Een brief van E WOESTE Os strijd in Beigis en Frankrijk De Toestand in Zuid=Afrika luitenant Hewlett Een-en-iwintigste jaargang nummer 9 Bestuurder: J. VAN NUFFEE-DE QENDT. Bekendmakingen Van het Ooslolijk Vechiterein De toestand in Albanië Strijd lusschen Turken en Russen ALLERLEI Eerbied aan de deaden Nieuwjaar in het Belgisch leger De schoenen der soldaten De kening van Albanië In de Griekschs Earner. Hulp voor de Belgen Engeland en de Vereenigde Staten) Een Oostenrijksch vliegtuig gekaapt Een nieuw portret van den Paus. Nog de Engelsche vlieger Wat een zeeslag kost Stadsnieuws Donderdag 7 Januari f315 3 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN Zos maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. I' UITGAAF, 4 li. 's avonds 4|f 2' UITGAAF, 7 u. 's avonds 0 Pour toute la publicilé commerciale et flnancière du journal, s'adresser exclusivement a l'Agenco Réclame Godts, 2, Place da la Bourse, Bruxelles. BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST IBj GODTS, 2, Beursniaats, 2 9, Kerlcstraat, Telefoon A 3299 Telefoon 114 AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4kl. reg.) fr. 0,60 3e bladz. (de regel) fr. 1,00 4" bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (perrogel)fr. 2,00 Sport (per regel) fr. i ,00 Gemengd nieuws per regel fr. 2,00 Recht.hcrstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commerciale en financieele aankondigingen zicli uitsluilelijk tg wenden Agence Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. Alle geïllustreerde Nederlandsche tijdschrif ten, zooals liet Panorama, het Levenenz., Worden van af 5 Januari, voer het gebied der Etappe verboden. Zij mogeu noch in den boek handel verkocht, noch uitgstald worden, noch aan do grens worden doorgelaten, en moeten van af 5 Januari, overal in do openbare ver- koopsgelegeuhedeu in beslag genomen wor den. Tegenover de hernieuwde pogingen der Belgische regeeriug, om Belgen aan te zetten dienst te nemen in bet leger, wordt er op ge wezen. dat krachtens verordeningen van hot generaal-gouvornement, alle bevelen en ver ordeningen van liet vroeger Belgisch Gouver nement geene kracht meer hebben. Daar deze bekendmaking reeds vroeger gedaan werd, stelt zich dus iedere Belg, die zou pogon den oproep van het Belgisch Gou vernement-te volgen,aan de zwaarste straffen bloot. Bijaldien de overtreder niet kan gevat worden, zullen zijne naastyestaandeu straf baar zijn. Gent, 5 Jan. 15. Alle bekendmakingen, die op grond dei- Belgische wetgeving, in het Belgisch Staats blad of Moniteur, of zijne bijbladen moeten verschijnen,moeten van boden af in de Besets and Vororduungsblatto (Wet- en Verorde ningsblad voor het bezette gebied in België) of van ztjue bijbladen geschieden. Brussel, 23 December 1914. Art. 1. De rechtstreeksche on onrocht- stroeksche belastingon in principaal en op- centiemon ten voordeelo van den Staat, be staande op 31 Doe. 1914, zullen gedurende het jaar 1915 geïnd worden volgens de wetten en tarievon welke de zetting en de heffing- er van regelen. Art. 2. Deze wet zal verplichtend wezen van en met 1 Januari 1915. Brussel, 23 December 1914. I. Do bepalingen der verordening, betref-* fende liet verkeer met stoffen voor krijgsbe hoeften, van 26 October 1914, (N° 10 van het Wet en Verordeningsblad voor de bezette streken van België) zjjn ook toepasselijk op de volgende stoffen Platina, kwikzilver, spociaai staalsoorten, blik, zoutzuur, ammo- aiiakwater, teerverfstoffeu, invoerhoutsoorten in blokken en stammen, peddigriet, stoelriet en wilgroeden, balata, vulkaanwezels, zijde, zjjdeafvallen, zijdegarens, lucifers. II. Deze verordening wordt onmiddellijk van kracht. Brussel. 20 December 1914. Van af 7 dezer zijn in liet Etappengebied maar die belgische gazetten voor verkoop toegelaten, welke in Gent gecensureerd zijn. Namens de Duiische Overheid De Petit Parisien had onlangs een artikel afgekondigd, waarin voor de zooveelste maal werd beweerd, dat Staatsminister Woeste, zich in de maand September, te Antwerpen, bij het Belgisch Gouvernement had aan geboden, om er het gouvernement te overhalen, den vrede te sluiten met Duilschland. De Bruxellois had dit artikel over genomen en cr -eenige overwegingen bij gebracht, ten gevolge waarvan M. Woeste aan dit blad een krachtda dige en treffende logenstraffing zond. Wij laten hier het schrijven van onzen achtbaren Volksvertegenwoor diger, Staatsminister Woeste volgen Brussel30 December1914 Denheer bestuurder vanLeBruxellois Men stelt mij daar uw nummer van heden ter hand, icaarin gij een artikel van Le Petit Parisien overneemt en er nog eenige overwe gingen bijvoegt. Het artikel en de overwegingen zijn totaal onjuist 1' Gij spreekt van herhaalde voet stappen wélke ik zou aangewendhebben om eene overeenkomst met DuitschlancC te sluiten. Ik heb geen enkele poging in dien aard gedaan n 2* Gij herkent, dat ik geene persoonlijke onderhandelingen had met M. baron von der Goltz, doch gij beweert dat ik er zou gehad hebben met M, Duf er, bestuurder de Duiische Bank,en dat deze mij eene redevoering zou gehouden hébben. Ik hen M. Duf ei" niet. Ik héb hem nooit gezien cn hij heeft mij nooit geschreven. Zooveel te minder kon hij dus geene aanspraak te mij richten n 3" Gij voegt er bij, dat ik de woorden van M. Duf er aan het Belgisch Gouvernement zou medegedeeld hebben en dat dengene tot wien ik sprak, de armen ten hemel heffende, mij een antwoord gaf, dat gij evenals de aan spraak van M.Dufer, lusschen haakjes plaatst. Dat. antwoord is ook onnauw keurig, juist doordat ik de woorden van M. Dufer niet had kunnen over brengen. 4e Gij zegt nog, dat ih zou ge vraagd hebben, de woorden van M. Dufer aan den ministerraad over te maken, en dat deze 't akkoord ivas, om dm Olijftak van MWoeste le weigeren Ik heb geen ministeraad aangevraagd; de ministerraad had geen besluit ie nemen en ik had geen Olijftak voor te stellen Naast die hoofdonwaarheden, wil ik nog drie andere onnauwkeurig heden weerleggen T Met een doel, dat ih niet wil vermoeden, zegt gij, dat ik mij in een Duitsche auto naar Antwerpen begeven heb.Ik heb mij naar Antvserpen begeven in den aido van den Gezant der Vereenig de-Staten, beschermd door de Amerikaansche vlag. 2. Gij voegt er bij, dat nadat ik aan het gouvernement hoog er ver melde aanspraak had overgebracht, ik on- middelijk naar de Duitsche lijnen te ruggekeerd benDat is mis. Te Ant werpen aangekomen op 9 September, om 11 1\2 ure, zou ik 's anderendaags terugkeer en. Ik ben er echter 4 dagen gebleven in gezelschap van de andere ministers. 3. Gij bevestigt eindelijk, dat ik eene welsprekende beschrijving zou gedaan hebben, van de krijgsmacht der Duitsche troepen. Ik heb nooit iets dergelijks gedaan In den grond, gij zoudt willen weten wat ih naar Antwerpen gaan doen ben. M. de Broqueville had de Staatsminis ters uitgenoodigd het gouvernement naar Antwerpen le volgen. Mijn ouder dom eh talrijke plichten lieten mij zulks niet toe en daarin volgde ik hel voor beeld van MM. Vandenpeeréboom^De- volder, de Favereau en Greindl. Maar na drie weken van belangrijke gebeur tenissen, verlangde ik eens met het gou vernement te spreken. Wat wij be sproken hebben, ben ik niet gewoon mede te deelen, aan bevéldragersnoch mij le onderwerpen aan ondervraging over feiten en artikelen. Gij zult niet verwonderd zijn, denk ik, dat na deze treffende en herhaalde terechtwijzingen, ik de polemiekvoor wat mij betreftgesloten acht Aanvaard, bid ik u, mijne achting volle groeien (Get.) Cu. WOESTE. De Bruxellois liet op dit schrijven eenigo regelen volgen, waarin de hoop werd uitgedrukt, dat M. Woeste al zijn invloed in Le Havre zou ge bruiken, om den briefwisselaar van de Petit Parisien te dwingen zijn woord te herroepen. M. Woeste zal zulks ongetwijfeld niet doen. Zijne bevestigingen hebben geene openbare bekentenis van zijne tegensprekers noodig. ESassüsche bron BERLIJN, 4 Januari. (Wolff). Op verscheidene punten van liet front hadden artilleriegevechten plaats. Anders bleef het kalm In Hoog-Elzas toont do vijand zich zeer bedrijvig. Na een hevig bombardement tegen de hoogten van Sennheim, waar onze loop graven waren, is de vijand er in gelukt, deze loopgraven te nemen en zich nadien meester to maken van het dorp Steinbach. 's Nachts worden de hoogten van Sennheim door oen bajonetaanval hernomen. Do strijd voor Steinbaoh duurt nog voort. Suiische bron. BERLIJN, 4 Januari (Wolff) De toestand in het oosten is onveranderd. Ónze aanval len in Polen en ten oosten der Rawka du ren voort. Russische bron. PETROGRAD, 4 Jan. (P. T. A.) Naar de groote generale staf mededeelt, wordt oen hevig arlilleriegevecht over het geheele front aan den linkeroever van de Weichsel geleverd. In den nacht van 2 Januari bemerkten de Russen, dat de Duitschers do Bzoera, in de streek van Kozlof en Biskoepi overtrokken. Geen sctiot werd gelost maar in den strijd van man tegen man werden eenige honder den Duitschers gedood. Den 2 dezer, togen drie ure 's avonds, viel een Duitsche brigade infanterie onze positie bij Barjimof ten Noord-Oosten van Balimof aan. Nog deelt de generalissimus mede, dat verwoede geveohten den geheelen nacht van den 2 ziju geleverd ten noord-oosten van Rawa Ten zuiden van Pililza had een gevecht plaats bij een hoeve te Gasjelc ter. westen van Inollods en ten zuid-oosten van Mala- gotsja, nabij Volwien, Ia Galicië duren de gevechten in de streek van Görlitz en Zaklitsjin voort. In de buurt van de bergpassen van Oejok on Rostok zijn de Russen met succes voor uitgedrongen In Buhovino werd het offensief der Rus sen voortgezet. PETROGRAD, 4 Januari (Reuter) Zater dag poogden de Duitschers naar den rechter oever van do Weichsel over te steken. Oostonrijksche vliegers hebben te Kielce 10 bommen laten vallen. Telegrammen uit Durazzo melden, dat gedurende twee dagen een veldslag geleverd is, lusschen 15000 Albaneesche opstande lingen, aangevoerd en gewapend door de Oostenrijkers en de troepen van EssadPacha. De opstandelingen werden verdreven. Langs beide zijden werden groote verliezen gele den. De stad Kroya is geheel vernield. Russische bron. PETROGRAD, 4 Januari. (P. T. A.) De ge nerale staf van liet leger van den Kaukasus deelt mede, dat den 1 dezer de strijd in de streek van Sarykamisj met groote verwoed heid is voortgezet, en dit met goeden uitslag voor de Russen. De Turken houdon hardnekkig stand. Do strfid word den 2on voortgezet; de Rus sische troepen namen eenigo Turkscho stel lingen. Op een ander punt heeft een Kaukasisch regiment met de bajonet tweo Turlcsche com- pagniën overhoop goworpen en 4 veldstukkon veroverd. Hoewel do Russische troepen onder buiten gewoon moeilijke omstandigheden hebben te strfiden van wego de stronge koude en de diepe sneeuw op een hoogte van meer dan 3000 m. laat liet humeur der soldaten niets te wei.schen over en strijden zjj met grooten vechtlust. PETROGRAD, 4 Januari (Pet. Tel. Ag.) De generale staf van het leger van den Kaukasus deelt mede. dat het gevecht bij Sariakamisj met de/elfde verwoedheid blyl't voortduren. In de buurt van Ardagon Much in do rich ting van Oldi was don 1" oenig gevecht te vermelden. Op do andere fronten viel geen wijziging te melden. Uit Kaapstad wordt bericht dat de muiter Maritz aan hot hoofd van een ltommando van S00 man, beschikkende over vier veld kanonnen en vier maxims, te Puits, nabij Schuitdrift, op 22 December een kommando 4S0 man met twee maxims heeft aangeval len. Na een verwoeden strijd moesten de trouw gebleven boeren achteruit trekken, doch kregen versterking en vielen opnieuw aan. Na oen hevig gevecht moest het kom mando muiters achteruit. Een Engelsoh officier, schrijft aan zijne ouders, dat hij de begrafenis bijwoonde van eon Duitsch soldaat. Op het graf werd een kruis geplant met het volgend opschrift Here lies a Germau We don 't know his name lie died bravely lighting For is Falherland. Dit wil zeggen Hier rust een Duilscher Wij kennen zijn naam niet Hij stierf moedig veclilend Voor zijn Vaderland. Ter gelegenheid van Nieuwjaar hebben al de Belgische soldaten op 31 December eene flescli bordeauxwijn gekregen op 1 Januari kregen zij eene doos toiletzeep en op 2 Januari, naar keus, eene pijp of 50 cigaretten. Ziehier eenige bijzonderheden over het gewicht der soldatenschoenen De lichtste schoenen zijn deze der Engel- sche marnesoldaten, die slechts 800 gram men wegen, liet paar. De schoenen der Amerikaansche soldaten wegen 1060 grammen. De Engelsche infanterie heeft schoeisels, wegendo 1630 grammen, terwijl de Fran- sciie infanterie schoenen heeft van 1700 grammen. Do laarzen der Oostenrijksche infanterie- soldaten wegen 1800 grammen en deze der Duitsche infanteristen 1850 grammen. De zwaarste soldatenschoen hoort toe aan den Engelschen ruiter, met een gewicht van 2060 grammen, voor een paar laarzen. Prins von Wied, de koning van Albanië was uitgeroepen, ontmoette zooals men weet, groote moeilijkheden. Bij liet uitbersten van den oorlog, beeft hij weer dienst genomen in het Duitsche leger. Sommigen besloten daaruit, dat liij aan den troon van Albauië verzaakt had dat is onjuist. Uit do proklamalie, die hij bij zijn ver trek naar Duitschland tot de Albaneezen richtte, blijkt dat hij, naden oorlog, naar Albanië zal terugkeeren. Tijdens de bespreking over de begrootiog in de Grieksche Kamer, heeft M. Vetiizelos, kabinetsoverste, verklaard dat sinds den Europeeschen oorlog, de uoodige bestellin gen voorde nationale verdedigingnog steeds gedaan werden. Hij voegde er bij r Ik mag opnieuw de Kamer en bet land verzekeren, dat op alle uur en op alle punten van liet land, wij dadelijk al de kontingenten van ons leger kunnen mobiliaeeren. Te New-York bracht eene geldomlialing 700.000 dollards (3.500.000 fr) op. Het Kerstgeschenk ven Queensland en Nieuw-Zeeland bedroeg 5.000 pond sterling (125.000 fr.) De Belgische legatie in Den Haag beeft eene gift ontvangen van 42.000 frank, op brengst eener geldinzameling te Milaan ge daan. Het stoomschip Lincluden, uit Londen is te Rotterdam aangekomen met 6000 ton meel voor de Belgen. Do hulp door liet Amerikaansch Hnlpko- miteit tot 21 December verstrekt, wordt al dus opgesomd Van 9 tot 16 December werd uit Roltor- dam in België gezonden .-14.330 ton levens middelen en 455 kilos kleedingstukken. Totaal werd er gezonden 48.544 ton le vensmiddelen en 950 kilos artikelen. De rekoningen van 22 October sloten op 19 December met een inkas van 1.091529 pond sterling. Voor 15 Maart zullen 31 schepen levens middelen uit Amerika aankomen. Door de Vereenigde Slaton van Noord- Amerika werden tegenovor Engeland zekere bedenkingen geopperd, en verzot aangetoe- kend, nopens sommige maatregelen die de Britsche regeoring ter zee had genomen. Men verzekert thans in de diplomatische kringen dat alles wal doze zaak betreft lus schen de Vereenigde Staten en Engeland op goeden voet van vereffening is en overeen» komst. De Russen hebben nabij Przomysl eon Oostenrijksche Iweovlakker gekaapt, waar mede eene groote hoeveelheid opgolegd® eetwaren naar da belegerde stad overgo- braclit werden. De ltaliaansche schilder Guiseppe Brugó had reeds het portret gemaakt van den Paus, voor de gehoorzaal van Zijne Eminoncio den kardinaal Staats-sekretaris. De H. Vader was over bet werk van den kunstenaar zoo tevreden, dat hij aan don schilder een nieuw portret heeft besteld, dat naar Bologne zal gezonden worden. Den Engelsche vlieger Hewlett, dio hom men liet vallen opCuxhaven was bevelhobbor van een groep van negen watervliegtuigen die aan boord van drie Engelsche oorlogsche pen deel zouden nomen aan den aanval op Cuxhaven. Van de negen vliegers vlogen er 8 de lucht in de negende bleef liggen. Do vlieger Hewlett vloog voorop doch goraakta uit de goede richting door den novel en kwam aldus al vliegende langs de Sleeswijkscho kust achter Cuxhaven, boven Duitsch grond gebied. Toen de mist wat optrok, zag de vlieger dat hij buiten den koers was. Hij wist zich spoedig te herstellen en moet in een buiten- gewonen zweefval het punt bereikt hebben dat hij wilde onderzoekon. Daarna steeg Hewlett weder op en kwam boven eeri grocte vloot van Duitsche oorlogschepen, die achtor Helgoland op stoom lagen. Terug vliegende naar het punt van uitgang, vond hij daar de Engelsche vloot niet meer en was hij door het warmloopen van den motor gedwongen t» dalen. Vooraf verkonde hij een visschersvaartuig ou zekerheid hebbende een Hollundsch stoom schip te hebben, is hij, over hot water sche rende, het schip genaderd en opgenomen. Veiligheidshalve heeft Hewlett* daarop zya toestel onbruikbaar en tot zinken gebracht. De opneming aan boord, schipper Cornelis Konijn, van Egmond, had plaats op eersten Kerstdag des morgends 10 ure. Zeven dagen heeft de jonge vlieger, aan boord va* den boot doorgebracht en onder meer don vroeso- lijken orkaan van Maandag op Dinsdag nacht medegemaakt. Hewlett rust thans uit ten huize van den heer Roygersberg, den Engel schen onderkonsul, waar hij enkele uren na aankomst in een diepen, rustigen slaap ia gevallen. Het vliogschip werd op ongovoer 54 graden 40' N.B.door den boot aangetroffen. In strijd met hetgeen gemeld werd, dat Hewlett zou geïnterneerd worden, zegt mou thans, dat hij in vrij is, aangezien hij in voll# zee opgenomen werd en niet uit eigen bewe- giug naar Holland trok. -sawna Volgens sommige Fransche berekeningen komt een pantserschip op zoo wat 2800 lr. per ton, alles inbegrepen. Voor de gepantserde kruisers is het zoo veel niot, doch 't is ook al een geheel som- meken, zoodat voor booten van 11.600 ton men minstens de waarde op 10 miljoen mag schatten. Dan komt de waarde der schietvoorraden. Eono lading voor een kanon van 305 mm. kost 2790 fr. in obus en poeder voor een kanon van 340 mm. rs het 4370 fr. in obus en poeder. Daarbij moet ook nog gevoegd worden do sleet op de kanonnen. Zoo wordt berekend, dat een kanon van 305 mm., na 200 scholen versleten is en een kanon vai) 340 rnm. na 180 schoten. In een zeeslag worden natuurlijk talrijke schoten gelost met de verschillige kanonnen aan boord en stalistiokers hebben uitgecij ferd dat bij ieder schot van een 305 mm. kanon, or eene sleet is van 1900 fr. en voor oen 340 mm. kanon eene sleet van 2400 fr. Indien er dus in een zeeslag, eenige oor logschepen in den grond geboord worden, na een slrijd waarbij eenigo duizenden schoten gelost worden, is het een reusachtig fortuin dat ineens verzwolgen wordt. VerSoren a Eene geldsom in bank briefjes. Goede bolooning aan den eerlijker vinder die ze terugbrengt bij Amandus Da Nulte, Langestraat, Aaist-Mijlbeko.

De Volksstem | 1915 | | pagina 1