Bg strijd üi eaigie en Van het Oostelijk Veciilierein Strijd tussehen Turken en Bussen De Paos en de Oorlog Bet Werk der Vluchtelingen te Gen Treinbotsing nabij Capsllsn Eene slsulmoedige öantüeferjj ID -A. €3r IQ L j-j Bestuurder: J. VAN NUFFEL-DE QENDT. Een-en-twintigste Jaargang nummer 7 3 CENTIEMEN HET NUMMER Zaterdag 9 Januari 1915 Financieele inlichtingen Oos2eni*ëjksclae Russische bron. In Zuid-Afrika Hos da Fransche onderzeeër CURIE gekaapt wsrd. ALLERLEI Nieaw schip Belgische soldaten gedood De pikdraad 2,880,000 Eieran De financieele toestand In Spanje Op het slagveld gesneuveld Een krijgsgevangene ter doedver^ eerdeeld. Af te halen brieven ABONNEMENTEN Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle posthureelen van het land. 1° UITGAAF, 4 (I. 's avonds 0 2° UITGAAF, 7's avonds 0 Pour tout© la publicité conunerciale et financière du journal, - s'adresser exclusivement a l'Agence Réclame Godts, 2, Place de la Bourse, Bruxelles. BUREEUEN TE BRUSSEL I TE AALST Aid GODTS, Z9 Beurspiaats, 2 hv. 9, Kertestraat, Telefoon A 3299 Telefoon 114 AANKONDIGINGEN Ki. aank. (1 tot 4kl. reg.) fr, 0,60 1 Sport (per regel) fr. 1,00 3e bladz. (de regel) fr. 1,00 I Gemengd nieuws per regel fr. 2,00 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Recht.lierstell. (per regel) ft*. 2,00 Financ.aankon.(perregel)fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commercial© en financieele aankondigingen zich uitsluitelijk te wenden Agence Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. Fransche schatkistbons Mon spreekt van de uitgifte van 2 1/2 mil- jards Frausclie .schatkistbons. Nederlandscho leening Zaterdag werd in Holland de inschrijving geopend, voor de leening van 275 miljoen guldon. onlangs door de Kamer gestemd. Geene Noorweegsche leening De minister van financiën in Noorwegen heeft verklaard dat hij voor het ©ogenblik het inzicht niet had, eene tweede loeuing uit te geven. Rumeensche renten Hot Rumeensche gezantschap te Parijs, heeft de bezitters van Rumeensche renten ter kennis gebracht, dat tengevolge der schorsing van den uitvoer, liet ministerie van financiën in de onmogelijkheid heeft bevonden, de sommen waarover het beschikt, in vreemde muntspeciën uit te wisselen, om den dienst der rente te verzekeren; diensvolgens moest 'de betaling den rëntekoepons voor het oogen- blik verdaagd uorden. Do Rumeensche regeering bestudeert ijverig de middelen om binnen het korst mogelijken tijdverloop in dezen toestand te voorzien. De beurs en de oorlog Deftig Brusselsche wisselagenten op do ParijSclve beurs een vrije marktinstellen voor bot verhandelen van Belgische waarden. BwitseBi© Euros? BERLIJN, 7 Januari. (Wolff). Do Engelscho on de Fransche artillerie vernielt voortdurend de plaatsen gelegen achter ons front. Te Noorden van Arras worden voortdu rend hevige gevechten geleverd voor de loopgraver, welke wij gisteron veroverden. In het Westelijk gedeelte der Argonnen rijn onze troepen vooruitgegaan. Op 5 Januari kwam de vijand door een krachtige tegenaanval tot bij onze loop graven, doch wij konden hem met zware verliezen achteruitslaan. Ton Westen van Cernay hebben de Fran schen gepoogd de hoogte van 425 meters te hernemen. De aanval werd afgeslagon. PARIJS, 5 Januari, (Reuter). Ondanks den slechten toestand van het terrein gaat onze infantorie iu den omtrek van Nieuwpoort steeds vooruit. Op verscheidene punten bracht de Belgi- Bc'ne artillerie de Duitsclie batterijen tot zwij gen. In de streek van Notre-Dame-de-Lorette, ten westen van Lens, hebben wij door onze mortieren en granaten ae werking der Duit- echorf? afgeslagen. Nabij do baan naar Rijsel deden do Duit- schers een onzer loopgraven springen en konden er zich meester van maken, doch on- middelijk daarna deden wij een tegenaanval en heroverden do loopgraaf. Van aan de Oise tot aan de Vogeezen is do iu fanlerie rustig. In de streek van Cra- onne en Reims had een hevig artilleriege- vechl plaats. Onzo batterijen hGbben met goeden uitslag de vijandelijke position in de vallei van Suippe beschoten, alsook de streek van Perthes en Beauséjour. Hetzelfde had plaats in Argonnen en op de hoogten der Maas. PARIJS, 6 Januari. (Reuter). Naar het officieelo avondcommuniqué meldt, hebben de Fransche troepen zich meester gemaakt van eene steengroeve aan den tweesprong- van de wegen van Rouvrois en van Maizoy naar St. Mihiol, benevens van de naburige loopgraven. Geonerlei andere operatie valt te melden, het weder blijft zeer slecht en het regent onophonde[ijk, DEN HAAG, 6 Januari. De officieele mod6doeling van het Fransch gezantschap in Den Haag, meldt, dat het succes der Franschen in Hoog Elzas wordt voortgezet. Ook op den weg Thann-Cernay worden vorderingen gemaakt. Ten oosten van Boven Purnhaupt werd de Duitsche artillerie door de zware Fransche artillerie tot zwijgen ge bracht. DuifscBse BERLIJN, 7 Januari. (Wolff). In het Oosten geen verandering. De krijgsbewegingen worden zeer tegen gewerkt door het weder dat uiterst ongunstig is. Desondanks gaan wij toch vooruit. WEENEN, 7 Januari. (Wolff). De ge vechten duren vmet afwisselende uitslagen voortin de Karpathen. Dezer laatste dagen heeft de vijand zeer versterkt door de aankomst van nieuwe troepen, gepoogd vooruit te komen in de valleien der rivieren. Ten Westen der bergengte van Uszoln is alles kalm. Op het front, ten Noorden en ten Zuiden der Weichsel, had gisteren een artillerie gevecht plaats. WEENEN, 6 Januari. (Wolff.) (Officieel). Op het Noordelijk, noch op het Zuidelijk gevechtsterrein deed zich iets be langrijks voor. WEENEN, 6 Januari. Danlc aan de groote versterkingen die de Russen uit Kief op de Weichsel konden brengen, konden de Russen hunne legers in de Karpathen en West Galicië flink steunen Het Galicische leger van de Russen kon dien tengevolge Tarnof en don benedenloop van de Dujanots houden, waarbij het in den hoek dien de Dunajets en de Bialla vormen, een dubbele beveiliging vond. Langs den bovenloop van de Wisloka en den spoorweg drong het leger weer voorwaarts over Kros- no, Jaslof in de richting van Non-Sandetsj, blijkbaar met de bedoeling bier tusschen hot Oostenrijksch-Hongaarscho leger in Galicië en dat in de Karpathen door te breken en den rechtervleugel van het eerstgenoemde leger om te trekken. Tegelijk daarmede maakten de Russen rechtsomkeer, het Ooslenrijksoh-Hongaarsche Karpatlien- er, wolks krachten niet bestand waren tegen den heftigen aandrang. Bij dezen nieuwen inval in (Je ongastvrije, dik onder de sneeuw liggende Karpathen, vermeden de Russen dezen keer hun krach ten te versnipperen en bepaalden zich tot de zuidoostelijke passen, waarbij zij met bijzon deren nadruk den overgang uit het Galici sche Slryj-dal naar het Hongaarsche Ungdal over den Ussjok-pas forceerden. Doordat zij daarbij voorloopig succes ge had hebben, is het den Russen gelukt het gewichtige petroleumgebied te dekken, waar zij zich nu goheei als heer en meester ge dragen. Den tephnischen bestuurder van een rij- wielfabriek bobben zij bier tot inspecteur van het mijnwezen benoemd en zij hebben ïem opgedragen denaphta-fabriekon, waarbij Fransch, Engelscli, Belgisch of neutraal kapitaal betrokken is, te ontzien, terwijl zij in de fabrieken van de vereeniging van naphta-producten te Borislaf twee honderd bassins met ruwe olie hebben laten loegloo- pen. Te Drohobilsj werd in enkele winkels de boel kort en klein geslagen en particuliere huizen geplunderd en aangestoken. Twijfel- achlige dames en dienstmeisjes loopen daar nu in kostbare kleoren, die zij van de plun deraars hebben gekocht. Als hoofdreden voor het nieuwe offensief van de Russen kan men, naast den wensch om zich Psjenfiisl, dat reeds twee maanden belegerd is, zich niet weer te laten ontgaan, ook als bedoe ling aannemen, dat zij den weg naar Zuid- Rusland om strategische en politieke rede nen willen vrij houden. De aanval van de Russen tegen het gebied Neu-Sandots (Neumarkt), dat blijkbaar ten dool had' tusschen het Karpathen- en het Galicische leger der monarchie heen te drin gen, is dank zij een handige verschuiving van krachten en niouwe versterkingen tot taan gebracht. Waarschijnlijk zullen zij de pogingen herhalen, daar de Russen ten ge volge van de betere verbindingen en plaats verdeeling der Oostenrijksch-IIongaarsche legers zouden moeten vreezen tusschen twee vuren te geraken. Daartegenover doet zich in den laatsten tijd een sterke druk in de richting van Krakau gevoelen. Ook hier is evenals in de Karpathen voorzorg genomen om het offensief van de Russen krachtig te bestrijden tot de terugslag van de bondge- nooten in Russisch-Polen zich beslissend zal doen gevoelen. (Berliner Tageblatt.) PETROGRAD, 6 Januari. (Officieel). Op den linkeroever van de Weichsel du ren de artillerie- en infantoriegevechlen nog steeds voort. Ten zuiden van Borzinow hadden ook ver scheidene gevechten plaats. In Galicië vorderen wij goed. In de berg9ngte van Uzsoh, heeft onze ruiterij, ondanks do sneeuwstormen, de Oostenrijkers in den flank en in den rug aangevallen. l^sissische bron. PETROGRADE, 6 Januari. (Pet. Tel Ag). De generale staf van het leger van den Kaukasus deelt mede Onze troepen hebben gisteren avond eene overwinning behaald op de Turken. Op de andere fronten blijft de toestand ongewijzigd. Twee Duitsche vliegers hebben bommen geworpen op het Engelach kamp van Liide- ritzbucht. De bommen hebben echter schade aangericht. Anderzijds wordt gemeld, dat de Zuid- Afrikaansche muiter Piennaar met elf zijner partijgangers gevangen genomen is teSakwaka, in Bechuanaland. Zij boden .geen tegenstand. In ons nummer van 5 Januari laatst, ver melden wij, dat'de H. Vader en den Keizer van Duitschland, telegrammen hadden ge wisseld, waarin spraak was van ondorhan delingen over het uitwisselen van krijgsge vangenen die ongeschikt waren voor verde ren soldatendienst. Naar een Wolfftolegram uit Weenen meldt wordt in de Vatikaansche kringen de hoop uitgedrukt, dat het voorstel van den Paus 3poedig allerwege eene gunstige op name zal vinden. De H. Stoel zou reeds van verscheidene oorlogvoerende SLaten toe stemmende antwoorden ontvangen hebben. President Poincaré heeft in antwoord op het initiatief door den Paus genomen, ten aanzien van het uilwisselen van niet strijd bare krijgsgevangenen, geseind, dat Frank rijk,in overeenstemming met zijn traditie van edelmoedigheid,zijn krijgsgevangenen steeds menschlievend heeft behandeld. De Fransche regeering houdt bet onderwerp van de wijze waarop diegenen, die voor goed onbekwaam geworden zijn voor den krijgsdienst, zouden kunnen worden uitgewisseld, iu studie. Eenige dagen geleden, werd de Fransche onderzeeër «Curie» in de Oostenrijksche oorlogshaven Pola gekaapt. Ziehier in welke omstandigheden zulks gebeurde. De «Curie» had zich van de andere sche pen van het Fransch-Engelsch eskader af gescheiden, om te trachten een of ander chip van de Oostenrijksche vloot buiten strijd te zetten. De bemanning bemerkte een Oostenrijk sche torpedoweerder, die na een verkenning- tocht naar Pola terugstoomde en volgde hem van nabij. Aldus kon de «Curie» door drie mijnpiaatseu en hot kanaal naar Fasana geraken. In de baai van Pola gekomen, daolit de bevelhebber van den onderzeeër dat het, oogenblik gekomen was om te handelen, te meor, daar tegenover hem al de groote schepen der Oostenrijksche vloot lagen. Eene lichte vergissing in liet sturen deed de onderzeeër tegen het metalen net botsen dat de haven afsluit. Slechts 1,50 meter van de plaats waar de «Curie» het net raakte, be vond zich de opening doorwelke de torpedo weerder gevaren was. Do vergissing zou evenwel geene scha delijke gevolgen gehad hebben, indien de Curie in het metalen net niet verward geraakt was. Toen de bevelhebber zich overtuigd had, dat hij vast zat, deed hij al wat mogelijk was, om zich los te werken. Van 10 ure 's morgends tot 4 1/2 ure 's namiddags, werd alles beproefd, om de Curie» lo verlossen. Om 4 nre 30, toen reeds een lid der be manning door verslikking was omgekomen, gaf de bevelhebber bevel naar de opper vlakte te stijgen. Slechts dan bemerkten de opzichters der baai de Curie en hunne verrassing was overgroot, toen zij plotselings dien vroem- den onderzeeër midden in de haven zagen, hel metalen net met zich medetrekkende. Tien meters vóór de Curie bevond zich de Viribus-TJnilus een Oostenrijksche kruiser. De bemanning van den onderzeeër moest door de bemanning der Oostenrijksche sche pen gered worden. De bevelhebber van den on4erzeeër werd door de Oostenrijksche admiraliteit zeer voorkomend behandeld. De admiraliteit ver borg hare tevredenheid niet, dat de Oosten rijksche vloot, door een louter toeval, aan do stoutmoedige poging van den Franschen onderzeeër ontsnapt was. f Het Groene Kruis heeft een nieuwe Toevluchtsoord geopend, in de ruime zaal van den Skating Rink Op verzoek van den heer Schepene die de verzorging der vlucl.telingen in zijne bevoegdheid heeft, werd de zaal in gereedheid gebracht. Dinsdag avond werden daar stroomatras sen en dekens binnengebracht, voor een 300 tal vluchtelingen, die men verwachtte uit de streek van Knocke en Ileyst. De sti oozakken werden gebracht uit het gewezen Oudmannenhuis, waar een groote werkplaats werd ingericht, toon eenige dagen geleden de Duitsche overheid plan had, verscheidene liefdadigheidsgestichten in gebruik te nemen, om herstellende solda ten te verzorgen. Woensdag morgend werd eone groote voorraad brandhout en cokes aangevoerd, om het lokaal te verwarmen. Het binnentreden in de groote zaal, waar de stroopeluwen op de g'aanderij en rond de zaal neergelegd zijn, maakt op den bezoeker een pijnlijken indruk, want die zaal is nog heel en al versierd met een feesttooi,allerlei vlaggen, kransen enz. Rond de zaal zijn banken geplaatst, en in het midden ruwe tafels, uit planken aaneen- geslagen. Woensdag middag waren de aangekondig de vluchtelingen nog niet aangekomen. Dinsdag zijn te Gent een aantal vluchte lingen aangokomen, die min of meer wel stellend schonen te zijn, afkomstig uit Roubaix. De transatlantioker Belgenland me tende 27,000 ton, besteld door de Red Star Line, werd te Belfast to water gelaten. Het nieuwe schip is 230 meiers lang en kan 3000 passagiers vervoeren; het is het groot ste schip dat Belgiöbezit. Mon heeft gezegd dat de Moniteur Beige binnen enkele dagen zal verschijnen met de lijst der Belgische soldaten die gesneuveld zijn of ten gevolge der bekomene kwetsuren bezweken en dat het aantal namen 3700 is. De Minister van Juslicio doet hier opmer ken dat het getal van 3700 dooden liet totaal is der eerste lijst en niet hot algemeen totaal der verliezen van het Belgisch leger. Thans wordt in zake verdedigingswerken, ruimschoots gebruik gemaaki van pikdraad. Wanneer een aanvallend leger zulk werk wil innemen, moet dat leger vooraf eene lijn manschappon uiizetten, gewappend met groote scharen, om den pikdraad af te snij den. Daar deze mannen reeds de handen vol hebben om te snijden, kunnen zij geene ge- woren bezigen. Ook hebben de Russen daarvoor reeds een remedie gevonden. Zij hebben aan het onder ste hunner bajonet een mes gehecht, van de soort waarmede conserve-doosjes geopend worden. Zoodoende kunnen zij schier tege lijkertijd de pikdraad doorsnijden en schie ten. De grootste lading eieren die ooit van uit Boston is verscheept, is den 29 November van daar naar Engeland gegaan, met het stoomschip Anglian dat 80,000 kisten met 2,880,000 eieren aan boord had. De Spaansche kabinetsoverste, sprekende van de terugbetaling der obligation op dato 1 Januari, heeft verklaard Wij hopen dat de vaderlandsliefde der obligatiehouders eene ekonomischo^irisis zal kunnen gormijden. Indien de obligatiën moe ten uitgekeerd worden, is het de onvermij delijke krisis. Wij hebben al gedaan wat wij konden, om de werkerskrisis te verzachten. Hel oogenblik is nu gekomen, dat de kapita listen ons moeten bijstaan. Wij hebben volle vertrouwen dat de obligatiën zullen hernieuwd worden on aldus alle krisis zal vermeden zijn. f M. Paul de Ilalloy, luitenant der grena diers, gehecht aan het 14e linie, is aan den IJzer voor het Vaderland gesneuveld. M. Pierre Ginisty, advokaat te Parijs, -zoon van M.Paul Ginisty, blief wisselaar van de Etoile Beigeis in den omtrek van lepe- ren gesneuveld. Kolonel Appert, zoon van generaal Appert, gewezen gezant van Frankrijk in Rusland, is door een houwitserscherf gedood. De gekende pianist Paderewski heeft to Lausanna bericht ontvangen, dat zijn broe der, luitenant in het Russisch leger, gesneu veld is. Prins öbg Constantinovitch, van Rusland is bezweken aan de verwondingen op het slagveld opgeloopen. Een Engfdsch krijgsgevangen, Willy Lori- dale, die in een Duilsch kamp verbleef, had geweigerd te gehoorzamen aan de wachters en een dezer een vuistslag toegebracht. Hij werd daarom ter dood veroordeeld. Op verzoek van den lord-mayor van Leeds, heeft de gezant der Vereenigde Sta ten zich thans in betrekking gesteld met da Duitsche overheden om genade te vragen voor Londale. E<*tttrein met Belgische vluchtelingen die van Rosendaal naar Antwerpen reed, is nabij Cappellen op een Duitsche militaire trein gebotst. Een kind werd gedood en er zijn verscheidene gekwetsten. TE RESREN&RECHT. Eonigö dagen geleden, drongen drie ban dieten in eeno hoeve te Beirendrecht. De bandieten, door den landbouwer ver rast, gingen hem te lijve, doch de landbou wer, een zeer sterke vent, gelukte erin oen der bandieten ten gronde te w< rpon. Do twee andere schurken schoten lmnne geweren af. De landbouwer en de bandiet, waarmede hij worstelde, werden getroffen. Deze laatst® was zeer erg gewond. Ook de tweede bandiet werd door het schot van den derde getroffen en stortte ten gronde. De derde kerel nam de vi acht, eone som van rond de 6000 fr. uit eene kas ge roofd hebbende. De twee gekwetste schelmen werden naar Antwerpen gevoerd, waar een hunner over- ed. Tijdens de lijkschouwing werd de identi teit van den bandiet vastgesleld en zoo ge raakte men op het spoor van den dader. Deze werd te Antwerpen gevat. Ook de vrouw van den overleden bandiet werd in hechtenis genomen. Tijdens eene huiszoeking ten harent, .werd eene som van 1600 fr. aangeslagen. Men ontdekte ook verscheide voorwerpen, welk® reeds lang geleden in de kerk van Beiren drecht gestolen waren. Ten onzen bureele bevinden zich brieven voor Mev. Fernand Daelman, Lede. Eerw. Zuster M. Michiols, Lede. Jozef Mertens, Teerling, Meire. Domien De Pauw, Wolle. Brieven af te halen in de Café Riche (Laud van Riem), Groote Markt, te Aalst: Jan Huylebroeck, Geeraerdsbergschen steen weg, 173, Aalst. Jaak Van dor Perre, Koolstraat, Aalst. Amandine Coppons, Berg, Kerkxken. Clement De Smedt, Wolvons raat, 19, Wieze. Louise Van der Cruys, St CatharinaLombeek. Catharina Eylenbosch, St Catharina Lombeek. Benoit Van Rossem, Meerschstraat, 42, St Catharina Lombeek. Camiel Verheirstraten, Droeshout, Opwyck. Jozef De Smedt, Dorp, Opwyck. Constant Aelbrocht, Nijverseel, Opwyck. Charles Verhaven, Kleigen(straat, Lebbeke. Petrus Van Gucht, Kapollenstraat, Lebbeke. Louis Boeykens, Terlindenstraat, Ternath. Madame L. De Leeuw, nabij het Gemeentehuis Ternath. Petrus Gaeroms, Mansborstraat, Borght Lombeke. Adolf Laerens, Kerkstraat, 16, Appels. Frans Boxtael, Bosschestraat, Audegeui. Leo Bayens, Heide, Berlaore. Madame Binette Mathys, Buisstraat, Dender- monde (St Gillis). Weduwe De Vrieze, Buisstraat, Dendermonda (St Gillis). Maria Arys, Teralphene. Jan Moens, Statie, Londerzeel. Louis Van Grimbergen, Gicht, Strythem. Me Maria Jacobs, Ramestraat, Strythem. Gust. Van Craenonbroeck.'Stoenw., Wambeka Jean De Wever, Overdorp, Wamboke. 1 Louis L'Ecluse, Overdorp, Wamboke. August Haeseryn, landbouwer, Massetnon, H. Van de Velde, onderwijzer, Maxenzele» Frans De Mesel, Impe. Camiel Roels, Dries, Oordegom. Onvoldoende adret Ouders van Richard Dierickx. Mario Teugels. Livinus Do Meersman.

De Volksstem | 1915 | | pagina 1