Op fiat Oostelijk vechlterrein Twirtiigste jaargang n' 239 DAGBLiAD Da strijd in Baigie en Frankrijk Oorlog tusschen Servië Oostenrijk Rüssisc!i=MsGh9 vechtterrein De Oorlog ter Zee ALLERLEI IN LEUVEN 3 CENTIEMEN HEIT NUMMER Woensdag 2 December (SU ABONNEMENTEN Zes mannden 4 franken. Eeo jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van hot land. I" UITGAAF, 441. 's avonds 0 2* UITGAAF, 7 u. 's avonds 0 Pour lonte Ia jmblicité commereiale et iinancière du journal, s'adresser exclusivement a l'Agcnce Réclame Godts, 2, Place da la Bourse, Bruxelles. BUREELEN TE BRUSSEL ffid G O O T S 2, Beursptaato, 2 Telefoon A 3*91» Bestuurder: J. VAN TE AALST IV. 9Kerkstraat, i Telefoon 114 NUFFEL-DE QENDT. AANKONDIGINGEN KI. annlr. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3e bladz. (de reg-ol) fr. 1,00 4C bladz. (de regel) fr. 0,30 Fiuane. aankon, (perregcl)fr. 2,00 Sport, (per regel) fr. 1,00'- Gemengd nieuws per regel fr. 2,00 Recht.bersten, (per regel) fr. 2,0() Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commereiale en financieele aankondigingen zicb uitsluitelijk te wenden: Agence Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. AALST, 30 November 1914. (Avondbe- richt. Duitsche Kommandanlur). Van hot westen is niets te melden. an de Oost -Russische grens, beproefde eene sierke Russische legermacht ten Oosten van Darkelmen de Duitsche verschansingen te bemonsteren. Zij worden met groote ver liezen achteruitgeelagen. Van de aanvallers werden oenige officieren en 690 man gevangen genomen. Ten Zuiden van do Weichsel behaalden wij dofj:__togenaanvallen merkelijke voor- dmelon. kanonnen en moer dan 4500 Russon vielen in onze handen. In Zuid Polen is niets bijzonders voorge vallen. Fi'snsche broei. PARIJS, 2S November. (Reuter). De kennisgeving van heden middag zegt Gisteren zijn er in België weer den heeb-n dag artilloriegovechten geweest zonder dut er iels bijzonders voorviel. Het zware Duilsche geschut toont minder bedrijvigheid. De eenige aanval van do Duitsche infanterie ttn Zuiden van Yperen, is afgeslagen. Fransche artillerie hoeft een Duitsche tweedekker, door drie man bemand neerge schoten. Duitsche bron BERLIJN, 28 November. (Wolff). Ambtelijke niededceling van heden inorgond uit liet groote hoofdkwartier Op hot Westelijk oorlogeterroin is do toe- sland niet veranderd. Aanvallen der Fransehen in het Argonner- woud werden afgeslagen. In hel hosch ter. noordweston van Apré- mont en in de Vogezen zijn, in weerwil van don hevigen tegenstand, ecnigo loopgraven aan do Franschen ontnamen. FrsEHsdie bron PARIJS. 28 November (Reuter). Officieel bericht van li uur 's avonds Var «laag is evenmin als gisteren iets te vermelden. PARIJS, 29 Novem. (Reuter.) Officieol bericht van heden middag. Het gesclmlduel is gisteren overal ten onze gunste uitgevallen. Do infanterie der bondgenoolen heeft ver schillende steunpunten ten noorden en ten zuiden van Yperen veroverd. Ten noorden van Atrecht en in do Vogezen hebben de bondgenooten aanvallen van de I'uitft'.hers afgeslaSen. on bij Vailly hebben zij een groï-p mitrailjeuzen en oen koepel voor stukken van 30 c.aa. vernield. PARIJS. 29 Nov. (Router). Officieol lx-richt van beden avond 11 uur A;n! h/'tgeheelo front is bet rustig, behal- •vo i-: Aivomie, waar do Puitschers aanval len ondernemen,doch niet meerdan te voren- D^i&scëae bron. BERLIJN, 29 Novem. iWolff). Ambte lijke medodoeling van hedertinorgend uit liet grootfi hoofdkwartier Van het Wos ter leger is over den dag van gisteren slechts te melden, dat de aanvals- pogiiK-en van don vijand ten zuid oosten van Yperen en ten westen van Lens mislukt zijn. Ouiiscbe bron. BERLIJN. 28 November.(Wolff.) Ambte lijke mededeeling van heden morgend uit liet groole hoofdkwartier In Oost-Pruisen hebben onbeduidende ge- veelden plaats gohad. Rij Lowies zijn onze troepen opnieuw tot den aanval overgegaan. De strijd is nog gaande. Krachtige aanvallen der Russen in de strook ton westen van Nowo Radomsk (noordoostelijk v. Czenslocliows) werden afgeslagen. In Zuid-Polen is overigens alles onveranderd. THORN, 28 November. (Wolff.) Eon legerorder van von Hindenburg zegt In dagen lango, zware gevochton hebben de onder mij staande legers den aanval van den in aantal sterkeren vijand tot staan gebracht. Orstennjksche bron. WEEN EN, 28 November. (Wolff). OfïU eieel wordt van middag meegedeeld: De toestand is ongewijzigd. In Russisch Polen is de dag van gisteren over bet algemeen lcalrn voorbijgegaan. Eenige zwakke aanvallen van de Russen werden afgeslagen. In de Karpathen duren de gevechten voort. Russische bron, ST-PETBRSBURG, 28 November. (Pet. Tel.-Ag.) Mededeeling van den grooten generale» staf Aan het front Proszowice-Brzeslco stare- Boclinia-Wisniez oostelijk van Krakau heb ben onze troepen een beslissend succes behaald. In don slag bij Lodz, die gisteren Vrijdag werd voortgezet, zijn wij er eveneens in geslaagd op enkele plaatsen vooruit te komen. In de Karpathen hebben onze troepen be langrijke Oostenrijksche strijdkrachten aan gevallen. Duitsche bron. BERLIJN, 29 November. (Wolff). Amb telijke mededeeling van beden morgend uit het groote hoofdkwartier I)e toestand op den rechteroever van den Weichsel is onveranderd. Aanvallen der Russon in do streek van Ebdz zijn afgeslagen. Daarop ondernommi tegenaanvallen geschiden met goed govolg. Uit Zuid-Polen is niets van beleekonis te vermelden. BERLIJN, 29 November. (Wolff). Amb lelijke mededeeling uit het groote hoofd kwartier De keizer bevindt zich ophot oogenblik op het oostelijk oorlogsterreio. BERLIJN. 29 November. (Korrespondenz Norden). Hot aantel der hij de laatste ge vechten op het oostelijk oorlogsterrein sedert don slag bij Kntuo door de Duitsche troepen gevangen genomen Russen bedraagt volgens do laatste berichten 65,000, onder wie zich twee Russische generaals bevinden. De gevechten duren vo.>rt en zijn moeilijk daar de Russen zooveel mogelijk troepen hebben samentrokken. Het is echter onjuist, dat de Duilsche troepen zich terugtrekken. Oasfcnpijksche brozs. WEENEN, 29 November. (Wolff). Off! cieel is heden middag door den generalen staf hekend gemaakt Hot is gisteren aan ons geheelo front in Russisch Polen en West-Galicië zeer kalm geweest. In de Karpethen zijn do troepen die tot Homonna (in Zemplen') waren doorgedron gen, verslagen en teruggeworpen. Onze troepen hebben 1500 gevangenen gemaakt. Russische kroi, ST. PETERSBURG, 29 November. (Pet. Tel.-Ag.) Mededeeling van den grooten ge neralen stal' Tusschen den Weichsel en de Warthe blijft de vijand zich in zijn versterkte stel lingen langs de lin-ie Slrykow-Zgiers-Szadek- Zdunskawola (ten noord-oosten, noorden en westen van Lodz) handhaven, en de streek van Strykow en Zgierz hebben er zeer ver woede gevechten plaats gehad. Wij hebben hior kanonnen en mitrailleurs vermeesterd en verscheidene honderden gevangenen ge maakt. Aan liet front Glowno-Bieliswy-Sobots (ten noordoosten van voorgenoemde streek gelegen en ten westen en zuidwesten van Lowicz) zijn onze troepen den strijd begon nen. Langs den linkerover van den Weichsel ondernemen de Duitschers een tegenaanval. Aan liet front Gzenstbchowa-Kralcau zijn geen belangrijke geve— nan geleverd. liet Oostenrijksch© leger, dat de toegan gen ten oosten van Krakau aan do Srenlawa verdedigde, heeft Donderdag een nederlaag geleden. In de Karpathen hebben wij Vrijdag 1200 Oostenrijkers gevangen genomen. De Vijandelijke troepen in de Boekowina trekken overhaast terug. Wij hebben Czer- nowice opnieuw bezet. In het Mazoerische merengebied en aan do Angezep hebben onze troepen eenige ver schansingen veroverd. GostenrïjkscEie bron» WEENEN, 28 November (Wolff.) Van het oorlogstooneel in het Zuiden wordt d.d. he den oflicieei gemeld Ook gisteren is er op het Zuidelijke oor logstooneel aan alle fronton gevochten. Er zijn daarbij verscheidene belangrijke, ver schanste stellingen stormenderhand geno men, met name de gewichtige stolling van. den Siljak. In het geheel zijn er een 900 ge vangenen gemaakt. De overwinning, die volgens het Servische persbureau bij Rogacica op een Ooslen- rijksch-Hong.vursche kolonne is behaald, ver anderde gisteren in den intocht van onze ko lonne in Uzies. WEENEN, 29 November. (Wolff.) Offi cieel wordt van het Zuidelijke oorlogstoo neel gemeld De vijand biedt aan het gevechtsfront dat thans wordt ingenomen, een wanhopigen tegenstand en tracht door hevige tegenaan vallen. die soms in bajonet-aanvallen over gaan, onzen opmarsch tegen te houden. Onze troepen op den Oos'elijkon oever van de Ko- lubara hebbed op verschillende plaatsen weder terroin gewonnen. De troepen die over Waljewo en zuidelijk daarvan zijn voor uitgerukt, bobben in 't algemeen de heuvelen ten Oosten van de Ljig-rivier en een linie van Suvobor (Z. O. van Waljewo) tot een punt ten Oosten van Unice bereikt. In het geheel zijn twee Servische regimentscom mandanten, 19 officieren en 1215 man ge vangen genomen. Tiirksche bron. K ON STAN Tï NOP EL28 November. (Wolff.) Mededeeling van het hoofdkwartier: Onze troepen bobben in het dal van de Tsjoroch een uitval van de Russon in de streek hij den mond van genoemde rivier (vlak ten zuiden van Batoem) teruggewor pen. De verdedigingswerken van Batoem hebben zonder resultaat aan het gevecht deelgenomen. De Turksche troepen zijn tot in de streek van de Alsjara (Adscharios, zijrivier van de Tsjoroch), 10 K.M. ten zuid-oosten van Batoem opgerukt. Do Russen beweren in hun ambtelijke mededoelingerj, dat onze troepen in Kau kasté verslagen werden en op Erzeroém zijn teruggetrokken. Deze voorstelling is geheel onjuist. O ze troepen zijn gfried voor het offensief legen den vijand, die geenerlei bewegingen buiten zijn versterkte stellingen onderneemt, integendeel, na den strijd in het open terrein over het geheele gebied voor onze zegevierende strijdkrachten wijkt (week ESSjnci op zee FLEETWOOD, 28 November. (Reuter). In den namiddag-zijn de stoomlogger Nestor, die de Noorsche vlag veerde, en verschei dene andore visscliersvaartuigen onder onzij dige vlag verrast, terwijl zij bezig' waren in volle zee ten noorden van Ierland mijnen ui; lo zetten. De marine heeft de Nestor opge bracht. De opferenging hoeft te Fleetwood groote opwinding verwekt, omdat de Nestor deze haven tot basis van zijn zoogenaamde visscherij had gemaakt. De Duitsche krijgsgevangenen in Engeland Engelaclie Ezran. LONDEN, 28 Novembei (Reuter) Twee* ambtenaren van het Ameri^taansche depar tement van huilonlandsche zaken, belast met eon onderzoek naar de concentratiekampen in Engeland, Duitschland en Oostenrijk,heb ben liet kamp te Newbury bezocht.naar aan leiding van de beschuldigingen over wreede behandeling der Duitsche gevangenen. Zij hebben geen spoor van slechte behan deling kunnen ontdekken, integendeel, zij hebben vastgesteld dat de commandant van het kamp op den besten voet stond met zijn, gevangenen. De bewering ovor bot groot ge tal sterfgevallen is geheel onjuist gebleken. Er is slechts een sterfgeval, aan natuurlijke oorzaken toe te schrijven, voorgekomen. De Sportkampioenen en de oorlog. Wij hebben reeds gemeld, dat de gekende wielrijders Petit Breton, Trotissolier. Pélissmr enz. inden huidigen oorlog gesmuvehl waren. Eene nieuwe lijst van gesneuvelde sport kampioenen wordt thans medegedeeld. Daaronder vinden wy Odiel Defraeye, die twee jaar 'geloden de ronden van Frankrijk en Belp;'ë won; Philip Thy8, die verleden jaar en. dit jaar dé ronde van Frankrijk won; Cyr.el Van Ilouwaort, de kampioen van België: OlctaafLapize, de Fran sche kampioen, die, zoo dikwijls hier in België reed, on onder- meer drie of vier maal den koers Parijs, Brussel won; Frans Faber, de «kolos» die ook steeds met Van Houwaert en Lapize.op de eerste plaatsen van liet wiel- rijekerssport stond; Paul Deman, die zich ook Teeds dapper wist te doen gelden en in alle' koersen uitkwam; Mayné, doel verdediger van den Racing Club van Brussel; Rabau on Du cret, de gekende schermmeesters; Crombez, een der beste Belgische vliegers, enz, enz. 4= Baron von Bissing, do nieuwe Duitsche gouverneur-generaal van België, is In 1844 geboren. In 1870 heeft hij als adjudant van den toenmalige» kroonprins Fried rich Wil helm van Pruisen, die liefc dorde legerkorps aanvoerde, den veldtocht tegen Frankrijk meegemaakt. Hierna is hij langen tijd by den generalen staf werkzaam geweest; in 1887 werd hij aan prins Wilhelm als diens persoon lijken adjudant toegevoegd en na diens troon bestijging is hij 5 jaar achtereen keizerlijk vleugeladjudant goweest. In 1901 werd hij tot cornmandeerend generaal van het zevende legerkorps benoemd en iir 1907 gopension- ueerd. Sedert enkele jaren had hij zitting in het Heerenhuis. By het uitbreken van den oorlog is baron von Bissing tot plaatsvervan gend commandant van het zevende legerkorps benoemd. Do consul van Portugal voor Dusseldorf, Karl Barop, heelt zyn ontslag gegeven. Het Noorsche stoomschip Sorfarcren, van Nieuw Caledonië op wegnaar Rotterdam, met een lading nikkelerts, is ten noorden van Schotland door de Engelschen aangehouden en naar Strom ness opgebracht. Het schip zal naar Glasgow worden gebracht voor het los sen van zijn lading. In verband met nieuwe geruchten dat keizer Frans Jozef van Oostenrijk ziek zou zyn, deelt het Woensche Corresponds!) biebureau nog eens uitdrukkelijk mee, dat de keizer zich in uitnomenden welstand bevindt, er zeer goed uitziet en een bewonderenswaardige werk kracht aan den dag legt. Aan de Kölnische Zeitung wordt uit Kris- tiania geseind, dat do commandant van de vesting Agdenes, by Droittheim, waar de Dqitsche hulpkruiser Berlin ongemerkt is voorbij gekomen, naar Bergen is verplaatst. Arolgens liet Noorsche blad Aflcnposten houdt de Noorsche generale staf zich bezig met liet uitwerken van voorstellen om den dienstplicht met een jaar to verlengen. De voorstellen zouden in Januari bij het Storting worden ingediend. Naar de Kölnische Zeitung verneemt, begint in het Noorden do ijs versperring haar werk te doen. De Zweedsche havens Tornea, Lulea on Pitea zyu reeds gesloten. Ook in de Russi sche havens van do Botbniscke Golf is do scheepvaart gestaakt. Eerst in Mei 1915 is weor open water te wachten. GeneraaJ-majoor von Ludendorff, chef van von Hiudenburg's generalen staf. is tot luite nant-generaal bevorderd, hoewel-hy pas 1 12 jnargenoraalmajoor is*Men ziet in Ludendorff den toekomstige» chef van den grooten gene ralen staf, te meer daar de gezondheid van generaal von Moltke hem waarschyulyk niet zal toelaten weer in dienst te treden. von Hindenburg, de opperbevelhebber van bet Duitsche leger dat tegen de Russen te velde is, en den graad bad van obergeueraal, is veldmaarsobalk benoemd. ANTWERPEN, 9 November. (Wolff). De gemeentolyke vertegenwoordiging beeft in een buitengewone vergadering besloten tot liet aangaan van een leening ter dekking van de oorlogsschatting van 50 millioen franks, i «lke aan do stad is opgelegd, en ter bestry- ing van stedelijke behoeften. BERLIJN, 29 Nov. (Korrespondenz Norden.) De Temps meldt, dat Japan voornemens zou zyu krachtiger dan tot nu too deel to nmnon an den oorlog en wol op het Europoesche oorlogstooneel. Het is echter bekend met welke moeilijk heden troepentransporten door Siberië ge paard zouden gaan. Transporten over zee zouden, afgescheiden van alle andere trioei- lökhoden, een grootcr def,'| van de vloot uit de Japansche water-verwijderen dan Japan onder de tegenwoordige omstandigheden kan toelaten. Dat de kosten bij don chroni sche» finan^ieelen nood van Japan zouden meespreken zegt Korrespondenz Nordon ten slofte is bekend. AAA Eén inwoner van Leuven verhaalt het vol gende nopens don toestand in die ongeluk kige stad De ellende te Leuven is groot. Er is ge brek, nijpend gebrek aan graan, meel, erwten, boonen, zout, pat rooi, steenkolen, kortom alle artikelen die voor liet levens onderhoud oodi.' /.ijn. Velen hebben zich in den laatsten tijd hoofdzakelijk moeten voeden met aardappe len gekookfknet wat reuzel. Aan vleesch of spek denkt men sinds lang niet meer. En di geldt niet alleen voor de armen, maar oefl de hoogere standen moeten zich op dezelfdl wijze beholpen. Vergeefs biedt men buitensporige prijzét vr o wat petrool, eenen kilo me-1 wie nog iets over heeft, of opeen of andere wijze iet?, kon machtig worden, houdt liet angstvol voor zichzelven. Er wordt door sommige bakkers nog wei brood gebakken, doch slechts in beperkt! hoeveelheid en bovendien is de hoedanigheid van dit brood zeef slecht, nog afgezien van den buitengewonen hoogen prijs. Petrool is niet meer te verkrijgen. T« vergeefs biedt men tot 2 frank den liter. I)« gasfabriek werkt en kan gas leveren, doei? de buizen zijn in zeer vele huizen, deels les gevolge van den brand en de plund- rihg; deels ten gevolge van verwaarloozing lek geworden, en bet herstellingswerk, voorna' melijk door bet gebrek aan vak werklieden gaat zeer langzaam, zoodat men ook do gns al is er voorraad, op vele plaatsen voor ver lichting en hot bereiden van spijzen moet ontberen. De steenkolen zijn zoo goed als verbrenki en tot dusverre was geen aanvoer moge lij lei Men kan de vochtige kille buizen niet ver warmen, het eten kooken gaat zeer lastig men moet hout stoken, maar dat is onvol doende, tijdroovend en kost ook veol. Vele familie» wonen bij elkaar, allé restjes baandstof en levensmiddelen worden verzameld, on op een gemeenschappelijk vuur wordt het voedsel klaargemaakt terwijl' men de lange avonden bij een schraal pe- troollichtje doorbrengt. Ófwel als het don ker wordt kruipt men in 'I bod, waar hot ten minste toch nog warmer is dan in killé woon v-eri rokken. Traag even wol kruipen de sombere uren der eindelooze avonden en nachten voorbij de doodsclie stille wordt tot eene angstigs beklemming, en met eene zekere verliohli g zint men de morgendschemerin gen tegemoet die nochtans eene nieuwe rooks van sombere uren, van steeds toenemende vereenzaming en ellende medebrengt... Zout, dat toch onmisbaar is om de dooi 't gebrek aan degelijke grondstoffen slrchtl toebereide spijzen eenigzins smakelijk to maken, is buitengewoon schaarsch. De ment schen komen aan de deuren om een hand'! vol zout bedelen. Rund- en varkensvleosch behooren, wal de burgerij aangaat, ook al tot de lang ver dwenen heerlijkheden uit vroegere tijden; Soms kan men van eenen boor een gestropte haas of konijn krijgen, en dan heeft rnen weer eens vleesch. I)it alles is evenwol slechts voor de weinigen die over voldoende geldmiddelen beschikken. De huisdieren lijden natuurlijk mede onder den toestand. Uitgemergelde verwaar loosde honden en katten dwalen in troepjes rond, belegeren de keukens, en looncn do» voorbij gangers achterna. Men he»'ft ook reeds geprobeerd ze op U eten, maar de dutsem zijn zoo onheschnjfljfe vermagerd en vervallen dat het waarlijk dd moeite niet waard, den tegenzin voor het dooden en eten van huisdieren te over winnen. Als er voor de Duitsche soldaten geslacht wordt, staan er dan ook veel menschen te hunkeren naar wat afval, en onder dSe1 wachtenden bevinden zich menschen van allerlei stand, menschen die zich vroeger welstellend konden noemen on gee le plaat sen bekleedden. De nood heeft nu allen aan elkaar gelijk gemaakt. Het leven in de stad zelf is zoo goed aTa verlamd. Behalve de Duitsche transporten en troepen ziet men geen vorkeer in de straten, van rijtuigen of karren. Er is oolc niets te vervoeren; behalve de bierbrouwe rijen werkt geene enkele fabriek. Slechts enkele winkels zijn open veld winkeliers moesten in den laatsten tijd slui ten omdfit zij uitverkocht waren en geene kans zagen on; hunnen voprraad te vernieu wen. Zoo worden hoe langer hoe meer bur gers tot werkeloosheid gedoemd met het on vermijdelijke gevolg van sleeds toedemendé armoede en ellende. Daar, zooals reods gezogd werd, de hieis brouwerijen steeds doorwerken, is het aan-J tal herbergen nog talrijk. Men probeert opi die manier een beetje gold te verdienen en van de Duitsche soldaten komt zoodoend® wel een stuiver binnen. Tot dusverre ontbrak Leuven aan de op-e somming der sleden, waarheen de van Ame rika aangevoerde levensmiddelen zijn heen- Is het een verzuim geweest of een gevolg van verkeerde r lichtingen Hier moot-p i0 en doeltreffend gehol pen worden, wil men den nood in het arme geteisterde Leuven niet ondraaglijk zien worden.

De Volksstem | 1914 | | pagina 1