Nieu wsbe richten De gebeurtenissen in de Balkanen llsl bszQsk van den Voorzitter dsr Fransche republiek aan Rus DE MAAGD DES WOESTIJN DE VOLKSSTEM 22 JULI 1914 twee bewakers. In do zaal gaan de praatjes goed hun gang... Het verhoor wordt om 2 1/2 ure herno men. In de zaal is het stikkend heet. Mev. Gaillaux ziet er boter uit. Zij ver haalt nu, hoe de rechter Monier, aan wie zij inlichtingen gevraagd had, om liet schrijven tegen haren man te doen eindigen, haar ge antwoord had, dat er in Frankrijk geene wet bestond tegen de dagbladschrijvers die politieke mannen aanvallen. Men moet zich xnet eigen middelen verdedigen. Volgens Mev. Gaillaux, zou M. Monier gezegd hebben, dat het wonder was, dat er «iet mannén waren die een anders sm... ge licht kapot sloegen. Mr CHENU, advokaat der burgerlijke partij,doet opmerken dat M.Monier loochent zulks gezegd te hebben. M. ALBANEL, voorzitter, zegt dat M Monier zal gehoord worden. Nu geeft Mev. Caillaux uitleg over haar lijdverbruik den dag der misdaad. Zij zegt dat toen zij aan haren man verhaalde wat M. Monier haar gezegd had. M. Gaillaux ant woordde Vermits het zoo is, zal ik M. Calmette 's.... gezicht aan stukken slaan. Mr CHENU.— Zeg maar «muil» (gueule). Tijdens het onderzoek werd het wel 20 maal herhaald. Mev. CAILLAUX. Er zijn woorden die niet in 't openbaar moeten gezegd worden. Indien mijn man gezegd had, dal wij er ons moesten in schikken, zou ik hem voor een lafaard genomen hebben. In tegenwoordig heid van don minister van oorlog, heb ik hem gevraagd of het voor vandaag was 1 Neen antwoordde hij, op mijnen dag en op mijne uur. Mev. Gaillaux, vervolgt dat zij zinnens was, zich te zelfmoorden, en dat zij met genoegen haar leven zou gegeven hebben, voor de rust van haren n:an. Er was geen middel om er uit te geraken. Ik had gedacht zelf te trachten iets te doen, om den veldtocht tegen mijn man te do»n eindigen. Ik heb steeds een revolver gedragen, welke mijn vader mij gegeven had, doch nu had ik hem mislegd. Ik bon dan bij Gastine Ronelte gegaan en heb een revolver gekocht, met het gedacht schandaal te verwekken. Mev. Caillaux begint te wee nen en voegt er bij Indien ik de vreeselijke gevolgen had kunnen voorzien,-zou ik liever de brieven laten afkondigen hebben. Nu legt Mev. Gaillaux uit, dat zij hare daad niet met voorbedachtheid pleegde, ver mits' zij nog niot wist wat zij zou gedaan hebben, naar de Figaro .gaan, ja of neen Eindelijk besloot zij toch een briefje te laten voor haren man. M- de voorzitter leest dat briefje, dat wij reeds mededeelden, en dat nu door do be schuldiging behouden wordt, ojn de voorbe dachtheid te bewijzen. Mev. Caillaux logt uit, dat in het briefje ■volstrekt goen spraak was M. Calmette te dooden, aangezien zij aan de meid gezegd had, dat zij het maar aan M. Gaillaux móest geven bijaldien zij om 7 ure niet te huis was. Dan zegt Mev. Caillaux. dat toen zij in de hureelen van Le Figaro kwam, do bedien den daar over den veldtocht van M. Cal mette spraken. Zoo hoorde zij, dat cr 's anderendaags wederom een erg artikel zou verschijnen. Nu doot de voorzitter verhaal over het tooneel der misdaad. De beschuldigde buigt het hoofd en snikt. Op de vraag van den voorzitter, wat er juist voorgevalleu is, antwoordt zij Ik weet - hel niet. Ik heb gescholen. Alles was. in een- sekond gedaan. Die revolvers gaan van zelfs af. (Gelkcb). Mev. Caillaux blijft beweren, dat zij nooit het inzicht had M. Calmette te dooden. Zij wilde enkel schandaal verwekken en mikte •naar de heenen van M. Calmette. Ik heb De voorzitter vraagt dan aan Mev. Cail laux, of zij iels te zeggen hoeft tot de ge- zwoornen. Ik zou hen den gemoedstoestand willen doen kennen, waarin ik mij bevond ant woordt zij. Dan zegt Mev. Caillaux nog Mijn man werd door het slijk gesleurd. Ik kan niet zeggen wal ik geleden heb. Men wilde in mijn man den republikoin treffen, f Gemompel in do «aal. Er wordt geroepen Zeer wel Men wilde mij in mijne eer en mijne moe derlijke liefde treffen. Ik zou verplioht ge weest zijn mij in mijne dochter te beschamen. Ik betreur uit het diepste van raijn hart, wat ik gedaan heb. Liever zou ik gelijk wat laten verschijnen hebben,dan mij nu eene misdaad të moeten verwijten. De ondervraging eindigt om 3 ure 40. Mevr. Caillaux, afgemat, zeer bleek en weenend, zet zich neder. Het getuigenverhoor. Onmiddellijk wordt overgegaan tot het verhoor der getuigen. M. CARPIN, policiekommissaris, heeft Mev. Caillaux, onmiddellijk na de misdaad ondervraagd. Mev. Caillaux verklaarde, dat zij alleen aan M. Calmette eene les had wil len geven en hare daad betreurde. M. GADSTEIN werd door een bediende van Le Figaro binnengeroepen, om Mev. Caillaux aan te houden. Hij verklaart, dat Mev. Caillaux hem zegde Raak mij niet ik ben Mev. Caillaux. De policieagent voegt erbij, dat Mev. Caillaux heel kalm was. Mr Labory, verdediger van Mev. Caillaux, zegt dat M6V. Caillaux meende dat er nog een kogel in den revolver bleef. M. MONIER, voorzitter van do Burger lijke Rechtbank der Seine, verklaart, dat hij -Is-morgends van het drama een onderhoud had met Mev. Caillaux. Hij zegde haar, dat de artikelen druk pers misdrijven waren, welke voor de assisen moesten vervolgd worden, doch dat de uitslag zeer wisselvallig is. M. Monier dacht, dat de veldtocht van LeFHcjaro weldra zou eindigen en ried daarom Mev. Gaillaux aan, zeer voorzichtig le zijn. Hij was overtuigd dat Mev. Caillaux hem ho- grepen had. EEN DER GEZWOORNEN vraagt of Mev. Caillaux h» m gesprokon had van haar -inzicht M. Calmette te dooden, indien do veldtocht tegen M. Caillaux niet eindigde. M. MONIER. Nooit heeft Mev. Cail laux mij daarvan gesproken. Indien ik had kunnen vermoeden, dat Mev. Caillaux zoo opgewonden was, zou ik niet geaarzeld heb ben, den prokureur generaal, den policiepre- fekt of M. Caillaux te verwittigen. M. Monier loochent ook, gezegd te heb ben, dat het wonder, was, dat erin Frankrijk niet meer eigen recht pleegden. Mr Labor}' trekt hot besluit uit do getui genis, dat Mev. Caillaux zich zeiven opwond, nadat M. Monier haar had verklaard, dat er togen den persveldtocht niets le doen was. Het verhoor wordt om 4 ure 25 geheven. Na het verhoor. Na het verhoor werd er heel wat gedisku- teerd ovor de zaak. Een feit stond hij ieder een vastMev. Caillaux heeft veel van hare vastheid verloren en gisteren zag zij er ujt, als eene Smeekelinge. Intusschon zetten de vrienden van Caillaux hunne taak voort Op het publiek werken zij om de vrijspraak reeds op voorhand te doen aannemen, als de juiste bestraffing van Calmetle's laster.. vallers gericht. Al de batterijen waren in werking gebracht geworden. Na verloop van oen uur werd alles terug rustig. Tegen do opstandelingen van hot Zuiden. Kapitein Gllillanl, liesjt met 800 vruvvilli- gers on twee mitrailjeu/.en Valona verlaten om tegen do oproerlingen die boven Voissa hun kamp hebben opgeslagen, to volde te trekken. Eene overeenkomst tusschen de Aibaneesche en Epiroten opstandelingen De Piccolo van Triest doet mededeeling over eene overeenkomst welko tusschen de Aibaneesche en Epiroten opstandelingen zoude gesloten geworden zijn. IIi«ruit blijkt dat do Aibaneesche rebellèn de zelfregeering van Epirus erkennen, en dat de afgevaardig den van beide partijen zich binnen kort naar Salonika zullen begeven om het akkoord te voltrekkeu. is Ontslag van kapitein Fabius. De prins van Albanië beeft Zaterdag avond de plaats dor baterijon bezocht ten einde de voordenligste stollingen to bepalen voor de hergstukkon dio men kómt te ontschepen. Prins Willem wenddo zich tot den beeldhou wer Gursehner om hem zijn oordeel te vragen, kapitein Fabius, verantwoordelijke bevelheb ber over de artillerie, die den prins vergezelde voelde zich hierdoor beleedigd en gaf omnid- delgk zyn ontslag. Prins Hendrik der Nederlanden groet den Voorzitter in zee. Zondag om 7 ure werd aan boord van de u France de tegenwoordigheid gemeld van den hollandschen kruiser Zeeland op onge veer vijf mijlen. Do Ilollandsche kruiser wij zigde zijne terugvaart uit Rusland, waar prins Hendrik een veertiental dagen had door- gobracht, heeschte aan don grooten mast de Fransche vlag, en groette met 21 kanonscho ten. De prins zond aan M. Poinearé oen tele gram om hem goede reis te wenschen. Do Jean Bart deel makende van de divi sie heeschte de Ilollandsche vlag en grootte tegen. M. Poinearé antwoordde onmiddellijk op^liet telegram van prins Hendrik, bedankte hem voor zijne wenschen en verzocht hem zijne eerbewijzen te doen aan do koningin Wilhelmina. Maandag morgend rond 4 ure. werden de Fransch-Russische oorlogsbodems in eenen dikken mist gehuld. De France heeft eer. Russisch baggerschip, aangevaren. Dit werd zonder gevaar op sleeptouw genomen door een torpedoboot. Er hadden geene persoon lijke ongelukkeu plaats. De Aibaneesche opstand. Een gevecht van een uur voor Durazzo Zaterdag rond 11 ure begon op de gunsChn eene ramp willen voorkomen en heb er eene vuurlijn eon aanval gedaan door oen onbe- onstelbare veroorzaakt voor mij en mijne iconü getal vijanden dio de liniën der gouver dochter. Ik had beter gedaan, alles te laten afkondigen. nementstroopen genaderd waren. Uit al de stellingen werd een krachtig vuur op.de aan- Czaar Nikolaaa komt M. Poinearé te gemoet Maandag rond 1.10 ure komt de divisie in het zicht van Cronstadt en groet den Russischeri bodem mot de reglementaire salvo waarop geantwoord wordt. C/.aa? Nicola as II. dio op zijn yacht Alexandriaontbijt, ontvangt MM. Sasonof. minister van buitenlandsche zaken Gregorovitcb, m'inisier van zeewezen; Paleologue: gezant van Frankrijk teSt-Peters- burg; de Fransche militaire- en vlootatta- ché's M. Isvolski, gezant van Rusland te Parijs. Om 1.15 ure stoomt de Alexandria» in de richting van Cronstadt.Al de forten lossen kanonschoten waarvan de echo lang herhaald wordt in de golf. To 3.20 uro keert de Alexandria naar de kleine haven van Peterhof terug. Deczaar, dragende liet uniform van scheepskapitein van de wacht mot helgroot lint van het eere legioen en M. Poinearé, in habit met het groot lint van het orde van St-Andreas, staan recht aan boord van do keizerlijke yacht en onder houden zich hartelijk. Wanneer de yacht nevens do ontschopings- plaats komt liggen. Spoelt liet muziek de Marseillaisoen hot Rüssisch nationaal lied. Op do uituoodiging van den keizer stapt M. Poinearé de eer.stéop de trap die op yacht -neergelaten woriLpm anp wal do komen. Hij' is gevolgd van MM. Wyiani,, Isvolski en de personen van zijn gevolg. De keizer stelt aan M,. Poinearé de groot hertogen en de officiéeje personen voor,- en neemt vervolgons dè' ami de zijde van den voorzitter de waclitkompagnie dor bemannin gen, die de eer bewijst; in oogonschouw. Vervolgens stijgt de keizer met' den presi dent in eene daumoiit bespannen met vier paarden. Do rijtuigen bereiken het kasteel door liet park van Potorhof. De toegang van het park is voorbehouden aan eenige bevoor rechten van den hoergen Russisclien stand, dio den president op geestdriftige wij zo ont halen. Aan hot kasteel bev. ijst een regiment de eer. Het muziek speelt rle Fransche en Russische nationale liederen en daarna de marche van u Sambre et Meuse Officieele bezoeken, Na z\jne aaiikonfs# Peterhof is M. Poin earé (1p c/.arin in hare vertrekken gaan vinden en bood haar zijne eerbetuigingen aan. Van 4 112 tot 6 uré bracht het Fronsch staatshoofd een bezoek aan de groot-hertogen en groot-hertoginneiPtei Peterhof wonend. Hij heeft ook talrijke decoration geschon ken aan verschillend* Russische porsonnali- teiten. -ar WETENSCHAPPELIJK GEDOSEERD er strikt bederfwerend, dank aan hun grond slag van plantaardige zelfstandigheden, zijn de eerste bereidingen voor de tanden van Doctor Pierre, der faculteit van geneeskunde van Parijs, door heel de wereld beroemd ge worden en zonder - mededinging gebleven voor hunne gezondheidskundige en geurige hoedanigheden. Zij bevatten geen atoom zuurstof, versprei den geenen onaangenamen geneeskundigen geur, en nochtans weren zij alle bederf voor de vliezen van den mond en den achtermond, door eene dagelijksche gorgeling. Brussel r— Kermisleute Na kermis ge vierd te'hebben kwam Zoi dag avond een slachtersgast Jan Th., Stoofslraat, in verge vorderden staat van dronkenschap thuis. Daar hij nog dorst had, eischto hij van zijne vrouw geld. Do vrouw weigerde en de slachtersgast, in blinde woede uit varend,be gon haar zwaar le mishandelen. Het hulpge roep der vrouw deed eei) agent toesnellen, doch de woest aard een buitengewone kloeke kerel groep bet naaimachion zijner vrouw en dreigde liet op 't hoofd van den policie agent te werpen, zoo hij een stap verder durfde doen. De handhaver der orde trok zijn revolver en den dronkaard bedreigend gebood bij hem zich over te geven. Th., week voor de vrees, doch zijne deur sluitend, klauterde hij door net dakvenster op liet dale en hield er zich achter eenè schouw verborgen. Twee andere agenten waren inmiddels toe gesneld en aarzelden geen oogenb'ik den dronkaard op 't spoor te volgen. Zich gevangen ziend» kroop Th., door eene dakvenster.van het belendend' buis en st.ormdo den trap af, altijd met de agenten op zijn hielen. Op straat gekomen wildo hom een burger den weg versperren, docli dé woestaard greep hem vast, beet hem een stuk vleesch uit don arm en wierp hem dan ten gronde. Er waren vier man noodig om hem te overmeesteren en onschadelijk te maken. Gekneveld werd hij naar het policiebureel der Priemslraat gebracht en opgesloten. LQURDES ZWITSERLAND (Zonder nacht reizen). ITALIË in September. Huwelijks- bijzondere reizen. Reizen FRANQölS, 45, Noordlaan, Brussel. Brand in een magazijn Zondag avond brak bi a id uit in oen magazijn van verf en vernis van M. Jules Moray, Blaesstr. Het gevaar was groot, doch de pompiers spoedig ter plaats konden hel vuur woldra beperken. Na 20minuten waren zij meester van den brand. De schade is nogal groot en do oorzaa"k*ë:ibekend. Tusschen itoee voertuigen geplet ter d. Zondag avond, 8 1/2 ure, at de 45 jarige Edw. Vaii Laer, wonende Merelstraat, te Uk kei mosselen aan eene slootkar op de Zuidlaan. 28® VERVOLG. Zijn vertrek hernieuwde al hot leed van piejufvrouw Ilarley. Voortaan scheen het alsof zij van allo bescherming was versto ken, daar bet eenige wezen, waaraan zij jio* door d$ banden des bloeds verknocht was. zich voor eenen langen tijd verwijder de. Nochtans wachtte zij zicli hare vrienden te beleedigen, door dit te laten blijken. Wil liam verzocht zijnon vriend Liongel voor Helena te waken hij beval haar aan den goeden majoor, aan mevrouw Thompson, en aan zijne jonge vriendinnen aan Helena smeekte hij, zich toch aan generlei gevaar bloot te stellen, en eindelijk vertrok hij. terwijl een duister voorgevoel zijn gemoed beangstigde. Wal Helena betreft, deze vond slechts ver kwikking bij bet kruis van vader O'leary. Ook daar werden hare ernstige denkbeelden door doodsche herinneringen afgewisseld, waar de goddelijke zalving aan dit geheiligd hout verbonden, nam zoo zeer derzelvor bit terheid weg, dat de arme wees daar schier enkel troost vond. Haar verlangen om Oramaïka weder te zien, werd zoo onwederstaai baar, dat zij besloot hetzelve tot eiken prijs te voldoen. Ik ga naarRama, zeide zij, ik blijf er eenen nacht en op goed geluk af zal ik mij naar de afgesproken plaats begeven laat Corarnbo's dochter zich daar niet zien, dan zal ik mij andermaal derwaarts begeven, en God zal niot toelaten, dat ik in mijne ver wachting wordt teleurgesteld. Zij deoldo haar plan, om een paar dagen in de woning Maar wat langdradig om uit te voeren, van baren oom te gaan doorbrengen, aan de j hernam Ralk men'zou het veel spoediger familie Thompson mede, en mevr. Thomp- j kunnen verbranden. son was er mede to vreden, onder voor- En als dan de wind de vlammen naar de waarde, dat twee man van het fort haar woningen der volksplanting drijft, sprak zouden vergezellen, om voor haar veiligheid te waken. EHN-EN-TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Verdedigingsplannen. Nog op den avond van den dag, waarop Liongel Kijk, even voorzichtig als onversaagd, dio goede Cesar neen, wij zullen het bosch niot in brand stekenx maar hetzelve omhek- ken, en liet hout vulfè'n wij tot de op te rich ten gebouwen gebruiken. Wat het fort be- Helena het fort verlaten had, om zich naar treft, daaromtrent kunnen wij gerust zijn Rama te begeven, vereeni-den de majoor maar de volksplanting zou gevaar looper, in Thompson, Gesar Liongel en de sergeant i geval de wilden hunne bedreigingen ten uit Ralk zich ineen ruim beneden vertrek, om er oenen krijgsraad te houden. Liongel, zeide de majoor, gij kent thans al de omstreken van Rama gij hebt al de zwakke punten opgenomen wat zou nu wel, naar uwe meening, het gesciiikste middel zijn om dezo in staat van verdedi ging le stellen Mijnheer, zeido Cesar, zedig cn onder danig, uwe veeljarige ondervinding zal u beter daaromtrent van dienst zijn dan mijne raadgevingen. Eenige voorposten langs de oover.s der rivier, zeide Ralk, en eenige fikscho bui tenwerken zouden onze wilde vijanden wel in bedwang houden. Dit was ook mijn plan, zeide do ma joor, onze soldaten, die tot du-verre wer keloos zijn gebleven, de slaven dér volks- Vuurschoton gelost op de foor deden eert ingespannen paard verschrikken. Het dioi op bol en de wagen kwam in botsing met de slootkar. Van Laer werd gevat tus schen de twee voertuigen en zijn rechterbeen gepletterd bij werd ook gekwetst aan de handen. Hot slacliloffor werd naar het St. Pietersgasthuis gevoerd. Stoutmoedige schurken. Een meisje uit de Goolsljaat, mej. Gislen, werd Zondag avond, rond middernacht op do Kaatspel- plaats. aangesproken door drie kerels, die onder voorwendsel dat de straten niet veilig meer waren, zich aanboden om haar huis waarts te brengen. Zij vergezelden haar, doch aan eene eenzame plaats gekomen, sprongen zij opeens naar haar toe, en ont namen haar kasbasje, waarna zij wegvlucht ten. De pelicie werd verwittigd 'en*stelde een onderzoek in en was weldra op het spoor der daders. Het zijn do twee gebroe ders S..., wonende Hoogstraat en een ge- naamdo Adolf G.... uit de Pierenstraat. Zij worden alle drie Maandag, bij het krieken van den dag, aangehouden, liet slachtoffer herkende hen onmiddellijk en duidde G.... aan als den bijzondersten dader. Deze werd opgesloten en de twee ander werden voor- loopig terug in vrijheid gvsiold. Wat vraagt het Volk? De Chicorei der Trappisten, welke het mark Vincart Fils op het pak draagt. Het Volk weet dat het de goede is. St. Jans-Motenbeek. Knaap verdron- hen, Ondanks hot polioioverbod, zwom men Zondag avond eenige knapen in de vaart van Charleroi, Mariemonlkaai, te Mo lenbeek. Eensklaps zonk een hunner, bot 8jarig jongentje, Alfons D..., in do diepto. Voor bijgangers en schippers, die hot kind zagen verdwijnen, snelden toe ter hulp, doch liet was eerst na een kwartier opzoekingen, dat men het jeugdig slachtoffer kou opvisschen. Men trok nog slechts eon lijk uit het wa ter alle verzorging en het toepassen der kunstmatige adomhaling hieven vruchteloos. Het lichaam word naar het lijkhuis van Molenbeek vervoerd. De ouders van het ver dronken kind, te Laken wonende, worden mot alle mogelijke omzichtigheid gewaar schuwd. Kinkhoest, bronchiet en valling. Vroeger stierven jaarlijks duizende kinders van deze ziekten welk huisgezin heeft op het kerkhof geen kind liggen, van deze ziekte gestorven Met Kinkhoest remedie Halewyck, apotheker, Groenselmarkt, Oostende, ontsnappen zij al len. Verkrijgbaar Aalst, apotheek De Valke neer Antwerpen, De Beul Dendermonde, Roman; Geeraardsbergen, Van Damme; Aal ter, Tavernier. Honderde certificaten bij elke remedie. Elke apotheker zal welhaast de Kinkhoastremedie Halewyck moeten bezitten. Prijs 3,50 fr. Anderlecht. Brand. Maandag na middag, rond 2 ure, ontstond brand in de fabriek van M.Friedrich, Grondelingenstraat. Hot vuur was begonnen iri een achterge bouw, groot 200 vierkante meters. De pom piers gelukten erin, de naburige gebouwen te vrijwaren, doch het eerste is de prooi der lammen geworden. Een aantal inachienen zijn inzeil brand gebleven. Elsene. Diefstal. Toen mad. L..., wonende Ten Bosohslraat, Zondag avond thuis kwam, bemerkte zij dat tijdens hare afwezigheid dieven in hare woning waren gedrongen en uit eon meubel eone som van 1300 fr., alsook een aantal juweelen hadden gestolen. Do policie heeft een onderzoek in- esteld. Zonnesteek. Mad. weduwe Goosdeol, 62 jaar oud, wonende-Zonder Zorgstraat, 116, kwam Zondag namiddag langs de H. Kruisplaats, toon zij opeens ten gronde Men siibldo toe en droeg haar in eene naburige woning binnen, waar een in all»r- haast ontboden geneesheer bestatigde dal zij door een zonneslag getroffen was. Mon heeft baar na verzorging naar bet gasthuis overgebracht. Haar toestand is be denkelijk. voer brachten. Bovenal, Ralk, zij u het huis van den ongelukkig»n 'Ilarley aanbevolen het slaat k-nerbij hot bosch dan eenig an drtr> Morgen, luitenant, zullen wij onze onderneming tegen hot bosch aanvangen die tocht is gevaarlijker dan gij wellicht vormoedt, mijn jonge vriend allerlei soor ten van slangen en eenige bende van onzï bandieten, die in de holen schuilen, of inde toppen van die eeuwenoude boomen neste len maar misschion. komen wij er ook enkel met den schrik af. Majoor, zeide Ralk, mijnheer Lion gel weet niot wat gij daarmede zoggen wilt het is l.em onbekend, dat onze wilden de knapste kunstenaars ter wereld zijn om bet haar te kappen. Wel dat is waar I wij moeten hem alzoo een weinig van deze gébruiken onderrichten. plantelingen, en de voiksplantólinge.n zeiven, i Gij moot dan weten, waarde Cesar, dat na u -T.r, Aic aiorlriiin kunnen werken, i et hoofd te hebben' inireslaeen met zeker zouden aan die sterkten kunnen werken. Maar het bosch, hot bosch Mon zou het kunnen omhokken, zeide Liongel. UitmuntendUitmuntend bedacht. riep de Majoor uit. liet hoofd te hebben ingeslagen met zeker gereedschap, hetwelk zij tomahawk noemen, die onversaagde kappers u zeor netjes de huid van het 'hoofd afs'.roopen, om zich moester te maken van uw haar het is wel een weinig wreed, vindt gij niet Men gevoelt geene pijn, wanneer men heeft opgehouden te leven, antwoordde Cesar Liongel. De majoor zag hem met bewondering aan. Dikwijls ook, voegde hij er bij, ver genoegen zij zich slechts met het haar ter beschouwing te hebben alsdan schenken zij de overwonnen vijanden hot leven, nemen hen mede naar hunne wigwams, en dragen de meeste zorg voor ben zij korten den lijd der gevangenschap met muziek en zang, en vroolijken hen op met liunne dansen. Zij laten hen zelfs modedansen, zeide Ralk op eenen sportenden toon maar ver volgens majoor Vervolgens, wat doen zij dan vroeg Gesar aan den sergeant. Vervolgens luitenant, binden zij de ge vangene aan eenen grooten paal, dio totdat einde wordt opgericht, dan dansen zij om hen heen en zingen kunne krijgsgezangen Is dat alles Volstrekt niet, mijnheer Liongel, dat is niet alles rondom dien paal zijn drooge tak ken, bladeren en slroo opgestapeld daar steekt men dan de vlam in, en nu is het slachtoffer de prooi van al de folteringen van eenen langzamen wreeden dood. Ziodaur, luitenant, zeide de majoor, de hachelijke kansen, welke uw moed is komen tarten. Indien gij bij deze kleinigheden nu nog voegt hel niet minder dreigend gevaar van door de overwinnaars te worden opgeë- ten, dan weet gij ten naa»ten bij aan welke onaangenaamheden uw leven is blootge steld. Gevaren, onheilen, kwade kansen, die als men ze nauwelijks door de vlucht ontko men is, afgewisseld worden door de ontmoe ting van ratelslangen, beeren, tijgors, kaai manen en meer andere van die beminnelijke diertjes. Menschen en beesten vermogen niets te- gen dengene dien God beschermt, en er valt geen haar van ons hoofd, zonder den wil des Heeren, zeide Cesar met diepen ernst. Onverwachts stoorden twee geweerscho ten dit belangrijk gesprek. Cesar Liongel vloog de deur uit en liep naar de wal. Volg hem, Ralk, volg hem, want zijne voorzichtigheid mocht hem eons begeven, en zijne driftige dapperheid alles boderven, Ralk volgde de schreden van den luite nant, en kwam weldra weder bij den ma joor, die zich haastte om zijne monteering aan te trekken. Er zijn twee Indianen betrapt," die ron dom het fort zwierven en ons volk heeft op bon geschoten. Maar zij zijn in de modder van het moeras verdwenen, zeide de ser geant aan zijnen overste. Ik boud die kerels voor ongeluksvo gels, riop do majoor uit die deugniete-n j zijn zelden met hun tweeën. Do bende is waarschijnlijk niet ver af. Nu, wij zullen morgen zien. Zoo er geen onraad komt, zul len wij do volksplantelingen later, waarschu wen en op het bosch losgaan. Gij, Ralk, blijft op het fort, en ga mot Liongel op ont dekking uit. Maar, wat ik zeggen wil, waar is de luitenant Hij iieeft mij belast u van zijnontwege te grooten, en hoegenaamd geen gevaar be speurende, heeft hij zich ter rust begeven. Hoe koelbloedig, hoe onversaagd riep do majoor. Vervolgens ging hij met zijn sergeant do avond ronde doen, en nu volgden beiden het voorbeeld van Gesar Liongel0 (Wordt voortgezet.)

De Volksstem | 1914 | | pagina 2