EELOSSGHE GEKWETSTEN Voor ö8 Belgische geïnlerneerdeR Os geïnterneerde Belgischs soldaten Buurtspoorwegen De treindiensten Kerkelijk MeuW§ BEKENDMAKING BERICHT Bericlit Bekendmaking'. - b Volgende gekwetste Belgische soldaten zijn uit do verschillige Gentscha verpleeg- zalen naar Engeland overgebracht. Ambulancie, Maïsstraat. Baslaens Ferdinand, 7 1., St Joost ten Noode; Bourgeois Jan, 31. Molenbeek; Bur- rion Jules, 2 gren. Brussel; Buytaert Karei, 1 j. te v. Geul; Lanneels Louis, 7 1. Bruss.; Deboes Leopold, 1 carab. Bos'.; Demaot, 11 1. Rolselaer; Dorsche Frans,0 1. Borgerhou'; Dovrceso Edm. 3j. te v. Bon Secours; De Winter Julien, 211. Assobrouck; Dadel Max, serg. 21 1. Oostende; Enben Isidoor, 3 art'. Luik; Fauconnier Kamiel, 3 1. Charleroi; Fallart Justin, 13 1. Luik; Garstemans Cl. 2 carab. fort., Antwerpen; Crofii Ernest, aerg. 2 j. to v. St Truiden; Hemmer Julien, IS brig. art. Bergen; Laficu Arlli. 2 carab. Flc-urus; Lebrun Jan, Hans. Brussel; Longé Frans, 1 carab. Hal; Lenders Pieter, 14 1. 1° serg. Luik; Potters Georges, 7 1. Cruy- boko; Roynaerts Th. 14 1. Landen; Rievot Frans, 7 1.' Brussel; Smots Frans, 3 carab. Gheel; Van Boen Jozef, 5 1. Antwerpen; Van do Veldo Jozef, 1 gren. Brussel; Van de Waele Karei, 7 1. Elsene; Van Hecke Gast. 251. Antwerpen; Van Oevelon Emiel, G 1. sorg. Anlwt-rpen; Van Put Paul, Gl. Ber- chem; VeltensEdm. 1 carab. Aarschot; Vor- lieust Omer, 22 1. Mouscroen; Vetters Aug. 6 linio, llalen. TE HAP-ÖERW2JK Volgende medodeeling verscheen dezer da gen in verschillige dagbladen Aan het Nederlandsche Volk l w Ruim tien duizend mannen van het Bel gische leger bevinden zich thans als geïnter neerden in onze gemeente. Meer dan honderd hunner, officieren, zijn in do stad zelve, in de hotels of bij particulieren gehuisvest, doch de ovorige mannen, onderofficieren en soldateri, zullen binnenkort allen in liet gemeenschap pelijke barakkenkamp verzamold zijn. Volen dezer mannen, voor korten tijd nog flinke, rustige burgers in hun land, zijn dooi den wreeden oorlog onderdo wapenen geroe pen. Voor eon overmachtigen vijand uitgewe ken binnen onze landpalen, zijn zij thans tot volledigo werkloosheid gedoemd; ver verwij derd van huis en haard, vrouw, kinderen en ouders, in een beperkte ruimte opgesloten. Kan men zich een ongelukkiger toestand denkon Onderhen bevinden zich ontwikkelden en onontwikkelden, studenten, kunstenaars, kooplieden, handwerklieden, arbeiders, enz. Ingenomon met hun lot, vormde zich liier eeno plaatselijke afdoeiing van liet Centraal Comiteit, en nam de hoofdleiding op zich van con achttal Commissiën, elk met een bepaald onderdeel belast. Gezamenlijk beoogen deze aan de geïnter neerden ontspanning on afleiding te vorsehaf- fen, maar ook om hun gelegenheid te geven, zich verder te ontwikkelen, of om, door t gevon van cursussen, zoowel practische als theoretische, hun vakkennis te vermeerderen. Zoodoende zullen de geïnterneerden, naden oorlog in vorwoesto streken teruggekeerd, beter in staat zijn den strijd om 't bestaan te voeren, eon strijd dio volen hunner dos te zwaarder zal vallen, naarmate zij meer ver- ïoron zullen hebben, meer van hun vroeger bezit beroofd zullen zijn. De ontspanning en afloiding zal bestaan uit openlucht-en uit kamerspelen. Onze Af doeiing krijgt do beschikking over twee kan tionen, waarvan elk 4000 zitplaatsen zal be vatten; eeno hulpkerk, waar ook de voor drachten in klein auditorium zullen kunnen worden gehouden; eu een studieplaats, tevens bibliotheek. Do openluchtspelen omvatten voetbal, 'tennis, kaatsspel, gymnastische oefeningen cn dergelijke. Onder de kamerspelen rekent men scher men, biljart, dam-, schaak-, reservi-, kaart en andere spelen. Uit do geïnterneerden zelf wordt een tooncolgezolschap gevormd, waaraan acteurs van naam zullen deelnemen; voorts een mu ziekgezelschap, harmonie of zoo mogelijk een philharmonisck orkest. Ook een mannenkoor is ill wording. Wotenschappelijke mannen onder de go- interneorden hebben zich bereid verklaard, tot liet lioudon van wetenschappelijke en po- pulairo voordrachten; andero tot het geven van practische en theoretische leergangen, die do kennis van den vakman vergrooten of diens blik verruimen. Mede wordt voor aan vangsonderwijs gezorgd voor minder ontwik- kolden. Tevens wordt reeds getracht goede lectuur to bokomen. Voor eon en ander zijn noodig muziekin strumenten, eon piauo, een vleugel, een harmonium, gereedschappen, een cinemato- graaf, spelen, boeken, enz. enz. enz. Voor onze Afdeelingis er nog een groot bezwaar bovendien te overwinnen. De stad ligt bijna drio kwartier van het Interneerings- kamp verwijderd.Om deledon der Commissiën en do cvontuëelo gasten onder de geïiiterneer- do Officieren naar hot Kamp te vervoeren en wocr terug, zijn geschikte vervoermiddelen b. v. groote auto's noodig. Dat alles kost voel geld, en hoewel onz«» wil zoer good is, zouden wij 't bovensta^,K]e onmogelijk kunnen ten uitvoer bren^i^ wan neer wij geen hulp van buiten kregen, zoowel geldelijke 0.19 materieel©. öóldelijko hulp ia ófis <>oor tussehonkomst van hot Algemeen Comiteit tot Ontwikke ling on Ontspanning van de geïnterneerden in Nederland reeds van Regeeringswego toe gezegd. Waar een klein land evenwel zwaar ge bukt gaat onder de gevolgen van den grooten worstelstrijd der machtigo naburen, moet natuurlijk door do Rogocring met grooto om- aichtighoid worden te werk gegaan, en mogen zekere grenzen niet worden ovorschreden. k Daarom meent do Afdeoling Harderwijk 2ich ook tot het publiek te mogen wenden, en wij doen dit in het vollo vertrouwen, dat men ons helpen zal oin het lot der Belgische geïn terneerden in ons midden to verzachten. Alles wat voor dit doel gozonden wordt, zal goed gobruikt, doelmatig aangewend worden. liet zal er toe bijdragen, om, ook in latere tijd, vele door de oorlogsomstandigheden van alles beroofdo Belgen, in botoren staat to brengen. Geldzendingen worden ingewacht aan hot adres van onzen Ponningmeester-Ontvanger den hoor J. II. Staal, ovorige zendingen aan een onzer (adres Commandant Interueerings Depot, Harderwijk). Wij danken de Pers bij voorbaat voor do aandacht, die zij aan onsjistreven door opne ming dezer regelen wel mocht willen wijdon on daardoor duizendon zal doen bereikon, die het ons niet mogelijk zou zijn langs anderen weg tot hulp op to wekken. M. G. J. KEMPERS, Majoor dor Art. b. d. Burgemeester van Harderwijk, Voorz. L. VAN EDVELD, Wethouder. J. II. STAAL, Inspecteur der Dir. Bel., Invoorr. en Acc., Penningm. Ontv. Mr, W. H. GESNER-VAN DER IVOORT, Gomeonteontv., Penningm. uitgaven. Dr. J. P. MELLEMA, Arts, Chirurg, aan het Piusgeslicht, Secretaris. Harderwijk, 28 Nov. 1914. Moge het stroven van liet Harderwijksch Comiteit door do andere interneeringskomi- teiten nagevolgd worden en goed onthaal vinden, den dank derBelgon ware hen eeuwig toegezegdI 1 KOLLA.ND Voor inlichtingen betreffende gein terneor den wende men zich tot het Informatiebureau van hetRoode Kruis, Lange Voorhout, 6, to 's Gravenhage. Te Kampen. Sanders Michel, sergeant, G linie Smot Alfons, 7 linie Simons Henri, 3 jagers Seret Eugeen, 2 linie Scholtisen Osc., 6 linie Solrux Jules, genie Sfock Guil., 4 vestingregiment Sclmversteger Georges, idem Scohier Gustaaf, onderluitenant, 5 linie Scarceriaux Lod., onderluitenant, 3 jagers Sovonants Firmin, 5 linie Simons Jules, kapitein, 22 linio Servais Gaston, 5 linie Servais Jozef 14 liiiio Sterckx Eu geen, genie, Sluydls Jan, idem Stoenbrugge Arthur, 4 vesliiigregimentStroobandts Pie ter, 27 linie Smet Jules, 5 linie Syen Jan, 8 vestingrogiment Stoudor Maurice, 26 linie Smels Maximiliaan, genio. Tliys Jan, 12 linie Thomas Karei, 25 li nie T'hulles Ernest, 4 artillerie Tauvenag Jozef, vestingartillerie Thomas Eugeen, 5 vestingregiment Tommetyn Emiel, 4 id.; Thibaut Jozef, 12 idem Thomas Victor, plaatsarlillerie Thirion Isidoor, vrijwilli- gér, genie Thirion Emiel, genio Thomas sen René, 26 linie Tops Louis, 12 vesting rogiment Taquin Constant, 5 linio, The- rasse Camiol, 2 gidsen Trappeniers Fran cois, 5 linie Taragola Prosper, plaatsarlil lerie Tiels August, 2 linie Thibaut Henri, 9 linie Temmerman Amand, G linie Tliie- lemans Jan, idem Thomard Henri, 5 linie Thirion Alfred, 11 linio Timmermans Jan, 2 linie Teeuwis Henri, kaporaal, 11 linie Trent^ssoaux Richard, 5 linie Tourneur Frans, 14 linie Toubeaut Victor, vesting artillerie Timmerman Frans, artillerie Theraces Leopold, 12 linie Tack Jeroom, 11 linie; Thirionet Jules, 5 vestingregimenl Tambuyser Jan, 7 vestingregiment; Tac- quet Karei, 4 vestingregiment Tombeur Jules, idem Trostman Gustaaf, grenadier Tionpont Pieter, G iinie Tilman Gamiel, 5 linio Troisfontaine Herman, 26 linie. Uylterbooven Karol, 26 linie Uylter- haeglio Clement, genie Uyttondaeln Pie ter, plaatsartillerie Urbain Leonicas, 5 linie. Van Sielegem, adjudant, gendarm Ver- scbaeve Joris, sergeant, 3 linie Verswyvol Alfons, 2 kompagnie, vervoerdienst Van dèn Keybus Leop., idem idem Van der Wildt Victor, 3 linio Verstrepen Eugeen, genie; Van O verschelde P., 3 jager3 te voet; Van L'ooy Jozef, jager te voet Van Kers- bulck Jozof, kuatarlillerie Van Laot Jan, 3 vestingregimont Van Gucht Camiel, 24 vestingbatterijVan Parys Alois, idom idem; Van Ootegbcm Jules, 22 vestingbatterij Vlaeminck Aloïs, 6 regiment vestingartille rie Van Ronselo Karei, idem Van Clap- dorp Gustaaf, 26 linie Van den Eynde Ca- simier, vervoerdienst Van Outryvo Emiel, genio Van der Pleyn Louis, kaporaal, Verleyen Pieter, 2 jagers te voet Van der Eycken Frans, 4 vestingartillerie Van den Weyngaert Aloïs, 9 linie Vermeir Karol 9 linie Van don Bosch Pieter, vestingsartille rie Vermeire Leopold, 12 linie Voorhof Pieter, 12 linie Van Eetvelde Gustaaf, 5 linie Van Camp Antoon, 7 linie Verdonck Louis, 12 linieVan Breedam Jules, 24 batterij artillerie Voorpyls Leon, 11 linie Van Rompaye, genie Vilain Emiel, 6 linie; Veys Antoine, 3 linie Van der Wuyne Al fons, 5 linio Van Damme Edward, vesting artillerie Yan Kiel Alfons, 26 linie Van dor Haegen Ilöfforé, 5 linie Van Roy Jo zof, 26 iinio Von don Broeck Fredorik, 4 vesliiigregiment Van Rapenbusch Albert, idem Van Maldercn Pielor, idem Van Kerkhoven Jan, 26 linio Van Ginderdeuren August, 12 vostingregiment Van Kork- voorde Henri, idem Vercammen Jean, id. Vandermondo Masc., 1 gidson Vanwinckol, Louis, genie Van Hout Jean, vrijwilliger Van Daole Ilenri; kustgeschut Van Acker Georges, idom Van Ryssen Arm., gonie Van do Roost Jean, idem Volckaert Jozef, 26 linie Van den Bemden Jacob, 5 linie Van den Broeck Jozef, 6 linio Vervlooson Jozef, idem V^rmandol Louis, 4 vestingre gimont Van Vrackem Jules, genio Van Hecke Arthur, 6 linio Van Hamino Frans, idem VeocUman Jules, 3 linio Van Gram borgen, Jan, idem Verpoorton "Frans, 11 linio Van Damme Ernest, 12 linie Van Espen Jan, idem j Van Tangeloo August, DE VOLKSSTEM gonio Verstraete Jules, 7 linie Van Nuler Jozef, 26 linie Vergaert Aviel, idem Van Hertbrugge Edm., 6 linie Van Dooren Em., 11 linie Vorlieyen Guillaume, idem Van Campenollo Camiel, ordonnancebalaljon Van Houverbeko Albert, 25 linio; Van de Putte Georges, 6 jagers Verschore Louis, 26 linio Verspoet Henri, 5 artillerie Van de Wattyne Gustaaf, vestingartillerie Van den Broeck Emiel,1 artillerie Van den Broeck August, idem Vonnèche Georges, grenadier. Van Erek Frans, 5 linie Van Geer Remi 6 linio Vermerh A'nloon, 4 linieVan Damme All'ons, idem Van Wezemaele Ju les, idem Van Leliëndal Felix, idem Van Mcdegael Pieter, belegartillerie Van Ame- ron Frits, kap., 7 linie Van Rymenam Pascal, 4 linie Van Langenhoven Jan; 1 gidsen Van do Walle Remy, 6 veslingr.; Van de Meerssche Artli. 1 lansiers; Van Zwol Leop ,26 veslingbatterij Van Bulck Pieter, 6 linie Vassére Valere, 3 vesting- reg. Van Duffel Victor. 26 linie Van der Gaoten Jan, 4 vestingreg. Van Overbergo Pieter, 4 belegartillorie Van Gorp Jan, 5 linio Verbruggen (4yriel, 26 linio Vallez Arthur, 12 vestiugregimentVan Heupen Denis, 4 belogbatlerfj Van Diest Louis, ge nio Veldeman Emiel, id Vighoble Jules, 26 linie Van den Bos André, genio Van der Haegeu Jan, 8 linie Van dor Heydon Jozof, 3 artillerie Van den Busch Arthur, id Van den Berghe Karei, 12 linio Van do Moortel Oscar, vestingsartillerio Ver- viers Leon, id Van Konhoof Pierre, 12 li nie; Van Gootgem Florimond, 26 linie; Van den Bogaert Maurice, genie Van Temsclie Pierre, idem Van Remoortete, vestidgsar- tillerie Van der Gholen Desire, 12 linie Van Dyck Frans, idem Verreydt Francois, idem Van Sugningen Desire, 6 linie Van Thielen Alois, bolegartillerie Van der Lin den Jan, 26 linie Vrancken Ferdinand, ar- tilleriedopot Verhaegen Henri, 26 liyie Van Francken Marc, 4 linie Van Vaeren- bergli Nikolaas, 26 linie Verreyser Emiel, genie Vanderkelon Charles, vervoerkorps Van Ayon Charles, vestingartillerie Van Impe Karel, idem Van Moldors Frans, id Voorspools Louis, plaatsartillerie Van PaomelLeon, artillerie Van Nieuwenhove Jules, 2jagers Van Paemel Reilft, id; Vanmorgen Joz., vestingsartillerie Vanlia- vere Jules, idem Vanleugenhaeghe, idem Van Ovorwerlt Maurits, vestingastillei'ie Vanussen Kamiel, 5 linie Vrancken Ernest idem Vandooron Jan, 5 linie Victor Pie ter, idem Verbiest Victor, 6 linie Verbe- ke Edmond, idem Vuyls Jules, idem Van Sina Gerard, idem Van Genechten Jozef, idem Van den Eedo Pieter, idem Van Gyt Gustaaf, 1 bereden batterij Van Col- slerey Alfons, 8 batterij. Van den Broeck Emiel, 18 batterij Van Lysebeck Bonoit, 1 kustgeschut; Vercautp- ron Carlos, 7 linie- Van den Vore Jozef, 6 linie; Van der Spiegel Jan, idem Ver beek Gustaaf, 10 linie; Vorstraeten Florent, 2 jagers; Van Necker Jeroom, idem; Yau dor Meersch Victor,' 2 linie; Van Turnhout Arthur, gronadier Van Uytvanck Louis, 5 linie; Van der Plancken Kamiel 2 linie; Van den Branden Louis, idem Van Mol Jozef, idom; Van den Bogaert Henri, idem; Van Pulteghem Raymond, idem; VanSteen- beeck Ilenri, 5 linie Van Nuffel Désiré, 2 linio Van de Velde Adolf, idem Van Hemelryck Jan, 4 artillerie Vorhaege Leo, 11 linie Van Haver Theoflel, idom Ver- meorsch Seraflen, 6 linie; Verelosen Jozef, idom Veys Valere, 3 jagers Verreyken Karel, gronadier; Van "Weltoren Jan, 7 linie; Valssier Georges, 11 linie; Vanderpern Hen. 5 linie; Viergo Willem, pontennier Van de Ste8ne Optat, onderlnitenant 4 linie; Ver- cruysse, Aimé, bulpgeneesbeer 2 legoraf- deoling; Van Raemdonck Leon, hulpapolhe- ker, idem; Van Gysel Maurice, 5 linie; Van Iloet René, 6 linie Verliulst Jozef, 5 linie; Vindevogel Henri, idem Valgaeren Frans, kaporaal 4 vestingregiment Van Cutsem Gustaaf, 5 linio Varrasso Ernost, 12 ves tiugregiment Van Nieuwonhuizen Servais, 5 vesliiigregiment Van Meenen Gustaaf, 1 vostingregiment; Vaes Jozef, genie. Van dor Haegen Frans, 4 vestingr.; Van dor Haeghen Kemi, 12 vestingr,; Vervroe gen Michel, 51.; Van Aclcem H, 12 linie Vaillant Ernest, leap, genie Verstraoten K. 7 vestingr.; Vertentin Aug. 271.; Vertentin Alf. 7 vestingr.; Vertentin Raimond, 12 vestingr.; Van don Teden Jules, 26 1.; Van Cautor Frans, gen.; Van der Cauwen Klem. id.; Vermeerscg J. id.; Van Gennecken Joz. 5 L; Vandaele René, 4 vestingart.; Van der Slagmolen Jan, id.; Van Aerden Karel, id.; Van Hemelryck Pieter, id.; Van Braeckel Jan, id.; Van Acker Victor, 11 vostingr.; Van HoveEugoen, vestingart.;Vandermoten Ernest, kap. 4 vestingr.; Van der Brande J. 26 1.; Voosler Alois, 4 vestingregiment. Wils Constant, 4 1. (versterking). Wilio- motte Joseph, 4 belegeringsart.; Waulter G. 3 vestingr.; Wils Henri, 5 1.; Wuyts Jozef, 5 1.; Wybauw Will. 5 1.; Wauters Herm. genie; Warzce Alfons, 7 vestingr.; Wal- graeve Fern. 26 1.;Wagner Maurice, 7 vest. Wilkens Jan-Bapt. 11 id.; Wegria Guil. 14 id.; Wauters Jean, id.; Warnar Desideer 12 1.; Wesomael Frans, verv.; Wellens Alf. 6 1.;' Walgraaf Arthur, kap. 1 landers.; WenantsAng. 121.; Wuyts Leonard-Fran. 261.; Warichet Em. kap. verv.; Willenbu- cherGuil. 5 1.; Wosk Gust. 3 vestingr.; Wyns Jean, 7 1.; Willoms Prosper, 4 vost.; Wilmaerls Ph. 3 art.; Willoms Paul, 8 vi\; Waucquiez Ernest, 5 1.; Wauters Louis, tromp, vestingart.;Walscliaerts Jan,vesting art.; Wauters Jan; plaafsart.; Weckliourzen Jan'6 1.; Willems Amant, serj. 11 l.Warny Jozof, 14 1.; Wilmotte Leonard, id. Wilmot Vital, 5 1.; Wery Aug. 3 j. Wauters Ant. 5 L; Wynant Frans, 2 1. Xhrouet Julien, 5 linie. Yonzé Guillaumo, 2 gidsen. Lijn Gent- O.ostackei'-Saffelaere-Lokeren Vertrek to Gent-Heirnisse om 9 en 1 ure, aankomst te Lokeren om 10,10 en 2,40 ure. Vertrek te St-Amandsberg (Gomoentehuis) om 9,11; 13 en 16,50 ure. Aankomst te Loke ren om 10,40; 2,40 on 0,05 ure. Lijn Ilamme-Ternsche-Zioijndrecht De treinen rijden niet. Lijn Gent-Loochristi Vertrek te Gent-Heirnisse om 8,13 en 15,23 ure. Aankomst te Loochristy om 10.50 en 16,06 ure. Vertrek te St-Amaudsberg (demeenteliuis) om6,42; 8,25; 10,24; 12,15; 13,51; 15,35 en 16,55 ure. Aankomst te Loochristy om 7,11; 9; 10,59; 12,50; 14,21; 16,06; on 17,59 ure. Terug uit Loochristy om 5,36, 7,16; 9,10; 11,21; 13; 14,28 en 16,14 ure. Lijn Gent- Wetteren-IIamme Vertrek te Gent (Ilcirnisse) om Cj 8,48; 11,38 en 14,10 ure. Aankomst te Hamme om S,14; 11,13; 13,55 en 16,28 ure. Terug naar Hamme ora 8,45; 11,35 en 14,30 ure. Lijn Overmcire-LoJicren Den Woensdag de vofgende treinen rijden Vertrek te Calcken om 5,50 ure. Vertrek te Overmeire om 0,01 en 7,27 ure. Aankomst te Lolceren om 6,30 en 7,58 ure. Terug naar Lokeren om 6,40 on 10,30 ure. Lijn Hamme-MoerzcJic-Baesrode Votrek te Hamme om 7,25 en 8,30 ure. Terug naar Baesrode om 7,55; 8,55 en.n,37 ure. Lj7i Gent-Mcirelbe7ie Vertrek van Gent-Zuid om 5,50 en 7 verders alle halve uren tot 8 ure 's avonds. Lijn Gcnt-Somergcm- Ursel Vertrek teGent-Rabot om 7; 8,30; 10; 11,30; 13; 14,30 en 16 ure. Vertrek naar Ursel om 8,05; 9,35; 11,05; 12,35; 14,05; 15,35; 17,05 uro. Terug naar Ursel om 8,17 ure; verders allo 90 minuten tot 17,17. Verbindingslijn Gent-IIerzelc- Geeraerds bergen-Acdst-Assche et Sottegcm Vertrek van GenT-Zuid naarHerzele, Steen- huyze, Goeraerdsbergon, Aalst, Assclie en Sottegem, om 8; 11; 13,30 en 16,30 ure. Deze laatste tram gaat niet tot Herzelo. Do trams van 8 en 11 ure rijden tot Assche (Brussel). De reizigei'9 van Sottegem, wachten te Moirelbeko den tram voor Ilerzele en veran deren van tram te St-Lievens-lIautem, waar zij don tram nemen' voor Sottegem. De reizigers voor Aalst en Brussel verande ren van tram te St-Lievens-IIautem, uitgeno men deze die de trams van 8 en 11 uro nemen Men zal wel doen; juiste inlichtingen te vragen aan do bedienden. Assche ligt op on geveer 5 kilometers afstand van Berchem Sinto Agatha waar eon elektrieko tram naar Brussel-Beurs loopt. De trams to Ursel geveu aansluiting voor de trams naar Eekloo. Te Brussel loopen al do elektrieke trams en aide buurtspoorwegen, uitgenomen die van Brussel Ninove en Brussol-Edingen, die we niet vermeld zien. Van Brussel kan men dus nog al gemakke lijk, mits korte voetreizen, al de gemeenten van Brabant beroikon. Men kan te Leuven komen met den elok- trieken tram te nemen naar Tervuren, daar den stoomtram naar Leuven, waar men een tram vindt naar Diest. Men vei'gelo niet zich te voorzien van een Duitsch paspoort als men eeno reis onder neemt, want hot is zoer moeilijk te weten waar de étappen boginnon of eindigon, en zonder paspoort mag men buiten zijne étap pe niet gaan. Ziehier de vertrekuren der verschillige trei nen, die van heden af zullen rijden 1. Brussel-Leuven. Vertrek om 11.53 u., aank. om 12.55 u. Vertrek uit Leuven om 4.11 u. aan komst to Brussel om 5.11. 2. Brüssel-(Noord)-Doornijk. Vertrek 9.52 u., aankomst 12.45 u. Vertrek uit Doornijk 9.08 u., aankomst te Brussel 1.41 n. 3. Brussel-(Zuid)-Bergen. Vertrek om 6.17 u., aankomst om 9.06 u.Vertrekuit Bergen om 12.14 u. aankomst te Brussel om 2.46 u. 4. Brussel-(L.-\V.)-Kortrijk. Vertrek om 11 u. aankomst om 3.14 Vertrek uit Kortrijk 3.51 u. aankomst te Brussel om S.07 u. 5. Kortrijk-Rijsscl. Vertrek om 4.59 u. aank. om 7.19 u. Terug om 11.46 u. aankomst te Kort rijk om 2.06 u. 6. Brussel (L.-W.)-Namen. Vertrek om 12.50 u. aankomst om 3.50 u. Vertrek uit Namen om 5.30 u. aankomst te Brussel om 8.27 u. 7. Namen-Luxemburg. Vertrek om 5.*26 u. aankomst om 3.15 u. Terug om 6.37 u. aankomst te Namen om 4.20 u. 8. Leuven-Charleroi. Vertrok om 12.16 ure, aankomst om 3.31 u. Vertrek om 3.30 u. aank. te Leuven om 7.20 u. 9. Brussel-(L.W.)-Genl-St-Pieters. Vertrek om 10.47 u. aankomst om 2.09 u. Terug om 4.18 u. aankomst om 7.39 u. te Brussel. 10. 's Gravenbrakel-Gent-St-Fieters. Vertrek om 11.18 u. aankomst om 2.38 u. Terug om 4.35 u., aankomst te 's Gravenbrakel om 7.45. ure. Do reizigers moeten een uur voor het vertrek der treinen in de statie zijn, voor het nazicht van dé passc-port, dat zij moeten bezitten. Het valt daarenboven op' te merken dat men zich moet inlichten over de bijkomende inlichtin gen, om toegang te hebben tot den trein en het Belgisch u. niet te verwarren met het Duitsch u. 5 DECEMBER 1914 Kerk van St Ma^tinus, Aalst Zondag 6 December wprdt gevierd de fees£* dag der II. Barbara. Te 4 ure (Belgische uur) Lof en Sermoen. Dijnsdag 8 December, Feestdag der Onbe vlekte Ontvangenis. De eerste Mis te 6 ure. Verders de II. Goddelijke Diensten gelijk op do Zondagen. Te 4 ure (Belgische uur) Lof eu Roozenkrans tot sluiting der Novene. Woensdag 9 December, te 6 1/2 ure (Belgi sche uur) Generale Berechting voor de zieken der St Martensparocliie. De geloovigen zijn vurig verzocht het II. Sakrament te verge zellen. Alle voorwerpen, welke door personen uit de Duitsche of vijandelijke legers in huizen of hoe- ven werden achtergelaten, moeten door de eige- 1 naars verzameld en op de diclitstbijgelegen door Duitsche troepen bezette plaats tot op den 1 De- cember worden afgegeven. De Etappen-Inspektcur, Baron von SECKENDORFF Generaalleutenant. Gent, den 23 November 1914. 1. De Duitsche Overheid beveelt dat de Hotel houders en Logeerbazen gehouden zijn, de naam en adres der vreemdelingen, welke bij hen ver nachten, BIJ hunne aankomst, op de Duitsche Kammandantur, GrooteMarkt, bekend te maken. In geval van nalatigheid, zal het Hotel of Lo- gement gesloten worden. 2. Het koffiehuis vanM. Ghysbreelit, Albrechtj-i Liénartstraat alhier, is door de Duitsche Over-' hcid gesloten geworden, omdat het na den vast-, gestclden tijd, 't zij 9 uur 's avonds, werd open bevonden. Dit dicne tot verwittiging voor de koffiehuis- houders. Aalst, 30 November 1914. De d.d. Burgemeester, J. VAN DEN BERGH. De Duitsche overheid maakt bekend aan winkeliers en handelaars, dat zo verplicht zijn de Duitsche munt en bankbiljetten te aanvaarden tegen 1,25 fr. het mark. Dege nen die daaraan zouden weigeren te voldoen zullen streng gestraft en hunne huizen ge sloten worden. De d.d. Burgemeester, J. VAN DEN BERGH. Bepalingen voor het verkeer over de gren zen in de richting van en naar Nederland in het gebied van het leger. 1° Het overschrijden der Belgiscli-Neder- landscho grens is geoorloofd slechts op do wegen KEMZEKE-HULST. ZELZ ATE-SAS-VAN-GENT. WATER VLIET-YZENDYKE. Op de Spoorwegen Over DE KLINGE-ZELZATE WATER-. VLIET. Op het Kanaal. Over ZELZATE. 2. Alle andere straten en wegen zijn ver boden. Het straat- en scheepvaartverkeer is ge oorloofd over de grens van 8 ure 's morgens (Duilsche uur)tot het intreden der duisternis 3. De grens mag ia de richting van Neder land slechts met een reisbiljet door eem Duitsche militaire overheid verstrekt over schreden worden; Hel bifjet moet aan de kontrool onderzocht en gestempeld worden* Personen die uit Nederland naar Belgit toe willen moeten in het bezit zijn van papie ren voor hun persoon, die door het bestuui van hunne woonplaats of door den konsu van hun land eigenhandig ondorteekend, var ambtswege gestempeld en van een© fotogra fie voorzien moeten zijn. Deze papieren moeten de reden der rei: vermelden. Voor de doorreis in België, van do gren: of voor de terugreis naar Nederland is echter een reisbiljet van een Duitsch militair be stuur noodzakelijk. 4. Het in-en uitvoeren van wapenen ei ontplofiing8middelen is verboden. Slechts doode duiven mogen ïngevoert worden. Het in- en uitvoeren van dagbladen, al: handelsbedrijf is slechts met bijzonder be wijs van wege eene Duitscho militaire over heid geoorloofd. 5 De reizigers mogen geene brieven die tfl bestellen zijn, briefkaarten öf schriftelijke berichten in welke vorm het ook zij over d( grens meenemen. Daarentegen is het mee nemen toegelaten van dagbladen in enkeh exemplaren geoorloofd. Deze moeten echter open, en ongevraagd aan de kontrool ver toond worden. 6. Overtredingen aan bovengemelde be palingen, worden volgens de krijgswet ge straft ahvie afsluitingen van wegen te nie doet of langs ongeoorloofde wegen de gren tracht te overschrijden loopt gevaar dat e dadelijk op hem geschoten wordt. 7. Voor de beschadigingen of vernielingei van afsluitingen van wegen zijn do dichtsbi gelegen gomoenleu verantwoordelijk. MEKMÏREN. Gouden ring (cheval iière) geteekend J. G. Goede belooning aai terugbrenger ten bnreele dezer.

De Volksstem | 1914 | | pagina 2