Fons Van he Maelb. Eene boete van 100,000 mark Lcdz zou opnieuw ontruimd zijn Twintigste jaargang n' 259 Vrijdag £5 en Zaterdag 26 December 4 9TV J3 €31- 33 5L_i JLJ Kerstliedje in 1914 v- KERSTMIS Dl Van hst Oostelijk Vsslülerein Het TurkscNtallaansch incident De Russen in Galicië Valsche bankbriefjes Belangrijk bericht. Aan fle Bestuurleden der Pensioenkassen ALLERLEI Bo Franscbs kloosterlingen. Duitsche stoomsloep aangehouden Keizer Willem naar 't Oostelijk front In de Duitsche Koloniën Bskwetste soldaten In het Burgerlijk gasthuis. Stoutmoedige diefstal te Lede. 3 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN Zos maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van hel laad. I' UITGAAF, 4 u, 's avonds Ijf Hf T UITGAAF, 7 u. 's avonds |j| Pour loute la publicité commerciale et financière du journal s'adresser exclusivement a l'Agence Réclame Goclts, 2, Place dé Ja Bourse, Bruxelles. BUREELEN TE BRUSSEL j TE AALST R9w GODTS, 2, Beurspiaats, 2 bv. 9, Kerkstraat, n. Telefoon A 3299 Telefoon 114 Bestuurder: J. VAN' NUFFEL-DE QENDT AANKONDIGINGEN El. aank. (1 tot 4kl. reg.) fr. 0,60 3e bladz. (de regel) fr. 1,00 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (perregcl)fr. 2,00 fr. j öi r. 2 91, Sport (por regel) Gemengd nieuws per r Recht.her8toll,(per regelj 'r. 2, Overlijden (per regel) ft ,0# Commerciale en flnancieele aankondigingen zich uitsluitel.jk wenden Agence Réclame Godts, 2, Boursplaats, Brussel. ïn het stille vair den pacht Is een Kindje ons gobrachftj Dat op aarde geven zal Zaalgen vrede overal Waar moil is van goeden wil. Waar men naar dit Kindje hoort, Neen, daar wordt geen vreê gestoord Nergens nog een booze daad, Ook geen wrok of broederhaat, Daar zwijgt 't wreede mcordkanon Na Gij in Uw kribbe ligt Met. eon glans van liefde-licht, Kniolon wij aan Uwen voet. Om te bidden Jezus zoet Geef dat 't vredo zij op aard'. HET KINDJE JESUS 't Kindjo Jezus .is geboren Reeds vier duizend jaar verwacht, Van een Maget uitverkoren Uit hot David's oud geslacht. Toen verscheen er aan don hemel Eene ster, een wonder licht, Dat met zacht en lief goweinol D'iieiland zijne komst bericht. In de Betlilehomsche dalen. Daar verkoos Hij zijne woon. Waarvoor Hij uit (Vhemclzalo* Heoft vcrlaton zijnen troon Om to wonen in ons midden, In eon armen beestenstal. Gaan wij allen Hem aanbidden, 'cis den Koning van 't heelal. Voor wie Staat en Tronen beven, Aan lietaardsehe koninkrijk. Kan llij roem en glorie gevon En (loon vallen, te gelijk. Ili.i die metéén woord te spreken, Schiep de sterren, zon en maan. Die, gehoorzaam op zyn toeken, Rennen door de hemelbaan. In deoz' akelig droeve tijden. Door zijn machten liefde groot. Zal dat Kindje ons verbidden En verlossen uit den nood. Jozef Schockaetit. Bidden wij Hem, opdat Hij in zijne oneindige goedheid den vreese- lijken gcesel weldra late eindigen. Bidden wij Hem, opdat deze ram. spoedige tijden weldra tot het verleden behooren. Bidden wij Ilem 1 Nooit kan gunstiger gelegenheid zich aanbieden dan in dozen stond, om ons gebed tot Hem te richten. De Engelen zongen het destijds Glorie aan God en Vrede aan de menschen van goeden wil Moge op dezen anders zoo blijden dag, nu ook de Goddelijke Zaligmaker den vrede brengen Verleden jaar mochten de lezers dor Volksstem zich verlustigen in een prachtig Kerstnummer. Dit jaar had den wij voorgenomen nog beter en prachtiger werk te leveren. De omstandigheden hebben echter onze schoone plannen overhoop worpen. Aan clichés is niet aan te geraken, evenmin als aan de andere benoodigheden om degelijk werk te leveren. Wij verontschuldigen ons dus bij onze lezers en verzekeron hen, dat wij voortdurend ons beslo zullen blijven doen, om hen aangename lozingen te bezorgen,.. Tevens wenschen wij hen hier allen een Zalige Kerstmis. 't Is Kerstdag, Cl.ristusdag, dog van Vrede en Verzoening De God-Mensch is op aarde geko men, om allen met zijn Ilemelscken Vader te verzoenen. Daar ligt Hij, in een armen sta!, in eene kribbe welke Hem tot wiegdient, omringd door zijne Hoilige Moeder, do zuivere Maagd Maria en zijn voed stervader, de Heilige Jozef, die Hem met bewonderende hiikkon aanschou wen,enllom voor't heil van 'i mensch- dom bidden... Blijde ven nkkeml s< lioono gezan gen weeigalmden in dien hougolijken nacht over de velden van Bethlehem, 't Waren deEngolon,diu hunne zoetste liederen aanhieven, om Glorie aan God en Vrcdo aan de monschen te zin es Ti. Zoelo vreugde vervulde de harten der arme herders, die het Goddelijk Kindje kwamen aanbidden. God lo vend en blij juichend verlieten zij den wonderen sial. En alleS juichte mot hen, en alles jubelde omdat de groote Koning van Hemel en Aarde 't volk van 't juk der zonde kwam verlossen.. En thans, welke droeve tijden he ieven wij Verscheidene volkeren zijn in oorlog. Dagelijks worden stroomenhloeds ver goten, vallen duizenden eu nog dui- tendan op het slagveld. Droeve Kerstmis De christenen, die anders op dezen blijden herinuoringsdag hunne slem vermengden in het welkomlied, zijn terneergeslagen hij Lot aanschouwen dor huidige rampon. Alle hoop mag echter niet opgegeven worden. Do Goddelijke Zaligmaker op de wereld gekomen^ om 's werelds zon denband te verbreken, kan ons nu niet verlaten. Volgend affiche wordt te Gent uitgeplakt STAD GENT, De Bargemeester, Brengt ter algemeene kennis dat hij, onder ciagtookening van 18 December n. 4511, Toezicht der Etapen van hot 4° legej-korps, het volgende schrijven heeft ontvangen Langs de baan van Gent-Ter neuzen weiden onlangs, door Belgen en met opgezetten zin, verscheidene honderden n meters telefoondraad, toebehoorende aan do Duitsche overheid, vernietigd. I)e plaats van het misdrijf bevindt zich op het grondgebied van Gent. De stad Gent n is dus verantwoordelijk voor het misdrijf. Ik leg aan do stad Gent eene oorlogs- belasting op van 100,000 Mark in gouden n geldspeciën te betalen op eene aan lo n duiden plaats. Een deel van 20,000 mark in goud i moet binnen de drie dagen, op het Paleis van Justicie in de oorlogskas gestort worden, op vertoog van het tegenwoordig stuk. Goteekend Baron von Seckendorff, luite nant-generaal. Do Burgemeester roept do bijzondere aan dacht van het publiek op dezen ernatigen maatregel. Hij aanzoekt al wie getuige zou kunnen zijn van dergelijke misdrijven, die onmiddel lijk bij de policie aan te klagen. Gedaan ton Stadhuize van Gent, den 23 December 1914. E. BRAUN. AALST, (Duitsche Kommandaluur). 23 December,(3 ure namiddag). Aanvallen in de Duinen nabij Lombaert- zijdo on ton Zuiden van Bixschote werden door onzo troepen gemakkelijk afgewezen. Nabij Richebourg l'Avoué werden de Engolschen gisteren uit hunne stellingen gedreven. Ondanks vertwijfelde tegenaanvallen wer den al onze stellingen tusschon Richebourg en het kanaal naar La Basséo, waar do Engelschen ons aanvielen, door ons be houden. Op 20 December vielen 750 Engelschen in onzo handen. V/ij maakten 5 machinegewe ren en 4 mijnwerpers buit. Rond Chalons valt de vijand zeer krach tig aan. Aanvallen tën noorden van Silierio en ten Zuid-Oosten van Reims, Souaiu en Perthes werden met zware verliözen voor de Franschen afgeslagen. In Oost en West-Pruisen is de toestand, nog steeds onveranderd. De strijd tusschen de Bzura en de Rawka duurt nog voort. Ver der is de toestand nog dezelfdo. gSuaischs bron. BERLIJN, 22 December. (Officieel). Nabij Nieuwpoorl en rond Ieperen is alles kalm. Ten einde de positiën te hernemen, welke op 20 December nabij St Hubert en La Gi- vinchy verloren waren, hebben Engelschen en Franschen gisteren en verleden nacht hopelooze aanvallen gedaan, welke allen afgeslagen werden. In de streek van Richebourg zijn zij er in gelukt terug in 't bezit te komen van hunne onde positiën. De aanvallen der Franschen in de streek van Albert, ten Noord-Oosten van Com- piègne, nabij Souain en nabij Perthes, wer den met zware verliezen voor hun afgeslagen In westelijk Argonnen hebben wij eenige loopgraven veroverd. In oostelijk Argonnen, ten noord-westen en ten noorden van Ver dun,.zijn alleFranscheaanvallen gedeeltelijk onder zware verliezendicht afgeslagen. Fratrache bron. PARIJS, 21 Dec. (Reuter.) Het officieele bericht van hedenmiddag.3'uur meldt, dat er niets van-belang it-voorgevallen inBelgië, behoudens enkoie vorderingen dor bondge- nooten in do streek van' Lombaertzijde, St Joris, ten zuid-oosten van Bixsohoote. Tusschen de Leie en-de Aisne hebben wij bezit genomen van het bosch nabij den weg van Aix Noulette naar Loustez en bezetten nu de heele eerste linie-der Duitsche loop graven tusschen dezen weg en Notre Dame de Lorette ten Z.W. van «Loos (bij Rijssel). De vijand heeft Arras beschoten. Ons zwaar geschut heeft de Duitscbe loopgraven platgeschoten on twee zware kanonnen ver nield nabij Stern, ten zuid-oosten van Carnoy en ten oosten van Albert. Ook heeft ons zwaar geschut de overhand gekregen in den omtrok van Reims. Ten noorden van Beau-Séjour, in Cham- pagno, hebben wij 1200 meter vijandelijke loopgraven genomen. Tusschen Argonne en de Maas zijn wij over het geheele front vooruitgekomen, vooral in de streek van Varennes, Gercourt en Bélhincourt. Op den rechteroever van de Maas hebben wij terrein gewonnen ten noordwesten van Brabant en in het bosch van Consenvoye. EeigeKsche broei. LONDEN, 21 December. (Ropter.) Eon Duitsch vliegtuig heeft 2 bommen* geworpen op Calais. Deze richtten geene schade aan. Bij de artilleriegevechten in den omtrek van Arras, hadden de Duitschers zware ver liezen. De Franschen hebben het fort van Noyons bezet en het fort van Brimont dat bij de be schieting van Reims meest schade aanrichtte, tot zwijgen gebracht. gScsifscSie bron BERLIJN, 21 December. (Wolff). Offi cieele kennisgeving van heden morgend uit het groote hoofdkwartier In Oost- en West-Pruisen is de toestand onveranderd. In Polen wordt onze aanval op de stel lingen, waarin de vijand front heeft ge maakt, met succes voortgezet. BERLIJN, 22 December. (Officieel). De toestand in Oost en West-Pruisen is onveranderd. In Polen is een lievige strijd gaande in de streek lusschen de Bzura en de Rawka. Op verscheidene plaatsen is de overgang over deze strijdlijn versterk. Op den rechteroever der Pilica duurt de strijd ook voort. OosfteRpijkss^e bron. WEENEN, 21 December. (Wolff). Heden middag is officieel bekend gemaakt In de Karpathen maakt ons offensief aan den bovenloop van de Latorcza goede vor deringen. Ten Noord-Oosten van den Lupkower- s, op het front ten Noorden van Krosno- Tuchow en aan den benedenloop van de Dunajec wordt de strijd met groote heftig heid voortgezet. De toestand in Zuid-Polenis onveranderd. Russische bron. St PETERSBURG, 21 December. (Pet. Tel.-Ag.) Officieel bericht van den grooten generalen staf In de streek van Mlawa zijn de Duitschers teruggetrokken naar het front Lautonburg- Neidenburg. Op den linkeroever van de Weichsol heeft geen enkel meldenswaardig voorval plaats gegrepen. In Galidië is het Oostenrijksche offensief voor goed gestuit door onze troepen, wier latere krijgsverrichtingen een alleszins gun stig karakter hobben. Een der Oostenrijksche divisies, welke in de buurt van Dukla optrad, is overhoop ge worpen door een bajonet-aanval van onze troepen. De vijand liet 500 lijken op het vechtstorrein achter. Tien officieren en meer dan 1000 soldalen zijn gevangen genomen De pogingen van het garnizoen van Prze mysl om door het front der belegeringstroe pen heen te breken, zijn voor goed verijdeld Het garnizoen is met zware verliezen achter de versterkte linie teruggeworpen. PARIJS, 21 Dec. (Reuter). Uit Rome aan de Matin Naar verluidt is de Engelsche consul te Hodeida in vrijheid gesteld. De personen die voor het gebeurde aansprake lijk zijn, zullen gestraft worden. De Berlijnsehe briefwisselaar van de ✓«Messagero» beweert, dat de Duitschers op nieuw Lodz ontruimd hebben. Zulks zou het gevolg zijn eener omtrekkende beweging, welke de Russen in Oost-Pruisen hebben ondernomen. Dit bericht dient echter bevestigd te worden. Het Russische gouvernement is thans bezig liet burgerlijk beheer in te richten in het bezette deel van Galicië. De Staatsbank heeft reeds d© noodige maatregelen getroffen voor het inrichten van een hulphuis te Lemberg, hoofdplaats van Galicië. De valsche briefjes van 1 frank zijn te herkennen, daar de cijfers der serie niet op rechte lijn zijn gedrukt. De valsche bankbriefjes van twee frank zijn gedrukt op papier, waarvan het water merk horizontaal is. Sedert eonigen tijd reeds, waren valsche briefjes in de Bank toegekomen. De policie van Brussel stelde een onderzoek in en ge lukte er in drie kerels aan te houden, bij wie, bij huiszoekingen, valsche briefjes wer den gevonden. Het bedrag der vervalschte briefjes be loopt ongeveer 50,000 frank. Te rekenen van 1 Januari, zal de Bank nieuwe briefjes uitgeven, die zeer moeilijk zullen zijn om na te maken. De Maatschappijen die verlangen nog in December van dit jaar stortingen te doen in de Lijfrontkas, mogen dezelfde verrichten door bemiddeling van hot Agentschap der Nationale Bank van België. Zij kunnen op dat Kantoor de noodige stukken bolcomen. Zijn ook te verkrijgen voor Aalst en om liggende bij Eene. Heer C. Demeester, OndetyastoorDendermondsche stecmceg, 18 Formulieren voor aanvraag tot aan sluiting, lot wijziging, tot afstand van voor behouden kapitalen; bijzondere bordereelen van stortingenbordereelen der verschillige groepen 1, 2, 3, 4 en 5; onsommingsbor- dereelen; Omzendbrieven van den Algemeo- nen Bestuurder der Spaar- on Lijfrentkas (November 1914) en alle noodige inlichtin gen voor onmiddellijke storting. Marcel Dhondt van Oudenaerde, 16 1/21 trad als vrijwilliger in het leger. Na aan vij gevechten aan den IJzer te hebben deolg.^ nomen, werd hij den 24 October, tijden eenen aftocht te Sluyvenskerke door eeno' sohrapnel in de rochterbil getroffen. Zijn vriend ook een vrijwilliger van Ouds naarde, wilde hem niet verlaten en beide» werden krijgsgevangen genomen. Na vorzorging in de lazaretten van Ichf» gem en van Couckelaere werd hij naar Gou overgebracht. Niettegenstaande zijne erg^ wonde, blijft den jongeling vol hoop oi moed. Ook twee Gentenaars worden in het gast huis verzorgd het zijn Maurice De Smet cyclist-karabinier, wonende Hundelgetn' schen steenweg en Gnstaaf Scheiris, van ha 5 linie, wonende Kerkstraat, 443. Beiden zijn gehuwd De Smet werd go kwetst te Hofstade-bij-Aalst. Hij heeft eom dubbele bilbreuk. Scheiris word gekwetst aan het hoofi door oen schrapnol, aan het fort van Waal' hem. Daarbij is hij lam aan den linker kant De gekwetste soldalen, die zooals wij liooj ger zeggen, in de zalen 2 en 5 liggen, mogoi bezocht worden alle dagen, van 10 tol 14 en van 2 tot 4 ure. Een Havasbericht meldt, dat de leden dei ontbonden kloosterverenigingen, die ziet met de ziekenverpleging willen gelasten, vrijelijk kunnen terugkeeren in Frankrijk. Do nota meldt nog, dat de leden dioi vereenigingen nooit verbannen geweest zijn, daar zij persoonlijk in Frankrijk mochle* verblijven. Ten andere, 434 vereenigingen kregel toelating te blijven, 9S2 hebben de toela ting gevraagd en 315 zijn blijven bestaai zonder zell's de toelating te vragen. De kloosterzusters, die zich met de ver zorging van gekwetste soldaten willen ge» lasten, kunnen ook zonder toelating naar Frankrijk terugkeeren. De Duitsche stoemsloep Senator Oswald H. C. 6 welke zich naar Zeebrugge bega! is gisteren in de haven van Ymuiden binnen gesleept, alwaar zij onder krijgswaakzaanj' heid geplaatst is. De Duitsche keizer is naar het Oostelijk gevechtsterrein vertrokken. Hij was verge zeld van den Rijkskanselier en de minister! van Oorlog, van Zeewezen en Buitenland- sche Zaken. De keizer zal Kerstdag vierea bij de troepen. Engelsche bron. Te Garub, op 30 mijlen ten oosten vaii Luderitzbucht (Duitsch Oost-Afrika) had op 16 December eene botsing plaats tusschon eene Engelsche afdeeling. onder bevel van sir Duncau Mackensio en Duitsche troepen» Het gevecht duurde meer dan twee uren* SlAURFGE V AL De E. H. Paul Van de Maele, onderpas-t toor te Herdersem sedert September 4913, geboren te Alveringhem op 13 Juli 1882, is godvruchtig te Eekloo ovorleden. twetste soldaten die zich in het Bur- De gerlijk gasthuis nog bevinden, stellen het betrekkelijk goed. Zij zijn ten getalle van 45 waaronder 10 Franschen, 1 Engelschman en 34 Belgen. Eenigen zijp. een of twee armen afgezet anderen een of de twee beenen doorschoten; een Fran8che soldaat is de beide beenen af gezet tot onder de knieën. De zalen 2 en 5 zijn voor üeze ongelukki- gen voorbehouden. Onder de Belgen bevinden zich Frederik Van den Kerkhove. van Ceurne brj-Kortrijk, soldaat bij het 1° linieregiment, die den 10 November in de loopgrachten bij Diksmuide getroffen werd. Het slachtoffer bleef in de loopgrachten twee dagen en twee nachten zonder ernstige verzorging en werd dan door Duitsche sol daten opgenomen en te Thourout verzorgd, Dinsdag avond had de alleenwonende Benediklus Van Hemolryck, die op de wijk Speeckaerl een wii.kelken houdt, zijne woning verlaten, om in de buurt do gazet te gaan hooren lezen. Dieven hadden zijn weggaan bespied on langs een aanpalende hof drongen zij op den koer van Van Homelryck, bestreken er eene ruit met zeep en gelukten or in zo uil te nemen. Langs de opening drongen zij binnen en brakeu er alle meubelen open. Niets in de benedenplaatsen vindende klommen de dieven naar den zolder. Daar wierpen zij de matras van ^et bed en vonden in den ressortbak de spaarpenningen van Van Hemelryck, zijnde eene som van 470 fr. De schurken stolen or ook nog eene partij appelen, waarna zij ongemerkt vertrokken. Toen Van Homelryck rond 7 ure te huis kwam besladigde hij de diefte. Dadelijk ging hij geburen en policio verwittigen. De policiekommissuris vergezeld van een veldwachter begon dadelijk een naarstig onderzoek, dat ongelukkiglijk nog goen uitslag heeft opgeleverd. 't Is te hopen dat de laffe dieven weldra jnogen geknipt worden.

De Volksstem | 1914 | | pagina 1