Oorlogsberichten DAG-BLAD De strijd in Bsigie en Frankrijk Van het Oostelijk VecMierein Twintigste jaargang n' 2?itJ Ü9 Zondag 27 en Rüaandag 2S December 1914 Bestuurder: J. VAN NVFFEL-DE QENDT. In articuio mortis.... Cs laks op Eis ongehuwden Turkey e en Rusland DE OORLOG TER ZEE OostsssrijkscEie fopon* Portugal en Duilschland Vraagt aan onze verkoopers In de Fransche Kamer Os Belgisch gevangenissen tijdens liet bombardement. ALLERLEI Levensmiddelen Vluchtelingen Beiiombardeering der Engelsche kust De werkstakiug der bakkers te Ninove Be vluchtelingen in Holland Eeae kolonie van zieke kinderen te Gsnt. Af te halen Brieven ABONNEMENTEN Zas maanden 4 (ranken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postburoelon van het land. I" UITGAAF, <1 u, 's ïvoüis 0 0 2' UITGAAF, 7 u, 's avonds 0 r«ur vtw;te la pubiicité commereiale et financière du journal, s'Adr<at>«r «iclusivemenl l'Agence Réclame Godts, 2, Place de la B«sur»c, firvnralle*. 3 CENTIEMEN HET NUMMER BUREELEN TE BRUSSEL I GODTS» 2» Geursplaals, 2 pr. Telefoon A 3299 TE AALST Kierlts tü*a.at, Telefoon 114 AANKONOiGIMGEM Ei. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3* bladz. (de regel) fr. 1,00 4' bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ.aankon.(perregel)fr. 2,00 fr Sport (per regel) Gemengd nieuws per regel/r. >,00 Recht.lieratoll. (ner regtl) fr. ?,00 Overlijden (per regel) fr. ï,G0 Coramerciale en finaneieele aankondigingen rich uiUluitelijk te wenden: Agence Reclame Godts, 2, Beursplaats, 5* rastel. Het is tlgeiuGGn bekend, dat tenge volge van don algemeenen dienstplicht door do Fransche krijgswet voorge schreven, talrijke priesters in het leger dienen, niet alleen als aalmoezeniers, want er werden aalmoezeniers aan de Fransche troepen toegevoegd maar als simpele soldaten. Hot gebeurt hun dikwijls dat zij in de gelegenheid komen, hun heilige bediening uit te oefenen er. in verlaten streken, zonder kerk of bidplaats, voor hunne kameraden het Heilig Misoffer op te dragen. Het schouwspel van een priester, die in uniform van eenvou dige soldaat, de laatste gebeden leest bij de begraving van een slachtoffer van den strijd, is voorzeker een hart roerend looiieei. Nog treffender is het volgende ver baal Een erg gekwetste soldaat, op een höspitaalbed uitgestrekt en ver- meenende zijn einde te voelen naderen, vraagt om eenen priester. Op een na burig bed, bijna in staat van volledige verdooving, lag een soldaat, de borst verscheurd door eene houwitserscherf. Wanneer hij de vraag hoorde van zij nen gezel, poogde hij aan de zieken diensters te beduiden dat bij priester •was. Alsdan ondersteund door de om standers richtte hij zich half op in zijn bed, strekte zegenend de hand uit naar zijnen gewonden makker, en gaf hem do absolutie. Vervolgens uitgeput door deze laat ste krachtinspanning viel hij achter over en gaf den geest.... Do taks door dan Gentscken Ge meenteraad gestemd op de mannen die op 27-jarigen leeftijd niet bet hu welijksbootje zijn ingestapt, geeft aan leiding tot vele besprekingen en tot vele kritieken. De laks is gestemd in eenen tijd dat men haastig geld noodig heelt en als men volstrekt geld noodig heeft, dan moet men bet trachten te vinden, daar waar het best kan gemist worden. Dat het hij een vrijgezel beter kan gemist worden dan bij oen huisvader die voor vrouw en kinderen moet zor gen, is waar in algemeenen regel. Toch zijn er vele gevallen dat een ongehuwde in omstandigheden ver keert dio voor hem een hinderpaal zijn om een huwelijk aan te gaan. Een bediende, hijvoorbeeld, trouwt niet omdat hij de steun is van eene moeder-weduwe en minderjarige broe ders en zusters dio bediende draagt een evenzwaren last als een huis vader. Een jongeling is nog te huis bij zij ne ouders, jiuw omdat hij nog geen positie heeft welke hem tc^laat in do behoeften van een huisgezin te voor zien. Dat men hem met e»ue taks van fr. 5.10, enz. treffe, dat kan er door. Maar als men hem de bijgevoegde taks doet betalen, berekend op de huur waarde van het huis, door zijn ouders bewoond, dan is het niot weer bij die gatroilon wordt, maar zijne ouders, welke men heelt willen sparen. Een vrijgezel, student of bediende, beeft eene kamer of appartement in een groothuis of hotel zal hij de bij komende taks moeten betalen, volgens de kadastrale huurwaarde van dat buis, waar hij, uit spaarzaamheid Soms, maar een klein kamertje betrekt. Indien er dus redenen zijn, om in geval van nood de ongehuwde mannen bijzonder te treffen, er dienen toch zekere regelen in aebt genomen te wor den, zoodanig dat, bij het heffen dezer laks, de weelde getroffen worde en aiet het noodzakeliik» Duitsche bron. BERLIJN, 23 December. (Wolff.) Offi cieel e kennisgeving- van heden uit het groote hoofdkwartier Onze troepen hebben vijandelijke aanval len in do duinen bij Lombaertzijde en ten zuiden van Bixschoote zonder moeite afge slagen. Bij BichfboQrg l'Avoue zijn de Engel schen gisteren wederom uit hun stellingen geworpen. Ondanks wanhopige tegenaan vallen hebben v/ij alle aan do Engelschen ontnomen stellingen tusschen Richebourg en het kanaal van de Aire naar La Bassée behouden en versterkt. Sedert den 20 dezer zijn 750 Engelsche en gekleurde soldaten als krijgsgevangenen ir> onze handen gevallen; wij liebbon vijf machinegeweren en vier mijnwerpers buit gemaakt In de nabijheid Camp de Chalons (15 K. RL ten noorden van Chalons a/d. Marne) heeft de vijand groote bedrijvigheid ge toond. Aanvallen ten noorden van Sillery, ten zuid-oosten van Reims, bij Souain en Per thes zijn, ten deele onder groote verliezen voor de Franschen, door ons afgeslagen. BERLIJN, 24 December. (Officieel). De vijand heeft zijno aanvallen in den omtrok van Nieuwpoort gestaakt. Nabij Bixschoote hebben onze troepen op 21 Dec. 230 krijgsgevangenen gemaakt. Nabij Souain en Perthes werd een onzer loopgraven door den vijand genomen. Avonds gelukten wij er in, den vijand achteruit te drijven, doch wij moesten de loopgraaf, welke deels door de Fransche artillerie vernietigd was ontruimen. Meer dan 100 gevangenen bleven in onze handen. Fransche bron. PARIJS, 22 December. (Reuter). Tusschen de Loie en do zee hadden giste ren enkel artilleri«gevechten plaats. Van aan de Leie tot aan de Aisne hebben wij een Duitscben aanval uit Carency terug geslagen en eenige huizon van Blangy bezet. Ook bij Mamotz kon do Duitsche aanval afgeslagen worden. In den orntrek van Lihons werden drie Duitsche aanvallen afgeslagen. Ten oosten en ten westen van Tracy-le-Val worden vor deringen gemaakt. Onze artillerie heeft met goed gevolg de hoogvlakten van Nouvron beschoten. Ten Noorden van het bosch van Malan- court drongen onze troepen door een met pikdraad versperd terrein. Op den rechteroever der Maas in het bosch van Consenvoye, hebben wij nog vorderin gen gemaakt. Van de Maas tot de Vogeezen, niets nieuws. PARIJS, 22 December. (Reuter). Ten noorden van Puisaleine en ten zuiden van Noyon werden vijandelijke tegenaan vallen afgeslagen. Te Boureuilles, ten zuiden van Varennes komen wij steeds vooruit. PARIJS, 23 Decembor. (Reuter). Officieele kennisgeving van namiddag drie uur Wij zijn gisteren eenigszins opgeschoten tusschen de Noordzee en den weg van Nieu-wi^ort naar Westende, zoomede in de streek van Stee st>aele en Bixschoote. Ten oosten van Bóthune hebben wij in samenwerking met de Engelschen hot dorp Givenchy-les-La Bassée, dat verloren was gegaan, heroverd. In de streek van Perthes en Les Hurlus hebben wij na twee bestormingen het laatste gedeelte van de Duitsche loopgraven-linie, dio den 21 dezer ten deele was veroverd genomen. Wij zijn daardoor gemiddeld 800 meters opgeschoten. In de laatste loopgraaf hebben wij een afdeeling machinegeweron met het bedienend personeel genomen. Een hevige tegenaanval der Duitschers is afge slagen. Wij hebben ook vorderingen gemaakt ton noord-oosten van Beau-Sójour en zijn aan merkelijk opgeschoten in het bosch van La Grurie op 6en loopgravenfront van 400 m. breedte en tot 250 m, diepte. Bij do voortgezette gevechten rond Bou reuilles schijnen onze troepen de vrij belang rijke voordeelen, gisteren morgend behaald niet in allen deele te hebben kunnen hand haven. Duitsche bron. BERLIJN, 23 December, (Wolff). Offi cieele kennisgeving van vanochtend uit het groote hoofdkwartier Op het front in Oost- en West-Pruisen is de toestand onveranderd gebleven. De gevechten in net gebied, begrensd door de rivieren Brura en Rawka, duurt voort. Op den rechteroever van de Pillica is de toestand ongewijzigd. BERLIJN, 24 December, (Wolff.) Onze troepen hebben het offensief herno men op de lijn Soldau Neidenberg en hebbeir de Russen na een strijd van verscheidene dagen achteruitgeworpen. Mlawa en de vijandelijke position rond Mlava zijn in onze handen. Wij maakten er 1000 gevangenen. In de streek Bzura-Rawka kon de artille rie, ten gevolge van den mist, niet optreden. Er hadden verscheidene gevechten met de bajonet plaats, waarin de Russen zware ver- Rezen opliepen. Op den rechteroever der Pilica werden de Russische aanvallen afgeslagen. Verder is de toestand onvoranderd geble ven. Oos^esirijkscke bron. WEENEN, 23 December. (Wolff.) De ge neral e staf deelt heden middag mede Onze krijgsverrichtingen in de Karpathen nemen een gunstigen loop. In de streek van de Latorcza is een Russi sche poging tot aanval bij Volovec verijdeld. In het dal van de Boven-Ung hebben onze troepen gisteren bij Fenyes Völgy 300 ge vangenen gemaakt en zijn verder vooruit gekomen. Ook ten noordoosten van deLubkowerpas, in de richting van Lisko, hebben wij met onzen aanval veld gewonnen. De hevige gevechten bij Krosno, Jaslo en Tuchow en aan den benedenloop van de Dunajec duren voort. Aan de Dunajec hebben dé Russen ook in den afgeloopen nacht hun vergeefsche en m6t vele verliezen gepaardgaande aanvallen herhaald. Aan deNida blijft destrijd voorloopig nog onbeslist. Dichtbij de "monding dezer rivier is de brug van den vijand over denWeichsel in brand geschoten. Ten zuiden van Tomaszow hebben onze troepen een nachtelijken aanval van Kauka- sische regimenten afgeslagen. De gevechten van onze bor.dgenooten in het gebied, begrensd door de Bzura en de Rawka, duren voort. Er is dus een nieuwe veldslag gaande. Russische PETROGRAD, 22 December. (Officieel van den 3taf van het Kaukasisch leger.) In den omtrek van Van, werden de Tur ken op 20 dezer verslagen. Zij hadden vele dooden en gewonden. Bij de achtervolging van den vijand namen wij een bergkanon en ander krijgsmateriaal. In de streek van Sarahamysj hadden verscheidene ontmoetingen zonder belang plaats. WEENEN, 23 December. (Wolft'officieel), Do Fransche duikboot Curie is door kuslbat- terijen, drijvende batterijen en vaartuigen voor do bewaking van de kust tot zinken gebracht, alvorens zij tot den aanval had kunnen overgaan. De bemanning werd ge vangen genomen. De OostenrijkBch-Hongaarsche duikboot 12 heeft den 21 December in do straat van Olranto oen Fransche vloot van 16 groote schepen aangevallen. Zij schoot twee torpe do's af op het vlaggeschip, zijnde een schip van het type Courbet, en raakte beide ma len. De verwarring die daarna in de vijande lijke vloot ontstond, de gevaarlijke nabijheid van eenige dier schepen, de onsluimigheid van de zee. en het mistige weer, verhinder den de duikboot zich van het verdere lot van het getorpeteerde schip te vergewissen. Poptugeesche bron LISSABON, 22 December. (Reuter.) De kamer van afgevaardigden heeft heden een motie aangenomen, voorgesteld door Alfonso Costa, waarin de Kamer zijn verzekering van vertrouwen in de regeering herhaalt en verklaart de republiek te willen handhaven, krachtdadigen voortgang te willen maken met de zorg voor de verdediging van de ko loniën en met de voorbereiding voor doelne- ming aan den oorlog aan de zijde van Enge land. LISSABON, 23 December. (Reuter) De minister van koloniën heeft in de Kamer mededeeling gedaan van een nieuwen Duit- schen aanval op Naulila in de provincie An gola (Porlugeesch West-Afrika). Met het oog op hot geringe getal beschikbare Portu- ische troepen, heeft de bevelhebber de Troepen doen terugtrokken, om zich voor te bereiden op een tegenaanval, waarbij de Duitschers met goed gevolg zullen worden verdreven. terecht, doch de opgeslolone ontkwam het heelhuids. In allerijl trokken al de gevange nen, met de bewakers en den bestuurder, naar de plaatsen van het gelijkcicvrs, doch daar ook drongen de obussen door. Nu ging hot naar de kelders, maar wederom volgden daar de houwitsers. Alsdan gaf de bestuurder bevel al de ge vangenen voor eigon levensbehoud te laten zorgen, iets waaraan de gevangenen met hot grootste genoegen voldeden.... de boekon met 20 postkaarten de portretten van onze Belgische krijsge vangenen in Duitschland. Prijs fr. 1.25. De laatste zitting dor Fransche Kamer, dezer dagen gehouden, had veel volk gelokt. Do zaal en de tribunen waren bomvol. De zetels dor drie afgevaardigden die op het slagveld gesneuveld zijn, waren met rouw strikken behangen. De zitting werd geopend door M. Descha- nel, di» een algemeen overzicht gaf over den zielestoestand van het Fransche volk. Toen do voorzitter den lof maakte van de drie overledenen, stonden al de afgevaardigden recht. M. Viviani, kabinetsoverste, deed een overzicht over den algemeenen toestand en besloot, dat Frankrijk de wapens niet zou neerleggen, vooraleer een duurzamen vrede bekomen was en België bevrijd zou wezen. Wat den financidelen toestand betreft, deze is zeer gunstig. Het zal onnoodig zijn, oene leening aan te gaan, daar de Bank van Frannrijk in staat is het noodige geld aan de schatkist te verschieten. M. Viviani eindigde zijne redevoering, zeggende, dat hij vol hoop was in do toe komst, zonder nochtans uit het oog te ver liezen, dat de oorlog nog moeilijk en waar schijnlijk zeer langdurig zou zijn. La Belgique 25 December. Van de 29 gevangenissen welke België telt, zijn slechts drie moeien ontruimd wor den ten gevolge van het bombardement. Het was eerst het gevang van Mechelen. Reeds vijf dagen duurde het bombarde ment. De bestuurder had hevel gegeven, dat de gevangenen, de bewakers, alsook do familiën dezer laatslen zich in de kelders zouden verbergen. Op 1 September was het bombardement vreeselijk. Het regende obussen op het ge vang. Er bleef slecht een uitw eg meer zoo spoeaig mogelijk vlucht nemen. Een lichte vermindering der beschieting te baat nemende, deed hij iedereen builen gaan en langs den steenweg trok men tol Duffel. De eerste kilometers dezer zonderlinge marsch waron niet zeer aangenaam, doch weldra geraakte men te Duffel, van waar een trein heel het gezelschap naar Ant werpen bracht. Niemand, die don troep tegenkwam, zou gedacht hebben, dat die mannen, die onder het geleide van eenig* bewakers zoo vvreedzaam op wandel waren gevangenen waren. To Dendermonde ging liet zoo niet. Na het verwoed gevecht van 4 September dron gen de Duitschers de stad binnen. Reeds waren verscheidene obussen op het gevang vallen en do gevangenen, die in do kei der« verborgen zaten huilden om ter meest ten einde te mogen vluchten. De bestuur der moest zich uiterst krachtdadig toonen om do orde te handhaven. Toen Dendermonde voor de tweede maal gebombardeerd werd, deed de bestuurder van het gevang de poorten wijd openzetten en kondigde aan, dat al de gevangenen ver zocht werden er zoo spoedig mogelijk van door te trekken. Zulks moest hengeen twee maal gezegd worden. Daar meest al de ge vangenen uit de streek waren, trokken zij onmiddellijk naar huis. De bestuurder en de bewakers gingen te voet naarZole en vandaar per trein verderop. Te Antwerpen was het nog slechter. Daar had het gevang reeds van de eerste houwit sers te lijden. Een dezer kwam in eene cel Uit Niouw-Schotland, Noord-Amerika, is te Plymouth, Engeland, do stoomboot «Po rie- aangekomen met 4000 ton eetwaren on kleederen, bestemd voor de Belgische vluch telingen en behoeftige Bolgen, in hun Vader land gebleven. De waarde dor lading is 1,250,000 fr. De arenden van de soort A qui! a Cian- ger Pell, die talrijk zijn in de Poolsche bosschen, waar nu oorlog gevoerd wordt, zijn hunne gewone verblijfplaatsen ont vlucht, waarschijnlijk ten gevolge van het hevig kanongedonder. Men heeft er een gevangen op de boorden van den Rijn to Mors, bij Dusseldorf, West- falen, Duitschland. Het was bijna 250 jaar geleden dat de Engelsche kusten niet meer aangevallen waren. De Ilollandsche admiraal De Ruyter was er in 1677 in gelukt het anker te wer pen in do monding der Teems. Na Shoer- ness gebombardeerd te hebben, liet hij troe pen landen en nam de stad in. Wij hebben gemeld in welke omstandig heden, do bakkers van Ninove, den voorge stelden tarief van het gemeentebestuur ge weigerd hadden. Na 48 uren slaking is er overeenkomst getroffen. De bakkers zullen 45 frs. de 100 kgr. betalen voor de bloem, doch zullen uit ©deren zak slechts 130 brooden van een kgr. aan 42 centiemen te leveren hebben. Deze nieuwe voorwaarden werden aan vaard door de twee partijen en do worVata- king is daarmede geëindigd, tot groote vol doening der inwoners van Ninove. De Hollandscho minister van Binnenland- sche Zaken, heeft in de Kamer verklaard, dat op zeker oogenblik meer dan 800,000 luclitelingen in Holland verbleven. Thans zijn er nog meer dan 200,000. De minister vroeg een krediet van 2 mil joen florijnen, om dezen ter hulp te komen, die door den oorlog ten onder gebracht, ge dwongen zijn in Holland to blijven. Het gesticht voor zieke kinderen te Mid- delkerko, aan do Belgische kust, is naar Gent moeten overgebracht worden. Deze overbrengst werd noodig, tengevolge van het vallen eener bom op het geslicht. Eene zuster werd door do bom erg gekwetst. Daar er gevaar was, gaf de Duitsche over heid last, het gesticht te ontruimen. De 67 kinderen en hot personeel van hot gesticht, zijn nu te Gent, in het gesticht Uoornzele gehuisvest. Op ons bureel zijn een aantal brieven toegekomen, van bijzonderen en soldaten, aan de volgende adres-en. Het is onnoodig dat andere personen komen zien. Wij hebben geene andere brieven, dan deze besteiml voor de personen wier naam in hot blad vermeld is. Romain Van Mieghem, dorp, Meiro. Frans Van Rampelberg, Terjoden. Eremb. E. Vetsuypens, Langestraat, Denderleeuw. S. A. La Loutre, Denderleeuw (2). Maria Bayens, Bredostraat, Wanzele. Aug. Gillard, kasteel, Meldert. Bayens-Merchier, Oltergem. Van denEeckhaut Kamiel, Meire. Frans De Pelsmaker, Kerkxken (2). Frans Van Impe. Eede, llaaltert. Coleta Do Pelsmaker, Diepestaaar, Meire. Louis Van Biesen, Meldert. Livinus VanMelckeheke, Ter licht, Kerkxken Modest Simon, Nederwyck, Ninove. Mad. Charles Buyl, Doment, Meldert. Mad. Remi D'Handt, Suikerstraat, Lede. Mad. Van der Hoeven, Nederhasselt.

De Volksstem | 1914 | | pagina 1