De gekwetste en krijgsgevangen Ëetgisctie soldaten Rusland en Myi De vliegers en de oorlogsverrichtingen §8 krijgsverrichtingen der Japanners De TurksGh-Russisclie oorlog De strijd rond Tsingtao Twintigste Jaargang n' 222 JL-3 C3t S Xj b De Turksch-Russische oorlog Officieële inededeeling' uit Duitsche bron HET BELEG VAN TSINGTAQ. Officisele Fransehe mededseling Uit Engelsche bron Op het Russisch-Ocstenrijksche front Op liet Russiscli-Duitscfie front Op het Oostenrijkscti-Servisclie front De ekonomische toestand in de Vereenigde Stalen r.v 3 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. I" UITGAAF, 4 li. 's avonds 0 0 V UITGAAF, 7 u. 's avonds 0 Pour leute la publicité commerciale et financière du journal s adresser exclusivement a l'Agence Réclame Godts, 2, Place dé la Iiourse, Bruxelles. BUREELEN TE BRUSSEL I TE fiSLST 6,1.GODTS, Beupspiaais j s, KerlcsCraat, Telefoon A 3?9!' J Telefoon 114 Bestuurder J. Van Nuffel-De Qendt. Donderdag 5 November IS 14 AANKONDIÜINGEN r KI. aant.(l tot4kl. reg-.) fr..0,60 j Sport (per regol) rtvr^.. 3® bladz. (de regel) fr. 1,00 I Gemengd nieuws per regel fr. 2,00 4® bladz. (do regel) fr. 0,30 I Recht.herstoll. (per regel) fr. 2,00 Pinanc. aankon, (perregol)fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commerciale en financieele aankondigingen zich uitsluiteltjlc te wenden: Agence Réclame Godts, 2, Boursplaats, Brussel. Alhoowe! het voor ouders, broeders, cclitgenooten en andere famileden voor- zekers droef en treurig is, te vernemen dot hunne zonen* erg gekwetst in den .strijd en nadien door den vijand krijgs gevangen genomen werden, meenon ■vrij toch, dat liet onze plicht is, allen to verzekeren, dol degenen om wie zij beangstigd zijn, hot zoo goed stellen als maar mogelijk is. Hol is gewoonlijk zóó in een oorlog; liet eene land beschuldigt het andere, de krijgsgevangenen en gekwetsten af te maken of te mishandelen. Voorzekers kan in een gevecht lijf om lijf, eon gekwetst soldaat, ton gronde liggend, en dus zoo fgoed als buiten strijd zijnde, nog wel oen bajo netsteek krijgen, welke hem doodt, doch dat zijn uitzonderlijke gevallen. Bij ons zijn de Duitsche gekwetsten steeds op bijzondere wijze 'verpleegd geworden. De Franschen en de Engol- schen verzorgden ook de Duitsche ge kwetsten als hunne eigene gekwetsten. Duitschland heeft er allo belang hij op dezelfde wijze voor zij 110 gekwetste krijgsgevangenen to zorgen; waarom zou Duitschland Let dan niet doon -Wij meenon dus wel te mogen aan nemen, dat alle gekwetste krijgsge vangen, gelijk in welks handen zij vallen, goed verzorgd worden. Iedereen is ten volle t'akkoord, dat de oorlog al gruwelijk genoeg is, en dat het laatste greintje menschelijke gevoelens, door do kristeno bescha ving in Europa ontwikkeld, niet totaal, uitgedoofd zal worden. Nogmaals dus, geen angst wanneer men verneemt, dat een geliefd wezen gekwetst en krijgsgevangen is de beste zorgen zullen hem spoedig we der opknappen. houding van Napoleon togen Rusland, land ertoe, bij don vrede in Bucharest gedane veroveringen voor het meerendeel aan Turkije terug te geven. Opstanden in Griekenland en Servië wa ren de gelegenheid van eenen nieuwen Rus sisch-Turkschen krijg, welko ditmaal ten nadeele van Turkijo eon eind6 nam. In 1833 kwam Rusland tusschen in eene oneenigheid tusschen Egypte en Turkije - dit op verzoek van laatstgenoemde mogend heid. Een verdrag u erd alsdan tusschen Rus land en Turkije gesloten. Nieuwe twisten tusschen Turkyë en Egypte leidden tot de inmenging van Eugeland,llus land, Oostenrijk en Pruisen. In 1841 were te Londen tusschen de Groote mogendheden en Turkyë liet Dardanellenverdraggesloten waarbij aan Turkyë werd opgedragen d» zeeëngten der Dardanellen on den Bospho rus voor builonlanJsche oorlogschepen tijd van vrede gesloten te houden. In 1853 hebben wij den Ivrimoorlog. Dit maal had Turkyë, Engeland en Frankrijk aan zijnen kant on Rusland leed de neder laag. De volgende en voorlaatste oorlog tus schen Turkyë en Rusland in 1878 kwam voort uit den opstand in Montenegro, en de later volgende Bulgaarscho moorden. Turkyë werd totaal verslagen. Zoo komen wij eindelijk lot don wereld oorlog van 1914, aan welker het wel eenig- zius te voorzien was dat Turkyë vroeg of laat deel zou nemen. Naar wij reeds gisteren gemeld hobben Hoeft de Turkscho vioot de vijandelijkheden geopond tegen Rusland. Daardoor is dus feitelijk de oorlog tusschen Rusland en Turkyë aan gang. Een Russisch-Turksche oorlogkomt nu en dan zoo nog al eens voor. Om niet te ver in de geschiedens terug te gam, vermelden wij den Turksch-Russische oorlog van 1681, die aan Turkyë het bezit kostte van Podolie en Ukranië. Bij don vredo van Karlowet werd Tnrkyo gedwongen, behalve landstreken aan Polen en Hongarië, ook grondgebied af te staan aan Rusland, namolijk Azof. In eenen volgenden oorlog togen Rusland, in 1709-1711, werd Azof door de Russen veroverd, doch bij den vredo teruggegeven. In 1737 werd Turkyë door de Oostenrij kers en de Russen aangevallen. Deze deden eenen inval in denKrim en heroverden Azof; de Oostenrijkers evenwel hadden veel tegen spoed en bij den vrede van Belgrado, ver kreeg Turkyë liet gebied ten Zuiden der Sava en van den Donauw, alsmode de verloren grensvestingen, waaronder Azof. In 1768 verklaarde Turkyë den oorlog raan Rusland, de afloop was evenwel voor de Turken ongunstig. De Russen veroverden Moldavië en Vo- lachie; eene Russische vloot vernielde de Turksche; in 1771 werd de Krim aan de Turken ontnomen, en in 1773 drongen de Russen door tot in Bulgarië, zoodat Turkije fcij den vrede van Koetsjock Kainardsje af stand moest doen van den Krim en van allo plaatsen aan de Noordkust van de Zwarte Zee. Tengevolge van de veroveringszucht van Calharinu II van Rusland, brak in 1788 al weder een oorlog uit van Rusland en Oos tenrijk tegen Turkije. Het lot der wapens was gunstig aan Turkije, dat de vroeger verloren gewesten terugkroeg. In 18Q6 brak andermaal een oorlog uit met Rusland, Echter bewoog de dreigende Engeland zou een ultimatum gezonden hebben aan Turkeye Uit Enaelschc bron LONDEN, (Reuter). Van wege do Russische rogeering is er aan do Porte con nota overhandigd om opheldering te vragen over de aanvallen in de Zwarte Zeo en om te oischen dat de Duitsche officieren en man schappen van do Turksche schepen couden worden verwijderd en dat de Goeben en de Breslau zouden worden ontwapend. Ingeval van weigering zullen de betrekkingen tus sclien Turkyë en de verbondene mogend heden worden afgebroken liet antwoord van Turkeye is nog niet toegekomen, maar men lioopt dat dit ulti malum de uitbreiding van de vijandelijk heden zal vermijden. Italiaa'nsche bron. Het Oiornale d'Italia gelooft dat het ingrijpen van Turkeye nog grooter beteeke- nis zou kunnen krijgen, als Bulgarië met Turkeye gemeeno zaak zou maken omRou- maniö, Servië en Griekenland in toom te houden. Het voordeel voor Duitschland en Qosten- rijk zal zich volgens do Tribuna bepalen tot het vastleggen van een bepaaide troepen macht van Rusland nabij de Zwarte Zee en van Engeland in Egypte Uit de Nieuwe Rotterdamsche Courant»; De opmerking is reeds meer dan eens in den loop van dezen oorlog gemaakt, dat men zoo weinig hoort van de verrichtingen der militaire vliegers. De Temps zegt nu dat uit mededeelingon van Duitsche krijgs gevangenen en uit dagboeken van Duilschers die den Franschen in handen vallen, blijkt, dat de Fransehe en ook de Engolscho vlie gers door do Duilschers zeer gevreesd wor den. De Temps verzekert, dat onlangs vlie gers een Duilschen divisiestaf gedwongen hebben zich te verplaatsen. De Duilschers hebben volgens liet blad, allerlei roorbehoedsmaatregelen tegen de vliegers ingesteld. Zij hebben bijzondere, op auto's geplaatste, kanonnen om op vlieg tuigen te schieten bepaalde posten zijn aangewezen om den horizont te besturen. Zoodra er een vijandelijk vliegtuig nadert, wordt er een sein gegeven, opdat zoo moge lijk, iedereen in buizen een onderkomen kan vinden. AALST, 3 November 1914. I >nzen aanval op IJperen is wederom veld gewon nen, Meesen is in onze handen, er is ook vooruitgang in bet Argonnewoud. De vijand leed bier sterke verliezen. In het Oosten is de toestand onveranderd de doorbraakpogingen dor Russen ia Szit- kemon zijn afgeslagen. De Japannere zijn met het beleg vanTsing- tao (Duitsche kolonie) begonnen. Ziehier wat er uit Japansche bron verno men wordt TOKIO, 31 Oktober, (Reuter). Officieel De algemeeneaaiival ter zeo en te land op Tsingtao is heden morgend begonnen. Het beleg is betrekkelijk kalm. Dat zal wel voor doel hebben gehad de verdedigers door de insluiting geleidolijk to 'verzwakken en ook de wateren van Kiao- tsjou zooveel mogelijk van mijnen te zuive ren. Allengs moetor onder de Japanners om Kiao-tsjou echter een geduchte vechtlust zijn ontstaan. De «Emden», zoo wordt uit Duitsche bron gemeld, beeft enkele dagen geleden een groot Japaanscb koopvaardijschip in den grond geboord een Japansche kruiser is in de baai van Kiaotsjou door een Duitach oor logsvaartuig vernietigd (300 dooden). Bij hot bolegeringswork zijn Japanners gesneu veld, enz. TOKIO, 31 October. De minister van marine deelt made, dat hot bombardement van Tsingtao van de zee uit den 29 en 306len heeft voortgeduurd, dat verscheidene forten zijn vernield e» hot bombardement in het al gemeen succes heeft. Duitsche bron. BERLIJN. 1 November, (Korr. Norden) In -politieke kringen, hier tor stede, wacht men liet verloop van do Italiaansclie kabinetscrisis rustig en vol vertrouwen af. Men meent, dat wanneer Sonnino het ministerie van binnen- landsche zaken neemt, de politieke toestand in Italië, onmiddellijk duidelijk ral blijken maar mon is ook, wanneer het anders loopt, overtuigd, dat in de betrekkingen tusschen Italië en Duitschland niets zal veranderen en dat Italië zich streng zal üouden aan de neu trale politiek. De Duitsciiors in Frankrijk en België. Uit Duitsche bron BERLIJN, 2November. (Wolff.) Mede-, deeling van heden morgend uit het groot* hoofdkwartier Bij de aanvallendo boweging tegen Ype- ren werd verder terrein gewonnen. Messines 4s in ons bezit. Tegenover onzen rechtervleugel is nu met zekerheid de aanwezigheid van Indiërs vast gesteld. Deze strijden niet in eigen gesloten troepen verband, doch zijn over het geheele front der Kngelschon verdeeld. Ook in de geveoliten in het Argonnerwoud zijn vorderingen gemaakt. De vijand leed hier zware verliezen. PARIJS, 2 November, (Reuter) Het offi- cieele bericht van lieden middag 3 uur luidt Op onzen linkervleugel zijn gisteren de Duitsche aanvallen in Belgie en Noord- Frankrijk met dezelfde lievighoid voortge zet, Wij hebben vorderingen gemaakt tusschen Dixmuiden on de Ley. De vijand heeft zonder succes een groot, opgezetlen aanval gedaan op do buitenwij ken van Alrecht. Eveneens op Lihons in Sanlerre (bij Péronne) en Le Quesnay (bij Ave&nes). Daarentegen hebben wij geringe vorde ringen gemaakt in liet gebied van de Aisne n de richting van Tracy-le-val ten noorden van het Aigle-bosch, zoomode op cenige ge deelten aan don rechteroever van de Aisne. Tusschen het genoemde bosch en Soissons de aanval, gericht togon onze troepen die do hoogten op don recliteroovor van do Aisne bezet hielden, eveneons mislukt. Gisteren is vastgesteld dat het zware Duit sche geschut weder grootere bedrijvigheid aan den dag legt in den omtrek van Reims, tusschen Argonne en do Maas en op de Maasheuvols. In do Vogeozen hebben wij de heuvels hernomen, welke don bergpas van Sainte Marie belieerschen en zijn wij vooruitgeko- in de streek van Bande-Sapt. LONDEN, 2 November. (Reuter). Rou ter's bijzondero correspondent ia Noord- Oost-Frankrijk zegt dat blijkens iu het Bel gische hoofdkwartier ontvangen berichten Rijsel weer in handen der bondgenooten is. Naar't schijnt mag echter niemand de stad betreden, zoedat depositie nog twijfelachtig moet worden geacht. LONDEN, 2 November. (Reuter). Reu ter's bijzondere correspondent in Noord Oost-Frankrijk seint Do laatste dagen is de toestand op de lij; Nieuwpoort-Dixrauiden niet noemonswaard gewijzigd. Honderden Duitsche krijgsgevan genen zijn naar Frankrijk overgebracht liet schijnt dat zij zich allen hobben overge geven omdat zij uit vermoeidheid niet meer konden vechten, daar hun uithoudingsver mogen ten einde was na den eindelooze 4agen langen strijd in overstroomde loop graven, waar keiwater hëh tof den middel stond'ën zij zonder voedsel, zonder rust en z'önder hoop moesten strijden. Op een dag hebben er zich meer dan 1000 overgegeven. Vermoedelijk wachten de Duitsohers nieuwe versterkingen, daar zij met de troepen, waarover zij thans in België beschikken, niet kunnen verwachten de bondgenooten terug te slaan. Onder de listen waartoe de Duilschers hun toevlucht nemen om zich tegen bajonet- aanvallen te beschermen, behoort ook het opstoppen van hun jassen met kleedingstuk ken of wat zij kunnen vinden. Da Bé]gi'sobe bajonet is een kort, stomp wapen, dat dan in de vulling blijft zitten en het lichaam niet raakt. Ik heb dit gohoord van een^ Belgisch artillerie-officier, die 't had waarge nomen bij een aantal Duitsohe krijgsgevan genen die zulke opgevulde jassen droegen. Ooslenrij/tsche bron. WEENEN, 2 November. (Wolff, officieel. 'De gevechten in Russisch Polen duren voort. Aan de San hebben de Russen vooral bij Roswadow zware verliezen geleden. Wij -hebben 400 gevangenen gemaakt on 3 ma chinegeweren buitgemaakt. Ook ten Zuiden van Stary-Sambor vielen 400 Russen in onze handen. Ten Noordoosten van Turka zijn wij ver der opgerukt. Duitsche bron. BERLIJN, 2 November. (Korr. Norden.) De stad Kolomea in Galicië is opnieuw door Oostenrijkers bezet. Duitsche bron. BERLIJN, 2 November. (Wolff.) Medo- deeling van heden morgend uit het grooto -hoofdkwartier In het Oosten is de toestand ongewijzigd. De Russen zijn bij eene poging, om bij Szitkehmon (Oost-Pruisen, aan de grens, ten oosten van Goldap) door te ^breken, terug geslagen. Do Russische officieele nota is niet tooge- komen. Oosle>ir\jhsche bron. WEENEN, 2 November (Wolff) Officieel wordt medegedeeld ons offensief in het .Servische landschap Macva wordt zegevie rend voortgezet. De uit hun verschanste stel lingen verdreven Serviërs hebben tot dus verre slechts weinig tegenstand geboden. Alleen ten noorden van Sabats(aan do Save) hebben onze troepen sterk verschanste stel lingen stormenderhand moeten vermeeste ren. Sabats zelfjs 's nachts bestormd en genomen. Onze door Macva opgerukte kolonnes zijn eds over de spoorlijn Sabals-Lesnitsa ge trokken. De ruiterij hoeft voeling met den vijand en Jieeft ook krijgsgevangenen ge maakt. Uit Duitsche bron KONSTANTINOPEL, 2 November. (Wolff.) Volgons vertrouwbare berichten is de Engelsche-Fransche vloot gisterochtend de golf van Tsjesme (Klein-Azië) binnenge- loopen, om de kleine Turkscho kanonneer boot Boerakreiss heeft do Kinaliaga doen zinkon en de Boerakroiss in de lucht laten vliegen, om beide schepen niet door den vijand te laten vornietigeu. Uit Duitsche bron. TREBIZONDE. 3 Nov. (Wolfi). Hier en aan de Russisch-Turksche grens zijn gfJ govechton begonnen lusschen Russische ea Turksche troepen. BERLIJN, 2 Nov. De Jong-Turkscha bladen to Konstantinepel zijn van mooning dat Turkyë den oorlog niet zal verklaren. De Tanin schrijftIn verband met onze groote verantwoordelijkheid, moeten wij kalm overleggen. Wal de Turksche regeer ring ervan afhoudt het hovel tot den aanval te geven, is cohter zolcer geen vrees, noch besluiteloosheid. Wij kunnen het voorge vallen o in de Zwarte Zee als een grens incident beschouwen. Als Rusland wil, hoeft het niet verder le gaan; wil het echter niet, dan hobbcn wij daar ook niets tegen. Op gelijke wijze uiten zioh Ikdam en Taswi-i- Efklar. Uit Engelsche bron. LONDEN, 2 November. (Reuter). Naar Reuter verneemt, heeft de Turksche groot vizier zijn verontschuldigingen ovrr de jotg- ste gebeurtenissen in do Zwarte Zee aange» boden. Turksche ruiterij aan do Roode Zee Duitsche bron De Vossische Zeiling verneemt uit Cairo dat aanzienlijke afdoejiogen Turksche ruiterij verschenen zijn aan de golf al,Alkal>> aan de Noord-Oostzijde der Uoodo Zee. Uil Engelsche bron r> Volgens een Central Nows-telqgram tlR 'Sjanghai, zou de ovorgave van Tsingtao] ieder oogenblilc kunnen verwacht worden ea. zou alleen nog maar liet fort Hui-chan het Japansche geschutvuur beantwoorden* De New-Yorksohe briefwisselaar van het blad The Economist schrijft De financieele toestand verbetert op voldoende wijze; de toestand der banken wordt beter, de resorven vermeerderen el- ken dag. De fondsenmarkt zal waarschijnlijk wel dra weder geopend worden, evenals de ka- toetibeurs. De ontwerpen voor het verzendeq ^der opbrengst vtin den katoenoogst beginnen bepaald te worden. De planters bevinden zich in eenen hache- lijken toestand, maar de New-Yorksohe ban ken verklaren dat ze gereod zijn om tussohptji te komen, op voorwaarde dat zij eene eesglè obligatie borg en do banken van hef Zuiden eene tweede obligatie op liet katoen ont* vangen De banken van Londen, zullen ook lus- sohenkomon voor den aankoop vaa den katoenoogst. Het geld is minder zeldzaam geworden en mon is zoo streng niet meer om krediet te verleenen. Men verzet zich min of meer togen allen uitvoer van goud men verkiest aan Europa te betalen in katoen en in graan, De weefnijverheid .heeft te worstelen tegen do talrijke moeilijkheden, de staalfa brieken insgelijks. Op de wolmarkt te Boston zijn de prijzen vast maar de verhandelingen zeldzaam, uit genomen in de vakken die leveringen doen aan het leger en aan do vloot, De Europeesclie oorlog doet zich onbe twistbaar gevoelen in talrijke nijverheden. Voor verscheidene is de oorlog niet scha delijk daar de Fransehe konkurencie o nge- houden heeft werkzaam te zijn. In deze begunstigde kategorie moet men de wolfabrieken vermelden er zijn er die nu dag en nacht werken en het gotal werk lieden is merkelijk vermeerderd. In de katoennijverheid zijn de berichten ook veel gunstiger geworden. Het staken van den invoer uit Europa heeft groot voordeel gedaan aan de hoe- denfabrikatie. De vraag heeft in deze belangrijke nijver heid zoodanig de voortbrengingskracht ove* troffen dat zij een beroep heeft moeton doen op den handenarbeid, om zich van ervarene werklieden te voorzien. De schaarschheid aan grondstoffen, uit Europa herkomstig evenals liet gebrek aan. bestellingen, doet van den anderen kant vele nijverheidslakkon lijden. Het ontbreken der Duitsche voortbreng* selen voor de ververij doet zich hard ge voelen voor de weefnijverheden. Men klaagt ook over de schaarschheid kantwerk ten gevolge van hot sluiten

De Volksstem | 1914 | | pagina 1