Os Provincieraden floriogsJjèricliteii lef Geld en ds Oeriei Os strijd in Boip en Frankrijk Twintigste jaargang nr 25 i Woensdag I-December 1914 VOOR DE RIJKEN DE TOESTAND Ven het Oostelijk Veciiiterein Oe opstand in Zuid-Afrika Z. H, do Paus en ds wapenstilstand op Kerstdag Koningin Elisabeth De Fransclie reseering te Parijs. 3 CENTIEMEN HET NUMMER DE VOLKSSTEM ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. I' UITGAAF, 4 u. 's mmJs 0 0 T UITGAAF, 7's avonds 0 Pour toute la publicité commerciale et financière du journal, s'adresser exclusivement k l'Agence Réclame Godts, 2, Place da la Bourse, Bruxelies. AANKONDIGINGEN BUREELEN TE BRUSSEL I TEAALST LL GODTS, 2, Beursaluts, 3 IrV. OKerkiatraat, 11. Telefoon A 329a Telefoon 114 Bestuurder: J. VAN NUFFEL-DB OENDT. KI. aank. (1 tot 4kl. reg.) fr, 0,60 3® bladz. (de regel) fr. 1,00 •4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (perregol)fr. 2,00 Sport (per regel) fr. 1,(30 Gemengd nieuws per regel fr. t,0ó Recht.herstoll. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commerciale en financieels aankondigingen zich uitsluitelijk te wenden: Agence Réclame Godts, 2, Boursplaats, Brussel. Het sneeuwt, het vriest, de wind zit noord, Traag, droevig gaan de dagen voort Bij mist of zonneschijn De ellende sluipt door deur en raam, Men kruipt bedroefd en bevend saam Waar 't arme menschen zijn Gij, die nu zit aan warmen haard, Eu u geen lekk'ro spijzen spaart, De armen die gij weet, Gun hen een blokje van uw hout, De spijzen die gij derven woudt, Een kleed met weinig sleot I Het is zoo droevig nu te gaan Met dungesleten kleedron aan Als zoo de noordwind bijt; Des avonds als ge uw leden strekt Maai' onvoldoend' te zijn gedekt, De felle vorst ten spijt Het doet zoo'n pijn de weduwvrouw, Verlaten in haar leed en rouw Wanneer zij ongevoed Haar kindren moot zien slapen gaan, "En, hongrig 's morgens op gestaan, Hun 't brood weer weigren moeVJj Weet. 't is zoo zalig wel te doen 1 In huiskens waar ellenden woên Te gaan uit medelij Wis zegt u God voor zulk een daad Als gij voor Hem in 't Oordeel staat Komt aan mijn rechterzij Fons Van de Maele. Sommigen zeggen, dat de oorlog niet voorzien was en dat hij als een donderslag is losgeborston. Hel is evenwel van gisteren niet, dat do grooteoorlogvoerende mogend heden hunne voorzorgen namen door hun geldvoorraad steeds meer en meer te vorgrooten. Ziehier wat er gedaan werd. Frankrijk. In Juni 1913 kon do Bank van Frankrijk 3 miljard ter be schikking van liet gouvernement stel len. Volgens Je bilan der hank, was er op 12 Juni 1913 in kas de som van 3,935,007,885,49. Do te ontvangen effekten bijgere- kend, kwam men tot .een totaal van 5,489.927,789 fr. 17. Op 1 Oogst 1914 was het totaal reeds geklommen tot 7,140.,799,317,23 irank waarvan 4,706,674,306,63 fr. inkas en de rost in betaalbare effekten. Daarbij moest dan ook nog de oorlog- schat gerekend worden, sn 't is moeilijk te bepalen, hoeveel deze be draagt. Rusland. De büitèngjewone en ge wone uitgaven voor leger en vloot, beliepen in 1912 er, 1913 voor het leger 563,044,496 -en- 635,713,992 roebels voor de vlctot' 159,245,970 en 230,374,400 roebels: Er was dus voor beide machten eens merkelijke vermeerdering. Men beeft berekend, dat Rusland gedprende de laalste^es jaren onge veer 11 miljard 158 miljoen beeft uit gegeven voor de nationale verdedi ging. Van den anderen kant Beschikte Rusland over zeer. gemakkelijke mid delen om geld te slaan, en volgens M.1, Davydoff, bestuurder van bet Russi-: sche staatskrediet, mochten er nog) voor een miljard bankbrieljes meer' uitgegeven worden, dan er reeds in omloop waren. Engeland. In Januari 1914 kon de Engelsche Bank eens som van 35 mil joen pond sterling ter beschikking van bet gouvernement stellen. Sinds dan werd er gewerkt, om het beschikbare nog te vermeerderen en volgens den bilan van 29 Juli 1914 bad de bank dan 81,996,599 pond sterling beschik baar. De Joints Stock Bank kon minstens over eene gelijke som beschikken, daar ook zij baren goudvoorraad op aan zienlijke wijze bad vermeerderd. Duitschland. In 1913 boliep do oorlogsbegrooting tot. i miljard 700 miljoen. Er was editor eene voortdu rende vermeerdering voorzien voor de jaren 1914 en 1915. In den laatsten trimester 1913, bad de Reichsbank ongeveer 500 miljoen goud ingevoerd, terwijl zij voor 120 miljoen mark bankbriefjes uitgaf. Op 7 November 1913 was er in goud be schikbaar 1,481,828,000 mark. De oorlogscbat der Juliustburm be droeg naar men vermoedt 200 miljoen mark. Uit deze cijfers tan men dus makkelijk opmaken, dat de grooto Europeescbe magendbeden, op alles voorbereid waren. De algemeene gouverneur van België, baron von Bissing, heeft op de muren van Brussel een besluit doen aanplakken datum 10 December en behelzende de vol- ende bepalingen Art. 1. De Provincieraden der Belgisbhe provinciën, worden hij deze voor Zaterdag 19 December 1914, om 12 ure 's middags (Duilsche tijd), in de hoofdsteden dor pro vinciën in buitengewone zittijd samengeroe pen. Art. 2. Deze buitengewone zittingen zul len slechts door het «Gesetzund Verordnings- blatt» officieel bullet ij n der wetten en beslui ten voor hot bezette Belgische grondgebied aangekondigd worden. Art. 3. De raadsleden zullen door de Be stendige afvaardigingen tot de zitting opge roepen worden. De Bestendige deputatie zal oen barer lo den aanduiden, die de zitting van den raad zal openen en sluiten. De zitting zal geopend en gesloten worden in naam van het alge meen Duitsch Keizerlijk gouvernement. Art. 4. De zittijd zal niet langer dan een dag duren. De zittijd zal geheim wezen. Het eenig voorwerp aan de dagorde, waar over alleen ook de Raad zal beraadslagen, Do wijze van kwijting der oorlogsbelas ting aan het Belgisch volk opgelegd Art. 5. De beraadslaging zal geldig zijn, onaangezien het getal aanwezige leden.» Ziehier eenige inlichtingen over de oorlogsbelasting welke de Duitschers aan België, dus van de negen provinciën eischon: De bevolking van België moet eene oor log sbelasting betalen, 40 miljoen frank per maand beloopendo. Die som zal maande lijks moeten betaald worden en zulks gedu rende een jaar. De betaling dier grooto som is ten laste der negen provinciën die solidair verantwoor delijke schuldenaars verklaard worden, dus het systeem van dos noods een voor allen, allen voor een. De twee eerste maandelijksche betalingen zullen moeten geschieden ten laatste den 15 januari de volgende maandelijksche stor tingen ten laatste den 10 van elke maand, n de kas van het veldlegor van het Alge meen Keizerlijk Gouvernement te Brussel. In geval de provinciën zouden moeten overgaan tot het uitgeven van obligatiën, ten einde zich de noodige gelden aan te schaf fen, zal de vorm efi het bedrag dier titels vastgesield worden dopr den Algemeenen Keizerlijken Komraissaris voor de Banken in België. X>e strijd rond Krakau duurt ook voort. Het tijdelijk succes der Oostenrijkers in Servië is plots gekeerd. De Oostenrijksche mededeeliagen verklaren zelf, dat zij op aanzienlijke Servische strijdmachten ge stooten zijn en gedwongen waren terug te wijken. De strijd tusschen de Turken, Russen en de Engelschen in Turksch Azië, den Kau kasus en rond Egypte begint slechts. Daar kan niets over gezegd wordon.Wat de oorlog op zee betreft, d^ar heeft het Duitsch smal deel, dat eenige dagen*geleden er in gelukt was vorscheidene Engelsche schepen buiten strijd te zetten op de kusten van Chili,het nu erg te verduren gehad. Slechts een kleine kruiser, de «Dresden» kon ontsnappen en wordt achtervolgd. Daarmede zijn meest al de Duitsche oorlogsbodems nu huiten strijd, vermits het gros der Duitsche vloot werke loos moet blijven. Het bijzonderste deel van den oorlog is dus te velde en meer en meer wordt het dui delijk, dat de strijd lang zal duren en zal eindigen ten voordeeie van hem die het: angst uithoudt. Alle Europeescbe legers hebben tot hier toe reeds bewijzen gegeven van grenzelooze moed, hardnekkigheid, enl. Men zal zich dus overtuigen, dat nu nog moer als in het verbaden, de zege niet zal behaald worden door dezen die het vurigst zijn in den strijd, doch door hen wier geest drift gesteund is door de taaiste hardnek kigheid. (La Belgiqur). In de streek van Atrecht werden artille- riegeveohten geleverd. In den omtrek van Tracy-le-Val hebben wij een vijandelijke1 batterij ten zwijgen gebracht. In de streek van Juvincourt, op 5 kilometers noordelijk van Berry-au-Bac, heeft onze artillerie met zeer goed gevolg vijf vijandelijke batterijen beschoten. In Argonne hebben wij over een afstand van ongeveer 30 meters verscheidene onzeri loopgraven vooruitgeschoven en twee aan vallen der Duitschers afgeslagen. In de streek van Varennes was het Duitsche zware geschut erg in de weer, maar zonder succes. Hetzelfde was het geval op de Maasheuvels. In het Leprêtrebosch zijn wij meer en meer blijven vooruitgaan. Wij hebben het wegen-, kruispunt «Père Hilarion in beeit genomen? en de mitrailleurs op don vijand buit ge-t maakt. Op het Oostelijk gevechtsterrein, fn Polen, duurt de strijd ook hevig voort. De Duitsche en Russische officieele berichten zijn nagenoeg dezelfde. Beiden melden da- gelijksche vorderingen,buitgemaakte kanon- noii en genomen krijgsgevangenon. BmbSscSiS hlB933. AALST DuitscheKommandantur) 15 De cember 1914. Hevige Fransche aanvallen tegen onze stellingen tusschen de Maas en de Vogezen werden gemakkelijk afgeslagen. Voor liet ovorige is zoowel van het Weste lijk oorlogsterrein als van Oost-Pruisen en Zuid-Polen niets belangrijke te melden. In Noord-Polen gaan onze aanvallen steeds vooruit. Over de Russische en Fransche aanvallen dient het volgende bemerkt te worden Uit Petrograd werd op 11-12 dezer offi cieel medegedeeld dat ten oosten van Kra kau de Russische aanvallen voortgezet wer den en dat zij Duitsche kanonnen en machine geweren, alsook 2000 gevangenen genomen hadden. In werkelijkheid word geen enkel Duitsch kanon noch machinegeweer, noch soldaat genomen. Volgens berichten uit Parijs op 12-12, zou ten Noord-Oosten van Vailly eene Duitsche batterij vernietigd zijn en ten Westen van Vigneules twee Duitsche batte rijen verstrooid zijn. Integendeel word een Fransch blokhuis in de lucht gejaagd. Deze vermeldingen zijn bewezen. BERLIJN, 12 December. (Wolff.) Offi cieel wordt uit het groote hoofdkwartier ge meld In Vlaanderen doden gisteren do Franseben een aanval in de richting Ooste lijk van Langemark. Zij werden terugge slagen en verloren ongeveer 200 dooden, 340 gevangenen. Onze artillerie beschoot de statie van Iepe ren, om de vijandelijke troepenbeweging te beletten. Bij Arras maakten wij vorderingen. In de streek Souain-Perlhes deden de Franschen opnieuw aanvallen, zonder bijval. In hot Argonnenwoud poogden de Fran- /schen na wekenlangen passie ven tegenstand benige aanvallen te doen, die echter overal igemakkelijk werden afgeslagen. J De Duitsche troepen namen opnieuw een (belangrijk Fransch steunpunt, door mijnen Ho doen ontspringen. De Franschen leden ernstige verliezen aan gesneuvelden en onder het puin begraven troepen. Bovendien wer den 200 man gevangen genomen. Bij Apremont, ten zuid-oosten van St- Mibiel, werden herhaalde heftige Fransche aanvallen afgeslagon, evenals in de Vogee- zen, in de streek westelijk van Markirch. Fransche toron. Het Fransche gezantschap te 's Graven- hage deelt het volgende mede over de krijgs verrichtingen, onder dagteekening van heden Do vijand hoeft gisteren eenige bedrijvig heid betoond. In de streek van Yperen heeft hij verscheidene aanvallen tegen onze linies ondernomen; drie dezer aanvallen worden volkomen afgeslagen. Ten zuiden van Thann hebben wij het sta tion van Aspach in b9zit genomen en hebben wij ons genesteld langs den spoorweg, ioi verbinding met de troepen van Belfort. In den loop dezer verschillende krijgsver richtingen hebben wij vele gevangenen ge maakt, den vijand belangrijke verliezen too- gobracht, terwijl onze verliezen onbeduidend zijn. Bacitsclae bron. BERLIJN, 12 December. (Wolff). Bericht uit het groote hoofdkwartier. Bij de jongste gevechten om het bezit van Lodz heeft deze stad zeer weinig geleden. In eenige voorsteden en fabrieken buiten de stad is eenige sc-hade aangericht, de binnen stad echter is bijna totaal gespaard gebleven. Het Grand Hotel waar het op het oogenblik zeer druk is, werd niet beschadigd en de elektrische tram loopt weer geregeld als in vredestijd. BERLIJN, 12 December. (Wolff.) Offici eel wordt uit het groote hoofdkwartier ge meld Aan de Oost-Pruisische grens wierp onze ruiterij de Russische ruiterij terug; 35G Rus sen werden gevangen genomen. Ton zuiden van den Weichsel en in Noord- Polen werden onze werkingen voortgezet. In Zuid-Polon werden Russische aanval len door de Oostenrijksch-Hongaarsclio en Duitsche troepen afgeslagen. Öosfcsnpajkscfoe brosi. WEENEN, 12 December. (Officieel). Ondanks de moeilijkheden welke het berg achtig terrein medebrengt, gaan onze troe pen in dö Karpathen nog steeds vooruit. Wij maakten in de verschillige gevechten 2000 krijgsgevangenen. De bergpassen ten Wes ten van Lupkow zijn opnieuw in onze han den. Ten zuiden der lijnGorlios-Grybow-Novo- Sandec is eengroote slag aan gang.De strijd duurt voort in het Westen van Galicie. Ver scheidene Russische aanvallen werden door onze artillerie gebroken. De toestand in Polen blijft onveranderd. De troepen welkePrzemys) bezetten, hebben bij hun laatsten uitval f700 Russen krijgsge vangen genomen en 18 mitrailjeuzen buit gemaakt. Russische bipoit. PETROGRADE, 12 December. (P.T. A.) De groote generale staf deelt mede In de richting van Mlava werd gedurende den nacht en den dag van 10 dezer een krachtige aanval der Duitschers met succes afgeslagen. Onze troepen zijn op hunne beurt tot het of fensief overgegaan en vervolgen de vijande lijke kolommen, die op sommige plaatsen in wanorde terugtrekken. In de streek benoorden Lowitsj is de vij and in den nacht van Woensdag op Donder dag en den daarop volgenden dag overge gaan tot hevige aanvallen, die wij echter afsloegen, waarbij wij den Duitschers zware verliezen toebrachten. Gedurende dien tijd hebben de Russische troepen in het geheel zeven aanvallen afge slagen, waarbij sommige onzer legerafdee- lingen den vijand soms lieten naderen tot op zeer geringen afstand en hem dan door een moorddadig vuur op den vlucht joegen. In de streek ton Zuiden van Krakau heb ben wij op 10 dezer, terwijl wij ons welge slaagd offensief, ondanks den hardnekkiger! tegenstand van den vijand, volhielden. Op andere punten vati het front, zijn geene feitelijke wijzigingen voorgekomen. Do Engelsche legatie te 's Gravenhage bericht De gouverneur-generaal van Zuid-Afrika meldt de opstand is thans feitelijk geëin digd. Enkele kleine groepen opstandelingen zijn nog in hot veld. Gisteren gaf Wesseii zich teSerfontein over met 1200man. In het geheel zijn ongeveer 7000 opstan delingen gevangen genomen. De krijgsver richtingen werden met zeer geringen verlie zen voor de Unie troepen ten einde gebracht. Wy hebben gemeld dat Z. H. de Paus aaa de staatshoofden dor oorlogvoerende landen zou gevraagd hebben, om, op Kerstdag, 1914* verjaardag der geboorte van Kristus, wapen stilstand te houden. Wij hebben ook gemeld dat Rusland gewei gerd had aan dat verzoek te voldoen. Omdewille der waarheidsliefde moeten wij nochtans zeggen datergeen spraak is geweest van een rechtstreoksch verzoek. Z. II. de Paus had enkel zijnen staatssecre taris gelast de verschillende staatshoofden, of beter hunne ministers, te polsen. Thans lezen wij in verschillende bladen, dat in alle lauden die thans oorlog voeren, hulde wordt gebracht door bladen van alle denkwij zen, aan het edel en verheven initiatief van den Paus. Z. H. Benedictus XV, zyn edel hart latende spreken en doordrongen van den ouden, eeu wigen vrede van God, heeft aan de grooten der aarde herinnerd dat er een God, een eeu- wige God van vrede is, die hot lot van allen in handen hoeft, en tevens stelt die vraag eene daad daarvan hoog zedelyke grootheid, welke met gulden letteren in de annalen der wereldgeschiedenis zal geboekstaafd worden. Ziedaar, in korte woorden, de vleiende waardeerende beoordeeling samengevat der gezaghebbendste bladen van Europa, die on bewimpeld hulde brengen aan den Zieleuvorst van alle Roomsch Katholieken. TERUG AAN HET FRONT. Koningin Elisabeth heeft acht dagen in En geland, bij hare kinderen vertoefd. Vóór het, vertrek van Koning Joris van Engeland naar hot front, heeft de koninklijke familie Konin gin Elisabeth in volle intimiteit ontvangen. Het diner dat gegeven werd ter eere van •Koningin Elisabeth, werd bijgewoond door den hertog van Brabant, den graaf van Vlaan deren en prinses Marie-José. Woensdag laatst is Koningin Elisabeth ia Frankrijk teruggekeerd en is naar het front vertrokken by Koning Albert, alwaar zij hare plaats heeft teruggenomen by het Rood Kruis als verpleegster en troosteres der ziekeu ea gekwetsten. PARIJS, 12 December. (Reuter.) President Poincarè en de ministers zijn, ovoreenlcom- stig de eenigen tijd geleden gemaakte schik kingen, Woensdag laatst uit Bordeaux naar Parijs teruggekeerd. De eerste Fransche ministerraad werd Vrij dag morgend te Parijs gehouden, onder voor zitterschap van M. Poincarrö. Waren aanwe zig, üe heeren Millerand Semblat, minister van openbare werken Bienvenu Martin, mi nister van landbouw én Jules Guesde.

De Volksstem | 1914 | | pagina 1