QFiOgSJ Het Franscli kanon van 75 Nederland en de Oorlog Be strijd in Bsigie on Frankrijk Van Siet Oostelijk VechUsrein Frankrijk en het Vatican Twintigste jaargang nr 253 Vrijdag 18 December 1914 X3 Gr Bestuurder: J. VAN NUFFEL-DE QENDT. De Oostennjkscli - Servischs oorlog Oorlog tusschen Turkye en Rusland W DE BALKANEN DE OORLOG TER ZEE De Ganadeesche troepen. Hst rantsoen van dsn Engelsciien soldaat' Amerika versterkt ook zijne vloot. Italië en de Oorlog- Het nieuw Portngeesch ministerie Een Koningsbijeenkomst in Zweden. In het Hospitaal te Oent Ï3i ,48 8,4 6,5 3 CENTIEMEN HEX NUMMER ABONNEMENTEN Zes maanden 4 franken, Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. I' UITGAAF, 4 u. 's avonds 0 0 2' UITGAAF, 7 u. 's avonds 0 Pour loute la publlcité commerciale et financière du journal s'adresser esclusivement a l'Agence Réclame Godts, 2, Place dé la Bourse, Bruxelles. AANKONDIGINGEN BUREEUEN TE BRUSSEL I TE AALST HIa GODTS, 2, Beupspiaats, 2 IV. S, Kerlnstraat, i Telefoon A 329? Telefoon 114 KI. aank (1 tot 4kl. reg.)fr. 0,60 3e blade. (de regel) fr. 1,00 4e bladz. (de regel> fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel)fr. 2,00 Sport (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws per regel fr. 2,00 Recht.herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commerciale en finanoieele aankondigingen zich uitsluitelijk ta wenden Agence Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. Een vorstelijke gifV Daar door liet toenemend bodrag aan de ondersleuningen, die door bet Koninklijk Nationaal Steuncomiteit >02 moeten worden verleend, een blijven de versterking van de fondsen nood zakelijk is, heelt, de Koningin nog maals een gilt ter beschikking gesteld ditmaal van 100.000 gulden. Het Koninklijk Nationaal Steun comiteit 1914 heelt met groote waar deering de mededeeling ontvangen van de belangrijke gilt van de Koningin, die op zulk een krachtige wijze aan zijn financieel© beboette te gemoet komt. Deze gift is uiterst welkom, üfl dhar het Koninklijk Natioyaal Steun comiteit geenszins onbeperkt uit 's Rijks Schatkist kan putten, zooals ve len ten onrechte meeneir en ook in de verschillende persorganen is veron dersteld. Wel heeft de Regeering zich bereid verklaard, blijkens het thans bij de Sta ten-Generaal aanhangige wetsontwerp, een zeer belangrijke bij drage aan het Slcunkomiteit te geven doch waar deze toeslag, gevestigd is op het'beginsel dat uit 's Rijks schat kist hoogstens hetzelfde worde gege ven wal particulieren bijdragen, kan dezo toeslag slechts strekken om de offervaardigheid der burgerij aan te moedigen, waar deze aldus de overtui ging kan hebben dat feitelijk elke gave verdubbeld wordt. Dezer dagen zal een beschrijving liet licht zien, die een beeld geeft van hetgeen liet Kon. Nat. Steuncomiteit gedurende dë vier maanden, die se dert zijn oplichting verloopen zijn, verricht hoeft. Uit dit overzicht der werkzaamheden zal blijken hoe zeer bet getracht heeft het verkeer te be vorderen, de belangen der nijverheid to behartigen, voorzieningen te treffen lieten behoeve van "de" volksvoeding en wat door het Coniiteit'gedaan wordt tur leniging van den nood, zoowel door middel van fiuancieelo ondersteunin gen als dooi- liet verschaffen van klee ding en dekking. De geldelijke verplichtingen, die Hot Kon. Nat. Steuncomiteit reeds op sich genomen heeft en die noodzakelijk ,I»og zeer zullen toenemen, zullen dan llle naar behoorgn .kunnen vervuld 7,1 worden indien hei Nederlandsche volk I'^pet voorbeeld vuige- van 'Hare M aje- j'j steit, die het Comlteit in hët leven ge- soepen heelt en die met" groote be- langstelling zich dpgqlijfs op de hoog houdt van de werkzaamheden van Jëjiare stichting. 7,0 7. AALST, 1(3 December .1914. (Uuitgche comandantur). In hol Westen poogden de vijand op- aeuw vooruit te komen nabij Nieuwnoort. lij werd daarbij gesteund door do vloot- irlillorie. g'g Dil vuur bad echter geen uitwerksel en pe aanval werd afgeslagen. 450 Fransehen werden krijgsgevangen femaakt. Van het overige Westelijke front is niets •ijzonders te melden. Ten Westen van Senn- leim gingen wij vooruit. Aan de Oost-Pruissische lieuws. In Noord Polen duren onze aanvallen foort. Verscheidene sterke steunpunten der QelRussen werden door ons veroverd, waarbij jij 3000 krijgsgevangenon namen en |vier veitttrailjeuzen buit maakten. In Zuid-Polen wonnen wij veld samen iet onze bondgenoten. st, 17 Dec. (Duïtsche Kommandatuur). WEENEN, (Officieel). Ten gevolge 'an het aanvallend optreden onzer troepen a Wost-Galicië, werd de vijand tot wijkon [©bracht. grens mets Ook het Russische front in Zuid-Polen moest terug. Onze troepen achtervolgen hen en bereikten gisteren de lijn Juslo-Rau brot. Bij deze vervolging en in den laatiten slag, namen wij 31,000 gevangenen. Wij drongen steeds vooruit en bezetten nu de lijn Raubrot-Niepolanice-Wollronc-Nowora- danije-Pietrko. De berichten als zouden de vijandelijk' krachten vorderingen maken in het Kar- pathenwoud worden tegengesproken. Duitsche bron. BERLIJN, 14 December. (Wolff.) Offi- ciel. Uit het groote hoofdkwartier wordt heden morgend gemeld Zwakke Fransche aanvallen tegen gedeelten van onze stellin gen tusschen Maas en Vogeezen werden ge makkelijk teruggeslagen. Overigens is van het Westelijk oorlogs- tooneel niets belangrijks te melden. FVansche bron. PARIJS, 14 December. (Reuier). In de Aisnetreek is lievig geschoten, wij hebben daarop geantwoord door de loopgraven var. den vijand in wanorde te brengon. Wij zijn in Argone vooruitgegaan doordat wij er loopgraven aanlegden. In Elzas hebben wij belangrijke vorderin gen gemaakt. PARIJS, 14 December. (Reuter). Mede deeling van heden avond Tengevolge van de aanvallen, door de Franschen gedaan, hebben wij vorderingen {gemaakt langs het kanaal van Ieperen en ten Westen van Hollebeke de hevige tegen aanvallen van den vijand werden afgesla- :en. De statie van Gommorcy is Zondag op jgroolen afstand beschoten. Er werd slechts onbeduidende schade aangericht. In den Elzas werd ten Noord-Westen van Gernay een vijandelijke aanval afgeslagen. Van het overige gedeelte van liet front valt niets te vermelden. BORDEAUX, 14 Decern. (Reutor). Een Fransche aviatuur heeft een Dultsclien trein bij liet station Pagny aan de Moezel in brand geslokon. EiagelscSie be*on. LONDEN, 14 December. (Reutor). In Vlaanderen maken wij voortdurend Vorde ringen. In de streek rond Reims zijn de posiliën veel verbeterd. Onze territoriale troepen, die thans op het slagveld gekomen zijn, betoonen dat zij naast de beste troepen mogen staan. Ook zijn onze troepen vol vertrouwen. Te fas^sigge Maandag, rond 12 ure, werden uit een En-ei sell vliogmach-ien vijf bommen op de Maritime geworpen. Eon tweetal soldaten werden gekwetst. Dè hangaar van Hermans werd in stukken geslagen. Duitsche bs-ora. BERLIJN, 14 Dec. (Wolff). Officieel. Uit bel groote hoofdkwartier wordt heden morgend gemold Uit Oost-Pruisen en Zuid-Polen is niets belangrijks te melden. In Noord-Polenwordt onzeoperatie voort gezet. Oostenrijkaclie bron. WEENEN, 14 Dec. (Wolff. Officieel.) Do vervolging der Russe-i in Wost-Galicië werd voortgezet en onder kleine een groote yevecliten wonnen wij overal terrein in Noordelijke richting. Doekla is weder in onze handen. Onze over de Karpathen aanrukkende kolommen hebben gisteren en eergisteren 9,000 manschappen gevangen genomen en 10 milrailjeuzen buit gemaakt. De toestand aan bet front Rajbrot (Zuid- Oosten van Krakaw) tot ten oosten van Krakaw en in Zuid-Polen is onveranderd. Benoorden Lowilsj drongen onze bondge- nooten voort in de richting van de Beneden- Bzoera. RussiscSie bron. ST. PETERSBURG, 14 Ded. (P. T. A.) De generale staf meldt in het communiqué van 13 December, dat op geen der fronten een belangrijk gevecht werd geleverd. In de richting van Mlawa gingen wij voort de terugtrekkende Duitsche troepen voort te drijven. In bet gebied op den linkeroever van den Weichsel kwam geene verandering voor. In het gebied van de Doeklabergen dalen do Oostenrijksche kolommen de Noor delijke hellingen van de Karpathen af. Oostenrijksche bron. WEENEN,14 December,(Wolff.) Officieel wordt bericht Ons van de Drina in zuid oostelijke richting voortgezet offensief stuitte ten zuid-oosten van Waljewo op een over machtige vijandelijke legermacht en moest derhalve niet alleen opgegeven worden, maar wij zagen ons ook genoopt tot een verder gaande achterwaartsche beweging onzer sedert vele weken schitterend, maar onder zware verliezen, strijdende troepen. Daar tegenover staat achter de verovering van Belgrado. De daardoor ontstane alge meene toestand zal moeten leiden tot nieuwe besluiten en maatregelen voor de oneratiën lot verdrijving van den vijand. Reuter seint dat de Sorviëra Belgrado hebben genomen. Servische bron NISCH, 14 December. (Reuter). De Serviërs hebben na een hevig gevecht de Oostenrijkers uit Belgrado verdreven en terug de hoofdstad bezet. Turksche hrpn. KON STA NTIN OPEL15 December. (W. B.) Een bericht uit bet groote Turksche hoofdkwartier meldt Aan de grens van hot vilayet Van duren de gevechten tusschen Russisohe en Turksche troepen voor met succes voor de Turken. De Russische cavalerie deed een aanval aan de Perzische grens bij Sarai op onze cavalerie, die bij een tegenaanval de Russen uiteensloeg en verdreef. EngeBscbe Is trost. LONDEN, 15 December. De Times verneemt uit Sofia, dat veldmaarschalk von der Goltz, Zaterdag van daar naar Konstan- tinopel vertrok. In een onderhoud met een medewerker van een plaatselijk blad, ver klaarde bij dat Bulgarië bij zijn tegenwoor dige politiek zal volharden en dat Roemenië na den oorlog gebiedsuitbreiding zal krijgen. SERHIE eat BULG&RIE" De Russische gezant te Sofia heeft vol gens de Oostenrijksche Lloyd, bij het Bul- gaarscli gouvernement geprotesteerd tegen de rooftochten van Bulgaarsche benden in Oud-Servie. De gezant eischle dat Bulgarie maatregelen nam om die benden te tuch tigen. Minister Radoslawof zou echter geant woord hebben, dat deze tochten uitgelokt waren door de Serviërs en den gezant ver zocht hebben zich met zijne proteslatro naar Uskul te begeven. den invloed van Italië in de Adriatische zee zou te vreezen zijn. Verboden handel Naar aanleiding van vrienschappelijke vertoogen van do zijde- der mogendheden van de Triple Entente heeft de Italiaansche regeering te Genua strengere maatregelen genomen togen den uitvoer van handels waren, waarvan de uitvoor verboden is. Het schijnt dat van Genua op valsche vracht brieven over Zwitserland goederen naar Duitschland en Oostenrijk worden verhan deld die door een uitvoerverbod zijn getrof fen. Tegen overtreding van de hieromtrent vastgestelde bepalingen worden nu strenge straffen (gevangenis en boete) bedreigd. Engelsch koitnischip gszonken. NEW-YORK, 15 December. (Reuier). Een telegram uitGallao meldt: Het Duitsche schip Rhaftotis bracht hier aan wal de be manning van het Britscbo kolenschip North Wales, dat door den Duilschen kruiser Dres den in den grond is geboord, nadat de kolen- lading door de Duitschers in bezit was ge nomen. OTTAWA, 14 Dec. (Reuter). Officieel wordt medegedeeld, dat de werving van nog 30,000 man voor den dienst in Europa thans afgeloopen is. Een expeditiekorps zal zoo spoedig mogelijk georganiseerd worden en bestaan uit 17,000 officieren en manschappen 47G5 paarden, 5G veld- en belegeringsslak ken en 16 milrailjeazen met een artillerie park, wagens, trein enz. Wanneer het noodig mocht zijn, zullen twee brigades infanterie gereed zijn om bin nen den kortst mogelijke tijd te vertrekken. Zooals reeds medegedeeld is, moet het aantal der in oefening zijnde troepen op 50,000 man worden gebracht en de noodige aanvulling moet onmiddolijk gerekruteerd worden. De Ganadeesche troepen voor den actie ven dienst zullen dan tellen aan reeds af gezonden tEoepen ongeveer 33,000 man, troepen in garnizoen in Canada ongeveer 8000, in oefening in Canada 50,000 man. Zoodra het tweede contingent vertrokken is, zullen 17,000 man worden aangeworven, waardoor het totaal op 108,000 man wordt gebracht. Dan zullen geleidelijk na vertrek van ieder contingent nieuwe manschappen gerekru teerd worden. Een groot aantal manschappen, die gaarne bij de cavalerie zouden willen dienen, zijn beschikbaar in de westelijke provincies en uit do jongste telegrammen van deEngelsche regeering aan de Ganadeesche blijkt, dat hun diensten binnenkort aanvaard zullen worden. Ziehier wat den Engelschen soldaat dage lijks krijgt als rantsoen 1 1/2 pond versch vleesch of 1 pond be waard vleesch 1 1/4 pond brood 4 once* spek 3 oneen kaas 4 oneen hesp 3 once* suiker, 1/2 pond verscbe groenten of 2 on een gedroogde groenten; 5/8 oneen thee, koffie of cacao. Iedere soldaat krijgt daar enboven wekelijksch 2 oneen tabak of cigaretten. Wij hebben reeds verscheide malen ge schreven over de vreeselijke uitwerksel©» van don Duitschen mortier van 42. Ziehier nu volgens* eone studie van M. Houllevigne, hoe het Fransch kanon van zich houdt De schrapnels ontploffen eenige melora boven den grond en een rogen van scherve* en kogels ploft noder. Zoodra een kano» afgevuurd is,geeft depointeur een draai aan den zwong der richting en de tweede hou witser komt torecht, eenige meiers zijdelings van den eersten, aldus eene plaats beheer- schende welke door den eersten houwitser gespaard was. Er staan gewoonlijk vier kanonnen ia halven cirkel geplaatst, en daar de kanonne» tegelijkertijd werken, kan de batterij op eenige sekonden tijds eene oppervlakte vaa 200 meters lang op 150 diep schoonmaken. Daarna worden de kanons derwijze opge steld, dat zij verder dragen on zoo kunnen vier kanonnen in een halve minuut tijds, 48 houwitsers werpen, welke eone oppor- vlakte van ongeveer 8 heklaren mot scher ven en kogels bedekken. Volgens Italiaansche bladen, namelijk de Giornaled' Italia en üeSecolo, zou Frankrijk thans onderhandelingen aangeknoopt hebbe» mot den H. Stoel, ten einde de diplomatische betrekkingen te herstellen. WASHINGTON, 14 Dec. De minister van marine der Vereenigde Stalen heeft er in zijn jaarverslag op aangedrongen, tweo dreadnougths, zes torpedos, minstens acht onderzeeers en eene kanonoerboot te laten bouwen. MILAAN, 14 Doc. (W. B.) De Sole, het gezaghebbende, dagelijks verschijnende fi- nancioele en handelsblad, bespreekt de ge volgen van den oorlog voor Italië op gebied van handelspolitiek. Het blad komt daarbij tot besluit, dat de belangen van Italië niet bevorderd zouden worden door een overwin ning van Engeland en Frankrijk. Beide mo gendheden hebben zich toch roeds van de heerschappij in de Middellandsche zee ver zekerd. en zouden dan nog sterker worden om vanuit hun wachtposten Gibraltar, Suez, Bizerta en Malta, druk op Italië uit te oefe nen om dit elke gelegenheid tot ontwikke ling te ontnemen. De versterking daarentegen van de Duit sche vloot in de Middellandsche zee zou het herstel van het evenwicht onder de groote mogendheden tot voordeel van Italië in de hand werken. Wellicht zouden dan zeer waarschijnlijk ook Italië's wenschen betref fende zijn positie in de Adriatische zee door diplomatieke onderhandelingen in vervulling kunnen gaan, aangezien geen inperking van De «Times» meldt dat het nieuwe Porlg geesche ministerie nu is samengesteld. Eer ste minister en minister van marine is de heer Continho, terwijl de overige portefeuil les aldus zijn verdeeld binnonlandsche za- 'lcen, Braya; financien. Gastro; openbare werken, Basto buitonlandsche zaken en justitie, Soare8 oorlog, Albuquerque on derwijs, Simas koloftien, Gaspar. Daar de verschillende partijleiders het niet eens konden worden over een nationaal ministerie uitalle partijen,bestaat het nieuwe kabinet uitsluitend uit democraten. Daar Camacho verklaard heeft, oppositie te zullen blijven voeren, acht de correspondent van de Times het bestaan van iiet kabinet nog twijfelachtig, indien liet congres zitting blijft houden. STOCKHOLM, 15 Dec. (Svenska Tele- grambyrau.) Op uitnoodiging van den ko ning van Zweden zal hefoa Vrijdag 18 Dec. een samenkomst plaats hebben tusschen de koningen van Zweden, Denemarken en Noor wegen te Malmö. De koningen zullen door hunne ministers van buitenlandsche zaken vergezeld worden. De samenkomst zal uitdrukking geven aan de goede verstandhouding tusshen de drie Skandinavische staten en aan de tusschen hen bestaande volkomen eenstemmigheid om do tot nu toe gehandhaafde onzijdigheids-po litiek voort te zetten. De samenkomst heeft bovenal ten doel gelegenheid te hebben, te beraadslagen over de middelen, om de eco nomische moeilijkheden, voor de drie landen uit den oorlogstoestand voortvloeiende, te beperken. !n liet burgerlijk gasthuis te Gent verble ven er op (lit oogenblik een veertigtal ge le wetsto soldaten. Zij belmoren allen tot de verbonden legers; buiten de Belgen, zijn or Franschen en Engelschen. Deze gekwetste soldaten, door de Duitschers krijgsgevangen genomen, en door hen verder ongeschikt bevonden voor don legerdienst, zullen na hunne genezing naar huis moge* terugkeoren. Onder deze soldaten zijn er verscheiden» die zeer erg gekwetst zijn, en pijnlijke heel kundige bewerkingen hebben ondergaan. Oolc zijn er onder hen die lichaarnsdeelen werdea afgezet. Eon Engelsche en een Fransche soldaat zy* enkele dnuen geleden aan hunne wonden be zweken. Het bestuur van het hospitaal is zeer voor komend voor de ouders, bloedverwanten e* vrienden van de gekwetsten, die hun een be zoek brengen. Voorzien van een bewijs, afgeleverd door het bureel van het gasthuis, mag men in de zalen dor gekwetsten gaan. Een enkele oogslag in de eerste zaal links, rechtover den grooteu ingang, is voldoonde om u te overtuigen dat de gekwetsten het voorwerp zyn van bijzondere zorgen vanwege het personeel, zoowol wereldlijk als geestelijk. In de ruime zaal, goed verlicht, staan two» rijen bedden, waar een twintigtal gekwetstea liggen, waaronder zes Belgische soldaten. De verpleegde soldaten zijn het allen eens om te erkennen dat zy uitstekend verzorgd worden. De Eerw. Zusters-ziekendiensters verlaten schier de zaal niet en zyn gedurig bij de ge kwetsten, opdat liun niets zou ontbreken. Damen van het komiteit van het Rood Kruis doen ook al het mogelijke om de vreemde sol daten, die van hunne ver verwijderde familie geen bezoek kunnen ontvangen, op te wekken en moed in te spreken. De geestelijke bestuurder bezoekt ook da gelijks de gekwetste soldaten en heeft voor ieder een vriendelijk en vertroostend woord. Het meerendeel der gekwetsten, door de Duitschers krijgsgevangen genomen tydens de gevechten aau den Yzer, hebben de eerste zorgen ontvangen inde Duitsche ambulanciëa van Ichtegem en Koekelare, tot wanneer hun toestand voldoende werd bevonden om naar Gent te worden overgebracht. De reis van Thourout naar Gent, per spoor, was voor eenigeD onder hen, eene marteling. Tengevolge van troepenbewegingen, heeft de reis van deze ongelukkigen, 4 dagen en 4 naohten geduurd. Te Geut aangekomen, werden deze gekwet ste soldaten eerst naar hot krijgsgasthuis ge stuurd. Allen zijn het ook eens om te verkla ren dat zij vanwege den Duilschen geDeeskun* digen dienst, zeer goed werdea verzorgd.

De Volksstem | 1914 | | pagina 1