riGi Öp M Oösterfipt vechtterrein De lüssiscSi-Turksehe oorlog De Belgische kast IiescMen Zoehrcgge in brand ^£3 C3-i£3 n 9 Toevluchtsoorden voor de ellende Os strijd in Oeigia en nai» Krijgsg-evamgen soldaten Balgarïë en Servië Be toestand in Zuid-Afrika. De oorlog ter Zee. Daitsclie üuikiiaot ia tien grond geiiaord. Portegaal en Engeland. Vermeerdering der soldij In liet Franscli leger. Het Bureel der liriefwisselingea te Ste-Adresse (Havre). ïeintissie Jaargang n' 2 3 5 OENTIEMEN HET NUMMER Vrijdag 27 PJsveraEber 13 94 .'.r - ,_v AEONNEMËNTENi Zos maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. 1° UITGAAF, 4 tl. 's avonds 0 0 T UITGAAF, 7 u. 's avonds 0 Pour lonte la publicité commerciale et fmancièrc du journal s'adresser exclusivement a l'Agcnce Réclame Godts, 2, Place da la Bourse, Bruxelles. EUREELEN TE BRUSSEL Hi GÖOTS) 2, Beursplaats, 2 !l%r. Telefoon A 3899 j Telefoon 114 Bestuurder: J. VAN NUFPEL-DE O END T. TE AALST Sierlcstraat, AANKONDIGINGEN KI. annfc. (1 tot 4kl. reg.) fr. 0,60 3e bladz. (de regel) fr. 1,00 4C bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (perregel)fr. 2,00 Sport (per regel) fr. f.Off Gemengd nieuwsper regel fr. 2,00 Recht, herslell. (per rogcl) fr. 2,0# Overlijden (per regel) fr. 2,0# Commercials en financieele aankondigingen zich uitsluitelijlc wenden: Agence Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. Iemand had in liet blad La Bel- niQuu van 19 November een open aan 'Zijne Emir.encie den Kardinaal-Aartshisscljop van Meche- lun om te vragen dat de arme daklooze lieden in de kerken zouden opgeno men worden gedurende den winter. Als antwoord aan dien brief heeft La Belgiqve van een lid der Brusselsche geestelijkheid do volgende regelen ontvangen De openo brief van Zijne Eminencie den Kardinaal-Aartsbisschop van Mechelen, verschenen in uw nummer van 19 November, bevat eon origineel gedacht. Het zal wellicht rfo meesten uwer lezers belang inboezemen to weten dat .-do aartsbisschop nog beter i heelt ge daan van in het begin van d'en oorlog dan hetgeen de brief hem opgeeft daar do kerken maar zeer gebrekkige toe vluchtsoorden zouden zijn voor den winter in do verwoeste streken. De meeste kerken zijn de eerste openbare gehouwen geweest welke vernield werden ot onbewoonbaar gemaakt. De kardinaal heeft do kloosters verzocht maatregelen te nemen om de ren op te nemen van do huisge zinnen welke verplicht waren hunne woningen te verlaten. Van in hot bogin der Oogstmaand zijn. dien tengevolge een aantal kloos tors veranderd geworden- in hotels voor kinderen. To Brussel alleen zijn honderden knapen enmeisjes kunnen geherbergd, gevoed en gekleed worden, en zijn dat nog, zonder dat bet eenen conliem koste aan do openbare liefdadigheid. En al wio zich heeft kunnen reken schap geven van de vrees der ouders, ten opzichte van eenojougd, die dub bel blootgesteld was, door do herberg zaamheid in gemeenschappelijke zalen en door de gevaren der groote stad, zal verstaan dat de voordoelen van deze inrichting niet alleen van stoffe- lijken aard zijn. liet is oen aandoenlijk schouwspel, zekere kloostergomeenton te zien, zelfs ontbloot van hulpmiddelen, die op de zen oogenblik niet aarzelen belang- rijko groepen kinderen ten bunnen laste te nemen. Verscheidene kloosters- welke Bel gië opgenomen beeft in deze laatste jaren, hebben er hun behagen in ge vonden, door de herbergzaamheid aan (ie ongelukkige kleine Belgen verleend, hunne schuld van dankbaarheid te be talen. Daar do gelegenheid zich aanbiedt, moan en wij, lieer Bestuurder, dat liet niet van belang zal ontbloot zijn', op den volgenden trek van liefdadigheid to wijzen, zooveel te meer daar bij wellicht nuttig kan zijn aan eenige famiiiën. De toevloed der huisgezinnen naar Brussel uitgeweken, is verminderd; het werk blijft nochtans zijne diensten aanbieden: liet heeft nog eenige plaat sen beschikbaar. Indien er ouders zijn die wenschen hunne lcinderon te onttrekken aan de lichamelijke en zedelijke gevaren van dezen tijd, mogen ze zich wonden voor Brussel en omtrek tot do Van Aertse- laertschool, Wildenboschslraat, 17. Zij zullen er mededeelingen krijgen van de open zijnde plaatsen. Zij zullen er den weergalm hooren varnhet woord aan-hetwelk uw waarde briefwisselaar zoo terecht herinnert ft Laat de kleinen tot mij komen. Zeer wel gezegd. Die brief weerlegt onrechtstreeks, maar toch volledig, het verwijt meer dan eens door sommigen aan de kloos ters gedaan. Men zegde dat dozo onverschillig hieven aan de onmeetbare ramp welke ons volk gotroffon heeft. Nu elkeen weet het, van den eer- ston dag van den oorlog, zijn de deu ren der kloosters opengegaan overal waar liet mogelijk was, en allo nood lijdenden, zonder onderscheid van denkwijze werden er onthaald. liet volk is daarvan in alle gemeen ten ooggetuige geweest, en na den oorlog zal men misschien kunnen op sommen koevele duizenden ongelukki- gen in do kloosters een onderkomen hebben gevonden. AALST (Duitsche Komraandantur) 2G Nov. De Engelsche schepen hebben gisteren hunne aanvallen tegon do kust niet herno men. De toesland op het westelijk oorlogster- rein blijft onveranderd. Bij Atrecht maakten wij kloinen vooruil- gang. In Oost-Pruisen weren onze troepen alle Russische aanvallen af. De tegenaanvallen der Russen uit de richting van Lowic-Stry- kow-Breesing, ten noord-oosten van Lodz zijn mislukt. Ook in den omtrek van Crenstochau mis lukten alle aanvallen dor Russen voor ons front. Uit Fc^anselie 832*0es PARIJS, 23 November. (Reuter.) Offi cieele konnisgeving van 3 ure namiddag Gisteren heeft de vijand een hevig kanon vuur op Ieperen, Soissons en Reims gericht. Te Ieperon zijn de klokketoren van de kathedraal en de marktgebouwen vernield. Tal van huizen zijn in brand geraakt. In Argonno hebben wij hevige aanvallen afgeslagen. PARIJS, 23 November. (Reuter). Offi cieel bericht van 11 ure 's avonds lieden hebben er evenals gisteren, be schietingen met liet geschut plaats gehad in do streek van Soissons en van Reims. In Argonno zijn lievige aanvallen van beide zijden zonder uilsla bij BERLIJN, 23 November. (Wolff.) Ambte lijke medodeeling van heden morgend uit het groote hoofdkwartier Do gevechten bij Nieuwpoort Ioperen duren voort. Een klein Engelsch smaldeel, dat twee maal do kust naderde, is door ons geschut .verdreven. Het vuur van de Engelsche marinekanonnen bleef zonder uitslag. In het Argonnewoud winnen wij stap voor stap terrein. De eene loopgracht na de andere, het eene steunpunt na hot andere wordt den Franschen ontnomen. Dagelijks worden ook een aantalgevangenen gemaakt. Een op krachtige wijze tegen onze stollin gen ten Oosten van de Moezel ondernomen verkenning, is door een tegenaanval ver hinderd. Frattscfae bron. PARIJS, 24 November (Reuter). Officieel. De algemeene toestand heeft den 23 geen verandering ondergaan. Op het grootste gedeelte van het front beschiet bij tusschenpoozen de vijandelijke artillerie onze stellingen, echter minder hevig dan den vorigen dag. Hier en daar zijn enkel infanterie-aan val len gedaan, die allo zijn afgeslagen. Deze aanvallen waren bijzonder hevig in Argonne waar wij in de streek van Four-de-Paris terrein hebben gewonnen. PARIJS 24 November. (Reuter). Officieel bericht van Dinsdag avond 11 ure. De dag is betrekkelijk kalm voorbij ge gaan. Bij lusschenpoozon hebben de Duitschers ons front beschoten. Enkele aanvallen in Argonne zijn afgesla gen. Duitsche bron schepen bij de kust van Vlaanderen versche nen 011 hebben Lombaorlzijdo en Zeebrugge beschoten. Onze troepen hebben slechts on beduidend nadeel geleden, van do Belgische inwoners zijn echter oen aantal gedood en gewond. Op het wostolijk front zijn geen noemens waarde veranderingen. DuiftscGie bron. BERLIJN, 23 November. (Wolff) Amb telijke mededeeling van heden morgend uit het groote hoofdkwartier, In Oost-Pruisen is do toestand onveran derd. In Polen wordt de beslissing verdaagd ten gevolge van het optreden van nieuwe Russische strijdkrachten uit de richting van Warschaw. I11 de streek ten Oosten van Gzenstocho- wa en ten Noord-Oosten van Krakow is de aanval van de troepen dor bondger.ooten voortgezot. BERLIJN, 24 November (Wolff, officieel) Kennisgeving van heden morgend uit het groote hoofdkwartier op het Oostelijk oorlogsterrein is nog geen beslissing goval- Ien.In Oost-Pruisen handhaven onze troepen hun stellingen bij en ten noordoosten van do Masurische meren. In het noordelijk deel van Polen hebben de hevige gevechten die daar gaande zijn, nog niet tot een beslissing geleid. Ook in hot zuiden van Polen, in de streek van Czen- tochowa, is de strijd nog onbeslist. Op den zuidelijken vleugel, ten noorden van Krakau, maakt onze aanval vorderin gen. O&sienrijksche bir*on. WEENEN, 23 November. (Wolff) Ken nisgeving van den plaatsvarvangenden chef van den generalen staf, generaal majoor von Höfor. BERLIJN 24November. (Wolff Officieel). Kennisgeving uit het groote hoofdkwartier Gisteren zijn opnieuw Engelsche oorlogs in Russisch Polen is nog geen beslissende uitslag. De bondgenooten hebben hun aan vallen ton oosten van Czenstochowa en ten noord-oosten van Krakau voortgezet. Bij de verovering van Pllica hebben onze troepen gisteren 2400 gevangenen gemaakt Het vuur van ons zwaar geschut had groote uitwerking. De over de beneden Dunajec opgerukte Russische strijdkrachten konden niet verder komen De stand dor krijgsverrichtingen bracht met zich, dat wij enkele passen in de Kar- pathen tijdelijk aan den vijand hebben gelaten. Vrijdag heeft een uitval van het garnizoen van Przemysl de belegeringstroepen voor het westelijke en liet zuidweslelijko gedeelte ver toruggedrongen. De vijand houdt zich nu buiten scliotsafstand. WEENEN, 24 November. (Wolff. Offi cieel.) T)o groote generalo staf deelt racdo De veldslag in Russisch Polen wordt bij strenge koude van beide zijden met kracht voortgezet. Onze troepen hebben verscheiden steunpunten veroverd en hebben met name in de streek van Wolbrom aan beide kanten van het stadje Pilica terrein gewonnen. Wij hebben weer lal van gevangenen gemaakt Overigens is de toestand onveranderd. In liet binnenland van do monarchie be vinden zich 110,000 krijgsgevangenen, waar onder ongeveer 1000 officieren. Rtsssssche brost. ST.-PETERSBURG, 23 November. (Pet. Tel., Ag.) Mededeeling van den grooten ge neralen staf De strijd tusschen Weicbsel en Wartlia duurt voort on draagt ten noorden van Lodz een uitermate hardnekkig karakter. Gisteren hebben wij overal de den geheelen dag on dernomen onstuimige aanvallen der Duit- schors afgeslagon. Van don kant van Wielun zijn nieuwe vijandelijke strijdkrachten gesignaleerd, wel ke den Russischen linkervleugel beoogden om te trekken. Aan hot front Czenstochowa-Ivrakau on derging de toesland geen verandering van beteekenis. In de gevechten van eergisteren, namen wij nog 500 Oostonrijkers gevangen. ST. PETERSBURG, 24 November. (Pet. Tel. Ag.) Mededeeling van den grooten generalen staf Verscheidene gunstige berichten zijn van liet gevechtsterrein tusschen den Weichsel en de Warlha gekomen. Men meldt een achterwaartsche beweging van de Duitschers van de linie Strykow- Sgiers' Szapek-Sdunskawola-Wozniki. (Dit is in de streok ten noordoosten, ten noorden en ten westen van Lodz. Red.) EngeBsche bron. LONDEN, 24 November. Blijkens een Exchange-telegram seint de correspondent van do Matin to St Petersburg, dat de Rus sen, na drie dagen achtereen de Duitsche tegenaanvallen op het front van Plock en Lenczyca to hebben afgeslagen, thans in die streek een schiltorende en beslissende over winning hebben behaald. De Duitschers heb ben zeer zware verliezen geleden. Een heel, Duitsch regiment heeft zich overgegeven. De Russen vervolgen de Duitschers krach tig. Op de linie Gzenstochowa-Krakau wordt de krachtige Russische aanval voortgezet. Russische bron. St PETERSBURG, 24 Nov. Mededeeling van den generalen staf van liet Kaukasische leger In de richting Erzeroom (Armenië) blijft de Russische voorhoede den vijand terug drijven. nadat zij eene Turkscho afdeeling heeft uiteengejaagd. Wij vermeesterden ge deelten van den trein en schietvoorraad. Ten zuiden van Kara Kilissa en van Ala sigerd (eveneens in Armenië, maar meer oostelijk), hebben met de door geregelde troepen versterkte Koerdon in verschillendo richtingen gevechten plaats gehad met voor ons gunstigen uitslag. In Aserbeidsjan (N. W. Perzië) zijn do Turken in do streek van den pas van Kha- nesper en ook van do passen, welke van Oilman naar Kotoer voeren, verslagen. I11 deze gevechten hebben de Russische troepen een gedeelte van do Turksche artillerie buit gemaakt. Engelsche ba*Q3i. LONDEN, 23 November. (Reuter). De afdeeling van Brilsch-Indische zaken van het departement van koloniën meldt dat de jongste krijgsverrichtingen aan de Perzische Golf met eon nog grooter bijval bekroond zijn dan aanvankelijk was gedacht. Na de verpletterende nederlaag eenigo dagen aan de Turken toegebracht zijn dezen gevlucht met achterlating van 8 kanonnen en vele gewonden in Engelsche handen. De vali's van Bassora en Bagdad bevon den zich bij de Turken. Bassora (aan do Sjat-ol-Arab) is op 21 November door Engelsche troepen bezet. Bij deze berichten wij do belanghobbendeni dat wij nieuws kunnen .geven, over de ge- naamden René Nys, van Lode-Ovorimpe oir' Joan Van Nuffel, van Aalst. Duiësche bron. BERLIJN, 23 November. Russicho bladen melden uit Sofia (lat Bulgariö een ultimatum op langen termijn tot Sorviè heeft gericht, waarin de afstand wordt geèischt van de dee- len van Macedonië waarop Bulgariö aan spraak maakt. EngeiscSie Ib-can. PRETORIA, 23 November (Reuter). Kom- mandant Holl meldt,dat hij eon troep opstan delingen heeft vorvolgd tot Bolhavillo, waal meer dan houdord man zich hebben overgege ven. Onder dezo bevonden zich kommandant Jordaan en vier voldkornetten. Engelsche bren. LONDEN, 23 November. (Reuter.) Naar de admiraliteit meededeolt is de Duitsche duik boot U 18 door een Engelsch patroeljevaar- tuig op de Noordkust van Schotland in den grond geboord. Nadat do U 18 boschoton was. kwam zij bo ven en vertoondo de witte vlag. Spoedig daa rop zonk het vaartuig. Do torpedopoot Garry was echter reeds langszij gekomen en had 3 officieren en 23 manschapen gered; slechts 1 man is vordronkon. Por^geesche bron. LISSABON, 24 Novemb. (Reuter.) Na een re- do van den minister-president tot de kamer leden en senatoren heeft hot Congres met al gemeene steramen het wetsontwerp goedge keurd, waarbij de regeering wordt gemach tigd in hot huidige internationale conflict tus- schonbeide te komen op do wij zo 011 wanneer zij dat dienstig zal achten in verband met het verbond met Engeland. Voorts is de rogoering gemachtigd de noodige maatregelen te nemen. LISSABON, 24 Novemb. (Router.) Eon go- zaghebbeud blad meldt dat liet regooringsbe- sluit tot godeollelijke mobilisatie morgen of Donderdag zal verschijnen en vergezeld zal gaan van eon proclamatie van den minister van oorlog aau het volk. Be Fransche Regeoring heeft beslist eeno vermeerdering van soldij te verleonen van 3 frank voor officieren van eiken graad, va» 1 frank vijftig voor de onder-oliicieren 0* 1 frank voor do simpele soldaten die zich 0£ het front in 't gevecht bevinden. De Bolgische regoering is gedwongen ge weest om redenen wolko elkeen zal begrijpen een deel van hot burgerlijk personeel van het ministerie van Oorlog te ontslaan en do offi cieren die zich nog te Ste-Adresse bevonden naar hel front van 't leger te doen vertrek ken. Hot bureel van de briefwisselingen ge vestigd te Ste-Adresse onder de bescherming van de damen der ministers, die aldaar ver blijven, en dat met veel toewijding en metho disch bestuurd wordt door Mevr. Hymans, zal in de maat van liet mogelijke voorzien in do behoefte van inrichtingen waaraan do regeering, op dit oogenblik, fataal belet is la denken. Wij lezen in de «Nieuwe Rotlcrdamscho Courant» Een oorlogscorrespondent van de Tijd seint over de beschieting van da Belgische kust, waarvan in ons vorig num mer gewag is gemaakt, nog Reeds Maandagmorgen waren meer zuid waarts de door de Duitschers versterkte Belgische kustplaatsen en vooral de Duit- scho artillerie in de duinen herhaaldelijk het doel van een Engelsch-Fransche vloot. Nau welijks was de dag aan de lucht, of Engel sche vliegers verkonden de kuststrookeu. waar do Duitsche kanonnen buitengewoon behendig zijn verborgen en deels in de hel lingen der duinen met den mond naar den zeekant zijn ingograven. Nadat zij waren teruggekeerd naar de linie der bondgenooten, ondernamen dezen aan* vallon op de Duitsche infanterie bij Nieuw poort, in samenwerking met een Fransch- Engolsch smaldeel, dat voortdurend vurend de kust naderde en klaarblijkelijk partij trok van mededeelingen aan wal, wolkoper draad- looze telegrafie werden verstrekt. Do Duit schers onderhielden een onafgebroken kanon vuur op do aanrukkende troepen der bondge- uooten en het smaldeel, dat uit drie kleine kruisers en talrijke torpedobooteu en torpe dojagers bestond. Reeds vroeg in don voor middag verscheen een tweede kleine vloot die de streek tusschen Oostende en Wen- duyno onder vuur nam. Noch hier, noch bij Nieuwpoort slaagde een der partijen erin beslissende voordeelen te behalen. Twee batterijen der Duitschors bij Westonde werden tot zwijgen gebracht, maar het daar opereerende Fransch-Engol- sche smaldeel moest afdeinzen, wegens het niet zeldeD juiste en steeds verwoedo schie- lon der Duitschers, waardoor een torpedo jager ernstig werd beschadigd. Het tweede smaldeel richtte zich daarop, naar Zeebrugge met 't kennelijk doel aldaar de haven voor onderzeeërs te vernielen, sedert kort door do Duitschers ingericht. Nog vóór de avond viel werden hier da cokesloodsen en electriciteilswerken ip i brand geschoten, evenals de Tanat en het Palacehotel. Door het vreeselijk bombarde ment is ook de korktoren te Heyst ernstig beschadigd, en volgens geruchten zou het zelfde geschied zijn met de sluizen van Zeo- brugge. De aanlegplaatsen aldaar hebben schrik kelijk van het vuur geleden en talrijke havenwerken zijn vernield. Het Duitsche kusfgeschut moest verstommen, toen onder zeeërs een uitval waagdon tegen hel alhior" opereerende Engelsche smaldeel, dat met do Duitsche duikbooten nog een weinig schermutselde, maar zich langzaam terug trok, begunstigd door den nevel on de duis ternis. Eenige gedoelren van Zeebrugga slaan in brand. De bevolking vlucht naar alia richtingen. Burgerhuizen oa villa's zijn ver woest.

De Volksstem | 1914 | | pagina 1