Eüflëii verklaart IDs HMr in teWs Dinsdag, avond rond 7 ure, lïcelï de Engelsche gezant te Berlijn, sir Goschen, zich naar het mi- nisterie van Buitenlandsche Zaken hegeven, oin er eene oorlogsverklaring af te "even en levens zijne reispassen te vragen. Oramaïlsa Een öuiïscli officier komt da overgave van Luik vragen Een gevecht te Visé Een Ouilsch officier krijgsgevangen Wat de Dniiscbsrs flaciiteu Een slag nabij Pepinster geestdriftige betacgingen in Frankrijk. Gostearijkscii-ServiSGlie EaierclilGOFBi SoHkry Een gemoedelijk briefje. DB VOLKSSTEM Een ministerieele brief aan de Gouverneurs Openbare inschrijving van den Do minister van binnenlandsche zaken beeft do volgende nota naar de provincie gouverneurs gésluurd Om de betaling eoner vergoeding aan de families der soldaten, die zicli onder de wa pens bevinden, te verzekeren, heb ik de eer iu te verzekeren de gemeentebesluron uwer provincie te willen gelasten onmiddelijk, ,zonder onderscheid van begocden of onbe- goeden staat, eene lijst op te maken van de families, waarvan een of meer leden zicli onder de wapens bevinden. Deze lijst zal de namen der genieters moeten vermelden,door de gemeenteoverheid aangeduid, liet getal binders als het een gehuwde soldaat is, we duwenaar of van zijne echtgenoot geschei den, en eeno kolom bevatten voorde afteo- keningen. In afwachting dat het gouvernement do betaling der vorgooding zal kunnen verzeke ren is de plicht van de wcldadiglieidsburee- len en van de plaatselijke overlieden al de maatregelen te nemen, welke de toestand vereischt en om de middelen van bestaan te verzekeren van de families, die zich in nood zouden bevit den. Gij zult wel op eene bijzondere wijze bij deze overheden willen aandringen opdat zij zouden waken dat het lot der families van soldaten verzekerd zij. De minister, Get. Paul Berryeb. Duitschers aangehouden te Luik en te Namen Maandag avond was de volkstoeloop op do place Saint-Lambert, te Luik, ontzaglijk. Twee kerels hielden toespraken tot de menigte en zette deze aan revolutie te maken, zooals in Portugal, in plaats van tegen de Duitschers to vechten. Be policie greep (lie oproerstokers bij den kraag. Het zijn twee kerels van Duitsehen Oorsprong, (lie to Anglvur wonen. Dit polioli van Luik hoeft nog verscheidene andere ver dachte kerels aangehouden. Dinsdag morgend, rond 9 ure, kwam een vreemdeling allerlei vragen stellen aan don sergeant, die de wacht hield aan de bureelen dor derde krljgsomschrijving. Do sergeant verwittigde zür.en officier, die den kerel aan hield. Deze verklaarde van Zwitscrsche af komst te zjjn. Hij w erd ter beschikking der krijgsoverheid gesteld. Te Namen werden Maandag verscheidene Duitschers aangehouden. Een hunner, die een grijzen zak op den rug droeg, mengde zicli tusschen de nieuwsgie rigen aan de bureelen van do «Ami de l'Ordre» en zocht om de nieuwstijdingen. Voor onze luchtvloot. Do rustende kolonel Souey, die talrijke rei zen in richlbnar luchtschip deed, heeft zicli ter beschikking van de Belgische regeering gesteld. Hem zal do leiding toevertrouwd worden van hot luchtschip Ville de Brutcelles. Ingenieur Gerard, luchtschipper, is naar Antwerpen vertrokken met den graad van kapitein dor luchtvloot. BE MAAGD DER WOESTIJN 416 VERVOLG. Maar lioo groot was hunne verwondering, toen zij een broed gebaand pad aantroffen, op hetwelk alle hinderpalen waren uit den weg geruimd? van lijd tot tijd leveidei. grooto stapels takken en biezen liet bewijs dat vriendenhanden dien gemakkei ijken weg in gereedheid hadden gebracht. Onze broeders van Sle Maria hebben do- ten weg gemakkelijker gemaakt voor uwe voelen, omdat zij wenschten, dal niets uwe komst in hun midden zou belemmeren. Minzaam dankte de majoor zijnen leids man. Toen de avoiul viol, ging de jongste der heide Indianen verbruit, en de stapels takken, die daar lagen, in brand stekende, verlichtte hij den weg voor do soldalen, die hem volgden. Des anderen daags tegon den middag lio- ten de Indianen vreugdekreten hooreu. Te midden cener rijko vlakte in weligon groei vertoonde zich een schoon dorp, dat mol penen toren prijkte. Hier was de nederzet ting Su' Maria. "VIJF EN DEILTIGSTE HOOFDSTUK S1® Maria. De verbazing van den majoor, toen hij in lit dorp kwam, evenaarde de vreugde, welke io hoop. van w eldra zijne oude vrienden weder te zien, in hem opw-kte. Vier recht- jjniga strah-n kwamen uit op een me* toornen beplant plein, waarop eon sleenen I tèrk prijk ld. De huizen waren van klei ge- Belgischan Persbond. Do Belgische Persbond heeft besloten eene openbare inschrijving open te stellon om de in nooddruft verkeerendo nabestaanden van .opgeroepen soldaten ter hulp te komeu. Duitsclie verkenners te Aiitwerpen Maandag bij valavond, heeft men een vlieg toestel van Duitsch fabrikaat, Typus Toler, boven Antwerpen zieu zweven, ter hoogte van- 1200 tot 1500 meters. Ondanks deze hoogte kon men het vliegtoe stel duidelijk waarnemen en bemerkte men dat de vlieger de ronde der versterkingen maakte, waarna hij vertrok. □e Czaar bevestigt dat Duitschlaud den oorlog wilde. Te Londen wordt thans officieel bekoort ge maakt, hoe liet kwam, dat de onderhandelin gen afgebroken werden. Op lc Oogst, om half vier uro, zond sir Ed ward Grey aan den- Engelschen gezant te St Petersburg eeno nota, waarin deze verzocht werd, onmiddellijk eene audioneie aan te gen bij den Czaar. Koning Joris van Engeland deed don Czaar verzoeken, de poort niet te rsluiten voor do vredesonderhandelingen. De Czaar antwoordde Ik had welwillend uw voorstel aangenomen, doch zooeven hob ik van den Duiischeu gezant ec-ne oorlogsver klaring ontvangen. Do oorlogsverklaring wottigt dus onze mo bilisatie, daar zij volkomen onverwacht was. Ik had aan keizer Willem verzekerd, dat mijne troepen geen stap voorwaarts zouden gedaan hebben, zoolang de onderhandelingen duurden. In dit plechtig uur, verzeker ik u nogmaals, dat ik al gedaan heb wat in m'Uno macht was, om den oorlog to vermijden. Nu dat de oorlog mij opgedrongen wordt, heb ik vertrouwen in uw-4and, dat niet zal nalaten, Frankrijk en Rusland Ie ondersteunen. Naar het schijnt heeft zieli Dinsdag mor- fend een Duitsch officier aangeboden bij do wlgischo voorposten, vragende om tot Belgische krijgsoverheden geleid te worden. Hij werd een blinddoek voor de oogon gebpn Ion en dan voor do overlieden gebracht waai hij de overgave van Luik vroeg Natuurlijk werd liet officierkon wandelen gezonden, mot liet antwoord dat België enkel voor de overmacht zou toegeven... De blinddoek werd hem wederom aange daan en de gezant werd buiten de Belgische liuies gebracht. Kgr. Keesen MgrKeeson. senaior voor Limburg, bo- sluurder van de Zuslerkens der Armen, te Brussel, heeft zich Dinsdag middag in liet -ministerie van oorlog aangeboden om als aalmoezenier dienst te nemen op het Bel gisch oorlogsterrein. maakt en met een wit blinkend plaksel be- dokt, belgeen een alleraangonaamst gezicht opleverdo. Zoodra do kreten der leidsmannon door andere Indianen herhaald, do komst van den majoor verkondigd hadden, weergalmde hot geluid van twee klokken door de lucht. Een talvo van musketvuur deed zich hooreu, en eene menigte vrouwen en kinderen, mannen krijgslieden kwamen vier aan vier de rei zigers te gemoet. Achter hen liep het hoofd der nederzetting op slatigen tred tusschen twee eerwaardige priesters, die men aan deze kleeding voor dienaren der katholieke lcork herkende. Op eonen toestemmendeu wenk van een der priesters, kwam een der meisjes midden uit den optocht te voorschijn en wierp zich in do armen van den oudster. der Indianen. De luchtige mantel, die haar bedekte viel open en deed den vreemdelingen zien, dat liet Indiaanscli meisje een van hare armen miste. De majoor kende haar aan dit toeken, liet meisje was Oramaïka, de leidslieden Corambo en zijn zoon. Eene korte, maar sierlijke en gevoelige aanspraak weid den majoor gedaan door hot hoofd der nederzetting. Deze beantwoordde dezrlvo met zijne gewone openhartigheid, en majoor, zendelingen en opperhoofd omhels den elkander als oude vrienden. I'oen was hot de beurt van William IFar- le.y en zijne nicht. Op hun gezicht.gingen al do wonden van don voortreffHijken majoor nieuw weder open hij storte hittere 'tra- William Iroostl» hem zoo veel mogelijk met liet vooruitzicht op oi-ne spoedige -verre j inging, en haastte zich, hem naar de woning j Ziehier eenigo bijzonderheden over de laffe schandalige wet- en rechtverkrachting door de Duitschers gepleegd. Do Duitschers zijn Dinsdag morgend rond 8 1/2 ure, op drie plaatsen te gelijk in België' govallen, namelijk to Gommonicli, Hoinriolis- knpelleu en Dolhain. Hunne troepen beston den uit afdeelingon uhlanon, lansiers eu voet volk. De kolom welke meest Noordwaarts optrok •richtte zich naar Visé, doch daar luidden de Belgen reeds don Maandag- do brug over do Maas doen springen en do Duitschers konden niet vooruit. De linkeroever is bezot door de Belgische troepen, diode Duitschers beletton eene brug over de Maas te werpen. De Duitscho troepen schoten van den rech teroever naar de Belgischo soldaten. Deze schoten terug en het was den Duitschers on mogelijk te nadoren. Do grootste geestdrift heerschte onder do Bek'ische troepen, byzotnei-ro dat zü byna •betreurden do brug vernield to hebben, daar zij nu mot do Duitschers niot handgemeen kondon worden. Hot Belgisch leger heeft boel de streek doen ontruimen. Van nu af is daar niets moer te zien. AUeievensmiddeleu zijn door de Belgen -medegenomen. De Duitschers die in België binnen gevallen kzijn, vinden daar dus niets te eten en moeten wel de aankomst dor voedingaw agens afwach ten.- Nu, men weet, hoe traag het daar gaat. De Duitschers geven overal waar zij komen 'berichten af, waarbij do inwoners der streek verwittigd worden, dat hen geen leed zul-ge daan worden, indien zij het doortrekken dor Duilsche troepen vergemakkelijken en niets vernielen. Indien echter de inwoners do op inarsch der Duitschers trachten te belotton, dan zullen zij oiimeedoogend behandeld wor den. De Duitschers doen dien oproep tot de in woners en zeggen, dat het do Duitschers zjjn die in 1815 de Belgen gered hebben te Water loo. Het gevecht aan de brug van Visé had Dins dag, rond den middag plaats. Eeno kompagnie van hot 12* linie, onder de bevelen van luitenant Claude, bewaakto don linkeroever. Rond 111/2 uro verscheen een vliegtoestel, komende uit do richting van Duitschland en op groote hoogte zwevende. Do mannen van hot 12° linie sloegen aan dachtig den vlieger gade, die weldra in do Duitscho richting vertrok.' Eensklaps kwam eene afdeelrng Duitscho ruiterij uit de richting van Fouron le Comte. Bji het zicht dier vijandige soldaten stelden do Belgen zich onmiddellijk in slaglijn eu vie len do Duitschers aan. Ook van de vesting var Barchon waren Ouilsoliors gezien en de «totting schoot oeni- «e houwitsers 111 llUline ztfhtii.g. Do Duitschers hielden plotselings stil, maakten rechts-omkeer eu trokken or in volle lucht vau onder. Oe Duitschers in Hollandsch Limburg Eene tijding welke dient bevestigd te worden, moldt, dat de Duitscliers-tusschcn Dolhain en Visé geen middel vindende om over de Maas te geraken, naar Hollandsch Lintburg zouden getrokkon zijn. Zij zouden het Hollandsch grondgebied over treden bobben te Tilburg on dan to Eysdeu "•■or do Maas geraakt zijn. Het 10° Duitsch legerkorps bevindt zich te •Eysdeu terwijl het 7C zich in den omtrek van Vorviers zou bevinden. Nog een derde legerkorps moet zich ergens boven Vorviers bevinden/ "Visé en Apgenteau zouden door de Duit schers in brand gesloken zijn Een ander bericht, dat ook dient bevestigd te worden, luidt, dat er tg Visé en te Argen taan uit (1e bui en op de Dui'sche soldaten gescholen werd. waarop de Duitschers heide lokaliteiten zouden in brand gestoken hebben. te brengen, waar alle oplettendheden dor teedorste liefde hom wachtte. In dien tussclientijd geleidden de voor- amste inwoners der nederzotling do officie ren en de soldalen naar do voor bon gereed gemaakte verblijven. In geen liuis ontbrak de gastonmaher, en naar bet voorbeeld der oudvaders, wieschle elk bewoner do voeten •zijner gasten. Nadat de majoor, in weerwil zijner tegen kanting, den zendeling dié daad van ootmoed ten zijnon opzichto bad zien verrichten, raad- pleogdo hij met de vaders en het opperhoofd over do middelen om zich spoedig naar de berden van A brow Kor te-begeven. «Want er is haast bij/zei de den dapperon majoor, elke seconde is voor onze vrienden eene eeuw van doodsangst/ en misschien...» hij durfde niet voleindigen: Ne»»,* zeide het opperhoofd die zijne godachten begreep, »voör hun leven be rhoeft gij volstrekt niet le vreezen. Zij zullen niet gedood worden voor den dag van hot feest der Abrow Kor's Er werd bepaald, dat men bintion twee da- :i zou vertrekken, en i^zoo aan de afge matte troepen do noodigé rust gunnen, en aan de ni»uwo bmidgeuooten den vereisch- ten lijd \onr hunne toebereidselen. Mijnheer Thompson ging Helena bezoekpn die «en huis in do n --hijhuid bewoonde. M«- jufv-rouw Pierschon bad Boston veriaion,om zich hij buren kweekeling to voegen, en mot haar te wonen. Do goedq majoor brandt» van verlangen, om to welen wat er met juffrouw j llai-ley gebeurd was se-hyi zij hot fort ver- laten had maar zij wi»«le dien dag zijne j nieuwsgierigheid niet voldoen, ener wi-rdj overeengekomen, dat men den volgenden Naar Luik Het zelfde bericht meldt ook nog, dat er ÏGO.OOO Duitschers naar Luik zouden opruk- kkeu eu dat Woensdag morgend daar in den omtrek ecu veldslag zou verwacht worden. Nog een verdacht gerucht Dinsdag avond liep te Brussel hot gerucht, dat do Duitsche troepen slaags geraakt waren met de Belgische nabij Luik.. De Duitscho troepen zouden achteruitgeslagon zijn mot zware verliezen. Er zouden ook Belgen go- kwetst z(ju, welke naar Brussel gezonden worden. Later vernemen wij nog, dat verscheidene forten uit het Luiksclie volop de Duitschers aan 't bombardeer?» zijn. liet zou den Duit- sclier volstrekt onmogelijk zijn to nuderon. Het kasteel van M. Bavignon zou in 't bezit zijn van de Duitschers Uit Luik is bericht gezonden dat het kas teel van M. Davignon, minister van Buiten landsche Zaken, gelegen nabij Spa, doofde Duitschers ingenomen zou zijn. «Een Duitsch officier dio gekwetst was en 1 oor de Belgen krijgsgevangen genomen werd, heeft zicli ten hoogste verbaasd getoond over den tegenstand, welke de Duitscho troepen ontmoetten. Men had hen te Bm lijn wijs ge maakt, dat de Duiscliers gemakkelijk duor België zouden geraakt zijn. -Woensdag morgend, 5 ure. Op den weg van Pepinster is eene kolom van 40.000 Duitschers op eeno Belgische le- gerafdoeling gebotst, die omtrent evou sterk Do verliezen der Duitsch ars zijn niot ge kend, daar dezo zo wegvoerden. Maar do Belgische soldalen maakten 80 Duitschers krijgsgevangen. Belgen die te Venetië verhieven en langs Zwitserland, Besangon, Dyon, Parijs, naar Belgie kwamen, zegden, dat Frankrijk op dit oogenblik enkel looft voor den oorlog. Overal heerscht den grootste» geestdrift. Overal waar do bovolking in do reizigers Belgen herkomio, weerklonk het geasUlrifiig geroep Leve Frankrijk! Naar Duitschland! Naar Berlijn Leve België Leven de Bel gen De soldaten die de statiën bezetten, bo den do wapens voor de Ëolgen on juicblen hen toe. Oostenrijksche aanvallen afgeslagen Met de droigende gebeurtenissen voor onze deur. heeft eenieder don oorlog op do boorden van de Douau ietwat uit betoog verloren. Er komt hier overigens weinig of goen nieuws uit die streken toe. De «Daily Telegraph», to Londen, verneemt uit Snloniki dat do Oostenrijkers de Servische grens ten Noorden en ten Westen, vooral bij Poserowatz, Seinendria, Belgrado, Sosnitza en Mokragor hebben aangevallen. De aanvallen werdon telkens door do Ser vische troepen afgeslagen en om 1 uur van den morgen waren de Oostenrijkers overal van Son isclien grond teruggeslagen. avond bij haar sou komen, om dit verhaal te hoeren. ZES EN-DERTIG STE HOOFDSTUK. Verhaal van Helena. Na den majoor hare bijeenkomst op do afgesprokene plaats in het bosclt, en alzoo de oorzaak van iiaar vertrek uit het fort ver haald te hebben, voegde mejufvrouw Harley •erbij Begrijp mijne ontsteltenis toen ik, n; hut van Caraïna te hebben govonden, in het bosch een ontzettend godruisch van bijlsla gen, kreten en geweerschoten vernam de angst gat' mij vleugelen de echo, die hot elrappel van verhaaste schreden tot mij overbracht, verdubbelde mijne vrees en het gekraak der bladeren onder mijne voelen deed mijn hart in een krimpen. En alsof zoo vele oorzaken van schrik niet genoeg waren geweest, om mij te folio- en, bemerkte ik toen ik mij omkeerde, een groot licht geen twijfel meer, riep ik uit, de wilden hebben hot fort iu brand gesto ken. llior zweeg Helena een oogenblik zij ge- voeldo, welke smart deze herinneringen den majoor mous'.en veroorzaken. Vervolg, jufvrouw ilarley, zeide do majoor met e«-n diepen zucht. Ik bad vurig, hernam Helena, en ik gevoelde mijnen moed herleven. Ik liep uit al mijne macht zonder mij een oogenblik rust te gunnen, om oen stukje te eton, zette ik mij neder, on zonder het le weten, sliep ik in Toen ik ontwaakte zag ik twee vrouwen hij mij, dio mij met welwillende belangstel ling beschouwden. Mijne eerste gedachto O AUGUSTUS 1914 Belgrado wordt nog steeds-beschoten Londen, -1 Oogst. Dit Rome wordt offi cieel gemald (FaC sinds Zondag do beschieting van Belgrado voortduurt. De Fraasch-Belgi» sche Bank is beschadigd. De vrouw verandert dikwijls, maar nooit voorharen koffie, want zij ge bruikt altijd de uitmuntendo Cliicorei der Trappisten Vincart. Een burger onzer stad, wiens zoon bij het 9® linie dient, heeft van hom volgendon brief ontvangen Montignie, Maandag5 1\4 's avonds Beste Ouders, Eindelijk zijn toij vertrokkenik hoop dat mijn voor gaanden brief ook goed toege komen is. Dezen morgend om 4 ure op, om in rang te staan tegen 11/2 ure. Onze grijze Ko/ói nel is gekomen om 8 ure en heeft eene rappe inspectie gedaan ooer zijne 3000mcm. Dan heeft hij ons de vlag getoond en zegde: Mijne kinderen Hel vaderland is in ge vaar, ik i eken op uioe krachten en op urcen moed Hebt belrouicen in uxoe oversten,ver giet als het noodtg is uio bloed voor enze onafhankelijkheid. Zweren wij het aan onze vlag Leve de Koning Als uit eene borst en in eene vaderland- sche uiting, de tranen in de oog enriepen wij Wij zweren het Leve de Koning En aan de deur der Caserne, wat geest drift-, nooit kunt gij er U een gedacht van geven, maar het schoonste toasals wij buiten kwamen dan teas het geroep van Leven het Leger Weg met den Duitsch dat hooren en zien verging. Wij vertrokken aan de statie van Toun en Taxis, tcaar toij aankwamen om 81/2 it. Eens in onze treinenkwamen de wagens van Ad. Delhaize, geladen met flesschen bier en peperkoek die ze met volle handen uitdeelden. Om 1 J/2 vre waren wij ie Ans en van daar te voet naar Montignie. Langs den weg gaven de brave Walenvreuwen ons ge stadig te drinken aan al die soldaten. Maar onze verbazing steeg ten top te Montignie zelf, tcaar wij op eene villa ont vangen teerden als prinsenflesschen gueuze, boterhammen met eiers, haas, in een woordal wat die brave vaderlanders bezaten. Nu liggen toij in de klassen van de Ge meenteschool op strooi, maar proper en zui ver, daar moeten wij de gebeurtenissen af- icaohlon. Wij zijn allen vast besloten den vijand terug te drijven, op risico een tyauto erwt te ontvangen. Vergeef mij mijne zelfverloochening maar het vaderland in gevaar zijndeis het de plicht, niet tcaar. Nieuws zal ik vinden, telkenmale ik de gelegenheid vind. Dikke kussen aan Broeders en Zusters, U lieve Ouders omhels ik teederhjk, utcen zegen vragende, en U verzoekende gerust te zijn over utoen verkleefden zoon. F. V. d. B. Kinkhoest, bronchiet en valling. Vroeger stierven jaarlijks duizende kinders van deze ziekten welk huisgezin heelt op het kerkhof geen kind liggen, van deze ziekte gestorven Met Kinkhoest remedie Haiewyck, apotheker, Groenselmarkt, Oostende, ontsnappen zij al len. Verkrijgbaar Aalst, apotheek De Valke neer Antwerpen, De Beul Dendermonde, Roman; Geeraardsbergcn, Van Dainme; Aal ter, Tavernier. Honderde certificaten bij elke remedie. Elke apotheker zal welhaast de Kinkhoestremedie Haiewyck moeten bezitten. Prijs 3,50 fr. was vrees do tweede vertrouwen smee- kend stak ik mijne handen naar hen uit, en ik trachtte door teekens hun modelijden in te roepen. «Met aandacht beschouwden zij het brood dat in mijn mandje lag, daarop spraken zij met elkander, en noodigdo mij uit haar te volgen. Mijne gezwollen en door de doornen open gereten voeten konden mij nauwelijks meer dragen zij boden mij den steun hunner ar men aan, en op eenen korten afstand pluk ten zij eone plant, die zij in mijn mandje legden Daarop kwamen wij aan eene heldere beek daar wieschen mijne vriendinnen mij ne beenen on voeten vervolgens het kruid dat zij geplukt hadden, aan stukken breken de, legden zij het op mijne wondon, en zich aan mijne zijde plaatsende, gaven zij door teekens to kennen dat ik slapen moest. Ik gehoorzaamde zonder aarzolen, want de angst en mijn snel en langdurig loopen hadden mijno krachten uitgeput. Een slaap van vijf uren herstelde eonig- zins mijne krachten maar hoe groot was liiijne ontsteltenis, toen ik mij wederom al leen bevond Ik wilde opstaan en loopen, maar dit ging niet als vernietigd en mistroostig viel ik weder op liet gras ik weende bitterlijk, dat verzeker ik u, en voor het eerst van mijn leven wankelde mijn vertrouwen op de Voor zienigheid. Ondertusscho» waakte God over mij met eeno geheel bijzondere liefde, en be reidde mij oenen onverhoopte» bijstand. /(Wordt voortgezet.)

De Volksstem | 1914 | | pagina 2