuldi gingsakte, opgemaakt door den prokureur-ge- neraal Herbeaux, welke Maandag bij de ope ning der debatten moet gelezen worden, als volgt zijn opgemaakt Na uiteengedaan te hebben, waar de oor zaak der misdaad is, legt de prokureur-gene- raal er zieh op toe te bewijzen, dat er voor bedachtheid is geweest. Daarom steunt hij zich op het tijdsverbruik der betichte, van af het oogenblik dat ieder harer handelingen schijnt mede te werken, tot het voltrekken der eindakte Eerst den aankoop van den revol ver welke zij beproeft en waarvan zij zich de behandeling doet uitleggen dan het bezoek aan het Crédit Lyonnais, waar zij uit haren brandkoffer verscheidene papieren neemt en wegdraagtdan, te huis geltomen, het briefje dat zij schrijft aan haren man, en waarin zij zegta Mijn besluit is genomen. Ik zal recht doen. Frankrijk en de Republiek hebben u nog noodig. Ik zal het doen. Indien dit schrij ven u overhandigd wordt, 't is dat ik recht zal gedaan hebben, of getracht er te doen. Vervolgens legt de beschuldigingsakte het tooneel van het drama uit, onderzoekt de drijfveer en besluit, dat hoe groot ook de ze delijke opgewondenheid moge zijn, waaron der zij handelde, Mev. Caillaux toch zeer ge makkelijk tot eene misdaad besloot. Zij heeft ook door de aaneenschakeling van al de fei ten klaar bewezen, dat zij hare misdaad met groote koelbloedigheid heeft voorbereid. In gevolge wordt Rainouard Genoveva-Jo- sephina-Hendrika, echtgenoote Caillaux, be ticht van op 16 Maart 1914, te Parijs, een vrij- willigen doodslag te hebben gepleegd op den persoon van Gaston Calmette, met voorbe dachten raad, misdrijf voorzien door de arti kelen 295, 296 en 302 van het strafwetboek. Donderdag morgend, rond 9 ure, is een Fransch militair vliegtuig, bemand door lui tenant Erare, van het 171° regiment infante rie, en kapitein Mouger, te Herzfelden neer gedaald. De officieren hebben verklaard, dat zij van Belfort, waar zij in garnizoen zijn, naar Montbéliard gereisd waren. Bij den terugkeer vergisten zij zich en namen het Zwarte Woud voor de Vogeezen. Daardoor verloren zij hun weg en waren genoodzaakt neer te dalen. Pas waren zij uitgestapt, of zij verzochten de toegesnelde personen, den burgemeester en de gendarmen te gaan verwittigen. De distriktbestuurder, de proltureur en een officier, gehecht aan de vliegschool van Frei burg, zijn dadelijk ter plaats gekomen. De officieren verblijven in een hotel, in af wachting, dat de toelating gegeven worde om naar Frankrijk terug te keeren. Een magazijn in ascli gelegd. 100,000 fr. schade. Donderdag morgend is brand uitgeborsten in de magazijnen van M. Theodoor Devaux, handelaar in wol, vodden enz. te Dison. Het vuur dat ontstaan was in de droogkamer, nam spoedig groote uitbreiding. Hot alarm werd spoedig gegeven en een weTkman van M. Devaux, drong in de brandende zaal, waar hij wist een branddover te viuden. Hij poogde echter 'vruchteloos dezen te gebruiken de uitdoover weigerde zich te openen. Evenwel waren de pompiers spoedig ter plaats, doch heel het uitgestrekte magazijn dat eene oppervlakte besloeg van 350 vierkante meters stond in laaie vlam. De pompiers moesten dan ook hunne krachten bepalen, tot het vrijwaren der aan palende fabriek van kleuren en vernissen toe- hoorende aan M. Creuven, iets waarin zij ten volle mochten gelukken. Rond 3 ure was alle gevaar voor uitbreiding geweken. Van het magazijn van M. Devaux bleven nog enkel de vier zwart gobrande muren recht, De schade bedraagt ruim 100,000 frank. Men schrijft ons: Den 15 Juli 1914. 'n Stemming die moet onthouden worden* Het standbeeldgeknoei voor Jan Van Rijs» wyek. Dood van Max Rcoses. 925 ontei geningen. De hoogeschoolkwestie. Een zoon die zijn vader doodsloeg, vrijgesproken. Een slecht boek van 'n Antwerpschen ge» meenteonderwrjzer. In onze laatste briefwisseling spraken we over de walgelijke stemming van de feniksen van den Antwerpschen gemeenteraad. Het meest verachterde dorp van Vlaanderen heeft er niets aan. Ge weet het betreft de toelage aan het monument Beernaert. Een komileit waar Schier zooveel liberalen als katholieken van deelmaken, had besloten den onsterfelij- ken Beernaert een gedenkteeken op te richten te Oostende. Vaji dit komiteit maken onder meer deelHH. Max, De Vos, Braun, Lie- baert, onderscheidenlijk burgemeesters van Brussel, Antwerpen, Gent, Oostende verder HH. Franck, Monvüle, liberale Kamerleden; Coppieters, Edmond Picard, Hector Denis (nu overleden)socialistenalsopk nog talrijke letterkundigen van verscheidene wijsgeerige meeningen. Het schepencollege van Antwer pen uit dankbaarheid voor de nooit te schat ten diensten door Beernaert aan onze Stad bewezen, stelde voor eene toelage van 5.000 fr. te stemmen. Heer Van Peborgh, verdedigde eerst de toelage, daarna burgemeester De Vos en heer Straussdoch de haatdrager Tervva- gne bemoeide er zich mee en de demagogen begonnen te dansen met als slotsom dat de toelage afgestemd werd met 17 stemmen tegen 13 en 3 onthoudingen. Bij de tegenstemmers waren 3 schepenen HH. Van Cuyclc, Desguin en Cools.... Cools is te verstaan, die is voor de farce socialist en die mannen moeten enkel hun eigen persoontje standbeelden Desguin, deze kan maar niet verteren dat hij met al zijn logefanatisme geen burgemeester is be noemd. Maar Cuyck, de witharige heer Cuyck hij, dien de katholieken verleden jaar zelf nog hebben meegevierd bij eene betooging hem ter eere,, diezelfde Cuyck stemt ook vlak af tegen. Ziedaar wat ruimte van blik, wat grootheid van hart die heeren bezitten als het een mensch betreft die hemelhoog boven hun alledaagschheid verheven staat. Wij hopen dat onze vrienden, zonder zelf al te engzuch- tig te worden, nochtans zullen gedaan maken met hun al te verregaande goedzakkigheid. Als men staat tegenover zulke bekrompenheid van handelwijze, zou het waarlijk belachelijk worden zoo wij voor mannen van het cartel, die maar gewone begaafdheden hebben, een al te grooten eerbied en hoogachting bleven aan den dag leggen. r Zulk geval hebben wij nu juist met Jan Van Rijswyck. Deze was in leven volksverte genwoordiger en burgemeester en letterkun dige. Als volksvertegenwoordiger heeft hij voorzeker geen blijvend werk verricht; nie mand zal zulks beweren. En als burgemeester; waar zijn de groote werken dank zijn initia tief tot stand 'gekomen Als letterkundige. Zeker, hij kon schoon, zeer schoon praten, lief vertellen. Doch, noem ons eens één zijner werken dat waarlijk van groot vernuft ge tuigt Welnu, wij vragen ons af waarom een man die als Kamerlid, als burgemeester, als letterkundige, zoo weinig duurzaams heeft verwezentlijkt, waarom die moet vereeuwigd worden in arduin, graniet en marmer Meestal de liberalen moeten van dat ge dacht geweest zijn, want voor enkele maan den werd er een comiteit opgericht en dat had nu, ondanks het Barnumreclaam en de ge meenste strijdpenningmiddelen de benepene som opgebracht van enkele honderden frank. En toen zagen wij sommige liberalen voor de laagste middelen niet achteruitdeinzen. Een liberaal senator had voor 20 fr. ingeteekend. Welnu dit werd hem schriftelijk op de onheb- belijkste, grofste en crapuleuste wijze verwe ten. Wat zegt g' ervan Als men zoo geld moet bijeenkrijgen om iemand te kunnen standbeelden, dan zal de gestandbeelde en niet erg door vereerd zijn. En voorél als men strijdpenningen van enkele centlemen leest dan zou men er haast vies van worden tus- schen Inschrijvers van die soort te staan. Overigens dit is een feit, mannen met nage noeg dezelfde begaafdheden bedeeld, worden in de antikerksche rangen tienmaal eerder gestandbeeld dan bij ons. Het is als ge wilt een terugkeer naar den tijd der afgoderij ot der zelfvergoding. Max Rooses, die enkele dagen geleden zijn ontslag gaf als bewaarder van het Museum Plantij n te Antwerpen en die toekomenden Maandag plechtig door de Stad ging gevierdL worden, is Wpensdag na den noen plotseling overleden. Deze dood maakte veel gerucht in de stad. Max Rooses' zijn verdienste op letter kundigen Vlaamsch gebied is voorzeker heel wat grooter dan deze van burgemeester Van Rijswyck. Max Raoses is katholiek «pfje*

De Volksstem | 1914 | | pagina 1