Oorlogsberichten De verdediging van Krakan 23 CS- IO L J&. 3D VERORDENING POSTVERKEER De strijd in Belgie en Frankrijk Van dei Oostelijk Vechiterein ea zoon van den Baitsclien rijks kanselier gewond en gevangen. De Oostenrijkscli - Servische oorlog De Gzaar op het oorlogsterrein De Oorlog ter Zee Nog 't Turksch-ltsliaansch incident Engeland en liet Valikaan Amerikaansebe hulp voor België .ijst van gekwetste soldaten in Engeland verzorgd Twintigste jaargang n' 254 3 CENTIEMEN NET NUMMER Zaterdag IS-FJeëtefn&er IS14 ABONNEMENTEN i Zos maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. I* UITGAAF, 4 u. 's avonds Hf 0 7' UITGAAF, 7 's avonds Pour tonte la publicité commerciale et flnancière du journal s'adresser exclusivement a l'Agence Réclame Godts, 2, Place dé la Bourse, Bruxeilcs. Md BUREELEN TE BRUSSEL 1 TE AALST GODTS, 2, Beurspiaats, 2 e, Kerkstraat, j Telefoon A 3?9» Telefoon 114 BestuurderJ. VAN NUFFEL-DE OENDT. AANKONDIGINGEN KI. sank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3e bi adz. (de regel) fr. 1,00 4* bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (perregol)fr. 2,00 Sport (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws per regel fr. 2,0# Recht.herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commerciale en flnancieele aankondigingen zich uitsluitelijk te wenden Agence Réclame Godts, 2, Beurspiaats, Brussel. UITVOERVERBOD Do uitvoer van paarden, runderen, var kens, schapen en levensmiddelen van lede ren aard, uit Bolgië, voor alle grenzen, is verboden. Bij tegenhandelingen zal inbeslag neming geschieden. Brussel, 30 September 1914. Verordening betrekkelijk het verkeer met stoffen voor oorlogsbehoeften. I. - De hierna genoemde stoffen voor oorlogsbehoeften zijn onderworpen aan de bepalingen van deze verordening Zilver, koper, messing, lood, zink, nickel, nickelorts, aluminium, tin. antimonium, fer- romanganese, manganerts, ferrosilicium, ruw- en superphosphate, salpeterzuur, sol- forpyrites, solforzuur, graphiet, glycerine, looistoffen, ontploffingstoffen, kamfer, co deine, morphine, opium, voddon, katoen, jute, wol, hennep en de garens en de fabri kanten van deze materiën vlas, zakken, rellen, leder, caoutchouc, ruwe gom, gutta percha, vetten, mineraal-oliën, benzine, ben- tol. II. De uitvoer uit België van de in par. I genoemde stofTen is, tot op nader or der, onderworpen aan het opzicht van den Commissaris van het Ministerie van oorlog in België, Wetstraat, 65, Brussel. Gegronde aanvragen wegens autorisatie van uitvoer, moeten aan den Commissaris gezonden wor den. De stoffen van wie zich aan dit opzicht onttrekt, zullen verbeurd vëtklaard worden. III. De Commissaris van het Ministerie van Oorlog (II), is gemachtigd te bepalen, dat voorraden van do in par I genoemde sloffen aan hot Duitsclie Rijk of aan derden tot eigendom af te staan zijn, tegen vergoe ding der waarde. De waarde der voorraden wordt door eene commissie, benoemd door /iet Ministorie van Oorlog, in Berlijn, af- foendo vastgesteld. IV. Deze verordening treedt onmiddel lijk in werking. Brussel, den 26 October 1914. De Gouverneur-Generaal in België, Vrijheer VON DER GOLTZ, Genei-aal-Veldmaarschalk. Bij dozen maak ik tevens bekend, dat de Inkomende rechten, tollen en accijnzen van dezelfde kracht blijven als vóór do oorlogs verklaring. Het uitvoerverbod nopens be paalde goederen, blijft eveneens bestaan, zooals dit vóór de oorlogsverklaring het ge val was. Op 15 December zijn door de Etappen- Inspectie met groene plakbrieven bekend gemaakte (en in ons blad overgenomen) poslverkeersvoorschriften in werkzaamheid - getreden, en door de burgers van Gent zoowel als van de bewoners van het goza- monlijk_ Etappen-gebied, wordt er van de nieuwe inrichting rijkelijk gebruik gemaakt In 't belang zelf van den briefschrijver, die niet alleen de zekerheid hebben wil dat zijn briefden bestemmeling bereikt, maar er ook waarde aan heoljt antwoord te bekomen, moeten de postverkeersvoorsclirifien veel zorgvuldiger in acht genomen worden. De huidige cencuur stelt vast, dat de briefschrijvers bijna zonder uitzondering,den bestemmeling over hot algemeen niet of niet juist inlichten over de wijze, waarop het adres van het antwoord dient geschreven te worden. N, 9 der post verkeersondernemingen, die hierover bepaalde gegevens bevat, luidt Brieven uit het gouvernementsgebied ^Belgie, alsmede uit Duilschland, ku men aan tien inwoner van het Etappengebied verzon den worden, indien bij het adresseeren op de vol gen do voorschriften gelet wordt a) Brieven uit Duitscliland en het gebied wan het generaal-gouvernemeut Belgie, moeten van een dubbelen omslag voorzion eijn. Op den binnenste, open briefomslag, moet bet adres van den bestemmeling etaan, mot remleiding van de dichtsbijgelegen Etappen- ylaats. Bij voorbeeld Aan don heer N. N.. Koningstraat, 1. Grammene bij Deinze. Dg buitenste omslag mag gesloten zijn en poet geadresseerd worden An die Etappen-Inspektion Gent, Postlagernd, Bruessel. .-•A) Brieven uit plaatsen van het Etappen- Gebied naar plaatsen van Etappen-Gebied, gorden geadresseerd met bijvoeging van yia Etappen-Inspektion Gent, Het is aldus niet mogelijk dat brieven hunne bestemmingsplaats bereiken, die naar Duitscliland verzondong en enkel maar van het adres van don bestemmeling voorzien zijn. De brieven uit Duilschland, evenals deze uit het gebied van liet algemeen gouver nement van Belgie, moeten onder alle omstandigheden van een tweeden (buitensten) briefomslag voorzien zijn, die naar het opschrift draagt An die Etappen-Inspektion Gent Bruesel-Postlagernd. Briefverzendingen naar Hollandsclieplaat sen zijn doelloos, daar eene afhaling of hot medenemen dezer brieven van daar over de grens verboden en strafbaar is (zie den gelen plakbrief betrekkelijk de voorschriften over liet grensverkeer). Verscheidene briefschrijvers waren ook niet opmerkzaam op het feit, dat het brie- venverkeer nog voor gansch België niet toe gelaten kon worden. De plaatsen der gou- vernements-omschrijving, waar de poslbo- stelling geschiedt, zijn in do voorschriften voor het postverkeer, met name opgegeven. Evenzoo kan er in alle plaatsen van het Etappengebied gecorrespondeerdtw orden. Daarentegen kunnon brieven voor en van Brugge, Oostende, Antwerpen, enz., neg niet aangenomen worden. Over de begrenzing en uitgestrektheid van de Etappen- en Gouvernementsomschrijving, alsmede op alle verdere vragen, verschaffen de Etappen - commandanturen bereidwillig antwoord. Het postkantoor der Etappen- commandanluur van Gent, bevindt zich Kou ter, n° 11. Hot is waar, dat de voorschriften eon wei nig ingewikkeld zijn, doch men moet beden- kon, dat erin het Etappengebied noggeoner- lei post-inrichtingen voor de burgerlijke bevolking ingesteld worden of voorloopig ingesteld kunnen worden. De huidige post verbinding, die namelijk tot bevordering en heropbeuring der handelsbetrekkingen dient tusschen de Belgische provinciën onder el kaar, en tusschen Duitscliland en België, wordt uitsluitelijk door militairen bewerk stelligd. EBgsbSsgEbs bran. AALST, 17 December 1914. (Duitsclie komandantur). Nabij Nieuv? poort zetten de Franschen hunne aanvallen voort, doch zonder gevolg. Nabij Zillebeke en La Bassée poogden vijandelijke troepen ook aan te vallen, doch zij werden met zware verliezen achteruit- geslagen. Nabij Soissons poogden de Franschen eene brug over do Aisne te leggen. Hunne poging werd echter door onze artillerie ver hinderd. Ten Oosten van Reims werd eene Fran- sche loopgracht vernield. De aangekondigde Russische aanvallen te gen Silezie en Posen is totaal verijdeld. De vijandelijke legers zijn na hardnekkigen strijd gedwongen geworden te wijken. De vijand wordt overal vervolgd. Bij do gevechten van gisteren en eergiste ren. in Noord-Polen, hebben wij dank aan do dapperheid onzer West-Pruissische en Hessische regimenten de zege behaald. Hot is nog onmogelijk het belangrijke der zege praal te schatten. AALST, 17 December ('s avonds). De in Polen strijdende Russische legermachton zijn in vollen aftocht. De verbonden Duitsclie en Oostenrijksche troepen achtervolgen hen. BERLIJN, 15 Dec. (Wolff.) Officio Uit het groote hoofdkwartier werd heav^ morgend gemold De Franschen doden gisteren op verschil lende plaatsen tevergeefs aanvallen. De aanvallen op onze stellingen Zuid-Oo stelijk van Ieperen mislukten met sterke verliezen van den vijand. Een vijandelijke aanval uit de streek Noord-Oostelijk van Suippes werd afgesla gen mei groote verliezen voor den vijand, evenals eon aanval Noord-Oostelijk van Or- nes (ten Noorden van Verdun). Van de streek van Alley en Aprémont (Zuidelijk van St-Mibiel) trachten de Fran schen met een viermaal herhaalde bestor md? onze stellingen te nemen. •uo aanvallen mislukten, eveneens mis lukte een hernieuwde vijandelijke, offensieve beweging uit de richting van Flirey (Noor delijk van Toul). In de Vogeezen duren de gevechten nog steeds voort. Bij do herovering van het dorpje Steinbaoh (Westelijk van Sennheim) maakten wij 300 krijgsgevangeneu. Fc<ansche bron. PARIJS, 15 Dec, (Reutor). Het avond communiqué luidtDe Fransch-Belgische troepen zijn uit Nieuwpoort opgetrokken en hebben de linie bözot ten westen van Lom- baertzijde, benevens de hoeve St Georges. Ten zuiden van Yperen hebben wij een aan val gedaan inde richting vanKlein-Zillebeke en 500 meter terrein gewonnen. In don Elzas blijven wij de hoogten, die Steinbach bestrijken, bezetten. Van het overige gedeolte van het front valt niets te vermelden. Engelsche bron LONDEN, 15 Dec, (Reuter). Het Pers bureau meldt, dat na een tijdperk van be trekkelijke kalmte,, de strijd in Noord-Fran krijk is hervat. Bij een vereenigden aanval der bondgenooten op de linie Hollebeke- Wytscbaete zijn gisteren verscheidene Duit sclie loopgraven genomen en een aantal ge vangenen gemaakt. Da bondgenooten zijn flink vooruitgekomen. Ocoitscbo bron. BERLIJN, 15 December. (Wolff). Officieele kennisgeving van heden uitbot groote hoofd kwartier Van 't Oost-Pruisische front is niets nieuws te melden. De van Soldau over Mlawa in de richting van Ciechanow opgerukte Duitsclie kolonne heeft, na op een vijandelijke overmacht te zijn gestuit, haar oude stellingen weer be trokken. In Russisch Polen is niets van belang ge beurd. Het ongunstige weer is van invloed op onze maatregelen. ©oslenrBjksobe bron. WEENEN, 15 December. (Wolff. Officieel). Ons offensief in West-Galicie heeft den vijand tot den terugtocht gedwongen en ook het Russische front in Zuid-Polen aan 't wanke len gebracht. Onze troepen, die den vijand aitzuidelijke richting onvermoeid vervolgen zijn gisteren op do linie Jaslo(aan de Wisloka Rajbret(ien zuiden van Bochnia)-aangeko- men. Vandaag zijn berichten ontvangen over achterwaartsche bewegingen der Russen op het geheele front Rajbrot—Niepolomice (ten noordwesten Bochnia) Wolbrom Now* BadomskPiotrkow. In de Karpathen zijn tegen bet oprukken van vijandelijke strijdkrachten in het dal van do Tareza (waaraan Eperies ligt) maatregelen getroffen. Russische bron. PETERSBURG, 16 December. (P. T. A.) Het Legorblad bevat een reeks mededeellngen over do jongste krijgsverrichtingen. Aan het Earopeesrho front viel de Russi sche cavalerie op 12 December den vijand aan bij Joeromiuet, sloeg zijn achterhoede uit el kaar en bracht hem zware verliezen toe. Tusschen Lowitsj en Hof hadden de hevige Duitscho aanvallen geen succes. Zij werden afgeslagen door on/.f troepen, die den Duit schors zware verliezen toebrachten. Ten Zuiden van Krakau poogde de vijand op 12 en 13 December onze offiousieve bewe ging tegen te houden, en zyn posities te ver- sterkeu. Op 13 December kwam de vijand met oen aanzienlijke macht door den Doeklapas en poogde hij de noordelijke hellingen der Kar paten af te dalen. Ouzo troepen maakten zich, na den vijand hardnekkigen tegenstand te bobben geboden, meester van het plaatsje Nynevereckze, en sloegen den vijand terug. Het Franseh ministerie van Buitenlandsche Zaken, lieeft eeu telegram ontvangen uit Berne, waarin gemeld wordt, dat een zoon van von Bethmaun Ilollweg, nabij Pesrikoff zwaar gewond en door de Russen gevangen genomen werd. Oostenrijksche bron. WEENEN, 15 December. (Wolff).Van het Zuidelijke oorlogatoone6l wordt lieden officieel meegedeeld Door het noodzakelijk geworden terug trekken van onzen rechtervleugel was een strategische toestand ontstaan, die het raad zaam hoeft gemaakt ook Belgrado voorloo pig te ontruimen, hetgeen zonder strijd met d 3 Serviërs is geschied. Onze troepen hel - ben door de doorstane vermoeienissen en de gevechten wel geleden, doch zij zijn door don besten geest bezield. WEENEN, 16Dec. (Corr. Bureau). De bladen verklaren dat, welke smartelijke gevoelens de voorloopige ontruiming van Belgrado ook gioge teweegbrengen, de held haftige pogingen onzer troepen in Servië toch niet vruchteloos zijn geweest, en de jongste gebeurtenissen op het zuidelijk oor- logtooneel slechts een nieuwe aansporing zullen zijn om met vernieuwde krachten don strijd voort te zetten, waarvan het einde niet twijfelachtig kan wezen. De Czar kwam op 13 December te Kars aan. HU weid aan do statie ontvangen door do mi litaire autoriteiten, en door do bevolking inet geestdrift begroot. Na de uitdeeling van eere- teekenen aan de gewonden in het hospitaal, bezocht deCzaar do verscliilleude versterkin gen. Hij dankteden plaatsolykon commandant on dien van liet garnizoen, voor den uitste kenden toestand, waarin de vosting verkeert. Op 14 Docembor begaf de Czar zich naar Sarakamytsj, een belangrijk spoorweghoofd, waar groote reserve voorraden wapens en ammunitie zyn opgehoopt, en tevens de ad ministratie gevestigd is van de verschillende militaire diensten voor de troepen iu don Kaukasus. In een automobiel vertrok do Czar naar den grenspost, die thans een belangrijk punt vormt in het Russische front. Daar waren de solda ten byeen, dio zich het meest onderscheiden iiebbon in de vooruitgeschoven positios. De Czaar deelde persoonlyk de St Georges- kruisen en medailles aan dio soldaten uit, en dankte bon voor de toovvijding en de zelfver loochening by het vervullen van hun dienst. HU sprak bewondering uit voor hunne hel dendaden, die hunne roomryke voorvaderen waardig zijn. Dienzelfden avond verliet de Czaar Saraka mytsj. TaipSseclte bpon. KONSTANTINOPEL, 16 Dec. (Agence Ottomance.) Het oude linieschip Mcssoedjjé is op de ankerplaats gozonkon, ten gevolge van een lek. Ilot schip ligt nog gedeeltelijk boven water. De geheele bemanning kon bet schip vorlaten. Engelsche bron. Volgens een Engelsch bericht is de Mes- soedijé gezonken tengevolge van een torpe doschot van een Engelsche onderzeeër, die de Dardanellen binnenatoomde. De duikboot Bil, die liet wapenfeit vol bracht, behoort tot een klasse van onderzee booten, die door de marine-deskundigen verouderd werden geacht. Ze is van 1904. Er zijn nog tien booten van die klasse in dienst. Met groote waardeoring spreekt de mari tieme medewerker van do «Times» over do vermetele daad van den Brilschen onderzee- er B 11, die de «Messoudio» in de Dardanel len torpedeerde, Vooral hel feit dat de B 11 onder do mijnenreekson in de Dardanellen gelegd wist door te gaan, prijst de schrijver zoer, omdat de snelle slroomingen in doDar- danellen de onderzcesche vaart hier zoo gevaarlijk en moeilijk maken. Voor zulk een tocht is niet alleen overleg en durf noodig, maar worden ook stalen zenuwen geeischt. De ondergang van de «Bulwark». LONDEN, 15 December, (Reuter). De Admiraliteit maakt bekend, dat uit het onderzoek in zake het vergaan van hel Slagschip Bulwark is gebleken, dat de ontploffing bet gevolg was van toevallige ontbranding van do ammunitie en dat or geen enkele aanwijzing is voor de veronder stelling, dat de ontploffing te wijten was aan verraad aan boord van het schip of door oen daal van den vijand. Veel wordt thans gesproken over Krakau. Deze Oostenrijksche versterkte stad ligt pas enkele kilometers over de Russische grens en ook niet heel wijd van de Duitsclie grens. Ziehier eenige bijzonderheden over de versterkingen zelf. De vosting, die uitnemend wordt verde digd, heeft enkele zwakke punten. Het bom bardement wordt vergemakkelijkt floor de plaatselijke gesteldheid van do omgeving. De oude omwalling en bevestiging met bastions en grachten kan in den modernen vestingoorlog geen bescherming van eenige fceteukenis meer bieden. Met den fortenkring op tien tot twaalf kilometer buiten de stad zullen do Russen wel wat meer moeite hebben. De noorderlinie wordt gevormd door vijf forten, waarvan slechts een, het fort Tonie, geheel modern is. De overigen zijn open werken, zonder flankementvuur. Is oen dezer forten gevallen, dan zijn de overigen in den kuil te beschieten. Zij zijn uitgehou wen in een rots, op een gemiddelde hoogte van 290 meters. Krakau on omliggendage- huchten liggen veel lager. Niettemin zijn punten te vinden, vanwaar de forten met artillerievuur zijn te beheerschen. Alleen het fort Pasterik op ruim 7 kiloot; ten westen van Krakau gelegen, beheerscht zijn omgeving. Op het Zuidfront ligt aan de oostzijde liet fort Prakasjin, dat den weg bestrijdt naar Wielitska en don rechter-Weichseloever het fort is zeer modern en wordt gedekt door talrijke vooruitgeschoven werken. Het Zuid-Westfront is beveiligd door het fort Borek-Falekki, welks positie niet zoo sterk is. In de tusschenruimle tusschen boido forten liggen nog eenige werken van minder beteekenia, evenals tusschen het Noord- en Zuidfront. De onderlinge afstand tusschen de forten is gemiddeld drie kim.; op het oostfront lig gen echter do beide uiterste (en sterkste) forten op ruim 9 kim. van elkaar verwij derd, op het zuidfront 12 kim.. De beide zwakste punten bevinden zich waar do Weichsel in hot westen de stad nadert out deze aan de oostzijde weer te verlaten. De sleutel tot de gehoele stelling vormt de borg Koscinsko, ten westen van de stad. Naar aan de Lokal Auzeiger uit Rome geseind wordt, zyn do diplomatieke onder handelingen nopens het incident van Hodeida volop fn gang. De Italiaansche rogeering heeft van ie Porto wegens do wederrechtelijke gevangen neming van den Engelschen consul in het Italiaansch gezantschap, volgende genoegdoe ning geëlscht le De invryheidstelling van den gevango» genomen coucul 2° Het aanbieden van openlyke veront schuldigingen; 3° Het betalen oener schadevergoeding aan de gekwetste Italiaansche wachters. Men voorziet dat het iDcidont spoedig zal geregeld zyn. Do Turkscho gezant te Romo, is van oor deel dat hot incident is ontstaad, door de schuld van den bevelhebber der gendarmerie, die last gekregen hebbende don Engelschen consul aan te houden, niot genoegzaam be kend was met volkenrecht, en dionsvolgens meende, dat hij den consul mocht aauhoudeq, waar hy hein te pakken kreeg. Ook de Turksche gezant was van oordeel, dat het incident een bevredigend verloop zou hebben. -• Sir Edward Grey, Engelsch minister van Buitenlandsche zaken, had officieel aan don Kardinaal-Secretaris, de goedkeuring des Pauzen verzocht, voor de benoeming van M. Henry Howards, als gevolmachtigd gezant bij den H. Stoel. Do Kardinaal-Sekretaris heeft thans ge antwoord, dat deze benoeming door deu Paus goedgekeurd is. Uit het zesde wokelijksch verslag van het Amerikaansche hulpkomiteit voor België, blijkt dat er gedurende week eindigende op 4 December uit Rotterdam naar Belgie wor den verzonden2203 ton tarwe, 229 ton boouen en erwten, C04 ton maïs, 2G09 ton zouten 64 ton verschillende voedingsstoffen. Van 2 November tot 3 Decrmber kwamen er in Rotterdam 16 vaartuigen aan, met voedingsartikelen voor België, eene waarde vertegenwoordigende van 8 1/2 millioen fr. Nog. 26 booten worden geladen, die in den loop van deze en dor volgende maand te Rotterdam zullen aankomen, insgelijks mot levensvoorraad voor Belgie, voor eoua waarde van 37 millioen frank. Sint-Mary's Convent, York. Vanooteghem Lieven, Lookristi, l"kar.; Vugis Frans, Edegem, 27 linie; Ver val! Hektor, Beernera, 4 1.; Vangestol Victor, Antwerpen, 12 1.; Verheyle wegen Emieli Antwerpen, 2 carab. Manor Court Nursing Home, Folkestone. Bastien Leon, Oudenaarde, 3 jagers te v.; Cliapelier Jules, La Roche, 10 1.; Dodimont Felix, Beyne Heusay, pionniers; Debacher Pieter, Brussel, 2 gron.; Jacques Jules, Moix bij Virion, 101.; Swerls Victor, Loo- poldsburg, 2 gren.j Verstraeten Arthur, Brussel, 29 1. Tunbridge Wels, Kent (General Hopital). Baudot Alfons, 2 linie; Brusselmans Jan, 6 linie; De Poort Juliaan, 2 carab.; Sche pers Frans. 101.; De Wit Joachim, gendarm Lauwers Marcol, 2 gren.; Spilaels Renaut, 6 jagers; De Ridder Jan, 1 gron.; De Maero Gabriël, 4 lansiers; Labro Leon, art.; Spirlet Jozef, id.; Van EmelenEmiel, id.; De Graf Pieter, id.; HalletMarcel, 1 carab.; Durieux Fernand, 1 gren.; Hommerechts Jan, 3 art.; Wackenier Kamiel, 6 1.; Verrue Jules, 2 car. De Wischor Jan, 23 liuje.

De Volksstem | 1914 | | pagina 1