1 ,i Voreenigde Staten en Mexice DAGBLAD GEZONDE EN ONGEZONDE LECTUUR 'T EEN EN ANDER Nog do vroesslijke ramp van Hemixem Net proces van Mev. Calllatix Dramatische brand te Anderlecht Os paardeniMkt van Binciie. Twintigste Jaargrfng sa' S S3 Zondag 19 en baandag Zö J&sSi 1914 Dit nummer bevat 12 bladzijden en wordt verkocht aan 5 centiemen- De gebeurtenissen in de Balkanên De A/baneesche opstand. Een drama te Ensival 5 CENTIEMEN HET NUMMER BUREELENs TE BRUSSEL I TE AALST DiGQOTS,CeurBplaaU, 2 I Kerkstraat, Telefoon A 3299 Telefoon ili BestuurderJ. Van Buffet-De Oendt. AANKONDIGINGEN El aanV. '1 tol 4 kl. reg.) Tr 0.60 i Sport (per f-egol) fr. 1,00 3* Oiadt. (de »egei) fr. I 00 Gemengd nseuws per regel fr. 2,00 4* bladz 'de regel) fr.0 30 I Recatberstoll.(per regel) fr. 2,00 Fmanc aankon.iperregel)(r^2,00 Overiydeo ^per regel) fr. 2,00 Commercials en flnancleefe aankondigingen zich uitsluitelijk ta wenden Agence Reclame Godts, 2, Bearsplaats, Brussel. ABONNEMENTENi Zos maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle posthureelen van het land. I' UITGAAF, 4II. 's avonds 0 0 2° UITGAAF, 7II. t Honds 0 Pour loute la publicité commereiale et financière du journal, s'adresser exelusivement a l'Agence Réclame Godia. 2. Place de la Bourse, Bruxelles. Indien het waarheid is dat een goed bookdeol een buitengewone goede vriend is, is het ook niet te min waar heid dat een opsteller of schrijver van slechte uitgaven, een der ergste be dervers is der Maatschappij. Hedendaags, dank aan een zeer ge ringe prijs,worden allerhande soorten van boekjes en schriften te koop ge steld. In 't algemeen is 't jonge ge slacht, zoowel meisjes als jongens, welke verzot zijn op die drukwerken. Doet maar eens een toerken in de ste den er, werplAnaar eens een oogslag op d'uilstalling van sommige boek handelaars of andere uitgevers, en gij zult kunnen zion dat men voor een zeer geringon prijs schriftjes en brocliuurkens kan bekomen waarvan de lezing niets dan een slechte indruk op den geest der kinderen en zelfs van groote personen kan teweeg brengen. Hebt ge niet reeds kunnen bestatigen dat sommige jonge lui, wanneer zij de school 's middags of 's avonds ver laten, en van zoohaast zij zich kunnen ontmaken der waakzaamheid van den onderwijzer of d'onderwijzeres, naar een afgelegen kant zoeken of eene straat omgaan, om dan maar seffens een Nat Pinckerton, een Nick Carter of een zedenkwetsend geïllustreerd boekje of bladje uit den zak te halen en zich te verdiopen in de lezing er van. Onbetwistbaar is het immers dat dergelijke uitgaven een gevaar ople veren. Immers wanneer men sommige feiten nagaat die hunne oplossing vin den voor de rechtbanken, zal men dik wijls kunnen bestatigen, dat het dank is aan de lezing dier ongezonde uit gaven. Er moet gelezen en er kan niet ge noeg gelezen worden geestesontwik keling, aanleer van nieuwe kennissen, enz. enz., vloeien er uit voort, doch zoeken wij die onkel in goede werken, voortgebracht door befaamde schrij vers. Voor ons, mutualistcn, is het een plicht den handel en wandel onzer kinderen zooveel mogelijk gade te slaan. De plicht gebied ons van tijd tot tijd onze handen in hunne zakken to laten glijden om to zien of er soms geen ongezonde lectuur in verborgen zit. Men moet zelfs een nader onder zoek doen om te weten of zij soms liet middel niet gevonden hebben om het een of het ander schriftje tusschen do stof en de voering hunner kleedij weg te moffelen. Wij beschikken en kunnen beschik ken over een tal uitgaven allerhande brocliuurkens, handelend over sociale kwestiën zooals ouderlingen bijstand, herverzekeringskassen.lijfrent, levens verzekering, enz. enz.. Schaffen wij ons deze zoo leerrijke boekjes aan en door die zelf te lezen zul'o i onze kin deren er ook neiging toe krijgen. En moest daar al iets in voorkomen wat soms wat moeilijk te begrijpen valt, vraagt er uitleggingen over en des- doende zal men aan anderen een zelfde dienst kunnen bewijzen. De volgende vraag zal mij moge lijks wel gesteld worden Maar kan men wel altijd deze hoekjes lezen waarop ik zal antwoorden Neen, maar lees ze toch dikwijls en tracht er het nut uit te putten welke ze allen in houden. Verders zal ik zeggen dat er soo vele nuttige en schoons werken 'ïjn dat ons blad te klein zou wezen moesten wij er de opsomming van doen. Naar deze werken dus uitgezien. Hebben wij steeds voor doel onzen geest te verrijken met nieuwe kennis sen welke enkel te vinden zijn in eene gezonde lectuur. Verfoeien wij de proza die zeer aantrekkelijk is, doch welke niets dan slechte indrukken na laten. Een Mutuamst. o-z/r. De voeding der soldaten. Door het depar tement van oorlog werd onlangs eene kom missie ingesteld, om alles te bestudeeren wat betrek heeft op de voeding onzer soldaten. Die kommissie heeft er zich vooral op toege legd de algemeene voorwaarden onzer jon gens te onderzoeken, en thans heeft zij maat regelen voorgesteld om verbeteringen in te voeren. Het verslag der kommissie werd on derworpen aan den minister van oorlog, die het goedgekeurd heeft. Onze soldaten zullen dus binnen kort veel verbetering bekomen zoo voor de voeding, als voor den 'onderhoud van hun linnen. Voor postzegelverzamelaars. Albanië, dat al zoovele reeksen postzegels heeft uitgege ven, verrast de verzamelaars alweer met eene nieuwe reeks. Ze worden als volgt beschre ven formaat een hooge rechthoekboven het woord Shquipeniain het midden een dubbele adelaar; beneden het waardecijfer (10, 20, 30 para en 1 en 2 grosh)Onder de dub bele adelaar een halve maan met ster en daarboven de woorden Union Mohamedist in de kleuren violet (10 para), rood (20 para), groen (30 para), blauw (1 grosh) en zwart (2 grosh). Het tekort van de tentoonstelling van Rome. Drie jaren geleden vierde Italië met groot vertoon het veertigjarig bestaan van zijn een heid In Rome, Florence en Turijn werden, zooals men weet, tentoonstellingen gehouden. Terwijl nu die in Turijn tamelijk wel de kosten goedmaakte, leed de tentoonstelling van Rome, welke eigenlijk nooit geheel gereed is gekomen, een volslagen fiasco. Sedert heeft men een nog steeds voortdurend onderzoek ingesteld naar de wijze, waarop het geld is vermorst, natuurlijk zonder dat men tot een bevredigende uitkomst geraakt. Senator San- tini verklaarde in den Senaat, dat het tekort van de Romeinsche tentoonstelling 12 mil- lioen bedroeg, waarvoor geen dekking voor handen is. En de heeren, die hun zakken ge vuld hebben, zijn buiten schot Telefoon. Het Belgisch telefoonnet telt op heden 75.C00 abonnenten. Dat reusachtig cijfer werd dezer dagen bereikt, door het bij komen van 1.300 nieuwe abonnenten. Nadere bijzonderheden. Drie dooden. Nopens de vreeselijke ramp, Vrijdag mor- gend te Hemixem voorgevallen, en welke wij gisteren reeds beknopt mededeelden, verne men wij nog het volgende Het ongeluk gebeurde in de verffabriek, ge legen aan den boord der Schelde, en toe- hoorende aan de Socïété Anonyme das Pre- duits Tannants de Hemixem. Het verfhout, quebracho-hout geheeten, wordt in groote ketels gedaan hebbende ieder een inhoud van 5375 liters. Er staan zoo 15 ke tels in drie rijen van vijf. Bij middel van stoom worden de verfstoffen uit het hout gehaald, zioodat men zal begrij pen, dat er steeds eene hooge drukking zijn moet. Gewoonlijk is dan ook de temperatuur 115 graden. Daar deze ketels, ten gevolge der drukking bijzondere zorg noodig hebben, is eene ploeg arbeiders-paswerkers of ajusteurs, aan de fa briek verbonden, en zien schier dagelijks de ketels na. Hef ongeluk. Vrijdag morgend stonden die paswerkers met hunne helpers, in 't geheel 7 man, op eene stelling en arbeidden aan ketel nr 7, in de midden gelegen rij. Die herstellingen werden verricht terwijl de kftels volop in werking waren. Op boven vermeld uur is nu gezegde ketel midden door gesprongen, vermoedelijk door het losgaan van bouten, zoodat de barst zich voordeed daar waar de twee platen ineenge- schroefd zaten. De geweldige slag bracht heel de fabriek, waar 350 man aan het werk zijn, in rep en roer. Het ongeluk had gewild dat de barst in den ketel was ontstaan juist ter hoogte van de stelling waarop de werklieden stonden, zoo dat zij door de volle lading van ontsnappen don stoom en gloeiend gemalen verfhout ge troffen werden. De hulp. Een vreeselijk schouwspel. Een vreeselijk schouwspel vertoonde zich aan de oogen van hen die toegesneld kwa men en die 'niet, zooals vele anderen, door den schrik op de vlucht gegaan waren. Op het oogenblik, toen het ongeluk plaats greep, bevonden zich nog in het gebouw de heeren bestuurder Paul Haeger en onder-be stuurder Kayser, die beiden door ontsnappen den stoom licht aan de handen en aangezicht verbrand werden. Erger waren echter gesteld de 7 werklieden, die dadelijk door hunne gezellen naar de bu- reelen der fabriek werden gebracht. Drie der werklieden lagen ten gronde, ter wijl anderen, met bloed overdekt, wegvlucht ten, op deuren, vensters, muren en yloer bloedige sporen nalatende. De slachtoffers. De aanblik der ergst gekwetsten was op recht ijselijk. Enkelen was het gelaat totaal onkennelijk gemaakt, terwijl bij anderen het onderlijf door stukken van den ketel open gereten was, zoo dat de ingewanden er uit puilden. Allen werden, zoo goed het ging, door den burgerlijken en krijgsdoktoor der gemeente, M. De Backer, flink bijgestaan door comman dant Van Brussel en wachtmeester Meyer, van de gendarmerie verpleegd. De pijnen door de ongelukkigen geleden waren zoo verschrikkelijk, dat een hunner, Th. Keersmaeckers, er zinneloos van werd en begon te zingen, terwijl de anderen huil den en kermden van de pijn. Zoodra de ontboden automobielen ter plaats waren werden de slachtoffers opgeladen en naar het St-Elisabethgasthuis te Antwerpen overgebracht. De toestand van drie hunner werd aanzien als hopeloos en men dacht niet dat zij nog den dag zouden doorkomen. Ziehier de namen der slachtoffers, allen nog jonge mannen tusschen de 20 en 25 jaar oud. Jan Scheers, van PuursFrans Gorrebeek, van Hemixem: Gustaaf Pauwels, van Schelle; Th. Keersmaeckers, van BaselAndreas Ver- vent, van HemixemPetrus Wegghe, idem, en August De Smedt, id., die slechts 16 jaar oud is. Deze laatste heeft geen brandwonden van eenige beteekenis opgeloopen, doch is door den slag van de stelling gevallen, met de zij de op eene plank terecht gekomen en klaagt van inwendige pijnen. Al de slachtoffers, behalve De Smedt en Gorrebeeck zijn gehuwd. Zooals wij reeds hooger meldden, zijn ook de bestuurder M. Haeger en de onder-bestuur der, M. Kayser, verbrand, doch niet erg. Het parket ter plaats. Oogenblikkelijk is het parket vergezeld van wetdoktoors. ter plaatse gekomen om een on derzoek te doen, ten einde do oorzaak en de verantwoordelijkheid vast te stellen. Het parket heeft enkelen der gewonden en verscheidene werklieden ondervraagd en de uitleggingen van den bestuurder gehoord. Het was 1 uur toen het parket de plaats van het verschrikkelijk ongeluk verliet. Slachtoffers overleden. Rond 2 ure zijn Frans Gorrebeek en August De Smedt in het gasthuis overleden. Rond 9 ure 's avonds is ook Jan Scheers aan de vreeselijke brandwonden bezweken. Zooals te begrijpen is, heeft die vreeselijke ramp en meer nog de tijding van het overlij den der drie werklieden, eene groote ontroe ring verwekt te Hemixem en te Antwerpen. Het Assisenhof der Seine, waar Maandag aanstaande het proces van Mev. Caillaux op geroepen moet worden, stond Zaterdag nog onderste boven, daar alles moet in gereedheid gebracht worden. Zoo worden er in de wandelgangen barree- len geplaatst om het publiek tegen te houden, verder worden er rustplaatsen gemaakt voor de republikeinsche wacht, enz., enz. Men had eerst gezegd, dat er geen publiek zou toegelaten worden, doch er zijn nu zoo veel kaarten uitgedeeld voor de toeschouwers, dat er ventilateurs zijn moeten geplaatst worden, welke tijdens het schorsen der ver- hooren, wat versche lucht zullen binnen zen den. Behalve het publiek, zijn er niet min dan 142 dagbladschrijvers, die het proces zullen volgen, en die moeten toch ook hun plaatsje hebben. En de advokaten Die zullen er na tuurlijk meest van al zijn. Welke zal de straf zijn Evenals voor de zaak Wilmart wordt er heel wat gediskuteerd over de mogelijke straf., Mev. Caillaux is voor het assisenhof ver zonden, in gevolge artikel 302 van het straf wetboek, onder betichting van vrijwilligen doodslag met voorbedachtheid gepleegd, het' geen de doodstraf ten gevolge heeft. Evenwel kan het verdikt op verscheidene Lwijzen verzacbj worden. De twee vragen wd® ke naar alle waarschijnlijkheid zullen gesteld worden, zijn de volgende 1° Is Mev. Caillaux schuldig, een vrijwilli gen doodslag gepleegd te hebben op den per soon van Gaston Calmette? 2Werd de doodslag gepleegd met voorbe dachten raad? Er kunnen voor een der twee vragen ver zachtende omstandigheden aangenomen wor den. In alle geval zal het antwoord der jury een der volgende moeten zijn Eerste vraag JA tweede vraag JA. Dood straf. Eerste vraag JA tweede vraag NEEN, zonder verzachtende omstandighedenLe venslangen dwangarbeid-. Eerste vraagJAtweede vraagJA, met verzachtende omstandighedendwangarbeid, minstens 5 jaar. Eerste vraag JA tweede vraag NEEN, met verzachtende omstandigheden hoogste straf20 jaar dwangarbeid, minste straf 5 jaar opsluiting. Eerste vraag NEEN tweede vraagNEEN, Vrijspraak. De voorzitter mag echter ook, als gevolg der debatten, volgens artikel 309 de vraag stellen van slagen en wonden, den dood ver oorzaakt hebbende, zonder inzicht dien toe te brengen in dat geval is het een zekeren tijd dwangarbeid. Komen er nog verzachtende om standigheden bij, dan kan het eene straf zijn van twee jaar-gevang, welke door toepassing der voorwaardelijkheid, gelijk staat met in vrijheidstelling. Algemeen wordt deze laatste uitspraak als de meest waarschijnlijke aanzien. Moeilijke redding van twee kinderen. Vrijdag morgend, rond 3 ure, bemerkte een inwoners van het huis 27 der Memlingstraat, te Anderlecht, dat brand was uitgebroken in de slaapkamer der kinderen van de echtge- nooten Delepper, op de le verdieping van het zelfde huis. De brandweer werd gewaarschuwd en op enkele minuten waren de pompiers ter plaats. De vlammen hadden reeds groote uitbreiding genomen en er bestond levensgevaar voor de kinderen, die zich in de slaapkamer bevon den. De pompiers drongen door den rook tot aan het bed der kleinen en gelukten er in deze aan de vlammen te onttrekken. De kin deren hadden reeds het bewustzijn verloren en waren half verstikt door den rook. Dank aan de krachtdadige tusschenkomst van een geneesheer, konden de levensgeesten worden opgewekt. Inmiddels had de brandweer het vuur be streden met vier lansen en was weldra de vlammen meester. De aangerichte schade is evenwel aanzienlijk. Uit het ingesteld onder zoek bleek dat het vuur ontstaan was in eene kleerkas, welke in de slaapkamer der kinde ren stond. De Constitutionnalisten *en de nieuwe Voorzitter. De grondwettelljken zeggen dat de toestand voor hen niet veranderd is. Zij eischen de overgave zonder voorwaarden van al de troe pen van den nieuwen Voorzitter. Da inzichten van President Wilson. President Wilson zal noch den nieuwen Voorzitter van Mexiko, noch een ander gou vernement erkennen dat niet regelmatig zal benoemd zijn. Indien generaal Carranza overeenkomt met het gouvernement nopens de overdraging van het bestuur te Mexico, zal president Wilson het bestuur erkennen die uit dit "akkoord zal ontstaan. De Constitutionneele troepen te Mexico verwacht. Twee treinen komende uit Celaya met C-on- stitutionnallsten-troepen worden te Mexico verwacht. Voorzitter Carbajal heeft de onmid dellijke invrijheidstelling bevolen van de po litieke gevangenen. Zapata aan de poorten der hoofdstad. De federale troepen hebben Guadalajara en Aguas-Calentes ontruimd en hebben zich te Celaya samengetrokken. Zij hebben insge lijks Cuermoraca verlaten wat aan de troe pen van generaal Zapata toegelaten heeft op 20 kilometers de hoofdstad te naderen. JVL Carbajal zou ten gunste van Carranza zijn ontslag geven. M. Carbajal zou officieel het gouvernement der Vereenigde-Staten ingelicht hebben dat hij voornemens is ten gunste van generaal Carranza zijn ontslag te- geven. Nationalisten zegepraal. Uit Browsville (Texas). Luidens eene depe- che uit Matamores, zou San Luis de Potosi zich aan de nationalisten overgegeven heb ben. De omsingeling van Durazzo neemt toe. De oproerlingen hebben zich Donderdag meester gemaakt van Spitall,. lokaliteit gele- gen op een heuvel ten westen van Durazzo# Zij hebben er hun hoofdkwartier gevestigd# Een onderhandelaar werd naar de rebellen ge* zonden maar werd door de voorposten niet doorgelaten en zijn paard afgenomen. Generaal De Weer is in Valona terugge* keerd met het voornemen zijn ontslag te ge* ven. De onderzoekskommissie heeft besloten dg vluchtelingen te Valona tegen te houden. Te Valona. De stad is rustig. De Eplroten omringen haar ten Zuiden en der oproerlingen ten Noorden. De Italiaansche admiraal heeft zijne voor* zorgen genomen om een vrij kamp te doen inrichten waar de bevolking zich zal kunnen schuil houden. De admiraal heeft de Epiroten en de Rebellen laten weten dat in geval zij het kamp aanvielen hij genoodzaakt zou zijn het door de Italiaansche schepen te doen be schermen. Dit besluit beeft de inwoners ge rust gesteld. Men verzekert dat dergelijke onderrichtin gen zijn gezonden geworden aan den Oosten- rij kschen admiraal door het gouvernement van Weenen. Incidenten te Scutari. Muzelmannen gedood. Men seint uit Scutari aan de Albanische Korrespondenz te Weenen: Om reden der be weging welke tot inzicht heeft de Muzelman- sche bevolking te doen samenspannen met de rebellen, heeft kolonel Philips al de sa menscholingen in de stad verboden. Op 12 Juli, bij het krieken van den dag ont dekte de policie 50 Muzelmannen, die gewa pend, de opstandelingen poogden te vervoe gen. De policie kwam tusschen, en men beriep zich op de internationale troepen. Een lievig geweervuur ontstond tijdens hetwelk 4 Mu zelmannen gedood en twee anderen gekwetst werden. Moordpoging en zelfmoord. Vrijdag morgend, rond 6 1/2 ure, had nabij" den viadukt Van Isle-Adam, een vreeselijk drama plaats. Een 26-jarig fabriekwerker, Walter Servais, van Lambermont achtervolgde sinds lang de 20-jarige Marguerite Lemaire, van Ensival, met liefdesvoorstellen. £et meisje scheepte hem eciiter telkens af. Vrijdag morgend verliet het meisje in ge* zeischap van haren lG-jarigen breeder, hare woning om zich naar haar werk te begeven te Renoupré. Kort nadat de jongeling baar verlaten had, om zich zelf aan den arbeid te begeven, ontmoette zij Servais, die haar nabij de Vesder had staan afwachten. Servais haalde onmiddellijk een revolver te voorschijn en loste vijf schoten op het meisje. Een ooggetuige wilde toespringen en den moordenaar ontwapenen, doch deze bedreig de hem met zijn revolver, zette het dan plot selings op een loopje en sprong in de Vesder, waar hij verdronk. Zijn lijk werd twee uren later opgevischt en naar het doodenhuis go- bracht. Wat het slachtoffer betreft, doze was in hot hoofd, aan de zijde en in den hals getroffen. Haar toestand was zeer erg. Na in eene nabu rige woning door een geneesheer verzorgd te zijn geweest, werd zij per rijtuig naar het gasthuis van Verviers gevoerd. Het parket is ter plaats geweest. De maandolylcsche paardenmarkt van Bin- che word Donderdag goed bezocht. De tentoongestelde paarden, minder in ge tal dan op de voorgaande markten, waren allen prachtexemplaren. De Duitschors hebben vooral groote aan- koopen gedaan.Tengevolge der nieuwe inrich tingen bij de artillerie heeft men in Duitsch- land 10,000 zadel- en trekpaarden meer noo dig. Al de aankoopeu van paarden wordon in Belgié gedaan. De prijzen waren zeer hoog. Op de veemarkt worden de goede melk koeien zeer gezocht en aan goede pryzon verkocht. Op de varkens- en viggenmarkt waren 300 dieren tentoongesteld. Een viggon werd ge middeld 27 fr. verkocht on een looper 25 fr. Er werden 31 wagons paarden verzonden voor het binnonland, 29 voor Duitschland, 5 voor Frankrijk en 3 voor Holland.

De Volksstem | 1914 | | pagina 1