Oorlogsberichten België ee den H. Stoel Een oproer in hst kamp van Zeist BEKENDMAKING De strijd in Belgis en Frankrijk Op het Oostelijk vechtterrein De Oostenrijkse!;-Semseitö oorieg TwMgsSe Jaargang n' 24K 3 CENTIEMEN HEX NUMMER Dinsdag 8 December IS 14 ID A. Gr IB X-. D Bestuurder: J. VAN NUFPEE-DE OENDT. Is Eslgië in oorlog met Turkye Het Belgisch leger in Vlaanderen Voor de Belgen. In de loopgraven In de ambulancie ALLERLEI Voor de Belgische vluchtelingen Ministers Van de Vyvere en Berryer Het Kerstfeest der Fransche soldaten Het einde van den oorlog. Het Belgisch spoorwegmateriaal. Ce gondvGortbrengst in Rusland. Militaire maatregelen in Holland. ABONNEMENTEN Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle p03tbureelen van bet land. 1° UITSjUf, 4 li. 's JWflds 0 0 1UIT6AAF, 7 u. 's avonds 0 Pour loate Ia pubücité commerciale et financière du jpurnal, s'adresser excltJstfoment a l'Agence Réclame Godts, 2, Place de la Bourse, Bruxelles. BUREELEN TE BRUSSEL I TEAALST Mé GODTS, 2, Beupspiaals, 2 TV. 9Kerkstraat, i Telefoon A 3299 Telefoon 114 AANKONDIGINGEN KI. aanlr. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 Sport (per regel) fr. 1,49 3rbladz. (de regel) fr. 1,00 I Gemengd nieuws per regel fr. 2,00 4e btadz. (de regel) fr.0,30 I Recbl.herstell. (per regel) <r. 2,8® Pmanc. aan kou. (per regel)fr. 2,08 Overlijden (per regel) fr. 2,0® Commerciale en financieels aankondigingen zich uitsluitelijk to wenden Agence Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. ETAPPEN INSPECTION Gekt, 6 December 1914. Langsheen de baan Gent-Schellebelle-Aalat rijn einde November, tweemaal Telegraaf- ©n Telefoonleidingen afgoan.8den geworden. De daders zijn niet gevonden. Daar de feiten voorgevallen zijn op bet grondgebied Scliellebell©, is deze gemeente door het •pperbevel des legers tot eene boete van 60,000 franken veroordeeld. Deze dient tot bekendmaking. Dc chef der Zivilvericaltung Regiarungsrat von Keudell. Baron d'Erp, gezant van België bij Sen II. Sloel beeft aan zijne Heilig heid Paus BanediktusXV zijne nieuwe geloofsbrieven aangeboden. Bij bet aanbieden dier brieven her- •l'iniiertio bij aan den H.Vader hoezeer liet Belgische volle aan den II. Sloel gehecht is. België,voegde bij erbij isgrnoten deels verwoest maar in zijne onmete lijke rouw vergeet het den H. Stoel niet, en toekomend jaar zal bet zijne hulde op stoffelijke wijze aanbieden. In zijn antwoord zegde onder andere 3e Paus Gij hebt gewag gemaakt van gehechtheid van België aan den II. Stool, maar gij hebt vergeten te Spreken van de toewijding welke de edele familie d'Erp len allen tijde aan het Pausdom heeft betuigd. Wij vergeten ook niet dat een der uwen zijn bloed voor onze zaak heeft vergoten. Wij zijn droevig getroffen door de rampen van uw Vaderland dat zoo toegedaan is aan de katholieke kerk en wij drukken den wensck dat zoo spoedig mogelijk aan deze rampspoe den eon einde kome.» Hierbij kan gevoegd worden dat baron d'Erp onlangs eenen schoonen uitslag beeft bekomen. Hij leekende er namelijk verzet tegen aan dat de katholieke Ruthenen van Lemberg on Galicië, door de Russen die bet land veroverd hadden zouden aanzien on behandeld worden als ortliodoksche, dat is schisma tieke Russen. Hat verzet bad voor gevolg dat 't Russisch Gouvernement hem, langs diplomatiekon weg liet weten, dat het do Rulhenon volkomen vrij liet, Roomsch Katholiek te blij ven. Er is gezegd en geschreven geweest dat België den oorlog heeft verklaard aan Turkye, maar dat is onjuist, en liet schijnt wel dat die oorlogsverklaring niet zal ge daan worden, indien zich geene onverwach te verwikkelingen voordoen. Do Belgen die in Turkye waren zijn niet uitgedreven, gelijk de Franschen, de Engelschen en de Russen. Zij mogen in Turkye blijven of er uit vertrekken. Do diplomatische betrekkingen tusschen het Belgisch en liet Turkscli Gouvernement zijn echter afgebroken. Zoodra de oorlog uitgebroken is tusschen Turkye en do Mogendheden der Drievoudige Verstandhouding, in de eerste week x3n "November, heeft de Belgische gezant Kon- sta n tin opel verlaten met zijn personeel en de beroepskonsuls, de zorg der bewaking van de Belgische belangen overlatende aan den gezant der Vereenigde-Staten. De Turkscke gezant bij het Belgisch Gouvernement is insgelijks uit Le Havre vertrokken de Hollands olie gezant heeft zich gelast met de belangen der Turken in. Franeohe bron. PARIJS, 4 December (Reuter). Officieel. Geene bijzondere berichten over den lin kervleugel. Aan den rechteroever der Moezel, hebben wij Les Menils en Signal Dozon bezet. In de Vogezen hebben onze troepen ten zuiden van het dorp aan den pas van Bonhomrae, Tête de Faux veroverd, waardoor de bergkam,die daar de grens vormt, wordt beheerscht en waar do Duitachers een waarnemingspost hadden. In Elzas is bet station Burnhaupt, ten Zuid-Oosten van Thann bezet, en nestelen wij ons op de lijn Aspach-Burnhoupt. PARIJS, 4 December. (Reuter). Officieel. In België werd een hevig bombardement gericht legen Nieuwpoort en het Zuiden van Ieperen. De overstroomingen ten Zuiden ▼an Diksmuiden breiden zich meer en meer uit. Tusschon de Leie en de Somme werden ook Aimoulette gebombardeerd. Op de lijn Somrae-Aisne-Ghampagne, is alles kalm. In de Argonnen zijn verscheidene aanval len van den vijand afgeslagen. Wij gingen wat vooruit. In Woëvre is de Duitsche artil lerie zeer aan 't werk, doch de uitslagen zijn onbeduidend. In Lorreinen en in de Vogezen, niets bij zonders te vermelden. SSuitsclie bron. BERLIJN, 5 December. (Wolff).Officieel© mododeeling van het groot hoofdkwartier Op bet Westelijk oorlogsterrein zijn aan vallen van de Franschen op onze troepen in Vlaanderen bij herhaling afgeslageu.evenals in de slreek ten Noord-Westen van Altkirch (Elzas), waar de Franschen merkelijke ver liezen hebben geleden. BERLIJN, 5 December. (Officieel). De keizer heeft de Oostenrijksche troepen welke in den omtrek van Czenstochowa strijden, bezocht. BERLIJN, 5 December. (Officieel). De bergkam van Aspach, welke door de Franschen is bezet, werd door onze troe pen vrijwillig verlaten. Het is eene posilte. zonder belang. De vlakte van Aspach is nog steeds door de Duitschors bezet. BERLIJN,~5 December. (Officieel). Gisteren worden Fransche aanvallen in Vlaanderen en ten Zuiden van Mets afge slagen. Nabij La Bassêe, in het Argonnenwoud en ten Zuid-Westen van Altkirch vorderden onze troepen. Mazurische meren is de toestand gunstig. Wij namen er zoo wat 1200 gevangen. Russische bron. PETROGRAD, 4 December. (Pet. Tel. Ag.) Mededeeling van den grooten genera- len staf De gevechten rond Lowicz duren voort. Aanzienlijke vijandelijke strijdkrachten, voornamelijk bestaande uit troepen welke in November van liet Westel ijke Duitsche front zijn overgebracht, openden gisteren in de streek Lutomiersk-Sczerzow, ten westen van Lodz, bet offensief. Aan het overige gedeelte van het front, op den linkeroever van den Weiclisel, zijn geen veranderingen van beteekönis te mel den. Oeetenrijksebe bron, WEENEN, 5 December. (Officieel). In Servië gaan vij vooruit. Belgrado ia nu geheel bezet. Gisteren maakten wij nog 300 krijgagevangenen Ten Westen en Zuid-Westen van Arand- jelowatzbood de vijend hevigen tegenstand, doch ten slott^konden wij toch vooruit. Het officieel Fransch orgaan Bulletin des Armées, geeft ais volgt de rol weder van het Belgisch leger, in den strijd rond den Yzer Op 30 Septe&.ber begon hot beleg van Antwerpen en op 9 Oktober viel die plaats. De 11 kwam liet Belgisch leger, versterkt door de Fransche marinesoldaten en het En- gelsch korps Rawhnson, tusschen Oostende, Diksmuide en Tbourout aan. Van den 12 tot don 15 Oktober, hield het Belgisch leger daar stand. Don 14 's avonds, betrok het de lijn langs den Yzer, 't is te zeggen, van Nieuw poort naar Diksmuide. ••Te Diksmuide bielden zich de Fransche mariniers en de Belgen sloegen op 17 alle Duitsche aanvallen af. Op 18 Oktober verlo ren de Belgen echter Keyera en op 27 Ok tober betrokken de Belgen de spoorbaan Nieuw poort'-Diksmuide. Ramscapelle werd een oogenblik verloren, doch de Franschen kwamen ter hulp en Ramscapelle werd heroverd. Het gros van het Belgisch leger, dat een afgebroken strijd drie maanden lang had volgehouden, werd nai hervormd tusschon de spoorbaan en den steenweg Veurne-Pope- ringe, (erwrjl de artillerie en verscheidene andere regimenten, in eerste lijn naast de Franschen streden. De brigade Meiser onderscheidde zich daar op. bijzondere wijze; vooral te Diks muide en de opperbevelhebber der vorbo iden legers gelaste generaal Foch te Calais, aan generaal Meiser die van uitputting ziek ge vallen was, de kraag van commandeur van bet eerelegioen to gaan dragen. Weinige dagen later waren de zes Bel gische legerafdeelingen wederom vaardig, om hunne plaats le hernemen en naast hunne bondgenooten opnieuw den strijd aan le van gen. Het stoomschip Terschelling is uit New- York te Rotterdam aangekomen met eene lading, door de American Commission for relief in Belgium aangekocht voor de Bel gen in België. Do lading bestaat uit 6,419,520 Engelscbe ponden gestorte tarwe, 1,578,192 Engclsche ponden gestorte maïs, 5956 zakteen boonen wegende 852,862 Engelsche ponden, en 300 kisten spek, wegende 240,600 Engelscbe ponden, te samen ongeveer 4000 ton. Met do lossing is aangevangen.en de verscheping naar België volgt zoo spoedig mogelijk. Het stoomschip Denctoell is Vrijdag met 60,000 zakken Karachitarwe, te zamen on geveer 6000 ton, te Falmouth door de Ame rican Cominiasiou aangekocht voor België. V Fransch soldaat schrijft aan zijn PETROGRAD. 5 December. (Reuter). De Czaar is op het terrein der krijgsver richtingen toegekomen. De werkzaamheden rond Cralcau bepalen zich thans bij gevechten rond de loopgraven. Wij moeten ons een doortocht banen, over wegen welke bij middel van pindraad ver sperd waren, en in ondermijnde loopgraven. De koude is zeer hevig en bereikt 15 gra den onder 0. Alhoewel Wieliczka op 12 kilometers af stand van Crakau ligt, zijn do buitenste ver sterkingen dezer plaats slechts op 5 1/2 kim. van Wieliczka gelegen, öostenrijkscbe V EENEN, 5 December. (Officieel). In do Karpathen, ten Wis van Galicië en in Zuid-Polen was gislorcn alles kalm. De strijd in Noord-Polen duurt voort. Een vader Wij hebben het ir. de loopgraven niet al te koud, omdat wij niot veel "tijd hebben er te slapen of koude te krijgen. Wij spelen er dikwijls met de kaarten. Gisteren werden op eenige meters afstand van mij eeu korporaal gedood on drie man gekwetst, door een obus, die daar ongenoodigd aanlandde. Het Is een aardig leven. Waar wij ons draaien af keeren, altijd kogels en ontploffende houwitsers. Wij letten daar niet veel op, 't is alsof er vliegen rond ons dwarrelen. Zulks belet toch niet, dat wij gedurig gevaar loopen er te blijven liggon. Verleden nacht hadden wij rust achter de frontlijnen. Daar de Duitschors de statie hadden aan- gevallenlegden wij ons gansch gekleed te slapen.. Wij dachten niet eens aan het ge vaar. Alhoewel de aarde beeft, ten gevolge van den regen der obussen, slapen wij rustig door. Eergisteren was liet bier schoon. Een vastliggende luchtbal ging op langs onzen kant en een andere bij de Duitschers. Van weerskanten was bet nu eene prijsschieting om den vijandelijken luchtbal neer to halen. ïntusschen zweefden ook vier Fransche en twee Duitsche vliegtoestellen in de lucht. Een dezer nachten moest ik met vier mannen op patroelje. Wij waren zoowat halfwege de Duitsche loopgraven, toen de Duitschers ons bemerkten en begonnen te vuren. Wij kropen alle vijf in een put en eeu tiur lang regende het obussen en kogels in onze nabijheid. Wij kwamen er evenwel toch heelhuids van af en keerden naar het kamp terug. Onze kapitein kon zijn oogen niet ge- looven toen hij ons zag en zegde Tiens l zijt gij niet dood. Wij moesten ons be dwingen om niet in een schaterlach te schie ten, En nu nog iets. Een dag of drie ge-, leden, was een kalf op wandel nabij onze loopgraven. Daar kalfsgebraad niet te ver smaden is trok ik met een kameraad achter het beestje. Ik greep het bij den staart, doch het kalf trok mij mede, recht naar de Duit sche loopgrachten. Mijn kameraad grijpt mij bij de beenen, en het kalf trekt ons nu bei den mede. 't Was een aardig tooneel. Achter ons lachten de andere soldaten dat ze schok ten, terwijl de Duitschers die waarschnlijk zelf goesting hadden naar kalfvleesch, be gonnen te schieten om ons te doen lossen. Niettegenstaande bet kalf koppig was als een muilezei, geraakte bet toch uitgeput en nu konden wij het achteruit slepen, naar onze loopgraven. Wij hebben het daar ge slacht en gebraden en met onzen groep op gepeuzeld. 't Was lekker I I Wij vernemen uit Holland, dat een oproer is losgebroken in bet kamp der Bel gische geïnterneerden te Zeist en dat zulks ongelukkiglijk het leven gekost heeft aan 10 man, terwijl er 27 gekwetst werden. Ziehier eenige bijzondorheden over dit betreurenswaardig voorval. Een viertal geïnterneerden hadden zich eene burgerkleedij aangeschaft, en wilden met hunne vrouw uitgaan. Een Belgisch gedarm, die als opzichter en bewaker dienst deed, bemerkte zulks en verwittigde de overheden. Spoedig namen de andere geïnterneerden de partij dergerien die wilden uitgaan, en zoo ontstond een lievig gedrang. De wachten werden overrompeld, de elektrieke kabels doorgehakt, de kantien verbrijzeld enz. De wachten, na verscheidene schoten in de lucht gelost te hebben, schoten in de muiters met het gevolg dat er 7 dooden vielen en een dertigtal gekwetsten waarvan er later nog drie overleden. Slechts dan kon de kalmte hersteld wor den. Onnoodig le zeggen, dat de Belgische geïnterneerde dit geval meest betreuren, daar het ongetwijfeld voortspruit uit een misverstand en een te begrijpen opgewon denheid. Het parket van Utrecht heeft een onder zoek gedaan over het drama. Men verzekert dat de andere geïnterneer den, Engelschen en Duitschers, niet beter behandeld worden dan de Belgen. De Engel schen hebben reeds twee loodsen in brand gestoken, terwijl reeds verscheidene Duit sche officieren, alsook een Belgisch officier, de bewakers verschalkt hebben en er van doorgetrokken zijn. t Is te hopen, dat een grondig onderzoek, de noodige maatregelen zal doon treffen, om zulke betreurenswaardige voorvallen te voorkomen. heb ik eindelooze rijen gekwetsten, officiere* en soldaten zien voorbijgaan, allen geligk lijdend, en helaas ook dikwijls ten doode gekwetst. In de kleine kamer onzer ambulancie wachtten zij hunne beurt af, zonder klagea. Zij wachten, tot het snijmes van den heel meester hun vleescli doorkerft. Dag en nacht, in der haast schrijf ik da intredenden op. Dan spring ik over de draag- berren, om een arm of een been dat men aaa 't afsnijden is te gaan vasthouden Telkens zie ik vragend naar den heel meester. Een blik, een fronsen der wenk- brouwen en ik heb verstaan dat het met dett gekwetste gedaan is. Dan buig ik mij over den gekwetste oa terwijl de ziekenverplegers en de brancar diers hunne muts afnemen, maak ik het Teeken des Kruises en bid voor de zielerust van den stervende. Christus heeft den eeuwi gen vrede beloofd aan alle menscben van goeden wil, aan alle martelaren... En dat alles geschied midden in het af grijselijk rumoer der geweeren, der kanon nen. der mitrailjeuzen, der fluitende kogels1 en der ontploffende houwitsers. «Doch sinds drie maanden l.ooren wij niola anders en wij verleenen er geene aandacht meer aan. 't Is slechts wanneer een Duitsche houwitser wat al te dicht bij ons ontploft en de ruilen onzer kamer aan stukken deet vlie gen, dat wij eene koude rilling door merg ea been voelen dringen. - Wij bedwingen echter onze zenuwen en een sekond later is het vergeten 1 I Een priester, die voor don oorlog leer meester was in eene rijke familie en thans als aalmoezenier in eene ambulancie dienst doet, heeft uit het Nauw van Kales oen brief gezonden aan de moeder zijner leerlingen. Wij nemen uit dut schrijven volgend roerend tafereel Zondag laatst werd te Amsterdam een dar der Belgische vluchtelingen gehouden. Eene groep Amsterdamsche jonge doch ters boden er prachtvolle krawatspelden te koop. verbeeldende eene vluchtelinge, met een kindje aan de hand. De inzamelaarsters genoten het beste ont haal en brachten samen zoowal 60,000 fr. in de kas van het Algem. Vluchtelingencomiteit. Onzen besten dank aan de inzamelaarsters en aan de milde gevers. de twee Belgische ministers, de eerste van financiën en de tweede van binnenlandsoha zaken, hebben le Londen eene samenkomst gehad met den eersten Engelschen minister, den kanselier der schatkist en den Engel schen minister van binnenlandsche zaken. Het voornaamste doel van die samenkomat was de middelen opsporen om de ellende te lenigen der miljoenen Belgen die in Belgié gebleven zijn. Al de leerlingen der Fransche scholen, zullsn minstens tien centiemen storten in handen van een lcomiteit, dat zich zal gelas ten, aan iedere Fransche soldaat, ter gele genheid van Kerstmis eene provisie tabak en chocolade te zenden. t Zal voorwaar een goed Kerstgeschenk zijn. Reeds vele voorspellingen over het eindn van den oorlog zijn gedaan geworden. Thans komt men weer met eene nieuwe voor den dag, welke zou gedaan zijn door den Itali- aaiisclien graaf Ugo Baschieri. Deze zegt dat de vrede zal geteekoud worden op 27 April 1915. Volgens de Itatiaansche bladen verdient deze graaf eenige aandacht, omdat hij ïq Oogst 1906 verscheidene dagen op voorhand wist te zeggen, dat den 16 Oogst Santiago- du-Chili door eene aardbeving zou verwoest orden, hetgeen werkelijk gebeurde.... Het grootste deel van het Belgisch Spoor wegmateriaal is in veiligheid, in Frankrijk. Van onze 4700lokomolieven, zijn er meer dun 4000 in frankrijk, alsook een over groot getal waggons. Al het materiaal is over do verschillige Fransche spoorwegen verdeeld, alwaar thans ook 3000 Belgisch© spoorwegbedienden en 250 Belgische tele- g alisten aan 't werk zijn. De Russische heeft beslist, in ge meen/aam overleg goud my neigen aars de hoeveelheid der guwrfwnwtltreugst iu het keizerrijk ie ve.imeerderen, «elke tot heden omtrent 30.000 pouds per jaar nodroeg. De Bank van het kei/.orryk tai, in kredietbiljet- ten, twintigduizend roe: els per poud op dati goud voorschieten. Uit Amsterdam wordt gemold dat de regee-» ring voor den In rekruten van 1915 ouder üo \\a,- .->•*. •••jpou die anders slechts in üo hei tsfc werden opgeroepen. Het Hollaudsch leger zal op dta. v Mevrouw, in de laatste veertien dagen, wijze met 40'000 man versterkt worden.

De Volksstem | 1914 | | pagina 1