Oorlogsberichten Oe onderzaesche Mijnen Op iiet Ocsfeüjk vaÉlterrein Dienst van bevoorrading en onderstand BAGBL.AD De strijd in Bslgie en Frankrijk Kertsgeschenken IN BELGIË Eene aanspraak van Z. H. de Paiü 3 CENTIEMEN HET NUMMER Donderdag 3 Becember I9Ï4 ABONNEMENTEN Zos maanden 4 (ranken. Een jaar 8 iranken. Inschrijving in allo poslbureelen van het land. UITGAAF, 4 's avonds 0 0 T UITGAAF, 7 u. 's avonds 0 Pour toute la publicité commerciale et fiuancière du journal s adresser exclusivement a l'Agcnce Reclame Godts, 2, Place da la Bourse, Brnxelles. BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST GODTS, 2, Beursplaafts. 2 9Kerkstraat, n, Telefoon A 3291» Telefoon 114 Bestuurder: J. VAN NUFFEL-DE O EN Dl. aankondigingen KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 j Sport (per regel) fr. 1,00 3® blad/,, (de regel) fr. 1,00 I Gemengd nieuws per regel fr. 2,00 4« bladz. (de regel) fr. 0,30 I Recht.herstoll. (per regel) fr. 2,00 Financ.aankon.(perregel)fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commerciale en financieele aankondigingen zich uitsluitelijk te wenden: Agence Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. Twintigste jaargang n' 240 lederen dag wordt er thans ovor onder- zeosche mijnen gesproken. Elk land heeft zijn bijzonder stelsel van bepaalden vorm, afmeting'en lading. Al die stelsels bier be schrijven, zou ons te verre leiden; doch daar allo mijnen op hetzelfde beginsel gesteund zijn, is liet toch mogelijk er eene algemeene toeschrijving van te geven. Er zijn vlottende mijnon, in den zin van een hol; andere in den vorm eener buis, m&t afgeronde uiteinden, en nog andere, heb bende den vorm eener boei, met bolvormig deksol. Daar de mijnen niet mogen ontploffen, vooraleer de lading zich grootendeels in gaz heeft opgelost, moeten de mijnen dus zeer stork zijn. Wanneer de mijnen in woelig water zijn neergelegd, zijn zij blootgesteld aan hevige 6chokken;ook als bijvoorbeeld inden omtrek eene andere mijn ontploft. Daarom wordt er geon gegoten ijzer gebruikt voor het omhul sel, doch tóle de fer of plaatijzer. De mijnen bestaan uit tweö doelen eene luchtkamer, welke de mijn vlot houdt, en de lading. Langs den buitenkant zijn er, be halve do uitstekende punten welke de ont ploffing veroorzaken, ook nog handvatten en ringen, om toe te laten de mijnen te verdra gen en ze vast te leggen. Meestendeels worden de mijnon met ka toenpoeder geladen. Duitschland gebruikt een bijzonder poeder, gekend onderden naam van A. G. Carbonitepoeder. Voor den Rus- sisch-Japansclien oorlog, bedroeg do lading der mijnen ongeveer 30 lot 35 kgr. katoen poeder. Sinds dan echter gebruiken alle lan den mijnen, hebbende eene lading van rond de 100 kgr. poeder. Een kilogram picrisch zuur, eene stof van gelijke sterkte als het katoenpoedor, is voldoende om een spoor- wegriggel in stukken te doen vliegen. Do Engelsche mijnen hebben eene lading van 113 kgr. De Fransche mijnen Sautter Harlé C 10, 100 kgr.; de Russische 82 kgr. pyro- cylin, ook eene soort katoenpoeder. Volgens een artikel, verschenen in een bijzonder blad in 1912, is eene lading van 60 kgr. 'katoenpoedor voldoende, om het dub bele pantser van een modern oorlogschip te doorboren; doch alle landen hebben de la ding veel vergroot, om het uitwerksel zoo veel heviger te maken. Wanneer eene mijn ontploft, zonder dat er een schip over vaart, dan ontstaat eerst eene soort van koepool op het water, waaruit dan schielijk eene waterkolom omhoog schiet, wolke soms moer dan 100 meters hoog is. Bij het neerploften veroorzaakt deze water kolom zulke reusachtige baron,dat het schip hetwelk zich in de nabijheid zou bevinden, onvermijdelijk groot gevaar zou loopen. Een gebrek dezer groote ladingen bestaat hierin, dat tengevolge van het geweld der Ontplollingon, de omliggende mijnen ook zouden kunnen ontploften. Men moet dus de mijnen leggen op afstanden van 50 tot 75 motors van elkander. Om de schepen te be letten, tusschen de mijnen door te varen, legt men verscheidene rijen mijnen. Men kan deze mijnen doen ontploffen, bij middel van een of meer patronen of kardoe zen, welke zich in de mijn bevinden en elek trisch bewogen zijn. Voor sommige mijnen bevindt de elektrieke werking zich te lande, voor andere in de zee zelf, in eene onderzee echo kist. Het is gevaarlijk te veel mijnen aan eene zelfde kist te verbinden, daar bijal dien eene bom een lek krijgt, al de bommen door dat feit zelf onbruikbaar worden, ver mits zij in de diepte zinkon. Volgens de besluitselen der vredesconfe rentie, moeten de onderzeescho mijnen der wijze geschikt zijn, dat eens losgegaan van bun anker, er geen gevaar meer kan bestaan voor de scheepvaart. Zulks is evenwel on voldoende gebleken, daar het soms gebeurt, dat kleine schelpdieren zich in de zelfwer kende sluitdeur nestelen en zoo de sluiting dor bom verhinderen. Alsdan leveren zulke mijnen het grootste gevaar op. Gewoonlijk drijven de mijnen 2 tot 3 me ters onder den waterspiegel. Door een bij zonder stelsel, blijven zij bij hooge of lage tij steeds op denzelfden afstand van de op pervlakte. Waar er hevige strooming is, moeten soms twee of drij zware gewichten op bijzondere wijze aan de mijn vastgemaakt worden, daar anders de mijn, tengevolge der strooming naar de diepte zou zinken en de schepen er veilig zouden over heen varen. In den huidigen oorlog is er veel gebruik gemaakt van mijnen. Men kan het getal zelfs ten naasten bij niet schatton. Wat er ook van zij, inen zal voldoende hun gevaar beseffen, als wij zeggen dat eene enkele mijn, zelfs de sterkste oorlogschepen kan vernielen. Verleden jaar had Engeland zoo wat een 20,000 mijnen in gereedheid liggen. Men zal zich afvragen, of er tegen deze gevaarlijke tuigen geene weermiddelen zijn. Dikwijls, wanneer men de aanwezigheid eener mijn vermoedt, zendt men vlotten of waardelooze booten voorop. De groote En gelsche schepen hebben eene bijzondere soort mijnen aan boord, bevattende 227 kilogr. katoenpoeder. Indien men nu oordeelt in eene door mijnen bedreigde streek te zijn, dan worden een twaaftal dezer mijnen te water gelaten en men doet ze ontploffen, ter wijl het schip natuurlijk op afstand blijft. Ten gevolge der ontploffing vliegen ook alle andere mijnen in de lucht ende weg is vrij. De mijnen zullen evenwel steeds een vree- selijk wapen blij ven, zoo veel te gevaarlijker, daar zij onzichtbaar zijn. AALST (Duilsche Kommandantur) 2 Dec, Van het Westelijk lcrijgstooneel niets nieuws te melden. Ook in Oost-Pruisen en in Zuid-Polen, heerschte algemeene rust. In Noord-Polen, ten Zuiden der Weichsel maken wij nog steeds grooteren buit. Het getal gevangenen is nog met 9500 vermeer derd, het getal buitgemaakte kanonnen mot 18 en het aantal machinegeweren met 26. Ook talrijke munitiewagens vielen in onze handen. EngelscS-a© bron. Een lang telegram van veldmaarschalk French, geeft een overzicht van de ge beurtenissen in Vlaandoren en in het bijzon der van den slag bij Yperen en Annentières. Een aanschouwelijke schildering komt er in voor van de groote worsteling rondom Ype ren. Het verslag beschrijft ook de moeilijk*, onderneming van het overbrengen van de hoofdmacht van het Brilsche leger van d Aisne naar Vlaanderen. French zegt, dat de goede uitkomsten van de krijgsverrichtingen grootendeels te dan ken zijn aan do uitnemende verstandhouding tusschen het Fransche en het Britscho loger. Hij brengt hulde aan het Belgische leger, dat op dappere wijze alles deed, wat in zijne macht stond, om den bondgenooten bij de belangrijke krijgsverrichtingen steun bieden. Den 19 Oct. schrijft French, werd de toestand bij Yperen kritiek. De vijand had een groote overmacht aan de Lys staan en vier Britsche korpsen hielden een veel uit gebreider front bezet dan met het oog op hun sterkte wenschelijk was. Bovendien kwamen uit het oosten groote Duitsche ver sterkingen aan en de Belgen verkeerden na don harden strijd, dien zij gevoerd hadden, niet in een toestand, om den aanval zonder hulp te doorstaan. Daarom was het duide lijk, dat indien aan de Duitsciie omtrekken de beweging geen krachtige tegenstand ge boden werd, de vleugels der bondgenooten zouden worden omgetrokken en de havens van het Kanaal voor den vijand open zouden liggen. De veldmaarschalk was van meening, dat een geslaagde beweging van dien aard van Duitsche zijde zulke rampspoedige gevolgen zoo hebben, dat hij het gevaar van een op treden met een uitgebreid front voor zijn verantwoording nam. Hij bracht daarom het l6 legerkorps naar het noorden van Yperen, terwijl nog andere opstellingen van de troepen plaats haddon om do plannen van den vijand te verijdelen. Inmiddels bood liet Belgische leger zooveel hulp als het vermocht, door zich aan het kanaal van Yperen en de Yser in te graven, Hoewel het in het laatste stadium van uit putting verkeerde, handhaafde het zich moe dig in zijn stellingen, kracht puttend uit de hoop op bijstand van do Britsche on Fran sche troepen. Maarschalk French herinnert er voorts aan, dat de Brilsche strijdmacht haar doel bereikte, nadat zij voor een moeielijker taak had gestaan dan ooit te voren. French wijst nog op het door de bondge nooten bereikte strategische succes. Zeer be treurt hij de ernstige verliezen, doch de strijd was zeer wanhopig geweest en de bondge nooten werden aangevallen door een groote overmacht. Duitsche bron. BERLIJN, 29 November. (Korrespon- denz Norden.) Do Berliner Zeitung van middag verneemt uit Genève Fransche bladen berichten, dat de groote slag togen de Fransche linie tusschen Nieuw- poort en Yperen, waartoe de Duitschers zich opmaken, stelselmatig wordt voorbe reid. Men kan uit deze voorbereiding afleiden hoe wetenschappelijk de Duitschers te work gaan. Op alle punten van de kust zijn posten met zwaar geschut opgesteld om zich te verdedigen tegen de aanvallen der oorlogs schepen. Aan beide zijden van de Yser heb ben de Duitschers hunne positie versterkt en zich daardoor een belangrijke basis ge schapen, onder welke bescherming nieuwe krachtige aanvallen moeten plaats hebben om de moeilijke taak, deFransohe linie to doorbreken, te Volbrengen. Het blad verklaart, dat het ook niet on mogelijk is, dat Duitschland in zijn bewust zijn van kracht tegelijkertijd een slag op de Noordzee en in het Kanaal zal beproeven Of wij willen of niet zegt het wij moeten in het Westen oorlog voeren. En zouden ons daar geen gevaren dreigen Engeland heeft het program van een twin- tigjarigen oorlog tegen Duitschland aange kondigd. Do Engeldöhe leiders der arbeiders beweging sloton zich bij het doel van dezen vernietigingskrijg aan. De Belgische socia listen doen een zelfde geluid liooren. De Weslersche mogendheden hebben Jiindoes en negers op het Europeesche oorlógsterrein gebracht. Houdt Bornstein (de Duitsche revisionistische sociaal-democraat) een inval van deze borden in het rijkbevolkte, bloeien de Rijnland voor> minder schadelijk dan het overstroomen van het Oost-Pruisische woudgebied door de Russen Het verlies aan goed en bloed in West-Duitschland zou nog honderdmaal grooter zijn dan aan de Oostelijke grens en wat zouden de Duitsche soldaten in Frankrijk en België daarvan zeggen, die mot voorbeeldeloozen helden moed een aan offers zoo rijken strijd hebben te voeren Wij zijn voor het welzijn van die dapperen ook heden nog verantwoorde lijk, en zouden we ze nu in de steek laten, omdat do wijze waarop zij worden gebezigd, niet met de strategische denkbeelden van Bernstein klopt RussiscSie bran. St-PETERSBURG (Reuter) Naar aanlei ding van verschillende geruchten ovor de afmetingen van de Russische overwinningen tusschen den Weichsel en de Warthe heeft de groote generale staf gewaarschuwd, dat die geruchten op geen feitolijken grondslag berusten. Het voornemen der Duitschers, om door het Russische front op den linkeroever van de Weichsel te breken en een gedeelte van het Russische loger te omsingelen, is onge twijfeld geheel mislukt en de Duitschers hebben op hun terugtocht reusachtige ver liezen geledei), doch de vijand blijft hardnek kig tegenstand bieden. Men kan de krijgs verrichting dus onmogelijk als geëindigd beschouwen en men zal de bekendmaking van den bepaalden uitslag daarvan moeten afwachten. Sl-PETERSBURG (Pet. Tel. Ag.) Mode- deeling van den grooten generalen staf Aan het front Proszowice-Wisnicz, Ooste lijk van Krakau, hebben onze troepen een succes behaald. Wij vermeesterden ook een automobiel met officieren van den generalen staf, blijven den vijand op krachtige wijze ver in den slag bij Lodz, die gisteren werd voortgezet, zijn wij er eveneens in geslaagd op enkele plaatsen vooruit te komen. In de Karpathon hebben onze troepen be langrijke Oostenrijksche strijdkrachten aan gevallen. Het schip van goeden wille, het daartoe uitgeruste linieschip Jason dor Vereo- nigde-Staten. zeilt heden uit van Plymouth naar Marseillo, met zijne St-Marten en Kerstmisgeschenken uit het Vredosland naar liet Oorlogsgewest. Dinsdag loste het Engelanda aandeel van van de vijf millioen Kerstgeschenken, welke het uit d3 Vereenigde-Staten had overgo bracht voor do kinderkes van Europa's strijdende natiën. En dan 't anker golicht en op weg om de boodschap van vrede en goeden wille uit te spreken over Frankrijk en België, over Servië en Montenegro. Er is iets onuitsprekelijk roerends in die hoogst gelukkige gedachte. Wij schatten de boogo waarde dezer daad van goedgunstig heid en genegenheid vanwege do grootste onzijdige natie. We weten ook de gansche beteekeniS der gift te waardeeren. Die klee deren en poppen, dat speelgoed en die appe len, door rijk en arm, oud en jong gezonden uit het vredelievend Westen naar het strij dende Oosten, zijn als de boodschap van den te komen beteren tijd wanneer de strijd zal beslecht en de wapens zullen neergelegd zijn en Europa uit ganscher harte zich zal mogen wenden tot de Kerstmisgedachten van vrede en goeden wil. TE BRUSSEL Do gemeenteraad van Elsene heeft, even als de andere brusselsche omliggende ge meenten, vergaderd om de oorlogsschatting te stemmen, die voor die gemeente tot drie millioen en half beloopt. De stemming was oenparig. De verdeeling zal op dezelfde wijze geschieden als in de andere gemeenten. Woensdag was het de gemeente Ander- lecht die zich met de oorlogsschatting bezig hield. Het deel dat Anderlecht te beurt valt ii 1.041.121.10 fr. Dit werd gestemd met een pariglieid, behalvo de stem van M. Crickx die zich vóór de stemming verwijderde. Deze taks zal onder de belastingschuldi gen verdeeld worden en zal voor eenieder persoonlijk zijn, zonder dat liet gewicht er van op derde personen mag drukken. Zij zal berekend worden volgens de rechtstreeksche belastingen ten voordeele van den Staat. TE GEMT Gijselaars te Gent. De Duitsche overheid te Gent heeft op nieuw gijselaars opgeroepen. Zondag morgend om 10 ure, (Belgisch uur), waren do 10 eerste gedagvaard in de Etappen-kommandatuur, op den Kouter. De gedagvaarde gijselaars moesten in hunne woning blijven gedurende 24 uren en zouden door Duitsche officieren gekonlro lèerd worden. Onder de opgeroepenen was ook Z. H, Mgr. Stillomans, doch op het aandringen van den lieer burgemeester Braun, die gel den deed den lioogen ouderdom en den zio- kelijken tóestand van Gent's Bisschop, werd Mgr. Stillemans door den Z. E. H. Kanun nik De Ruy ver, pastoor van St. Baafs, ver vangen. De andere 9 gijselaars waren Senators Coppietors en Ligy Volksverte genwoordigers Verhaegen en SiftersProcu reur generaal Callier Gentsche Schepenen De Weert en De Bruyne Gentscho Ge meenteraadsleden Jozef Gasier en advokaat Fraeys. Deze tien waren Maandag morgend om 11 ure (Belgisch uur) weer vrij. Maandag morgend te 10 ure waren 10 andere overheidspersonen opgeroepen. H werd dezelfde mededeoling gedaan, maar in plaats van te huis te blijven, moesten zij om 11 ure (Belgisch) bijeen zijn in het huis 54 der Veldstraat, bij den wijnhandelaar M. E. Van der Haeghen. De gijzelaars van Maandag en Dinsdag zijn': Burgemeester Braun, Volksvertegen woordigers Huysbauwer, Mechelynck en Vergauwen Gerechtshof Voorzitter Stey- aert Gemeenteraadsleden Eugeen Hem'p tinne on Verbaeys een Eerw. Heer pastoor die nog moest gezocht worden, op het oogenblik dat wij om 10 1/2 ure (Belgisch) do Kommandantuur verlieten n ij veraars Loon Leirens en Albert Feyerick. tn naam van allen heeft de heer volksver tegenwoordiger Mechelynck eene protestatie neergelegd. Daarna mochten do gijzelaars nog oens tot aan huis gaan,ten einde eenige benoodig- heden te halen om zich tS 11 uro stipt in het aangewezen huis van den heer Van der Haeghen te bevinden. Do gijzelaarsdienst wordt bestuurd door den luitenant-generaal von Sciieindorff. Later Het is de Z. E. II. Cruyt, pastoor van St. Niklaas, die als gijselaar werd opgeeischt. UIT ANTWERPEN De burgemeester van Antwerpen heeft het volgende bekend gemaakt Aangezien zekere personen gebruik maken van de huidige omstandigheden om den prijs van het keukenzout overdreven te verhoo- gon; aangezien het de plicht dor overheid is die misbruiken te beteugelen; wordt ter kennis van de burgers gebracht, dat te be ginnen van heden (25 Nov.) en tot nader •besluit, de maximumprijs van liet keuken zout bepaald is op 15 centiemen per kilo gram. De handelaars of kleinhandelaars die boven dezen prijs zullen verkoopen zullen bekeurd worden met een gevangenisstraf van een maand tot 5 jaren en met eene geld boete vae 26 tot 500 fr. met mogelijke toe passing van art. 85 Van het strafwetboek. Onafhankelijk van die straffen kan de vooraad die men bij den overtreder zou aantreffen in beslag genomen en verbeurd verklaard worden. Ter gelegonbeid van zijn patroonfeest ver leende Zijne Heiligheid Benediktus XV, gs< hoor aan meer dan 30,000 katholieken vaii Rome. Ziehier een deel der aanspraak, dooi Zijne Heiligheid te dier gelegenheid gehou den Wij danken God om do levendigheid van uw katholiek Geloof. Ik dank u vooi uwe geestdriftige begroetingen, op dezen dag, nu ik de eerste maal deze basiliek bin nentreed. Deze govoelens zullen weerklank vinden tot in de verste gewesten, en mol recht en reden mogen wij het woord van deu H. Petrus herhalen Ik dank God, dat ons geloof gansch de wereld door is bekend Laat u immer door liet Geloof leiden; vraag altijd aan uw Geloof licht en raad; toont aar heel de wereld dat gij door uw Geloof wil' en kunt leven. Wij weten wel dat in deze tijden het go loof der kristenen aan vele gevaren is bloot gesteld. Wij schenken U, om U te versier ken den apostolische» zogen. Dat deze zegei nederdale over de rijken, opdat zij liunnei rijkdom wel gebruiken, over de armen opdat hun hart metgedulden vredo vervuld worde Moge de zegen Gods de driften der joug< bedaren, en do grijsheid verlichten Hi schenke de gezondheid aan de zieken, ei nieuwe krachten aan hen die zich in doi schat der gezondheid inogen vorheugen; da deze zegen eindelijk de volharding schenk' aan de rechtvaardigen, en de verdwaald®! tot betere gevoelens terughrenge. De dienst van bevoorrading dio, In gemeen overleg, tusschen de provincie en do stad Gent, werd ingerioht, en deze van het Provin ciaal Komiteit, aangesloten bij het Nationaal Komiteit, dat handelt met do modewerking van het Spaansch-Amerikaansch Komiteit. zijn samengetrokken in het bureel gevestigd ten Stadhuize van Gent (Lakenhalle). Alle aanvraag die betrek heeft op bevoor rading, moet naar dit Bureel gezondon wor den. Zij moet schriftelijk gedaan worden en geteekend zijn door den burgemeester der gemeente die aanvraagt, voordo noodwen digheden der gemeente van eene volle week. Zij mag schriftelijk gedaan wordeu en tegen handteekening van eenen porsoon dien do Burgemeester, per schrift, eens voor altijd, zal aangeduid hebben, om alleen en mits het verantwoordelijk blijven van den burgemees ter, de aanvragen te doen op naam der ge meente. Alle vraag, op andere w(jze inge diend, zal als niet toegekomen beschouwd worden, 't is te zoggen niot onderzocht. De vragen voor onderstand moeten schrif telijk gedaan worden, gotoekend door den Burgemeester of door eenen persoon dio schriftelijk mandaat ontvangen heeft van den Burgemeester en gezonden worden naar liet bureel gevestigd in deu Grooten Schouwburg te Gent. Er wordt herinnerd dat hot komiteit van bevoorrading der Provincie Oost-Vlaanderen, als volgt is samengesteld De heeron De Baets, lid der bestendige de putatie, te Gent, voorzitter; Jan de Ilemptiune, Keizer Karelstraat, te Gent, ondervoorzitter Constant Ileynderickx, schepene der stad Geut, (Stadhuis)Verwilghen, lid der Besten dige Afvaardiging, te St. Mikolaas Van der Linden, lid der bost. afvaard., Goeffordingen Pussemier, idem. EeklooDe Riemaocker, ilem Aadenaarde Vermcersch, schepen to Dendermonde De Smet Leo, te Gent Lam- pensJan, idem.; Peelman idem Persoons, te Lokeren Dhauwer, te Ronse de Béthun® en Nichols, te Aalst De Pauw, te Gent Hnyshauwors, idem. en Do Caluwe, staats- landbouwkundige, te Gent. Het Provinciaal Komiteit vergadert allo Vrydagen om 1 uur (Duitsch uur) in de zaal van het schepencollege, ten stadhuize. liet houdt zich uitsluitend bezig met maalregelon van algemeen belang. Alle do klachten en betwistingen nopens do aanvragen van onderstand moeten aan den heer de Hemptinuo, Groote Schouwburg, ge stuurd worden. Deze die betrek hebben op bevoorrading moeten overgemaakt worden aan den heer Heynderickx, stadhuis. Inlichtingen on gedachten van algemeenen aard zullen gegeven worden aan de heereu do Homptinne en Heynderickx. Deze van plaatselijk belang zullen uitslui tend overgemaakt wordeu aan de leden van het Komiteit die de belanghebbende streek bewonen. Al de vragen, mededeelingeu on klachten die betrek hebben op de voeding van hot vee, moeten uitsluitend gedaan worden aan den heer Do Caluwe, Staatslandbouwkundige, t® Gent, Toekomststraat, 77. Het Nationaal Komiteit bericht ons dat het Provinciaal Komiteit eerlang 15.000 zakken tarwe zal ontvangen. De Voorzitter H. DE BAETS»

De Volksstem | 1914 | | pagina 1