Oorlogsberichten Een menschenYTiend... DE 00RL06SBEIASTK Van het Oestsiijk Veohiterein Nog 'I TurksolHtaliasnscli incldöni Bestuurder: J. VAN NUFFEL-DB QEN'DT. en ds Provincieraadzitting JOHN WANAMAKER. De strijd in DE OORLOG TER ZEE MIJNE» IN DE NOORDZEE Os Toestand in Zuid=Afrika Italië en de Oorlog In den Spaanschen Senaat Een Gevang in Gasthuis veranderd ALLERLEI Eene ontvangst te Parijs Da nieuwe Gouverneur-Generaal Gevaarlijke deserteurs Moorsel. Goed geknipt. Twintigste Jaargang nr CENTIEMEN NUMMER Woensdag 23 December 1914 ABONNEMENTEN Zos maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. 1* UITGAAF, 4 li. 's avonds 0 UITGAAF, 7 a. 's avonds 0 Pour loute la publicité commerciale et flnancière du journal, s'adresser exclusivement a l'Agence Réclame Godts, 2, Place de la Bourse, Bruxelles. BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST GODTS, 2, Beurspiaats, 2 jlNT. Kerkstraat, j Telefoon A 3299 Telefoon 114 AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 I Sport (per regel) tr. 1,00 3e bladz. (de regel) fr. 1,00 I Gemengd nieuws per regel fr. 2,00 4' bladz. (de regel) fr. 0,30 I Recht.herstcll. (per regel) fr. 2,00 Financ.aankon, (perregol)fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,ö0 Commerciale en financieele aankondigingen zich uitsluitelijk te wenden Agence Réclame Godts, 2, Beurspiaats, Brussel. Sedert oenigen tijd loopen alle soor ten van geruchten over het aanstaande invoeren van lasten op zoo wat alles. Onze bevolking verkeert daaromtrent in groote verlegenheid. Hier zegt men dat op naaimachienen en piano's zooveel en zooveel taks zal worden ge zet, daar vertelt men dat elke duif zal worden belast, elders nog spreekt men van lasten op koeien, paarden, kiekens, enz., enz. Wij denken onze lezers nuttig te zijn, met hen kennis te geven van eonige nauwkeurige inlichtingen over dio oorlogsbelasting, om zoo de ge moederen te bedaren en het vertrou wen onder 't volk te brengen. Duilscbland ciscbt van België eone som van 480 millioen franken te beta len in 12 maanden, zegge 40 millioen por maand. Dat wij die som gepeperd vinden en als een onheil voor ons land aanzien, hoevon wij niet te zeggen. Wij staan voor bet feit dat Duilscbland die som van België eischt, dat Duitsch- land voor 't oogenblik België bijna gansch in zijn bezit heeft en bezet houdt, en de macht bezit ons land te dwingen dio som te geven. Hoe zal nu die betaling geschieden Do Duitsclie regeering beeft beslo ten dat de 9 Belgische Provinciën die som moeten betalen en er onderling verantwoordelijk voor staan. Ofschoon de Provincieraden en des- zelfs Bestendige afgevaardigden vol gens de Belgische grondwet, geene bevoegdheid bezitten staatszaken te behandelen, is hen nochtans die taak opgelegd. Onnoodig er op te steunen wat belangrijke, ernstige en met moei lijkheden bezaaide taak er aan do Pro vincieraden te beurt valt. Wij zien met genoegen dat onze overheden er uitmuntend zijn in geslaagd eene be vredigende oplossing te vinden en do zolfde door do Düitscbe overheid beeft kunnen doen aanvaarden. ITet hoofddoel bestond in bet belet ten,dat onze zoo diep beproefde bevol king onder nieuwe lasten zou moeten bukken in do reeds zoo moeilijke le vensomstandigheden. Da betaling der oorlogsbelasting kon op versckillige wijzen worden venvezentlijkt. Eeno eerste manier zou bestaan in liet onmiddelijk betalen der maande- lijkscke 40 millioenen door do bolas- tingsbetalerseenieder echter begrijpt welke ramp het zou zijn, nu op dit oogenblik dat allen handel en nijver heid kwijnt, dat allo werk stil ligt, dat allo bronnon van welstand zijn verdord, lasten te doen betalen door lieden, die uit oorzaak van den oorlog zelf, van alles zijn beroofd. Eeno tweede manier kon gevonden worden in het uitgeven van assigna ten door de Duitsche regeering. Dit ware nog noodloüiger geweest en zou bepaald op algemeene uithongering uitloopen. Eene derde manier is go- vonden, en daarvoor verdienen onze bestendige afgevaardigden eeuwigen dank van wege de bevolking, en dat middel is eenen geldversckieter te vin don die maandelijks de 40 millioenen zou storten. Later enkel zouden er middelen worden vastgesteld om de aflossing van de schuld te bewerken. Do «Nationale Bank van België» en de «Société Générale» treden als geldverschioters op en hebben daar door recht aanspraak te maken op de dankbaarheid van 't Belgisch volk. Het regelmatig betalen dor 40 mil lioenen, den 10" van elke maand, beeft voor gevolg het ophouden van alle opeischingen, of ten minste ais dozo nog zouden r.oodig zijn, kunnen zij enkel gebeuren dan tegen betaling in geld of geldigheidsbrieven betaal baar door Duitsche banken op 30 da gen. Daardoor zullen handel-en nijver heid in zekere mate kunnen ontwikte len en zal de vrees benadeeld te wor den, grootendeels verdwijnen. Hier omtrent drukken wij den wensck uit, en dit om alle willekeur in de opeischingen te vóórkomen, nevens do opeiscliers oenen bevoeg den door de burgerlijke macht aange- steldon" schatter te zien oplredon, om de werkelijke waarde van koopwaren en dieren to zien vaststellen. Benevens dat eerste voordeel, door onze overheden verkregen, [zal voor de belaste steden alle verdere schuld vordering ophouden. Zoo zullen onze steden Brussel, Antwerpen, Luik, Charleroi, Doornijk, Gent en andere van hunne nog niet betaalde aandoe Ion ontslagen zijn. Deze ontlasting zal echter niet uit sluiten, het betalen van boeten waar mee do Duitsche overheid de gemeen ten zou kunnen straffen voor misdaden gepleegd tegen do Duitsche legers of miskenning der door de Duitsche ge- nomene verordeningen. Moeston nu in de toekomst op eischingen worden gedaan, dan moet er geld of wettig schuldbewijs bij zijn: anders hebben de belanghebbenden recht do misbruiken ban te klagen bij de overheid. Hot was om bovengemelde bepalin gen en overeenkomsten te wettigen, dat Zaterdag 1911. al de Proviciera- ^n van bet land zijn bijeengeweest. In verband met het schip met Kerstgeschen ken voor de govluchte Beigen naar Engeland wordt den naam genoemd van den schonker van dit reusachtig Kerstgeschenk, da Ameri kaan John Wanamaker. Natuurlijk is hij een millionnair anders zendt mon geen schepen met Kerstgeschen ken naar vreemde lauden Behalve deze meor voorkomende Ameri- kaausche eigenschap vertoont Wanamaker nog dezo, dat hij In zijn geheele vaderland de naam draagt van een uitnemend menschon- vriond te zijn zelfs moet generaal Booth in dertijd van hem verklaard hebben, dat hij nooit in de wereld iemand had ontmoet mot zulk een vriendelijk menschlievend gemoed als deze weldoener dor maatschappij. John Wanamaker is winkelier van beroep echter winkelier in Amerikaanschen styl Z(jn winkel iu Philadelphia wordt de grootste van dio stad, van de Vereenigde-Staten, van de werold genoemd De eigenaar van dezon winkel heeft do aandacht op zich gevestigd door de waarop hy omgaat met het tal rijke personeel van zijn zaak. Do bovenste verdieping van zijn reusachtig warenhuis go- lijkt een model-inrichting, welke zoowel aan schoollokalen, als aan een prachtvolle biblio theek, als aan een eerste klasse-hotel doet denkon. Daar is gevestigd een uitgebreide in richting voor geestelijke en lichamelijko ver zorging der winkel-bedienden, welke bij Wa namaker in dienst zijn. Do bedoeling van don groot-winkelier is, om het zijn ondergeschik ten hij noemt hen zijn medehelpers zoo gemakkelijk mogelijk te maken om in het loven vooruit te komen zij moeten ontwik- kold, beschaafd, opgevoed, onderwezen wor den tot heil van iien zeiven, en aldus tot heil van do menschhoid. Inderdaad schijnt het dan ook als in een paradijs te zijn, bij de firma Wanamaker als winkelbediende in dienst te zijn; het geldt in Philadelphia als een onderscheiding te kun nen zoggen Ik ben in dienst bij do Wana maker Stores Natuurlijk oefont deze idoaal verhouding tusschen patroon 011 ondergeschikten haar gunstigen invloed uit op de zaak zelve daar door kon deze zaak, gedreven ouder do Amerikaansche kenspreuk van den patroon Handel is Leven en Leven is Ilaudol tot een grooten bloei komen. Zijn winkel werd de grootste der wereld, zijn naam kreeg klank tot ver buiten Amerika en een antal ongelukkige Belgen in Enge land zullen eon goed Kerstfeest aan hem to danken hebboa, Duitsche bs*on. BERLIJN, 19 Dec. (W. B.) Officieel wordt uit het gróote hoofdkwartier gemeld In het Westen hadden gisteren eene reeks vijandelijke aanvallen plaals. Bij Nieuwpoort, Bixsckote en noordelijk van La Bassée wordt de strijd nog voortge zet. Westelijk van Lens en oostelijk van Al bert, werden die aanvallen afgeslagen, even als westelijk van Noyon. BERLIJN, 20 Dec. (Wolff.) De vijand he6ft zijne aanvallen rond Nieuwpoort, welke toch zonder uilslag ble ven, gestaakt. De Franscke en Engelsche aanvallen zijn mot overgroote verliezen af geslagen geworden, Dank aan de overmacht kon de vijand te Notre Dame do Lorette een onzer loopgraven nemen. Wij hadden slechts geringe verlie zen. In do Argonnon verovorden wij drie ma chinegeweren. In het Oosten niets te meldeiu fpansche bron. Het Fransche gezantschap deelt omtrent de krijgsverrichtingen heden het volgende mede Do 17 December kenmerkte zich tusschen de Zee en de Leië door een krachtigon vooruitgang onzerzijds. Wij hebben den weg naar Bad-Lorabaerlzijde bereikt. In de streek van Bixschote hebben wij 500 meters torrein gewonnen, 60 gevangenen gemaakt en drio mitrailjeuzen genomen. Op den weg van Yperen naar Mconen zijn wij 100 moters vooruit gekomen. In de streek van Atrecht heeft een hevige aanval ons in het bezit gealeld van verschei dene vijandelijke loopgraven voor Aucliy- les-Bassée, Noire Dame da Consolation, Lees, Notre Dame de Larotto en St.Laurent- Blangy, waarvan de eerste woningen in ons bezit zijn. Op laatst genoemd punt hebben wij, over een front van langer dan een kilo metor, bijna alle loopgraven eerste linie van den vijand, genomen Noordelijk van Notre Dame de Consola tion bedroeg onze vooruitgang 500 meters. PARIJS, 19 Dec. (Reuter).De officieelo mededeeling van middag drie uur behelst het volgende Wij hobben gisteren het terrein, dat wij den vorigen dag ten Zuiden van Dixmuiden gewonnen hadden, in staat van tegenweer gebracht en zijn meer dan een kilometer in do strook van Nolre Dame de Consolation ten Zuiden van La Bas3óe en in de richting van Garoncy gevorderd. In de streek van Albert ziin wij in den nacht van Donderdag en gisteren onder een hevig vuur vooruitgerukt en hebben het net van de pikkoldraadverspörring van 's vijands tweede linie van loopgraven bereikt. Ton Noorden van Marécourt moesten wij oen loopgraaf ontruimen,dio wij den vorigen dag vermeeslerd hadden. In de buurt van Mametz en Lïhons zijn verscheidene Duitsche loopgraven genomen en drie hevige tegenaanvallen van den vijand fgeslagon. Door een levendigen aanval zijn /ij bij St. Hubert eenigszins vooruitgeko men. Men bevestigt, dat op de Maashoogten ons vuur, dat door viiegers geregeld werd, twee zware Duitscl e batterijen vernield en een derde boschadigd heeft. Duitsche bros. BERLIJN, 19 Deo. fW. B.) Officieel wordt uit het groote hoofdkwartier gemeld Aan de Oost-Pruisische grens werd een Russische cavalerie-aanval, ten westen van Pil kal len, afgeslagen. In Polen wordt do vervolging voortgezet. Oostenrijksche bron. WEKNEN, 19 Dec. (W. B.) Officieel Onze troopen, die over de linie Krosno-Zak- liczy opgerukt waren, sluitten gisteren op nieuw op krachtigon tegenstand. Ook aan de Boneden-Dunajec wordt lievig gestreden. De Russische achterhoeden, die aan den westelijken oever *der rivier hardnekkig standhielden, zijn bijna geheel en al ver dreven. In Zuid-Polen hadden bij de vervolging gevechten plaals. De vijand werd overal geslagen. De reeds eergisteravond te Jedezejow (Andrejew) binnengedrongen Oostenrijksche ruiterij, heeft de Nida (zijrivier van den Weichsol) bereikt. Moer noordwaarts trokken de troepen der bondgonooten over do Piliza. In de Karpathen viel, behalve kleine schermutselingen, die gunstig voor ons aflie pen, niets bijzonders voor. De troepen, dio een uitval uit Przemysl hadden gedaan, rukten, nadat zij hun taak hadden volbracht, weder de vesting binnen zonder door den vijand lastig te zijn geval len. Zij hadden eenige bonderden krijgsge vangenen gemaakt. Russische bron. Aan de Bsoera beginnen zich gevechten le ontwikkelen. Wij hebben verscheiden aan vallen der Duitschers afgeslagen. In andere streken aan den linkeroever van de Weich sol hadden slechts voorpostengevechten plaats. In West-Galiciö aan den linkeroever van de Doegajets hebben wij in den nacht van 17 op 18 Doe., ongeveer 1000 man van een Duitsche Divisie, die reeds in dit gebied had gestreden, krijgsgevangen gemaakt. Onze troepen strijden hier onder gunstige omstandigheden. Engelsche bron. SCARBOROUGH, 19December. (Reuier). Volgens een Lloyds-telegram, waren ver scheidene booten bozig op 8 K.M. ten Z.O. van Scarborough mijnen op te visschen,toen or een van die schepen in do lucht vloog. Een man is aan wal gebracht, de anderen worden vermist. Twoe andere schepen moeten ook inde lucht gevlogen zijn. Bohalve de rechlslreeksche slachtoffers, zijn er, volgens de Engelsche bladen, ver- schoidone ouden van dagen on zieke men- schon ton gevolge van don schrik hij het bombardement van do Oostkust van Enge land bezweken. In het geheel zijn er 122 menschen omgekomen, 175 zwaar gewond en 374 licht gowond. Turbscbe bron. KONSTANTINOPEL, 19 Deo. (Wolff.) Volgens eene mededeeling uit gezaghebbende bron, schijnt het incident van Hodeida, dat tengevolge van de/ storing in het telegrafi sche verlcoer tusschen lemen en Konstanti- nopel niot ter konnis van de Porte was ge komen, in zoovor goregeld te zijn, dat de Porte alle door de Ilaliaansche regeering gestelde eischen tot het verstrekken* van voldoening, aangenomen en aan den wali do noodigo lastgevingen verstrekt hèeft, om dio oischen in lo willigen. Gezegde lastgevingen zijn dien wali door bemiddeling van d6 Ita- liaansche regeering medegedeeld. De opstand in Zuid-Afrika is geëindigd. De oproerige generaal John Pretorius heeft zich te Harrysmilh overgegeven. -Sinds 1867 werd Egypte bestuurd door een onderkoning, dio vassaal of ondergeschikte was van den sultan van Turkije, aan wion oen zekere tol of schatting moest worden betaald. Do onderkoning of khedive, hoewel bij name van den sultan afhankelijk, had even- wol in werkelijkheid eene onbeperkte macht, onder toezicht nochtans van Engeland, dat sinds geruimon tijd langs om meer zijnenin- vloed in Egypte deed gevoelen. Volgens een bericht uit de Frankfurter Zcitungwerd destijds aan de Corriere della Sera uit Ivaïro gemeld, dat de tegenwoordige onderkoning of Khedive van Egypte, Hussols Komal, binnen kort als Sultan den troon van Egypte zou bestijgen. Het land wordt dan een protoktoraat van Eugeland, en zou totaal onafhankelijk zyn van Turkije. Wat enkele wokon golodon als waarschijn lijk werd aangekondigd, is thans een voltrok ken feitEgypte werd officieel tot Britsch protektoraat geproklameerd. Volgens officieele inlichtingen is Italië nog van graai» voorzien tot 15 Juni 1915. Hot Italiaansche gouvernemeut roept ook tegeu 20 December de reservisten der marine klas van 1889 op. De Italiaansche Ilandelskaraers bobben ge vraagd om het Moratorium te verdagen tot 31 Maart. Ook de Beurzen zouden tot dien datura gosloton blijven. Markies Horrera heeft in den Spaanschen Senaat gesproken over den Europeeschen oorlog. Hij maakte zich de tolk dermensch- lievende gevoelens van den Senaat, en vroeg aan den minister van Koophandel, of hot niet geraadzaam zou zijn, in hot proces-ver baal der zitting te vermelden, dat de verga dering zich aansluit bij den rouw der oorlog voerende natiën, en den wensch uitdrukt dat zoo spoedig mogelijk oen duurzamen vrede zou gesloton worden. De kabinetsoversle antwoordde dat het gouvernement zicli bij de vraag van markies Herrera aansloot. Ook de Voorzitter van don Senaat deelde de gevoelens van markies Horrera on sloot zich hij zijn voorstel aan. Do moe3t modern ingerichte van alle ge vangenissen van Frankrijk de Fresnos, dicht bij Parijs is geheel ontruimd en als hospitaal ingericht on daarbij hebben een zeer groot aantal Paryzer raidinettes werk gevonden. De Frosnes is van buiten en van binnen geheel van witte steeneu opgetrokken de ver diepingen zijn hoog en luchtig, de gangon zyn ruim, criscontralo verwarming, zoodat elke cel een zomersche temperatuur heeft en overal is electrisch licht. Kortom hot is voor hospitaal buitengewoon geschikt. Nu allo ziekenhuizen en de meeste tot ziekenhuis ingerichte gebouwen in Parijs vol on er geen bedden in de stad meor be schikbaar zyn, is de ontruiming on inrichting van de Frosnes een uitkomst. Niet alleen voor de zieken, maar ook voor die groote schaar ateliermeisjes midinettes diode laatste vior maanden grootendeels werkeloos waren en dio nu den goheelen dag bezig zijn om de vroegere gevangenis te ver anderen in eon hygionisch on doelmatig inge richt ziekenhuis en hot zoo te onderhouden, is het een goed werk. Niemand minder dan Gustavo Charpentier, de toondichter van Louise vriend en ken- nor van de Parijschemidinetto, heeft den raad gegeven, om deze klas van vrouwen work ta verschaffen, nu zy het zoo bitter noodig lieb- beu. Zoo ernstig is hot met haar gesteld, dat zij geen gold hobben om zich vóórhaar nieu wen werkkring te kleeden. Maar.... geen nood. Ret'ds zijn honderden meters linuen verzameld en er wordt nu ijverig genaaid aan de dionstkleeron.... De Belgische ministers, alsook de gemeen teoverheden van eenige verniolde Belgische plaatsen, zullen binnen eonige dagen ten Pa- rijzer stadhuizo ontvaugen worden. Deze ontvangst "«1 zeer plechlig geschieden on waarschijnlijk zullen do voorzitter dor Fransche Republiek en de voorzitter van hot ministerie, er aanwezig zyn. De gouverneur-generaal van België» Freiherr von Bissing, heeft tot een correspon dent van het Borl. Tagebl. n gezegd, dat hij het oogenblik gokomon achtte om het buiten land volkomen juisto berichton te deen toe komen over do toestanden in België. Hij is voornemens der Duitsche pers ta Brussel daarvoor allo gelegenheid en mede werking te verleenen. Hij gaf voorts den wensch te kennen, om in overeenstemming met hot burgorlijk bestuur in Belgie de pogin gen te steunen tot bevordering van de wel vaart en het horstel van liet economisch® lovon. In een schouwburg te New-York zijn tydens een voorstelling vijf leeuwen losgebroken. Er ontstoud een geweldige paniek, onder het publiek. Een hoer schijnt maar in het wilde wog op de beesten te hebben geschoten, want een drietal toeschouwers werden hierbij ge wond. De leeuweu, verwoed door deze scho ten, violen, do policio-beambten aan, van wia er twee gowond werden. Een aantal toeschou? wers werden naar hot ziekenhuis gebracht, omdat ze tijdens do pauiek letsel hadden be komen. Vier der loeuwon werden levend gevangen, de vijfde die de straat wist te bereiken en daar nog veel schrik en ontsteltenis teweeg bracht, werd ton slotte doodgeschoten toea hij een huis wilde binnendringen. Maandag werden lartgs den ijzeren weg Aalst-Antwerpeu, op het grondgebied van Moorsel, twee jonge kerels aangehouden, die aldaar telefoondraden aan 't robberen waren, De jonge dieven zullen streng vervolgd worden. Het zal eene goede les zrjn, want steden en gemeenten waar zulke diefstallen door de Duitsche overheden vastgesteld woi> den, wordon streng beboet.

De Volksstem | 1914 | | pagina 1