La SQGiélé Oénérala de Belgique en de uitgifte der bankbriefkes 03 strijd in Beip en Frankrijk Van liet Oostsiijk Veeiilterein Strijd lussciien Turken en Russen Nog tie strijd om St Joris Ds Paus en öe Oorlog VJcenssSag Januari 1915 lil 23 G B X-. A. ZO 5 lit DE OORLOG TER 1EE De oorlog in de lucht ALLERLEI Fransche kabinetsraad Belgische officieren in Holland Belgischs vrijwilligers uit Canada Stadsnieuws BER3EPSSC306L Een>en>iHiniigste jaargang nsunsmer 4 3 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN Zos maanden 4 franken. Een jaar 8 ir^iken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. f UITGAAF, 4 n. 's aïends 0 0 V UITGAAF, 7 o. 's avends ijl Pour loute la publiciie ccmiaerciale ct financière du journal, s'adrcsser exclusiveinent l'Agom^ Réclame Godts, 2, Place da la Bourse, Bruxelles. EUREELEN: TE BRUSSEL I TEA3LST fJL GOOTSi 2, Beursplaats, 2 pf. is;sris:straat, x Telefoon A 3299 Telefoon 114 Bestuurder: J. VAN NUFFEL-DB GENDT. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4kl. reg.) fr. 0,60 3° bladz. (de regel) fr. 1,00 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Finane. aankon, (per regol)fr. 2,00 Sport (perregel) fr. i.»K) Gemengd nieuwsper regel fr. 2,0,> I» echt.herstell. (per regel) fr. 2,Off Overlijden (per regel) fr. 2,CS Commerciale en financieele aankondigingen zich uitsluitelyk te wenden Agence Réclame Godts, 2, Buursplaats, Brussel. Over ebnigë dagen hebben wij gemeld, dat de Nationale Bank van België, bijzon dere maatschappij, door do Duilsehe regee ring- van haar voorrecht verbeurd is verklaard on vervangen wordt door de Société Géné- o'ale de Belgiquewelke-den titel krijgt van Staatsbank. In ons nummer van gisteren meldden wij dal de Société Générale voor den termijn van con jaar bet uitsluitend recht bekomen heeft, Jbankbrief kes uit te geven, welke eenen ge dwongen koers hebben en moeten aangeno men worden. Sommige personen zijn, bij bet vernemen dier tijding, een weinig opgeschrikt, den kende dat de bankbriefkes der Nationale Bank ongeldig zouden zijn en vervallen ver klaard worden. Wij verhaasten ons ben gerust te stellen; do bankbriefjes welke in omloop zijn, be houden hunne volle waarde, doch zullen in gehouden en door nieuwe bankbriefjes van de Société Générale do Belgique vorvan- gen worden, naarmate do oude bankbriefjes liinnenkomen. Ziedaar de zaak kort en klaar uiteengezet. Tot onderricht onzer lezers laten wij bier ennige inlichtingen volgen over do Société Générale de Belgique en over de zending wolke zij op zich genomen heeft Daar do werking der Nationale Bank van Belgic, als instelling welke den omloop van ons papierengeld regelt, onmogelijk gewor den is door het overbrengen naar Londen van het groolste doel van haar aktief of te goed, en der waarden welke zij bezit (onder andere hare verplichte waarborgsom in gou den munt), mocht men er zicli aan verwach ten dat de Duitsche regeering de noodige maatregelen zou nemen om het oponbaar krediet op nieuwe grondslagen te vostigen. Sedert verscheidene weken werd in de financioole wereld het verleenen van het voorrecht bankbriefjes uit te gevon, aan een© andere grooteBolgische bank, voorzien, ja zelfs als nakend aanzien. Eons dat het beginsel aangenomen was, kon de keus voorzien worden. Die keus moest logisch gesproken, vallon op de Société Générale do Belgique welke verreweg do oudste onzer krediet-instellingen is. Zij werd gesticht in 1822 en is ontegensprekelijk het bestin staat om, in liet huidig geval de zen ding. lo vervullen, en het doel te bereiken dat men er van verwacht. Do Société Générale do Belgique heeft daarenboven do zeldzame verdienste, altijd, zelfs in de moeilijkste financieele omstandig heden, hare wereldfaam van hooge zedelijk heid, in zake handel, te hebben behouden. Zij wordt daarenboven, in het algemeen, oit hoofde harer nauwe betrekkingen met do rogcering, aanzien om zoo te zeggen als eene officieele instelling. De Société Générale do Belgique was oene officieelo instelling, wanneer zij in 1822 tol stand werd gebracht; zij bleef zulks tol in 1848. In dat laatste jaar was zij, tenge volge van eeno ergo krisis, waarvan de op lossing het opleggen van den gedwongen koers noodzakelijk maakte voor hare brief jes op zicht, verplicht aan haar voorrecht lo verzaken bankbriefjes uit te geven. 't Is dan dat do Nationale Bank werd gesticht. Van af dat oogenblik besteedde de -•» Société Générale hoofdzakelijk hare werking in do richting dor nijverlieidszaken Na een tijdverloop van 56 jaar herneemt die kolossaal machtige firma liet voorrecht, waaraan zij destijds verzaakte. De schitterend» toestand waarin dat groot bankhuis zich bevindt, stolt het in de gele genheid zonder vermetelheid die taak op zich- to nemen. Om do maat te geven dor bolangrijkheid van bot handelscijfer der Société Génerale is liet voldoende te herinneren, dat de cijfors ingeschreven in elke kolom van liaar bilan, voor bot jaar 1913, een totaal van omtrent tweo miljards vormden, of in juiste cijfers 1,970,843,540 frank en 61 cent. Wat het taktief of te goed betreft, dat bijgevolg de waarborg uitmaakt der verbin tenissen te nemen of genomen tegenover derden, hot bedraagt daar of omtrent 100 miljoen frank. Men zal misschien opwerpen, dat de oorlogsbcurlenissen, waardoor België thans geteisterd wordt, verflauwend gewerkt hebben op don algemeenen toestand der Société Générale in dezelfde verhouding als op den toestand der andere banken. Die opwerping, in den schijn gegrond mist evenwel allen grond, wanneer men weet dat de portefeuille van publieke fond sen dier maatschappij, op 31 Januari 1913 voor honderd miljoen franks min is aange- teekond dan de wezenlijke waarde aan den koer3 van den dag, in andere woorden j d: desnoods zou liet aktief (de goedvindts) der Société Générale de Belgiquo een verlies mogen ondergaan van 100 miljoen, voor dat de 100 miljoen welke baar kapitaal en hare reserve uitmaken, zouden aangetast worden. Die machtige bank is dus in dezen oogen- blik do oenige instelling welke do noodige waarborgen oplevert om de gewichtige taak waar te nemen, welke zij geroepen is te vervullen door de verdwijning der Nationale Bank't is te zeggen om de bankbriefjes uit te geven. Het is ook de Société Générale de Belgi que welke op verzoek der negen provinciën van België, zal gelast zijn aan Duilschland do maandelijksche oorlogsschatting van 40 miljoen, welke aan België opgelegd is, uit te betalen. Dio maandolijkscho oorlogsschatting zal betaald worden in bankbriefjes uitgegeven door de Société Généralewelke in ruiling, als waarborgde speciale bons zal ontvangen uitgegeven door de Provincieraden, welke op hunne beurt gewaarborgd worden door een consortium van bankiers. De Société Générale de Belgique loopt dus bij geheel die onderneming geen hel minste gevaar on de uitgifte der bankbriefjes zal regelmatig, normaal en wettelijk ge schieden. Men mag ook niet vergeten dat de verte genwoordigers der voornaamste banken en de gezaghebbendste mannen der financieele wereld en stellig ook do Belgische regee ring, in den Havre verblijvend, hot plan hebben goedgekeurd en dat het te dien ge volge is, dat de Société Générale die uiterst gewichtige rol op zich genomen heeft, in de huidige moeilijke toestanden waarin Belgic zich bevindt. Die financieele maatregel zal van aard zijn het geschokt ekonomisch loven in België te herstellen op stovige grondslagen. Men moot dus de Société Générale de Belgique gelukwenschen zoo goed, in de neteligo omstandigheden, waartegen wij worstelen moeten, haren plicht begrepen te hebben, even als de groote nijvoraars dio zich beijverd hebben om den trafic der ijzerenwegen in Henegouwen te herstellen en zoovele andere, die, elk in hunnen werk kring, in de maat van liet mogelijke bijdra gen tot hot behoud of do herstelling der regelmatige levensvoorwaarden van het Belgische volk. SisaSscSïe fersn BERLIJN, 2 Januari. (Wolff-buroau). Officieel. Het groote hoofdkwartier meldt hedenmorgend De Bondgenooten deden een aanval op de Duitsche stellingen op en in de Duinen ten noorden van Nieuwpoort doch werden afgeslagen. In de Argonnen maakten de Duilschers verdere vorderingen over liet geheele front. Hevige aanvallen derFranschen ten noor den van Verdun alsmedo tegen het front Ailly-Aprémont ten noorden van Commercv werden, met zware verliezen voor de Fran- schen, afgeslagen. Drie officieren en 100 man werden daarbij door de Duilschers ge vangen genomen. Het gelukte de Duitsche troepen daarbij het Bois Brule, waarom zoo hevig is ge vochten, gohoel te nemen. Kleinere ton zuid-westen van Saarburg geleverde gevechten hadden voor de Duit- schors liet gowenschte gevolg. De Franschen beschieten in den laatsten tijd stelselmatig do plaatsen, welke achter hot Duitsche front liggen. In de standplaats van eon der Duitsche divisies, slaagdon zij er in 50 inwoners te doodon. De Fransche ambtelijke berichten meld don, dat do Franschen in hot dorp Steinbacli stap voor stap vooruitkwamen. De Duit- schers hebben evenwel geen huis van Stein- bach verloren. Allo aanvallen der Fran schen op dit dorp zijn afgeslagen. BERLIJN, 3 Januari. (Wolff.) Officieele mededeeling van hoden morgend uit bet groote hoofdkwartier Voor Westonde verschenen gisteren eeni- ge door torpedobooton begeleide vijandelij ke schepen zonder te vuren. Op het geheele westelijke front zijn artil lerie-gevochten geleverd. Een vijandelijke infanterie-aanval geschiedde slechts noord westelijk van St. Ménèhould. Deze aanval werd onder de grootste verliezon voor de Franschen afgeslagen. £r>anscöae bs*onr« PARIJS, 2 Januari (Reuter) Het raidden- dagcommuniqué meldt Do aanvallen van de Duilschers op Oudejaarsdag op verschei dene punten van ons werden gemakkelijk Een hevig artilleriegevecbt had plaats in de duinen van Nieuwpoort. De door de bondgenooten behaalde roor- deele.n bij St Joris werden gehandhaafd. De Duitschers deden tusschen Beaumotz en Arcl.icourc twee amunitiewagons dor bondgenooten in do lucht springen. De omgeving van Reims word hevig be schoten door do Duilschers. De bondgenooten namen een bosch in het wnstrict Perthes on heroverden een gedeelte van het verloren terrein in de Argonnen. De bondgenooten maakten geringe vorde ringen in het Bois Prêtre. De infanterie der bondgenooten rukte gis teren meer voorwaart:*bij Steinbacli. PARIJS, 2 Januari. (Reutor). Officieel bericht van 11 ure 's avonds Geen andere belangrijke gebeurtenissen vallon te vermolden dan een onafgebroken geweervuur, dat in oen afgeloopon nacht gericht werd op onze loopgraven ten oosten van Vormelles en in da streek ten noorden van Chaulnes, voorts een aanval der Duil schers ton westen van het bosch van Consen- v-oye, welko aanval geen succes heoft ge had. PARIJS, 3 Januari. (Reuter). Officieel bericht, 3 uur namiddag Ten noorden van de Leie heeft de vijand gisteren Zonnebeke hevig beschoten. Tusschen Leie en Oise zijn \rij bij La Boissello 500 m. opgeschoten. Op de Maasheuvels, in het bosch Lo Dou chet (ten noord-oosten van Troyon), in het bosch Le Prêtre (ten noord-westen van Pont a Mousson) en in de Vogezen bij Celles-sur- Plains hebben wij eenig terrein gewonnen. De langzamere gang van ons offensief moet worden toegeschreven aan den voort- durenden regen, dio den grond doorweekt on bijna overal de krijgsverrichtingen on mogelijk maakt. SKafcsGüa© bs'on. BERLIJN. 2 Januari. (Wolff). Officieel. liet groote hoofdkwartier meld lieden middag Aan de grens van Oost-Pruisen is do toe stand onveranderd. Ten O. van de B/.oera on de bocht van de Rawlca drongen do Duitschers voort met hun aanvallen; het weer was iets gunstiger. In Polen ten O van de Pilitza is niots ver anderd. BERLIJN, 3 Januari. (Wolff.) Officieele me dedeeling van hedenmorgend uit het groote hoofdkwartier Geen verandering in Oost-Pruisen on in Noord-Polen. Westelijk van don Weicksel slaagden onze troepen in Polen er na hardnekkige gevech ten. welke verschoideno dagen hebben ge duurd, in, om liet zeer krachtig versterkte steunpunt der Russischo hoofdstelling, Borys- now, to nemen. Daarbij zijn 1000 gevangenen gemaakt en G machinegeweren vormeesterd. In drie nachtelijke aanvallen trachtten do Russen Borysnow te heroveren, doch deze aanvallen werden onder groote verliezon af geslagen. Ook ton oosten van Rawa vorderden wij mot onze aanvallende beweging langzaam. Overigens is de toestand ten oosten van do Pilica onveranderd. Rassisshe ka*on« PETROGRADE, 3 Januari. (Pot. Tol.-Ag.) Mededeeling van don grooten generaion staf Aan do Bzura en do Rawlca blijven wij met succes de Duitsche aanvallen afslaan, in weerwil van bet zware vijandelijke geschut vuur en het werpen van iandtorpodo's door den vijand, Aan den weg ViloszzovvaKiolce, in do streek van het dorp Lopuszno-, hebben de Duitsche troepen zich op 31 December na een hardnekkig gevecht moester gemaakt van oen gedeelte van onze loopgraven, doch een latere tegenaanval dwong den vijand aide bezette loopgraven weer te ontruimen.Hierbij heb oen wij verscheidene honderden govan- genen gemaakt en 9 machiengeweron over meesterd. In West-Galicië duurt de strijd in de streek van Gorlice voort. Tasr»ksc5ie KONSTANTINOPEL, 3 Januari.(Wolff). Het gróole hoofdkwartier deelt mede Het Turksche leger zot in den Kaulcasus zijn zegevierenden opmarsch voort. Een deel van het leger, dat tot Sarykamysj is doorgedrongen, heeft na een verbitterden slag een beslissende overwinning behaald. Tusschen Sarykamysj on Kara liebbon onze troepen twee volgeladen militair© trei nen bemachtigd. Zij hebben de spoorlijn Sarykamysj-Kars vernield. Onze meer noordelijke opereerende troe pen hebben nieuwe successen behaald. Russische b?on. St PETERSBURG, 3 Januari, F(Pet. Tel- Ag.) Mededeeling van den generalen staf van het Ivaukasische leger Het gevecht bij Sarykamysj duurt met dezelfde verbittering voort. In de streek van Ardahan cn in do rich ting van Olty is op 1 Januari niet gevochten. Op bot overige gedeelte van bet front is geen verandering ingetreden. De ondergang van de Formidable. EngeBscBie bran* LONDEN, 2 Januari. (Reuter.) Volgen» de overlevenden van do Formidable, wient aantal thans 201 bedraagt, heeft nog een an dere boot ongeveer 40 schipbreukelingen aan boord, opgepikt op do boogie van Lyme Reigs. Een gered lid der bemanning van de For midable, heoft volgend verhaal gedaan Vrijdag morgend vroeg, had plotselings eene geweldige ontploffing plaats. Bijna on middellijk daarop stroomde hot water het ruim binnen. De vuren werden afgetrokken en de stokers kwamen aan dek. Hot kruit magazijn ontplofto gelukkiglijk niet, want anders bad niemand den dans ontsprongen. Toen ik op dek kwam, helde bet schip roods zwaar naar stuurboordzijde. De booten wer den neergelaten en wij namen er in plaats. Drie kwart uurs later zonk het schip in de diepte. Do kapitein en de seingever bleven tot hot laatst op bun post. Blokkade van do haven van Bodeagatsj ESeaügaapseltee ba°on Het to Sofia verschijnende blad Narodem Zavet meldt in een extra-editie Do blok kade van do haven Dodeagatsj door de En- gelsche vloot, kan onmiddolijk worden ver wacht. Een eskader der vereenigde vloton kruist reels voor Dedeagatsj en houdt do schepen aan, die in de Bulgaarsclie haven willen binnenloopon. Do juistheid van liet bericht blijft voor re- koning van het Balgaarsche blad, dat het meldt. Voor Zcobrugge. Donderdag morgend hebben tweo Engeï- sclie oorlogschepen verscheidene schoten gelost-ter hoogte van Zeebrugge. Men ver moedt dat de schoten gelost weiden naar de vuurtorens, welke goede verkenningsposten zijn. BosSennjksche bron. WEENEN, 2 Januari. (Wolff). Officieel wordt bekendgemaaktDo algemeen© toe stand is onveranderd. Na verbitterde gevechten gedurende do laat ste dagen in het gebied ten zuiden van Tarjiof en in do Middon-Karpathon volgde een voor bijgaande periode van rust. Een aan de Oesokorpasstrijdende groep moest voor overmachtige Russisch© troepen iets terugtrekken. WEENEN, 3 Januari. (Wolff). Officieele kennisgeving van vanmiddag uit liet groote hoofdkwartier Hernieuwde pogingen van den vijand om door ons front ten westen en noordwesten van Gorlice heen te breken, zijn weder onder zware verliezen voor den vfjand mislukt. Tij dons deze gevechten, die den geheelen dag duurden, hebben onze troepen een heuvel ton zuiden van Gorlice, waarom verwoed was gevochten, stormenderhand genomen. Daarbij is een vijandelijk bataljon in do pan gehakt, een hoofdofficier, vier officieren en 850 man gevangen genomen en 2 machinege weren buit gemaakt. Verder is een Russisch vliegtuig neergeschoten en vermeesterd. Op het overige front; ia niets van belang beurd. Duitsche vliegers boven Duinkerke. Op 30 December hebben Duitsche vliegers over Duinkerke gevlogen. Vier vliegers be schreven kringen boven de stad, meest over de Groote Plaats on lieten daar verscheidene bommen vallen. Een vijfde vlieger vloog in do rondo buiten do stad, waarschijnlijk om een mogolijken aanval van vreemde vliegers af te slaan. Zeventien bommen werden uit de vliegtui gen goworpen, waardoor 15 personen gedood en 32 gekwetst werden, waaronder verschoi- done vrouwen Het eerste vliegtuig verscheen rond 11 ure terwijl do markt volop in gang was en ver wekte groote opschudding. Bij tusschenpoo- zen van 10 minuten verschenen ook de andere vliegtuigen. Oogenschi.jnli.jk was het dool der vliegers eonigo luffigswerken te vernielen, doch hunne pogingen mislukten. Ilunne bom men violen in do straten. Tweo bommen vielen nabij het stadhuis en verbrijzelden er deuren en vensters. De per sonen die zich binnen een omtrek van 15 me ters van liet stadhuis bevonden werden allen getroffen.Eene bom viel ook in de keuken van het krijgsgasthuis, docli niemand werd go- troffen. Talrijke geweerschoten worden op de vlie gers gericht, doch geen enkele werd getroffen. Ook op Veurne werden twee bommen ge worpen. La Belgique, 4 Januari. Duitecho BERLIJN, 2 Januari (Wolffbureau). Twee vliegers der bongenooten vlogen gisteren over Biosdorf bij Saarlouis en wierpen van gerjngo hoogte eenige bommen op deze onbe schermde plaats. Zij verdwenen daarna in do richting van de Fransche grens. Het feit dat de Duitschers St Joris bij Nieuwpoort ontruimd hebben, heeft bijzon dere boteekenis, daar zulks de vorderingen bekroond, door de verbondenen nabij Lom baertzijde gemaakt. Ter Zijde, Oostwaarts, meer bet land in, hebben zij nu vasten voet. Alleen moet do vijand nog van do smalle kuststrook, lus schen Lombaertzijde en de zee verdreven worden. Daarom hebben de bondgonoolen wederom een zwaar kanonvuur op Weslende gerief om do Duitschers daaruit te verdrij ven. De Duitschers daarentegen bombardeer den St. Joris alsook hot bruggehoofd van Diksmuide, doch do Belgen wisten er zich niettemin te honden. M. Millerand, Fransche minister van oorlog, woonde Donderdag morgend eon ministerraad bij, waarna hij naar hel hoofd kwartier vertrok, om aan goneraal Joffre en de troepen, zijne nieuwjaarwenschen aan te bieden. Zes Belgisch© officieren die sinds 11 Octo ber op hun oerowoord te Amersfoort vrij gelaten waren, hebben gevraagd om hun woord terug to nemen. Zij zijn thans t© Urk geïnterneerd. Donderdag zijn te Londen ongeveer 200 Belgen aangekomen, die in Canada geves tigd waren en thans terugkeeran om dienst te nemen in het Belgisch leger. Zij hopen zoo spoedig mogelijk naar het front gezon den te worden. Tusschen den Keizor er. den Paus had dezer dagen de volgende wisseling van telogramraen plaats Aan Zijne Majesteit den Duit schen Keizer. In vertrouwen op de gevoelens van christe lijke naastenliefde, waarvan Uwe Majesteit bezield is, verzoeken wij Uwe Majesteit dit onheilvolle jaar to eindigen en een nieuw te openen met een handeling van keizerlijke grootmoedigheid, door do aanneming van ons voorstel door Uwe Majesteit, dat tusschen de oorlogvoerende staten een uitwisseling moge plaats hebben van do krijgsgevangenen, die moeten worden beschouwd als in de toekomst onbruikbaar voor don militairen dienst. Paus Eenedictus XV. Het antwoord luidde Aan Zijne Heiligheid den Paus, Rome, Terwijl ik Uwe Hoiligheid voor Uw tele gram dank, is hot mij een behoefte u te ver zekeren, dat het voorstel van Uwe Heiligheid om de krijgsgevangenen, die niet voor den mtlitairon dienst deugen uit te wisselen, mijn volle sympathie heeft. De gevoelens van christelijke naastenliefde waardoor dit voorstel wordt ingegeven stom men volkomen ovoreon met mijn eigen over tuigingen en wenschon. Wilhelm. De Damen van Maria hebben de oor U ter kennis to brongen dat de leergangen hunner Beroepschool zullen hernomett worden op Donderdag 7 dezer.

De Volksstem | 1915 | | pagina 1