Voor LauiGuwers m Op hst Qostdij* vechtterrein Vrijdag 4 December'f 914 DAQBLAD Os strijd in Belyie sn Frankrijk Rond hst kanaal van Suez. Do toestand in West-Vlaanderen A LLE R LEI Benoemingen en bevorderingen in 't leger Bekendmaking. Twintigste jaargang nr 241 3 CENTIEMEN NET NUMMER ABONNEMENTEN Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. I" UITGAAF. 4 u. 's avonds jjf 0 2UITGAAF, 7 u. 's avonds Pour toute Ia publici'.é commerciale et finaucière da journal, s adresser exclusivemeat a l'Agence Réclame God tg. 2, Place de la Bourse, Bruxelles. BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST GUBTS, 2, Beui-spiaats, 2 IV. e, Kerkstraat, Telefoon A 3295 Telefoon 114 Bestuurder: J. VAN NUFFEL-DE GENDT. AANKONDIGINGEN KI. aanfr. (1 tot 4 kt. reg.)fr. 0.60 3® bladz. (de regel) fr. 1,00 4° bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ.aankon.(perregel)fr. 2,00 Sport (ner regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws per regel fr. 2.00 Recht.hersteil. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commerciale en financieele aankondigingen zich uitsluitelijk te wenden: Agence Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. BERIC JEÏ T3EIST De Nieuwe Rotterdamsch® Courant is verboden in het bereik der Etappen- Inspektie Gent. Het Presbureel is van af 2 December 1914, overgebracht naar den Neder kouter t 22, Gent. V Do Landbouwersbond van Oost-Vlaanderen houdt thans in bet Landbouwershuis, te Gent, allo Vrijdagen, om 10 ure s'morgens (Belgisch uur), zitting. Er valt daar veel nutligs voor de land bouwers te weot te komen In de laatst gehouden zitting werden door de heeron volksvertegenwoordigers Maenhout voorzitter Al. Jan de Hewptinne, voorzitter der bevoorradingskommissie M Maurits Lippens, burgemeester van Moerbeke-Waes en M. Do Galuwf, landbouwkundige van den staat, hoogst belangrijke mededeelingen gedaan nopens veevoeder en de manier om er thans aan ie geraken. Onze konfrater De Gentenaar verslag doende over die zitting, deelt het volgende mede over die voordrachten DoBevoorradingscommissie hoeft 2 miljoen kilo Maïs aangekocht. De Maïs is thans op weg. Hetzij;: de gemeenten dié^o bestellingen moeien door: aan de Bevoorradingscommissie. De landbouwers moeten aan de gemeente besturen laten weten hoeveel Maïs ze be geeren. Het gemeentebestuur zendt dan de vragen aan bet Landbouwershuis dat ze aan de Bevoorradingskommissie overhandigt. Indien de aanvraag grooler is dan de aan voer za'i elk krijgen in verhouding en men zal dadelijk oene nieuwe bestelling doen. Do Maïs zal op het Dok te Geilt aankomen en afgeleverd worden aan den voerman door het gemeen tebesi uur gezonden, tegen komp- tanle betaling. Voor don voerman kan men een paspoort van de Duitscbo kommandantuur bekomen, dat een snor! vrijgeleide is voor liet vervoer van levensmiddelen en veevoeder. Men deukt dat de prijs van de Maïs rond de 22 fr. zal zijn. De bestellingen voor koeken lijn meel, pulp, moeion op dezelfde manier gedaan worden. Er zijn nog geene koeken of lijnmeol aan gekocht men wacht eerst de bestellingen af, om to zien hoeveel men er koopen moot. De koeken denkt men aan 25 fr. te kun nen leveren. Geene voedsloffen mogen voor den handel aangevraagd worden alle spekulatie moei vermeden worden. De gemeenten waar misbruiken zouden vastgesteld worden, zouden geen voedstotfen meer krijgen. Voor hot vervoor worden de gemeenten verzocht zich met elkaar te verstaan, ten einde de vervoerprijzen te verminderen.' Voor den aankoop van kolen is het best eene gezamenlijke bestelling to doen bij eenen koolhandelaar, bij welken men de ge- nadigste prijzen kan bodingen. De kolen beginnen zeer gemakkelijk te komen. Do hoer De Pa luwe gaf vervolgens een korte maar leerrijke conferencie over de pulp, vooral over de gedroogde pulp, en hare voedingswaarde. Deze is nog niet genoegzaam bekend; het is oen nieuw voedsel en de landbouwers be trouwen hot niet. In tijd van nood moet men alle hulpmid dels aanwenden, ook de nieuwe, en men moet bedenken dat alle voedstotfen, eens nieuw zijn geweest. Over 150-100 jaren waren de aardappels ook nieuw en 't was maar met moeite dat men ze wilde beproeven. De pulp heeft dit groot voordeel, dat zo een uitmuntend voedsel is en goedkoop erbij. Honderd kilos droge pulp bevatten 60 per cent koolhydraten tegen de rogge <15 7 tot 8 por cent eiwit; J 2 per cent vet on een deel assciie, zoer bevorderlijk voor do vorming van do beenenbij jong vee vooral bij jonge verkens. Een deel dor koolhydraten 15-16 per cent is omgezet in suiker, wat uitmuntend is voor de dieren. De pulp staat aan 12 fr. per 100 kilos en kost dus maar half zooveel als rogge voor dezelfde voedingswaarde. In Duitscldand wordt de pulp algemeen gedroogd; men droogt daar ook beetenbla deren en aardappelen op zeer groote schaal. Plaagzieke aardappels die gedroogd wor den, bewaren evengoed als gezonde; de ziekte wordt door liet drogen gedood. Als er veel aardappelen zijn, droogt men den overschot, en bewaart dien voor toeko mende jaar. Zijn er weinig aardappelen, men eet of verkoopt do versche en men geeft de gedroogde aan het vee. Men kan die ge droogde verscheidene jaren bewaren. In Duitschland bakt men bijna geen brood waarin geen aardappelmeel voorkomt. De heer M. Lippens gaf dan ook eenige inlichtingen nopens de gedroogde pulp der suikerij fabriek van Moerbeke, de eenige in België die pulp droogt, In het Walenland wordt de droge pulp zeer op prijs gesteld. Borchworm (Waremme) heeft er 700 ton gekocht, die hem toegezonden zijn per schip laDgs Holland en Maastricht. Er zijn nu 200 ton beschibaar. De fabriek van Moerbeke heeft besloten geene pulp aan het buitenland te verkoopen, ten oinde onze landbouwers beter ter hulp te kunnen komen. Honderd kilos droge pulp heeft zooveel voedingwaarde als 1000 kilos versche. Deze laatste bederft nogal spoedig en geeft soms een slechten smaak aan de boter. Droge pulp is ondor alle opzichten verkies lijk hef. vervoer kost min en ze bewaart onbepaald. Men gelieve de bestellingen zoo spoedig mogelijk te doen, zooals boven is aangeduid de brieven zenden aan het Landbouwers- huis of aan M. De Galuwe. Eens de bestellingen gedaan zal men zien op welke wijze men de pulp het gemakke lijkst en bestkoop kan verzenden, per boot, tram of per wagen. Per boot kost dat on geveer 1,75 fr. de 1000 kilos. MLippens zegt nog dat de landbouwers welke hunne suikerbeelen niet kunnen kwijt- geraken, zich tot hem mogen wenden. Hij- zal naar middelen uitzien om ze naar de suikerfabrieken van Moerbeke of Zelzate te doen overbrengen. Het vervoer zal wellicht kostelijk zijn, maar het is beter er iets van te hebben dan niet. Blieven to zenden aan zijn adres in het Landbouwershuis. Voor dezen die er belang in hebben, weze liet dus goed verstaan Voor maïs, lijnkoe ken en droge pulp. moeten do landbouwers zich laten inschrijven bij den burgemeester hunner gemeente, met aanduiding der hoe veelheid welke zij legen komptante betaling wenschen to hebben. liet gemeentebestuur zendt dan do lijst der aanvragen, onderteekend door den bur gemeester, aan den lieer Maenhout, voorzit ter van den Landbouwersbond, Landbou wershuis, te Gent. Ouitsche bron. BERLIJN. 30 November. (Wolff.) Amb telijke mededeeling van lieden morgend uil het groote hoofdkwartier Van het westelijke front is niets te ver melden. Duötsche bron. Uit Berlijn wordt officieel uil liet groote hoofdkwartier medegedeeld Aan de Oost-Pruisisch® grens mislukte eene poging tot eenen overval van sterke Puissische strijdkrachten op de Duitscho. verdedigingswerken ten Oosten van Darkeli- men, onder ernstige verliezen. De overblij vende aanvallers eenige officieren en 600 man» werden door ons gevangen genomen. Ten Zuiden van den Weichel hebben de gisteren medegedeelte tegenaanvallen tot noemenswaardige uitslagen geleid. Achttien kanonnen en meer dan 4500 gevangenen vielen in onze handen. In Zuid-Polen is er niets van beteekenis voorgevallen. Qostenrijksche bron. Uit Weenen wordt officieel bekend ge maakt dat gisteren op liet front in Polen en Galicië niets van belang is gebeurd. RusssscBie bron. Uit.St-Petershurg wordt gemeld dat de van Wielun in Oostelijke richting opgerukte Duitsche strijdkrachten teruggedreven wor den. Terzelfder tijd poogden de Oostenrijksche en Duitsche troepen op de linie Czensto- chowa—Krakau zeer krachtige aanvallen te doen. Do eene bestorming volgde op de andere. Wanhopige pogingen deed de vijand om de Russen te verpletteren en hen van hunne linies te verdrijven, doch de Russen boden standvastig tegenstand aan dezen orkaan en gingen daarop zelf tot het offen sief over zoodat zij ten slotte op dit front een duidelijk overwicht verkregen. In een overzicht van den toestand, waarin de Duitscliers nu in Polen vorkeeren en welke vergeleken wordt met dien van de Frauschen bij Sedan, zegt de Rjetsjdat de vijand ten einde een ontsnapping te bewerk stelligen, nog met behulp van zijn vermaarde spoorwegen enkele strijdkrachten ten noor den van Lowicz zou kunnen samentrekken voor een gezamenlijk optreden met de troe pen van het uit Plock opgetrokken Duitsche leger, doch de bosch- en moerasachtige streek aan den Weichsel tusschen Sochac- zom (noord oostelijk van Lowicz) en Wlocla- wek en de in den herfst voorkomende over stroomingen van den Weichsel acht het blad een onoverkomelijk beletsel voor groote troepenbewegingen En^eEsche bf>on. LONDEN, 30 November. (Reuier). Het officieele persbureau deelt mede dat een En- •gelsch korps karneolrüiters, dat bij Boeroen patrooljeerde, den 20 dezer bij Sjimberris een lievig gevecht heeft geleverd legen de Derwichen, die met aanzienlijke verliezen op de vlucht zijn gedreven, nadat hun verster kingen waren genomen. Dil succes zal een uitmuntende uitwerking hebben over het ge heele protoktoraat. Fransche bron. PARIJS, 30 November. (Reuter). Het officieele bericht van 3 ure 's namiddags luidt 6 In België is de vijand eene verdedigende houding blijven aannemen. Hot geschutvuur was zwak. Wij zijn op enkele punten voor uitgekomen. Rondom Fay worden de punten, die op 28 November door ons zijn bezet, thans flink door ons gehandhaafd. Do stad Soissons is met lusschenpoozen beschoten. In Argonne zijn verscheidene aanvallen op Bagatelle door ons afgeslagen. Er hangt een dikke mist boven de Maas- heuvelen. In Woevre beeft de vijand hot bosch van Apremont zonder gevolg gebombardeerd. 0ö Koning van Engeland naar Frankrijk. EngeBsche bran. LONDEN, 30 November. (Reuter). Naar officieel wordt medegedeeld, is Koning gister avond naar Frankrijk overgestoken, ten einde bet hoofdkwartier van liet expedi- tieleger te bezoeken. Een inwoner van Veurne-Ambacht, die er met groote moeite in gelukt is, van ginds weg te geraken en te Gent te komen, heeft volgend verhaal gedaan over hel uitzicht van dat deel van West-Vlaanderen. De heele streek is eon tooneel van ver woesting. Het stadje Dixmude is zoo goed als platgeschoten. Het heeft gedurende 5-6 weken tusschen twee vuren gestaan. Geen enkele inwoner is er nog allen zijn gevlucht, meest naar de dorpen van de Franse li-Belgische gren3 De Panne, Adin- kerke, Alvcringhem, Moere, Ilouthem, Lei- sele, Bevaren, Rousbruggo, Popering'he en verder naar de Fransche gemeenten langs de zeekust in den omtrok van Duinkerken, Kales, enz. St-Joris bij Nieuwpoort en Slijpe zijn ver woest door het, geschut der Engelsche sche pen van uit de zee Mannekens-Veere en Schoore op den rechteroever van den Yzer hebben blootgestaan aan het geschut der bondgenooten; Pervyze heeft lusschor, twee vuren gestaan; in die drie dorpen slaat niet veel meer recht. St. Jacobskapeilo Oude Kapelle en Niouwkapelle op den linkeroever van den IJzer en Eessen op don rechtoroevr, allo vier dichtbij Dixmuide gelegen, hebben ook veel geleden en zijn bijna geheel door de inwoners verlaten. Andere gemeenten zooals Beerst, Vlad- sloo. Keiom, St. Pieterskapelle, Zande, Loke, Zevokdle zijn ook gehavend, maar de bewoners zijn er nog. Geen enkel huis of gebouw is ongeschonden. Het huis van den vluchteling is geheel doorschoten. Bijna al do ruiten zijn verbrij zeld nieuwe insteken dient tot niets want 's anderendaags worden ze weer uitgescho ten of uitgedaverd. Voor de gaten in de vensters hangt men doeken, stukken van zeilen of zakken. De gaten in de muren stopt men zoo voor- loopig met er eenen dots stroo in te du wen, de gaten in de daken stopt men met Stroo, met peersen waarover men stroo of zeilen legt of met planken, doch regen en wind spelen niettemin baas in huis. Het spreekt van zelfs dat men die nood herstellingen moet dijen in de lusschenpoo zen als men niet schiet. Als men aan 't vechten is moeten de men- schen in hunnen kelder of in eenen put kruipen. Lombaartzijde en Westende zijn oveneens in puinhoopen veranderd. Die twee dorpen liggen op de baan van Nieuwpoort naar Oostende. Daar is herhaaldelijk verwoed gevochten tusschen de Duitschers, die de sluizen van Nieuwpoort trachtten te bemachtigen, en de Engelschen en de Belgen, die ze wilden be houden. Nieuwpoort is in vergelijking van Dix mude weinig beschadigd de inwoners zijn er nog altijd. Van de dorpen op den rechteroever van den IJzer gelegen is het onmogelijk in Nieuwpoort te komen. Ook op andere punten is hot verkeer to taal gestremd. Begeeft men zich op weg, men weet niet of men weldra niet ten volle in het gevecht zit. De nood is dan ook algemeen en groot de bevolking moet door het Duitsche leger gevoed worden. De Duitsche soldaten ver vullen alle huizen en hofsteden en de voor name bezigheid der inwoners is voor de sol daten het voedsel klaar te maken. Do soldaten moeten daarvoor de noodige grondstoffen leveren waarvan de voornaam ste zijn brood en vleesch. Kruidenierswaren zooals koffie, suikerij, rijst, vermicel, azijn, kan-men slechts met groote moeite en met voorzorgen op twee uren afstand krijgen, namelijk te Gistel. Maar dikwijls, als men daar komt, zijn de winkels gesloten. Iu Oostende is bet niet mogelijk, zegt men, binnen te geraken, en men voegt erbij dat de nood er zeer groot is. Het ergste van al is dat men aan geen drinkbaar water kan geraken. Er liggen hier in gansch de streek zoovele krengen van paarden lo rotten dat mon vreest dat al het water kan besmet of bedor ven zijn. Dat de krengen eenen hevigen stank ver spreiden, begrijpt rïfon gemakkelijk. De lijken der gesneuvelde soldaten wor den begraven, maar die der paarden zouden te veel werk vragen men heeft geenen tijd om ze aan-de aarde toe te vertrouwen, daar men elk oogenblik moet vechtensgereed zijn, Men moet het water voor de keuken tot oen uur ver gaan halen. Kolen zijn er weinig en ze kunnen niet aangevoerd worden hout is hier ook niet veel want er zijn geene bosschen en maar weinig boomen. Als de brandstof ontbreekt dan kapt men maar eene min of meer oude kar of een oud stuk meubel kapot en men maakt er vuur mede. Zoo is dus in eenige regelen geschetst, den toestand in West-Vlaanderen, op dio plaats waar algemeen vermoed werd, dat men nooit iets van krijgsverrichtingen zou te zien of te verduren hebben. Alen zal bekennen, dat de toestand daar niet beter' is dan elders, integendeel. Moratorium in België. Volgen3 het brussolsch blad La Bolgique, is het Belgische moratorium voor wissels en bankdeposito's verlengd geworden tot einde 1914. Hot deshetreffonde decreet van den gouverneur was dienzelfden morgen op de muren van de stad aangeplakt. STERFGEVAL De eerw. heer Ivarel-Lodowijk Bauwens, oud-pastoor van Herdersem, is te St. Niko lais overleden. Hij was aldaar geboren den 21 Juli 1848 en gaf zijn ontslag als pastoor te Herdersera, den 30 Juni 1910. Worden benoemd tot Komman deur der Leopoldsorde de kolonels J. Goulurioaux, kommandant van liet 8° linieregiment en J. Jacques, idem van het 12® iinieregement, ata fa dj unlet. Officiers der Leopoldsorde. Do majoors A. Lemercier, van het 1® regiment Ianciers, stafadjunktj A. Tilkens, van het 1* regiment artillerie, idem. en C. Cartuyvels de Gol- laert, (Ecuyer) van het 1® regiment Ianciers. Ridders der Leopoldsorde De kapiteins- commandanten R. Willemaers, van het 4® regiment artillerie en E. Badoux, comman dant der pionniers der 2* legerafdoeling. De luitenants G. Tilmant, der compagnie pionniers der 2° legerafdeeling en E. Pulinx, van het 1® regiment Ianciers. De onderluitenant H.Devraede, van het 4° regiment artillerie. De onder-luitenant betaalmeester, E. de Jongh Dewvngaert, van liet 7° linie. De adjunkt genepsheeren, G. Gennotte, gehecht aan het 3° linie en P. Godennp, ge hecht aan de 4® legerafdeeling. De soldaat F. Bochoux. Worden benoemd lot ridders der Orde vat Leopold II de adjudant Schmitz, leerling der militaire school Binamo de eerste ser geant Pollet en de soldaat Berge, van hot 7® linie de eerste opperwachtmeester Leys van het 4® regiment artillerie de wachtmeesters Mergenaire en Van Delft, van het 1® regim. Ianciers do brigadier Claes, van het 1° rog. Ianciers de sergeant Boivyn, van hot 2® i. en de soldaat Peetors, der compagnie mitrail leurs Hotchkiss. Bepalingen voor het verkeer over de gren zen In de richting van en naar Nederland In het gebied van het leger. 1° Het overschrijden der Belgisch-Neder- landsche grens is geoorloofd slechts op do wegen KEMZEKE HULST. ZELZATE SAS-VAN-GENT. WATERVLIET-YZEN DYKE. Op de Spoorwegen Over DE KLINGE-ZELZATE WATER VLIET. Op het Kanaal. Over ZELZATE. 2. Alle andere straten en wegen zijn ver boden. Het straat- en scheepvaartverkeer is ge oorloofd over de grens van 8 ure 's morgens (Duitsche uur)tot het intreden der duisternis. 3. Degreus mag in de richting van Neder land slechts met een reisbiljet door eene Duitsche militaire overheid verstrekt over schreden worden. Het biljet moot aan de kontrool onderzocht en gestempeld worden- Personen die uit Nederland naar België toe willen moeten in hel bezit zijn van papie ren voor hun persoon, die door het bestuur van hunne woonplaats of door den konsul van I un land eigenhandig ondorteekend, vau ambtswege gestempeld en van eene fotogra fie voorzien moeten zijn. Deze papieren moeten de reden der reis vermelden. Voor de doorreis in België, van de grens of voor de terugreis naar Nederland is echter een reisbiljet van een Duitsch militair be stuur noodzakelijk. 4. Het in- en uitvoeren van wapenen en ontploffingsmiddelen is verboden. Slechts doode duiven mogen ingevoerd worden. Het in-en uitvoeren van dagbladen, als handelsbedrijf is slechts met bijzonder be wijs van wege eene Duitscho militaire over heid geoorloofd. 5 De reizigers mogen geene brieven die te bestellen zijn, briefkaarten- of schriftelijke berichten in welke vorm het ook zij over de grens meenemen. Daarentegen is het mee nemen toegelaten van dagbladen in enkele exemplaren geoorloofd. Deze moeten echter open, en ongevraagd aan de kontrool ver toond worden. 6. Overtredingen aan bovengemelde be palingen, worden volgens de krijgswet ge straft alwie afsluitingen van wegen te niet doet of langs ongeoorloofde wegen de grens tracht te overschrijden loopt gevaar dat er dadelijk op hem geschoten wordt. 7- Voor de beschadigingen of vernielingen van atsluitingen van wegen zijn de dichlsbij gelegen gemeenten verantwoordelijk.

De Volksstem | 1914 | | pagina 1