oorlog ter Zes Een Oezanlsohap den Paus Fransclie riödsrlijklisld. Laffe fcandieterij te Lede X3 A €5- BT-.AT1 Ds strijd in Belgis en Frankrijk Van list Oostelijk Vecfttterein Roemenie's Houding De Paus en de Beige» Financieeie inlichting®* Eene erge zaak nabij Leuven Twintigste Jaargang nr 255 ABONNEMENTEN: Zos maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. Is UITGAAF, 4 u. 's avonds 0 0 2= UITGAAF, 7 u. 's avonds 0 Pour loute la publicité comraerciale et finaccière du journal s a dresser exclusivement a l'Agejice Réclame Godts, 2. Place da Ia Bourse, Bruxelles. BUREELEN TE BRUSSEL j TE AALST GODTS, 2, Beursplaats 2 llV. s, Kerkstraat, n. Telefoon A 3299 Telefoon 114 Bestuurder: J. VAN NUFFEL-DE QENDT. AANKONDIGINGEN KI. sank. (1 tot 4kl. reg.) Ar. 0,60 3® bladz. (de regol) fr. 1,00 4e bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon. (perregel)fr. 2,00 Sport (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws per regel fr. 2,00 Recht, hers teil. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commorciale en financieel® aankondigingen zich uitsluitelijk te wenden Agence Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. Het heeft aandacht getrokken dat door den Koning een Buitengewoon Gezant en Gevolmachtigd Ministe naar Rome is gezonden als vertegen woordiger van Zijne Majesteit hij den Heiligen Stoel, iets wat, sedert 1887 toen de hertog van Norfolk, de erken de leider der Roomsch-Katholieken in Engeland, met een speciale zending naar den Paus was belast, niet was geschied. Nu is Vrijdag j.l. Sir Her.ry Howard naar Rome vertrokken, ook naar ver meld wordt in bijzondere zending naar den Heiligen Stoel, doch ingewijden meenen dat dit het begin zou zijn van een blijvend Engelsch Gezantschap bij den Paus.Dat thanseen Buitengewoon Gezant werd gezonden vindt, naar reden bestaat te vermoeden, zijn oor sprong in het feit dat van Oostenrijk- sche zijde op den nieuwen Paus be duidende invloed zou worden uitge oefend in verhand mot den oorlog. Van den kant der geallieerden heeft men begrepen dat hot toch ook nul zou kunnen hebben den Heiligen Vader in to lichten omtrent het stand punt, dat zij in den oorlog innemen. Er is wel een vertegenwoordiger van Rusland bij het Vatikaan, doch aan gezien de Russische Kerk toch een bijzonder standpunt tegenover de Kerk van Rome inneemt, eri uit Frankrijk zeker geen Gezant gezonden kon wor den, was een vertegenwoordiger uit Engeland aanbevelingswaardig. Een boter man dan degene, die reeds als vertegenwoordiger van Koning George V naar Paus Bonedic- tus XV gegaan is, had men moeilijk kunnen vinden. Sir Henry Howard, is wel is waar reeds iemand op leeftijd hij is 71 jaar oud doch hij behoort tot een katholiek geslacht, tot. hot geslacht van den hertog van Norfolk, want de hertogen van Norfólk hebbén Howard als familie-naam. In de tweede plaats is Sir Henry met een. Ilaliaansche lame gehuwd, en kent bij Rome door ön door, en in de derde" plaats heeft bij een langdurige loopbaan alè diplo maat achter zich. Velen ten onzent sullen zich zijner herinneren uit de jaren toen hij, van 189G - tot 1908, Engeland vertegenwoordigde bij het Nederlandsche Hof en'vooral grooten tact toonde in de spannend<? jaren van len Zuid-Afrikaanschea. oorlog. Dit dies te samen genomen maakt het seer begrijpelijk dat men Sir Henry, trots zijn gevorderden leeftijd, den meest geschikten man heeft geacht om ils Buitengewoon Gezant naar Rome ;e worden gezonden. aanvallen over Nieuwpoort, die door het vuur zijner schepen van uit de zee werden ondersteund. Het vuren bleef echter volko men zonder uitwerking. De aanval werd af geslagen 450 Fransclien werden gevangen genomen. Op het overigo deel van het gevechtster rein is slechts de bestorming van een door don vijand seuort eergisteren krachtig ver dedigde hoogte ten Westen van Sennheim vermeldous waard. (Sennheim is een plaatsje Westelijk van Mülhauson in den Elzas, dicht bij Thann.) BERLIJN, 17 December. (Officieel). Nabij Nieuwpoort hebben de Franscl.en zonder gevolg hunne aanvallen voortgezet. Nabij ZLllebeke en La Dassée werden do vijandelijke aanvallen met zeer sterke ver liezen afgeslagen. Do poging der Fransclien om eene brug op te slaan over do Aisne, nabij Soissons, werd door ouzo artillerie verhinderd. Ten oosten van Reims word eene vooruitgescho ven stelling vernield. Van do oostelijke Pruisische grens niets te molden. Hel aangekondigd offensief der Russen tegen Silezië on Polen is totaal mislukt. De vijandelijke legers werden tot den terugtocht credwongen in Polen, na lievige gevechten. Zij werden achtervolgd. In do gevechten van eergisteren ten Noor den van Polen, hebben de West-Pruisische en Hessische regimenten do overwinning be haald. Tot hiertoe is hot niet mogelijk de belangrijkheidervan te schatten. In Noord-Westelijk en Zuidelijk Pruisen ia er geen nieuws. Do Fransche aanvallen bij Zillebeke en La Bassée werden afgeslagen. Oostenrijksche bron. WEENEN, 16 December. (Wolff.) Offi cieel. In Galicië en Zuid-Polen wordt de te- Stiiische bron. AALST, (Duitsche Kommandanlur) 19 December 1914. De strijd bij Nieuwpoort gaat goed voor- ïit, doch is nog niet geëindigd. De Fransche aanvallen tusschen La Bas sée en Arras, alsook aan de Zomme, eindig- len met zware verliezen voor de Franscheu. Mleen aan de Somme hadden de Franschen L200 gevangenen en minstens 1800 dooden. SVij verloren nog geen 200 man. In de Ar- jonnen brachten onze aanvallen ons onge veer 750 gevangenen en eenig oorlogsma- eriaal op. Van de overige deelen van het Westelijk 'ront zijn geene feiten van bijzondere belee- tenis te melden. In Oost-Pruisen is de toestand onveran- lerd. In Polen achtervolgen wij steeds den erugwijkenden vijand. BERLIJN, 16 December. Wolff). Offi- lieel wordt uit het groote hoofdwartier ge- oeld In het Westen ondernam de vijand nieuwe Fr-awscBie bron. PARIJS, 16 December. (Reuter Officieel). Wij hebben kleine vorderingen gemaakt tot aan de zee len Noord-Weston van Nieuw poort Qti ten Zuiden van Yperen, langs de spoorlijn in de richting van La BaSsóe. Om trent hot overigo deel van het front val- niets bijzonders te vermelden. PARIJS, 16 December. (Router). Wostende, ton Noord-Oosten van Lombaert- zijdo, is lievig beschoten door een Engelsch eskader. Ifet Belgische leger hoeft eenen tegen aanval te Sl-Joris afgeslagen en de boerde rijen aan den Westelijken oever van den Yzer bezet. Wij hebban vorderingen gemaakt in de streek van St-Eioo. In Argonne, aan de Aisne en in Cham pagne hebben artiiioriogovechten plaats gehad, waarin hot voórdoel aan onze zijde is. PARIJS, 16 Docembsr. (Reuter.) Mede- neeling van 's avonds. - Wij hebben kleine vorderingen gemaakt tot aan de zoe ten Nqord-Westen van Nieuwpoort en ten Zui den van Ieperen langs de spoorlijn in do richting van La Bassée. Omtrent liet overigo deol van het front valt niets bijzonders to vormeiden. Eei^elsche brast. LONDEN, 17 Decumber. (Reutor.) Het laatste bombardement van de Belgtsche kust, duurde vijf volle uren. De beschieting ging gepaard met een aanval van de Fransche en Belgische batterijen, uabij Nieuwpoort. liet s eon der vreeselijkste. bombardementen van den goheelen oorlog. De infanterie der bondgenoolen deed om 2 uur namiddag een aanval op de Duitsche loopgraven. Langs drie wegen, van Nieuwpoort in het Oosten leidende, drongen de bondgenooten onstuiming op den vijand aan. De Engelschen zonden van de kust, bij Nieuwpoort, vaartuigen gewapend met mitrailjeuzen op hot Yzerkanaal, en deze namen een aanzienlijk deel in don strijd. Ouitschc bs»öa, BERLIJN, 16 December (Wolff) Officieel wordt uit het groote hoofdkwartier gemeld Van de Oost-Pruissische grens is niets nieuws te molden. In Noord-Polen verloopt de begonnen aanvalsboweging normaal. Ver schillende sterke steunpunten van den vij and werden genomen, en daarbij ongeveer 3000 man gevangen, en vior mitrailjeuzen buit gemaakt. In ZuiJ-Polen wonnon onze troepon, die daar vereenigd zijn met die van onze bond genooten, terrein. BERLIJN, 17 Decombor. Geheel de Russische legermacht werd in gansch Polen, na hevige frontgevechten achteruit gewor- pen. De vijand wordt overal achtervolgd. rugtrekkende vijand óp het geheel e front vervolgd. Bij Lisko, Krosno, Jaslo en Bia- latas bieden sterke Russische troepen tegen stand. Onze troepen zijn in het Doenajetzdal al strijdend doorgedrongen tot Zakliczyn. Ook Bochnia is weder door ons genomen' In Zuid-Polen moest de vijandelijke ach terhoede overal na korten strijd voor de troepen der bondgenooten het veld ruimen. In de Karpall.en hebben de Russen hun- sen hunnen opinarsch iu het dal van de La- torca nog-niet opgegeven. In het bovendal Nadwornaer Bystryea werd een aanval van den vijand afgeslagen. De bezetting van Pr/.emysl heeft dezer da gen wederom een krachtigen uitval gedaan, waarbij de Iiongaarsche landstorm zich door bestorming van oen steupunt met draadver sperring onderscheidde. Zooals gewoonlijk werden weder krijgs gevangenen en buitgemaakte mitrailjeuzen medegobracht naar de vesting. Russische forss*. PETROGRAD, 16 December (P. T. A.) De Groote Generale Staf bericht: In de rich ting van de Mlava werd de vijand terugge slagen naar de grens. Aan den linkeroever van deWeichsel wer den den goheelen dag door de Duitschers lievige aanvallen gedaan, in het algemeen, in do richting van Eernoy naar Sohaezöf. Onze troepen, die onder zeer ongunstige plaatselijke omstandigheden tegenstand moe sten bieden, trokken in don avond eenigzins terug. Op andere punten van het front werd de vijand door de tegenaanvallen van onze troepen in zijn posities vastgehouden en worden zijn bewegingen naar de streek, waar de hoofdaanval plaats had, belemmerd. Door onze manoeuvers wisten wij de Oos tenrijkers, die van de andere zijde der Kar- palhen kwamen, te^en te houden. Van andere zijden van het front valt geen belangrijke verandering te vermelden. PETERSBURG, 16 December. (P.T.A.) I)e Czaar verliet gisteren het leger in den Kaukasus. De generale staf van het leger in den Kaukasus meldt van 13 December dat slechts onbeteekenende schermutselingen hebben plaats gehad. 17FLIS, 16 December. (P.T.A.) De luitenant-generaal, commandant van het leger, in don Kaukasus, ontving het volgend telegram van den Czaar uit Kars Ik heb een onvergelolijken dag doorge bracht te midden der dapperenaio vertegen woordigers van het Kaukasische le^er. Ik hen gelukkig geweest hun persoonlijk de Georgeskruisen te kunnen aanbieden aan de grens, eenige tientalleu wersten van de ge- vechlalinie. Mot zulke troepen en vertrouwende op de genade Gods kan men zeker zijn van de overwinning. n Mijne indrukken zijn blijder en stralen der, en dat geldt ook Kars en zijn garni zoen. Hartelijke groeten aan u en aan de gravin. NICOLAAS. Van Duitsche zijde wordt officieus medege deeld Snol gestraft liehben de Franschen een gruweldaad, waaraan een Duitsch soldaat ton offer gevallen was. DeiF4® December was oen schildwacht bij een prikkeldraadversperring gevonden, met afgesneden ooren en door een schot in hoofd gedood. Reeds verscheen den volgenden dag een Fransch officier van hot 165° infanterieregi- ment on verzocht gebliudtdoek naar den com mandeerenden generaal gebracht te worden. Hier legde de officier de verklaring af, dat zijn afdee'ing niets te maken had met den man, dien men schuldig bevonden had aan deze gruweldaad. Dozen man was neg denzelfden dag, den 5* December doodgeschoten. Verders zegt het officieuse bericht deze suelle rechtspleging eu de ridderlijke vorm, dien do Franschen gekozen hebben, om onze troepep deze genoegdoening mede te deelen, verdienen van onze zijde de waardeering, die mon in den oorlog ook don vijand schuldig is als Lij waardig en ridderlijk gehandeld heeft, Buifsolie bron. BERLIJN, 16 December. (Wolff officieel) Eenige schepen van onze vloot hebben eonen aanval gedaan op de Oostkust van Engeland en Woensdag morgend vroeg de beide ver sterkte kustplaatsen Scarborough en Hart lepool beschoten BERLIJN, 17 December. (W. B.) Over de beschieting van versterkte Engelscbe kustplaatsen zegt het Borl. Tageblatt Evenals bij den aanval op Yarmouth op 4 November stoomde onze oorlogsschepeu opnieuw dwars door de met mijnen bezaaide Noordzee. Engelsche bpon. LONDEN, 16 December (Reuter) Officiee- le mededeeling, De Engelsche admiraliteit meldt dat heden morgend iu de Noordzee eene belangrijke beweging van een eskader Duilsche kruisers plaats had op do kust van Yorkshire en dat het Hartlepool, Whitby en Scarborough bombardeerde. Een aantal van de snelste Duitsche sche pen werden voor dit doel gebruikt. Zij ble ven ongeveer een uur in heizicht van do kust hu werden aangevallen door Britsche oor logsschepen, die op patrouille waron en trachtten hen den pas af te snijden. Maar de Duitschers verdwenen in de mist. De verliozen aan weerszijden hebben weinig te beteekenen. LONDEN, 16 December (Reuter) De be schieting van Scarborough begon tegen acht uur. De bevolking snelde in groote opgo wondenheid uit de huizen. Velen ijlden naar de spoorwogstatie en sprongen in den trein, die juist naar Huil vertrok. Vele gebouwen zijn beschadigd. De machinist van den trein vertelt dat hij in Scarborough drie schoor steenon zag vernielen. LONDKN, 16 December. (Reuter.) Lloyds deell mede. dat de schade te Hartle pool aanzienlijk is. Een granaat trof hot gasgeslicht, dat vuur vatte. Volgens rachton zouden er in deze stad negen dooden zijn. De uit de geschiedenis welbekende abdij van Whisby is gedeeltelijk vernield. De vijandelijke kruisc/s verdwenen Noord- Oostelijke richting. LONDEN, 16 December. (Reuter.) De mi nister van oorlog deelt mede, dat de com mandant van het fort ten Westen van Ilar- depool rapporteert De Duitsche oorlogsschepen opendon het vuur tegen hot fort tusschen acht en negen ure. De vijand word teruggeslagon. Een klein Duitsch schip opende eveneens het vuur tegen Scarborouhh on Whitby. LONDEN, 16 December. (Router.Vol gens latere berichten was het mistig, toon het bombardement begon. Talrijke vrouwen en kinderen liepen in nachtgewaad de straal op. Ongoveer 50 granaten ontploften. Twee kerken zijn beschadigd, van verschillende huizon verden de daken ingeschoten. LONDEN, 16 December. (Reuter.) Vol gens do'laalste berichten moeten te Scarbo rough 22 personen gedood en 50 gewond zijn. van de bevolking was zoo goed als men slechts kou wenschen. LONDEN, 17 December, (Reuter). Volgens de laatste berichten zijn er bij dew aanval op de Engelsche kust 44 personen gedood en 66 gewond. LONDEN, 16 December. (Reuter). In een telegram uit Darlington aan do Star wordt medegedeeld, dat 20 personen te West-Harllepol gedood zijn door Duitsche granaten en SO gekwetst. LONDEN, 16 Dec. (Reuter). Het minis terie van oorlog doelt mede Te Hartlepool werden drie schepen opge merkt, naar het scheen twee slagkruisers en een pantserkruiser. Te acht uur begon het bombardement, een kwartier later rappor teerden de batterijen, dat zij den vijand had den getroffenen schade toegebracht. De sche pen vaarden te 8 uur 50 weg. Er werden geen Britsche kanonnon ge raakt. Een granaat viel te midden van de Royal Engineers en eonige in het 18® batal jon van de Durham Light Infantry. Van de manschappen werden zeven gedood en 14 gow ond. Ei i dn stad eenige schade aange richt. word in brand gescho ten. Van - --i-e. die inde straton was saamgoiooj ..a, werden ongeveer 22 perso nen gedood en 50 gewond. Tegelijkertijd verschenen een slagkruiser en een pantserkruiser voor Scarborough. Zij losten 50 schoten, die groote schade aan richtten. Hier werden 13 personen gedood. Twee slagkruisers beschoten Whithby, vernielden er gebouwen, dooddeu twee per sonen on wondden er ook twee. Nergens ontstond een paniek. De houding Een Roemeensche staatsman beweert dat Roemenië met Italië zal samerwerken ea dat de stap van de eene mogendheid door de andere zal worden gevolgd. De staatsman verwachtte Roemenie's deelneming (aan don oorlog) in Februari, als zijn voorbereidingen gereed zijn en de pergpassen weer begaaw- baar. Maar door omstandigheden bijv. door don val van Krakau zou het optre den van Roemenië verhaast kunnen worde*. Uit de verklaringen van den staatsman zo* verder blijken, dat men in Roemenië onge rust is over de pogingen van Oostenrijk- Hongarië om eene afzonderlijke vrede (e sluiten, want dan zouden Roemenie's gewet tigde verwachtingen wel eens verijdeld kun nen worden. De loop van de pogingen van Oostenrijk in dftron geest van een afzonder lijken vrede zouden dus Roemenië ook wel tot meer haast kunnen aansporen. Eenig voorbehoud is bij deze verklaringen van den Roemeensche staatsman wel ge- wenscht. LONDEN, 17 December. De Paus hooft een schrijven gericht aan den aartsbisschop van Mochelon, waarin hij zijn verdriet uit spreekt over den droeven toestand va* het Belgische volk. Hij spreekt den wensch uit, dat de door 4oit kardinaal bijeengebrachte giften voor 4e kerk zullen worden gebruikt ten behoeve van hot Belgische volk. Waterschot aan BefigSe Belgie hoeft van Engeland een nieuw voorschot gekregen van 100 miljoen frank, ten einde in dringende noodwendighodo* te voorzien. De Belgische Resale De koepons der Belgische Ronle worden betaald in Le Havre, alsook bij de firma Rotschild, te Parijs. Zij kunnen ook op risico van den bezitter, en met het affidavit, waar wij reeds van spraken, ter ontvangst in handen worden gegeven der Banken ea wisselagenten, te Gent. Te Berthem, bij Leuven, haddon drie erg bedronken daglooners, een Duilschen sol daat gedood, dien zij bij het vallen van dea nacht op de baan ontmoet hadden. De burgemeester, de pastoor en verschei dene notabelen dor gemeente ziju tot gijze laars genomen. De gemeente moet 40.00# fr. boet betalen. De drie plichtigen waren te Torvueren aangehouden on zijn door hot Duitsche ge recht ter dood veroordeeld. Donderdag avond was de ouderling Frans Willocx, uit de Boschstraat, eene boodschap gaan doen. Zijne meid was alleen te huis. Ongetwijfeld hadden bandieten zulks be spied. Verscheidene mannen drongen op h6t hof^ waar zij uiterst brutaal to werk gingen, alle3 openstampten en aan stukken sloegen. De verschrikte meid liep bij de geburen hulp halen. Ondertusachen was Willocx thuis geko- men. Op de vraag door hem tot de indrin gers gericht, wat zij daar kwamen doen, werd hij vastgegrepen en bij middel van stukken ijzer vreeeelijk geslagen. De ongelukkige stortte ten gronie en bleef voor dood liggen. Geburen snolden toe, gewapend me® rieken en gaffels, waarop de bandieten de vlucht namen, zondor iets te hebben kunnen modonomen. ,ater kwamen zij echter terug en bij mid del van dakpannen verbrijzelden zij al de ruiten der woning van WillocK. Een zeer streng onderzoek ia geopend. De toestand van Willocx is onrustwek kend. RECHTBANK VRIJGESPROKEN. Ernestine Van de Velde, van Lede Heipias, beticht van smaad en beleedigingen, wordt vrijgespro ken,de feiten niet voldoende bewezen zijnde. C CENTIEMEN HET NUMMER Zondag 20 en iiftaandag 21 Oseent&er f914

De Volksstem | 1914 | | pagina 1