MODE S Bnissolsclio Kiekskens Buitenland 'T EEN EN 'F ANDER Twintigste jaargang n' I S3 2 CËNTiÊfWËN HEf NÜMM^Ft Woensdag 22 Juli ISlI Q r.v Mad. Caillaux voor het Assisenhof ABONNEMENTEN? Zos maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle posthureelen van het land. I* I1IT6AAF, 4 u. 's avcr.ds 0 0 2' UITGAAF, 7 u. 's avonds 0 Pour toute la publicité commerciale el financière du journal, e'adresser exclusivement l'Agence Réclame Godts, 2, Place de la Bourse, Bruxelles. EUREELEN TIE erSUSSEL Of GÖOTS! Bcurspiaats, 2 i'eleloon A 3299 Telefooo Jli BestuurderJ. Van truffel-De Oendt. TE AALST KerlEstraat, AANKONDIGINGEN El. aanlr. Cl tot 4 hl. reg.) rr. 0,60 i Sport (per regel) fr. 1.00 3® Diadz. (da regel) fr. 1,00 Geme ngd nieuws per regel fr, 2,00 4° bladz. (de regel) fr.0,30 I Recbi.herstel!, (per regel) fr. 2,00 Finaoe, aankon, (perregol)lr. 2,00 Oïerlijden (per regel) fr.. 2,00 Commerciale en flnancieeTe aankondigingen zi&h uitsluitelijk ta wenden.- Agence Reclame Godts, 2, Bearsplaats, Brussel. Geachte lezeres, verwacht n niet aan een piekfijn artikeltje onderteekent Fanfrelucbe... Linon.., of Satin- Rosa dio u zal leeren, hoeveel plui men op uwen hoed moeten waaien of hoe nauw uwe rokken moeten zijn... niets van dit alles want in zake Mode mangelt het mij teenemaal in bevoegd heid... en in zake schoonheid! hoeveel vreeselijk uiteenloopende gedachten... Do wilde is overtuigd dat hij er heel aardig uitziet met een vederbos op den kop en allerlei vreemde figuren op armen en beenen geprikt... Voor onze grootmoeders niets hevalligor dan de wijdo hoepelrok of krinolien... nu stond bij gek In zake kunstOnze voorouders vonden de grijze, steenen reuzen- kolommen onzer kerken te naakt,van daag, wordt er het pleister dat zij er over streken afgekrabt. Muziekliefhebbers dweepen met een Bach of een Wagner terwijl duizenden aan die klassiek-ingewikkelde muziek niets verslaan en het liefst houden bij ecu wienervalsje, een sleepende mazur ka ofscholtisch... Over schoonheid sprekende besluit een groot schrijver 't Geen men bemint, dat vindt men schoon Maar de goesting oordeele nog zoo grillig, het staat vast dat nooit een Phidias of een Praxiteles, heidenen die toch van schoone vormen wisten, zich kunnen besluiten hebben onze moderne modepoppen ais schoonheid uil te beelden... Doch laat ons ernstig spreken en bekennen wij, dat nooit lijk heden daags de wulpsche Mode-Koningin, zoo onbeschaamd, zoo onvdfbloemd zich durfde toqnen. Onlangs in do «XX" Siècle» schreef do beer Max Turmann, in zijn artikel over De misdadige ijdelheden der Mode In de huidige kleederdracht zoekt liet Nco-paganismo (jóng heiden- dom) aan de vrouw de heilige schaamte te ontroovon, zij die het sieraad is en de kroon van haar ge- slacht. En die aanhoudende, kwellende bekommeringen op een 011 hetzelfde nietig voorwerp, dood onvermijde- lijk alle verstandelijke en .zedelijke waarde bij doze die zich onoplioude- lijk met die wufte beuzelarijen bezig- honden... Daaruit volgt eene gansch hoidensehe opvatting, die van de vrouw alleenlijk maakt, een speel- bal, een pronkstuk of een voorwerp van genot Dus, om dien hachelijken toestand te verhelpen, om 't gezond verstand meer tot heerschappij te brengen dient eene harde strijd te worden gevoerd tegen de modeslaafschheid der makers en maaksters die kost wat kost hun iaatste modellen willen opdringen... Wie dus gedachtenloos en onbezon nen met den gewonen slenter mede- gaat, maakt zich schuldig aan die onmatig aangroeiende verwildering. Want de verstandige, echt christe lijk denkende vrouw, die prijs stelt op zich zelf on op de goede zeden, kan niet onvoorwaardelijk deze wulpscho mode volgen. Den strijd tegen dien stroom van losbandigheid hebben volkomen be grepen, deze vrouwen, die gehoor gevende aan den oproep der bisscLop- pen, in Frankrijk en andere groote steden. Bonden hebben gesticht, waarin zij door hun voorbeeld en door qene flinke werking,, zich hoog boven de publieke meening stellen en geen spotlach of geen offers ■dien alvernielenden vloed van zede loosheid, waarin de waarde der vrouw en het geluk des huisgezins gaan ver zwolgen worden. A. D. K©t SelLOOlseliip, De Zeevaartmaatschappij heeft den minister van Zeeweren verwittigd dat het Schoolscliip L'Avenir zal deelnemen aan de inhuldigings- feestenvan Brussel-Zeehaven. Het schoolschip zal dus gemeerd worden in de Vergotedok, waar het zonder twijfel goed figuur zal maken tus- sclien da vreemde vaartuigen, die door de Regee ring uitgenoodigd zijn. Sïondlertaj arig© Repxi. tolS-ola: Het gekende Moresnet verkeert sedert 1814 in den voorloopigen Toestand, waar door het onzijdig grondgebied is. Na aan Oostenrijk te hebben toebehoord,moest het bij Frankrijk worden aangehecht; doch er rezen betwistingen op tusschen Napoleon 1 het Pruisische gouvernement. Na den dood van Napoleon bleef men voort- twisten over dit lapje grond en, die twist niet tot eene oplossing gerakende, bleef het staatje tot nu toe voorloopig onzijdig. Men is van zin die honderdjarige voorloopige onzijdigheid te vieren. Het 3E€. Saeramentseoni gres te 3_,oiiï-a©eZaterdag morgend werd Z. Em. kardinaal Granito di Bel- monte, legaat bij het internationaal H. Sakra- mentscongres van Lourdes, door Z. H. Paus Pius X in gehoor ontvangen. Zondag avond i de kardinaal uit Rome naar Lourdes vertrokken, Hij was vergezeld van Mgr Legasse en van MM, graaf Sassoli de Blanclii en Bellaigue. EJen. leger ftatleeoreer öLexx. De uitreiking der onderscheidingen, welke heden Dinsdag te Brussel plaats had, was voor de stad Gent van buitengewoon belang. In derdaad, al do werklieden van Gent en omstre ken, wier patroon of baas in de tentoonstellin, eene hooge onderscheiding grootprijs of gou den medalie behaalde, ontvangen eene bijzondere decoratie. Er gingen niet minder dan 950 werk lieden, die ouderscheiding te Brussel ontvangen, De gedekoreerden vormden overigens heden Dinsdag in 't Jubelpaleis te Brussel, een klein legertje er werden uitgedeeld 4850 nijverheids decoraties. Verders stonden in 't gelid, 9Ö0 mijn werkers, 350 dienstboden, 300 beambten, 1S00 mutualisten en 900 landbouwers. 't Een achter't ander. Aan het strand. Men schrijft ons Brussel, 20 Juli. Nog is de gordijn niet gevallen over het proces Wilmart, en daar is men reeds begon nen aan liet proces van Mev. Caillaux. Dinsdag 28 Juli zal er nog eens van Nestor gesproken worden, omdat dan het vonnis zal geveld worden, en dan... dan is het er mede gedaan. De zaak Wilmart zal tot liet verle dens behooron Nu en dan, wanneer er nog een financieel schandaal uitbarst, zal men nog eens aan Wilmart denken, doch daarna zal het weerom den vergeetboek zyn. De houding van Wilmart in liet laatste ver hoor, is zeker niet geschikt geweest, om een medelijdend gevoel op te wekken. Harteloos zooals altijd, heoffc Wilmart verklaard, dat zijne medebeticliten heel goed wisten dat er valsche titels verhandeld werden. Natuurlijk verminderd zulks geenszins de verantwoordelijkheid van Wilmart zelf. Wat de bevestiging van Wilmart klaar bewijst, dat Wilmart zich geenszins om de belangen zijner medebeticliten bekommert en er enkel op uit is, zooveel mogelijk zich zelf wit te wasschen. Reeds was de openbare denkwijze zeer tegen Wilmart gekant, en nu is hot nog veol slechter. Een zondorling samentreffen is wel, dat de voorzitter der rechtbank simpele garde is, bij de jagers-verkenners der burgerwacht en dat een der betichten, Demarest, majoor is, in dat zelfde regiment. De simpele moej; hier dus den gegradeerde vonnissen. Nu er vele lieden zyn, die zich eenige dagen verlof kunnen gunnen, om aan liet strand hunne krachten te gaan herstellen, zal het misschien niet ten onpasse komen, eenige woorden over Oostende te zeggen. Het eigenlijke seizoen begint te Oostende slechts met de paardenkoerson, want 't zijn de koersen en de concerten van het Kursaal, welke met het strand de grootste aantrekke lijkheid van Oostende uitmaken. Men moet nu echter niet deuken, dat de paardenkoerson voor de stad eeue bron van inkomsten zijn. De gewone volgers der koersen, komen den dag der paardenloopen rond 1 1/2 ure te Oostende aan, begeven zich rechtstreekscli naar het koersplein en Iceeren dan naar de Buiten de begoede familiën, die rond 10 Juli te Oostende aankomen, mag men dus zeggen dat er tijdens de koersdagen, niet meer vreem delingen te Oostende verbly ven dan op andere dagen. Wat den schouwburg betreft, deze lokt geen vo*k. De schouwburg is een wintervermaak en hoe prachtig ook de troepen zyn, die ver tooningen komen geven, men spoelt meest altijd voor ledige banken en stoelen. De be stuurder van den Oostendschen schouwburg ligt ten andere nog in geschil met do Oostend- sche drukpers en het bijzonderste blad van Oostende weigert de mededeelingen van den schouwburg op te nemen. Gelukkfglykkunnen de badgasten hun buik vol lachen in de Scala, waar de Brusselsche troep Lebeau thans een kolossaleu by val be komt. Ik aanzie het als mijn plicht, de jeugd op hare hoede te stellen, tegen sommige sigaren- magazijntjes, wier getal gedurig aangroeit en welke in werkelijkheid slechts geheime ontuchthuizen zijn. Ondanks de gedurige klachten der ouders doet de Oostendsche liberale overheid niets, om de stad van die ongenoodigde en zelfs ge vaarlijke aantrekkelijkheid» ;te ver lossen. Wat nu de spelen betreft, in het Kursaal schynt men geneigd, de wet te eerbiedigen doch, men mag zeker zyn, dat er veel andere speelholen zijn, waarde spelers er zijn er overal hun hart ophalen en meteen hun laatste duid verliezen. De Bestendige Deputatie van West-Vlaand. heeft de leening goedgekeurd,welke Oostende zal aangaan, om hare kas wat te vullen. De leening heef tin deliberale rangen,groote oneenigheid verwekt, zoovere, dat de druk ker van li#t officieel liberaal orgaan zyn out- slag gegeven heeft als lid der Liberale Veree- uiging. De man wil niet meer met den sohepene van financen gezien worden. Zelfs is in dat orgaan een artikel versche nen, waarin de „uitgever zegt, dat hij den scliepene, die hem eene rammeling beloofd heeft, gerust afwacht... Het is waarschijnlijk: schoon om zien, hoe "het orgaan van M. Buyl, dezes luitenant aan valt. M. Buyl begint al meer en meer van zijn pluimen te laten en 't is meer dan waarschijn lijk, dat in de eerste kiezingen hij or ook zyn zetel zal bij laten. HAROLD. FRANKRIJK Ontploffing in de dokken te Marseille. Eene schrikkelijke ontploffing, die een 2 geen offers vreezende, Tr -, trachten zij eer. dam te wernon te^en ïeru,?-* Ve]®!1.dnnkeu z0,fs Oostende j viaui woipon legen jgeen glas biorof 't is gelijk wat. meenen schrik veroorzaakte in de wijk de la Joliette te Marseille, deed zich Maandag noen, rond 1 ure voor, in de dokken, waarvan het verdiep en het dak van de 10° sectie kwa men te springen. Onmiddellijk daarop vatteden de talrijke koopwaren vuur. De ontploffing was zoo geweldig, dat negen ramen en ijzeren deuren ver weggeslingerd werden. Het mag een wonder lieeten dat niemand gekwetst werd in de wijk, waar het verkeer bijzonder druk is. De overheid is ter plaats geweest. Men schat de schade op een millioen frank. Russische anarchisten te Parijs. Agenten hielden Zondag nacht, na een lie- vigen weerstand een russisch onderdaan, Vai- silKrasnik, 26 jaar oud en werktuigkundige in de Rivolistraat, aan. De kerel vervolgde, gewapend met een revolver, een ander man, die de vlucht genomen heeft. De aangehoudene weigerde te antwoorden op de vragen die hem gesteld werden. Talrijke wapens werden in zijn bezit gevonden en men vraagt zich af, of hij niet in betrekking heeft geweest met de bommendragers, onlangs te Beaumont-on-Oise geknipt. De apache is in hot gevang opgesloten. 30,000 Fr. juweelen verdwenen. M.Lifschatz, makelaar in paarlen, wonende 23, rue Lamartine te Parijs, heeft Maandag Mi den polioiekommissaris van do voorstad Montmartre, eene klacht neergelegd tegen een ander juweelenmakelaar, ElieBaikowsky, 28 jaar oud, wien bij verleden Zaterdag voor 30,000fr. paarlen, émerauden, enz. had toe vertrouwd om ze een kliënt te toonen. Sinds Zaterdag is Baikowsky niet meer ge zien geworden. DU3TSCHLAND 17 Agenten tegen 40 Apachen In den nacht van Zondag op Maandag had te Hamburg eene erge botsing plaats tusschen agenten en nachtridders, die een kerel welke aangehouden werd, wilden in vrijheid stellen. Zeventien agenten stonden op een gegeven oogenbiik tegenover 40 apachen. Een agent bekwam talrijke mossteken. Verscheidene der aanvallers werden gowoud. Soortgelijke ontmoeting deed zich voor te Altona, waar de agenten op steenworpen onthaald werden. 18 kerels zijn aangehouden geworden. Brand in de haven van Hamburg. Maandag namiddag is brand uitgebroken in tde houten steuasels y«lu eeu iu opbouwzüud© dok. Het vuur breidde zicb met grootte snel heid uit bij zooverre dat de werklieden er den tyd niet meer toe lïadden, te vluchten. Er zouden reeds drie dooden zyii en talrijke ge wonden. Zeven pompen werden in werking gesteld, to 6 ure 's avonds gelukte het de pompiers het vuur te omschrijven. De dramas van het leven. Een hartroerend drama gebeurd op 15 Mei 1.1. te Hirschberg in Silezië. Dokter Thimme had besloten zijne vrouw die ziek was en zeer veel leed, met een revol verschot te dooden en dit op het smeeken van do zieke. Wanneer de moord voltrokken was wilde Thimme zich zelfmoorden, maar wonde zich slechts aan de oogen. De dokter is gansch hersteld maar is geheel blind. Het parket had vervolgiugen ingespannen tegen dokter Thimme in gevolge paragraaf 216 van het strafwetboek, dat eene straf voorziet van drie jaar gevang, voor manslag op de erstige en formeele aanvraag» van het slachtoffer. Van deze vervolgingen is af gezien gewordeu daar men veronderstelt dat de man niet in zijn volle verstand was op het oogenbiik dat by aan het verzoek zyner echt genoot© voldeed. Herbergtwist te Straatsburg. Te Straatsburg komt een hevig gevecht plaats te grijpen in oeno herberg tusschen soldaten en werklieden. Twee militairen werden ernstig toegetakeld. ENGELAND De koning belegt eene Conferencla van al de partijen. De Daily Mailbericht dat de koDing eene Conferencie van al de partyen belegd heeft, om de Iersche lcwestio te bespreken. Deze Conferencie waarop do ^hoofden der Nationalisten, Unionisten, Iersche en Liberale partijen zullen tegenwoordig zijn, zal binnen korten tyd gehouden worden. Het geheimzinnige vrijbiljet. De historie is onlangs in Londeu.gebeurd. De helden en slachtoffers zijn een piepjong echtpaar, dat voor eenige dagen getrouwd is. Nog waren zij zoo vervuld van hun geluk, dat zij geen tijd hadden gehad hun lief nestje, hunue mooie woning aan Wimblodon-Park in orde te brengen op alle meubels en tafelt lagen de tallooze huwelijksgeschenken nog verspreid, in de woonkamer, iu de eetzaal, in de voorkamer, ja zelfs de badkamer stond vol geschenken en pakken. Het was rond 5 ure in den namiddag toen er gebeld werd aan de deur, een jonge post bode gaf een expresbrief af. De gelukkige jonge echtgenooten openden aanstonds den omslag en hij hield een paar vrijbiljetten voor eene loge in den schouwburg in op de rugzijden lazen zij Raad nu eens, wie u deze kaarten zendt De beide geliefden uitten allerlei vermoe dens over den persoon des Vriendelijken schenkers. Zou het Mev. Chandy zyn Of de goede Mrs Page Misschien wel oom Tommy? Het kan ook tante Betsy zyn In twijfel begonnen zy intussclien toilet te maken haastig werd er gedineerd, men sprong in een auto en kwam juist in tyds in den schouwburg bij liet opgaan der gordijn. Het stuk was waarlijk netde twee iu de loge waren nog zoo jonggetrouwd, dat zy welwil- leud en van goed humeur waren zij lachten, amuseerden zich kostelijk en vroolijk keerden zij na de voorstelling naar Wimble don Park terug. En daarbij bield hen weer de vraag bezig: Wie was tte gever Wie heeft ons die loge gezonden Maar evenmin als de namiddag scheen de avond de oplossing van het vraagstuk te bron gen, Toen zij eindelijk thuis kwamen bemerkten zij met verrassing dat eene woldoende hand intussclien hunne woning in orde had ge bracht. Alles was opgeruimd. In geen enkele kamer lag nog een huwelijksgeschenk, in het salon geen zilverwerk, in de eetzaal geen tafelgerei, ja zelfs do bankbriefjes die Henry in eeue schuif had laten liggen waren door den onbekenden ordestichter weggenomen. Iu het salon echter lag goed zichtbaar op eenen zetel een briefje dat niets anders bevatte dan do weinige woorden Nu weet gij, wie.,,. RUSLAND De werkstaking te St Petersburg. Do stakingsbeweging heeft eene groote uit breidinggenomen. In alle fabriekeo, alsmede de kleine werkhuizenen uitbatingen wordt gestaakt. Meer dan 75,000 personen zijn voor het oogenbiik in staking. Verscheidene po gingen tot manifestatie zijn door de policie onderdrukt geworden. TURKIJE Een naklank van den oorlog. De Turksche Kamer heeft eene nachtzitting gehouden, om de stemming van het budjet te eindigen. Rond middernacht nam de Kamer eene motie in beschouwing, voorstellende de kabinetten Ghazi Mouktar pacha en Kiamil pacha voor den crimineelen rechter te dagen, voor oorlogsverklaring op een oogenbiik dat het leger niet in gereedheid was, voor vertra ging der mobilisatie en inmenging van den ministerraad in de krijgsbewegingen. Het bureel der Kamer werd belast, de kwes tie te bestudeeren. ZWITSERLAND Een drama ta Bern. Op de Altonbergbrug te Bern heeft een zon derling drama plaatsgehad. Een onbekende heer,- 30 a 40 jaar oud, randde er eenejuffeff aan, die de brug overgiug; voorbijganger^ kwamen op de hulpkreten van het meisje, toegeloopen, waarop de aanrander in de Aari sproDg en verdween. OOSTENRIJK-HQNGARIE Ontploffing In eene mijn. Zeven werklieden zijn Zondag avond, tea gevolge eener ontploffing in de mijn vanPeth^ langsberg, in Styrië, gedood geworden. De lijken der ongelukkige mynwerkers zyn bo# vengehaald. ITALIË De administratieve Kiezingen. In de administratieve kiezingen van Faenza, Bologna en Badia-qolesine hebben de grond* wottelijken de zege behaald; te Forli zyn de republikeinen en te Monza do socialisten ge kozen. SPANJE Betoogingen te Barcelona. Eene meeting te Barcelona door de party- gangers van M. Maura gehouden, was zeer bewogen. Op het einde der vergadering,dedeu zich incidenten voor. Er werd geroepen Leve Maura en Weg mot Maura De policie heeft moeten chargeeren oin te b9too- gers uiteen te drijven. Eenige aanhoudingen werden gedaan. Verhoor van Maandag 20 iuli De ondervraging van Mev. Caillaux Na lezing van den bëschuldigingsakte, ging M. Albanel, voorzitter van het assisen hof, over tot de ondervraging der beschul digde. Hij herinnert haar huwelijk met M. Leon Glaretie, hare echtscheiding en haar tweede huwelijk met M. Caillaux. Vervolgens vraagt de voorzitter aan Mev. Caillaux eenige uitleggingen. Mev. Caillaux, met eonigszins zwakke stem, verhaalt hoe zij in haar tweede huwe lijk een volmaakt geluk gevonden had, tot het oogenbiik, dat de Figaro den strijd be gon tegen M. Caillaux. Alsdan begon ook in de salons en overal waar zij zich' vertoonde, de spotternij. Men zegde dat Caillanx geld geliad had van Duitschland, na den afstand van Congo. De veldtocht van den Figaro had niets politieks. Hij was geheel persoonlijk. De brief geteekend Ton Jo, afgekondigd ge weest zijnde, had ik alle redenen om te den ken, dat ook de ander brieven zouden vol gen. Ik leed zoo vreeselijk, dat ik het hoofd verloor. (Mev. Caillaux schijut zeer ont roerd). Dan begint Mev. Caillaux eene pleidooi voor haren echtgenoot, welke terzeifdertijd eene lange strafvordering is tegen M. Cal- mette. De stilte in de zaal is indrukwekkend. Verscheidende malen vraagt zij aan don voorzitter of zij niet te lang is, waarop de voorzitter antwoordt, dat zij zich verdedigen mag zooals zij wil. Mev. Caillaux leest eene lijst der artike len van M. Calmette tegen M. Caillaux. Mev. Caillaux bevestigt haar inzicht zoo beperkt mogelijk over Mev.Gueydan, eerste Vrouw van M. Caillaux, te spreken. Zij zegt dat Mev. Gueydan aan M. Caillaux verklaard had dat zij drie brieven had van hem, en dat zij deze brieven zou gebruiken tegen hem en tegen Mev. Caillaux. Mev. Caillaux was daardoor zeer ontroerd, doch M. Prevat-Deschanel stelde haar ge rust toen hij haar aankondigde, dat de brie ven in zijn bijzijn waren verbrand en dat Mov. Gueydan gezworen had, geen kopij of photografie van deze brieven te bezitten. Mev. Caillaux beweert ook, dat zij voor niets in de echtscheiding van M. Caillaux met zijne eerste vrouw betrokken was. Antwoordendo op oone vraag van den voorzitter, verklaart Mev. Caillaux dat in twee private brieven, M. Caillaux haar ge schreven heeft over zijne vroegere ontgooche lingen. In deze brieven was spraak van de onmo gelijkheid uit den echt te scheiden zes maand vóór den kiesstrijd. Weldra hoorde men schier overal van dezo brieven spreken. Ook was zij dan over tuigd, dat M. Calmette deze brieven moest hebben. Deze brieven wareri^ aan verscheidene bla den te koop geboden geworden. Deze had den ze echter geweigerd. De titel Komisch tusschenspel waar onder in Le figaro de brief geteekend «Ton Jo verscheen, liet dus wel denken dat nog andere brieven zouden volgen. Het is do ge durige bedreiging, deelon der brieven to zien afkondigen welke haar het hoofd deed ver liezen. Het verhoor wordt om 2 ure geschorst. Mev. Caillaux, die er wat vermoeid uit zietk gaat ia eene naburige zaal in gezelschap van

De Volksstem | 1914 | | pagina 1