De honderdste verjaring van den Prins de Ligne De herberg van den dood Het Oostenrijksch-Servisch geschil Rond het proces Caillaux ZICHT OP DEN DONAU RECHTOVER BELGRADO. De brug welke de Servische hoofdstad met de Hongaarsche stad Semlin verbindt. Boven: heer PASCHITS, Servië's eerste minister. Onder: M. BERCHTOLD, de Oostenrijksche minister van buitenlandsche zaken. Het Défilé der congressisten voor he Wiart. Rechts, de afstamn Zondag werd in de waalsche gemeente lieloeil het eeuwfeest van den prins de Ligne plechtig herdacht. Het was, dag op dag, houder jaar geleden dat te Wee- nen prins Karel-J ozef de Ligne, een der doorluchtigste afstammelingen der groo- te adellijke familie, die den Belgischen adel tot eer strekt, overleed. Schrijvers, dichters, geleerden, hooge militaire per- souagies, de afgeveerdigden van den ko ning en van de regeerinir en een afge- veerdigde van het Huis van Oostenrijk waren gekomen om de 'nagedachtenis van den grooten veldmaarschalk van Maria-Theresia en Jozef II te huldigen. Het dorp was in volle feest en schoon bevlagd en versierd. Ten 2 ure 's namid dags kwamen de overheden, de leden der doorluchtige familie de Ligne, met prins de Ligne aan t hoofd, vertegen woordigers van al de oudste en voor naamste families van 't land, en de ge- uoodigden, in stoet en voorafgegaan door een militair muziek, op de Dorp- plaats waar de plechtigheid plaats had. Het woord werd gevoerd door graaf Clary M. Carton de Wiart, minister van Justicie; luitenant-kolonel Housset afgeveerdigde der u Société des Geus de Lettres van Parijs, en door citoyen Jules Destrée, socialistisch Kamerlid, voorzitter der Amis de l'Art wallon De eersten huldigden prins de Ligne als krijgsman, als letterkundige en als hof bouwkundige. Citoyen Destrée huldigde den prins als vaderlander wiens vader land noch Oostenrijk, noch Frankrijk, noch België was, maar de geboorte grond, dé plek waar hij het levenslicht zag Hij beging vervolgens de onvoor zichtigheid de groote Revolutie te roe men, die den adel omwierp!.... Deze woorden uitgesproken in de tegenwoor digheid der afstammelingen van den 1 Paleis. Links minister Carton de eling van den Prins de Ligne. prins de Ligne maakten een pijnlijken indruk. Vervolgens had de onthulling van een gedenkzuil plaats en, in het heerlijk park van het kasteel van Belceil, de op voering eener komedie van prins de Li gne. Een optocht van maatschappijen, concerten en de verlichting van 't park, sloten de feestelijkheden, die doordron gen waren van waalschen geest en van verheerlijking der fransche letterkunde. Voor hen, die Zondag naar Belceil gingen was het eeue gelegenheid om het kasteel en de warande van Belceil te bezichtigen, het heerlijkste buitengoed van Europa, op wonderbare wijze ge spaard gebleven van de verdelging dor a Saus-Culotten Deskundigen hebben van Belceil langsheen de vaart van Blaton naar Ath gezegd dat het noch Versailles, noch Schoeubrunn, noch Potsdam, noch Pe terhof, noch Willemshoehe is, doch dat het iets eenigs is in zijn aard dat men nergens ontmoeten kan. Men noemt Belceil ook nog Belgisch Versailles, om dat ook hier de tuinbouwer Le Notre de plannen heeft opgemaakt, doch hot erf dei prinsen de Ligne is veel uitgestrek ter dan Versailles, vermits het omtrent zestig hektaren beslaat. Men herinnert zich den brand van 14 December 1900, die het prachtig kas teel in puin legde. Doch, zoo het kasteel is heropgebouwd, heeft ten andere de warande, met haar parken, vijvers, fon teinen, tempels, eilanden, haar XVIII0 eeuwsch karakter bewaard. Men treft in de warande vijvers aan van 600 meters lengte op 110 breedte. De fontein van Neptunus die den grooten vijver be- heerscht, is wereldberoemd. (12* Vervolg.) Het betrof een op handen algemeene bewapening de beraadslaging duurde niet lang eu de hoofden der club van de Epi-Scié d beloofden aan hunne kon- fraters van Montmartre den krachtda digste n bijstand om de ware republiek te vestigen en haar te doen zegepralen. Al dè in omvraag gebrachte punten werden om zoo te zeggen met geestdrift aangenomen; een enkel verwekte eenige moeilijkheden; het betrof de vestiging van eeue geheime bergplaats van wape nen en munitie, in geval de regeering er in zou slagen zich van de kanonnen der nationale garde meester te maken en deze daarna zou willen ontwapenen. Eenige patriotten stelden hunne kel ders, anderen de raadszaal zelve voor, waarin zij vergaderden er waren er, en Luscipia behoorde tot dit getal, die aanboden ze in de riolen te verbergen er waren er zelfs die spraken van de steengroeven van Pantin of de catacom ben van Montsouris. Het kostte den burger Thierry geene moeite al de ongemakken van die voor stellen te doen uitkomen, waarvan eeni- gen de wapens eu munitie bijeen wilden brengen op de plaatsen zelve, die het meeste bij de policie verdacht waren, eu waar zij zich bijgevolg zou beijveren de eerste nasporiugen in het werk te stellen terwijl de anderen ze wilden verbergen op plaatsen, die wel is waar veiliger waren, maar te ver verwijderd van de wijk zelve waar de opstand zou uitbreken, zoodat het waarschijnlijk bijna onmogelijk zou zijn er op het gun stige oogenblik gebruik van te maken. incent kreeg op dat oogenblik eene ware ingeving: liij herinnerde zich door rijn vriend de a Gezouten Schelvisch zijn ex-kollega bij de scherpschutters van Elourens, en die alvorens in dat eer volle korps te dienen, verscheidene maanden deel had uitgemaakt van eene ploeg werklieden, in de onderaardsche gewelven voor de versterking der steen groeven, dat er niet verre van de kerk van Val-de-Grace, aan den hoek van een pilaar, bijna geheel door de nieuwe met selwerken verbolgen, zich eene deur be vindt gemeenschap hebbende met eenen put, die uitkwam in een lagere onbe zochte verdieping van gewelven, waarin men in veiligheid, allerlei oorlogsbenoo- digdüeden, ontplof bare bommen, petrol, torpedo's, dynamiet of pierriet zou kun nen opstapelen. De in de raadvergadering- geroepen Gezouten Schelvisch bevestigde de verklaring van Vincent; men kon in de gewelven afdalen door een kelder in de rue Soui'i'lot waar nog een ouden put bestond, die met de bovenste ver dieping gemeenschap had. Van dat punt aan de geheime deur der bergplaats be hoefde men niet ver te gaan; in geval van nood kon mén of in het benedenge- welf afdalen met' om het Pantheon heen te gaan, of door den put weder op te klimmen naar de rue Soufllot waar van de binnenplaats aan een aan de Ma- riannen geaffilieerden broeder behoor de, hetzij eindelijk ontsnappen door de open uitgangen in de vlakte van Mont souris, die, gelijk bekend is, ten deele door de onmetelijke gangen der cata comben ondermijnd is. De afgeveerdigden wenschten de bur gers Vincent en Rouzier dezen naam droeg de a Gezouten Schelvisch bij groote gelegenheden geluk met de door hen gegeven kostbare inlichting; en die onmiddellijk zou meegedeeld wor den aan de algemeene kommissie der barrikaden, voorgezeten door burger Rochefort, ex-graaf "de Rochefort Lu- 9a7- Gij moogt van geluk spreken, gij, zegde Laurier, terwijl hij met Vincent na de zitting wegging; want zoo zal het gaan: de kommissie komt bijeen, gij zult ontboden en geraadpleegd worden door do leden van den raad, en alvorens het eene maand verfcler is zult gij de ga lons van kapitein der nationale garde, misschien zelfs va^i kommandant dra- gen. Gij hebt er nog veel meer reden toe, daar gij vandaag op Montmartre waart. Ja, op den eersten rang, om mij te laten doodschieten of guillotineeren, antwoordde Trekbeen die er reeds berouw over begon te gevoelen zich te veel beroemd te hebben, dat hij bij de terechtstelling vuur gekommandeerd had. Maar het was toch eene daad van gerechtigheid, hernam Vincent. Gerechtigheid voor de eenen, moord voor de anderen, gromde Lau rier binnensmonds, eene dwaasheid van dengeue, die er zich toe leent. Had ik nog maar te weten kunnen komen, wie de onbeschaamde reusach tige kerel is, dien ik tot hier achter volgd heb, ging hij na eene korte poos voort. Welke onbeschaamde? Wel een reaktionnair, öie de par tij van de gevangenen der gerechtig heid van het volk opgenomen heeft, dien ik had doen aanhouden omdat hij dë vermetelheid gehad had mij te dreigen en die nog gelegenheid gevonden heeft om te ontsnappen met eenen anderen spion, klaarblijkelijk gezon-den om de patriotten te leeren kennen en ze te ver raden aan de policie van Trocbu en den beul van een Jules E)avre, den. Terrader. Zoo sprekende gingen de beide vrien den de rue Saint-Jacques af. En gij meent, dat hij van ginds naar hier teruggekeerd is? Parbleuik heb hem van de rue des Rosiers tot aan de rue des Feuil- lantines gevolgd; daar heb ik hem bij den hoek uit het oog verloren en zoo plotselings, dat het mij niet verwonde ren zou of hij woont daar. Een reus, zegt gij Ja, een man van zeven voet. Niet jong Neen, hij heeft zelfs grijze haren. Breedgeraudeu hoed. grijze broek, bruin laken frak. Zoo is hij gekleed; zoudt gij hem ontmoet hebben Beter dan dat, ik woon in hetzelfde huis. Dat is niet mogelijk. 11 ue des Feuiflantines, n° 8 bij een bandiet van een pastoor, den hnrd- vochtigslen en oncbsehoftsten van al de eigenaars, die ik ooit ontmoet heb, van die inhalige en gewetenlooze klasse, die zich mest met het zweet van.... En gij kent hem? Den pastoor? Laat die naar den duivel loopen; den andere. Ja, het is een Elzasser, een voor malige brouwer, die als vrijschutter der Vogeezen den oorlog heeft medege maakt, een volbloed klerikaal, een Prui sisch spion, denk ik, die Stil, spreek zoo niet van de Prui sen, het zijn thans onze bondgenooten. Men zegt dat zij aan Assy, Billioray en- anderen van de Commune geld beloofd hebben. Dan een spion van Trochu; hij is daar zijne dochter komen opzoeken, eene zekere Margaretha, even klerikaal als hij, eu die niets anders doet dan preê- ken en allerlei bijgeloovige praktijken leeren aan de vrouwen, en eindelijk zijn zoon, een opgeschoten vlegel, die tot de kudde der mobielen van Bretagne be hoorde, en bij een uitval een stuk lood in zijn vlerk gekregen heeft. Het geheele gebroed in hetzelfde huis? En nog wel in het huis van een pastoor, hernam Vincent. Oschavui ten als een lucifer voldoende was om dat geheele gebroed op eenmaal te roos teren, zou ik mij niet lang bedenken. IJwe meubelen zouden mede ver branden. Ik zou ze niet betreuren, indien ze uoodig waren om de roostering te vol tooien, grijslachte de liederlijke werk man Op voorwaarde nochtans dat uwe vrouw niet mede zou verbranden, niet waar? Louise? hernam Vincent met eene boosuardi«re uitdrukking op het gelaat; zij is ook zoo klerikaal geworden, dat ik haar weinig meer betreuren zou dan mijne meubelen. - Indien plaats heeft wat ik ver wacht, zal ik mij uwe inlichtingen her inneren, hernam Laurier na een oogen blik zwijgens behoud uw pastoor voor u, indien gij rekeningen met hem te vereffenen hebt; ik behoud mij den reus voor, die mij insgelijks eene kleinigheid schuldig is, die ik gaarne met de intres ten van hem zou invorderen. Ieder krijgt, zijne beurt op deze wereld. Zoo pratende waren zij tot aan het hek van het Luxemburg, tegenover het Pan theon, aan het einde der rue Soufflot gekomen Zie! sprak Vincent, op het vergul de kruis wijzende, dat door de maan be schenen werd, ziet gij dat daar? Ja, maar al te goed. Welnuals wij overwinnaar zijn, zal ik daar naar boven klimmen om het. af te zagen, en er de stukken van op straat, te werpen en in de plaats van dat teeken der slavernij zal ik de roode vlag der vrijheid doen wapperen. Bravo! broeder; degenen, die zeg gen dat gij lauw zijt, kennen u niet; ik begroet in n den man, bevrijd' van de vernederende bijgoloovig heden van het klerikalisme, den herboren burger. Zij drukten elkander met geestdrift de hand en scheidden met de woorden: Tot morgen op het stadhuis. Tot morgen de zegepraal der vrij heid. Omstreeks dienzelfden tijd eindigde de moedige heer Schiiltz in liet kleine salon van den pastoor liet verhaal dier vreeselijke gebeurtenissen, waarvan hij dien dag de onvrijwillige getuige was geweest. Mijne kinderen, vermaande hen de priester, laat ons God bidden opdat dit bloed het laatste zij dat gestort worde, en de heer aan de Fransehen de misdaad en de schande bespare elkander onder de oogeu hunner zegevierende vijanden te vermoorden. Laat ons God in de eerste plaats danken onzen goeden vader en onzen vriend Willem voor ons behouden te hebben, antwoordden George en Marga retha gelijktijdig. Zij knielden neder eu baden als ware christenen, dat. is te zeggen, zij smeek ten de vergiffenis des Hemels af voor de moordenaars en Zijne barmhartigheid voor de slachtoffers. Terwijl zij de barmhartigheid en de vergiffenis des Hemels inriepen, zw< e- ren op eenige schreden af stands van hen anderen haat en wraak. De moord van de rue des Rosiers was slechts een voorspel. Y. DE BLOEDIGE MANIFESTATIE. Den 10 Maart. 1871 zou een vreemde ling, in Parijs aankomende, niet hi bben vermoed, dat de vorige dag zich onder scheiden had door een begin van bur geroorlog. en door verfoeilijke moorden, het verplichte voorspel van elke omwen teling. Het. was zulk een fraai weder en de Parijzenaars zijn zoo nieuwsgierig zij hadden hunne beste kli.édei en aange trokken, hunne winkels en magazijnen gesloten, om met hunne viouw en kin deren de kanonnen te gaan bezichtigen, die zij misschien wel honderdmaal ge zien hadden, het huis nr 8 van do a rue des Rosiers te bezoeken, te ti achten de lijken der vermoorden te zien en zich met eigen oogen te overtuigen of het fe tal kuiltjes, in de muren van den tuin door de kogels gemaakt, wel juist over eenkwam met het getal opgegeven door de reporters van de Petit Journal de a Petit Moniteur Petit Presse enz., en al die kleine blaadjes, gedrukt en in het licht gegeven tot. meerdere vreugd der klein gei sten. De menigte was luidruchtig ea verge noegd, zij hield den Maandag van h ;t oproer. Dezelfde neringdoenden, die bij ge legenheid der misdaad van Tioppmann, hunne diïukhallen in de open lucht te Pantin opgeslagen hadden, op de kan ten van den kuil, waaruit de slachtof fers opgedolven waren, legden de laat ste hand af n hunne tenten en kramen in de o rue des Rosiers Hfivelooze straatjongens met de klak op een oor schreeuwden: (Wordt voortgezet MEVR, CUEYDAN, eerste vrouw van M. J. CAILLAUX, met hiar zoon M. DUPRÉ.

De Volksstem | 1914 | | pagina 2