0 "OuSSSMiClitO! m Van liet öostalljk Vselittsrein D GBLAD Bestuurder: J. VAN NUFFEL-DE QENDT. DE DOODEN Be strijd in Belgis en FrsÉrijk Strijd tusschen Turken en Russen De Bosfenrijkssh-Servischs oorlog Turkyë en Perzië In het land van Luik Duitsche krijgsgevangen in Frankrijk. De toestand in Albanië LiditSLwe stia Ds VcresnigSs Staten !n Msxtko STERFGEVALLEN Stoutmoedige Bandieten! TE KAELTERT. Af te halen brieven Een-en-twintigste jaargang nummer 10 3 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN Zos maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van bet land. I' UITGAAF, 4 Ui 's avonds 2' UITGAAF, 7 u, 's avonds Pour toute Ia publicité commerciale et ünancière du journal, s'adresser exclusivement k l'Agence Réclame Godts, 2, Place de la Bourse, Bruxelles. BUREEL-EN TE BRUSSEL I TEAALST a. GODTS, 2, Beurspiaats, 3 pr. 3, Kertatraat, z Telefoon A 3299 Telefoon 114 AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. rog.) fr. 0,60 3® bladz. (de regel) fr. 1,00 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regol)£r. 2,00 Sport (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws per regel fr. 2,00 Recht.herstoll. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commerciale en financieele aankondigingen zich uitsluitelijk te wenden Agence Réclame Godts, 2, Beurspiaats, Brussel. Reeds var. bij bet uitbreken van den Saorlog, deden geruchten da ronde, wolgens welk een overgroot getal Bel gische soldaten den dood op het slag- weid gevonden hadden. Zoo werd 11a de gevechten rond Ijuik gezegd, dat geheele regimenten als het 9" linie, het 1* jagers, geheel •vernield waren. Daags na don val van Namen sprak snen ook van duizenden Belgen ge dood, tienduizenden krijgsgevange nen. Sommigen zegden ook, dat na het beleg van Antwerpen, er van het Bel gisch leger weinig of niets meer over bleef. Moet het nog gozegd worden, dat Let 9° linie en het 1" jagers te voet, zich na den strijd van Luik nog dap per onderscheiden hebben Dat bot garnizoen van Namen, grootendeels over Rouaan en Oostende naar Ant werpen is gekomen Dat thans nog, Let Belgisch leger voortgaat moedig en krachtdadig liet Belgisch grondge bied te verdedigen, en de bewondo- ring afdwingt, niet alleen van zijne bondgenooten maar ook van zijne te genstrevers en van geheel de wereld E011 groot getal soldaten zijn ge- fcwelst en buiten gevecht gesteld ge worden. Velen werden in Holland fntwapend of krijgsgevangen gono- jnen en naar Duitschland gevoerd. Zeker is liet evenwel, dat het getal dooden op verre na zoo groot niet is, als sommige zwarlzieners willen doen gelooven. De dooden Wil men zich een ge dacht vormen van liet getal Belgische soldaten die gedood werden, dan door- trekke men de plaatsen waar een veld slag geleverd werd. Degenen die Eppegem, Beyghem, "Humbeke, Cappeileu-Bosch, Grim bergen, Kemps', Weerde, Hofstade, jEIewyt enz., bezocht hebben, vonden daar eenige graven var. Belgische en Duilscbe soldaten. Er liggen daar mis schien drie honderd Belgen. I11 don omtrek van Aorscliot, Iloyst- dp-den-Berg, Lier, Werchter, Con- ticb, Boom, Willebroek, Aalst, Den- dermonde zijn er ook nog eenige (honderden graven. Veronderstellen wij nog, dal or eenige duizenden ge nvallen zijn rond Luik, Namen en Ant werpen, en lioe bloedig ook de strijd aan den IJzor moge zijn, toch zal men verre beneden de gewaande cijfers blijven en er is geen reden, de cijfers •zoo maar steeds te overdrijven. Te -Brussel en in den omtrek werden tot hiertoe slechts eenige soldaten begra ven. Alleen te Elsone, omdat daar hot krijgsgaslhuis is, alwaar er verschei- ïlenesüklateiiaan hunne verwondingen bezweken, zag men wat meer lijk- pleclitigliedon van soldaten. I.e Dien Public, 10 Januari. DtsHscEae toa*osB« BERLIJN. 10 Januari. (Wolff- Officieel), pistoren was het weer wederom slecht. De Leie is op sommige plaatsen tot een breedte Tan 800 meter buiten haar oevers getreden. Pogingen dos vijands om ons uit onze stel lingen bij Nieuwpoort te dringen, zijn mis lukt. Ton noordwesten van Soissons hebben de Franschen bun aanvallen herhaald. Deze aanvallen zijn allen met voorde Franschen groote verliezen afgeslagen. Meer dan 100 gevangenen bleven in onze bandon. De ge vechten daar ter plaatse worden heden voort- Ten westen en ten oosten van Perthes (ten noordoosten vau Camp des Chalons) hebben de Franschen opnieuw hevig aange vallen. Deze aanvallen berokkenden hun groote verliezen en liepen op niets uit. Wij maakten daar 150 gevangenen. In Argonne gingen wij verder vooruit. Hier, alsmede in de buurt van Aprémont (ten zuidoosten van St Mihiel) on ten noorden van Toul worden de gevechten voortgezet. Den 8 Januari des avonds trachtten de Franschen opnieuw het dorp Ober Burnhaupt door een nachtelijken aanval te nemen. De aanval mislukte volslagen en onze troepen namen 132 Franschen gevangen en namen een machiengeweer, zoodat bij Ober-Burn- haupt nu twee officieren en 420 man zijn ge vangen gemaakt en een machiengeweer is veroverd. Blijkbaar leden de Franschen hier ook verder zware verliezen een groot aan tal dooden en gewonden ligtvoor het front in de aangrenzende bosschen. In den Opper-Elzas hebben gisteren slechts kleine gevechten plaats gevonden. Tegen middernacht hebben onze troepen bij Nieder- Aspacb eon aanval der Franschen afgesla gen. Franeche bron. PARIJS, 9 Januari. (Reuter). Het ambte lijke bericht van heden middag behelst Ten zuiden vau Ieperen hebben wij aan de loopgraven van den vijand schade toege bracht. In de streek van Soupir hebben wij den heuvel, die op de kaart als 132 aangeduid is, DeDuitschers voorden lievige tegenaanvallen uit, van welke er drie afgeslagen werden. Wij be hielden drie voor elkaar gelegen loopgraven van den vijand De Duitschers bombardeerden Soissons en schofeen het paleis van justitie in brand. Onze artillerie vernielde loodsen, waarin zich machinegeweren bevonden, ton zuiden van Laon. Wij brachten de batterijen van den vijand tot zwijgen en vernielden een paar loopgraven. In de buurtrvanPerlhes deden do vijanden een verwoeden aanval, waarop wij met een tegenaanval antwoordden. Niet enkel be- hielden wij onze positie op den heuvel 200; maar ook namen wij bun loopgraven Tussohon Argonne en Roims bracht ops geschut den vijand aanzienlijke verliezen toe; wij sloegen in Argonne een verwoeden aanval af, en wij kwamen een weinig vooruit In de buurt van Gomay handhaafden wij onze stellingen. Vordernaar het zuiden ontvingen de Duil schers krachtige versterkingen en hernamen Burnhaupt, heigeen hun echter groote ver liezen kostte. PARIJS, 10 Januari. (Reuter) Het offi- cieele bericht van heden namiddag, 3 uur luidt In Champagne, van Roims tot Argonne, heeft ons geschut met groote uitwerking go Duitsche loopgraven beschoten. 1)f3 Duitsche tegenaanval ten westen van Perthes is teruggeslagen. In 't gebied buiten de hoeve Beau Séjour bobben wij dubbele vorderingen gemaakt. Wij wonnon er terrain naar 't weston en ne men een redoute ton noorden van de hoeve. Ons geschut heeft een aanval in het bosch van Aprémont tol staan gebracht. Ook heb ben wij aanvallen afgeslagen in de Vogezen bij Walt wilier en Thann. Musische Ess'O^. BERLIJN, 9 Januari, (Kor. Norden). Bladen te Krakau vernemen uit Warschau Steeds meer troepenafdeelingen passeeren Warschau op marsch naar bet front. Ver scheidene reservedivisies uit Tasjkent en Zuid Siberië zijn aangekomen en naar bet zuiden doorgetrokken. De stad wordt ge deeltelijk ontruimd de inwoners worden kosteloos naar Wilna, Moskou on Kiöl' ge zouden. Eon dool van de burgerlijke bevol king is naar hot binnenland vertrokken. Warschau is rijkelijk voorzien van pro viand de prijs der levensmiddelen is slechts matig gestegen. Daarentegen doot zicli ge brek aan kolen on petrool gevoelen. Een deel der Russische troepen heeft zich aan de Blonie-linio (halverwege tussohon Warschau en Sochaezow) verschanst. BERLIJN, 10 Januari. (Wolff. Officieel). Uit het grooto hoofdkwartier wordt dd. he den gomeld Op het oostelijk oorlogsterrein is het weer nog niet beter geworden. Op het oostelijke front is de toestand onveranderd gebleven. Kleine Russische aanvallen ton Jzuiden van Mlawa zijn afgeslagen. Q**5&@3i9"Ëjksche Espobi. WEENEN, 9 Januari. (Wolff). Heden middag is het volgende communique bekend gemaakt In West-Galicië, waar bijna overal de tegenstanders vlak tegenover elkaar in stel ling liggen, deden de Russen gisteren een nacbtelijken aanval op d6 hoogten noord oostelijk vau ZaLliezyn, welke aanval werd afgeslagen. Ten Noorden van den Weichsel duurt het kanonnengevecht voort. In een groote plaats van Russisch Polen moesten wij gisteren de kerken in brand schieten, omdat de Russen op de torens machiengeweren hadden opgesteld. In het zuidelijk deel van de Boekowina en de Karpathen hadden slechts onbeteekenen- de schermutselingen plaats. Russische bron. PETROGRAD, 9 Januari. (P. T. A.) Op den linkeroever van den Weichsel, en wel op het front Sueha-Bolinow-Mogoli, worden de gevechten steeds hardnekkiger. De Duitschers wenden er de middeleu van een belegeringsooi-log aan, door loopgraven aan te leggen, maar zonder er in te slagen vooruit te komen. Er zijn geene resultaten te boeken dan genomen en hernomen loop graven van de eene zijde of van de andere. In het overige deel van Polen is het betrek kelijk kalm met plaatselijke geschutgevech- ten. Het bezetten van Boekowina vordert ge leidelijk op sommige punten zijn de gren zen van Hougarië en Zevenbergen bereikt. Russische bron. PETROGRAD, 9 Januari. (P. T. A.) De officieele modedeeling van den alge- raeenen staf van het Kaukasisch leger luidt Naar het schijnt hebben de Turken, om te pogen hun verslagen legor uit de positie van Sarykamysch te redden, in de streek van Karurgan, het offensief hernomen. Op het overige front niets nieuws. ©osiei^pijkcche brost. WEENEN, 10 Januari. (Wolff, officieel). Op het zuidelijk oorlogstooneel is een kort artilloriegevecht geleverd ten oosten van Trebinje (Herzegowina) hij onze aan de grens vooruitgeschoven stollingen. Servische bron NISH, 9 Januari. Het Servische pers bureau te Nish maakt bekend dat de Oosten rijkers met eon aanzienlijke troepenmacht Ada Tzigenlia, een eilandje in do buurt van Belgrado, bezet hebben. Bij een naclitaunval hebben eenige kleine detachementen Servi sche troepen den vijand verrast,op de vlucht gejaagd on 45 soldaten, een sergeant-majoor en twee sergeants gevangen genomen. De verliezen der Serviërs waren onbeduidend. OssSiseSie bron BERLIJN, 9 Januari. (Korresp. Norden.) Naar de Lokal-Anzeïger uit Rome verneemt, moet Perziö aan Turkeyë oen ultimatum ge zonden hebben, omdat de Turken de onzij digheid van Por/.ië hebben geschonden. Koerdische stammen wacen Perzisch gebied binnengedrongen en hadden daar met do Russen gestreden. De bevolking was, daar door zeer verschrikt, gevlucht en had zeer groote schade geloden. De onderhandelingen met den Russischen gozant te Teheran zou den daarop lot het ultimatum hebben geleid. Do Lokal-Anzeiger spreekt twijfel uit aan 't bericht. Officieel is te Berlijn niets bekend van liet beweordo ultimatum en men gelooft er niet dat de regeering te Teheran tot zoo iets zou zijn overgegaan, tenzij wellicht on der drukking. VW In den Portugeeschen Senaat De Portugeesche Senaat heeft zijn ver trouwen uitgedrukt in het nationale leger en de vloot, alsook in leger en vloot der bond genooten. In de kolenmijnen te Wandre zijn nu on geveer 400 arbeiders aan het werk. Al wer ken zij slechts 4 dagen per week, ze verdie nen ten minste zooveel, dat ze zich zelf kun nen onderhouden. Er is meer dan genoeg aanvraag in Neder land naar do magere anthraciet. die daar wordt verkregen. Aan twee firma's wordt geregeld verzonden. Nijverheidskolen ziju er niet te krijgen. In tegenstelling met het bericht dat in Belgie door de Duitschers het geheele spoor wegverkeer is geopend, kan worden mede gedeeld, dat in de provincie Luik geen enke le spoorweg in gebruik is. De dienst zelf van Luik naar Brussel en trouwens ook de overige dienst geschiedt door de Buurtspoor wegen waarop Belgisch personeel dienst doet. De Kolnische Zeitang deelt den volgen den brief mode van eeneu Duitscheu gekwets ten krijgsgevangene in Frankrijk Hospitaal St-Jozef, Caen, 10 November. Het was op 22 October laatst dat ik tijdens eon gevecht te Diksmude, gekwetst werd. Ik werd dooi' het Belgisch en Fransch Rood Kruis opgenomen en verzorgd. Ik bob eenige dagen in liet hospitaal van Kalos overge bracht, vanwaar ik met een stoomboot naar Cherbourg word gebracht en van daar per spoor naar Caen. Tijdens deze reis, kregen wij van de lief dadige bevolking gifteü, zooals fruit, wfiu, brood, melk, taarten on vele andero dingen. Mijne kameraden en ik hadden den indruk alsof wij door Duitschland reisden en niet als krijgsgevangenen in Frankrijk. In ons hospitaal worden wfi goed verzorgd; het ote» is goed. 's Morgens krijgen wij koffie en brood;'s namiddags soep, aardappelen, vleesch, groenten, brood en wijn; 's avonds, soep, aardappelen, groenten, brood on wijn. Do Zustors behandelen ons zeer goed mijn eerste luitenant en mijn onder-officier zijn ook gekwetst en worden iu hetzelfde gasthuis goed verzord. De streek is prachtig; geheel den dag schijnt de zon. Zulks zal er veel toe bijdragen tot onze spoedige genezing. Ik hoop en wcnsch hot dat al de gekwetsten zoo goed verzorgd worden als wij. Voor de noodlijdende Belgen Uit een verslag van het Amerikaanse!) liulpkomiteii voor Belgische noodlijdenden, is gebleken, dat gedurende de week, eindi gende op 3 Januari laatstleden, te Rotterdam 2763 ton tarwe, 2990 ton bloem, 1123 ton rijst, 389 ton zout en allerhande andere eet waren zijn toegekomen. Van lieden lot 12 April aanstaande, wor den in dezelfde haven nog 44 stoomors met eetwaren verwacht. itaüaansche bs*G*t De Giornalb d'Italia verneemt, dat de oproerige beweging' in Albanië zich over heel het center van hot land uitstrekt, van aan San Giovanni di Modua tot aan Volussa. Do mahomodaausche bevolking van San Giovanni beeft nu ook do vijandelijkheden hervat en belet do verzendingen voor Mon tenegro langs de Bajana. Het Italiaansch gouvernement heeft een oorlogschip naar San Giovanni gezonden. HOOG WATER LJit Coblentz wordt gemeld, dat de Moezel geheel buiten hare oevers is getreden. De overstrooming is zelfs zoo erg, dat het spoorwegverkeer it\ de vallei der Moezel totaal onderbroken is. Provinciaal Bestuur van Oost- Vlaanderen- Bericht aan, de gemeentebesturen dor ProVincie. De dienstboekjos welke Iuïdens art. 78 van het Landelijk Wetboek jaarlijks over handigd worden aan de gemeente-veldwach ters, kunnen dit jaar door de zorgen van het Provinciaal Bestuur niet afgeleverd worden. De belanghebbende plaatselijke overheden worden dringend verzocht zich voor eiken, veldwachter hunner gemeente eene agenda voor 1915, van het model in den handel ge bruikt, aan te schaffen. De agenda, waarvan iedere bladzijde door den beer burgemeester der gemeente zal ge nummerd en gekortteekeed worden, zal vcoc gemeld jaar het dienstboek je vervangen. {Medegedeeld). Petrool vervangen door veioliën Prof. Dr A. Vandenbergh, van de Hooge- school van Gent, geeft daaromtrent de vol gende raadgevingen In de gewone petroollampen quinqueta genaamd kan men de vette oliën niet ge bruiken, omdat de luchtstroom te sterk is. Deze luchtstroom kan tot zijn laagste ge bracht worden met liet glas en het koper hoedje in den bek geplaatst, af to nemen. Wil men toch het glas gebruiken, dan sluit men de Lichtopeningen van den bek mot een laagje papier. Dit laatste geldt ook voor do ronde bekken waar het hoedje niet be staat. Ten einde don toevoor van olie te vergrooten, naait men drie of meer wioken aaneen, zoodanig dat een dezer wieken door den bek gestoken wordt. Mot hotzelfde doel moot de quinquet gedu rende don dag op eene warme plaats staan. Zoo blijft de vetolie meer vloeibaar. In de petroollantaarn moot men slecht» het hoedje uit den bek neinen. Alle vette oliën zooals raapolie, lijnolie, sojaolie, enz., kunnen dienen. Het is nutteloos de vlam te willen ver grooten met de wiek te sterk op te draaien. Indien de bovenstaande raadgevingen ge volgd worden, zal men een voldoende vlam bekomen. Dat zal wel geen schitterend licht zijn. maar hel zal toch klaarte genoeg geven om in huis en stal het gewone werk le verrichten. Volgens berichten uit Mexiko, zouden do Vereenigde Staton een ultimatum gezonden hebben aan generaal Villa. Naar hot ulti matum luidt, zouden de vijandelijkheden beginnen, bij bet eerste schot dat aan de grens gelost wordt. Zondag avond overleed bijna plotseling, een onzer beste konfraters der Brusselsche pers. M. Melchior Magdalyns, opsteller van den Patriot©», en gemeenteraadslid van Sint Jans Molenbeek. Kon der zonen vau M. Magdalyns is onder luitenant bij do grenadiers. Hij word ge- kwetst to Antwerpen en bevindt zich thans in een Hollamlsch hospitaal. M. Melchior Magdalyns werd bij het verne men van dal nieuws zeer getroffen, en zijne gezondheid werd erdoor geknakt. Do zeor eerw. heer Désiré Comlain, deken van Nijvol, is in Frankrijk op het veld van eer gevallen; de begraving had plaats te Kales. De eerw. heer deken was als krijgs- aatmoezenier vertrokken, vau liet begin der vijandelijkheden. Te Ans word begraven de eerw. lieer pastoor der hoogvlakte van Aus, M. Schoon- brood t. De eerw. lieer pastoor stierf in de volgende omstandigheden: Werklieden waren bozig mot do schado to herstellen die de kerk in do eerste dagen van Augustus door do beschie- ting had goloden. Ilot werk was afgedaan, cu de werklieden waron bezig mot de stelling weg te nemen. M. Schoonbroodt ging den arbeid bezichtigen, eu werd eensklaps door oenen nedorstortenden balk aai, liet hoofd getroffou. Het slachtoffer viel ton gïondo, en verloor veel bloed uit eene diep.e wonde. M. Sohoon- broodt werd opgekomen eu naar woning godragen waar ben geneesheer vruchteloos do beste zorgen toediende aan den oerw. beor pastoor, Qie weldra aan de gevolgen zijner verwondingen bezweek. Uit Rotterdam wordt het overlijden gemeld van M. Liebuert, burgemeester van Oostende, Zaterdag avond rond 9 ure, zijn vijf ban dieten in de woning-godrongen der kinderen Van Essche, op de wijk Geutegein. De schurken hadden bij middel van een ploeg ijzer de voordeur opengebroken. Eene som van 2000 fr. een deel vleegcl» en een pot «mout worden door de dieven buitgemaakt. De zoon Van Essche, door liet gerucht gewekt, stond op, doch werd door de bandieten aangevallen en bij middel van een houwmes of eene bijl mfshandold. Daar na namen de dieven de vlucht. Men hooft zware vermoedens. EPEBIEOBEClJS. Helligschsndondo di.f- sial. Aanhoudingen. mi den nacht tussehen Vrijdag en Zater- g zijn dieven ingebroken in de voorloopigo kerk van Torjoden Erembodegom. Do schur ken stolen er al wat hun kon to pas komen, als lijnwaad, was, bougiüu, wij walorvat en oenen catechismus (dozo zal t.un ongetwij feld moest noodig zijn). De brandkas heeft kunnen wederstaal). Zondag avond werden op don Dries dri.%. personen door do Duitsche soldaten aar,g0. houden. Naar men beweert zou zulk^'jn ver band staan met bovenvermelden 'JiefsLal. Ton onzen bu: ulo bevinden zich brievon voor Eerw. Zustor M. Micheli, Lede. Eerw. Zustor Julia van het Roode Kruis, Hospitaal, Ninove. Eerw. Zustor Emm. Rinss, van hot Roode Kruis, Hospitaal, Ninove. De Ridder-Cooreman, Baardogem, Iloogstr. M. Frans Van Iffipe, Meire-bij-Aalst. Boschwachter.

De Volksstem | 1915 | | pagina 1