Dendermonde Vlotelingen ia Heiland Mededeeliogen Bezoek aan eenan soldaat te Zeis! Vaor de OBvanoenon en oewonden VaR-tie Duitschs Elitairs Cverheifi Van tl2 Stedelijke 0?orltoi;l ESe ERsnitors Pil 08 SOI Belgische soldaten in Holland geïnterneerd^ Voor de Belgen te Londen Belangrijk bericht Vloertegels en Dakpannen DE KEGEL-MERTENS 1 DE VOLKSSTEM Er word dezer dagen gewag gemaakt van deelneming der Engelsohe monitors aan tfe&§tnjfti op de Bèlgiseho kust. Men spreekt tetFlwidigen dage weinig van monitors. Het woord «Monitor» beteekcnt eigenlijk Geef acht r en werd voor de eerste maal ais benaming door Erieson aan zijn z'oogo- aegd orioverwiribaar sciiip gegeven. Thans worden bijzondere oorlogsvaartuigen aidus genoemd. Eon monitor is een schip, bewapend met groolo zware kanonnen, good beschermd, mei kleinen diepgang en middelmatige snel heid. Daar liet vaartuig slechts over weinig, doch zware kanonnen beschikt, kan het ergo slagen toebrengen, en ook harde schokken verduren. Tengevolge zijner voorziene kleine snel heid, zijn de stoomketels voel min belangrijk en veel min talrijk dan in andere oorlogs bodems, zoodat zij dus ook eone veel gerin ger [daais innemen. Do waterverplaatsing is betrekkelijk ge ring, evenals do diepgang; het schip kan mei gemak ondiepe waters bevaren, waar -andere vaartuigen onvermijdelijk zouden stranden. Zulk schip kan dus dichtbij de kust nade ren, tor wijl andere schepen op een en tame lijk groeten afstand derzelve moeten blijven. Ilot weerstandsvermogen zijner pantser platen vergoedt zijne geringe snelheid. Ver der, daar het schip weinig diepgang.heeft, is het ook veel min aan de aanvallen dor tor- podos blootgesteld, en moet ook do onder zeeërs vreezen, daar het zich gewoonlijk iii ondiep water ophoudt. Do monitors die thans door de Engolschen aan de Belgische kusten werden in liet werk gesteld, werden bij hel begin van den oorlog door de Brilsche regearing aangekocht van het Brcziliaansch gouvernement, voor het welk zij te Parrow werden gebouwd, als riviermonitors, onder de namen Javarev, Madeira en Silimoës. Zij bobben 100 voet lengte, 8 1/2 vooten of 2 m. 55 diepgang en verplaatsen 12G0 Ion. Zij loopen slechts 11 1/2 knoopen. Zij sjjn bewapend mot twee kanonnen van G duim en vier andere kanonnen van 3 pond. Niklaas die hierom allo huldo verdienen doen, 'tis te zoggen dezen tor hulp kdmen die het hoogst noodig hebben, en wiens krachten het Vaderland behouden moet, om zich uit den poel van zedelijks en stoffelijke ellenden recht te heipon. Bloem en brooddecling, zietdaar wat het volk van Dendormondo verlangt. Do Duitsche bezetting bestaat hier uit ongeveer 100 man van du Landsturm, en zijn meestendeels mannen van hoven de 40 jaren. Buiten do controol aan de stadspoorten, leeft men hier vrij en ongedwongen. DoDuilschors herstellen de brug aan do Schelde. Het Parket, geholpen door do policio, deed hier in de laatste dagen verschillige huiszoe- ltingon, dio leidden tot in beslagneming van eene grooèo massa koopwaren, die bewaard w orden in de zalen van den Werkrechtorsraad die is behouden gebleven. Vervolg zal worden ingospannen. De stadsdiensten zijn ingericht in do Muziok- school. Do lagere scholen zijn Woensdag 1.1. geopend, 's Zondags en slbms in do week wor den or missen gedaan en gecommuniceerd. Iu deze droeve omstandigheden brengen wij hier bv.arno hulde aan burgemeester Bruynincx, die van 's morgens tot 's avonds op zijnen post is, en zich geono moeite ont ziet om zijne ingezetene met raad en daad bij to staan. Rn om te sluiten drukken wij do hoop uit dat sommig onzer begocdo ingezete nen die thans in Holland of Engeland verblij ven. zich herinneren zouden clafc zij hier bo- langon on zielen last te vervullen bobben die ieder van ons in de mate zijnor krachten s onze geliefde geboortestad verschuldigd is. G. B. Binnen do zalon hoort mon kwinkslagen en ziet men poetsen uitrichten dit alles op zeer deftige wijze. Ondor een nieuw houten afdak leest men de H. l\lis, welke door zeer velo sol daten,, zolfs in guur weder, in open lucht wordt bijgewoond. De soldaten kunnen ook"eon glas bier koo- pen. Daarvoor gaat men naar het Café Kiosk waar men toch mot 5 personen kan in recht staan Tabak on sigaren zijn er ook te krijgen voor Belgisch geld. - Wat onze jongens meest vragen, dat is dat die bloedige oorlog moge eindigen om het ge luk van den Thuis terug'te kunnen genieten. Daarvoor bidden zij, en wij ook zullen dat niet vergeten. (Het Volk.) Tot inlichting aan onze lozers, geven wij bier den bilan der verwoestingen, Welke Dendermondo hoeft ondergaan, tijdens do vijf bombardementen on den brand van 78 Sopt. laatstleden. Afgebrande en vernielde huizen 1535. Behouden en bewoonbare huizon 707. Ondqr do vernielde gehouwen troft men- aan Stadhuis, Rechtbank, Vredegerecht, Postbureol, Ilulpstatie, Gasthuis, W'oozonhuis Koninklijke Academie, Nationalo Bank, Ban- quo do la Dendre, Lagero Scholen, Middelbaro Meisjosschool, Weldadigheidsbureel, enz.. Ook do Paterskerken verschilligekapollen iyn uitgobrand, alsmede hot Christen Werk mansbuis, don Christen Wcrkiiodenboml Burgerskring, enz. Ziellier per straat het getal behouden hui zen, voor do 8/10 bestaande uit werkmans woningen Groote Markt 17 (met Museum) HorkslraafG (met O. L. Vr. Kerk), Kerkplein 3, Nachtegaalstraat 1, Kapittolhoelc 1, Gont- sclio Vest O, Van Duynstraat34, Beurzostraat 4, Zwarto Zustorsstraat 3, Veemarkt 8, Rid derstraat 13, GrefTelinck, O. Sas O, YJasmarkt 3, Dijkstrftat35, Bogaardstraat 4, Franz Cour- tenstraat], Veerstraat 15, Kasteelstraat Bocquetstraat 13, Noordvest 4, Bogijnhofvcst !-3, Molenstraat 54, Werf 0, Papiermolonstraat Wijngaardstraat 7, Moeholschostraat 14, 'St. Jacebstraat 10, Oude Vest 42, Klein Kwar tier 5, Niouwstraat 189, Brusselscliostraat 11 :(met kerk), St. Jorisgildo25, Torenstraat 6, "St.Rochusstraat 21,Begijnhof 61 (zondor kerk) Staliejiloin 1, Steenweg van Aalst 11, Steenw'. van Brussel 0, Zwyvickstraat 2, Nieuwe Zwyviekstraat 10, Rminanuol Iliclstraaè 23, Weldadiglieidstraat 30, Leopoldvest 0. Nijvor- koidstraat38, Liudaumstraat 30, SuidervestO. Al dozo straten zijn binnen do vostingen go- legen. Hot Vrij, Keur on St. Onolfs, wijken bilRon do vestingen zijn ongeschonden. Ondor ito behouden huiven zijn vele werkmansbe- Juike» gologon in de Nieuwstraat, Oude Vest, -Molenstraat, onz. liet Gevang, Kazerne. Statio, Douanenbuis en gewozen depot 1 ligno Kathorieko scholen zijn alleen van de openba re gebouwen recht geblevon. Al de rechtgehleven huizen zijn allon terug Übewoosd; de huizon waar 2 en 3 huisgezinnen samenwonen zijn niet zeldzaam, en men vindt ;tbt 10a 15 personen iu een werkmansbuis opgestapeld. Men mag hot getal inwoners roods op 5000 '-a 6000 schatten, ongeminderd óón duizendtal die in do om'iggemle gemeenten verblijven. Het Begijnhof vroeger slechts bewoond door religieuzen, hoeft thans al zijno beschikbaro kamers vorhuurd aan wereldlijkon. Do kwestie der bevoorrading is hier zoor nypond. Het is do stad volstrekt onmogelijk aan de noodige bloom te geraken. Wol kan men bier brood aan 0,40, 0,45 on 0,50 fr. do 8 a 900 grammen koopen, van leurders uit tweede en dunlo hand, aardappels, groenten, vleesch ou conserven aan prijzen van eldeps, doch onderstand vnrleonen aan armo lieden vele leden onzer goruineorde kleine burge rij kan men niet. Fabrieken on uijverJieidsge- Sjftlchten zijn verdwenen, broodgowin voor langen tijd opgeschorst, en mot do winter die in aantocht is, /al «Ie armoede hier nijpend en verschrikkelijk zijn. NiettegonsV ilo de bemoeiingen van onzen achtbare buib neesier Bruynincx od zijn levervollon secretaris, ontbreken do noodige fondsen en levensmiddelen. Dendorniomlo uie 80-jaron zijM bloei on uitiiroiding aan t Vaderland hooft opgeofferd, komt wel hard itoloond to worden. Dozen dio thans do openbare besturen uit haken, mag Dot wel goy-gd itdat ïendermonde in staat dient gesteld ie weiden ■fet zijne zustersteden Aalst, Lokeren en Sint Men hoort zooal veel zeggen over het ver blijf en de behandeling der ingekwartierde Belgische soldaten to Amersfoort en Zeist, dat ik niet ongepast, maar zelfs nuttig oordeel, het oen on ander over reis en bezoek aan onze- jongens medo to doelen. Men zal zich voorzien van een paspoort het mijne was or oen vroeger doorki n heer policiekommissaris mijner wijle afgeleverd want bij de Ilollamlsche grens moet men het aan den duitschen soldaat vertooiièn. To Terneuzen aangokomen, was er een dienstwillige hollandsehe solduat ter onzer beschikking gesteld, om ons naar de boot die ons naar Vlissingen brengen meest, to leiden. Daar men in Holland nog al oen merkelijk vorlies op bebBelg-isch geld heeft, zoo wisselde ik een tal van franken uit bij den ontvanger der plaatsbewijzen van de boot daar ondergaat men bet minste verlies. Rond den middag te Vlissiugen aangeko men, voelden wij de noodzakelijkheid een weinig to eten. Men zal wekdoen daarmedo niet veel tijd te verliezen, daar de trein naar Amersfoort om 1 ure 27 vertrekt (dat is 1 ure 12 Belgisch uur). De trein staat onkel in de bijzonderste plaatsen. Men betaalt van Vlisskigen tob Amersfoort 13,00 fr. De bij zondore halton zyn: Middelburg, Goes, Bergen-op-Zoem. Rosen- daol, Breda, Tilburg, 's Hertogenbosch. Om 5 ure aankomst te Utrecht, waar 'non van trein verandert. Te Amersfoort 6 ure 10. Altijd dacht ik, als or van Holland spraak- was, aan zijne groote prachtige hoeven en zijn rijken landbouw. Doch hoo droevig deed hot mij aan, toenjlfc die uitgestrekte onafzienbare kale vlakten, zag Wat verschil mot een reisje iu do Vlaaa- ders Te Arate9;-3?0<M*$. Golukkig diegenen welke oen goedkoop nachtverblijf kunnen krijgen, .Want om to ver* nachten vraagt men gewoonlijk 4,00 fr. "s Anderdaags neemt men om 7 ure 40 den trein naar Zeist (kamp), dat kost 0,20 fr. Doch als men oen frank geeft, krijgt go slechts 3 dubbeltjes (0,60 fr,) torug dus men betaalt dubbel. Na een kwaart uur gaans, boreikt mon het Kasi-ap wass Zeist Dat is eon overgroot ploin waar noch boom nocli staak staat, en dat afgesloten is met eene dubbele haag van pindraad. Men zal wol doen niot te vroeg een tram te nemen daar het bezoek slechts oin 10 uro aanvangt. Wij zelf hebben den eersten dag 5 kwartuurs moe- ton waehton en voor do afsluiting met onze jongens gesprok on. Eindelijk mochten wy binnen on na wedcrzijdscho omhelzingen gin-, gen wy naar do Bae-afokffijj. Dat zijn houteu zalen. Er staan er reeds 24 ieder zaal bevat 250 man. Mc» is bozig er nog 24 te plaatsen voor de mannen nog in Amers foort verblijvende. Daar immers wonen onze jongens nog in tenten, slapen op bussels strooi, gelogd op den naakten killen grond. Do eerste dagen van hun verblijf to Amers foort was nog alles niot in gereedheid en zoo kwam hot dat de soldaten slechts 2 maal daags te eten kregen. Maar dat is verbeterd en nog weinig tijds en allon zuilen te Zeist to samen cbrachi worden. Na wederzijds vole vragen beantwoord te hebben, sprak men ovor de voeding, do kloo- ding on bohandoling. Om de familieleden on zer soldaton gerust te stollen, zal ik zoggen dat zij hoegenaamd niet klagen noch'over eten of behandeling. Zij krijgen driemaal daags eten good brood, ook margarine, die, zegdo men ons, met onze natuurboter kan vergoleken worden. Soep en ook conig vleescli geen paardenvleeseh, hoor Do pataten zyn smakelijk gereed gemaakt. Wat de klee ding belieft, in mij no aanwezigheid kwam men aan iederen soldaat vragen wat hij van ondergoed, schoonon of kousen noodig had. Ook krifgen zij 10 centen solde por dag. Dit alles zegt genoeg om ouders en bloedverwan ten gerust te stellen. Het is er hoegenaamd niet koud e» mon zal eerstdaags verwarming- toostulion plaatsen. Wat doen onze jongens mot hunnen tijd Als tijdverdrijf werkt men soms aan hot effen brengen van den grond. Zoo ziet men ze op trekken met spaden en kruiwagens (tnUrail- louzen zoggen ze) al lachende en stoeiende, dat zelfs do Hollandsehe soldaten welke hen vergezelion, (bajonet op 't geweer) zich niet kunnen onthouden zelf medo te lachen. Thans zijn zij bozig oen footbalploin te be reiden. o bi- ;-on zij allerhande spelen. Men ziet 'T is nu.-; den kuipstob (gentsch ange lus) hun vermaak zoeken. Voor inlichtingen betreffende geïnterneer den wende men zich lot het Informatiebureau van hot Hoc-do Kruis, Lahge Voorhout, G, to 's Gravenhage. i3a stad Amersfoert waar Belgische soldaten-geïnterneerd zijn, is eene versterkte stad van Holland, hebbende oeno hovolking van i-LOCfrzrêlen. Amers foort is gelegen in de provincie Utrecht, op 20 kii. ton Noord-Oosten, dor stad Utrecht. O® stad waar Belgische soldalen geïnterneerd zijn, is do hoofdstad dor provincie Drente, gele gen 120 km. van Amsterdam, aan een ka naal dat in de Zuiderzee loopt. Assen heeft 8000 inwoners. Be stad (Casregïesi waar ook Belgische soldaten geïnterneerd zijn, is eene versterkte stad, heeft eono ha ven en is gelegen in de provincie Overyssol, arrondissement Zwolle, op 14 km. ton Noord- Westen van Zwolle en 72 km. ton Noord- Oosten van Amsterdam, op den linkoroever van -'e Tssel, die er het eiland Kampen vormt. Kampen telt 10,000 inwoners. TE ASSEN (VERVOLG). Diagre Albert, plaatsartiHerie, 2 batterij De Bleeckere Ricliaad, id. id. De Ridder Hubert, id. id. Diddens Constant, id. id. De Poorter AlTons, id, id.%Donvil Frans, id. id.; De Smol Achiel, id. id.; Diricx Theo id. id.; De Pourcop Victor, id. id. De Pes- semierDesire, id. id.; Do Leeuw Jules, id. id.; Delandsheore Gustaaf, id. id. Duprez Georges, id. id,; Debeur Emiol-Gerard, id. id. Dubeloy Leopold, id. id. Buqonckel Adolf-Eogeen, id. id. Dolussino Georges- Victor; id. id.; De Greof GuiHaume-Eduard, id. id.; De Neef Rupen, id. id. De Beule Benoit, id. id.; De Cock Frpn^ois, id. id,; Do Becck Antoiue, id. id.; Deiheke Simon, id. id.; De VIeescbhouwor Gerard, id. id. Do Backer Cyriel, soldaat, kustregiment De |Breuk Germaan, adj., kustschutterij Bebbaut J.B. adj., id.; De BontPieter-Frana kustregiment De Bock Cyriel, brig. id. -DoBois Cesar, wachtmeester, id. Do Crem Leopold, soldoat, id. De Geuster, adj. id.* De CForcq Leander, soldaat, id. De Gobecq J. B., scfldaat, id.; De Cuyper Alfred, sold., id.; De Cuyper Justin-Arthur, id.; Do Doeye Joris, soldaat, id. De Góo Jules, soldaat, transport De Kcrckenrode Pieter-Leo, sol daat, kustschutterij I>e Kempeneer Emiel, -BoKoyser Armand-Alfred. brigadier, id. De Lathouwer Hipp., soldaat, id.Lelhacke Celcst., 4 reg. vliegende artillerie; Delcroix Joz. Jan, soldaat, kustsbhulterij; DoMaeght Aug., sold., id.; De Mul Jan-Alfred, soldaat, >i<].; Denies Jan, brig, id.; Denis Henri-Joz.. .wachtmeester, id.; Do Parse Jan, sold. id. Do Roo Jozef Gom., wachtm., id.; Do Roos: Lod.-Emiel, soldaat, id.; De Rycke Edgard, kanonnier De Saegher Frans, soldaat, id.; De Schryver. id. kustregiment De Schutter Fr., soldaat, id.De Smedt Eduard, 1 reg. •lanciers Desmot Guslaaf, id. id. Doseraut id. id. Detaey Luciaan, kanonnier De To ledo Sergiua, lcanonnier De Veirman J. B. soldaat, kustregiment De Visch Camiel, id. id. Do Vrioudt Ach.id. id. De Weertl Gust, id. id. De Wolfs Arm., kustregiment; De Wolf Ed. brigad. id.; Dillen Karei, sold, id.;.Driesen All).-Loon, id. id. Droesbeko Alfons, id. id.; Donnez Oscar, id.id.; Dubois Jozoid. id.; Dubois Edgard, id.id.; Dufour Vital, id. id.; Dumon Jules, id.id. Dumonli Elire, brig. kan. te paard De Smet Jules, vestingartillerie; De Clerck Ambroiso, kapo raal, 11 linie D'Hondt.Henri, 11 linie Daschott Omer, id.; De MiltenaereNorbert, id; De Vos Charles, id.; Deserrano Arth.id.; Derbecque Leon, 3 linio Dewez Georges, id. Dehout Eduard, id. De Poorter J., id.; Denoef Rene, 4 linio Descbrijver H., id.; Dooms Paul, id. De Voider Ilenri, 9 linie Dapré Gaston, 2 carabiniers Doyen 'Pieter, (3 reg. jagers Derkenne Jan, ouder- luitennnt, 14 linie Didden Leonard, 14 li nie Degeneïfo Julien, kaporaal, 14 linie Dubois Marcel, 14 linie Dumouljn Henri, Dery Jan, id, De Bruyii Henri, id.; Defoze- Albert, id. De Croupette Jan, id. C'elifie Ilemi, id. Digneffe Henri, id.; Dilien Alf., id. Deffct Gilles, id. Dieu Andre, id. Deherve Lucien, id.; De Schutter, sergeant fourier; 6 linie; D'llooge Theodoor, id. Do Valek Henri, 5 linie Dondoyno Marcel, 8 tyie. Ebert Corneillo, 4 linie Evrard Alfons, 1 linio Evrard Robert, 2 linie Erdelcens Alfons, iilaalsartillerie Ktienne Karel, wachtmeester, idem. Engk-hert Guslaaf, idem. Engels Oscar, idem. Eerlmans Louis, idem. Kgou .luie»,1 kaporaal, genie, luchtvaart Ernst Gus'aaf, kanonnier Er- rard Arthur, kaporaal. 14 linio Evrard Jan, 11 linio Etinr.no Pkti-r, idem. Ele- mans Baptist, 11 linie; bin vel rost Tlieotiel, IS NOVEMBER idem. Elienne Armand, 14 linie Ernest Jozef, idem. Escli, Antoon, idem. Etienne Paul, idem. Faeck Em., lcanonnier; Fauvillo Leo,- kuslrogiment Ferresl Jules, idem. Foyeu- Aug., idem.Fiévet Oscar, brigadier, idem.;. Fontoyne Cesar, genie Fonsou Pieter, kustregiment Fable Rene, kapitoin, cara- binicr Focq Victor, pl.aatsartillej ie Fays Armand, belegeringsgeschut Faignet Er nest, idem. Fontenelle Ejihrene, kapitein, 2 gidsen Francet Gustaaf, idem. Filot Fornand, brigadier, plaatsarlillerio Fon taine Louis, idem. Ferrin Achiel, 1 ser geant, 6 jagers te voet Fresco ftóné. derluilenant, 11 linie Feaiture Louis, 14 linio Froidmont Jacques, idem. Fox Ni kolaas, idem. Forster Paul, sergeant, 14 linie; Feilen Jan, idem. Folloo Jan, idem Fransen Jan, idem. Freson René, 11 linie Fays Foliciaan, idem. Fonlaino Henri, idoin. Frenay Piotor, idem. Francois Os car, kaporaal, 3 linie Fai,ron Frans, kapo raai, 44 linie; Franquaerl Leon, idem.idem.; Frodoux Jan, 14 linie; Fasia Arthur, idem. Faucheux Julien. ]>laalsartillerio Fiévez Camiel, idem. Franfeis Louis, idem.Frai- kin Jan, belegeringsgeschut. Golinvaux Louis, kaporaal, 10 linie Graindgere Louis, 7 linie Graf Jan, 7 vès- lingregiment Ghys Baziel, id. Ghyssels Odilon, id.; Gilliart Emiel, id. Gielen Ge rard, 14 linie Gillis Albert, plaatsarlille rio Grolet Fernand, id.; Goetl.als Albert, belegeringsartillerie Goossens Alfons, id. Gónieot Arseen, id.; Ghyssels Willem, id. Gaulfriez Thimonthèe, id.; Goubert Cyriel, id,; Guens id.; Goossens Filiep, id.; Gr^néo Paul, wachtmeester, 3';regim. lansiers; Goor Karol, leap. 4 reg. lansiers. Gosquiro A., wachlmeeslor, plaatsartillerio Godderis H. brigadier, id. Gielis Albert, id.; Govs Jos., id.: Gilson Henri, id.: Golfin Jeroom, id. Het Centraal Inïichtingsbureel, om do oorlogsvoerende mogendheden in slaat te stollen, lijsten der gewonden en gevangenen uit te wisselen, is le Geneve gevestigd. Schrijven Comité Internationale de la Croix Rouge, Athenée, 3, Genevo (Suisse). Onder de Belgische vluchtelingen in Hol land verblijvende, loopt lrët gerucht moesten zij. naar België terugkooren. het Duitsch bo- stuur li-un zou verbieden weder naar Holland to gaan om er hunne familieleden af le halen. Men moet alle gepaste middelen aanwenden om op te komen togen die geruchten, (tie een hinderpaal zyn voor hot hernemon van de regelmatige betrekkingen in de gewesten der grenzen en aan de vluchtelingen toolaton hunne familie te gaan afhalen, om ze uit Holland, indien geen bijzondere reden zich daartegen verzet, terug te brengen. Brussel, den 21 Oct. 1-914. Be Algemeene Gouverneur van België. Baron VON DER GOLTZ. Gcneralfoldmarschalk. Do zetel van de Bolgica is te rekenen van 1 November bepaald overgebracht naar do Hanover-Square, W., te Londen, in de lokalen door sir Howard Frank ter boschik- king gesteld. Hot komiteit van de Belgica zetelt allo werkdagen van 11 uro tot 's middags. Ondergeteekende, Do Vos Hipp., Molen straat, n. 0, tor slede, brengt ter kennis zijner stadsgenoten, die tarwebloem bezitten, dat hij zich met hot bakken wil gelasten tegen fr. 0,10 het brood. Do tarwebloem moei gedesemd, dit is beslagen, ter bakkerij- ^worden aangeboden vóór don middag. IJirr. DE VOS, bakker. OPENBARE BEKENDMAKING In do laatste (lagen is hot wederom voorge-- vallen dat burgers op onze posten schoten, ouzo positie» verraden, en den vijand teekens go&oven hebben. Ik heb bovel gegovon dat (1e lieden, welke op zulke wijzo in ons nadeel werken, ais woopdverbrekers bohandold, e» do DOOD STRAF op hen zal toegepast worden. Huizon waardezo arglistige middelen be raamd worden, zullon TEN GRONDE AFGE BRAND worden. Anderzijds ben ik gaarno beroid do bevol king, die zich strong van allo vijandolijkheden onthoudt on medewerkt om orde en rust te doon heerschon, to beschermen en to onder steun on. Generaal-Majoor en Commandeur der Res. Inf. Brigade I. 33 Gr G> 2FL 33 333 Het wielrijder, is zondor bewijs toegelaten in de steden en omliggende tot eene door don" commandant bepaalde grens. Buiten de ge- .meenten is wielrijden vorboden. Overtreders zijn terug te wijzen met do verklaring dat bij herniewïng der overtreding het rijwiel zal in beslag genomen worden. Uitzonderingen zijn aan het oordeel van don commandant der plaats to onderwerpen. Zij zyn slechts voor oenen omtrok die de naaste gemeente insluit toegelaten (5 kilm.). Deze bewijzen zyn hoogstens 14 dagen geldig on moeten iedermaal hernieuwd worden. Voer verdere reizen is de toelating slechts in een dringend geval en voor iedere reis aHoon gegeven. De grenzen voor zulke reizen zijnde etap pen piaalsen. In geval hot gebruik van een rywiol zich door ijzeronwegen of voatgang of boideu vereenigd zich vervangen laat, is de toelating van zelfs geweigerd. Over de gegeven ioolating is een lijst neder te leggen waarvan afschrift in do posten, kontrolen in te brengon is. Dit order is doorliet bestuur door affiche (plakbrief) ondor den naam Van don vertegen woordiger der plaats bekend te maken. Van de Duitsche Militaire Overheid. Ingevolge vorscheidenevgevalJon, hosluit de kommandanlur het volgende Degenen welke kolen stelen of trachten te stelen, die in do magazijnen dt-r slalio liggen, zullen volgons de krijgswetten op het strengste gestraft worden. D) Kommandan'ur. De eigenaars van wapens van alle slag, alsook van schietpoeder, cartoucben, enz., zijn verplicht ditalles neerteleggen inliet Gemeentehuis te Aalst, uiterlijk tegen Donderdag 19 November. De overtreders van dit bevel zullen gcfusiljeerd worden. Al de neergelegde wapens moeten voorzien zijn van een plakbriei'ke, met den naam van den eigenaar. Dc personen behoorende tot een vijandelijk leger, die zullen bevonden wordon op liet slag veld oi' achter de strijdlijn der Duitsche troepen, in burgerklecdij, zullen aangehouden worden als verdacht van bespieding, en behandeld wor den volgens de bepalingen der militaire wetten. Alle de burgerlijke overlieden, die kennis heb ben of zullen hebben van de tegenwoordigheid van eenen vijandelijken soldaat, zijn verplicht hem onmiddellijk aan te houden en hem t.c be- handigon aan de naastbij gelegene Duitsche macht. Daarenboven, al wiekennis heeft van de tegen woordigheid van soldaten van dien aard, is ver plicht er onmiddellijk de Duitsche militaire overheid kennis van te geven. Wordt dit bevel niet waargenomen, de streng ste maatregelen zullen toegepast worden. Al dezen die de vijandelijke soldaten helpen, welke zich achter de Duilsohc strijd lijn en ver schuilen, 't zij door ze niet aan te klagen aan de Duitsche militaire overheid, 't zij door hun bur- garklecdij te bezorgen, te logccren, te voeden, geld te verschaften, '1 zij door ze op eene andore manier tcr'lmlp te komen, maken zich plichcig het krijgsverraad in do hand te werken, en zul len de strengste straften der oorlogswetten te vreezen hebben. Alle vijandelyke persoon, nog voorzien van wapens, bevonden aehter do Duilscbe troepen, die zich op het eerste aankoek niet overgeeft, zal gefusilleerd worden volgens het krijgsrecht. Alle persoon die doode of gekwetste soldaten beroofd op het slagveld of op het door de Duit- echo troepen bezet grondgebied, ook deze dio verraderlijke of strafbare daden pleegt tegen do Duitsche troepen, tegen personen er aan "(oei.- - hoorende, of tegen de Duitsche overheid, val streng gestraft worden, tot zelfs met de dood straf. De Duitschk Miutairk Ovmuitic. Opnieuw wordt ik door de Duitsche Over heid verwittigd, dat er door do bevolking der uilkanton van do stad en aanpalende gemeen ten bedroigingon geuit wordon tegen de Duit- scbo soldaton. Ik verwittig onzo Aalstenaars nogmaals, dat de strengste maatregelen zuilen genomen worden tegen dio lieden, on verzoek tevens •onze altijd zoo bedaarde bevolking de Duit sche soldaten mot rust te laten. Art. 1. In 't vervolg zijn allo samenscho lingen van meer dan vijf personen vorboden. Art. 2. Do herbergen en drankhuizen moo- ton om 9 uro 's avonds gesloten zijn. Art. 3. Het is streng verboden sterke dran ken te schenken. Art. 4. Degene die in bezit gevonden wor den van voorwerpen hun niot toebehoorondo, zullen onmiddellijk aangehouden en streng vervolgd wordon. Do dd. Burgemoester, J. VAN DEN BERGII. De Duitsche overheid maakt bekend aan winkeliers on handelaars, dat zo verplicht zijn de Duitsche munt en bankbiljetten t© aanvaarden legen 1,25 fr. het mark. Dege nen die daaraan zouden weigeren le voldoen zullen streng gestraft en hunne huizen ge sloten worden. De d.d. Burgemeester, J. VAN DEN BERGH. Ta bekomen IN DBM BOEK-en PAPIERHANDEL VAN J.VanNuffel-DeGendt Kerkstract, 22, AALST Korkbookon, Pater nosters, Beeld ekens, Boeken om F ranse h te leeren zonder meester, enz., enz. FABRIEK VAN CIMENTE (groote hoeveelheid beschikbaar) BIJ Meuleschettestraat, 72, Aalst men onderneemt het leiriren van daken.

De Volksstem | 1914 | | pagina 2