ik Ut lil tijd van oorlog mogen maar alleen soldaten Vechten. Een burger, bij voorbeeld, die op den vijand revolverschoten zou lossen, zou de oorzaak van hel platbranden cn uitmoorden zijner gemeen te kunnen zijn. Men weet dat de duitschers voor zulke gruwelen niet achteruit gaan. Zij hebben het reeds in de streek van Luik bewezen. Dat zij die den vijand willen te lijve gaan als re gelmatiger» krijger den indringer te gemoet trekken Kalmte en vastberadenheid moeten ons volk be zielen, maar het moet zich volstrekt onthouden van alle uitzinnigheden, die aanleiding tot eene ver schrikkelijke wraakneming van wegc c zouden kunnen geven. vijand Year ds voeding der Landbouwers en het onderhoud van hun vee. DE STORMEN DES LEVENS Dit liet leven van een kunstenaar. De Uhlanen. Aankomst te Srusse! tan een korps Belgische Vrijwilligers van Parijs. Door dc honden gered Onze bevoorrading verzekerd De Gouverneur van Namen De Duitsche gruwelen Rog eenige staalkens -v- Edelmoedige handelwijze der Belgen DE VOLKSSTEM 12 AUGUSTUS I9Ï* Met genoegen vestigen wij de aandacht on eer lezers op een omzendbrief, dien de Boeren bond van Leuven aan al zijne gilden komt toe te sturen. Die brief brengt liaar ter kennis dat eene machtige groep molenaars allerlei maalderij afval, zooals zemelèn, kortmeel en kriel aan zeer genadige prijzen ter beschik king der landbouwers stelt, alsook 10 zakken bloem per 50 zakken afval; gebeurlijk zou men trachten een hoogere verhouding bloem te bekomen. De boeren kunnen die waren verkrijgen door de tusschenkomst van hunne gildo of van hunnen burgemeester. In de netelige omstandigheden die wij be leven, hoeft de Boerenbond gemeend het niet te mogen laten by zijne leden on hij hoeft dan ook hot goedo nieuws overgemaakt, aan do landelijke burgemeesters der vlaamsche ge Westen, op welke hij zijne werkzaamheid uitoefent; natuurlijk kan er maar spraak zijn van de provinciën, in welke op ditoogenblik bet spoorwegverkeer nogniet onderbroken is. Het hoofdbestuur van don Boerenbond hoopt alzoo aan do buitenmenschon een gewichtige» «lionst te kunnen bewijzen. -vv*- huö Uüll&blliauu ft ui ui iiiyuiiout De nieuwsagencie-Wolff, te Berlijn, heeft ten behoeve der Duitsche bladen, de volgonde verklaring gevonden van de gebeurtenis sen die zich rond Luik ontrolden Onze voorwacht is de Belgische grens overgetrokken. Een kleine divisie tracht Luik te overvallen. Eenige moedige ruiters zijn de stad gedrongen on hebben gotracht don bevelvoerder in handon te krijgen. Dezo is ©r in gelukt de vlucht to nemen. Do poging om de forten van hedendangsch maaksel te bemachtigen is niet gehikt. De Duitsche troepen kampen voor die forten en bestoken den vijand. Gansch de vijandige pers zal deze nerste schermutseling tot een Duitsche nederlaag bestempolen, schermutseling die niot don minsten invloed op den loop dor grooto mili taire bewerkingen kan uitoefenon. Voor ons Duitschers is het oen nieuw bowijs van don heldenmoed onzer troepen, die den dood dur ven onder de oogen zien.» i. De belager. Kom, waardelozer! laat mij het genoegen •mal;en, in uw gezelschap mij te verplaat sen in de gulden dagen mijner eerste jeugd. Mijner «eerste» jeugd, zeg ik, want spoe dig ga ik u een tafereel ontrollen waarin een mijeer vriendan als hoofdpersoon optrad en ik zelf onw illekeurig een droevige rol spoelde. Maar ik wil nu spreken over dio blijde dagen waarin men geen drukkende zorgen, goene onbevredigde eerzucht, geen vervlogen illusion, geen valsche vrienden kent zoomin als do stijve en waarlijk knel- lendo vormen van een kwalijk benepen fat soen of andere kwelgeesten der latere jaren. Frans Durand was do eenige zoon van welgestelde burgerlieden. Zijn vader dreef met veel geluk handel in granen, on het go- luk te hom, dank zijne werkzaamheid en doorzicht binnen weinige jaren zijn kapitaal verdubbeld te zien. Zijne moeder stierf jong. Ter herinnering aan zijne to vroeg ontslapen gade bemindo Hendrik Durand zijn oenig kind schier afgodisch, en wist met vaak overdrevon teederlieid elk gevaar of vei net Verre van zijn zoon af to houden. Dit opvoedingsstelsel was niot geschikt om van zijl) zoon een man te makon, dio de j Velo lieden, vernemende dat hier. of daar uhlanen gezien zijn, beginnen te schuddon en te beven. Daar is nu toch geen reden voor. Gewoon lijk zijn zij slechts een handvol samen en niet zoodra ontwaren zij een gendarm, eon soldaat of een burgerwacht, öf zy ütrachteu te ont vluchten. Gaat zulks niet, dan geven zij zich maar eenvoudig over, verzekerd zynde eten en eon overkomen te viuden, daar zij zulks meest noódig hebben. Ook zijn deze uhlanon meest soldaten, die na do neerlagen van verleden week hun uit eengeslagen regiment verloren. Zoo is reeds gemold, dat uhlanon op weg waren naar Brussel. Dat zij maar komen, zy zullen daar goed ontvangon worden want Brussel wordt goed bewaakt. 't Is echter volstrekt noodig, dat bnrgers zich onthouden, de uhlanen aan te vallen. De Belgen, te Parijs wonende, hadden be sloten een Vrijwilligerskorps-te stichten, om het vaderland te gaan bijstaan. Spoedig was zulks onder de Belgische kolonie geweten en weldra hadden zich 800 jongelingen eu mannen aangegeven. De Compagnie dos Chemiu de Fer du Nord stond hen twee bijzondere treinen af en Zondag morgend, om 11 uro30 vertrokken zy over Rysel naar Brussel. Het vertrek te Parijs waar men heel doe nacht gefeest had tor gelegenheid der inne ming van Mulhouse leek roeds aan een triomftocht. Moer dan 5000 personen hegeleidden de vry willigors naar do Nobrdstatie, de Braban- gonne zingend en roepend Leve België. Overal in de station waarde treinen stopten hadden dezelfde gonegenhoidsbetoogingen plaats. Te Brussel was hot eeno roerende bo- tooging bij de aankomst.JDnar verdrong zich oeuo overtalrijke menigte; Be statiowerklie- deu ontblootten zich het hoofd bij do aan komst van den trein, terwijl de reizigors dio zich in de statie bevondei^ luide juichkreten lieten hoorou. Een jonge muzikant speeldo achtereenvolgens do Braban$onne en de Marseillaise welke door alleu medegezongen werden. Voorafgegaan door Belgische en Fransche vlaggen werd daarna eene betooging gehou den op de Boulevards en overal genoten do vrijwilligers hetzelfde gulle onthaal. Tijdens de gevechten rond Luik was eene Belgische compagnie mitraljeuzen door den vijand ingesloten. De manschappen hadden geen schietvoorraad meer en besloten zien kost wat kost een doortocht te banen met hnnno geweerkolven, Aanstonds rukten zij mers, do bajonnotten als lansen. De honden, ziende dat hunne meesters mishandeld wer den, vlogen insgelijks op den vijand in en sloegen hem do machtige tanden in het vleesch. De trouwe, dappere honden, wonnen het pleit. Do compagnie kon afrukken zonder groole schade, daar de aftocht gedekt was door de honden. Een soldaat kwam nadien af met een van die heldhaftige dieren. Ilij droeg het brave beest en was bedroefd, want de brave hond was door een kogel in den poot getroffen. Maar het trouwe dier was niet ontmoedigd met de groote, ruige tong likte het eene wond welke de soldaat aan de hand had. Er zijn zoo honderden gevallen te vertel Ion, schoon in al hunnen eenvoud, docli dio hot hart ontroeren. do goedkoopste stormen des levons, waaraan zich niemand kan onttrekken, volliardond liet hoofd te bicden. Ziedaar, lezer de rede van liet treurige verschijnsel' dat zoo menig eenig of jongste kind een nutteloos, ja wat zeg ik een verpestend wezen in de maatschappij wordt: Het zijn sterke boenen die do weelde dra gen, Er bestaat geen spreekwoord dat meer waarheid bevat dan dat. Zal men dan nooit leeren dat niet de weel de, maar de ontheeringen do man van ka rakter en geestkracht vormt Dat reen moet lijdon om mededoogon in de bor3t aan te kweeken. Dat men moot werken om eens an- dors verdiensten naar waarde te kunnen be- oordeelon on vergelden. Vandaar dat in het vertroetelde schepsel, ik zeg niet altijd maar veelal, die gevoelens gemist worden welke do grondslag zijn van do deugden welken alleen de monscli boven de aarde verheffen en hum eeno weldaad doen zijn voor de maatschappij. Frans Durand ondervond ook de waarhtid mijnor bewering. Wel is waar had de dwa ling van zijn vador, zijne teedi-re krachten niet gedood, maar het bleek later dal hij de kracht miste om do wederwaardigheden des levens op zijne zwakke schouders te tor- schon, en zijn toekomstig welzijn te grond- osten. De jonge Durand had den leeftijd van zes jaren bereikt, toen zijn vader, die in hem in groot man vooi spelde, meende dat thans >t uur daar was om do sluimerende oer- Uit do meest gezaghebbende bron kunnen wij verzekeron dat de bevoorrading van ons land op de moest volkomene wijze is verze kerd. Er is absoluut geen vrees voor gebrek. Dank aan 't vooruitzicht van het gouver nement, dal het oorlogsrisico voor graan schepen voor eigen rekening nam, komen alle die schepen naar België en niet naar Engeland, zooals het voornemen bestond. Velo schepen mot volle lading graan worden verwacht en een der eersten is do Zeeland van de Red Stau Line. Frankrijk heeft nu ook besloten, de maat regelen welko genomen waren, om den uit voer der levensmiddelen tè beletten, te schor sen voor wat Belgio betreft. Dus mag alleseetyraren, meel, vee, Frankrijk naar Bolgië vorzondon worden. Bravo, Frankrijk Hl Do luitenant-generaal Michel, gouverneur van Namen, bijgestaan door kolonel Gabra stafoverste en eene geheele reeks odlcisren van eersten rang, heeft de vordediging der vorsterkle plaats van Namen op de meest voHedigo wijze verzekerd, Hij ziet er nog betrekkelijk jong uit, met gebiedenden blik en eene'krachtige gelaats uitdrukking. Ifij-is zeer vriendelijk, doch zeer krachlda- dig, anders gezegd zonder beslag, kort en goed. Indien de Duitschers niet teruggedreven worden maar dat zullen zy, alles laat liet vorhopon en dat zij tot voor Namen moes ten geraken, ze zouden ondervinden met wie» ze te doen hebben. Het land mag van bet volgende verzekerd zyn indien tegen alle waarschijnlijkheid Namen moest belegerd worden, hot zal niet onderdoen voor Luik in opzicht van verdedi ging- De geestdrift van onze soldaten men moet ze maar hooren spreken is hier eveu als te Luik, op do hoogte van de ervarenheid der aanvoerders. Nabij Florenville geraakten Fransche en Duitsche al'deelingen ruiterij in stryd. Een Fransche wachtmeester word krijgsge vangen genomen en- door de Duitschers mede- geveerd. Wat later kregen deFranschen versterking en rukten opnieuw vooruit, om to trachten hunnen onderofficier te ontzetten. Zij vonden den ongelukkige in een veld liggen. Hy was de boido ooren afgesneden en droeg over heel hot lichaam talrijke dolkste ken. Ifij had reeds opgehouden to leven. Zijue dood word spoedig gewroken. Eene afdeeling Fransche dragonders snelde de uhlanen achterna,haalde hen in en maakte hen allen af. Een jonge soldaat, dio aan den pols gewond werd, werd door de duitschers op onmensche- lyke wyzo behandeld. Hij bevond zich op schildwacht, toen hij door twee uhlanen ver rast werd en gevangen gonomen. Om hem mee te leiden, dwong een der uhlanen hom zijn pols in den stygbeugel te leggen, waarna hy er zyn voet opzette. Gelukkig werden do uhlanen bemerkt door een ander schildwacht, die ze doodde en alzoo don gevangene do vrij heid schonk. De duitschers hebben tegen den bevolheb. ber van het fort van BonoeHës denzelfden aanslag beproefd als tegen generaal Leman Zij boden zich aan al3 onderhandelaars en vroegen de overgaaf van het fort. De kom- mandant weigerde volstrekt. Maar dat is zinneloos! deed een dor on derhandelaars opmerken. Uwe verdedigings werken zyn in zulken staat, dat zy onmoge lijk langer kunnen weerstaan.De samenspraak ging nog een tyd voort over dit punt tot de bevelhebber eindelijk de duitsli ers buiten- leiilde. Op hetzelfde oogenblik haalden do zoogezeg de onderhandelaars een revolver te voorschyn en losten een schot op den bovelhebber die in do bil getroffen werd. De daders worden go- dood. Zondac morgend zijn or acht uhlanen te Diepenbeek doorgereden naai uumdit. nier werden zy door de Burgerwacht op geweer schoten onthaald.Zij vluchton naar Curlngeu. Onderweg ontmoetten zij andero uhlanen en samen met een dertigtal, trokken zij naar Alken. Daar sclioten zij op eene groep wan delaars. M. Edm. Moulkers, 36 jaar, hande laar te Hasselt, werd gedood, evenals drie inwoners van Alken. Do barbaren hebben vervolgons drie hoeven in brand gestoken. To Lorrach,in hot Groot Hertogdom Luxem burg.werd een Fransohman,die geroepen had Vive la Franco door de Duitschers gedood. Vier gezellen van den Franschman, die protesteerden tegen dien moordaanslag werden ook doodgeschoten. Tusschen de statiën van Aldshuten Immen- digen wilde een Duitsch soldaat, dioltaliaan- scho werklieden begeleidde eon der vensters openzetten. Een zieke Italiaan protesteerde, doch werd onmiddelyk doodgeschoten. Een andere Duitsche soldaat zotto zich op oen Italiaan. Deze stampte hem weg, hetgeen hij ook met den dood moest bekoopen. M. Bernardino del Campo, een Braziliaansoh staatsman, met zyne vrouw in Duitschland op reis, werd half dood geslagen door Pruissische soldaten en dan over de Zwitsersche grens geworpeD. En dagelijks komen zoo meer en meer be richten, waarop do Duitschors ziob -fier ver klaren. Zijn het beesten, ja of neen zucht in den knaap wakker te schudden. Hendrik Durand betting -.de fout van vele dwaze ouders, die met overdreven irots dik werf voor één luchtkasteel de toekomst hun- nar geheele familie op het spel zeilen. Hij meeiide een schitterenden aanleg in zijn z,oontje ontdekt le hebben, en wilde hem ten koste van zijn gansche vermogen tot een groot man, geleorde kunstenaar vor men. Ilij trachtte de medewerking zijner vrienden to winnen met te wijzen op zijne kennissen, die hij tol in hot versie nageslacht opnoem den, en zeide een Doctor, Advocaat, of een lid der Provinciale Slatep in hunne familie gehad te hebben. I)e goede man verzuimde echter, bij dit schijngeluk de keerzijde der medaille te beschouwen, die vaak zooveel ;alde ellende, zooveel ongeloof on dwa ling aan het oog onttrekt. Maar waarom zouden wij Hendrik Durand zulke redevoeringen ten kwade duiden, wio an ons is eerlijk en verstandig genoeg om wanneer hij zijn stokpaardje wil hestijgen cht te slaan op de hindernissen die inen op zijn wog kan ontmoeten en waarop ons door welgemeende vrienden* Boms vruchteloos wordt gewezen. Maar do mensch is nu een maal zoo, eu zal niet gemakkelijk te verbe teren zijn. Frans moest op gemelden leeftijd beginnen mot vele zaken te leeren, waarvan du knaap niets begreep, doch zijn vader wist hein zoo veel eerzucht in te boezemen dat hij zich met hart en ziel aan de studie hechtlo, zoo stork Daartegen mogen wij, Belgen fior zijn, onze handelwijze openbaar to maken. Toen de duitsche gezant na de oorlogs verklaring ons land verliet, verzocht hij Z. Exc. sir Brand-Withlock, gezant der Ver- eenigde-Staten, de belangen van Duitsobland te willen behartigen. De gezant stemde erin toe do duitsche archieven te bewaren, 't Is te dien titel dat sir Brand- Withlock over een paar dagen getuige was van de goed hartigheid der Belgen en er zeer door bewo on was. Eeno groep inwoners van Brussel met MnW Carton de Wiart, dame van M. den minister aan 't hoofd, begaf zich met warm eten en drank naar de koninklijke cirk der Onder- ijsstraat, waar de duitschers veroonigci waren, die België gingen verlaten. Deze lie den werden gespijsd, gelaafd en gekleed. Dit tooneel trof den amerikaanschen ge zant zoo diep, dat hij oen brief van bedan king stuurde aan de regeering en er bij voegde De belgen kunnen op het slagveld mot zooveel heldenmoed sterven, als zij liefda dig en menschlievend zijn jegens hunne niet vechtende vijanden. Zóoals men woot, worden de Duitsche krijgsgevangenen en gekwetsten, in België mot do meeste voorkomendheid behandeld en verzorgd. Ziehier welk menschlievend voorstel thans gedaan wordt Do lieer Prof. Paul Fredericq van Gont, schrijft aan een onzer kon fraters Geachte Heer Opsteller, Eeno Gonlsclie Juffrouw, die mij vor- boden beeft haren naam bekend le maken, heeft eenen roerenden aanval gehad. Zij stelt voor, dat de Belgische vrouwen, die Engelsch of Duitsch kennen, do inter nationale wrokken zouden vergoton en, alleen gehoor gevend aan de slem der barm hartigheid, zich in de gasthuizen en klinie- K.CU ton aionciu der vreemde gekwetsten, zonder onderscheid,zouden stellen om hunne brieven te schrijven, ten einde hunno familie uit hunne bezorgdheid te verlossen. Dit echt christelijk werk zou den doods angst van ontelbare moeders wegnemen, wier zonen op de Belgische slagvolden ge kwetst werden. Ik bon overtuigd, dat dit beroep op het gouden hart onzor vrouwen en juffrouwen niet to vergeefs zal gedaan worden. Kan men edelmoediger bandelen tegen over een vijand. 't Is den plicht aller Belgen, barbaarsch- heid met naastenliefde te overwinnen. Hoe de Duitschers de Belgen behandelen en hoe de Belgen de Duitschers behandelen Toen Duitschland de oorlog vorklaard had aan België, werden de Belgen, die zich in Duitschland bevonden, in eono soort beesten wagen gestopt, zonder eten of drinken, en zelfs clat hij nimmer deelnam aan de uit spanningen zijner makkers. Alleen in de school ontmoette Frans de knapen van zijnen leeftijd doch trok zich nimmer iemand bijzonder aan. Doch ook zonder terug te stooten of twist te zaaien bleef l.ij met allen op denzelfden voet van onverschilligheid. Die manverhouding maak te Frans tot eon somber en menschenhatend wezen ten minsto in het oog van anderen, Men noemde hem saai en vervelend, doch scheen hij zelf tevreden en wat men op dien leeftijd zelden ziet hij wist het genot oener onbezorgde jeugd te waardeeren eh smaakte daarbij het genoeglijke vooruitzicht, om eenmaal een groot man te worden. Wij hebben reeds aangemerkt dat men algemeen Frans Durand voor een recht zon derling wezen hield. De verschillende meeningon over den knaap liepen echter z- er uileen, Sommigen waren van oordeel dat er werkelijk een groot vernuft in dat jeugdige hoofd 'vestte. Andoren keurden het muffe en lage opvoe dingsstelsel zijns vader rondweg af en de moeders waren jaloers op don vader, omdat zij niot even als hij het middel kenden om hunne zoontjes zoo stil als Frans, in het hoekje van den haard te houden. Dwazen zij begrepen maar niet dat in den jongen Durand de oudhollandscho jon gen roeds ,lood was. Denk nu echter niet lezer dat ik deze re gelen schrijf om de nagedachtenis van de oude heer Durand te bezwalken. O neen do goede man leefde immers in de zekere overtuiging, dat hij met het streven om zijn zoon van het spel af te trekken, slechts zijn toekomstig welzijn beoogde. liet was bo vendien de schuld van don goeden man niet, dat hij geen wijsgeer was. Zoo vlood Durands levensloop kalmpjes voort. Hij maakte in do studie verbazende vorderingen, en bracht menigen prijs huis waarts, die zijn vader half waanzinnig var» vreugde smaakte, doch waarvoor hij in de school van afgunstige en wraakgierige me dedingers veel scherpe woorden lo verduren had. Toen reeds begon zich de weekhartig heid van zijn inborst le doen gevoelen. Frans weende in het geheim menigen traan over do grievende beleedigiogen zijner makkers die een ander zich niet zonder verdediging zou hebben laten welgevallen hij had zelfs don mood niet. bij zijn onderwijzer bescher ming te verzoeken. Mon ziet in het dagelijks leven niot zolder» dat do mensch die zich eon kalm leven hoeft oorgespiegêld, plotseling iets over komt, waardoor zijne rust voor altijd wordt ver stoord. Zoo ging het ook met Frans Durand. Hij had zijne luchtkasteelon van het toe komstig geluk en roem op eene vulkaan ge bouwd van welks aanwezigheid hij geheel onbewust was. Tot nadere verklaring van dit schrijven, bon ik genoodzaakt op gebeurte- nisson uit vroegere dagen terug te komen, die de geheime bron van Durand's rampspoe den duidelijker zullen makon. (Wordt voortgezet.)'

De Volksstem | 1914 | | pagina 2