Verwisseling en verloop van Ëm en Zemelen Belgische krijgsgevangenen DAC1BLAD Da strijd in Beioie en Frankrijk Van ha! Oostelijk Vecliitarein De oorlog in de lucht IN H00G=ELZAS ITALIË EN BE H. STOEL De voeding in het land Os Theems loopt buiten hare oevers Generaal Joffre Belgen in Zwitserland Af te halen brieven bij L. PETIT PelroolMeelBloem Een-en-twinftigste Jaargang nummer II 3 CENTIEMEN HET NUMMER Donderdag 14 Januari 1915 ABONNEMENTEN Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. I* UITGAAF, 4 u. 's avonds 2' UITGAAF, 7 u. 's avonds Pour toute la publicité commerciaie et financière du journal, s'adresser exclusivement k l'Agence Réclame Godts, 2, Place da la Bourse, Bruxelles. BUREEL.EN TE BRUSSEL I TE AALST GODTS, 2, Beurspiaats, 2 hv. 9, Kortstraat, j Telefoon A 3290 J Telefoon 114 Bestuurder: J. VAN NUFFEL-DB QENDT. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4kl. reg.) fr. 0,60 3e bladz. (de regel) fr. 1,00 4« bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (perregel)fr. 2,00 Sport (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws per regel fr. f,00 Recht.herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commerciaie en financieele aankondigingen zich uitsluitelijk te wenden Agence Réclame Godts, 2, Beurspiaats, Brussel. De maïs door het voedingskomïieit der provincie Oost-Vlaanderen ontvangen, is nu gelost on bevindt zich aan de Voorhaven, hangaar nr 3. De aflevering zal geschieden, alle werkdagen, in de volgende voorwaar den. dio stipt in acht zullen genomen worden 1. De landbouwers die maïs of zemelen (gruis) verlangen, in verwisseling van rogge kunnen zich daartoe tot bedoelde plaats wenden, te beginnen van Woensdag 13 Januari. 2. Alle inschrijvingen voor verwisseling van rogge tegen maïs of gruis moeten vooraf ingezonden worden aan M. J. Maenhout, Statiestraat 18, of aan ondergeteekende, Toekomststraat, 77 te Gent. Iedere inschrij ving onderteekend door den burgemeester zal bevestigen dat de maïs en de zemelen bestemd zijn voor de landbouwers zijner gemeente, en zal bestaan uit eene naamlijst aanduidendevoor iedere besteller, naam en voornamengetal koeienvarkens, hoenders of ander hofgevogeltewaarvoor de voodormiddelen aangovraagd worden. Niemand zal meer dan 300kilogr. rogge tegen maïs mogen verwisselen, maar men mag daarenboven rogge tegen zemelen laten verwisselen naar verlangen. 3. De verwisseling zal geschieden op den voet van 120 Kgr. maïs of 170 kil. zemelen naar kous voor 100 kil. rogge, zuiver go- wicht,dus 't gewicht der zakken afgerekend. 4. Voor den maïs kunnen de zakken die nen waarin de rogge aangebracht wordt, maar bij ladingen van een zeker belang, zal men eenige ledige zakken moeten meebren gen, daar men meer maïs zal ontvangen dan rogge wordt aangebracht. 5. De zemolon zijn in zakken van 50 kil. Die zakken worden aan de landbouwers in rekening gebracht, tegen 1,25 fr. per stuk of fr. 2,50 per 100 kil. Daarbij komt nog 20 centiemen voor de overbrengen der zemelen van do molens naar den hangaar, zoodat men in 't geheel fr. 2,70 per 100 kil. zal moeten bijleggen. Evenwel mag men de zakken in goeden staat naar de molens terugzenden, tegen teruggave van den prijs (fr. 1,25 per stuk) dien men er voor betaald beeft. Wanneer men zelf naar destoommalderijen de zemelen gaat afhalen, beeft men de 20 contiemon per 100 kil. voor vervoer niet te betalen. G. De rogge moet goed gereinigd en van goede hoedanigheid zijnanders kan hij niet aangenomen worden. Het Voedingskomiteit heeft voor de land bouwers zeer gunstige voorwaarden van verwisseling gesteld, en rekent er dienvol gens op, dat zij ook voor levering van goede waar zullen zorgen. 7. Iedereen kan den maïs ter plaats na zien, vooraleer er levering van te nemen. Geone klachten over hoedanigheid zullen in aanmerking kunnen genomen worden, nadat men hem heeft aanvaard en opgeladen. 8. Te beginnen van Maandag 18 Januari, zal or ook maïs verkocht worden, aan 23 fr. per 100 kgr., en tarwegruis aan 15 fr., met verbooging van den prijs voor zakken en vervoer als onder nummer 5 hoogor aan geduid. 9. Voor de bewoners der stad Gent en aanpalende gemeenten, zal de maïs slechts ïn den namiddag afgeleverd worden, bij hoe veelheden van ten minste 50 kilogrammen. Geringer bestellingen worden niet aangeno men, maar geburen kunnen zicli met elkan der verstaan om samen eene bestelling van 50 kilogrammen of meer in eens te laten af halen. Ook zullen maatregelen genomen worden, om er in stad in 't klein te verkoo- pen. Alle bestellingen worden komptant be taald. 10. De aanvragen voor aankoop van maïs of van zemelen, moeten eveneens vooraf in gediend worden en vergezeld zijn van eene naamlijst, opgemaakt als onder 2e vermeld. 11. Daar de voorraad maïs zeer beperkt is, en zooveel mogelijk over geheel do pro vincie moet verdeeld worden, gelieve men alle aanvragen tot het hoogst noodige te be perken. Er zal hoogstens, togen betaling, 10 kilogrammen maïs toegestaan worden per koe of varken, 2.5 kgr. per ben en 1 kgr. per duif, bij de bestellers in bezit. Wij verzoeken derhalve alle belangheb bende gemeenten, ons zoo gauw mogelijk eene aanvraag met naamlijst, zorgvuldig opgemaakt, te laten geworden, waarin van dio bepalingen stipt rekening is gehouden. Volgens de belangrijkheid der gemeente en volgens andere bijzondere omstandigheden, zal er niet meer dan 1000 tot 1500 kgr. mais per gemeente, tegen betaling, kunnen gele verd worden. Wie mais ontvangt in verwis selingvan rogge, mag zich niet laten inschrij ven om er nog aan te koopen. 12. Ingeval or andere mais wordt aange bracht, wat wij verhopen, zullen allo belang hebbenden verwittigd worden, om nieuwe bestellingen in te zenden. 13. De personen, gelast met het afhalen van mais en zemelen, begeven zich recht streeks tot den hangaar nnmmer 3, Meule- slede, Liverpoolstraat. Ten einde alle verwarring of misverstand te voorkomen, moeten zij eene aanvraag medebrengen, ondertoekend door den bur gemeester en bekleed met den zegel der gemeente, in den volgenden zin opgemaakt De ondergeteekendeburgemeester der gemeenteverzoekt het Provin ciaal voedingskomiteit te Gent, aan drager dezer, den heerwonende tete willen afleveren in verwisseling vankgr roggeof tegen komptaute betalingkgr mais, enkgr zemelen, als gevolg aan zijno bestelling van1915. 14. Voor de landbouwers uit do omstre ken van Deinze, die zemelen begeren, zullen schikkingen genomen worden opdat zij in de stoommolens aldaar kunnen geriefd worden. Gent, 11 Januari 1915. Voor het Voedingskomiteit P. DE C ALU WE. Quitsche bron BERLIJN, 11 Januari. Wolff.)Offiicieele kennisgeving uit het groote hoofdkwartier In de streek van Nieuwpoort, Yperen en ten zuiden daarvan worden alleen artillerie- gevechlon geleverd. Een aanval der Franschen bij La Bois- selle, ten noord-oosten van Albert, is geheel mislukt. Ten noorden van Soissons zijn de Fran schen, die zich slechts in eon klein deel van onze voorste loopgraven hadden genesteld, opnieuw aanvallend optreden, doch hebben tot dusverre geen voordeelen behaald. De gevechten duren nog voort. In de nabijheid van Soupir is de laatste niet gevochten. Ten oosten van Perthes hebben onze troepen bet bun ontnomen ge deelte loopgraaf heroverd. De vijand heeft daarbij zware verliezen geleden. In Argonne hebben onze aanvallen op nieuw vordering gemaakt. In den Boven-Elzas heeft over 't algemeen rust geheerscht. Fi*ansche bron PARIJS, 10 Januari. ('Reuter). De ambtelijke mededeeling van de Franscho regeering luidt Een nieuwe tegenaanval van de Duitschers werd afgeslagen. PARIJS, 11 Januari (Reuter) Het offi- cieele bericht van heden middag 3 uur luidt Van de zee tot de Leie is met tusschen- poozen een niet zeer lievig geschulduel geleverd. In de streek van La Boisselle hebben wij na een hevig gevecht een loopgraaf ver- meesterd. Ton Noorden van Boau Séjour heeft de vijand het er met alle geweld dp gezet om de hulpschans te hernemen welke bij ver loren had. Zijn tegenaanvallen waren hevig. Twee keer deed de vijand een aanval met twee bataljons, den tweeden keer in gesloten geledoren. Beide aanvallen zijn afgeslagen. In de Vogezen valt overvloedig sneeuw. Qasïfcscbe bron. BERLIJN, 11 Januari. (Wolff). Oflicieele kennisgeving uit het groote hoofdkwartier De toestand in Oost-Pruisen en Noord-Polen is onveranderd. In verband mot het ongunstige weer ko- mon onzo aanvallen in Polen ten westen van de Weichsel slechts langzaam vooruit. Oas£ererijksctae bron. WEENEN, 10 Januari. (Wolff. Officieel). In het algemeen is de toestand niet veranderd. Ten zuiden van den Weichsol beschoten gisteren de Russen onze stellingen, zonder eenig succes. Zij richtten hun vuur vooral op een beu- vel ten noordoosten van Zaklaczyn (aan de Dunajec), dien wij hebben bezet. Ten noorden van den Woicbsel hebbon hier en daar hevige artilleriegevechten plaats gehad. Een pogingvande Russen om met zwakke strijdkrachten de Nida over te trekken, mis lukte. In de Karpathen heersebt rust. Twee vijandelijke verkennersafdeolingen, die zich in Boekowina te dicht bij onze voor postenlinie waagden, zijn door artillerie- en machinegeweervuur uiteengejaagd. WEENEN, 11 Januari. (Wolff). Officieel wordt den generalen staf bekend gemaakt In Russiscb-Polen is de toestand onveran derd gebleven. Aan de Benedon-Nida zijn gisteren hardnekkige goveebten geleverd. De Rassen giügen hier tot den aanval over en trachtten op verscheidene punten met een overmacht van strijdkrachten de rivier op ondiepe gedeelten over te trekken. Zij zijn echter overal met groote verliezen afge slagen. Gedurende deze infanterie-aanvallen is op naburige terreinen een heftig geschutduel geleverd, dat verscheidene uren duurde. Op de andere fronton is niets van belang gebeurd. Russische bron. PETROGRAD, 11 Januari. (P. T. A.) Officieele kennisgeving van den generalen staf Op den linkeroever "van de Weichsel heb ben de Duitschers den 10 dezer bij dag en bij nacht tevergeefs getracht op verscheide ne punten onze frontlinie aan te vallen. Zij zijn overal door ons vuur teruggeslagen. Bij een aanval in de streek van bet dorp Samice ten oosten van Skierniwico, na derden de Duitschers tot bij onze prikkel draadversperringen In Gaicië blijven onzo troepen bij gescliut- en geweervuur met den vijand in kontact. Andermaal hebben Duitsche vliegers een bezoek gebracht aan Duinkerke. De Fran schen waren op hunne hoede en do Duitsche vliegtoestellen werden hevig beschoten, ter wijl Fransche vliegtoestellen do Duitschers achtervolgden. Deze lieten bommen vallen op Rosendael, een kleine stad nabij Duinkerke, waardoor eon soldaat gedood en eene vrouw een arm afgerukt werd. Ook boven Zeebrugge zijn vliegers ver schenen, doch hier waren het van het verbonden leger. De Duitschers schoten met kanonnen naar de vliegtoestellen en duidelijk zag meu de houwitsers ontploffen, doch «onder gevolg. Fransche bron* PARIJS, 11 Januari. (Reuter). Officieel is bekend gemaakt dat een Duitsch vliegtuig over de streek van Duinkerken is gevlogen en bommen heoft geworpen op Malo-les- Bains bij Duinkerken. Vijf burgers zijn ge dood. BovenAmiens is een Duitsch vliegtuig nagejaagd door een Fransch en tusschon de Fransche linies gevallen. De officier-bestuur der werd gedood, de waarnemer gewond, fïïontenegrijnsche bron CETTINJE, li Januari. (Router). Een Oo8tenrijksch vliegtuig is Zaterdag boven Cettinje verschenen en heeft, ngar van daar aan de Times gemeld wordt, twee bommen uitgeworpen. Een ontplofte niet, de andere verwoestte een winkel. Er is niemand ge kwetst. Er wordt thans in de oorlogsberichten veel gesproken over Cernay, Sennheim en Steinbach, in Hoog-Elzas. Ziehier eenige bijzonderheden over deze plaatsen. Cernay, of Sennheim, is gelegen in de Rynvallei, niet ver van de eerslo hellingen der hergen van den Elzas. Nabij deze hel lingen ziet men reeds de toppen dor Belchen- bergon. Deze hergen, die gerangschikt worden in groote en kleine Belchon, bobben eene hoog te van ongeveer 1200 tot 1400 meters, en zijn dicht beboscht en moeilijk genaakbaar. Gedurende het schoon seizoen doen de inwoners van Golmar on Mulhouse vele uit stapjes naar die bergen. Cernay of Sennheim, ligt nogal laag en al de andere plaatsen zijn op de hoogten ge logen, namelijk Steinbach, een klein dorpje van 600 inwoners. Cernay wordt door talrijke hanen door kruist, onder andere door do baan Slraals- burg-Bazel. De Duitschers kunnen dus gemakkelijk langs de spoorbaan Colmar Mulhouse alles verzonden wat zij noodig hebben. De Franschen integendeel hebben groote moeilijkheden te.boven te komen. Van de Fransche grens bestaat er eene redelijke baan naar Thann, doch voorbij Steinbach zijn er nog enkel eenige bergwegen, die echter zeer slecht kunnen dienen voor het vervoer van artillerie. In deze streek kan nog enkel de oude vechtwrjze aangewend worden. Loopgraven dienen er tot niets. De bergen zijn er als zoovele onvemielbare forten, die stormen derhand, het eene na het andere moeten ge nomen worden. Wat een der oorlogvoerende legers doet, wordt onmiddellijk door liet andere leger gezien, daar van op het gebergte alles dui delijk zichtbaar is. Bij het begin der vijandelijkheden, violen de Franschen al dadelijk te Markirsch, Lub- zenhausen en Altkirch binnen. Men dacht dan algemeen, dat de Franschen zich in de Rijnvallei zouden vestigen. Sinds dan vernam men echter niets meer, tenzij dat de strijd er hevig voortduurt. Volgens de Per sever ansa worden er niet- officieele onderhandelingen gevoerd tusschen Italië en het Vatikaan, tot herstel van de diplomatieke betrekkingen. De Spaansch-Amerikaansclio Commissie heeft den staat opgemaakt, voor de maand December, van do aankomsten der levens middelen in Amerika, die reeds naar België werden gestuurd of op weg zijn. 23 sche pen hebben thans de Amerikaansche haven verlaten 15 schepen zullen de haven ver laten tusschen 2 Januari en 24 Maart. Al deze schepen worden naar Rotterdam gestuurd, waar alle zendingen bijeengebracht worden om in de verscheideno provinciën verdeeld te worden. Van de 23 gezonden schepen zijn er enkel 10 toegekomen, dus moeten er nog 28 schepen komen en dit waarschijnlijk in de volgende orde 17 in Januari, 8 in Februari en 3 in 't begin van Maart. Deze schepen hebben eene gezamenlijke tonnemaat van 198,490 ton. De waarde van de levensmiddelen bedraagt 2,577,738 pon- dert sterling (64,443,450 fr.) Onder andere waren 23,265 ton bloem, 46,808 ton graan en 4000 ton rijst. De laatste dagen is, deels tengevolge van den hovigen regon, de Theems onrustbarend gestegen, zoodat een groot deel dor oovers overstroomd zijn. Te Maldmhead staat het lager gedeelte der stad geheel onder water. Het Hippodrome is als een eiland in een moer en de soldaten, dio hier ingekwartierd waren, hebben het gebouw moeten verlaten. In tal van stralen wordt het verkeer met bootjes gaande gehouden. Het postkantoor heeft hetzelfde lot ondergaan als de Hippo drome en moest gesloten worden. Ook het geheele district, bokond als de Clump, te Ditlow is overstroomd. Daar en in verschillende andereplaatsen, hebben tal van bewoners hun huizen moeten verlaten. Te Windsor en Eton is het water de laatste acht dagen meer dan vijfvoet gestegen, iets wat in jaren niet is voorgekomen. Een verslaggever van de France de Bordeaux et du Sud-Ouest heeft een on derhoud gehad met de eenige nog levende zustor van Joffre, Madame Artus, te Rive- salles, waar de generalissimus geboren werd De «Taily-Teiegraph-korrespondent» te Pa rijs, vraagt zich al' wat «Jolire de Zwijger» zal zeggen als hij dit verneemt. Waarschijn lijk zal hij glimlachen en niets zeggen, want het onderhoud vertelt ons niet veel over militaire operaties en niets dat ook maar eenigzins van belang kan zijn voor den vijand. Aanvankelijk was, volgons Madame Ar tus, het geslacht der Joffre's niet Fransch, maar dit is al sinds vele geslachten veran derd. De familieoverlovering zegt dat de bet-overgrootvader van den generaal een Spaansch edelman da Gouffre was, die in de achttiende eeuw om politieke redenen naar Frankrijk vluchtte. De vader van den gene raal was een kind uit een groot gezin on koos het vak van kuiper, dat hij voortzette, zelfs nadat de dood van zijn moeder hem tot een klein landbezitlor gemaakt had. Joseph Joffre want, wij liooren het voor het eerst, de voornaam van den opper bevelhebber is Joseph behoorde tot een gezin mot elf kinderen. In 1852 geboren, vertrok bij, na op schitterende wijze het college te Perpignan gevolgd te hebben, op den leeftijd van ruim vijftien jaar naar Parijs, om zich voor te bereiden voor het toelatiugs-exaamen voor do Ecole Polgtech nique. Zijn plaats op de lijst was vrij laag z. veertien. In 1870 diende Joffre als onder-luitenanf in het garnizoen van de belegerde hoofdstad. Niettegenstaande zijne prachtige en buiten gewoon snelle loopbaan hij was op 49 jarigeu leeftijd generaal behield hij zijn eenvoud en rondeur. IHj bracht zijne vacan- ties door to Rivesaltos, waar hij dialect praatte met zijn vader. In Zwitserland zijn kantonaio komiteiten gesticht om do Bulgische vluchtelingen te ontvangen. Twee duizend Belgon zijn op dit oogenblik in Zwitserland omtrent 300 verblijven to Gonèvo, waar eene zeer vrien delijke ontvangst plaats had. M. E. Richard, secretaris der Commissi© te Genève, Lyonstraat, 41, stelt zich ter beschikking der Belgische vluchtelingen om hunne familieleden, in Zwitserland verblij vende, op te zoeken. IN DUITSCHLAN D In het kamp van Saltan. Van Maeseyck Basil, 28 linie; Pupien V., 8 1.; Eeckhaut Raymond, id.; Gallens Raym. id.; Joffroy Victor, id.; De Meyer Frans, id. Van Overloop Evrard, 28 1.; Heiemans L. id.; Van de Voorde Alfons, 8 1.; JKodinaur Jozef, id.; Dolmoitió Henri, id.;De Leenheer Alfons, iJDe Amidt Henri, id.; Romou- champs Paul, id.; Lefèbvre Alfred, id,; Van Koey Corn., id.; De Wulf Henri, id.; Jans- sens Jozef, id.; Michiels Alexander, id.; Du- four Octaaf, id.; Vervacq Henri, id.; Maes Theophiel, id.; Logiers Henri, id. Dobbelaere Léonard, 28 linio Paméo Os car idem Moens August, idem Deplan Jacquos, idemBelpauflTb Emilo, idemVor- hamme Théophile, idem Verpoert René, idem Lucas Petrus, idem De Vos Josef, idem Do Ridder Petrus, idem Troppeliers Henri, idem Boreux Apolinaire, idem Garnoy Hyppolilo, idem Hicketick Henri, onderofficier, 8 linie Cotions Henri, idem Vergansbeek Henri, idem; Meulemans Geor ges, idem Denis August, idem Van Mal- deghem Théophile, idem Gornelis Jean, kaporaal, idem Hockmans August, idem Delantrée Georges, kaporaal, idem Van Hee Maurits, idem Degrando Jean, kapo raal, idem Verhoeven Alfred, idem. idom. Ton onzen bureole bevinden zich brievon voor Eerw. Zuster M. Micheli, Lede. Eerw. Zuster Julia van het Roode Kruis, Hospitaal, Ninove. Eerw. Zuster Emm. Rcus3, van het Roode Kruis, Hospitaal, Ninove. Vraagt aan onze verkoopers de hoeken met 20 postkaarten de portretten van onze Belgische krijsge vangenen in Duitschland. Prijs fr. 1.25. Van heden af, eerste klas Tarwemeel eerste klas beste fijnsto der fijne drijraaal zero witte bloem (donst.) on petrool per liter en per vat. Alios in 't groot en in 't klein. Ook plantaardappels-Keikons. Bij PIETERS, Baardegem Te koop i EngeGsch Paardje Een schoone. kleine, bruino, dikke, vette Poney (ruin), voor 200 en eenige franken. Oorzaak vergi'ooling van handel; geschikt voor beenhouwer, bakker, zandman, enz.; zeer goed werken. Bij PIETERS,'koopman, Baardegera. IN DEK BRUSSELSGHE GROENSELWIKKEL AALST, Kerkstraat, (O AALST. Te hekomen alle groensel Witto stoof- selder, Raapselder, Brusselsch Witloof, Friaée-Salade, Bloemkolen, Andijf.Tomatten, Appelcienen, Castanjen, Citroenen, Wijnbe ziën, Vijgen, Datten on allo Conserven, ook te hekomen Goudakaas, Hollandscho lcaae, Gruyère kaas, Brusselsche kaas, Cervola, Crémmoboter, opgelegde Eieren, Boonen, alle soorten van Bougies voor rijtuigen en Broodsuiker, Zoiit, Koffio,Sauda, Peperkoek Beschuiten, fijne Taarten, enz. Handel in Appelcienen voor voortverkoop

De Volksstem | 1915 | | pagina 1