In den Elzas 5Bie zijn de gesneuvelde prinsen van Lippe België,groote mogendheid üe bestuurbare li:c!it!iallen en de vliegtoestellen DE STORMEN DES LEVENS ült het leven van een kunstenaar. Een telegram der Douma Moordenaars en brandstichters De Europeesche oorlog- Hoe lang zal hij duren 'T WIT STGOPKE m JACQUES NEEFS Pro vineiaal Bestuur van Oosl-Vlaanderen. Duitsche en Belgische liefdadigheid Ben persoon, zeer bevoegd ter zake, Htuurt ons de volgende belangwekkende Er wordt geschreven dat de regeerende feorat van Lippe (een Duitsch vorstendom jnet ongeveer 150,000 inwoners), te Soraing Hou gesneuveld zijn, alsmede zijn zoon. De gesneuvelde is niet de regeerende vorst. iCeze, Leopold IV is generaal-majoor a u BtuiE van bet Duitsche leger en moet zich jergens bij den eene of anderen Duilschen' Iptaf bevinden zijn oudste zoon is een knaap Rauwelijks 12 jaren oud. Zeer waarschijn lijk is de gesneuvelde van Seraing prins' ïïederik Willem, oom van den regeerenden Torstimmers Frederik Willem was, als luitenant-kolonel, bevelhebber van het 74® (Hannoveraanseb) infanterie regiment, be- hoorende bij de 38 brigade, 19 afdeeling,lot •kei X Duitsch legerkorps hetwelk deel uit maakt van de legormacht welke over onze grenzen is getrokken. PrinsFrederik Willem s zoon, prins Simon Kasimir, is nog geen 14 jaren oud en zal zeker nog niot ten oorlog getrokken zijn. Is er te Soraing, een tweede prins van hot aloud huis van der Lippen gesneuveld, dan zal liet wel de volle neef zijn van Frederik Willem, den zelfden naam dragende als zijn eom en oberleutonant in dezes regiment. Wij spraken hierboven van het X leger korps. Dit bestaat vooral uit troopen aange worven in het voormalig koninkrijk Hanno ver en in de hertogdommen Brunswyk en Oldenburg. Zijne ruiterij bevat, onder andere het Hanuoveraansch dragonder-regi mont nr 16 waarvan onzekoningeore kolonel is, en dat thans nog aangevoerd wordt door kolonel von Bodelsohwingh, dezelfde die. een drietal jaren geleden, zoo feestelijk werd onthaald ten Paleize to Brussel, toen hij er, aan 't hoofd eoner deputatie van zijn regi ment, onzen koning de ecreteekons van zijn Eere-kolonelschap kwam aanbieden. zyn de vleugels en de kleine aclitervlakken vierkant of rechthoekig. De Duitsche twoevlakkers hebben de voor- leugels in den zin eener letter V. 't iB te- zoggen, dat de uiteindon uitspringend zijn. De kleine achtervlaklcen hobbeu den vorm van een hart. 3° De Belgische en Fransche eenvlakkers hebben rechthoekige vleugels ofwel lichtelijk afgerond. De Duitsche eenvlakkers hebben de vleu gelen eu den staart als eene duif. DE VOLKSSTEM Een Franschman schreef aan een Parijzer blad Ik zou wenschen dat, na de hulde die gebracht werd aan den heldenmoed van Luik, eene andere hulde zou gebracht wor den aan gansch België. Iedereen weet zegt de schrijver, dat er in de diplomatische orde een rang bestaat tussclien de mogendheden de eene zijn getiteld als groole mogendheid, bij wie een gezant afgeveerdigd is,de anderen onzijdig© landen of van minder belang, bij wie de belangen der vreemde naties verte genwoordigd zijn door een «minister». Ik vraag dat de minister van Frankrijk te Brussel, op staanden voet zou verheven worden tot den rang van gezant. De Fransche bestuurbare luchtballons dra gen allen aan het achtereinde eene Fransche lêzelfde koord vastgehecht. Öe ëerienTïebBën Bene schuit.welke ongeveer do helft der leng te van den luchtbal heeft de schuit der an fleren js slechts 1/3 of 116 der lengte van den luchtbal. De Duitsche Parcevals welke men mot do Fransche bestuurbare luchtballon met kort schuitje zou kunnen verwarren, z'Qn langs Toren afgerond en eindigen in punt. Do Duitsche Zeppelins zijn allen grijs ge kleurd en zeer langwerpig De Fransche bestuurbare luchtballen zijn geolkleurig. Wat de B.dgische en Fransche vliegtoe stellen betreft, ook deze zijn gemakkelijk te onderscheiden. 1* Beiden dragen onder de vleugels, hunne nationale klourou, welke van op don grond zichtbaar zijn. 2* Allo twoevlakkers welke geene schroef hebben langs voren, behooren België of Frankrijk. B(j de Belgische en Fransche tweovlakkers DTe gebeurtenissen hebben betrekking op de jóugd van Frans moeder, die goede moe der 1 welke het de jongeling nooit vergund was geweest le beminnen. Zij zullen doen zien, dat do vloek des ramspoeds reedsboven zijn toekomstig bestaan hing, lang voor dat Frans Durand het levenslooneol zou betre den. Fredorica Brandsen was do oudste doch ter van de dorpsschout. Zij was oen onge woon bevallig en goi-dhartig meisje, en dio aan liaro natuurlijke gaven de schoonste vrouwelijke deugden paarde. liet moot dan ook niemand verwonderen dat het de bemin nelijke Rica, zoo min als elk ander welheb- bond dorpsmeisje, aan een zwerm minnaars en vleiers ontbrak, waarvan Colhert Lans berg, de zoon van do molenaar van het dorp do hardnekkigste was. Hij liot geene gele genheid voorbijgaan om het meisje zijner keuze mot vaak indriiigendo^oplellendlieden te overladen echlor te vergeefs. Colbert was een woesteling van hot grof ste soort, hij bracht vaak ganscho nachten in brassen en drinken door, en kenden geen grooteron roe-m dan vloekend, zijn ongeloof over het Godsbestaan te bevestigen, evenals hij vloekend zwoer dat Rika Brandsen nie mand unders dan hein zou toebehooron-' Dit gedrag bewijst ons dat do jonge molenaar De voorzitter der Russische Kamer, de Douma, heeft aan de Kamer der volksver tegenwoordigers van België het volgend telegram gestuurd Aan de Kamer der volksvertegenwoor digers, te Brussel. St-Petersburg, 10. 14 ure 10. De Douma van het keizerrijk, in geestdrift ontstoken door de luistervolle heldendaden van het dapper Belgisch leger in zijnen hard- nekkigen strijd tegen de Duitsche troepen, gelast mij de Belgische Kamer mee te deelei dat gansch het Russische volk bezield is met hetzelfde verlangen om den vijand te ver pletteren, die het aangedurfd heeft den Europeeschen vrede te verbreken en de onzijdigheid van België te schenden. In deze plechtige en gewichtige omstan digheden verzoekt de Douma, in bewonde ring voor den heldenmoed van het Belgisch volk, de Belgische Kamer haren broeder lijken groet te aanveerden, en vormt rechtzinnige wenschen, met de Russische bevoBupg. dat de zegejmaal. mo^e tpekonaon Rechtveerdigheid. Leve Z. M. koning Albert! Leve de Belgische Kamer van volksverte genwoordigers Leve het moedig Belgisch volk en zijn roemvol leger 1 De voorzitter der keizerlijke Douma. (Get.) RODZIANKO. Verdiende straf Men weet dat 80' regiment Duitsche gre nadiers, waarvan Koning Albert eere-kolonel was, naar Luik was opgetrokken met eeue Belgische vlag aan 't hoofd. Hel regiment heeft die schurkenstreek duur betaald. Van de 2500 manschappen, die de forten van Luik aanvielen, ziju er enlcol 350 overgebleven.... Eene goede meld zal altijd plaats viuden, iudicn zij baren koffie maakt met de Ckicorei der Trappisten Vincart, even dom als goddoloos was. De brave Rica verachtte en versmaadde hem, zooals booswicht het verdiende en liet hem, door het weigeren zijner geschenken en dienstbe wijzen dit ook duidelijk gevoelen. «Colbert moet eerst een braaf man worden dan zullen wij. er later op terug komen had de goedhartige Rica eens gezegd. Maar toon do ruwo klant met een honenden spotlach ten antwoord gaf »Ik zal mij wel beteren als ik eens getrouwd ben, will ge mij nu niet goedschiks neinen zooals ik ben, dan zal ik middelen om u le dwingen mijne vrouw te worden aanwenden .- versta dit wel, Rika Van af dien lijd was alles gedaan en met af schuw sliet het meisje den snoodaard van zich af. Hel was haar duidelijk dat do ellendeling niet haar maar haar geld begeerde. Nochtans bleef Lansberg hot meisje ach tervolgen zoodat Rika veiligheidshalve ge noodzaakt was, alvorens uit te gaan, zich van een geleide te voorzien. Onder die omstandigheden stierf de oude Lansberg ouden van dagen mompelden dal de slcchlo Colbert wogens dut vroegtijdig afsterven voel op het geweten had. Ofschoon er voel schijn van waarheid v deze meening bestond, bokommerde Colhert er zich niots om. Hij decide do aanzienlijke nalatenschap zijns vaders met zijne zuster, oio in do stad Gouvernanlo bij eeno adellijke familio was, en nam bezit van den welbe- klanten molen In deze positio zou het voor Colbert Lansberg geen beksenwork zijn go- Par(js, ll Oogst. Eene mededeeling van het Ministerie van Oorlog, op dagteekenUig van K) Oogst, te 11 uur 3d des avends, luidt «Tijdens den ver-loepen nacht -hebben Duit sche strijdkraehteu, zeer talrijk eu uit Mul- heira ©n Neu-Brisach komend, de Frausche voorposten te Cernsy en Mulhaueen aauge- •vallen. Ten gevolge van den aanval hebben de Franschen MuHvaasen ontzet en hun-strijd krachten vereenigd eene-plaats waar men "het offensief-van den vijaHd, die sterker in- getal was, heeft tegengehoudon. De bijzonderheden van 't gevecht waren schitterend voor de Fransche troepen, die meestor blijven van den Opper-Elzas. Talrijke troepenbewegingen hebben plaats naar Morhauge. In de streek Blamont is een Duitsche uitval naar Rogervillers en Hablinville mislukt, dank zij de ondersteuning van het kanon van manouvillers. Het gevecht aan de bergpassen van S" Ma rie ei: Bonhomme strekte tot eere aan de Fransche troepen, welke onder alle omstan digheden 't bewijs leverde zoor veel den te genstrever te overtrefTen. Rond Sprimont moest de vijandelijke rui terij, door artillerie ondersteund, deinzen. Rond Geroldstein komen Duitsche troepen toe, doch minder in aantal dan (achter Metz ui Thionvillo (Lorreinen). Versterkingswerken worden uitgevoerd •ond Luxomburg en ten zuiden van Metz naar Lupy. Fransche vliegers vlogen over de Duitsche «tellingen, to midden van geweervuur en ka nongebulder. Zondag kwam een peloton uhlanen in het fransch grensdorp Affieville; de barbaren sta ken eene hoeve in brand en schoten den laml- bouwor dood, die poogde to bkissehen. De veldwaclitor kwam moedig tussclien en legde uit dat tijdens een gevecht, aldaar Zaterdag geleverd, geen enkele burger op de duitscliers geschoten had. De uhlanen 'hielden, tegeu alle waarheid in, het tegenovergestelde staan. In den namiddag kwam een schadro» uhlanen terug; het was tijdens de vespers, toeu al de inwoners zich in de kerk bevonden en daar in gebod verslonden waren. De uhianen be- sproeidon al de huizen metpetrol en staken ze in brand. De verschrikte bevolking moest vluchten zonder geld en zonder kleederen. De pastoor van Affiville is verdwenen; hij zal waarschijnlijk door de uhlanen gefusiljeerd zijn. Duitschland, dat den Europeeschen oorlog, gowild heeft, moet legen wil en dank, het eerste land zijn dat den vrodezal vragen. Waarom I Omdat dat land, dat reeds in flauwe schoen tjes zat voor de oorlog uitbrak, dagelijks de bagatel van 75 miljoen mark to besteden beeft aan den oorlog. Het moot die som besteden en het heeft ze niqt. Voor Duitschland is een lange oorlog eene onoverkomelijke ramp. Zijne ligging, tus sclien twee groote vijandige staten (Rusland en Frankrijk) de blokus der zeeën, do stil stand van zijn handel en nijverheid, de geva ren welke zijne koloniën bedreigen, verbie den Duitschland aan een langdurigen oorlog le denken. Duitsche deskundigen rekenende op cijfers van 1870. sehatten dat Duitschland het zos maand zou kunnen houden, doch men moet in aanmerking nemen, dat liet getal te velde staande Duitscliers nu verdubbeld is en twee dons, dat de levensduurte ook verdubbeld is. Van die zes maanden moeten dus minstens de helft verdwijnen. Duitschland was thans, evenals in 1870, zinnens door brutaal geweld Frankrijk te .overrompelen. De moed der Belgen te Luik beeft bewe zen, dat Duitschland teil minste hot oor logzuchtige Duitschland hetzelfde niet meer is van 1870. Gevechten tusschen Fransche én Duitsche voorposten. Tusschen Longwy,Longuyon, Marville en Virion, hebben verscheidene gevechten plaats gehad, tusschen de Fransolie en Duitsche voorposten. Ook in het arrondissement Montmédy wer den patroeljen Duitsche ruiterij door de Fransche voorposten achteruit gedreven, Fransche versterkingen. De troepen van Afrika, voor het grootste deel samengeslold uit inlandsche scherp schutters, zijn te Marseille ontscheept en zijn gezonden naar den Hoogen Elzas, in de richting van Belfort. Paris-Journal zogt dat de Turcos sedert twee dagen vorschillige punten van den hoogen Elzas bezetten. Tusschen Oostenrijk en Servië. Het bombardement van Belgrado. Het bombardement van Belgrado duurt nog altijd voort. Het vuur der Oostonrijkors •is bijzonderlijk op do vesting gericht. De Serviërs in Bosnia Het Servisch leger rukt vooruit in Bosnia Overal worden zij geestdriftig door de be volking ontvangen. De Serviërs deelen ge weren uit aan de bevolking die zich bij hen aansluit. De Montenegrijnen zegevieren De Montenegrijnsche batterijen van den Lovcenberg, hebben Gattaro gebombardeerd De haven van Cattaro, welke de belangrijk ste Oostenrijksche haven was, is thans groo- telqks vernield. Daardoor is hot feitelijk onmogelijk, dat1 do Oostenrijksche vloot een onderkomen zou zoeken in deze haven, bijaldien zij door de Fransobe en Engelsche vloot der Middel- lundscho zoe op de vlucht gedreven werd. rin Mnntenem-iiran zijn meester van Seutari. AUGUSTUS 1914 is d© oudst» en de beste Vieux Système Oude Geuover Mijnheer de Burgemeester, De Hoor Minister van Binnenlandsohe Zaken laat mij weten dat de mulders de onderprodukten van bet malen te koop stel len aan de volgende maximum prijzen Gruis fr. 15; mengsel van meel en zeme len (rebvdets) fr. 14; grutten zemelen (re- moulages) fr. 17. Deze onderprodukten worden verzonden in zakken van 50 kilogr., welke gerekend worden aan fr. 1,25. Deae worden aan den faktuurprijs teruggenomen. De verzendingen geschieden sleohts per volledige lading van een wagon. Indien inwoners uwer gemeente begeoren van dozo onderprodukton te koopen, zult gij gelieven hunne vragen te verzamelen en ze mij bij middel van nevensgaande druksels overmaken. Wanneer de bestelling van eene gemeente of van verschillige gemeenten dicht bij eene zelfde standplaats van den ijzeren weg ge legen, eene volle lading van een wagon uitmaakt zal ik zo aan de maalderijon over maken aan gemelde standplaats neemt iedere gemeente levering van de haar be stemde produkton. De betaling en de overzending dor gelden geschioden zooals aangeduid in mijne» omzendbrief van hodon, betreffende den verkoop van bloem. Geliof, Mijnheer do Burgemeester, aan bovenstaande ruchtbaarheid te geven, opdat de maalderijen zich van hunne onderproduk ten zouden kunnen ontmaken. De Gouverneur, Baron deKerqhove. weest, het braafste en rijkste meisje van liet dorp tot zijne vrouw te mdken maar zijne afschuwelijke faam stiet iedereen af. Ware hij nu maar oppassend en verstan dig geworden, maar neon Liever dan zijne winstgevende zaak Ier harte te nemen, reed hij dagelijks in een fijn fanlaisiqpak uitge- dorscht to paard naar do stad waar hij in de herbergen en zelfs in de schouwburg een bekende klant was. Toch waren er nogwol meisjes, die meer dan Rika Brandsen de oogfen zouden geslo ten hebben voor zijne veelvuldige gebreken, omdat zij in den molenaar éëne goede partij zagen maar Rika bezat Ie-veel godsvrucht en te gezond verstand om aardsche goederen boven de deugd te verkiezftp toen Colbert eenigo weken na zijns vaders dood de mood had zijne aanzoeken wodeyj te hernieuwen verzocht zij hem op ornsligen en beurtelings droigenden toon, haar voortaan van zijne plichtplegingen vrij te laten. Dat was meer dan de tfötsaard gevreesd had. Colbert was woedend, dreigde Rika met de vuist, zwoer liaar met bliksemende oogen oen eeuwigen wrok toe on verwijder de zich mot de duivel in het hart. Sedert hot oogenhlik' zijnor volstrekte weigering, dacht do sleclito man slechts op middelen om do hom aangedane vernedering op Rika terug to worpen. Colbert Lansberg had mot allo kwade ka di ters gemeen, dal hij geene roino en bo- langelooze liefde kon koesteren; maar slechts gehoor gaf aaneen wilden hartstocht, die uil Een telegram uit Gettinge, meldt dat de Montenegrijnen met hunne zware veldstuk ken op den Tarabosch geraakt zijn, en aldus Sehtari geheel onder hun bereik is. De staat van oorlog in Nederland uitge roepen. Het Nederlandsch Staatsblad van Dinsdag- kondigt een koninklijk besluit af waarbij de staat van oorlog uitgeroepen wordt in de provinciën Limburg, Noord-Brabant en Zee land, alsook in zekere streken van de pro vincie Gelderland, ten zuiden van de rivier do Waal. Holland onder water In Holland gaat de mobilisatie snel voor uit. De Hollanders gebruiken de oude tak- tiek om den vreemdeling van hunnen bodem lo houden. Er wordt namelijk gemeld dat zij de dijken doorgestoken hebben en dat eon deel van Nederland onder water staat. losbandigheid ontsproten en door hoogmoed gevoed door wederstand beleedigd,in gloei- endon haat ovorsloeg waartoe oen geweten loos mensch zich kan voeren. De Zondag die op de laatste ontmoeting met Colbert volgde, zou Rika Brandsen Ier hoogmisse gaan. De kerk stond oeuige minu ten buiten de kom der gemeente waar de schout woonde. Gewoonlijk ging Rika ter kerk in gezelschap van een der huisgenoo- ton dien Zondag was de beurt aan de schout zolf, maar het toeval wilde, dat deze vooruit was gewandeld om nog evon eene boodschap in het dorp lo doen. Het gevolg van die nie tige omstandigheid was, dat Rika alleen ter kerke ging. Gemakshalve had het gezin van do schout de gewoonte aangenomen om, in plaats van de groole weg te volgen, langs een voetpad te gaan dat ovor hun erf door de akkers liep en waarlangst men veel tijd won. Met Imar kerkboek in de hand, in go- dachlen verdiept dit pad volgende, schrikto Rika plotseling door een zacht geritsel in de 1.oesters die aan de sloot van een koornveld stonden. Voor dat het meisje de lijd had, om hare opmerkzaamheid aan hot gedruis te wijden, verbleekte zij op eens van schrik. Do molenaar sprong lo voorschijn en zich dwars door hot hooge koren een weg ba nende bleef hij weldra met getrokken zakmes in de hand voor Rika slaan. Doze stond als aan de grond vastgekleefd; zij zag uu-is dan de dood voor oogen en sloeg in wanhoop do handen voor 't gelaat, terwijl een ijsolijke gil hare benauwde keel on£; Wij hebben roeds meermaals gemeld, hoe hardvochtig, harbaarsch, de Belgische ge kwetsten door de Duitscliers behandeld,mis handeld en zelfs afgemaakt werdén. Ook de Fransohon hebben zulks reeds on dervónden. Vuigomie lilIjV van Belgische mensclilie- vendheid tegenover don vijand, moge hen onder de oogen gebracht worden. M. de Pitteurs. senator, heeft Dinsdag morgend aan den Belgischen minister van oorlog getelegrafeerd, hem vragende, on- middelijk per automobiel goneesheeron, ver plegers en verbandmiddelen te willon sturen naar Habay-la-Neuve, waar verscheidene Duitsche gekwetsten door hunne g*z«Ilen in een veld waren achtergelaten gew»rden, on letterlijk lagon te «kreveeron». Men ver- ontschuldigo ons dat woord. Do minister heeft dadelijk het noodfge ter pla2ts gezonden. vnnd men eon luite nant en oen twintigtal «**iaten, allen zwaar gekwetst. Verscheidene geneesheeren en verplegors blijven ter plaats om de gekwetsten te ver zorgen en ze naar Brussel te brengen, zoo dra hun toestand zulks zal toelaten... België is in oorlog mei Dun«chiand, bot sprong. De molenaar was blijkbaar dronken; zijn gelaat was purperrood en de verwarde haren stonden recht op zijn hoofd hij had nog hoed, nog das, nog jas aan, en was af zichtelijk om aan te zien. Nu op staande voet beloven de mijne te worden zoo niet dan rijg ik u aan mijn mes. leelijk onding 1 zeide Lansberg met eene ruwe stem. Men kan zich de schrik van Rika voor stellen doch de angst gaf haar de kracht om liet doodsgevaar af te wenden, door op gebiedenden toon te antwoorden Terug Lansberg of gij zult het u beklagen een bulgeioos meisje zoo laag to behandelen. Gelukkig vernam men de nadering van voetstappen, het was eon knecht v*n de schout die eveneens van het weinigo be- zochlo binnenpad gebruik maakte. Toen hij achter eeno kromming verschoon en de gevaarlijke positie zijner meesteros zag, schoot hij toeRika trachtte tot den knecht lo vluchten, doch Colbert trapte op haar zon dagskleed zoodat het meisje de slukkon on der zijne voeten liet. De snoodaard zag dat zijn tijd gekomen was, hij wierp het mos in de lange tarwo en maakte zich uit de vooten. i» Het is gelukkig, jufvrouw dat ik geko men ben, zeide de knecht, die zich zoer !e- vreden gevoelde over het toeval dal hom lot rodder van het meisje gemaakt had. Te huis gekomen verhaalde do knecht hot gebeurde aai. schout die dadelijk eene aanklacht bij de politie indiende. N (Wordt voortgeset.)

De Volksstem | 1914 | | pagina 2